3 ATLANTISCH PACT WORDT NOOIT OPGEGEVEN ver Amerikaanse toroedobootiaaers in Rotterdam Dulles sprak met Zaroebin Weer arrestaties ia Iadoaesië Opstijgverbod voor Comets Sneeuwstormen en lawines eisen slachtoffers Dertig mille voor Zeeuwse culturele doeleinden fLvanöóAq. Vrije verkiezingen in Duitsland voorwaarde voor hereniging KX>M*~service EISENHOWER BEVREESD VOOR LANDBOUWCRISIS V*N* binnenkort weer bijeen? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Eden houdt vast aan de N.A.V.O. Koning Winter vecht tegen de dooi Weg- en treinverkeer in Midden-Europa in de war Speciale boodschap aan het Congres Guerillastakingen in Engeland Ged. Staten zullen voorzichtig beleid voeren S. G. P.-fractie stemde op principiële gronden tegen Provinciale Staten stelden begroting vast Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2679 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 12 JAN. 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. 1. Catsman, Aardenburg; Tvir W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek. Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. tekenen wij U op bladzijde 4 van dit nummer een toekomstbeeld van liet door de ramp zwaarst getrofjen eiland van onze pro vincie SchouwenDuivelend, Er zal over dit door de Recon structiecommissie uitgebrachte rapport nog heel wat te doen zijn. Maar men stelle dit voorop: God bepaalt de toekomst! LONDEN, 11 Jan. Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Maandagavond in een radiorede verklaard, dat het Westen nooit het Atlantisch Pact zou opgeven om overeenstemming met de Sowjet- tJnie te verwerven en dat het zou blijven staan op vrije verkiezingen in ge heel Duitsland als eerste voorwaarde voor hereniging. „Wat er ook gebeuren moge, wij kunnen dit bondgenootschop (het Atlan tisch Pact) dat de grondslag is van onze veiligheid en dat niemand bedreigt, niet opgeven", zo zei hij. Eden meende, dat de tweede wereldoorlog niet zou zijn uitgebroken, als toen een Atlantisch Verdrag had bestaan. Vrije verkiezingen voor Duitsland noemde hij „de enige methode" om een representatieve Duitse regering te krij gen, waarmee de vier mogendheden een regeling voor Duitsland kunnen bespreken. Hij hoopte, dat de Sowjet- \Jnie op de vier-mogendhedenconferen- tie in Berlijn het Westen op dit punt tegemoet zou komen. Als de Sowjet- Unie van haar zijde garanties zou vra gen tegen een herenigd Duitsland, zal het Westen geheel bereid zijn die te bestuderen, zo voegde Eden hieraan toe. Hij wees op de reeds bestaande Gesprek over de „atoombank" WASHINGTON, 11 Jan. - De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken John Foster Dulles, en de Sowjet-ambassadeur, Georgi Zaroebin, hebben Maandag gedu rende minder dan een half uur ge sproken over president Eisenhowers voorstel voor een „atoombank". Na het onderhoud deelde een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken mede, dat er geen definitieve besluiten waren genomen en dat Dulles en Zaroebin opnieuw een bespreking zullen heb ben voor het vertrek van de eerste naar de conferentie van Berlijn. garanties tegen aanvallen, o.m. vervat in het V.N.-Handvest en het Brits-Rus sisch vriendschapsverdrag yan 1943. Eden wees er voorts op, dat de NAVO zuiver defensief van aard is en dat on der de ontworpen Europese Verdedi gingsgemeenschap een internationaal orgaan, waarin Frankrijk o.m. zitting zou hebben, toezicht zou houden op de Duitse bewapeningsindustrie. DJAKARTA, 11 Januari. Het mi litaire commando van Djakarta heeft meegedeeld, dat het afgelopen week einde 20 leden van de Pemuda Pem- bantu Keamanan zijn gearresteerd. Als reden werd opgegeven, dat de betrokkenen in militaire uniformen gestoken waren, zonder daartoe be voegd te zijn. De leden van deze orga nisatie zijn meestal oud-strijders. Zij zouden in verbinding staan met groe pen van de Darul Islam, die destijds de opstand in Atjeh op touw zette. Ontploffing oorzaak van het ongeluk. LONDEN, IX Januari. In verbant! met het neerstorten van het Cornet- passagiersvliegtuig in de Middellandst Zee, waarbij 36 mensen zijn omgeko men, heeft de Britse luchtvaartmaai- schappij, de B.O.A.C., de diensten mei deze toestellen voorlopig gestaakt. De gehele Cornet-vloot zal technisch nauwkeurig worden onderzocht. Ook de beide Franse luchtvaartmaat schappijen, die diensten met Cornets onderhouden, hebben besloten de toe stellen enkele dagen voor onderzoek op de grond te houden. Een Italiaanse dokter, die de stof felijke overschotten van vijftien slachtoffers heeft onderzocht, ver klaarde te menen, dat de ramp een gevolg is van een ontploffing aan boord van het toestel. Uit zijn on derzoek bleek, dat de slachtoffers op slag gedood waren, waarbij de kle ren van het" onderste deel van hun lichamen waren afgescheurd. Volgens de officiële passagierslijst waren er 23 volwassenen, w.o. een meisje van 17 jaar, zes kinderen en zes bemanningsleden aan boord van het verongelukte toestel. Verwacht wordt, dat prof. Amintore Fanfani, een vurig katholiek sociaal hervormer, die door Alcide de-Gasperi en andere leiders van de Christen democratische partij wordt gesteund. Dinsdagochtend door president Luigi Einaudi zal worden aangezocht om een nieuwe regering te vormen. 's-GRAVENHAGE, 11 Januari. Sinds enkele dagen voert koning winter een strijd op leven en dood met de dooi. De zachte en vochtige icht, die van de Oceaan met krachtige winden naar midden-Europa /ordt geblazen, is aanleiding geweest tot sneeuwstormen in Duits- and, Zwitserland, Oostenrijk en Noord-Italië. In de bergstreken ko- men lawines voor, waarbij slachtoffers zijn gevallen. Weg- en rail- verkeer zijn danig in de war gestuurd. De foto toont mevrouw J. Johannes Van Gelderen, wier baby in het KLM- toestel „Jan van Riebeeck", 10 minuten voor de landing op Gander, New Foundland, werd geboren, op 6 Jan. j.l. De stewardess, mejuffrouw Suzanne van Bortel assisteerde bij de bevalling. Moeder en kind - een meisje - werden reet na de landing opgenomen in een z.ekenhuis in Gander, waar zij het goed maken. Mevrouw Johannes was op weg naar haar man op Curasao, na dat zij haar familieleden in Nederland een bezoek had gebracht. I In vele delen van Oost- en Midden- -Zwitserland zijn weg- en spoorwegver bindingen verbroken door het neer storten van lawines. De spoor- en auto weg tussen Lauterbrunnen en Inter laken werd bedekt met een sneeuw laag, die tien meter dik is. De treinen uit Zwitserland naar Wenen moeten een omweg maken via München, om dat de lijnverbinding in Oostenrijk is verbroken. SLACHTOFFERS, Vele wegen in West- en Noord-Oos tenrijk zijn onbegaanbaar geworden, omdat zij bedekt zijn met een drie meter dikke sneeuwlaag. Er worden hevige sneeuwstormen waarbij windsnelheden van 100 km. per uur voorkomen gemeld. Lawines heb ben verbindingen verbroken en dorpen geïsoleerd. Te Feuegenberg in Tirol is een ge, hele boerderij onder een lawine ver dwenen. Een hoer is, met drie koeien, onder verscheidene meters sneeuw be dolven. Redders pogen hem te berei ken. In de provincie Vorarlberg zijn ook lawineslachtoffers gemeld. Vijf broers, WASHINGTON, 11 Jan. In een speciale boodschap aan het Congres heeft president Eisenhower Maandag verklaard, dat het agra rische probleem in de Verenigde Staten ernstig en ingewikkeld is, en dat er onmiddellijk maatregelen moeten worden genomen om de toe neming van de bedreiging voor het Amerikaanse landbouwpro gramma tot staan te brengen ten einde economische nood in de agra rische gebieden in de V.S. te voor komen. De president stelde in zijn boodschap voor om reeds bestaande overschotten aan agrarische producten ter waarde van 2,5 milliard dollar van de markt te houden met het doel prijsdaling tegen fe gaan. Hij beval voorts