29. DEZE WERELD v&n ö&q tot öaq Si Adenauer is het niet met de geallieerden eens "\r Adenauer beschuldigd van sabotage van Berlijnse conferentie* BON Eisenhower wenst meer liberale handelspolitiek* Toenadering tussen West-Duitsland en Oostenrijk. Nieuwe strijd in Con gres verwacht. Onlusten in Columbië. Om Duitslands eenheid HOUTMAN PIANO'S ORGELS Burgemeester van Yerseke over Deltaplan ->v. Oude tegenstelling. De veiligheid. Tunnel tussen Dene marken en Zweden. Veren kunnen het verkeer niet verwerken. Reacties op Boodschap van Eisenhower. Het Westen is tevreden Communistische bladen opgeheven. Zaterdag 9 Januari 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 7 Onrast in W.-Duitsland. „Socialisten stellen partijpolitiek boven nationale belangen." BONN, 8 Januari Terwijl in Berlijn gisteren de vertegenwoordi gers van de vier mogendheden voor het eerst bijeen zijn gekomen om de Berlijnse conferentie voor te bereiden, is in Bonn een felle strijd tus sen dr Adenauer en de socialistische oppositie ontbrand over de hou ding, die de Westduitse regering ten aanzien van de conferentie aan neemt. Het heeft bondskanselier Adenauer zodanig geprikkeld, dat hij door de socialisten van sabotage der kansen op een vergelijk tussen de Grote Vier is beschuldigd, dat hij tot de tegenaanval is overgegaan. Illiili De partij van dr Adenauer is giste ren n.l. terug gekomen op een Woens dag genomen besluit om het op stapel staande nieuwe Bondsdag debat over de bewapening van West-Duitsland een week uit te stellen. De chisteijke fractie heeft thans besloten het debat op veertien Januari tehouden, zoals oorspronkelijk in de bedoeling lag, zonder rekening te houden met het feit, dat op die datum een aantal af gevaardigden in het K.S.G.-Parlement in Straatsburg zullen moeten zitten. Bovendien heeft dr Adenauer de so- ciaistische leider, Erich Ollenhauer, schriftelijk gesommeerd, zich te distan- ciëren van de beschuldiging van sabo tage der conferentie. Het voorlichtings bureau der regering heeft deze be schuldiging een ongehoorde aanval ge noemd, die de Duitse belangen in ge vaar zou kunnen brengen. De socialisten hebben hun aantij ging gegrond op de weigering van Bondskanselier Adenauer om het nieuwe bewapeningsdebat uit te stel- Ir.sezonden Mededeling (Adv.) Heel Rotterdam ruimt op en duizenden Rotterdam mers kopen van onze speciale opruimingsaan biedingen. Maarvooronze postorderklanten hebben wij iets speciaals gereser veerd. Als er in ons magazijn nog 1000 „Volcano" gascom- foren van f 54.— staan te wachten, wil dat dan zeg gen dat iedereen voorzien is en vooreen nieuwcom- loor geen interesse heeft? Neen, als alle huismoeders wisten dat juist in deze technisch volmaakte com- foren het gasverbruik aan merkelijk lager is dan in de oudere modellen, dan zouden zij geen minuut aarzelen. Nu, wij aarzelen ook niet, want wij kunnen onze ruimte beter gebruiken en deze opruiming is niet voor niets. Deze originele „Volcano" gasstellen onder volledige garantie (een aantal ge schikt voor Butagas) twee-vlams met geheel koperen kraanstel, crème geëmailleerd, met zwarte afdekplaten en goedge keurd door de Ver. van gasfabrikanten, worden verkocht voor nog geen dertig gulden. Onze postklanten kopen nu deze „Volcano" gas stellen die uitmunten door een laag gasverbruik niet voor f 54T— maar Alle goederen worden onder rembours verzonden (boven 25 gulden franco). Bij retourzending binnen een week ontvangt U het betaalde geld per omgaand terug. ALLEEN BIJ IN LEVERINGVAN DEZE BON WINKELCENTRUM BINNENWEG TELEF. K 1800-82660 ROTTERDAM len tot na