fZEN SPORT eft SPEL. PIONIERSWERK OP NIEUW- GUINEA. MATROZENSHAG Alle eeuwen door schreven Zeeuwen over Zeeland. KeAJk en pending. De Hollandse soldaten verstaan de woorden „fiksen" en „versieren". Weer een vrije middag Ambtsdragersconferentie Ned. Herv. Kerk. Dr J. Blauw naar Indonesië vertrokken. DE BEURS NOTEERDE GISTEREN De grote kroniek vètn Smallegange is het meest bekend. f Zeeuwse Wandelingen VAN MARKT en veilina Donderdag 7 Januari 195-4 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Vier nieuwe antennemasten. (Lt van Bunge, voorlichtingsofficier bij de landmacht op Nieuw-Guinea, schrijft:) HOLLANDIA, 6 Januari. Als men Ifar, dat soldatendorp aan de voet van de cycloop, een kleine dertig meter van Nieuw-Guinea's hoofdstad Hol- landia, binnen rijdt, ziet men in de top van een 62 voet hoge antennemast een blauw-witte vlag wapperen: de vlag van de verbindingsdienst. Wim Geesink uit Rotterdam en Ed Warnier uit Maastricht hebben haar naar boven gebracht, terwijl luitenant W. Bruggeman en zijn mannen be neden met enorme zakdoeken het voorhoofd afveegden. Dat was wel nodig ook, want als men een week lang onder een fel brandende zon heeft ge staan om vier van die gevaarten op hun plaats te krijgen, weet men wat transpireren is. Zoals elke dienst van de landmacht Nieuw-Guinea, moet ook de verbin dingsdienst naast het begrip „werken" het woord „fiksen" en „versieren" verstaan. De werkplaats van de verbindings dienst is daar een levend oorbeeld van. Men snuffelt in de magazijnen en duikt in zijn fantasie om te kijken of ar toch nog iets aan te doen is. Meest al, niet altijd, kan op staande voet de gewenste verbetering worden aange bracht. De kasten en rekken in de op slagplaats mogen voor het oog van de leek dan flink voorzien zijn, het oog van de vakman mist hoognodige ma terialen. Toen dan ook bekend werd, dat de „Oranjestad" uit de Nederland se Antillen op weg was naar Neder land, konden de mensen van de ver bindingsdienst een zucht van verlich ting slaken. In de ruimen van dat schip lag namelijk heel wat materiaal waar naar ze al lang hadden uitgekeken. De „Oranjestad" kwam behouden in Rot terdam aan en de lading voor Nieuw- Guinea werd daar overgeheveld naar de „Rempang", waarmee de reis naar Hollandia zou worden ondernomen. Die reis verliep niet zo voorspoedig toen het schip in Singapore lag, brak er brand uit in een van de ruimen en uitgerekend in het ruim, waarin het materiaal voor de verbindingsdienst lag opgestapeld. Slechts vier radio- masten, die eens tot het zendcomplex op Suriname hadden behoord, kwamen ongeschonden uit de vlammenzee. Nu weet men in Nieuw-Guinea, dat nog steeds een land in opbouw is, te leurstellingen te verwerken en men ging dus niet bij de pakken neerzitten. Nauwelijks was de „Rempang" gelost en de masten waren nog niet op Ifar, Zuid-Slavië onderzoekt aanval op Brits vliegtuig. BELGRADO, 6 Januari Zuid- Slavië Stelt thans een onderzoek in naar een aanval, die op Oudejaarsdag door een onbekend straalvliegtuig op een Brits toestel is ondernomen. Na de aanval op het Britse vliegtuig, dat zonder ongelukken Belgrado be reikte, verdween het onbekende toe stel, dat Zuid-Slavië