aan het in de ■ferlog ingestelde systeem van verplich te steun voor de prijzen der agrarische producten aan het einde van het lo pende oogstjaar af te schaffen, en stelde het Congres voor toe te staan, dat de regering voortgaat met het ge bruiken van de overschotten voor hulpverlening aan bevriende landen en voor het lenigen van nood, waar deze zich voordoet. President Eisenhower deelde mede, dat de regering in een poging om de afzet in het buitenland uit te breiden binnenkort een aantal handelsmissies zal zenden naar Europa, Azië en Zuid- Amerika. Deze missies zullen onder zoeken, welke mogelijkheden er be staan voor uitbreiding van de interna tionale handel in voedsel en katoen in de onmiddellijke toekomst. Naar hij hieraan toevoegde bereidt de minister van Landbouw, in overleg met de minister van Buitenlandse Za ken, besprekingen voor met de minis ters van Financiën van andere landen. De bedoeling is van gedachten te wis selen over onderwerpen, verband hou dend met het gebruik van overschotten en voorraden van agrarische produc ten. op weg naar de kerk, werden onder een sneeuwmassa bedolven. Drie hun ner wisten zich te bevrijden. In West-Duitsland woeden sinds drie dagen sneeuwstormen, waardoor dor pen van de buitenwereld afgesloten zijn. In Frankrijk en ook in Noord Afrika is het verkeer door sneeuwval gestremd. In Griekenland sneeuwden enkele dorpen in en hongerige wolven vielen schaapskudden aan. In grote de len van Noord-Italië woeden eveneens felle sneeuwstormen. In Amerika, en vooral in New York, is het nu ook hartje winter. De New Yorkse straten zijn met 20 cm. sneeuw bedekt en het verkeer wordt er ernstig belemmerd. Er wordt nog meer sneeuw verwacht. Er werd ook gisteren weer melding gemaakt van tal van vlieg tuigongelukken. Een Columbiaans toe stel stortte neer: 21 doden. In Spanje kostte een vliegtuigongeluk 3 mensen het leven. Bij Frankfort kwamen drie straaljagers van de Amerikaanse lucht macht naar beneden; de piloten wisten zich te redden. II: De Amerikaanse torpedo- bootjagers, de US „McGowan" en de US „Rich" zijn Maan dagochtend voor een werkbe zoek in Nederland aangeko men. De torpedobictjagers lig gen in de haver van Rotter- dam.'De foto toont ae „P'ch" op de Maas te Rotterdam, Communisten proberen LONDEN, 11 Jan. De onder com munistische leiding staande Britse vak vereniging van electriciens is Maandag de aangekondigde actie van „guerilla- stakingen" begonnen, doch zij heeft geen mededelingen verstrekt over de uitgebreidheid ervan. In de loop van de week zullen 2000 electriciens, werkzaam bij de bouw van strategische industrieën, het werk neerleggen ter ondersteuning van looneisen. Mogelijke plaatsen waar ge staakt zal worden zijn olieraffinade rijen, autofabrieken, staalfabrieken, stations voor atoomonderzoek en lucht havens. De electriciteitsvoorziening en ile idustriële productie zullen niet 'worden geschaad. Wat de staking van Maandag, de eerste dag van de actie, betreft, is slechts bekend, dat de 26 electriciens op het bouwterrein van de eerste Brit se atoomfabriek te Calder Hall in Cumberland bijna de gehele dag heb ben gestaakt. Overigens is gemeld, dat op drie plaatsen elders arbeiders heb ben geweigerd gehoor te geven aan de oproep van de vakvereniging. MIDDELBURG, 11 Jan. Het was te begrijpen, dat niet alle Statenleden gelijk zouden denken over het voorstel tot het beschikbaar stellen van 30 mille voor cultureel werk. Met name de heer D. Kodde (S.G.P.) was aller minst verheugd daarover. Hij had er principiële bezwaren tegen en stemde dan ook (met zijn fractiegenoot, de heer A. S. Wisse) tegen het voorstel. De A.R.-fractie deelde bij monde van de heer P. Meliefste mede niet te zullen tegenstemmen, maar zich voor de toekomst in geen enkel opzicht te willen binden. Er moet nauwlettend op worden toegezien, dat hier op den duur geen bodemloze put gaat ontstaan. NIEUW DELHI, 11 Januari. De Indiase regering heeft de Ver. Naties verzocht, de algemene vergadering vóór 22 Februari a.s. bijeen te roepen ter bespreking van de Koreaanse kwes tie. Het mandaat van de neutrale repa triëringscommissie loopt n.l. op 22 Fe bruari a.s. af, hoewel men er niet in is geslaagd de kwesties met betrekking tot de krijgsgevangenen op te lossen. Verwacht wordt, dat indien 31 van de 60 leden er mee instemmen, de al gemene vergadering op 8 of 9 Februari a.s. bijeenkomt. De voorzitter van de repatriërings commissie, de Indische generaal Tjimahia, zou een plan hebben uit gewerkt om de krijgsgevangenen, die niet naar hun land wensen terug te keren, voor 22 Januari (de dag waar op ze moeten worden vrijgelaten) zonder bloedvergieten aan de Ver bondenen en de communisten over te dragen. Jhr mr T. A. W. Schorer (Arb.) was blij, dat de Provincie nu ook op dit (overigens moeilijke) terrein een begin gaat maken. Met het oog op de beslis sende periode, waarin Zeeland leeft, is dit van zeer groot belang. Hij wilde wel wat concreter voorstellen ten aan zien van de beeldende kunst en infor meerde naar de mogelijkheid tot in stelling van een speciale commissie uit de Staten voor Culturele zaken. De heer Kodde stelde het zó, dat de overheid Gods dienaresse is, Hem ter eer, maar dat dit voorstel moeilijk daarmede overeen te brengen is. Niet wat het volk wil, maar wat God wil, is beslissend voor de overheid. Zijn principiële bezwaren tegen toneel gel den niet voor muziek, al gaat het bij dit laatste om de wijze, waarop de mu ziek wordt gebracht. De heer Meliefste vond het wel een gevaar, dat dit werk sneeuwbal-allures gaat aannemen: er moeten b.v. ook speciaal mensen in dienst worden genomen. Niettemin: cultuur is voor de verheffing van een volk van groot belang. De taak van de Culturele Advies raad is dat evenzeer. Hij moet zijn werk echter verrichten in overeen stemming met de geestesgesteldheid van het Zeeuwse volk. Gaarna had hij meer geld voor muziek en literatuur gegeven en minder voor toneel. Waar om is b.v. niet gedacht aan opvoering van het peil der kerkmuziek? Selectie van voor subsidie in aanmerking ko mend toneel is dringend geboden. VOORZICHTIG. „Laten we toch voorzichtig zijn. Het is zo gemakkelijk subsidies te geven maar veel moeilijker ermee te stop pen", zo zei de heer A. H. S. Stemer- ding (C.H.). Primair ligt hier een taak voor de gemeenten. De Provincie werke aanvullend. Van goed toneel was spreker geen tegenstander, maar er is veel kaf onder het koren. Daarom moet er ernstig op worden gelet, dat het geld niet gaat naar gezelschappen of uitvoeringen, die dat niet verdie nen. Eén bedrag van f 4000.voor z.g. inventarisatiewerk vond hij nogal hoog. Het is in feite een aanvullend subsidie aan de Stichting Zeeland. Mevr. E. J. v. d. Broeckede Man stelde zich lijnrecht tegenover de heer Kodde: zonder toneel is opvoeding niet mogelijk. En het kan ook zijn ter ere Gods. Nadat de heer A. Vermaira (Midd.) een lans had gebroken voor subsidiëring van kleinere muziekgezel schappen, beantwoordde mr dr A. J. J. M. Mes de gemaakte opmerkingen. HET ANTWOORD. Het is inderdaad de bedoeling ook aandacht te schenken aan de beelden de kunst. Waarschijnlij'k wordt reeds dit jaar, in samenwerking met enktlö gemeentebesturen, een expositie geor ganiseerd, waarop Zeeuwse kunste naars kunnen inzenden. Binnen het to taal van 30 mille kan van de éne post naar de andere worden overgeschre ven. Ged. Staten zullen met deze sub sidiëringen een zeer voorzichtig beleid voeren. Dertig mille is eigenlijk te weinig, maar meer kan nu niet. Vast personeel voor onderzoekingen komt er niet: twee krachten ontvangen een toelage. De zaak der kerkmuziek kan beter iep sprake komen in Februari, als het gaa| om het voorstel tot stichting van eeft Zeeuwse Muziekschool. Die kan ooft voor de kleinere muziekverenigingeA van groot belang worden. Misschien dat zij npg wat uit de eerste Zeeuwsé Collecte zal krijgen. Naar aanleidihg van een schrifte lijk antwoord van Ged. Staten, dat het maar sporadisch voorkomt, dat „Vrederust" uit Zeeland afkomstigè geesteszieken niet kan opnemen, maar dat het wèl gebeurt, dat per sonen, wier toestand dit mogelijk maakt, enige tijd voor opname moe- ten wachten, verklaarde mevr. v. d. Broeckede Man, dat volgens WaN cherse neurologen herhaaldelijk paj tiënten worden afgewezen en dat „enige tijd" vaak enige wekeij wordt. In Middelburg bestaan maai twee isoleercellen, in Vlissingen is het iets beter. Gaarne zou zij eett onderzoek zien ingesteld en zo mq» gelijk concrete voorstellen van Ged. Staten. Gedeputeerde A. Schout antwoordde^ dat „Vrederust" plannen heeft voor dq bouw van een nieuw paviljoen. Dè ergste gevallen kunnen steeds onmid dellijk worden geholpen. Het probleem der isoleercellen is inderdaad groot maar houw daarvan is geen taak der Provincie. Tenslotte werd toegezegd^ dat Ged. Staten ook bereid zijn de spe cialisten te raadplegen. In enkele regels melden wij nog DAT de leerlingen van de middelbare electrotechni- sche school uit Amsterdam weer uit Oosterland zijn vertrokken. De Amsterdam mers hadden onder leiding van hun leraar de electri- sche leidingen gerepareerd en de straatverlichting in orde gemaakt. Hartelijk dank! DAT de bewoners van Kruiningen plannen smeden om de Yersekenaren als blijk van waardering voor de spontane hulp tijdens de watersnood bewezen een luidklok aan te bieden voor de nog steeds niet herstelde toren van Yerseke. Het ini tiatief tot het aanbieden van dit geschenk is uitgegaan van de herstelcommissie Kruiningen. DAT men in Noordgouwe niet tevreden is over het feit dat de winkels om zes uur gesloten moeten zijn. Voor vele werkers die laat thuis komen is dit bezwaarlijk. In de raad van Noordgouwe, die gisteren bijeen kwam, is hierover een hartig woordje gesproken. DAT de eerste vergade ring van dit jaar van de „Jonge Kerk" uit Goes slecht bezocht was ondanks het feit dat er belangrijke onderwerpen aan de orde waren. Mej. L. Smallegange sprak over het Zondags schoolwerk en mej. T. K. Kuil hield een inleiding over het maatschappelijke werk. Het onderwerp van de heer I. P. F. van der Plassche was „Wat doet de plaatselijke kerk met haar geld?" DAT het dochtertje van de aannemer A. A. G. te Middelburg gisternacht plot seling wakker werd en zij zag dat een man op de vloer van een slaapkamer lag. De indringer wist niet hoe snel die de vorige week door haar vader was ontslagen. Men zegt, dat de man zijn ontslagbewijs kwam halen. In ieder geval is hij in het Huis van Bewaring opge sloten. DAT in de autobus van de fa. Marijnisse uit Breda bij Anna Jacobapolder brand uit brak, die spoedig geblust kon worden, zodat het ver voer van werkvolk uit Schouwen-Duiveland geen stagnatie ondervond. hij moest verdwijnen, maar het schrandere dochtertje had een zekere F. herkend, MIDDELBURG, 11 Januari. Prov. Staten van Zeeland hebben vandaag de begrotingen voor 1954 behandeld en vastgesteld. De beraadslagingen begonnen om kwart over vijf en duu-den tot tegen middernacht. We komen op de be grotingsbehandeling nader terug. DE BILT ZEGT: Aanhoudend zacht. DE BILT, 11 Jan. Zwaar bewolkt met aanvankelijk af en toe enige re gen of motregen. Later overwegend droog met verspreide opklaringen. Krachtige tot matige wind, aanvanke lijk Noordwestelijk, later Westelijk, Aanhoudend zacht weer. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.44 u., onder 16.54 u. Maan op 11.50 u., onder 3.03 u. Hoogwater Woensdag 13 Jan.: Vlissingen: 7.49 u. 1.77 m., 20.35 u. 1.82 m. Terneuzen: 8.19 u. 2.00 m., 21.00 u. 2.04 m. Wemeldinge: 9.26 u. 1.53 m., 22.06 u. 1.66 m. Zierikzee: 9.05 u. 1.34 m,, 21.49 u. 1.47 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1