3 LAWINES IN OOSTENRI|K: NATIONALE RAMP w 'jj/a Amerikaans-Russische besprekingen bemoedigend Fireflies maakten noodlanding Nu ook school- en beroeps keuzevoorlichting in Zeeland Hefschroefvliegtuigen en Amerikaanse parachutisten snellen te hulp Reeds 100 doden geborgen Accoord bereikt te Berlijn? Commissie hefschroefvliegtuigen geïnstalleerd PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND i=v&nö&&q=J Aantal itoffers stijgt met .iet uur Wegenwachters met valhelmen Guerillastakingen breiden zich uit Eisenhower meent Gesprek over atoombank verloopt in vriendschappelijke geest Kon. Paar hield Nieuwjaarsreceptie Bureau te Goes Chr. Stichting kwam tot stand door samen werking van organisaties en onderwijs Toestel met ongekende mogelijkheden Uitgave: iichting „Zeeuwsch Dagblad" bofdkantoor: Goes, L. Vorststr. $0, Tel. 2438 bij geen gehoor voor .dvertenties 2970, voor redactie 435. Giro 274289. Kantoren: .lissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD c 9e JAARGANG No. 2681 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 14 JAN. 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; 'vir W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek. Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. gaan de prijzen van koffie en thee omhoog tengevolge van de prijsstijging voor deze producten op de wereldmarkt. Nu kunnen de meeste gezinnen die stijging dragen door de loonsverhogingen maar als die er niet geweest waren hadden we dan ter wille van die paar centen aan een loonronde gemoeten? WENEN, 13 Januari. Oostenrijk rouwt om vele doden, veroorzaakt door de talloze lawines, die de laatste dagen van de bergen zijn gestort. De kran ten spreken van de grootste lawineramp sinds mensenheugenis, die het land getroffen heeft. Het dodencijfer stijgt met het uur, terwijl reddingsploegen al hun krachten geven om waar mogelijk en bekend mensen, die bedolven liggen onder de zware sneeuwmassa, uit te graven en zo van een bittere dood te redden. Ook nu weer stroomt van overal hulp toe. De Amerikanen doen het groot scheeps en zetten parachutisten in, die op de afgelegen plaatsen het reddings werk ter hand nemen. Hefschroefvliegtuigen bewijzen weer onschatbare diensten, maar dit alles kan niet verhinderen, dat voor velen de hulp te laat komt Het Oostenrijkse ministerie van Bin nenlandse Zaken meldde vanmiddag dat in de provincies Vorarlberg en Ty rol zestig doden zijn geborgen, alsmede 25 ernstig en 16 licht gewonden. Men zoekt nog naar 82 vermisten. WASSERTAL Het Wassertal blijkt een ware doods vallei te zijn geworden. Men heeft al 40 doden geborgen, alsmede 51 gewon den. Nog 46 mensen worden hier ver mist. De meeste mensen werden, naar is vastgesteld, verpletterd door balken van instortende huizen. Sommigen stierven door een beroerte, verschei dene kinderen vonden de dood, doordat zij grote hoeveelheden sneeuw in de longen kregen. VORARLBERG Vorarlberg is ook zwaar getroffen. Vijf dorpen zijn onder lawines bedol ven; in één dorp staan nog slechts twee huizen overeind. In het dorp Blons telde men 11 doden, 20 ernstig gewonden en 46 vermisten. In Noord-Stiermarken zijn verschei dene dorpen geïsoleerd; levensmidde len zijn er schaars geworden. In het dorp Buchboden in het Was sertal heeft men sinds enige dagen geen enkel levensteken kunnen ont dekken. Hefschroefvliegtuigen zoeken hier naar overlevenden. HULP In de provincie Salzburg zijn 400 Amerikaanse militairen aan het werk 's-GRAVENHAGE, 13 Jan. De A.N.W.B. heeft besloten alle Wegen wachters met een valhelm uit te rus ten. Het worden witte helmen van een speciaal type. Dit besluit is genomen op grond van een door het C.B.S. ingesteld onderzoek naar de aard van het letsel, dat motor rijders bekomen bij ongelukken. Het grootste percentage slachtoffers loopt hoofdwonden op, variërend van een schedelbasisfractuur tot zware of lichte hersenschudding. getogen. Ze kwamen met bulldozers om de sneeuwmassa's op te ruimen en waar zelfs deze gigantische werktuigen falen, wordt de sneeuw met dynamiet opgeruimd. Het aantal vrijwilligers, dat zich tot op heden heeft gemeld is ruim voldoende om het reddingswerk