in het gebied van nritoo** was, binnengevlogen. LEZERS grypeH naar da GOES, 6 Jan. Zeer onlangs las ik het verslag van een vergadering in Utrecht van Christelijke Onderwijzers. Één der sprekers maakte zich ernstige zorgen over het gebrek aan regelmaat in het onderwijs. Immers, een geringe bezetting en overvolle klassen maken het noodzakelijk, dat bij ziekte van een onderwijzer (es) de klas naar huis gestuurd wordt. De spreker slaakte de verzuchting dat onze kinderen hun op voeding op straat krijgen. Gelukkig zijn onze onderwijzers wel zeer belangrijke, maar niet de enige opvoeders, die onze kinderen hebben. Heel veel ouders doen hun uiterste best om in deze noodzakelijke gevallen van „naar huis sturen" zelf hun kin deren bezig en aan 't werk te houden. Makkelijk is dit echter niet. Heel veel moeders zullen niet erg vrolijk gekeken hebben toen, na een vacantie van ruim twee weken, de kinderen vanmiddag weer „vrij-af kregen. De juffrouw ging afscheid ne men van mijnheer Kuiper, de inspec teur L.O. Ik kan me voorstellen dat de onder- wijs-wereld van Zeeland gaarne de heer Kuiper, na zijn trouwe arbeid, 'n waardig afscheid bereidt. Het zal de heer Kuiper zeker goed doen, dat zó- velen hem hun aanhankelijkheid en dankbaarheid willen tonen. Jammer voor onze kinderen dat dit niet kon gebeuren op een dag dat zij er geen nadeel van ondervonden. We hebben immers juist 16 vrije da gen achter de rug? En is er Zaterdag niet weer een vrije dag? Genoeg gele genheid, meen ik, om van de heer Kuiper afscheid te nemen zónder de, volgens onze deskundigen zo bitter noodzakelijke, regelmaat in het onder wijs te verbreken. M. FLINTERMAN— DIJKSHOORN, Goes. of een ploeg onder leiding van luite nant Bruggeman toog aan het werk. Het plaatsen van de vier nieuwe mas ten heeft tot gevolg dat het radiover keer in Nieuw-Guinea er op vooruit is gegaan. De ontvangst op de buitenpos ten ls thans stukken beter dan voor heen. De oude masten, die door de genie waren gezet, waren gericht op Java en voldeden daarom niet zo goed voor de communicatie in Nieuw-Guinea zelf. Dit euvel is verholpen sinds de nieuwe masten op de detachementen bulten zijn gericht. WAT EEN TOESTAND! Ja hoor, onze Karolus was weer door Manetoet betoverd. Hij staarde ont zet naar zijn harige benen en grote voeten, sprong van links naar rechts door de cockpit en gromde kwaad aardig. „PieterrrPie- terrrzie je dat Een aap heeft die maan man van me gemaakt een doodgewone, alledaag se, niks-bijzondere aapgrrrrgrrrrKarolus zijn apenkop begon rood en blauw aan te lopen, als een getergde leeuw liet hij zijn tanden zien en gromde zo verschrikkelijk hard dat de ruiten er van trilden. „Ik zal mezelf wel redden!" schreeuwde hij ineens en voordat Pietar het wist rukte hij de stop uit het instru mentenbord en rende er mee de cockpit uit. Behendig sprong hü over allerlei In strumenten in de richting van de uitgang. Maar ondertussen voelde hij zichzelf al weer veranderen. De aap kreeg vleugels en een lange gele snavel. Ja, Karolus was weer Karolus voordat hij buiten was. Pieter rende opgewonden en met bonzend hart achter hem aan. „Wat een toestand!" riep hij. „Karoluskom hier met dat ding.Hij nam een duik naar de vogel maar hierdoor tuimelden ze samen, hol- der-de-bolder, van het trapje af naar beneden. Ingezonden Mededeling (adv VAN ROSSEM'S DEN HAAG, 4 Januari Het in stituut voor Kerk en Wereld zal in samenwerking met de raad voor de herderlijke zorg der Ned. Herv. Kerk op 23 en 24 Januari te Driebergen een ambtsdragersconferentie houden welke speciaal gericht zal zijn op het platte land. Ter sprake zullen komen de plaats en functie die de kerk heeft en behoort te hebben in een veranderende situatie, waarbij tevens de vraag wordt behandeld op welke wijze de zielszorg buiten en binnen de Kerk zal moeten worden beoefend. Over deze vragen zullen inleidin gen worden gehouden door drs J. A. Bakker (dept. voor maatschappelijk werk) ends H. Bardeloos, benoemd tot directeur van het vormingscen trum „De Klencke" (Oosterhesselen). Ds M. Barendrecht overleden 's-GRAVENHAGE, 6 Jan. Te Apeldoorn is in de ouderdom van ruim 79 jaar overleden ds M. Baren drecht, em. pred der Ned. Herv. Kerk. Hij werd 25 April 1874 te Amsterdam (waar zijn vader arts was) geboren en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Op 5 Maart 1899 deed hij zijn intrede te Austerlitz, waar hij tot aan zijn emeritaat óp 15 November 1939 bleef. Ds Barendrecht vestigde zich toen metterwoon in Apeldoorn. De overledene was lid van het Clas sicaal bestuur van Amersfoort en lange jaren godsdienstleraar aan het; Rijksopvoedingsgesticht voor meisjes te Zeist. Tevens was hij voorzitter van de Ver. „Kinderzorg" in de pro vincie Utrecht en vertegenwoordigde de Ned. I.erv. Kerk ook als bestuurs lid in de Ned. Kinderzorgbond. SCHIPHOL, 5 Januari Uitgeleide gedaan door de tweede secretaris, dr F. L. Bakker en andere zendingsmede werkers, is de secretaris, van de Ne derlandse Zendingsraad, dr J.- Blauw Uit Hilversum^ gisteravond per - vlieg tuig vertrokken Van Schiphol naar Djakarta. Op'uitnodiging van de Ho gere Theologische School in Djakarta zal dr Blauw gedurende de tweede se mester van de'cursus 1952/53 als gast docent aan deze school colleges geven over „Principe en methodiek der zen ding". Het ligt in de bedoeling van dr Blauw na het volbrengen van deze taak de onderscheidene zendingsker ken te bezoeken, die verspreid liggen door geheel Indonesië. Ook de zelf standige kerken, alsmede de theologi sche school te Maxsssar zal dr Blauw bezoeken. Hij zal voorts overleg ple gen met de zendingscommissie, uit gaande van de Raad var. Kerken in Induiesië, welke co remissie nauw ver-, want is aan de Nederlandse Zendings raad. Dr Blauw hoop ongeveer vijf maan den in Indonesië te verblijven. Ds H. van Eist overleden. i ,i Te Waardenburg is in de ouderdom vgp 76 jaar ovérleden ds H. v. Eist, em. pre dikant der Ned. Herv. kerk. De overlede ne werd 31 Maart 1877 geboren en in 1902 candidaat in Zuid-Holland om 15 Febr. 1903 intrede te doen in zijn eerste, ge meente te Daarle (O.). Hij diende dë ge meenten van Genemüidett, Vinkeyeen, Yzendoorn, Reeuwijk, Yzend'oorn (2e 'maal) en Oud-Vossemeer waar hij inf 1943 met emiritaat ging. Hij vestigde zich Snét- terwoon te Waardenburg waar zijn stoffe- worden teraardebesteld. I Vergadering Generale Synode der