de Berlijnse conferentie, zoals door de oppositie was geëist. Een deel der Duitse pers, waaronder de overigens de regering welgezinde Frankfurter Allgemeine", is het so- cialist:sche standpunt bijgevallen dat het weinig raadzaam en nuttig zou zijn het debat aan de vooravond van de conferentie te houden*. De socialisten verwijten Adenauer, dat hij op een beslissend ogenblik meer zorgen zou maken voor het red den van de plannen tot Europese sa- menwerkig, dan om het herstel van de Duitse eenheid. Het forceren van het bewapeningsdebat vóór de conferentie is volgens de socialisten „slechts een van de middelen", waarmee dr Adenauer de conferentie wil be- invloeden. In hetzelfde kader plaatsen zij ook het plan om een voor geheel Duitsland gekozen Nationale Vergade ring vooreerst slechts beperkte be voegdheden tegeven en zodoende ook na Duitse verkiezingen nog voor enige tijd twee afzonderlijke regeringen te laten voortbestaan. Dit plan, dat door Adenauers afge vaardigden aan de Westelijke deskun digen in Parijs is overgebracht, is ook in delen der regeringscoalitie slecht ontvangen. Dr Adenauer heeft door middel van zijn voorlichtingsdienst nogmaals ver zekerd, dat hij alles heeft gedaan om de Berlijnse conferentie tot stand te brengen. Hij beschuldigt de socialisten ervan, dat zij door hun actie het gevaar voor een isolering van Duitsland in de hand zouden werken. De Christelijke partij heeft de socia listen verweten de behoeften der par tijpolitiek voor de nationale belangen te stellen. Zij betreurt het, dat tussen de Westduitse partijen geen overeen stemming is bereikt en dat men elkaar aan de vooravond van de grote confe rentie in de haren is gevlogen. GEVAARLIJK SPUL Het liep onze vrienden niet mee, dat moet gezegd worden. En het werd nog erger ook want juist toen ze de schuur werden uitge smeten wandelde er een dikke agent voorbij. Deze staarde eens naar het bui telende tweetal, zei toen tegen zichzelf: „Dat's ver dacht!" en pakte ze bij hun nek voordat ze weg konden lopen. „Dieven!!" hijgde professor Roets „Zet ze gevangen, op water en brood!" „Juist!" zei de agent alles in zijn boekje opschrijvend „Haal je zakken leeg!" „Ik heb geen zakken!" zei Karolus brutaal „Handen omhoog dan!" snauwde de agent „Dan val ik om!!" kwetterde de kraai weer. „Heb jij ook geen zakken?" vroeg de agent vervolgens aan Pietèr. Met een hoog rode kleur begon de jongen alles uit te pakken: de twee grote vuurpijlen en donderbussen die Manetoet had meegegeven, een stukje touw, een knikker en twee cent legde hij voor de agent zijn voeten neer. „Ha-ha!" riep de diender „Kijk-kijk; wei-wel, dat is gevaarlijk spul. Wat wou je daarmee uitspoken, dreumes??" Pieter gaf daar liever geen antwoord op en daarom vervolgde de agent „Mee naar het bureau!" en zo werden Pieter en Ka rolus opgebracht en op water en brood in een gevangeniscel gezet. BONN, 8 Jan. De Westduitse re gering zal in het komende voorjaar haar diplomatieke activiteit ook in Zuidoostelijke richting gaan ont plooien. Bondskanselier dr Adenauer wenst in Maart gevolg te geven aan uitnodigingen van de Turkse en de Griekse regering om een bezoek aan deze landen te brengen. Daarnaast wordt het hier niet onmogelijk geacht, dat de kanselier ook Wenen zal gaan bezoeken. De leider van de voorlich tingsdienst van de Bondsregering, von Eckart, vertoeft thans in Wenen en zijn- reis wordt wel met de mogelijk heid van een aanstaand bezoek van dr Adenauer in verband gebracht. Welis waar bestaan tussen West-Duitsland en Oostenrijk nog geen diplomatieke betrekkingen, doch ook de vroegere