overal met kracht voort te zetten. ZWITSERLAND In Zwitserland is het gevaar voor la wines afgenomen, omdat het opnieuw is gaan vriezen. Er valt maar weinig sneeuw meer. Van nieuwe slachtoffers in dit land is geen melding gemaakt. LONDEN, 13 Jan. De guerilla stakingen van de onder communisti sche leiding staande Britse vakbond van electriciens hebben zich Woensdag uitgebreid tot inrichtingen voor atoom onderzoek, olieraffinaderijen en krachtstations. De stakers eisen hoger loon. Werkgevers maakten Woensdagavond bekend, dat 850 electriciens het werk hebben neergelegd, d.w.z. tweemaal zoveel als Dinsdag op belangrijke bouwterreinen van industrieën in sta king gingen. De vakvereniging is van plan in de loop van de week 2000 man tot staken te brengen en de actie Maandag af te sluiten met een 24-uurstaking van 40.000 electriciens in het gehele land. De voorzitter van de vakvereniging, Frank Foulkes, verklaarde Woensdag avond: „Alles verloopt volgens plan". WASHINGTON, 13 Januari. „De vriendschappelijke geest, waarin de Amerikaans-Russische atoombesprekingen thans te Washington worden gevoerd, is bemoedigend", verklaarde president Eisenhower Woensdag op zijn wekelijkse persconferentie, in antwoord op vragen of er aanwijzingen bestonden dat de Sowjet-Unie de inlei dende besprekingen over het voorstel van de president voor het in stellen van een internationale „bank" voor de atoomkracht in goed vertrouwen voert. Eisenhower wilde geen nadere toe lichting geven op hetgeen minister Foster Dulles Dinsdag j.l. heeft gezegd over de nieuwe Amerikaanse plannen op lange termijn. „Wat hij gezegd heeft was duidelijk genoeg", meende de president. Hij wees er op dat naarmate een bom of een ander projectiel een verwoes tender uitwerking heeft, het element van verrassing bij het plotseling begin nen van een oorlog groter wordt. „Pearl Harbour was voor ons een ne^ derlaag door het element der verras- sing. Bij het begin van een derde we reldoorlog zou de uitwerking van een onverhoedse aanval vele malen groter zijn. Het enige, wat een eventuele aan valler hiervan kan weerhouden, is de wetenschap dat hij in dat geval op uiterst krachtige vergeldingsmaatrege len kan rekenen", aldus Eisenhower. In antwoord op de vraag of het ter beschikking komen van nieuwe wa pens verandering had gebracht in het beginsel dat er evenwicht moet be staan tussen de drie delen der weer macht (leger, vloot en luchtmacht), wees de president er op dat dit begin sel niet inhield dat elke dienst een derde ter beschikking kreeg gesteld van het voor de landsverdediging uit getrokken geld en de beschikbare man schappen. In antwoord op vragen of hij berich ten had ontvangen over het aanleggen door de communisten van versterkin gen in Korea, hetgeen in strijd zou zijn met de bestandsbepalingen, antwoord de de president dat er aanwijzingen bestaan dat de communisten hun grondstrijdkrachten hebben vermin derd en dat een gedeelte hiervan uit Korea is vertrokken. Wel leggen de communisten loopgraven en krachtige verdedigende linies aan. Eisenhower besloot met de opmer king dat de Chinese communisten op merkelijk veel doen op het gebied van het economische herstel van Noord- Korea en dat zij klaarblijkelijk pogen van Noord-Korea een verlengstuk van hun eigen land te maken. BERLIJN, 13 Januari. Hoewel er van officiële zijde over het ver loop van de besprekingen tussen de stadscommandanten van Berlijn niets is meegedeeld, zou men van daag tot overeenstemming zijn ge komen. In geallieerde kringen meende men vanavond, dat het zeer waar- sch'j 'ijk is, dat de Grote Vier zo wel in Oost- als in West-Berlijn zullen bijeenkomen. Zij zouden drie maal in de Westelijke sectoren en eenmaal in de Oostelijke sector ver gaderen. Rode Kruis biedt slachtoffers lawines hulp aan. 