Ned. Herv. Kerk. DEN HAAG, 5 Januari De Ge nerale Synode der Ned. Herv. Kerk zal op 1 en 2 Maart a.s. bijeenkomen o.a. ter benoeming van een moderamen voor het nieuwe zittingsjaar en ter benoeming van een kerkelijk hoog leraar aan de Rijksuniversiteit te Lei den, in de vacature prof. dr G. Se- venster. Prof. Sevenster is benoemd tot gewoon hoogleraar aan deze Uni versiteit. BecoepingSwerk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Elburg, B. G. A. v. d. Wiel te Tholen. Benoemd tot vicaris te Oosterland, cand. W. F. Kuil te Hoovliet (Z.-H.) Aangenomen naar Oosterhesselen (bijz. werkzaamheden), H. Baarde loos te Lutten. Bedankt voor Hillegom (toez.), H. J. Bik te Heelsum. Beroepbaarstelling. De heer D. Bouwstra, vicaris, Grote- straat 141 te Drunen (N.-Br.), stelt zich beroepbaar. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Utrecht (C.), I. de Bruij: ne te Hilversum (C.) en J. C. Maris te Haarlem (N.). Geref. Gemeenten. Beroepen te Middelharnis, F. J. Dieleman te Yerseke. Bedankt voor Meliskerke, H. Lig- MOTORSPORT. Clubkampioen „De Zeeuwen" bekend. Nu alle ritten van het programma v. d. M.C. „De Zeeuwen" zijn verreden is Frans de Visser er in geslaagd als le te eindigen in de onderlinge competitie. De strijd is tot de laatste rit zeer spannend geweest, en deze moest dan ook de be slissing brengen. De kampioen van 1952 A. Kodde moest de beker dus dit jaar afstaan. De volledige uitslag vermelden wij hieronder. 1. F. de Visser, 198 p.; 2. A. Bouwens, 196 p.; 3. W. Flipse, 194 p.; 4. P. Kodde, 189p.; 5. W. Janse, 187 p.; 6. P. den Hollander F185 p.; 7. I. Ovaa, 184 p.; 8. W. Dekker, 185 p.; 7. I. Ovaa, 184 p.; 8. W. Dekker, ter, 179 p.; 11. B. Melse, 175 p.; 12. A. Houterman, 170 p.; 13. J. van Sluis 167 p.; 14, J. Markusse 165 p.; 15 H. Heyboer 141 punten Landelijke verkeerscompetitie. Een van de eerste belangrijke gebeur tenissen die de motorclubs in dit nieuwe jaar wacht, is de landelijke verkeerscom petitie van de KNMV. Ook nu bestaat deze weer uit drie delen, t.w. een schrif telijke wedstrijd ter bepaling van de elf provinciale kampioensclubs; een schrif telijke wedstrijd tussen deze elf clübs ter bepaling, van de drie clubs, die in de fi nale komen en deze finale, welke zowel theoretisch als practïsch zal zijn, ter be paling' Van de landskampioen. Aan :d'eze competitie, kan door alle er kende i motorclubs met een onbeperkt ;aantal leden worden deelgenomen. De ici wuuu ic Yvaniucuuuig wuai z-iju otuiic- lijk overschot a.s. Maandagmorgen; zaT1 geteld? iedere provinciale kampioénsclub r,.. jkrijgt een kampibensvaantje. Voor de landskampioen is eéjT beker beschikbaar evëhais vóór de clubs, die op dè tweede 'ëri vde deTde 'plaatS' eindigen. Bovendien krijgt de landskampioen de wisselbeker, /beschikbaar gesteld door het Verbond ivoor Veilig Verkeer. T)e eerste ronde, vindt plaats op 24 Fe bruari. Voj-ig jaar werd de M.C. „De Zèéuwen" uit Middelburg kampioen van Zeeland. Hoewel déze club ook nu weer een goede kans maakt, mag worden aan genomen, dat bok de andere Zeeuwse clubs zich terdege zullen voorbereiden. Besturen Zeeuwse motorclubs Onlangs zijn de besturen van de Zeeuwse motorclubs bijeen