DEZE WERELD v&n ö&q tot öó.q Voedergraan tegen ,afbraakprijzen' op de wereldmarkt. Geschiedenis van het Britse Imperium. H Bijbelkennis als verplicht leervak. v&n lonöinium tot Lonöon. SANOSTOL Hevige gevechten in Laos. Schaakspel (II) HET BORD v I Monopolieheffingen noodzakelijk en verantwoord. De grootste eierenexporteur van de wereld* Honderd jaar K.N.M.I. Nog meer gevallen van witte pokken. Probleem rijwielpaden groeiende. Kunstmestfabriek geheel stilgelegd. „kleine Commissie te Overleg Willemstad geopend* Minister Kernkamp bracht dank voor de hulp tijdens de watersnood. De nieuwe Italiaanse Kabinetsformateur* Donderdag 14 Januari 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 N ONS VORIG ARTIKEL hebben wij betoogd, dat wij het om verschil lende redenen kunnen toejuichen als Bijbelonderricht op de openbare mid delbare scholen wordt ingevoerd, mits het gegeven wordt in opdracht van de Bijbel zelve en mits dit facultatief wordt gesteld. Dit impliceert natuurlijk niet, dat daardoor de Christelijke scholen over bodig zouden worden. Wij blijven de zelfde bezwaren houden tegen de neu trale school. Dit heeft niets te maken met kleinzielige hokjeszetterij. De Christelijke school heeft een geheel eigen karakter, met alle gebreken die ook aan déze school kleven. Met dit artikel komen wij tot de vraag, wie het vak Bijbelkennis moe ten geven. In onze vorige artikelen hebben we getracht aan te tonen, dat niemand „neutraal" Bijbelonderricht kan geven. De kerk, die geroepen is tot Evan gelieverkondiging zal o.i. hier een be langrijke taak hebben te vervullen. Dit houdt o.i. niet in, dat het Bijbelonder richt enkel en alleen door dienaren van de kerk zou moeten worden ge geven. Indien aan leraren, na afgelegd examen, een diploma voor Godsdienst onderwijs op de middelbare scholen kan worden uitgereikt kunnen deze o.i. evengoed godsdienstonderwijs ge ven als predikanten. Als we hier spreken over de kerk, dan bedoelen we daarmede de Prot. Christelijke Kerk. De R.K. Kerk zal aldus Pater Codding O.P. in de Tijd het Bijbel onderricht waarschijnlijk alleen laten geven door een priester. De Bijbel is naar de opvatting van de Rooms Ka tholieken alleen veilig binnen de mu ren van de kerk. Al erkent een leraar de Bijbel als het geopenbaarde Woord van God, dan nog komt voor de rooms- katholiek de vraag of die leraar de leiding van de kerk aanvaardt bij het verstaan van de Bijbel en daarna zelfs nog of hij van die kerkelijke leiding in alles en tot op heden toe, voldoen de op de hoogte is. Het is dus niet te verwonderen, dat de R.K. Kerk nogal sceptisch tegen over het vak Bijbelkennis staat. Lie ver geen kennis, dan verkeerde Bijbel kennis, zegt Pater Godding. Met dit laatste zijn wij het eens, doch dit im pliceert niet, dat er niet naar midde len en wegen gezocht moet worden om onze kinderen dus ook de leerlin gen van de openbare middelbare school in aanraking te brengen met de Bijbel, mits de Bijbel wordt aanvaard als het geopenbaarde Woord van God. Daarom kunnen we het vak Bijbelken nis niet opdragen aan onbevoegde leer krachten. De kerk dient o.k hiervoor de verantwoording op zich te nemen. Sommigen zijn van mening, dat het vak Bijbelkennis bij voorkeur niet aan predikanten moet worden opgedragen. Niet voor de openbare middelbare school maar ook niet voor de christe lijke middelbare school. Predikanten zijn dikwijls overbelast met werk in hun gemeente, kunnen dit onderwijs niet geven zonder dat de gemeente schade lijdt. De predikanten zijn slechts zelden in de gelegenheid de leraarsvergaderingen bij te wonen. Een enkel uur lesgeven per week, in grote klassen, stelt hoge eisen aan de leraar. Ook het orde-probleem maakt, dat het Godsdienstonderwijs niet opbouwend is. Bovendien is men van oordeel, dat een leraar Nederlands of een klassicus die het diploma Godsdienstonderwijs heeft verkregen, meer bevoegd is tot het doceren van het vak Bijbelkennis dan een predikant. En ten slotte acht men het een bezwaar, dat de predi kanten v.n.l. op de openbare school het onderwijs zullen benutten voor „zielt j es winnerij Hoewel in bovenstaande opmerkin gen zeker een kern van waarheid schuilt zijn we toch zo vrij hierover van mening te verschillen. Een predi kant, die met zijn gemeentelijk werk meer dan overbelast is, moet niet din gen naar het leraarsambt. Maar over het algemeen zal het Godsdienstonder wijs c.q. het vak Bijbelkennis, in de morgenuren worden gegeven. Persoon lijk zijn we daar althans een groot voorstander van. Dan is een predikant als regel nog niet zodanig met zijn ge meentelijk werk belast, dat hij geen tijd zou kunnen vinden om er leraar bij te zijn. Bovendien is het algemeen bekend, dat personen die overbelast zijn met allerlei werk, nog altijd ge legenheid kunnen vinden om daarnaast nog meer werk te verrichten. Dat geldt ook voor de predikanten. De leraren, die naast hun dagelijkse arbeid nog allerlei werk voor kerk en maatschap- Pij kunnen verrichten zijn meestal niet de slechtsten. We moeten toegeven, dat het orde-probleem vaak een „pro bleem" is. Maar kan ditzelfde ook niet van eer - antal leraren worden gezegd? Dit m4l óch geen reden zijn om de predikanteri van het leraarsambt uit te sluiten? O. L. Akkerbouw-conferentie C.B.T.B. (Van onze §-redacteur) AMERSFOORT, 13 Januari. Op „Birkhoven" bij Amersfoort begon van daag de Akkerbouw-conferentie van de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond. Hiervoor bestond zo n overweldigende belangstelling, dat het gebouw tot in alle hoeken was gevuld, terwijl meerdere gegadigden wegens plaatsgebrek moesten worden afgewezen. Vandaag werden de aspecten van de internationale graanhandel en de betekenis daarvan voor de Nederlandse akkerbouw bespro ken door ir V. de Boer, directeur van het Centraal Bureau te Rotterdam. Hij toonde hierbij aan, dat het voor de Nederlandse regering absoluut noodzakelijk is monopolie-heffingen te leggen op geïmporteerde voedergranen. Dat dit een extra-belasting betekent voor het Nederlandse volk is onjuist, omdat de be volking in het producerende land evenveel of meer betaalt voor voedergraan dan de Nederlandse verbruiker. Vanwege de grote overschotten aan voeder- granen worden deze producten echter op de wereldmarkt tegen verliesgevende prijzen aangeboden en tegen deze „doordraaiprjjzen" moet de Nederlandse pro ducent worden beschermd. Ir de Boer toonde dit aan met een duidelijk voorbeeld. Argentijnse rogge wordt te Rotterdam b.v. aangeboden tegen 16.50 per 100 kg. De Argen tijnse boer ontvangt echter een garan tie-prijs van f 18.90 en als we daarbij optellen f 6.voor vracht en andere kosten, zou deze rogge dus eigenlijk 25.moeten kosten. Argentinië biedt dit product dus aan ver onder de kostprijs. In de practijk wordt getracht deze prijs door monopolie-heffingen op te trekken tot 20.