VALDA Hel Jen kccrl ZWITSAL Vermindering buitenlandse troepen door nieuwe wapens R A F. transportvliegtuig neergestort BlC&Rffl mm Christian Science Monitor hekelt Indonesië Ned. delegatie naar W.-Indië Oud-minisier oc Vries i i i 85 jaar Collectief leiderschap in Rusland In Triest bestaan nog facsistische wetten Waarschuwing van president Naguib Nederland helpt Suriname Vergadering Arabische Liga «neer ZEEUWSCH DAGBLAD Strategische reserve Frans schip vergaan Nieuwe op Lichterstruc Politieke stabiliteit wordt niet beter M- I-. Vrij bewerkt door J. Har wood Ruwe,geschaafde huid... Kinderbezoek aan het Kremlin Atoomproeven ia Amerika In open sloep op de Noordzee Radio- tfaandag II Januari 1954 Pagina S Mgtng Amerikaanse minister van Landsvc WASHINGTON, 9 Jan. De Ame rikaanse regering meent dat de nieuwe „strategische reserve", waarover de president in ztyn boodschap aan het Congres heeft gesproken, in de Verenig de Staten moet worden gevestigd, ver klaarde de Amerikaanse minister van Landsverdediging, Charles Wilson, op een persconferentie te Washington. Wilson gal een toelichting op Eisen howers verklaring, dat de plannen voor de Amerikaanse verdediging gegrond vest zullen worden op een centraal ge legerde en gemakkelijk verplaatsbare strategische reserve. Wilson verklaarde voorts dat het voorstel, om twee Amerikaanse divi sies uit Korea terug te trekken, deel uitmaakte van het plan om een stra tegische reserve in de Verenigde Sta ten te scheppen. Hjj ontkende de juistheid van Ame rikaanse persberichten, dat zou zijn voorgesteld nog een divisie uit Korea terug te trekken. „De regering overweegt thans geen herhaal, geen wijziging van het aantal in Europa gelegerde Amerikaanse troepen", vervolgde de minister. In antwoord op een vraag of het wellicht in de bedoeling der regering lag alle Amerikaanse strijdkrachten in het Verre Oosten terug te trekken, antwoordde Wilson: „Het zal nog zeer lang duren, voordat alle Amerikaanse strijdkrachten uit het gebied van de Stille Oceaan zijn teruggetrokken". De Amerikaanse minister van Lands verdediging deelde verder mede, dat het nieuwe plan voor het scheppen van een centrale strategische reserve geen invloed zal hebben op de mili taire N.A.V.O.-plannen. Hij zeide, dat het nieuwe Amerikaanse militaire plan geleidelijk aan zal worden uitgevoerd. En Wilson besloot met: „Het is rede- Ujk om aan te nemen, dat elke terug gang van de vuurkracht door vermin dering van het aantal buiten de Ver enigde Staten gelegerde Amerikaanse troepen, zal worden opgevangen door het gebruik van nieuwe wapens en wij ziging der tot nu toe aan de verschillen- le onderdelen der weermacht toebe deelde taken". BIARRITZ, 9 Jan. De Franse vrachtboot „Cap Falcon" is gisteren bü stormweer in de Golf van Biscaje ver gaan. De bemanning van 22 koppen kon worden gered. De boot zonk vier uur nadat zij de noodsignalen had uitgezonden. Negen tien der opvarenden gingen in de red dingsboot toen het duidelijk was, dat het schip zou zinken. Zij werden op gepikt door een Spaanse treiler. De kapitein, de machinist en een stuurman bleven aan boord tot het laatste ogenblik. Toen sprongen zij in zee. Een andere Spaanse treiler nam hen aan boord. De „Cap Falcon" was van Oran op weg naar Bayonne met een lading fosfaten en kr-'\ Gematigd optimisme AMSTERDAM, 9.Januari. „Ik kan in derdaad wei zeggen, dat mijn collega Donker, prof. van der Grinten en ik straks met een gematigd optimisme in het vliegtuig stappen. Wij gaan uiteraard met zekere verwachtingen naar Willem stad. Dit wil niet persé zeggen, dat het overleg zal slagen, maar wij komen er met redelijke voorstellen, waarvan de ba sis door de drie partijen is aanvaard". Dit zeide de minister van overzeese rijksdelen, prof. mr W. J. H. Kernkamp, op Schiphol, even voordat hij met de minister van Justitie, mr L. A. Donker en prof. van der Grinten naar Willem stad vertrok, alwaar zij als Nederlandse delegatie in de z.g .„kleine commissie" overleg zullen plegen met de vertegen woordigers van Suriname en de Ned. An tillen over de voortzetting van de in 1952 te 's-Gravenhage gehouden conferen tie en over de politieke status der trans-Atlantische rijksdelen in het Nederlandse Rijksverband. Met hetzelfde toestel reisde mr N. Debrot, de vertegen woordiger der Antillen in Nederland, die ook aan de besprekingen deelneemt. Prof. Kernkamp zei, uiteraard te ho pen op een vlotte gang der besprekingen met hopenlijk als resultaat een zo gun stig mogelijk vooruitzicht voor de voort zetting de RTC. Dit zal hem te meer wel kom zijn, omdat hij, als minister van Overzeese Rijksdelen, doch buiten de conferentie om, zich heeft voorgenomen, nog andere zaken af te doen en overleg te plegen. Zo mogelijk zal de minister ook een bezoek brengen aan de Antilliaanse Bovenwindse eila'1''- Ingezonden Mededeling (adv.) u moTgen hegtól w. maagmiddel maag dal alles be ooedig geheel nodig heetl om spoe De I normaal en heeh »P«- Uachet<ouwel-)vorm ènten „aag-cachets smaakloos, 1 snerzeJcey DEN HAAG, 9 Januari. Vandaag viert oud-min. mr dr S. de Vries Czn te Was senaar, oud-wethouder van 's-Graven- hage, zijn 85e verjaardag. Mr de Vries behoorde in vroege jaren tot de promi nente figuren in de Anti-Rev. partij. Simon de Vries werd 9 Jan. 1869 te Zaandam geboren. Hij bezocht de Geref. Kweekschool te Amsterdam en was van 18871893 als onderwijzer werkzaam. Als twaalfjarige jongen stond hij reeds als kwekeling voor de klas. Op 18-jarige leeftijd werd hij onderwijzer. Aan de Vrije zowel als aan de Gem. Universi teit te Amsterdam studeerde hij rechts wetenschappen en in 1899 deed hij docto raal examen en vestigde zich als advo caat te Amsterdam. In 1901 bracht de A.R. partij hem in de gemeenteraad van Am sterdam. Van 19101918 was hij te Am sterdam wethouder van onderwijs, be drijven en financiën. Van 19031908 was mr de Vries ook lid vkn de prov. staten van Noord-Holland. In 1902 werd hij lid van de 2e Kamer. In 1918 verliet hij de hoofdstad in verband met zijn benoeming tot minister van financiën in het eerste Kabinet Ruys de Beerenbrouck. Tot 1921 beheerde hij de portefeuille van finan ciën. In laatstgenoemd jaar werd hij be noemd als regeringscommissaris van de Ned.Duits credietverdrag. Mr de Vries is in 1905 opgetreden als rijksbemiddelaar welke functie hij vele jaren heeft be kleed. In 1931 kreeg mr de Vries voor de A.R. partij zitting in de Haagse gemeen teraad van welk college hij zitting heeft gehad tot 1945. Hij werd direct tot wet houder gekozen en is als zodanig tot 1935 werkzaam geweest. Mr de Vries heeft ook enige tijd zitting Êehad in de Eerste Kamer. Naast de po- tiek heeft met name het onderwijs al tijd de liefde van mr de Vries gehad. Van Ï9091945 was hij curator van de Vrije Universiteit die hij ook als presi de't-curator heeft gediend. Lofprijzing op Malenkof werd ingetrokken LONDEN, 9 Januari. Het officiële Roe meense Nieuwsbureau Agerpress gaf gis teren, kort nadat het een lang lofprijzend artikel over de Sowjetrussische premier Malenkof, bij gelegenheid van diens 52ste verjaardag, had doorgegeven de order, dit artikel te laten vervallen en er niets van te publiceren. Men vermoedt, dat deze intrekking berustte op nagekomen orders uit Moskou, volgens welke de ver jaardag van Malenkof niet gebruikt moest worden als gelegenheid voor het publice ren van lofprijzingen. Dit zou dan in overeenstemming zijn met het beginsel van collectief leiderschap, dat sedert de dood van Stalin in acht wordt genomen. Onsmakelijke dierenmishandeling NIJMEGEN, 9 Januari. Voor 400 siga retten heeft dezer dagen een arbeider te Nijmegen een levende muis opgegeten in het schaftuur. Het was hier gegaan om een weddenschap: hij zou de muis opeten, die juist in de fabriek was ge vangen. Hij verslond het diertje met huid en haar in tegenwoordigheid van een groot aantal medearbeiders. De directie had reeds haar strengste afkeuring uit gesproken over deze muizenverslinding. Thans is in opdracht van de Officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem door de politie te Nijmegen procesver baal tegen de betrokken arbeider opge maakt wegens dierenmishandeling. NIJMEGEN, 8 Jan. Een choco ladefabriek te Nijmegen kreeg gis teren de opdracht van een Rotter damse firma een partij chocolade ter waarde van f3000 klaar te zet ten, welke per auto zou worden af gehaald, door eigen chauffeur. Bij nadere informatie bij deze Rotter damse relatie bleek men van niets te weten, de directie bleef dus op haar hoede. Toen de aangekondig de chauffeur verscheen, werd hij door de politie in verhoor genomen. Hij verklaarde in opdracht te han delen van een hem onbekende per soon, die hij in de stad had ontmoet. Papieren die in de auto lagen, we zen naar een 26-jarige Hagenaar. Op verzoek werd deze jongeman heden door de politie uit Den Haag naar Nijmegen overgebracht en ter beschikking gesteld van de Nij meegse recherche. De chauffeur, die zelfs nog geen betaling had ontvan gen voor zijn rit naar Nijmegen, werd na verhoor op vrije voeten gesteld. Vijftien leden van de Britse luchtmacht, die na een rugbywedstrijd naar hun vaste basis terugkeerden, zijn Woensdagavond om het leven gekomen, toen het toestel in een sneeuwstorm ongeveer 40 km ten Noordwesten van Londen neerstortte. De reddingsploegen vonden nog twee zwaar gewonden in de resten, doch één van hen overleed korte tijd later in het ziekenhuis. De wrakstukken van het toestel, een tweemotorig transportvliegtuig van de R.A.F. op een met bos bedekte heuvel, kort nadat het van Bovingdon in Herfordshire was opgestegen. tt Ernstige gebreken in regeersysteem NEW YORK, 9 Januari. In een artikel van Frank Robertson in de „Christian Science Monitor" wordt opgemerkt, dat Indonesië geen wezenlijke vooruitgang in de richting van politieke stabiliteit en ontwikkeling kan boeken totdat de algemene verkiezingen zullen zijn gehouden. De schrijver acht het evenwel onwaarschijnlijk, dat de bevolking in de naaste toekomst ter stembus zal gaan. „Hoewel de registratie van kiezers reeds plaatsvindt, zullen de kiezerslijsten onvolledig blijven, zolang nog grote gebieden der republiek buiten de jurisdictie der centrale regering liggen". Verklaring van Bebler t BELGRADO, 9 Januari* De Zuid-Moskou met als doel ondermijning van Slavische onderminister van Buitenlandse Zaken Bebler heeft in een vraaggesprek met een Znidslavisch weekblad meege deeld, dat Zuidslavië in een mondelinge verklaring de Ver. Staten en Groot Brit- tannië beeft gevraagd om intrekking van fascistische wetten, die nog steeds van kracht zijn in de Brits-Amerikaanse Zóne van het vrije gebied van Triëst. Er is echter nog geen antwoord op dit verzoek ontvangen. In de afgelopen weken is in de Zuid- slavische pers herhaaldelijk intrekking geëist van deze wetgeving, als gevolg waarvan volgens Zuid-Slavië discrimi natie wordt gepleegd jegens de Zuid- slavische minderheid bij het gebuik van het Sloveens in het officiële leven en in scholen. Bebler verklaarde voorts, dat Zuid- Slavië bereid zou zijn in met elke nieuw te vormen Italiaanse regering te onder handelen over Triëst, mits aan Italiaanse zijde de wens bestaat om het vraagstuk op opbouwende wijze te benaderen. Hij meende, dat de inwendige zwakheid van de Italiaanse democratie was ge bruikt om van Zuid-Slavië grote opoffe ringen te vragen. Ook zei hij, dat fantas tische berichten, welke de laatste dagen in Westelijke bladen waren verschenen en waarin o.m. werd gezinspeeld op een geheime overeenkomst tussen Tito en Robertson wijst op ernstige gebre ken in het huidige regeringssysteem en op de behoefte aan politieke stabi liteit, en acht een bepaalde mate van eenheid meest urgent. Hoewel de al gemene verkiezingen uiteraard niet alle gebreken zullen opheffen, moet een gekozen Parlement zeer beslist meer representatief zijn en beter kun nen werken dan het huidige, benoemde lichaam. De grootste zwakheid van het Indonesische parlement is, dat het niet representatief is. Er bestaat een. kloof tussen hen, die geschikt zijn voor het politieke ambt, en de massa. Deze is veroorzaakt door eeuwen van het ko loniaal bestuur en door het analpha- betisme, dat 93 der bevolking be droeg. Naar het oordeel van Robertson moeten de verkiezingen ertoe bijdra gen om het aantal partijen in het par lement te verminderen, terwijl zij voorts, door het verkleinen van de kloof tussen het volk en de politici, ingezonden Mededeling (Adv BIJ KEELPIJN PASTILLES DE°ZACHTE VALDAMILD kunnen leiden tot vermindering van de onverantwoordelijkheid, welke zo karakteristiek is voor de tegenwoor dige Indonesische politici. Robertson meent, dat de eerste al gemene verkiezingen in Indonesië van buitengewoon belang zijn voor het Westen, omdat zij voor de eerste maal in de geschiedenis van de jonge re publiek een politieke balans zullen op leveren. PARIJS, 9 Jan. President Na guib van Egijpte heeft een waar schuwing aan het adres van de Wes telijke mogendheden gericht. „Deze hebben geen goede afgebakende ge dragslijn en zij schijnen niet precies te weten wat zij willen", zo zei hij tegen een verslaggever van „Le Mon de". Hij voegde hier aan toe: „Wat Egypte betreft hebben zij ons reeds 70 jaar beloften gedaan zonder deze na te komen". Toch zou Egypte er de voorkeur aan geven op de Westelijke mogend heden te steunen, doch voor alles die nen zij te beseffen, dat voor Egypte onafhankelijkheid voor alles gaat, zo besloot hij. Jachtpartij van dames» NEW YORK, 8 Jan. Dertien Amerikaanse dames, wier leeftijd Varieert van 27 tot 60 jaar, zijn Woensdag uit New York vertrokken voor een jacht op groot wild in Kenia. Deze geheel vrouwelijke jachtpar tij, die veertien dagen zal duren, is georganiseerd door een zekere mej. Beverly Putnam, die behalve haar geweer o.m. ook een draagbare naai machine meeneemt. De expeditie kost elk der deel neemsters 2.500 dollar. PARIJS, 9 Januari. Vincent Auriol, die nog een week president der Franse repu bliek zal zijn, is Vrijdag gedecoreerd met de medaille van „beste werkman van Frankrijk." Uitbreiding dienstplicht in Zuid-Korea SEOEL, 9 Jan. De Zuidkoreaanse regering heeft besloten de dienstplicht uit te breiden tot alle mannen tussen 18 en 29 jaar, waardoor 300.000 man meer voor militaire dienst beschikbaar komen. Tevoren konden alleen man nen tussen 19 en 28 jaar opgeroepen worden. AMSTERDAM, 9 Jan. Met het m.s. „Stentor" van de K.N.S.M., dat morgen naar de West vertrekt, wordt een zending meegegeven van het Wil- helminafonds tot bestrijding van de T.B.C. in Suriname, bestemd voor het Prinses Juliana zendingshospitaal te Kabel-Bosland in Suriname. De zen ding omvat een volledige röntgen- installatie voor het doorlichten van t.b.c.-patiënten en een installatie voor het inrichten van een bacteriologisch laboratorium in het hospitaal. Barbara Rockefeller, dochter van een mijnwerker, die in het huwelijk trad met Winthrop Rockefeller, heeft een aan bod van haar echtgenoot van een bedrag van 5.500.000 dollar, om In te stemmen met een echtscheiding, aanvaard. Russische tolken in Berlijn BERLIJN, 9 Januari. De te West-Ber- lijn gevestigde Noordwestduitse radio- omroep meldt, dat gisteravond twintig Sowjetrussische officieren uit Moskou op een Oostberlijns spoorwegstation zijn aangekomen. Zij zullen op de komende Berljjnse besprekingen als tolkA optre den. Belangrijke agendapunten CAIRO, 9 Januari. Zaterdag wordt te Cairo een vergadering gehouden van de Raad van de Arabische Liga. Een woordvoerder heeft verklaard, dat deze bijeenkomst belangrijk is. De drie voornaamste agendapunten zijn: 1. De eenmaking van de Arabische politiek. 2. De oprichting van een Arabisch opperbevel naar het voorbeeld van de N.A.V.O. en de uitvoering van het ver drag voor collectieve beveiliging, naar het voorbeeld van het Atlantisch Ver drag. 3. Een resolutie dat door geen enkel Arabisch land eenzijdig overeenkom sten worden getekend, die van invloe'd zijn op andere Arabische landen. Ook zal worden besproken of het raadzaam is de Arabische regeringen aan te bevelen „strikte neutraliteit" te betrachten in de koude oorlog tussen Oost en West. Tegelijk met de Raad van de Liga komen te Cairo de stafchefs van de aangesloten landen bijeen. Een advertentie in het Praagse dagblad „Svobodne Slovo" luidde: „Ik wil mijn boerderij van dertien hectare, met vee en alles wat er bij hoort, voor niets weg geven. Brieven onder nr 36967". 42. „Waar?" „Bij een vriend van mij". „Wel, dat is heel vriendelijk van u. En nu moet ik u zeker heel dankbaar zijn?" „Ik spreek niet van dankbaarheid. Die vindt men meestal waar men ze het minst verwacht. Ik vraag u al leen, of u hem aan mij wilt geven". „Alleen maar! En niets meer? U vat de zaak al heel simpel op! Maar ik ben wat wekelijk, weet u. Dat is op mijn gezicht te lezen. En nu wilt U misbruik maken van mijn zwakheid. Dat is niet mooi van u. U moest u eigen lijk schamen. Waarom zou ik mijn jongen weggeven aan mijnheer Morton, die ik helemaal niet ken? Waarom wilt u die jongen? Geef daar eens antwoord op". „Dat heb ik u al gezegd. Omdat ik grote belangstelling voel voor de jongen en dat doet u niet. En daarom, dunkt mij, is de zaak zo moeilijk niet". ,-Lo. Maar u vergist u, waarde heer. Ik heb zelfs heel veel belangstelling voor de jongen. Waarom? Wel, eerlijk gezegd, omdat hij mij al aardig van nut is. Als hij weg is, wie maakt dan 's morgens het vuur aan; wie veegt de win kel; wie poetst de laarzen, enz.?" Ernst keek hem met minachting aan. „Ik had niet ge dacht, dat u hem al dat werk zoudt laten doen, zo'n tere jongen! Maar als dat uw enig bezwaar is, dan is daar wel een oplossing, voor. Vanaf het ogenblik, dat u Arthur aan mij afstaat, wil ik u een redelijke vergoeding geven, waar voor u een "winkelbediende kunt nemen". De brutale ogen van Sturge lichtten op. „Nu wordt het anders. Dat noem ik zaken doen. Ho even, daar komt iemand in de winkel. Ik ben zo terug. Daar lig gen wel boeken, om in te zien, terwijl ik weg ben". Door het raampje zag Ernst, dat er een paar klanten ge komen waren, zodat het wel even duren kon eer Sturge terug was. Werktuigelijk nam hij een der boeken op en schrok: het was één van de eerste boeken, die hij Marie Brandon had gegeven. Aan de binnenzijde van het schutblad stond haar naam, wel wat verbleekt, maar toch nog duidelijk, geschre ven met zijn eigen hand. Hij legde het vlug neer, als was het een gloeiende kool. Daarop viel zijn oog op het album, dat hij opensloeg. Het verleden keerde weer. Het was blijkbaar Marie's album. Hij zag het portret van haar vader en moeder; van een jonger broertje en één van haar zelf, als jong meisje, en één uit de tijd, toen hij haar leerde kennen. Allen waren nu dood. Schimmen uit het verleden! Ja, maar ook schimmen van de levenden. Hij zag een vuil, verbleekt portretje, waarop hij zelf stond, nog een joggie. En dan was daar de foto van Lucie Everitt, het nichtje van Marie, dat zoveel op Suzanna Pal mer, het meisje van het kasteel, leek. Hij keek er lang en oplettend naar. In sommige opzichten leek zij verbazend veel op Suzanna Palmer, maar in andere was het weer heel anders: de mond was niet zo hard; de ogen waren niet zo koud en het haar was ook anders. Maar dan twijfelde hij weer door de verschillen leek de overeenkomst weer des te sterker. Hij was zo verdiept in het bekijken van de foto's, dat hij niet bemerkte, dat de klanten vertrokken waren en Sturge weer in het vertrek kwam. „Ha, bent u aan het kijken naar familieportretten? Nu, 't is niet veel zaaks, vindt u wel, mijnheer Morton?" Ernst sloot het album, maar gaf geen antwoord. HOOFDSTUK XVIII ,,'t Is niet veel zaaks, mijnheer", herhaalde Sturge. „Maar ja, ik ben zelf ook geen schoonheid. Jammer genoeg is er van Arthur geen portret. We hebben een aardige van hem gehad, maar dat is spoorloos verdwenen. Dat heb ik laten maken, toen ik in Canada woonde. Voor de gelegenheid hadden we hem aardig aangekleed, een hoed met veren op en een trommel om de hals. Ik noemde hem de kleine kor poraal, ha, ha! Maar laat ons een zienhoe ver wa ren we, toen de klanten kwamen? O, ik weet het al, u deed mij een zakelijk voorstel. U wilt Arthur overnemen. Welnu, ik vind het goed, als u mij een winkelbediende wilt betalen. Heb ik dat goed begrepen?" „Juist". „En als ik weiger?" „Als u weigert, dan zal ik genoodzaakt zijn, om de politie bekend te maken met een geheim, dat ik ontdekt heb dat u op de een of andere manier betrokken bent geweest bij een misdaad, die heeft plaats gevonden bij een dorp, dat hier ver vandaan ligt, bij Wynsdale". „Zo, zoudt u dat willen doen?" vroeg Sturge, die even verbleekt was, maar overigens niets liet merken. „Dat zou overigens niet erg menslievend zijn tegenover een man, die op een eerlijke manier door de wereld tracht te komen. Maar er is met u te praten en ik wil ook niet veeleisend zijn. Doch u moet mij een zekerheid geven, dat ik het geld wekelijks zal krijgen. Ik bedoel het geld, waarvoor ik een jongen in de winkel nemen moet". ,Ik geef u mijn woord, laat dan genoeg zijn". ,Ja, ja, alles goed en wel, maar dat neem ik niet. Ik moet zekerheid hebben. U beweert veel te weten van mij, maar ik weet niets van u. U hebt mij zelfs uw naamkaartje niet gegeven. Maar ik wil u een ander voorstel doen. Ik wil de winkel, die goed gaat lopen, uitbreiden, maar ik heb er geen geld voor. Wat gereed geld zou mij daarvoor te pas komen. Als u mij nu eens een flinke som ineens gaf, inplaats van mij elke week te betalen, dan was de zaak ineens afgedaan. Hoe denkt u daarover? (Wordt vervolgd.) het Atlantisch Verdrag, gericht waren op verzwakking van de Zuidslavische be trekkingen met de westelijke mogendhe den. Deze pogingen zouden echter niet slagen, aldus Bebler. Ingezonden Mededeling (adv.) gf ge néé MOSKOU, 9 Januari. Zes correspon denten uit Westelijke landen en 5.000 kin deren hebben zich gisteren vrij kunnen bewegen in het Kremlinpaleis. Het wa» de achtste dag van Nieuwjaarspartijen voor kinderen en Westelijke correspon denten in Moskou waren uitgenodigd zich bij het bezoek der kinderen aan te slui ten. Voor de eerste maal in de geschiede nis konden de kinderen vrij spelen in het oude paleis, de kathedralen van het Kremlin en de vroegere particuliere ver trekken van de Tsaren. In het vijftiende eeuwse Granovitepa- leis waren stalletjes ingericht, waar d« kinderen verversingen kregen aangebo den. WASHINGTON, 9 Januari. De Ameri kaanse Commissie voor Atoomenergie heeft bekendgemaakt, dat deze maand een begin zal worden gemaakt met het overbrengen van mensen en materieel naar de proefterreinen van de commissie in het gebied van de Stille Oceaan voor een nieuwe fase in een reeks proeven met wapens van alle categorieën. Deze proeven, zo wordt gezegd, maken deel uit van het onderzoek voor de ver betering van