geweest. De voornaamste reden van deze bijeenkomst was de clubritten-competitie van de KN MV, waaraan door zo weinig Zeeuwse clubs werd deelgenomen. De MAC „Inter-Scaldes" te Goes bleef bij haar besluit om niet aan deze .cqmpe- titie deel te nemen, zo: lang de automo bilisten van -deelnameuitgesloten zijn. Dit bezwaar gold ook voor de AMAC uit Axel. De MC „Eendracht" te Tholen komt reeds enkele jaren uit in de Tholen-West- om daarin verandering te brengen. De bezwaren zullen aan het hoofdbestuur van de KNMV worden voorgelegd. De vergadering besloot, dat alle Zeeuw se clubs op korte termijn hun rittenka- lender voor het komende seizoen zullen gereed maken. Men zal dan in Februari opnieuw bijeenkomen en gezamenlijk een kalender samenstellen, zodat niet twee clubs op de zelfde dag een rit verrijden. Alle kampioenen van „Inter-Scaldes" bekend. De MAC „Inter-Scaldes" hield haar verkeers- en motortechnische proeven voor het clubkampioenschap. De uitsla gen waren: Motortechnische proef: 1. C. Helder, 0 fout; 2. Han Pik 2; 3. J. v. d. Broeke, 4Yz 4. Rien Pik en P. Tilroe 5; 5. J. A. Leys 8; 6. Mevr. N. M. de Dreu-Sohier 17%. Verkeersproef: 1. C. Helder 1.25; 2. J. v. d. Broeké 2; 3. P. Tilroe 5; 4. A., Evers- dyk 5.25; 5. Rien Pik 5.50; 6. F. West- strate 5.50; 7. Han Pik 6.50; 8. J .A. Leys 10.50; 9. Mevr. N. M. de Dreu-Sqhier 15.25. Hierdoor is de eindstand in de auto klasse als volgt: 1. J. v. d. Broeke 3.33; 2. Han Pik 5.00; 3. Rien Pik 5.50; 4. J. A. Leys 7.83; 5. Mevr. N. M. de Dreu-Sohier 8.67. Alle kampioenen van deze Zuidbeve- landse club zijn nu bekend, H§t zijn A. Eversdijk te Goes in de solo-klasse; F. J. Weststrate te Kattendijke in de duo klasse; C. H. Blok te 's-GraVeiipplder in de tperklasse en P. Tilroe te Vlissingen in de klasse niet-leden. tenberg te Rotterdam (W.). Brabant Competitie en zag geen reden, DUIVENSPORT.. Duivententoónstelling te Zierikzee. Voor "hét eerst na de ramp Werd er te Zierikzee weer een duiven tentbbfistellin'g inzendingen' bedroeg 199. Het aantal inzendnigeh bedroeg 199. Keurmeester was de heer A. Schuurman uit Sbmmels- dijk. De uitslagen waren: Klasse I (overjarige doffers): 1. Jac, Stoutjësdijk; 2 idem; 3. F. D. Hillebrand. Klasse II (eenjarige doffers): 1. F. D. Hillebrand; 2. P. v. d. Welle; 3. C. Kloet. Klasse III (overjarige duiven): 1. F. D. Hillebrand; 2. J. Stoutjësdijk KZ; 3. Idem. Klasse IV (eenjarige duiven): 1. J. Stoutjësdijk KZ; 2. J. Koster; 3. F. D. Hillebrand. Klasse V (jonge doffers): 1. A. M. Ber- revoets; 2. P. v. d.. Welle; 3. A. M. Berre- voets. Klasse VI (jonge duiven): 1. J. Quist; 2. Idem; 3. A. J. Stoutjësdijk. Klasse VII (late jonge doffers): 1. P. Flikweert; 2. F. D. Hillebrand; 3. Idem. Klasse V.III. (late jonge duiven): 1. F. D. Hillebrand; 2. J. Verwijs; 3. F. D. Hil lebrand. De schoonste oude 'doffer was van F. D. Hillebrand; de schoonste oude duif van J. Stoutjësdijk KZ; de schoonste jonge doffer van C. N. Bottirig; de schoonste jonge duif van J. Quist; de schoonste duif van het geheel van J.Stoutjesdijk KZ. „De liefde tot zijn land Ds N. Lofvers overleden 's-GRAVENHAGE, 6 Jan. Te Haren (Gron.) is op 84-jarige leeftijd overleden ds N. Lofvers, em. predi