LAWINES EISEN TWEEHONDERD REEDS DODEN ver Alleen al in Vorarlberg worden twintig mensen vermist Voorspel Berlijn van Fanfani thans formateur Koffie en thee duurder Min, Suurhoff voert besprekingen ACCENT DER WEERMACHT OP VERGELDINGSKRACHT Waterschappen behouden hun zelfstandigheid Felle brand te Ellewoutsdijk PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Witte dood waart door Midden-Europa 1 SNIPPER NIEUWS Om agressieve landen af te schrikken Plaatselijke verdedigingsmacht kan communistische aanval niet keren Minister Algera installeerde commissie Financieel beleid vraagt om herziening Babij slikte vergif Uitgave: Stichting „Zeeuwsch. Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bi} geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Viissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2680 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 13 JAN. 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman Aardenburg; Yir W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Viissingen; J. S. Hoek. Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. geven wij in ons blad het woonJ aan Dr. Doeleman, arts te Goes die een verweer heeft geschré ven op het artikel dat een onzeir redacteuren onlangs schreef na een interview met de C.N.V.- penningmeester. Het meest ver heugende is: de volksgezondheid zal door deze strijd niet geschaad worden! LONDEN, 12 Jan. Naar schatting 200 personen zijn als gevolg van de lawines in Europa omgekomen. Duizenden huizen zijn bedolven. Een trein werd door een sneeuwmassa in een Oostenrijkse vallei gestort. In Oostenrijk zijn 31 personen omgekomen en 150 personen worden ver mist. Men vreest voor nieuwe lawines en mogelijke overstromingen der ri vieren. Het station van Dalaas, ongeveer halverwege op de Arlbergpas, is ge heel weggevaagd en een exprestrein met bestemming Wenen is in een reusachtige sneeuwbal in een vallei gestort. Een gezin en twee studenten bevonden zich in de trein. In Blons in Vorarlberg (West-Oos tenrijk) worden 50 personen vermist als gevolg van twee lawines. De Oos tenrijkse autoriteiten hebben de Ame rikanen te Salzburg verzocht een hef- schroefvliegtuig naar het dorp te zen den, daar de enige weg door een nauw dal leidt, dat aan beide zijden door duizenden tonnen sneeuw wordt om ringd. ZWITSERLAND In Zwitserland zijn ten gevolge van tientallen lawines ten minste 18 personen omgekomen. Vele mensen zijn ernstig gewond. Men vreest, dat er een groot aantal vermis ten is, daar gehele gezinnen door de sneeuw bedolven zijn. Nabij Schudorf werden acht leden van een gezin be dolven. In de Italiaanse Dolomieten zijn ook verscheidene lawines voorgekomen, maar tot nu toe is geen melding ge maakt van slachtoffers. In de Beierse Alpen zijn voor de der de achtereenvolgende dag lawines naar beneden gekomen. Twee personen von den sedert Zondag de dood. Vele we gen zijn afgesneden en verscheidene auto's bedolven, maar de inzittenden Grote Drie houden voor bespreking BERLIJN. rnuari. Vanmorgen is van gezagmakende zijde vernomen, dat de Britse, Franse en Amerikaanse nitnisters van Buitenlandse Zaken, Eden, Bidault en Foster Dulles, in be ginsel hebben besloten op 23 Januari a.s. te Berlijn bijeen te komen. De te houden beraadslagingen betekenen het voorspel van de conferentie der Grote Vier, die twee dagen later een aan vang zal nemen. Het Westduitse kabinet heeft beslo ten bij de bekende eisen te blijven als voorwaarde voor een hereniging van geheel Duitsland. Deze eisen behelzen vrije verkiezingen voor het gehele land, gevolgd door de vorming van een grondwetgevende nationale vergade ring en een regering voor geheel Duits land met vrijheid van handelen. Ten slotte kunnen dan onderhandelingen beginnen over een vredesverdrag. De stadscommandanten van Berlijn lang goed, maar gisteren ontstond er konden worden gered. Een arbeider is nabij het station van Traunstein door een trein overreden, daar hij niet meer van de rails, die aan beide zijden door een hoge muur van sneeuw was om geven, kon komen. In Boergondië (Frankrijk) zijn wol ven door de kou uit de bossen gedre ven. Zij zoeken in bewoonde streken naar voedsel. Ook in Oost-Frankrijk is het gevaar voor lawines toegenomen door een iets hogere temperatuur. Ook uit Zweden wordt zware sneeuwval gemeld. In sommige streken worden hefschroefvliegtuigen gebruikt voor het leiden der ruimingswerkzaam heden. Ten Noorden van Stockholm zijn vele bomen ontworteld door een sneeuwstorm. Een trein werd op het tra ject MeiringenBrient in Zwitserland nabij Oberried getroffen door een neerstor tende lawine. (Telefoto) r r i i t i j De Franse Nationale Vergadering heeft het gepresteerd om binnen een dag een nieuwe voorzitter van het par lement te kiezen als opvolger van Eduard Herriot. Na stemmingen werd de socialist Le Troquer gekozen. In New York is overleden de gepension- neerde Amerikaanse admiraal William Blandy. Hij leidde de proefneming van de eerste atoomaanval op oorlogssche pen bij Bikini in '46. Het aantal ver keersongelukken in West-Duitsland is vorig jaar zo groot geweest, dat alle records zijn gebroken. Niet minder dan 12.000 mensen werden gedood en 350.000 gewond. De keizer van Abes- sinië, Haile Selassie, zal naar de V.S. gaan. Hij werd voor een bezoek door president Eisenhower uitgenodigd. Gisteren is in Indonesië weer een Ne derlander gearresteerd. Daarmee wordt het totaal op 9 gebracht. In Rotter dam botste gisteren de locomotief van het stoomtrammetje tegen een tank auto met warme parafine. 16.000 liter van het kostbare spul vloeide uit op. de straat, waar de vloeistof snel stolde. Prof. Thijsse, de directeur van het waterloopkundig laboratorium te Delft, zal Vrijdag naar India vertrekken. Hij gaat de regering van dat land van ad vies dienen en blijft drie weken weg. Je moet maar boffen. Een 85-jarige heer in Den Haag die alleen woont maakt er gewoonte van 's avonds in bed nog een pijpje te roken. Dat ging ROME, 12 Jan. Toen oud-premier Pella bleef weigeren een poging te ondernemen een nieuwe Italiaanse re gering te vormen, heeft president Ei- naudi aan prof. Amintore Fanfani op dracht gegeven het land weer een ka binet te geven. Fanfani is leider van een linkse groepering van de christen-democrati sche partij, waartoe ook Pella behoort. De formateur heeft zich het recht voorbehouden om de opdracht te aan vaarden als hij zijn kabinet zal heb ben samengesteld. AMSTERDAM, 12 Jan. Naar wij uit vakkringen vernemen zullen met ingang van morgen de prijzen van kof fie en thee verhoogd worden. Deze verhoging is een gevolg van de zeer sterk gestegen prijzen voor beide arti kelen op de wereldmarkt. Koffiebran- ders en theepakkers zagen zich daar door voor de noodzakelijkheid gesteld de détailprijzen te herzien. Thee wordt per pakje van 100 gram 6 tot 8 cent duurder, koffie per pakje van 250 gram 12 tot 14 cent duurder. De Ziekenfondshonoraria der huisartsen 's-GRAVENHAGE, 12 Januari. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft heden vertegenwoor digers van de landelijke huisartsenver eniging en de landelijke ziekenfonds organisaties in audiëntie ontvangen ter bespreking van de moeilijkheden in zake de honorering van de huisartsen door de ziekenfondsen. Overeengekomen is dat de deskundi gen van huisartsen en ziekenfondsen tezamen met de adviseurs van de mi nister op zo kort mogelijke termijn de beschikbare gegevens aan elkaar zullen toetsen en hieromtrent rapport zullen uitbrengen aan de landelijke huisart senvereniging en aan de landelijke zie kenfondsorganisatie, opdat deze zich eveneens op korte termijn nader over de situatie kunnen beraden. Het ligt in de bedoeling dat de adviseurs en de deskundigen hun taak uitvoeren onder voorzitterschap van mr B. A. van Schaik, president-directeur van het ge meenschappelijk administratiekantoor te Amsterdam, die daartoe is aange zocht. De premier van Pakistan, Mohamed Ali, heeft verklaard dat, hoewel zijn land niet het plan heeft aan welke mo gendheid dan ook bases te geven. Pa kistan in geval van nood dergelijke bases door iedere bevriende natie zal laten gebruiken. NEW YORK, 12 Januari. „De regering-Eisenhower heeft be sloten het accent bij de ontwikkeling van de Amerikaanse weerwacht te leggen op het scheppen 'an een bijzonder sterke vergeldingsmacht, opdat een mogelijke aanvaller, het gewicht der tegen hem te nemen vergeldingsmaatregelen kennend, van agressie zal worden weerhouden. Dit besluit vormt de basis van de door president Eisenhower en zijn raadgevers opgesteld militaire plannen, om het hoofd te bieden aan de bedreiging van het internationale communisme", aldus verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, in de toespraak, welke hij Dinsdag te New York tot de „Raad voor inter nationale aangelegenheden" heeft gehouden. „Er moeten bepaalde wijzigingen worden gebracht in de Amerikaanse verdedigingsplannen op lange termijn", vervolgde hij. Hij noemde de volgende punten: 1. Het getuigt niet van gezond mili tair inzicht om Amerikaanse land strijdkrachten permanent in een mate aan Azië te binden, waardoor de sterk te der strategische reserve onvoldoen de zou zijn. 2. Het getuigt noch van een gezonde economische, noch van een goede bui tenlandse politiek om andere landen blijvend te steunen. 3. Het is evenmin juist voortdurend een dergelijk bedrag voor militaire 's-GRAVENHAGE, 12 Januari. Mr J. Algera, de minister van Verkeer en Waterstaat heeft vanmiddag de commissie „Financieel bestel waterschaps wezen" geïnstalleerd. Het zal de taak van dit college zijn een onderzoek in te stellen, of en zo ja in hoeverre en op welke wijze verandering zal moeten worden gebracht in het financiële bestel van het waterschapswezen. Dit met het oog op nieuwe ontwikkelingen ten opzichte van de taak der waterschap pen of het gebruik van waterstaatsobjecten, die zich in het jongste verleden hebben voorgedaan. Naast de vroegere, bijna klassieke taken, welke in het raam der ontwik keling dikwijls nieuwe aspecten ver krijgen, vragen geheel nieuwe werk terreinen de aandacht, aiaus mirUa ter. Tengevolge van inpolderingen worden de aanrakingsvlakken van het waterschapswezen met andere belan- genkringen duidelijker en menigvul- diger. NIEUWE PHASE. De gedachte rijst wel eens, aldus de bewindsman, of thans niet van een nieuwe phase in de ontwikke ling gesproken moet worden een phase, waarin evenals bij enkele wa terschappen reeds is geschied, het waterschaps wezen zijn welhaast klassieke afgeslotenheid van rustieke gemeenschap van grondbezitters verlaat en zich in toenemende mate de integratie van meerdere belangen in een algemeen raam ten doel gaat stellen. De groei der taken gaat gepaard met uitbouw van bestuursapparaat en tech nische assistentie. Ook bestaat een stre ven het belastinggebied der water schappen uit te bouwen- en naar wa- terschapsaard alle belanghebbenden in de omslag van de lasten te betrekken. FINANCïëN. In beginsel zou het zo moeten zijn, zo vervolgde mr Algera, dat alles wat het waterschap aan eigen uitgaven heeft, wordt bekostigd uit de opbrengst van het eigen belastinggebied. In vele gevallen (zoals bij calamiteuze pol ders) blijkt dit op bezwaren te stuiten. Hiér rijst de vraag of in het financiële bestel verandering moet worden ge bracht. Anderzijds brengt het grote ge varen met zich mee, indien een beroep op Rijk of Provincie moet worden ge daan, omdat daardoor de financiële zelfstandigheid wordt aangetast. De minister besloot met te zeggen, dat het