— wat dus nog 5.lager is dan de prijs bij een nor male markt zou zijn. Grote prijsdalingen worden door de heffingen tegengehouden, aldus spr., maar de Nederlandse landbouwer moet er geen „maatwerk" van verwachten, want er zal altijd beweging in de prij zen blijven. De export-positie van de veehouderij-producten wordt door deze heffingen (met als gevolg voeder- granen boven wereldmarkt-prijs) na tuurlijk bemoeilijkt. Compensatie maatregelen zijn echter reeds in stu die. Het nadeel van de heffingen is, dat de Nederlandse graanimporteurs niet altijd het goedkoopste graan kopen. Het kan voor hen voordeliger zjjn duurder graan met een lage heffing te kopen dan goedkoper graan met een hogere heffing. De graanhandel voelt dagelijks, dat het stelsel het nuttig effect van zijn werkzaamheden beperkt. Hij past zich echter aan en de bewering, dat deze graanhandel in zijn bestaan wordt bedreigd, is onjuist. GEEN OVERSCHAKELING. Soms wordt de Nederlandse akker bouwers geadviseerd om in verband met de lage prijzen van voedergranen maar over te schakelen op andere producten. Spreker wees dit volkomen af. Van onze 900.000 ha bouwland wordt 528.000 ha voor graan benut. Zou hiervan 150.000 ha met tarwe wor den ingezaaid, dan bleef dus 378.000 ha over voor voedergranen. Schakelde men hier over op suikerbieten, aard appelen e.d., dan zou het enige resul taat zijn een prijzendebacle op de markt van deze producten. Wat men wel moet doen, is blijvende aandacht schenken aan de kwaliteits verbetering, opdat men een vaste af zetmogelijkheid behoudt bij de Neder landse industrie en met name bij de bierbrouwerijen en meelfabrieken. Ook ziet het er niet naar uit, dat aan het streven naar productieverhoging een halt moet worden toegeroepen, want slechte oogsten kunnen heel ge makkelijk het huidige beeld totaal ver anderen, aldus ir de Boer, In het begin van zijn betoog had spreker er namelijk reeds op gewezen, dat er ondanks de grote overschotten op de wereld als geheel nog steeds een tekort aan voedsel is. De fouten liggen niet in de productie-politiek, maar in de distributie-werkelijkheid. Een ander motief tegen productie-beperking is, dat de V.S. thans leverancier van 40 van de voedergranen-export in de wereld bij een oogstdepressie van slechts 10 al voedergranen moet importeren. Deze geweldige export is n.l. slechts 5 van de Amerikaanse productie en één slechte oogst schakelt de V.S. als exporterend land volkomen uit. |C De Deense Vikings gingen zich vestigen in Ij, Danelagen en van hier uit werden, evenals vanuit het moederland, de Angelsaksen bevochten. Hun koning. Ethelred de Radeloze moest vrede kopen tegen goud en zilver, waardoor de naam „danegeld" ontstond. 1 r De gevolgen bleven dan ook niet uit. Niet 1U. alleen om deze reden, maar ook vanwege de belofte, die ze hadden gedaan, ging de alom vrees aanjagende Deense koning Svend Vorkbaard in 1013 naar Engeland met het grootste leger en de grootste vloot, die men ooit gezien had. ■■■llllllllllll Ingezonden Mededeling (adv.) qudoükmkinct Nederland de kleinste consumentmaar UTRECHT, 13 Jan. Gebleken is, dat ons land in 1953 met een uitvoer van 1.644 millioen eieren de grootste eierenexpor teur van de wereld is geworden. Neder land is daarmee Denemarken, dat 1500 millioen eieren exporteerde, voor het eerst in de geschiedenis voorbügestreefd. Nederland bleef met 1363 millioen in 1952 110 millioen bij Denemarken achter. Hoofdzakelijk ten gevolge van de grote toeneming in de tweede helft van 1953 werd met een vermeerdering van 21 pro cent een uitvoer van 1.644 millioen eieren bereikt. Belegt men een vierbaans auto weg met deze uitgevoerde eieren, dan Ingezonden Mededeling (adv.) 's-GRAVENHAGE, 13 Jan. Het Konink lijk Nederlands Meteorologisch Instituut zal op Zaterdag 30 Januari a.s. een her denkingsbijeenkomst houden in „Espla nade" te Utrecht ter gelegenheid van zijn honderdjarig bestaan. Bij deze gelegenheid zal Z.K.H. Prins Bernhard aan gezagvoerders in de grote handelsvaart medailles uitreiken als er kenning van bijzondere verdiensten op het gebied der meteorologie. Vanwege de Kon. Ned. Academie van Wetenschappen zal de Buys Ballotme daille worden uitgereikt aan dr Gustave G. H. Swoboda, secretaris-generaal der wereld meteorologische organisatie te Geneve. 