Grondvorm eredienst in Ned* Herv* Kerk* - Ho. 7 van onze Fotoprijsvraag Chefarine .4 Wenen is optimistisch* Afscheid van de directeur van de Jaarbeurs* Hel «erlcJcn kcerl «veer Griepbestrijding met 4 middelen tegelijk! Dr v. d. Linde uit Middelburg sprak op de liturgische conferentie. Trekken de Russen zich terug Verkeerde injectie toegediend. Het huwelijk ging niet door. Vorstelijk huwelijk Moeilijkheden voor opvolger mr H. A. R. van der Schuit. Dames! Vooral nu Helicopter van Focke» Dijkdoorbraken langs Oostzeekust. DERMA Vrij bewerkt door J. Harwood „Zonnehuis" te Doorn geopend. Huiselijke sfeer voor de patiënt. Conflict Jemen-Engeland. Gustav Heinemann naar Nederland» Donderdag 7 Januari 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Terug naar Schrift en Oekumene. (Van onze §-redacteur) UTRECHT. 6 Januari - De Liturgische Vereniging in de Ne deriands Hervormde Kerk hield Dinsdag te Utrecht haar derde jaarlijkse conferentie onder pre sidium van prof. dr J. N. Bakhui zen van den Brink. Dr H. v. d. Lin de te Middelburg sprak over „Litur gie en Oekumene'' en in dit refe- raat werd wel een heel duidelijk beeld gegeven van de sterke katho- liserende tendenzen, die zich in de' ze tijd hier en daar in de Ned. Her vormde Kerk openbaren. Dr Van der Linde constateerde, dat in zijn gemeente en in vele andere de intelligentsia van de Ned. Hervormde Kerk is vervreemd, daar haar vorm van eredienst tot op de draad versleten is. Het protestantisme in ons land vastgeroest in illegale tradities en veel zal van de grond af weer opgebouwd moeten worden, aldus spr., die zich vervolgens afvroeg wat Schrift Oekumene ons leren kunnen t.a.v. ae grondvormen voor de eredienst. In onze eredienst moeten twee ele menten, de presentie Gods en de ver wachting van de voltooiing van Chris tus' Koningschap, aanwezig zijn. Zij kunnen rijker en dieper aanwezig zijn dan bij Israël, nu de Heilige Geest is 'uitgestort en niet slechts in enkele profeten, maar in alle gelovigen wonen wil. Rijker en dieper ook, daar het heil door de incarnatie van het Woord niet alleen is de omkering van de mens in de richting van God, zoals prof. Ber- kouwer en anderen schrijven. Ook de natuurorde is hierdoor in beginsel reeds omgekeerd, zij het dan ook dat we nu slechts een klein beginsel zien van de heerlijkheid, die ons in dit op zicht zal geopenbaard worden. Nieuwe vormen De vraag, of de grondvorm van de eredienst in de Ned. Hervormde Kerk in overeenstemming is met hetgeen Schrift en Oekumene ons laten zien, werd door spr. ontkennend beantwoord. Uit de kerken van Oost en West stro men ons echter de geneesmiddelen in ruime mate toe. We zouden moeten te rugkeren tot die vormen van eredienst en tot dat eschatologisch leven, dat in de oude kerken van Italië nog gevonden wordt. Deze gaan onmiddellijk terug tot de 4e en 5e eeuw en Augustinus zou hier zo kunnen binnentreden. In pure vorm is dit echter slechts te verwezenlijken in para-parochiële ge meenschappen, die spr. zou willen vor men uit de eerder genoemde intelli gentsia. Deze is nu voor de kerk ver loren en dweept vaak met allerlei uit Iftdië afkomstige mystieke leringen, maar de belangstelling voor de kerk bleef en terugkeer is te verwachten Ingezonden Mededeling (adv.) Elk tablet Chefarine „4" beval 4 ge neesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baai brachten. TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN F 0.75 (Van onze correspondent). WENEN, 6 Januari. Wenen is de laatste dagen vol geruchten. In meren deels goed geïnformeerde Amerikaan se kringen verwacht men, dat Moskou tegemoetkomingen zal aanbieden en een belangrijk initiatief zal nemen be treffende de kwestie Oostenrijk. In of ficiële kringen is geen enkele beves tiging te verkrijgen. Wel wijst men er op, dat de Oostenrijkse zaakgelastigde te Moskou, Bischoff, sedert enige da gen in Wenen verblijft en intensief contact heeft gehad met de regering. In dit verband kan er aan herinnerd worden, dat Bischoff al eerder de rol van kerstman heeft gespeeld. Tijdens zijn vorige verblijf in Wenen overhan digde hij een boodschap aan Molotov betreffende faciliteiten aan de demar catielijn. Thans doen er berichten de ronde volgens welke Molotov onder zekere voorwaarden bereid zou zijn de Russische troepen grotendeels uit Oostenrijk terug te trekken. Het kli maat, waaronder de bespreking der Grote Vier te Berlijn moet worden gehouden, zou hierdoor in sterke mate verbeteren. Aan de andere zijde is het normaal, dat Bischoff momenteel in Wenen ver toeft. Het ligt namelijk voor de hand, dat de regering hem wilde consulteren met het oog op de Berlijnse conferen tie. De communistische pers blijft rea geren tegen Oostenrijk en de Ameri kaanse activiteiten in het land. Het thema is in heel de rode pers ongeveer hetzelfde: de groep B. van de Oosten rijkse gendarmerie, bestaande uit vroegere nazies is bedoeld als begin van het toekomstige Oostenrijkse le ger, dat als deel van het Europese le ger de vredelievende Sovjetvolkeren zal bedreigen. als de kerk in nieuwe vormen tot de oudste vormen van eredienst wilde terugkeren. In de gewone eredienst kan men ter- wille van de taaie traditie niet zo ver gaan, doch wel moet in deze richting worden gewerkt. Hierbij moet worden uitgegaan van de prediking. Ondanks het subjectivisme, dat bij de beoorde ling van de prediking insloop, willen vele gemeenteleden toch nog wel er kennen, dat God hierdoor tot hen spreekt. Wat de sacramenten betreft zijn we, vooral t.a.v. het Avondmaal nog wei nig verder dan de oude synagoge. We gaan gebukt onder de gekwelde Avondmaalsopvatting van Calvijn. Ook hier moet een terugkeer zijn tot de oude vormen. Of dat een teruggaan moet zijn tot de opvatting van de pre sentie Gods in het sacrament, kon spr. niet zeggen. Persoonlijk zou hij hier tegen geen bezwaar hebben, maar hij wees er op, dat deze gedachte van de R.K. kerk van het Westen door de Oosterse kerken niet gedeeld wordt. Wel is het mogelijk, aldus dr Van der Linde, terug te keren tot de tra ditie van Oost en West met behoud van zeer veel, wat ons uit de refor matie lief is. Drie weken hechtenis geëist. ZUTPHEN, 6 Januari. De Officier van Justitie bij de rechtbank te Zutphen heeft drie weken hechtenis voorwaarde lijk met een jaar proeftijd geëist tegen de broeder-verpleger M. van D. uit Zutphen, die in Mei van het vorig jaar in de psy chiatrische inrichting Groot Graffel te Warnsveld een patiënt, A. T. H. een ver keerde injectie zou hebben toegediend. De man is de volgende dag aan de gevol gen overleden. