ADENAUER INVITEERT OLLENHAUER f Grote Drie gaan voor-conferentie houden 1 i=VAnödAq=J Maandag Dulles-Zaroebin Einaudi wijst Maandag kabinetsformateur aan Koreaanse krijgsgevangenen worden afgevoerd Helihaven te Haarlem 7 Duur herhalings oefeningen 1954 KEES BROEKMAN VERSLAAT ANDERSEN OP 5000 METER Weer twee Nederlanders in arrest in Indonesië PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De conferentie te Berlijn Nog geen overeenkomst over plaats der bespreking Italië, een der critieke plaatsen in de wereld? Scheepvaart in de ban Beatrix aan de start Dagblad Adabi: „Rustverstoorders ons land'' in ïloq, yeA dag,en -J Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2677 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 9 JAN. 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. gaan we een belofte inlossen. Bij onze bespreking van de plannen voor dit nieuwe jaar hebben we beloofd iedere week een pagina te wijden aan een specifiek Zeeuws vraagstuk dat ieders belangstelling zal hebben. Op pag. 5 vindt men nu een reportage over de oester- en mosselteelt en het Deltaplan. BONN, 8 Januari. Bondskanselier Adenauer heeft de leider der Westduitse socialistische oppositiepartij, Ollenhauer, schriftelijk uitge nodigd hem Maandagochtend a.s. te' ontmoeten voor een bespreking van de komende viermogendhedenconferentie te Berlijn. Men meent, dat Ollenhauer de uitnodiging van Adenauer zal aanvaarden. Aan deze uitnodiging is, zoals U op pagina 7 kunt lezen, een scherpe meningsuitwisseling tussen christen-democraten (regeringspartij) en socialisten voorafgegaan over Adenauers wens om de Westduitse Bondsdag nog voor de bijeenkomst te Berlijn te doen beraadslagen over de wijze van uitvoering van het E.V.G.-verdrag, wanneer dit eenmaal van kracht is geworden. De socialistische persdienst heeft bondskanselier Adenauer verweten de conferentie te Berlijn te willen „saboteren". Adenauer heeft krach tig tegen deze aantijging geprote steerd en op zijn wens heeft de Westduitse socialistische partijlei der, Ollenhauer, verklaard het met de gewraakte uitdrukking niet eens te zijn. EERST GROTE DRIE. De ministers van Buitenlandse Za ken van de V.S., Engeland en Frank rijk zullen naar verwachting in Ber lijn bijeenkomen, vlak voor de con ferentie van de „Grote Vier", die op 25 Januari begint. VERRASSENDE BIJEENKOMST. Van gewoonlijk welingelichte zijde is Vrijdag te Bonn vernomen dat de drie Westerse hoge commissarissen Zaterdag a.s. op het hoofdkwartier der Amerikaanse hoge commissie niet- officiële besprekingen zullen houden. Hieraan werd toegevoegd dat op ieze bijeenkomst niet zal worden ge- ïproken over de plaats, waar te Ber- H,jn de viermogendhedenbesprekingen «uilen worden gehouden. Het nieuws van de bijeenkomst Leeft verrassing gewekt in officiëlé kringen te Bonn, daar voor deze week geen bijeenkomst der drie Westerse hoge commissarissen was uitgeschre ven. Waarnemers vermoeden, dat over andere aspecten van Je komende Ber- lijnse conferentie zal worden gespro ken, zoals de ontvangst van de drie Westerse ministers van Buitenlandse Zaken. GEEN OVEREENKOMST. Over de plaats, waar de conferentie der „Grote Vier" zal worden gehou den is tot nu toe nog geen overeen komst bereikt. De Sowjet-vertegenwoordiger heeft jorgesteld de conferentie te houden in de Sowjet-ambassade in het Ooste lijk deel van de stad. Dit voorstel zou voor de Westelijken onaanvaardbaar zijn. Men is echter van mening, dat de Russen in deze geen starre houding aannemen en dat er een compromis zal worden bereikt. De Westelijke mogendheden willen in het gebouw van de voormalige ge allieerde controlecommissie confe reren. In diplomatieke kringen gelooft men, dat Rusland wil optreden als 'n soort gastheer om de indruk te hand haven, dat het het oorspronkelijk ini tiatief tot de conferentie heeft ge- Atoombe sprekingen WASHINGTON, 8 Jan. De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, zal Maandag op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington met de Sowjet-ambassa- deur Zaroebin inleidende besprekin gen beginnen over president Eisen howers plan voor een atoomenergie- bank. Groot-Brittannië is door de V.S. ge raadpleegd aangaande de Amerikaans- Russische besprekingen, die moeten dienen als inleiding tot internationaal overleg over vreedzaam gebruik van de atoomenergie, en het zal worden verzocht aan de eigenlijke interna tionale besprekingen deel te nemen, aldus een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken. Gisteren vierde de Sowjet-russische premier, Malenkof, zijn 52ste ver jaardag. Volgens gewoonte werd van deze dag geen feestdag in de Sow jet- Unie gemaakt. Italiaanse Kabinetscrises ROME, 8 Januari. President Einaudi van Italië is gisteren begonnen met het ontvangen van de verschillende partij-afgevaardigden, die hem in de laatste dagen van de week hun voorstellen voor een oplossing van de Italiaanse kahinetscrisis komen voorleggen. Men verwacht, dat president Einaudi Maandag a.s. een kabinetsformateur zal aanwijzen. Inmiddels bestaat er volgens de waarnemers waarschijnlijk geen mogelijk heid voor een kabinetsformateur, wie dan ook, een gegarandeerde meerder heid in het parlement bijeen te brengen. Met name de Christen-Democraten zijn in talrijke elkander tegengestel de groepen verdeeld, al zijn de lei ders van al deze groepen het er over eens, dat een lang voortduren van de huidige crisis de communisten de ge legenheid zou bieden om tezamen met hun bondgenoten het grootste front te gaan vormen. Na 22 Januari Besprekingen nog niet hervat, zegt radio Pjongjang SEOEL, 8 Jan. De commandant van het Amerikaanse achtste leger, generaal Taylor, heeft te Seoel ver klaard, dat de V.N.-bevelhebber, ge neraal Huil, zijn goedkeuring heeft -geven aan zijn plan voor 'tafvoe- n der anti-communistische krijgs gevangenen na 22 Januari, wanneer de gestelde termijn voor hun bewa king door neutrale landen is ver streken. VERZINSEL. Ondertussen heeft radio Pjongjang tegengesproken, dat thans officieuse besprekingen aan de gang zijn over hervatting van de voorbereidende onderhandelingen, welke een vredes conferentie over Korea mogelijk moe ten maken. Volgens deze radio-omroep hadden de Amerikanen „deze verzinsel" ver spreid om hun oogmerk, in deze maand eigenmachtig de rest van de niet gerepatrieerde krijgsgevangenen vrij te laten, te verdoezelen. Deze omroep verklaarde verder, dat de Noordelijken te allen tijde bereid waren de voorbereidende besprekin gen van de .politieke conferentie te hervatten. Ze zijn echter niet bereid het woord „trouweloos" in te trekken, dat door hen is gebezigd in de be schuldiging aan de V.N. met betrek king tot het vrijlaten van de anti communistische gevangenen door Z. Korea in Juni van het vorig jaar. ECONOMISCHE HULP. Sommigen menen, dat deze moge lijkheid voor Amerika aanleiding kan zijn, de economische hulp aan Italië voort te zetten als aan een der cri tieke plaatsen in de wereld, waarop Eisenhower in zijn jaarlijkse bood schap gedoeld zou hebben. De Ame rikaanse ambassadeur, mevrouw Clare Booth Luce, die aan Washington heeft medegedeeld, dat de Sowjets millioe- nen dollars besteden aan steun aan de Italiaanse communisten, zou in deze een krachtige voorspreekster ge weest zijn. BRUSSEL, 8 Jan. De burgemees ter van Haarlem en de voorzitter van de Kamer yan Koophandel hebben te Brussel besprekingen met de Belgi sche Luchtvaartmij Sabena gevoerd over de eventuele aanleg van een helihaven te Haarlem en de aanslui ting hiervan bij het reeds bestaande net van helicopterverbindingen. 's-GRAVENHAGE, 8 Jan. Blij kens een ministeriële beschikking zullèn de herhalingsoefeningen in '54 voor de verschillende onderdelen va riëren van 5 tot 83 dagen. De derde divisie zal (behalve de tankonderdelen) voor 31 dagen onder de wapenen worden geroepen, even als de 31e, 32e en 33e eskadrons zwa re tanks. Voorts zal o.m. een aantal legerkorps- en territoriale onderdelen voor 59 dagen (officieren, onderoffi cieren en nader aan te wijzen catego rieën korporaals) resp. 52 dagen (korporaals en soldaten) worden op geroepen, een aantal territoriale on derdelen voor resp. 52 en 38 dagen, een aantal afdelingen zware lucht doelartillerie voor 45 resp. 31 dagen, een aantal compagnieën infanterie van de nationale reserve voor 17 da gen en een afdeling lichte luchtdoel artillerie van de nationale reserve voor 31 dagen. N oorwegen-Nederland-Zweden Noorwegen heeft met gering verschil de leiding OSLO, 8 Januari. Kees Broekman heeft de wedstrijd van zijn leven gereden in zijn rit over 5000 meter tegen Hjallis Andersen. Er heerste toen Broekman tegenover Andersen aan de start voor deze rit kwam, weer een ouderwetse sfeer in het Bisletstadion, waar 24.000 toe schouwers tezamen waren gekomen om hun Hjallis tegen de Europese kam pioen te zien starten. Klaas Schenk had een schema van 8 min. 22 sec. voor Broekman opgesteld, maar noch onze landgenoot noch Andersen hield zich aan dit schema. Broekman had de opdracht gekregen in geen geval Hjallis te laten weggaan en zo zorgde onze landgenoot er voor, dat hij voortdurend Andersen bleef schaduwen, ja zelfs in enkele ronden de leiding had, zij het dat het verschil nooit groter werd dan tien tot vijftien meter. Broekman reed zo scherp op winst, dat hij van de derde op de vierde ronde, toen hij de buitenbaan had. in de bocht geen meter op Hjallis ver loor. Maar beide rijders bleken te veel te hebben gegeven in het begin en dus moest het tempo in het laatste ge deelte van de afstand wat minder DJAKARTA, 8 Jan. Wederom zijn in Bandung twee Nederlanders gearresteerd. Ditmaal waren het de 32-jarige B. M. Pattiwael en de 28- jarige P. H. Viersma, die Donderdag door de recherche van Bandung zijn aangehouden. Ook ten aanzien van de redenen, die tot deze aanhouding hebben geleid, kon men geen inlich tingen verstrekken. „ZUIVERINGEN". Het dagblad „Adabi" schreef giste ren in een hoofdartikel over deze en vorige arrestaties. Het blad sprak er zijn voldoening over uit, dat de „ge- zagsapparaten erin geslaagd zijn een deel van de geheime samenzwering, die verantwoordelijk is voor de on rust in Indonesië in het algemeen en in West-Java in het bijzonder, op te rollen". Het blad hoopte voorts, dat de zui veringen, die thans door de gezags- apparaten onder bepaalde groepen worden gericht, op vastbesloten en zorgvuldige wijze zullen worden voortgezet, aangezien met het oprol len van een deel van een geheim complot, dat de hand heeft in de hui dige onrust in Indonesië, de veiligheid in ons land geoaat zal zijn. In enkele regels melden wij nog DAT in verband met de in de nacht van Oud op Nieuw gepleegde inbraak in de Herv. Kerk en jeugdge- bouw te Westkapelle door de Rijkspolitie is aangehou den de 19-jarige C. De jeugdige Westkappelaar heeft een volledige beken tenis afgelegd. Hij had zich door het uitsnijden van een ruit toegang tot de gebou wen verschaft en geld mee genomen uit enkele kerk- bussen en van de C.J.M.V.- ziekendienst. DAT te Bergen op Zoom de heer L. uit Tholen met zijn luxe auto tegen een militaire truck is gebotst, omdat de militaire chauf feur geen voorrang ver leende. Een medepassagier van de heer L. sloeg met het hoofd tegen de voorruit en werd gewond. DAT te Barendrecht op 76-jarige leeftijd is overle den, de heer Izaak van Melle, oprichter van Van Melle's Biscuit- en Toffee- fabrieken N.V. te Rotter dam. Reeds in 1900 begon hij in zijn geboorteplaats Breskens met de vervaardi ging van suikerwerken, sa men met een 14-jarige broer. Toen bij de bevrij ding van Breskens de fa briek werd verwoest, be sloot de heer van Melle tot onmiddellijke herbouw. Doch niet te Breskens, maar te Rotterdam, waar de grote fabriek in de on middellijke nabijheid van het Feyenoordstadion ver rees. De overledene gaf de stoot tot de oprichting van de eerste electrische centra le in W. Z.-Vlaanderen en behoorde tot de eersten, die zich als particulier een vrachtvliegtuig n.l. in 1933. aanschafte, DAT voor het diploma Engels is geslaagd de heer A. Langendoen, brigadier van politie te Goes. DAT gistermiddag onder voorzitterschap van mr A. J. v. d. Weel de Herverka velingscommissie Walche ren heeft vergaderd. Mee gedeeld werd, dat het DUW-kamp bij Grijpskerke eerlang zal verdwijnen. De prettige consequentie daar van is, dat de nieuwe weg wordt doorgetrokken en dit oude gedeelte kan ver vallen. Wanneer het kamp weggaat is nog niet bekend en evenmin of het wordt afgebroken dan wel elders zal worden opgebouwd. DAT tijdens de vergade ring van de Herverkave lingscommissie ook afscheid is genomen van ir A. G. Wiersma, lid van het Bu reau van Uitvoering, die per 1 Februari naar het Hoogheemraadschap Delf land gaat. Hij werd eerst door mr v. d. Weel toege sproken, daarna door ir S. Herweijer in zijn functie van lid der Commissie van Toezicht. Beide heren dank ten ir Wiersma hartelijk voor zijn vele werk en zijn waardevolle adviezen in 't belang van een goede her verkaveling. DAT gisteravond te Oost- kapelle de overdracht plaats vond van een jeugdbiblio theek aan het Zeehospi tium „Zonneveld". De bi bliotheek, die 800 delen be vat, is een geschenk van de Stichting „Sport steunt Zonneveld". We komen op deze overdracht nog nader terug. scherp zijn. Kranig hield Broekman, die feld gebeten was op de overwin ning en met een voortreffelijke men taliteit aan de start was verschenen, het duel vol en ondanks het feit, dat hij de laatste buitenbocht had, wist hij de eindspurt van Hjallis te weer staan en met ongeveer vijf tot zes meter te winnen. Hjallis Andersen was voor eigen publiek op de 5000 meter geslagen, een teleurstelling voor de Noren, maar aangezien Kees Broekman zo populair in Noorwegen is, bracht men onze landgenoot een welverdiend applaus. Broekman no teerde een tijd van 8 min. 21.5 sec. GERARD MAARSE. Gerard Maarse heeft vriend en tegenstander verbaasd met zijn 5000 meter. Deze jeugdige rijder, van wie iedereen weet, dat hij een goede sprinter is, maar die voor de aan vang van het seizoen, voor zichzelf had uitgemaakt, dat hij de lange af standen beter zou kunnen rijden, dan hij tot nu toe had gedaan, bleek de lessen van dr Carlier uitstekend te hebben begrepen. Het vorig jaar, op prima ijs te Davos had hij de 5000 meter afgelegd in 8 min. 48.4 sec., op hetzelfde ijs, waarop Kees Broekman zijn wereldrecord van 8 min. 6.6 sec. had gemaakt. De omstandigheden te Oslo waren goed, maar toch zeker 'n klasse minder dan destijds te Davos en Gerard Maarse slaagde er in in zijn rit tegen Knut Tangen een tijd te maken van 8 min. 43.5 sec., waar mede hjj zijn persoonlijk record met rij na 5 sec. verbeterde. en dan ontvangen onze abonnee's voor de eerste maal het „ZEEUWSCH WEEKEND" in zijn nieuwe vorm. Er wordt op het ogenblik hard aan werkt om bekwame medewerk sters voor de Vrouwenpagina aan te trekken, een paedagoog die zijn sporen op dit gebied heeft verdiend bezint zich reeds op zijn eerste bijdrage over de opvoe ding, een puzzle-expert is al da genlang bezig om iets in elkaar ze zetten, waaraan Zeeland zijn genoegen zal kunnen beleven en onze technische mensen hebben zich al beraden om alles in een zo aantrekkelijk mogelijke vorm te gieten. Want met het eerste nummer al willen we bewijzen, dat het Zeeuwsch Dagblad lang zaam maar zeker aan de spits komt van de Zeeuwse bladen! DE BILT ZEGT: Lichte dooi tot dooi. DE BILT, 8 Jan. Veel bewol king met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Matige tot krach tige Westelijke wind. Lichte dooi. WATERSTANDEN Vlissingen: 5.13 u. 2.05 m., 17.43 u. 2.14 m. Terneuzen: 5.46 u. 2.23 m., 18.13 u. 2.33 m. Wemeldinge: 7.05 u. 1.65 m., 19.28 u. 1.85 m. Zierikzee: 6.44 u. 1.41 jn., 19.13 u. 1.62 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1