wapens. Zij zullen worden geleid door een speciale strijdgroep on der generaal-majoor Percy Clarkson. Be halve de betrokken Amerikaanse functi onarissen zullen er geen waarnemers wor den toegelaten. Onmiddellijk is te Washington de ver onderstelling geuit, dat het hier een wa- terstofontploffing zal betreffen. In Juli j.l. werd gemeld, dat de commissie voor atoomenergie begonnen was met het op grote schaal produceren van materialen voor waterstofbommen. Bij een van da proeven in de reeks, die in de herfst van het vorige jaar werd gedaan, ging het om een waterstofontploffing. IJMUIDEN, 9 Januari. De treiler- „Postboy" (IJM 34), die op weg was naar de Zuidwestkust van Engeland om daar haring te vangen, heeft op zee een open sloep ontdekt, door een motor voortbewogen, waarin een Ne derlander, afkomstig uit Dordrecht, zat. Deze man is in Newhaven aan wal gezet. Hij zou de sloep Woensdag in Southampton hebben gekocht om er mee naar Dover te varen, voordat hjj naar Nederland zou gaan. Zijn iden titeit is nog niet bekend. LONDEN, 9 Jan. Negentien Sultans, Sjeiks en Emirs, die tezamen over het Westelijk geedelte van het hoofdzakelijk uit woestijnen bestaande Britse protec toraat Aden regeren, zijn het in beginsel eens geworden over het verenigen hun ner staatjes in een federatie. De Britten hopen dat het federatieplan doorgang zal vinden en dat in het Ooste lijke gedeelte van het protectoraat Aden eveneens een federatie zal worden ge sticht. Het Britse protectoraat Aden beslaat een oppervlakte van ongeveer 280.000 vierkante kilometer (woestijn-) grond. In oasen van dit gebied wonen naar schat ting 600.000 mensen. faletigl <mi DINSDAG 12 JANUARI 1954. HILVERSUM L (402 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Gram. 9.25 Waterstanden. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Musette-ork. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Voor het plat teland. 12.40 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Amerikaanse muz. kaleidoscoop. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.45 Rep. of gram. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Mil. caus. 18.40 Gram. 18.55 „Paris vous parle". 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Fan- fare-ork. 19.30 Vocaal kwartet. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.35 Lichte muz. 21.55 Med. 22.00 Lichte muz. 22.05 Dansmuz. 22.45 „De woelige wereld", caus. 23.00 Nws. 23.15 New York Calling. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM U. (298 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 „Lichtbaken", caus. 10.00 V. d. kind. 10.15 Schoolradio. 10.45 Gevar. muz. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Amus. ork. en soliste. 13.50 Gevar. progr. 14.40 Ka- merork. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties v. d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: J. W. Gravenhorst: „Rijksdelen Overzee": „Het werk van Sticusa in de Nederlandse Antillen". 18.00 Amus. muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 „Dit is leven", caus. 18.45 Gram. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 „Het schoenmakersfeest" of „Een vrolijk spel van het edel ambacht", hoorsp. (In de pauze: Gram.). 22.45 Avondgebed en liturg, kalender. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Radio Philh. ork. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Orgelspel. 16.00 Gram. 16.30 Orgelsp. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Pianorecital. 17.50 Boekbespr. 18.00 Jeugd en njuz. 18.30 Gram. 19.00 Nws. 19.40 Giam. 19.50 Caus. 20.00 Verz. progr. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Zang en piano. 21.30 Omr. ork. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55 23.00 Nws.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3