's-GRAVENHAGE, 13 Jan. Het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis heeft In een telegram van deelneming het Oostenrijkse Rode Kruis aangebo den zo nodig hulp te willen verlenen aan de slachtoffers van de lawines. Voor de kinderen in de getroffen gebieden zijn als blijken van meeleven 200 pakketten met speelgoed en der gelijke van het Ned. Jeugd Rode Kruis verzonden. Eén der piloten zwaar gewond 's-GRAVENHAGE, 13 Januari. Twee Fireflies van de Marinelucht- vaartsdienst hebben vanmiddag om streeks vier uur wegens benzinegebrek een noodlanding moeten maken. Eén der piloten poogde op het strand bij Zandvoort neer te strijken, doch dit mislukte. Het toestel botste tegen een vrij hoge duintop vlakbij het circuit en stortte neer. De piloot, de luit. ter zee derde klasse Timmer, werd ernstig gewond. De piloot van het andere toestel had meer geluk. Hjj wist zijn machine langs de kruisweg HaarlemAalsmeer bij het stoomgemaal Cruquius aan de grond te zetten. Hij kwam er goed af en het toestel werd slechts licht be schadigd. GOES, 13 Jan. Over enkele dagen zal in onze provincie een volkomen nienw werk starten, n.l. het geven van wetenschappelijk verantwoorde schooi en beroepskeuzevoorlichting. In deze zin is dit werk nieuw voor Zeeland, dat tot heden op geen enkele plaats een bureau bestond voor deze zo uiterst belangrijke voorlichting. Het is minstens even verblijdend, dat deze arbeid thans kan beginnen, doordat protestants-christelijk Zeeland de handen ineen heeft geslagen en een samenwerking heeft weten te bereiken, die voor de toekomst veel belooft. De reeds op 10 Juni 1952 opgerichte Christelijke Stichting voor School- en Beroepskeuze in Zeeland treedt daarmede voor het voetlicht en stelt haar bureau ter beschikking van het gehele Zeeuwse volk. Met opzet heeft men niet willen beginnen, voordat men kon beschikken over iemand, die op dit punt niet alleen de nodige bevoegdheden bezit, maar die bovendien reeds ervaring in dit moeilijke werk heeft. Het was een gelukkige omstandigheid, dat men na nog betrekkelijk korte tijd mevrouw dra. A. de KamBouma die assistente van prof. dr J. Waterink is geweest en zich in Goes vestigde de leiding van het bureau, dat dezer dagen in het huis Vosmaerstraat 3 volledig zal zijn ingericht, heeft kunnen opdragen. Zij is aan le Stichting verbonden als psychologe en beroepsadviseuse. In deze Stichting werken een groot aantal prot.-christelijke organisaties en het onderwijs samen. Het zijn het C.N.V. in Zeeland (dat twee afgevaar digden aanwees), de C.B.T.B., het Chr. Werkgeversverbond, de Chr. Midden standsbond, de N.C.V.B. en de Chr. Boerinnen- en Plattelandsvrouwen bond, van welke organisaties elk één afgevaardigde zitting heeft. Bovendien wordt deelgenomen door het christe lijk middelbaar onderwijs en het chris telijk U.L.O. in Zeeland (elk hebben zij één vertegenwoordiger), alsmede het Christelijk lager onderwijs, dat één representant aanwees voor de perso neelsorganisaties (de Groote en de Unie) en één voor de schoolverenigin gen (de Schoolraad). Voorzitter is de heer H. C. van Donk te Goes, secretaris drs J. J. Knibbe te Goes, penningmees ter de heer J. Lodder te Vlissingen, en tweede voorzitter drs M. W. Rombout, eveneens te Goes. In enkele centra van onze provincie, n.l. te Middelburg, Oostburg, Terneu zen, Zierikzee en Tholen, alsmede te Bergen op Zoom, zijn of worden sub commissies gevormd, waarvan de le den evenals dit bij het provinciaal bestuur het geval is afkomstig zijn uit de reeds genoemde organisaties en waarbij met de verschillende kerke lijke groeperingen rekening is gehou den. Van alle deelnemende organisaties is een bijdrage in de oprichtingskosten 's-GRAVENHAGE, 13 Jan. „Uw rapport kan tevens richtlijn, misschien wel eens een nuttige waarschuwing geven aan diegene in den lande, die geen juiste voorstelling hebben, waar toe het hefschroefvliegtuig kan wor den gebruikt. De vraagstukken, die voor u liggen, omvatten de vraag, in hoeverre luchtvervoer per hefschroef vliegtuig voor Nederland reeds van be lang is en wat van dit vervoer in de toekomst te verwachten is. Tevens dient de vraag beantwoord te worden welke gevolgen zulk vervoer zal heb ben voor spoor- en wegverkeer". Dit zei de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, vanmiddag tijdens de installatie van de commissie „Hefschroefvliegtuigen". De minister had er tevoren aan her innerd welk een nuttig gebruik kan worden gemaakt van deze toestellen, zowel in oorlogs- als in vredestijd. Er zitten in het vervoer per hefschrioef- vliegtuig ongekende mogelijkheden, aldus de bewindsman, en wij zullen ons daarin hebben te verdiepen. Het gaat er thans niet om te wachten wat andere landen doen of na te doen wat elders op dit gebied tot stand wordt gebracht, doch zelf naar een oplossing te zoeken, aangepast aan de bijzondere problemen van ons eigen land. De voorzitter der commissie, oud minister van Verkeer en Waterstaat, ir J. W. Alberda, beantwoordde de rede van de minister. Tenslotte weer zo'n dwaas geval. Een Belgische accordeoniste heeft 75 uur aan een stuk haar instrument „be speeld". Zij heeft daarmee het wereld record, zoals dat tegenwoordig heet, verbeterd. Je moet er maar plezier in hebben zo muziek te beoefenen!? **1 DAT weer een dame is ge slaagd voor het Jiu Jitsu- diploma eerste graad. Giste ren was het mevr. Keiler uit Vlissingen, die dit vervaar lijke certificaat verwierf. Ook de heren A. Dagelinckx uit Vlissingen en P. Zwarte- poorte waren zo gelukkig. DAT, om de aandacht weer eens te richten op het verkeersverbinding tussen Zierikzee en Brouwershaven via Schuddebeurs zo goed als hersteld is. Alleen zijn de opritten bij de Vijf Minu- tenweg nog niet gereed. Maar dit werk schiet ook op. In enkele regels melden wij nog de boezem voor het gemaal herstel is reeds afgevoerd aan de dijk, zodat nu wëer naar de Zuiderzeewerken, heel wat water de polder Wel wordt geregeld grond uitgesmeten kan worden. Zo voor de versterking van de moet het gaan. Weg met-dat dijken aangevoerd, overtollige water. DAT men in Goes bin- DAT ook bij Serooskerke nenkort van onvervalst jo- vier pompen zijn ingescha- delen kan genieten. Eén der water door de noodleidingen keld en de toevoer van het redelijk verloopt, zodat het bekendste Zwitserse jodel- water steeds verder zakt. koren, het Tell-Jodlerchor H. M. KcPingin Juliana en Z. K. lï. Prins BernLard, hebben Vcci't. ^..„„rgen de nieuwjaarsreceptie voor het Corps Diplomatique ia het Paleis op de Dam gehouden. De foto is genomen even na Ue oan. ns. vaa het Koninklijk Paar voor het paieis, tijdens het spelen van net Wilhelmus. DAT in de haven van Co- lijnsplaat niet minder dan twee coasters liggen nl. de „Dija" en „Markab" orh uien te laden voor Engeland. Dit geeft een behoorlijke drukte in het haventje. I DAT, en hierom kunnen I we ook met de bewoners van het eiland blij zijn, bij de Flaauwers-inlaag een hulp gemaal is ingeschakeld met tien pompen. Een noodge- Gefeliciteerd! DAT, om nog even op Schouwen-Duiveland te blij ven, een hond op het bedrijf van de heer D. Jansen, 27 kippen heeft doodgebeten. Dit is niet zo mooi, maar er ger is dat in de duinen on der de konijnen de myxamo- tose heerst. Vele konijnen lopen blind en met gezwol len koppen rond. Reeds'zijn enkele cadavers gevonden. Men vreest voor de wild stand. uit Bern, doet op zijn tour nee door ons land ook Goes aan. Het koor werd in 1933 opgericht met het doel om de typische Zwitserse volks zang op verantwoorde wijze in het buitenland te doen ho- DAT de heer J. G. Sloff uit Bergen op Zoom gister avond een causerie heeft ge houden voor het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen over de water snood in 1953 en die in 1530, toen vooral de Breede Wa tering Beoosten Yerseke ge teisterd werd. De heer Sloff maire te Kapelle gisteravond beschikte over zeer fraaie als voorzitter van de C.H.- de bedrijvigheid in de haven lichtbeelden, bijna alle door jongerengroep voor deze van Zierikzee is verminderd, hemzelf genomen kleuren- groep een inleiding hield maal pompt het water nu in Veel materiaal voor het dijk- foto's, die een duidelijk over „De Staten-Generaal". overzicht geven van ramp en herstel in de getroffen ge bieden. Zijn conclusie was dat de moderne hulpmidde len thans de mens in staat stellen het verloren land te herwinnen, iets waartoe men in vroeger eeuwen niet in staat was. Onder zijn ge hoor bevonden zich enkele burgemeesters alsook de hoofding.