's-GRAVENHAGE, 13 Jan. De Genees kundige Inspectie voor de Volksgezond heid heeft medegedeeld, dat het aantal gevallen van zgn. witte pokken gisteren nog is uitgebreid. Op het ogenblik wor den veertien patiënten verpleegd in het ziekenhuis aan de Zuidwal te 's-Graven- hage. Bovendien zijn daar thans nog zes personen in observatie opgenomen. Als voorzorgsmaatregel heeft de in spectie voor de volksgezondheid besloten vandaag het sanatorium aan de Stevin- straat te Scheveningen te ontruimen om er de observatiegevallen op te nemen. De patiënten zullen echter in het ziekenhuis aan de Zuidwal verpleegd blijven. SAIGON, 13 Jan. Bij hevige ge vechten in het gebied van Dongheb, 50 kilometer ten Oosten van de Laoti- aanse stad Savannakhet, zijn Zondag meer dan 200 Vietminh-opstandelingen gesneuveld. De verliezen aan de zijde van de Franse Unietroepen waren la ger. Uit verscheidene andere sectoren in Laos worden schermutselingen ge meld. De Franse luchtmacht, die de grondtroepen in het gebied van Dong- Hen steunde, zette de bombardemen ten op opslagplaatsen en verbindings lijnen van de tegenstander voort. Bromfietsbond: 's-GRAVENHAGE, 13 Jan. De Neder landse Bromfietsbond heeft zich ln een adres tot de Eerste Kamer gewend, waar in o.m. betoogd wordt, dat het bromfiets- vraagstuk bezig is zich voor een groot deel zelf op te lossen. De berijders, zegt de Bromfietsbond, raken met de brom fietsen vertrouwd, evenals de andere weggebruikers. Bovendien heeft dank zij het achterwege blijven van de verplich ting tot rijbewijzen, kentekenen, maxi mum snelheid enz. de bromfiets zich de laatste tijd ontwikkeld tot een veel be trouwbaarder vervoermiddel dan het oor spronkelijke rijwiel met hulpmotor. De bromfietsbond zegt verder, dat uit de sta tistieken blijkt, dat het ongevallen-per centage der bromfietsers de laatste tijd sterk dalende is. Het probleem van de rijwielpaden acht de bromfietsbond daarentegen groeiende, aangezien deze paden niet zijn aangepast aan het intensievere en ongelijksoortige verkeer van thans. De verzekering van de minister, dat bij de aanleg van nieuwe wegen met het bromfietsverkeer reke ning zal worden gehouden, lijkt de brom fietsbond niet voldoende. Ook de reeds bestaande rijwielpaden behoeven drin gend verbreding en andere verbeteringen. reikt die van Amterdam tot Athene. West-Duitsland betrok met 1.318 milli oen stuks hiervan ruim 80 procent. Nog eens 3 proeent, of 51 millioen, kwam daar ook terecht en wel bij het Amerikaanse leger. Frankrijk nam met 96 millioen, 6 pro cent van onze uitvoer af. De andere lan den bleven hier ver bij achter. KLEINSTE CONSUMENT. Opmerkelijk is dat ons land als groot ste exporteur, tevens de kleinste consu ment is. Er zijn door de 11 millioen Ne derlanders niet veel meer dan 100 eieren per hoofd of ca 1100 millioen eieren in totaal gegeten. In de andere Europese landen is het eierenverbruik per hoofd minstens anderhalf zoveel en in Amerika zelfs viermaal zo veel. De pluimveehouderij komt het meest voor op onze 50.000 kleine gemengde boe renbedrijven op de zandgronden. Onge veer de helft van de ca 20 millioen leg hennen, die onze pluimveestapel telt, is in Gelderland te vinden. Staking te Vlaardingen VLAARDINGEN, 13 Jan. Ondanks het feit, dat het hoofdbestuur van de Unie industrie gisteravond heeft medegedeeld niet achter een staking te zullen staan, is het bedrijf van de Eerste Nederlandse