kant der Ned. Herv. Kerk. De over ledene, die uit een bekend predikan tengeslacht stamde, werd op 25 Juni 1869 te Bedum geboren en studeerde aan de Rijksuniversiteit van Gronin gen. Op 8 November 1896 deed hij zijn intrede te Didam en diende daar na de gemeenten van Markelo (tot 1902) en Warffum. In 1938 ging hij met emeritaat. SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V.. GOES. Nederlattd 1947 Dollarlening 1947 Invest. Certif. Ned. 1962/64 cum 100% Grootboek 1946 9844 3% K. Olie 1950 - Cult. H. Ind. Bk 74% Nat. Handelsbank 134 Ned. Handel Mij A.K.U. Bergh's Jurg. Calvé Delft Berkei's Patent Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil. Do 6 cum. pref. wd. 165 Jnilever 231% yilton-Fijenoord 18844 liliton I rubr. 315 dliton II rubr. Dordtsche Petr. Kom Olie Dito, onderaand. Moeara Enim 99 95% 100% 170% 182-% 286% 144 126 129% 182% 173% 245 244 208% 249% 331% 354% 354% 585 98% 95% 100% 10044 98% 74 131% 170% 18<k% 286% 142% 126% 129% 185 174% 250 247 204exd 159exd 232 192 247 331% 353% 352% 585 Dito, pref. A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Leniboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am, lijn K. J. Ch. Paketvrt Kon. Boot Kon. Paketvrt Kon. Rott. Lloyd Ned. Sch. Unie Ommeren's Sch.vrt St.v. Mij Ned. H.V.A. Java Cult. Deli Bat. Mij N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Mij Deli Mij Muller Co Senembah Anisterd. Bank Escompto Bank Rotterd. Bank Twentsche Bank 338% 338 99% 99% 124% 125% 140 140B 65 44 67 45 141%B 141% 46 148% 148 121 139 138%. 12441 125% 130% 132% 135% 136% 170 143 170 143% 121% 123% 58% 60 79 22% 101 185% 91 185% 69 101 185 89% 186 69 179% 179% 179% 179% Overzeese Gas Borneo Sumatra Intèrnatio Am. Radiator Anaconda Copper Am. Smelting Bethl. Steel Chrysler Ford Canada General Motors Hudson Motor Intern. Nickel Kennecott Nash Kelvinator Rep. Steel Stand. Brands North. Am. Comp. Cities Service U.S. Steel Gont. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tide Water Baltimore Miss. K. Texas New York Centr; Pennsylvania Canadian Pac, 97% 98 114% 115% 150 151% 14 14 29% I 50% 50% 61% 63 %B 65B 66B 59% 60% 11% 12 36 36% 67 68 18% 19% 49% 49% 27% 27% 21% 21% 83% 85 39% 39% 52% - 64% 65% 54% 54% 79 79% 20% 20% 20 - 20% 20% 1844 18% 23% 24 Bij het snuffelen in de geschiedenis van onze provincie, viel mijn oog op twee jaartallen: In 1653 stierf de kroniekschrijver Bovhprn, dat is dus juist 300 jaar geleden. En in 1753, twee eeuwen geleden dus, werd Mr Jacob Ver- heye van Citters geboren (die in dal jaar natuurlijk nog geen Mr voor zijn naam kon zetten!). Boxhorn, de schrijver van een kroniek ouer Zeeland; Mr Verheye van Citters, die op het kasteel Popkensburg bij St. Laurens woonde en de grond slag legde voor een verzameling kaarten en prenten over Zeeland. Door an deren is deze collectie later uitgebreid, het is het bekende werk „Zelandia Illustrata". Twee personen, die zich bezig hielden met de geschiedenis van Zeeland, twee van de velen die gedurende eeuwen daarmee bezig zijn ge weest en nog zijn. Grote, beroemde schrijvers en onbekende amateur-snuf felaars. In 1644 verscheen de kroniek van Boxhorn. Zo wordt het boek