streven er opgericht moet zijn de autonomie der waterschappen te verzekeren voor de toekomst als een kostbare kracht voor ons land; De voorzitter oer tuxumiooio, R. H. Baron de Vos van Steenwij k be antwoordde de rede der minister. ELLEWOUTSDIJK, 12 Januari. Hedenavond tegen elf uur is brand uit gebroken in de barak van de fir ma Bos aan de Nieuwedijk bij de haven te Ellewoutsdijk. Hoe de brand is ontstaan weet niemand, doch een feit is, dat de barak, waarin allerlei mate rialen voor de dijkwachten lagen op geslagen, totaal werd vernield. Direct na het ontdekken van het vuur heeft men nog geprobeerd met emmers water blussingswerk te ver richten, maar de vlammen grepen zo snel om zich heen, daarbij aangewak kerd door de straffe wind, dat er wei nig uit te richten viel. Ook met een slang op de waterleiding lukte het niet. Het duurde ongeveer een uur eer de gealarmeerde brandweer uit Ovezande verscheen. Het werd hoog tijd, want een vonkenregen daalde neer op de in de buurt staande huizen, waarbij voor al het pand van de heer J. Remijnse ernstig gevaar liep. De brandweer be gon daarom onmiddellijk dit perceel nat te houden. Van de nieuwe barak, die -vijf bij acht meter groot is, bleef weinig meer over, dan een smeulende en verkool de massa. doeleinden te besteden, dat dit in da practijk leidt tot een staatsbankroet. „De gemeenschappelijke veilig heid", aldus Foster Dulles, „kan min der kostbaar worden gemaakt door meer te vertrouwen op de afschrik wekkende werking ener parate, cen traal gelegerde weermacht, met een uiterst krachtig vergeldingsvermo gen, dan op plaatselijke afweer kracht. BINNENLANDSE VEILIGHEID. Wij moeten voortdurend veilig zijn. Daarvoor is nodig: bondgenoten en ge meenschappelijke veiligheid. Hoe ver zekeren wij onze binnenlandse veilig heid? Wij houden onze deuren geslo- sloten doch er bevindt zich geen be wapende schildwacht in elk afzonder lijk huis. Wij vertrouwen in beginsel op een gemeenschappelijk veiligheids- stelsel, zo goed uitgerust om elke mis dadiger te straffen, dat de boosdoeners hierdoor, in het algemeen gesproken, worden afgeschrikt, Dit is de moderne wijze om een maximum aan veiligheid te verkrijgen tegen kosten, die de ge meenschap kan dragen. Het is natuurlijk altijd belangrijk over een plaatselijke verdediging te beschikken. Doch geen enkele plaat selijke verdedigingsmacht is op zich zelf sterk genoeg om de sterke com munistische landstrijdkrachten te kunnen tegenhouden. Daarom moe ten de plaatselijke strijdkrachten worden aangevuld door de afschrik wekkende vergeldingskracht van zeer sterke, centraal gelegerde strijd krachten. EUROPA. Over Europa sprekend verklaarde de minister, dat men bezig was met aan passing van de inspanningen voor col lectieve veiligheid van de N.A.V.O'. e>o nmH eeëiste opbouw in de eerste jaren van het bestaan At lantische Organisatie had de zaak van de vrede gediend, doch dat tempo zou niet voor onbepaalde tijd gehandhaafd kunnen blijven. Volgens de Ameri kaanse opvatting moest de N.A.V.O. nu werken aan een gestadige ontwikke ling van de verdedigende kracht in een tempo, dat de economische kracht van de Ver. Staten en de geallieerden zou bewaren en niet uitputten. De de fensieve kracht zou worden versterkt door een strategische luchtmacht, gele gerd op internationaal overeengeko men bases, zo zei hij. Dulles drong voorts aan op snelle goedkeuring van het verdrag voor een Europese verdedigingsgemeenschap, zeggend, dat de N.A.V.O. en de toe komstige vrede in gevaar zouden blij ven tot de doelen van het E.V.G.