Coop. Kunstmestfabriek te Vlaardingen vannacht om één uur tengevolge van een staking geheel stilgelegd. Ook in de zwa- velzuurfabriek van deze industrie wordt, in tegenstelling tot vorige week, niet meer gewerkt. Dit is het meest vitale deel van de gehele kunstmestfabriek. Een hoog militair gerechtshof te Caïro heeft 28 Egyptenaren, die 15 maanden ge leden werden gearresteerd, op beschuldi ging van communistische activiteit ver oordeeld tot gevangenisstraffen variërend tot tien jaar. Gesloten bijeenkomst, it WILLEMSTADCURACAO, 13 Januari. Gistermorgen heeft de gouver neur der Nederlandse Antillen, mr A. A. M. Struyken, in de vergaderzaal van de Antilliaanse staten overleg geopend tussen de Nederlandse, Surinaamse en Antilliaanse delegaties in de zgn. „Kleine Commissie", die de voortzetting van de rondetafel-conferentie over de status der Nederlandse Rijksdelen zal voor bereiden. Nadat de gouverneur zijn rede had uitgesproken werd het woord gevoerd door de voorzitters der drie delegaties: minister Kernkamp, mr Pos en mr Da Gosta Gomez. Minister Kernkamp zei o.a. dat toen op 29 Mei 1952 de R.T.C. te Den Haag verdaagd werd, wel niemand zal heb ben gedacht, dat het anderhalf jaar zou duren eer de toen afgebroken con ferentie zou worden hervat. Als oor zaken hiervoor noemde de bewindsman de verkiezingen en de kabinetscrisis in Nederland, de watersnood en het me ningsverschil over de interpretatie van het te New York opgestelde memoran dum over het recht van zelfbeschik king. Gedurende deze periode er is een intensieve mondelinge en schriftelijke gedachtenwisseling geweest binnen en tussen de Rijksdelen, die in vele op zichten verhelderend heeft gewerkt en heeft bijgedragen tot een beter begrip voor de wederzijdse standpunten. De minister herinnerde in dit verband aan het te New York gepleegde overleg, waarvan het resultaat is neergelegd in een memorandum, dat in alle drie Rijksdelen met instemming werd ont vangen. Later zijn er moeilijkheden ontstaan door de interpretatie van dit memoran dum. Hierdoor was verwezenlijking van het destijds genomen standpunt onmogelijk. De regering meent echter thans een oplossing te hebben gevon den, die op een redelijke wijze tege moet komt aan de in Suriname gekoes terde verlangens. De minister besloot zijn toespraak met dank te brengen aan de rijksgeno ten voor de geboden hulp in de voor Nederland droeve dagen van de wa tersnood en uitte de vurige wens, dat het overleg zal leiden tot een bevre digend resultaat. OVERIGE SPREKERS Het hoofd der Surinaamse, mr Pos, zeide dat het thans de taak is van de delegatie, te zoeken naar een vorm van samenwerking op de voet van gelijk- ET politieke schaakspel dat gespeeld wordt tussen Oost en West, tussen communis me en democratie, is een wereld omvattende strijd. Zoals het schaak bord verdeeld is in 64 velden, zo kan men ook de wereld verdelen in vele sectoren. En zoals het bij het schaakspel kan voorkomen, dat een bepaald veld of een groep van (elden lange tijd ongebruikt blijft zodat het lijkt of er van geen actie sprake is, zo kunnen ook grote ge bieden van deze wereld lange tijd in rust leven, schijnbaar onberoerd door de strijd die gaande is. Maar plots kan blijken dat een van die velden, een van die rustige gebie den, juist tactisch en strategisch van het grootste belang is en wee dan als een der spelers dit over thet hoofd heeft gezien. Het kan het verlies van de partij betekenen... en politiek bezien kan het de onder gang zijn van communisme of van democratie! Dit maakt de strijd zo moeilijk en het verzwaart ook ten zeerste de ver antwoordelijkheid van de spelers. Men