meestal genoemd. Maar eigenlijk moesten we er direct de naam van Reygersbergh aan vastknopen, een Noordbevelander van Kortgene, die naar Veere verhuis de toen het eiland overstroomde. In 1551 verscheen zijn werk „Dye Cyo- nijeke van Zeeland." Nu heeft Boxhorn bijna een eeuw later deze kroniek opnieuw uitgegeven, aangevuld met eigen „bijvoegsels". In deze toelichtingen laat de Calvinist Boxhorn duidelijk uitkomen, dat hij het niet altoos eens is met de Roomse Reygersbergh. Bovengenoemde kronieken zullen bij de meeste lezers vrijwel onbekend zijn. Als we spreken over de -kroniek van Zeeland, bedoelen we het werk van de Goesenaar Mattheus Smallegange. Zijn kroniek verscheen in 1686. Het is een groot boekwerk van ruim 800 bladzijden, 'maar ik vermoed, dat slechts weinig Zeeuwen het in hun boekenkast hebben. De aanschafprijs is ook nogal aan de hoge kant: men moet er zeker eèn paar honderd gul den voor over hebben. Meestal wordt het boek meer be keken dan gelezen: de ruim 80 grote platen en de wapenkaart van Zee land trekken steeds de aandacht. Behalve een linke portie eigen werk heeft Smallegange in zijn boek opge nomen de oorspronkelijk in het Latijn geschreven kroniek van Eyndius en een groot deel van de kroniek Reygers- bergh-Boxhorn. EEN KLEIN KRONIEKSCHRIJVERTJE. Bij de zoeven genoemde groten ver dwijnt de Middelburgse timmerman Pieter Jöossen in het niet met zijn kroniekje van 20 bladzijden. Hij ls geen schrijver van professie, maar ls begon nen „te schriven voor mijn genuchte", zoals hij zegt, dus uit liefhebberij en „Tot Gods eere En Zeelands geschiedenissen te wat hij boven zijn voorwoord schrijft. Het is eigenlijk zijn bedoeling een vervolg te schrijven op de kroniek van Reygersbergh. In het museum Plan- tijn te Antwerpen bevindt zich een exemplaar ervan met het vervolg van Pieter Joossen. De stijl van zijn geschiedbeschrijving is slecht, maar de waarde van zijn verhaal ligt hierin, dat hij een oogge tuige is en alleen neerschrijft wat hij zeker weet. Zjjn vertelsels zijn betrouwbaar, wat lang niet van iedere kroniek kan ge zegd worden, ook niet van de beroem de Smallegange. Hiermede doet hij zijn lijfspreuk; „Pieter altijt recht hout" dus ere aan. Uitvoerig beschrjjft hij de beelden storm te Middelburg van Augustus 1566, zelf behoorde hij tot de nieuwe leer. De terechtstelling op de Markt van de schout van Souburg, Adrlaan de Deckere en diens vrouw, schijnt bijzon der veel indruk op hem gemaakt te hebben. I De Inneming vaö Den Briel op 1 April 1572 heeft hij zelf niet meege maakt, maar gehoord van een inwoner, die later naar Middelburg is komen wonen. Verder schrijft hij over een vreselijke storm, blikseminslag in de Lange Jan, die geheel afbrandde evenals de Abdij kerk, over de Allerheiligenvloed van 1570 tot midden in de gebeurtenis sen van 1572 zijn verhaal ineens op houdt. Waarom weten We niet. Wel jam mer, anders had zijn werkje misschien nog wel een „kroniek" kunnen worden. VELE ANDERE SCHRIJVERS. Dé kroniek van Reygersbergh was niet het eerste werk, dat aan Zeeland gewijd Was. Het oudst bekende ge schrift, dat enkel Zeeland' behandelde, GOES, 6 Jan. Bloemkool Bil 1525, Afw. 10—18; Spruiten AI 