-ver- drag zouden zijn bereikt. DAT waarschijnlijk bin nenkort helicopters ter be schikking zullen worden ge steld van de Belgische lood sen op de Schelde. De Bel gische reders zijn hierop ge steld omdat zij hierin het aangewezen middel zien om tijdverlies tegen te gaan door de verplaatsing van de In enkele regels melden wij nog zijn opgepikt. De belhamels meente-avond hebben gehad, eveneens is benoemd tot di- hadden in een kelder van Niet minder dan 80 procent recteur van het Kerk- en hebben weer elf uur lang vergaderd om het eens te worden over het ge bouw, waarin de Grote Vier hun bij eenkomsten zullen houden. Resultaat: nihil. brand. Geen nood de oude man blus te het vuur met een emmer water en ging weer rustig slapen, 's Morgens ontdekten de buren dat het kapok de gehele nacht was blijven smeulen! mochten ze weer naar huis, naar moeder. DAT de dienstbode van de heer Hoogerwerf uit Brui- loodsen tussen Antwerpen nisse in haar noeste ijver een en Viissingen en omgekeerd, wasketel met kokend water over haar voeten goot. Dat DAT de gemeenteraad was niet zo handig en de van Amsterdam niet 12 en dokter moest er aan te pas 13 Januari het bezoèk zullen komen. Voorlopig kan zij de brengen aan Schouwen en was niet meer doen. Duiveland maar op 22 en 23 Januari. DAT leden van de Goese (Herv.) jeugdkerk gister- DAT drie knaapjes in avond in de „Prins van Viissingen door de politie Oranje" hun eerste eigen ge- een leegstaand huis vuurtje van de regelmatige bezoe- gestookt. De knapen zijn kers waren aanwezig. Enke- ernstig vermaand en toen le jongeren hadden schrifte- Kinderkoor der Ned. gemeente te Veere. Herv. lijk vragen ingediend, die door Wika D. E. Hienseh, die de leiding van de avond had sn door ds H. M. Strating werden beantwoord. De zeer geslaagde bijeenkomst werd oesloten met de vertoning van enkele films. DAT tot cantor van het Herv. Kerkkoor van 't Zand (Middelburg) is benoemd de heer de Vries uit Heemste- DAT, en dit is iets anders, voor het examen eerste graad ju" jitsu geslaagd is mej. R. Bal uit Tholen. We zouden zo zeggen, ga niet te lichtvaardig met deze dame wandelen. DAT dank zij de offer vaardigheid van gemeente leden en anderen over een de, vroeger te Viissingen. Hij Paar we en nieuwe cen- volgt de heer J. Kwist op, trale verwarming in de St. die naar Amerika emigreert. Jacobskerk te Viissingen m gebruik kan worden geno- DAT de heer de Vries men. DORDRECHT, 12 Jan. Het één jarig zoontje van de familie A. te Dordrecht is dezer dagen ternauwer nood aan de dood ontsnapt. In een onbewaakt ogenblik slikte het kind n.l. de inhoud van een insectenver- delgingsapparaat in. Enige tijd later deden zich vergiftigingsverschijnse len voor, die de moeder deden be sluiten naar de polikliniek van het gemeentelijk gast- of ziekenhuis te gaan. Daar werd het kind onder be handeling gesteld van dokter van der Sch. Deze kende uiteraard de samen stelling van het verdelgingsmiddel niet en behandelde het kind daarom zo goed en zo kwaad als het kon. In middels had de vader zich met de Belgische fabrikant van het insec- tenverdelgingsmiddel in verbinding gesteld, die op zijn beurt weer een Zwitserse hoogleraar consulteerde. Deze richtte zich tot een Duitse col lega die enkele injecties voorschreef waardoor het kind vanmorgen buiten gevaar kwam. Te Brussel wordt bevestigd dat Ko-' ning Boudewijn deze zomer een offi cieel bezoek aan de Belgische Congo zal brengen. Hoewel omtrent de datum nog niets vaststaat wordt aangenomen dat de Koning deze reis in de maand Augustus zal ondernemen. DE BILT ZEGT: Regen. DE BILT, 12 Januari Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Ma tige tot krachtige wind tussen Zuid en West. Dezelfde of iets lagere tempera turen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.43 u., onder 16.56 u. Maan op 12.22 u., onder 4.27 u. Hoogwater Donderdag 14 Jan.: Viissingen: 9.04 u. 1.63 m., 21.56 u. l"68 m. Terneuzen: 9.31 u. 1.84 m., 22.23 u. 1.90 m. Wemeldinge: 10.35 u. 1.41 m., 23.25 u. 1.52 m. Zierikzee: 10.15 u. 1.22 m., 23.08 u. 1.33 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1