dient echter wel te beseffen, dat die verantwoordelijkheid door velen ge deeld moet worden. Neem Nederland als voorbeeld: de communistische par tij Nederland is maar klein en heeft nauwelijks iets in de melk te brokken gelukkig. Maar juist omdat dit een strijd is tussen ideologieën, moet men zo voorzichtig zijn: als dat kleine groepje communisten kans ziet de Ne derlandse dem 'ra tie te ondermijnen, de volksgeest te vergiftigen en ons staatsbestel uit te hollen zodat de de mocratische staatsvorm weinig meer is dan schijn en als hetzelfde gelukt aan kleine groepen communisten in andere landen, dan kan er een ogenblik ko men na een weloverwogen zet van Rusland dat de Westeuropese de mocratie ineenstort; en dat kan de vol ledige overwinning van het communis me betekenen. Is dit alles maar denk beeldig? Zie naar Frankrijk, zie naar Italië. Zijn dat nog gezonde democra tische landen? Of is het uithollings proces daar al begonnen en zelfs ver gevorderd? Laat men dit toch nooit uit het oog verliezen: het schaakbord is de wereld en elk veld is belangrijk. En nooit mag maar één ogenblik de waakzaamheid verslappen! Overziet men het hord dan consta teert men dat Oost en West op drie fronten slaags zijn. Weliswaar gaat het op het ene front wat heftiger toe dan op het andere en is er op het ene front eerder sprake van het zoeken van tac tische voordelen door slimme zetten in plaats van openlijke strijd toch kan men op geen van die drie fronten van rustige stabiliteit spreken. Het Verre Oosten is het eerste en voornaamste strijdgebied. De Oostelij ke speler heeft daar een heel sterke positie opgebouwd. China is communis tisch en nu kan men wel trachten de betekenis hiervan te verkleinen door te betogen dat het Chinese communis me anders, minder wereldveroverend is dan het Stalinisme en dat van Mao tse Toeng in de toekomst wel eens een lastige bondgenoot van Malenkof zou kunnen blijken dit betoog wordt toch wel door de feiten geloochenstraft. Het zijn de Chinezen die aan de Ko reaanse oorlog het felle karakter heb ben gegeven en het zijn de Chinezen die de oorlog in Indo-China mogelijk maken en steunen. Het Chinese com munisme is een veel directer bedrei ging voor de democratie van In donesië dan de boodschappers uit Mos kou en het Chinese communisme zaait meer verdeeldheid onder de Wes telijken dan het Kremlin vermag. Ja, het communisme is sterk in deze hoek van de wereld en Amerika en zijn bondgenoten kunnen er niet zo heel veel tegenover stellen. Japan is op het ogenblik een hecht Amerikaans bolwerkmaar de toekomst zal moeten uitwijzen hoe betrouwbaar de ze bondgenoot is in het uur van ge vaar! Zuid-Korea is een bondgenoot, maar misschien geldt hiervoor de uit roep: „Bescherm me tegen mijn vrien den, want met mijn vijanden speel ik het zelf wel klaar!" President Rhee is een heel onberekenbaar man En in Indo-China? Ook hier staat de Westelijke speler niet sterk! Zal Frank rijk op den duur toch niet gedwongen zijn te onderhandelen met de Viet- minh-rebellen? Kan Frankrijk inner lijk de kracht opbrengen om de strijd voort te zetten? Overziet men dit Verre Oosten, dan is er geen reden tot juichen voor de Westspelers. En dan moeten we het nog hebben over het Nabije Oosten en over Europa, die andere fronten.... waardigheid. „We moeten een geest van gelijkwaardigheid wekken tussen landen, die samenwerken, ondanks het feit, dat ze verschillend zijn. We be palen echter slechts een stadium, da toekomst zal de historie bepalen", zo zei mr Pos. De voorzitter van de Antilliaanse re geringsraad, mr Da Costa Gomez, noemde de taak, die op de schouders der delegaties is gelegd moeilijk, omdat ondanks het intensieve overleg in het verleden, er vraagstukken hangend zijn gebleven en nieuwe gezichtspun ten zijn ontstaan. Mr Da Costa Gomej sprak tenslotte het vertrouwen uit, dat de conferentie op korte termijn tot een goed einde zal worden gebracht. ROME, 13 Jan. Amintore Fanfani, da nieuwe Italiaanse kabinetsformateur, is in 1908 te Pleve. Santo Stefano in Toscane geboren. Hij is hoogleraar in de economische ge schiedenis aan de universiteit van het Heilig Hart te Milaan; van 1938 tot 1943 doceerde hij ook aan de universiteit te Venetië. In Mei 1947 werd Fanfani Minister van Arbeid en Sociale voorzieningen. Hij be heerde deze portefeuille in het vierde en vijfde kabinetde Gasperi. In het zeven de kabinetde Gasperi was Fanfani Mi nister van Landbouw. Onder zijn leiding werd een aanvang gemaakt met de land hervorming. In het laatste kabinet—de Gasperi, dat op 28 Juli 1953 door het huis van afge vaardigden ten val werd gebracht, was Fanfani Minister van Binnenlandse Za ken. Dezelfde portefeuille beheerde hij in het daaropvolgende kabinetPella. Hij wordt beschouwd als een van de leiders van de linkervleugel van de Chr.- Democratische partij. ©e Radio- übengt o-tii „DAG 15 JANUARI HILVERSUM I. (402 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.30 Waterst. 9.35 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Thuis", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Klein koor en koper ensemble. 11.00 Voordracht. 11.20 Gram. 11.35 Orgel en zang. AVRO: 12.00 Metro- pole ork. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Med. en gram. 13.30 Amus. muz. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Viool en Mozartvleugel. 14.50 Voordr. 15.10 Alt en piano. 15.30 Lichte muz VARA: 16.00 Gram. 16.30 Muzikale caus. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Lichte muz. 18.00 Nws.' 18.15 Verz. progr. 18.45 „De haverkist", hoorsp. 19.00 Kinderliedjes. 19.10 Meisjeskoor. VP RO: 19.30 „Mensen en conflicten: Anar chie der Waarden", hoorsp. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Twee piano's. 20.30 Bene lux. 20.40 „Hoe ontstond de beweging voor Vrouwenkiesrecht", gesprek. VARA: 21.00 „Macbeth", opera. 22.05 Buitenl. weekoverz. 22.20 Instr. kwart, en solist. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15 Orgelspel. 23.3524.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.45 Schoolradio. 10.00 Radio Philh. ork. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 Land en tuinb. med.) 12.33 Amus. ork. en sol. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.20 Pianoduo. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Franse muz. 14.30 Hier Vrij Europa. 15.00 Schoolradio. 15.30 Mezzo-sopr. en piano. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Gevar. muz. 18.00 Gram. 18.10 Gram. 18.40 Vragenbe- antw. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Rege- ringsuitz.: „Verklaring en toelichting". 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Politiek-Forum. 21.00 Gevar. muz. 21.30 Brabants halfuur. 22.00 2e acte „II Bar- biere di iviglia", opera. 22.45 Godsd. caus. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Electr. orgelsp. 14.00 Schoolradio. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Gram. 16.00, 16.15 en 16.50 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Lich te muz. 18.00 Gram. 18.30 Idem. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.05 Idem. 20.15 Symph, orlt. en soliste. 22.00 Nws. 22.15 Intern. Radio- Universiteit. 22.30 Gram. 22.45 Idem. 22.55 —23.00 Nws.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3