Oostenrijkse minister van Buitenland se Zaken, Gruber, heeft Bonn reeds bezocht. Zijn opvolger, dr Figl, heeft zojuist in de Westduitse pers een lange verklaring laten opnemen over de ont wikkeling van vriendschappelijke be trekkingen tussen beide landen, waar bij hij met veel nadruk is teruggeko men van vroegere, gereserveerde uit latingen over eén toenadering tussen de beide landen. Douanetarieven 15 pCt lager? WASHINGTON, 8 Januari. President Eisenhower zal deze maand waarschijn lijk het Congres verzoeken goed te keu ren, dat de regering een meer liberale handelspolitiek tegenover het buitenland gaat voeren teneinde de hondgenoten der V.S., die met een tekort aan dollars heb ben te kampen, te helpen. Het is te ver wachten, dat dit verzoek een nieuwe strijd over de Amerikaanse handels- en tariefpolitiek zal ontketenen De voorstellen van de president zullen gebaseeerd zijn op het rapport der com- missie-Randall, die gelijk bekend op ver zoek van de president aanbevelingen zal doen inzake de door Amerika te volgen buitenlandse economische politiek. De meerderheid dezer commissie wenst verlenging voor een lange periode voor te stellen van de wet inzake de handels overeenkomsten op basis van wederkerig heid. Deze wet, die de president bevoegd heid geeft douanetarieven te verlagen als tegenprestatie voor overeenkomstige con cessies van andere landen, hout in Juni a.s. op van kracht te zijn. Het Congres weigerde verleden jaar verlenging van de geldigheidsduur met meer dan een jaar toe te staan. De meerderheid der commissie wenst voorts, dat de president bevoegdheid wordt gegeven de douane-tarieven met 15 procent van het huidige peil te ver lagen met dien verstande, dat de verla ging per jaar niet meer dan 5 procent mag bedragen. Dergelijke voorstellen zullen onge twijfeld op sterke tegenstand stuiten in het Congres, daar krachtige groepen congresleden met protectionistische ge zindheid thans reeds beweren, dat de douane-tarieven te laag zijn en aan dringen op verhoging van de invoer rechten ter bescherming van de Ameri kaanse industrie tegen buitenlandse concurrentie. BOGOTA, 8 Januari. Na zes maanden rust hebben zich weer gewelddaden, om politieke redenen in Columbie voor ge daan. Te Caicedonia werden tenminste drie personen vermoord. In het district Huila werden de lijken van 18 boeren aan de oevers van de rivier de Bache gevonden. Een bende van dertig perso nen heeft een boerderij bij Ventanas overvallen en drie bewoners gedood. Er zijn talrijke arrestaties verricht. Troepen zijn naar Ventanas gezonden om de orde te herstellen. Volgens het blad „El Tiempo" willen de bedrijvers van de wandaden aantonen, dat de militaire regering niet in staat is de orde en rust volledig te handhaven. Op 13 Juni van het vorig jaar kwarn de huidige regering aan de magjit. BONN, 8 Januari. De Westelijke Geallieerden hebben zich niet accoord verklaard met het inzicht van dr Ade nauer, over de rol van een eventueel te kiezen Nationale Vergadering voor geheel Duitsland. Dr Adenauer heeft bij de voorbesprekingen over het Wes telijke standpunt op de conferentie van Berlijn getracht de Westelijke regerin gen er van te overtuigen, dat zulk een Nationale Vergadering vooreerst geen andere taak zou mogen krijgen dan de uitwerking van een nieuwe Grondwet. Zolang deze nieuwe Grondwet niet was aanvaard zouden de beide delen van Duitsland, volgens dr Adenauer, onder afzonderlijke regeringen moeten blij ven. De bondskanselier is met deze op vatting op heftige critiek gestuit, niet alleen van de parlementaire oppositie, doch ook van delen van zijn eigen coa litie. Ook het blad van minister Kai ser, de minister voor het eenheids- vraagstuk, heeft met veel nadruk tegen het standpunt van de kanselier stelling genomen. Naar verluidt zullen de Westelijke geallieerden ter conferentie in Berlijn zich blijven baseren op het vroeger herhaaldelijk door de Westduitse Bonddag geformuleerde standpunt, dat een Nationale Vergadering een rege ring voor heel Duitsland zou moeten kiezen, die dan terstond het bewind van Bonn zowel als van Oost-Berlijn zou moeten overnemen. De oppositie in West-Duitsland heeft het dr Adenauer hoogst euvel geduid, dat hij kort voor de Berlijnse conferentie van dit stand punt was afgeweken en zij heeft daar in zelfs een toeleg gezien om het be reiken van een overeenstemming over Duitslands eenheid moeilijker te ma ken dan het reeds is. Ingezonden Mededeling (adv.) Ingezonden Mededeling (adv.) Singel 11 4-116 SCHIEDAM Sedert jaren vertrouwd adres (Vervolg van pag. 5). dan niet spreken over het wegcijferen van de belangen der mosselcultuur in de Waddenzee. De kwaliteit van de Zeeuwse oes ters neemt toe, aldus burgemeester Willemsen. Brengt men thans 20 mil- lien oesters op de m,arkt (dat gaf aan Bij de Berlijnse conferentie, die de eerste grote ontmoeting zal zijn tussen Oost en West na de toenaderingspogingen van beide kanten, zijn twee landen wel in het bijzonder geïnteresseerd. Dat is in de eerste plaats West-Duitsland. Immers, één van de belangrijkste punten van de agenda zal de her eniging van Duitsland zijn. Geen wonder, dat men zich in West- Duitsland nu reeds weken van te voren druk maakt over de bespre kingen. Het tweede land, dat de confe rentie zeer belangrijk vindt, is Frankrijk. Een herenigd Duitsland, hoewel nog in het verre verschiet liggend, kan sommige Franzosen de haren ten berge doen rijzen In Bonn heerst reeds een zenuwach tige stemming. Er wordt druk gedebat teerd over het hoe en het waarom van de hereniging. Adenauer wil de her enigde Duitse Nationale Vergadering men praat erover, alsof de zaak al is beklonken aanvankelijk slechts de bevoegdheid geven van het opstellen van een Grondwet. Natuurlijk zijn de socialisten, hoe kan het anders, hier tegen. Het gaat in Bonn hard tegen hard. De socialisten hebben Adenauer ervan beschuldigd de komende confe rentie te willen saboteren door te wei- geren het debat van de Bondsraad over de Duitse herbewapening uit te stellen tot na de Berlijnse conferentie. De Westduitse Bondskanselier heeft op zijn beurt de socialisten weer verweten de partijbelangen te stellen boven de nationale belangen. Zo harrewart men daar maar in Bonn, terwijl al die schermutselingen wezenlijk maar wei nig om het lijf hebben. Zoals iedereen gist men in Bonn maar naar wat in Berlijn uit de bus zal komen en wer kelijke concrete aanleidingen om el kaar de voet dwars te zetten heeft men niet. Ook in Frankrijk tast men in het duister over de Berlijnse conferentie. Wel weet men, dat er voor Frankrijk grote belangen op het spel staan. Daar om heeft Laniel betrekkelijk snel van de Assembled, na de politieke manoeu vre van Auriol, het vertrouwen ver kregen. Want, zo moet men gedacht hebben, stel je voor, dat wij in Berlijn niet vertegenwoordigd kunnen zijn. Bidault wordt dus met blanco volmacht afgevaardigd met dien verstande, dat men hem na afloop geducht aan de tand zal voelen. Bidault zal niet veel armslag hebben. Dat is te begrijpen. Met lede ogen heeft vooral Frank rijk de laatste jaren West-Duitsland zich krachtig zien ontwikkelen. Ja, langzaam ziet Frankrijk zich door West Duitsland verdringen uit zjjn leidende positie op het vaste land van West- Europa. In velerlei opzicht is West- Duitsland Frankrijk reeds voorbij ge streefd. Afgezien van hen, die de Euro pese gedachte zijn toegedaan, bestaat er in Frankrijk een sterke anti-Duitse stemming. De oude rivaliteitsgevoelens zijn de laatste tijd sterk aangewakkerd. In het tegenwoordige Europese poli tieke bestel begint zich een nieuwe te genstelling af te tekenen, n.l. de oude tegenstelling FrankrijkDuitsland. Op de Berlijnse conferentie zal het gaan over de toekomst van Duitsland. We kunnen aannemen, dat tijdens de be sprekingen te Berlijn de na-oorlogse controverse OostWest het debat zal bepalen, maar ook zal, hoewel Duits land niet is uitgenodigd, de oude con troverse FrankrijkDuitsland een stempel zetten op de conferentie. Vele tegenstrijdige belangen zullen er spe len en het is Rusland, die in dit inte ressante politieke spel, want dat be looft het te worden, ongetwijfeld de rol van de slimme vos zal vervullen. De raaf Frankrijk is reeds vriendelijk toegesproken en het is nu maar de vraag of deze raaf het stukje kaas uit zijn bek zal laten vallen. deviezen in 1952 een bedrag van 4,7 millioen gulden), in de naaste toe komst verwacht men een opbrengst van 30 millioen oesters. De veiligheid komt ter sprake. Wij ontkennen het niet, zegt de burgemees- ster. Maar als de deskundigen unaniem van oordeel zouden zijn, dat afsluiting het enige middel is om een herhaling van de ramp te voorkomen, dan zou den zij als verantwoordelijke mensen alle andere belangen en overwegingen 'daaraan ondergeschikt maken. Zij zou den dan ook de afsluiting van de Wes- terschelde in hun plannen hebben op genomen. Immers Zuid-Beveland werd méér door de Westerschelde dan door de Oosterschelde bedreigd. „Ik weet maar één ding", zo besluit hij. „De kapitalen die geïnvesteerd zijn in loodsen, putten, machinerieën en vaartuigen worden waardeloos. Hij noemt enkele cijfers: De mossel- en oestervloot telt 350 vaartuigen met een waarde van zes millioen. De ingevoer de goederen in oester-, mossel- en kreeftcultuur zeven millioen. De ver vangingswaarde van oesterputten, kreeftenparken, steigers, loswallen en bedrijfspanden, van gronden en instal laties 24 millioen. 1.655 personen wer ken in de visserij-bedrijven. Ze be horen tot 1030 gezinnen met in totaal 4.000 gezinsleden. En indirect leven nog honderden anderen van deze be drijfstak. De leegloop in de dorpen rond de Oosterschelde zal benauwd worden. Want er blijft dood water". Wat er ook blijft is het probleem van de haven. Zolang niets bekend is over de afsluiting der gaten zit Yerse ke met een haven die te klein is en die niet vergroot kan worden om de eenvoudige reden, dat het vergroten van een haven, die misschien straks waardeloos is, geen zin heeft. Toch moet het gemeentebestuur een oplossing vinden, want de schepen kun nen er niet meer in. Langs de lange havendam gaan we nu een steile dam- wand slaan, zegt de burgemeester. Daarmee wordt de haven 4V& meter breder. Het brengt wat verlichting maar veel is het niet. De kosten? Vijf en zestigduizend gulden. Maar we zullen blijven vechten, be sluit hij. Voor Yerseke en voor Brui- nisse, voor Tholen en alle andere plaat sen, die leven van de visserij. Dan buigt ook hij zich weer over de cijfers, die er niet om liegen! KOPENHAGEN, 8 Januari. Zes Deense en Zweedse aannemersfirma's hebben bij de regeringen van Dene marken en Zweden een plan ingediend om de twee landen via een tunnel en een brug te verbinden. Het project, het grootste van zijn soort ter wereld, zal in tien jaar kunnen worden vol tooid vijf jaar voor de bouw van da brug en de tunnel en de rest voor de aanleg van toegangswegen e.d. Het plan voorziet in een tunnel van het eiland Amager, ten Zuiden van Kopenhagen, naar het Deense eiland Saltholm, dat halverwege de Sont ligt. Vandaar wil men een brug bouwen naar een punt ten Zuiden van Lim- hamm, bij Malmoe in Zweden. De lengte van de tunnel en de brug te zamen zal ongeveer 40 kilometer zijn. De weg zal twee banen hebben van elk zeven meter breedte. De indieners van het plan zijn van mening, dat men per auto in 40 tot 50 minuten van Kopenhagen naar Mal moe zal kunnen rijden. Vooraanstaande Zweedse en Deense banken hebben steun toegezegd voor het project, dat naar schatting 500 millioen kronen (ruim 250 millioen gulden) zal kosten. De zes aannemers firma's die het werk gezamenlijk wil len uitvoeren, willen een concessie van zestig jaar om tunnel- en bruggeld te vragen van het passerende verkeer. In de afgelopen zes jaar is het ver keer over de Sont verzesvoudigd, waardoor de bestaande veerdiensten volkomen ontoereikend zijn geworden. Van de nieüwe route zullen tien tot vijftien millioen voertuigen per jaar gebruik kunnen maken, met een ma ximum van twee- tot drieduizend per uur. De Deense, noch de Zweedse rege ring heeft tot dusverre laten weten, of zij het plan zal steunen. Men neemt aan, dat het binnenkort in het Deense Parlement ter sprake zal komen, waar bij premier Hedtoft wellicht een ver klaring zal afleggen. LONDEN, 8 Januari. In Londen, Parijs en Bonn is de boodschap van president Eisenhower aan het Congres over het algemeen met instemming be groet. Waarnemers in de Britse hoofdstad tonen zich ingenomen met de verze kering van de president, dat de Ame rikaanse politiek ten aanzien van Eu ropa gebaseerd zal blijven op het At lantische Verdrag. Men is evenwel van mening, dat de woorden van Eisen hower ruimte openlaten voor de her waardering van de Amerikaanse poli tiek, waarmee minister Dulles onlangs heeft gedreigd als de Europese landen zich niet spoedig aaneen sluiten. In Parijse kringen is men in het bij zonder ingenomen met Eisenhowers aandringen op voortzetting van de Amerikaanse hulp aan de Franse strijdkrachten in Indo-China. Dit zal, zo redeneert men in de Franse hoofd stad, de vrees wegnemen, dat Frankrijk zich wellicht gedwongen zal zien ge noegen te nemen met een onbevredi gend bestand in deze strijd. Ook ziet men Eisenhowers uitlating als een be wijs, dat hij zijn positie sterk genoeg acht om druk op het Congres te kun nen uitoefenen, als extra-hulp voor Indo-China wordt gevraagd. Westduitse regeringskringen ver klaren zich verheugd over Eisenho wers mededeling, dat hij zijn Europe se politiek zal voortzetten. Ook de Amerikaanse erkenning van de drin gende noodzaak om de Europese Ver dedigingsgemeenschap te verwerkelij ken, is in Bonn in goede aarde geval len. CAEN, 8 Jan. Het communistische streekblad „De dageraad van beneden- Normandië" is gisteren voor het laatst verschenen. In de afgelopen twee jaar zijn ver scheidene communistische dagbladen, waaronder het Parijse avondblad „Ce Soir", opgehouden te verschijnen. De Franse communistische partij heeft in de laatste tijd voortdurend leden verloren. Dat bij verkiezingen op de candidaten dezer partij meer stemmen worden uitgebracht dan men, gezien de dalende communistische in vloed in Frankrijk, zou verwachten, wordt toegeschreven aan het feit dat vele niet-communisten, om uiting te geven aan hun afkeer van het conser vatisme, communistisch stemmen.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 7