-directeur van de Provinciale Waterstaat Ir H. D. J. Swaters. DAT de loodsdienst te Vlissingen gisteravond om streeks half twaalf gestaakt werd voor kleine schepen wegens de harde wind. DAT zuster van Kuik uit Noordwijk voor de N.C.V.B. uij Krabbendijke gister avond een interessante le zing heeft gehouden over „Het Koninkrijk Gods en het zwakzinnige kind". Er was veel belangstelling. DAT, en dit is voor Schou wen ook een gunstig teken, DAT de heer P. G. Ver- gevraagd, evenals van de scholen, ter wijl voor de eerste jaren om enige fi nanciële tegemoetkoming is verzocht. Uiteraard wordt gehoopt, dat dit niet lang behoeft te duren. De Stichting verwacht ook van particuliere zijde de nodige financiële steun en hier ligt ze ker een taak voor het prot.-christelijk Zeeland. Voorts wordt getracht subsi die voor het werk te krijgen van Rijk, Provincie en gemeenten. Dat het Rijk subsidieert is zeker. Volgens de gel dende regeling kan een niet-commer- ciële instelling, die deze voorlichting verstrekt, per geval 13.krijgen en voor elke 5 gevallen nog eens f 3.in feite dus f 18.voor 5 gevallen. Provinciaal subsidie ligt even moei lijker, omdat de Provincie tot heden voor dit werk nog nimmer iets be schikbaar stelde. In andere provincie; is dit reeds wel het geval. Het bestuuj zal op dit punt de nodige stappen gaafl ondernemen, evenals bij de gemeente besturen, waarbij men denkt aan d< mogelijkheid tot het verlenen van bij dragen voor elk kind, dat uit de be trokken gemeente afkomstig is en wordt getest. Van de ouders zal ook een deel (af hankelijk van hun draagkracht) wor den gevraagd in de kosten van het on derzoek. Het schema is zó, dat het mi nimum f 10.en het maximum f 50.— per geval zal bedragen. De gemiddelde kosten zullen naar verwachting rona de f 17.50 liggen. HET EIGENLIJKE WERK. Het doel kan worden omschreven als het geven van principiële en weten schappelijk verantwoorde voorlichting op het terrein van school- en beroeps keuze. Niet alleen gaat het om een onderzoek naar de verstandelijke ca paciteiten, maar ook om de karak terologische factoren, die bij het ge bruiken van deze capaciteiten een rol spelen, zoals b.v. doorzettingsvermo gen, concentratie, te weinig zelfver trouwen, zelfoverschatting enz. Daarbij komt het onderzoek naar de achtergrond der bedoelde factoren zo als bet milieu en het gedrag op school, waarom de psychologe contacten zal leggen met de ouders en met het on derwijzend personeel Het onderzoek heeft ook betrekking op theoretische en practische begaafd heid, technische aanleg, geschiktheid voor de handel of het zakenleven (wanneer het ouderen betreft, dus meer de beroepskeuzevoorlichting) enz. Bij dit alles zal rekening worden gehouden met de mogelijkheden in de naaste omgeving wat betreft het on derwijs, de arbeidsmarkt, de plaat singsmogelijkheden enz. Daarom wordt de medewerking van het Arbeidsbu reau met zijn bijkantoren in onze pro vincie op hoge prijs gesteld. OOK VOOR BEDRIJVEN. Mevrouw de Kam zal in de genoem de centra de noodzakelijke contacten leggen, besprekingen voeren en advie zen uitbrengen, terwijl als regel het eigenlijke onderzoek in Goes zal plaats vinden. Het is de bedoeling, dat naar behoefte in de diverse plaatsen zittin gen zullen worden gehouden. Behalve dit alles kunnen ook Zeeuw se bedrijven van de diensten van het bureau gebruik maken. Momenteel moeten sollicitanten, voor wie de be drijfsleiding een psychologisch onder zoek wenst, naar één der bureaux in Holland, maar dit zal niet meer nodig zijn: men kan ook in Zeeland terecht. Dat ook instellingen als de Voogdij raad van het bureau kunnen profite ren, ligt voor de hand: er zijn op dit punt al contacten gelegd. In de binnenstad van Deventer heeft een felle brand gewoed. Een drogisterij en verfhandel werden in de as gelegd. DE BILT ZEGT: Veel wind. DE BILT, 13 Jan. Wisselende be wolking met enkele regen, natte sneeuw- of hagelbuien. Krachtige nu en dan harde Westelijke wind. Iets la gere middagtemperaturen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.42 uonder 16.57 u. Maan op 13.05 u., onder 5.44 u. Hoogwater op Vrijdag 15 Januari: Vlissingen: iO.23 u. 1.57 m., 23.16 u. 1.66 m. Terneuzen: 10.50 u. 1.78 m., 23.44 u. 1.87 m. Wemeldinge: 11.53 u. 1.36 m., u. m. Zierikzee: 11.36 u. 1.18 m., u. m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1