38—40, All 39, Bil 20—24, Afw. 18—32; Witlof All 44— 45, Stek 23; Gr. Sav. kool 18—26; Rode kool 7—12; Boerenkool 20—27; Wittekool 5.506; Veldsla 40; Peen 5; Uien 46; Prei 22—26; Andijvie 60; Knolseldery 19- 25. KAPELLE, 6 Jan. Exportveiling: Goudreinette I gr. 29.70, I f. 24.20— 24.40, II 15.70—16.60, K 22.40—22.50, fabr. 13.4014.90, Jonathan I gr. 34.80, I f. 32.10, II 17.60, K 29.70, fabr. 15. Gewone veiling: Cox Orange Pip pin 1863, Legipont 1419, Doyenne du Comice 2167, Saint Remy 2027, Hollands Zoet 6—16, Winterlouwtje 7 8%, Pomme de Orange 26, Golden Delicious 23, Gneser Wildeman 13 40, Campagnezoet 616, Jonathan 10 37, Goudreinette 1323, Br. Belle fleur 6—12, Kleipeer 7—29, Zoete Ermgaard 723, Souvenir de Vacheur 1722, Conference 1028. Groenten: Spruitkool 1544, Sa- voye kool 21, Rode kool 11, Boere- kool 20, Uien 3%, Prei 16—25, Wit lof 39. SINT MAARTENSDIJK, 5 Jan. Uien middel 9; Picklers 25.40. Aanvoer 15.000 kg. BERGEN OP ZOOM.6 Jan. An- dij vie 22—56, Waspeen 17—26, Rode ■kool 8—13, Witte kool 7—11, Prei 11 —17, Savoye kool 1116, Kroten 5, Spruiten 3456, Boerenkool 13—17, Witlof 43—60, Veldsla 27—36, Schor- seneren 43:44. Appelen: Goudreinetten 1727, Jo nathan 3342, Bellefleur 18, Golden Delicious 43—52. Peren: Kleipeer 20 —30, St. Remy 24—26. EIEREMIJN. BERGEN OP ZOOM, 5 Jan. De A.V.M. eiercommissie heeft de con sumptieprijs voor de eieren vanaf Vrijdag 8 Januari a.s. als volgt vast gesteld. Prijsklasse I 0.19, II 0.18, III 0.17, IV 0.16. VISMIJN. VEERE, 6 Jan. 725 kg exp.-gar- nalen 1.96—2.26, 138 kg schar 42—61, 7 kg bot 65, 6 kg tong 2.78, 113 kg rog 57. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Heden overleed onverwacht onze geliefde Broeder, Zwager en Oom WILLEBOORD DE WITTE. Wedn. van Kornelia Leinse. in de ouderdom van 74 jaar. Uit aller naam: P. DE WITTE. Westkapelle, 5 Januari 1954. Bevorderd tot Heerlijkheid onze geliefde strijdmakker Zr F. v. d. Berge-Barends in de leeftijd van 77 jaar. Namens makkers en officieren van Korps Goes van Het Leger des Heils. Openbaring 3 21a. Goes, 6 Januari 1954. is dat van Geldenhaüer, die iets vóór Reygersbergh leefde. Over ons gehele land was wél meer verschenen, daarin werd vanzelf Zeeland ook genoemd, maar dit is het eerste werk dat speci aal Zeeland betrof. Behalve de zo straks genoemde kro nieken kan men nog vele andere boe ken raadplegen. Die oude boeken ge ven niet enkel historie, maar ook een flinke portie aardrijkskunde. Het zijn vooral de Zeeuwen, die de geschiedenis van hun eigen provincie onderzoeken. Uit de tijd van Reygers bergh wil ik nog noemen de Leuvense hoogleraar Hadrianus Barlandus Adriaan van Baarland, genoemd naar het dorp waar hij vandaan kwam) en de Zierikzeese geneesheer Levinus Lemnius. Ook tamelijk bekend zijn de 8 delen: „Enige Zeeuwse oudheden" door Jaco bus Ermerins, secretaris van Veere, die in de 18e eeuw leefde. Het zou niet te doen zijn alle boeken en boekjes te noemen, die slechts een bepaald onderdeel van de Zeeuwse geschiedenis behandelen. Maar het grote aantal bewijst wel de waarheid van de spreuk: „De liefde tot Zijn land is ieder aangeboren". L. v. W.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5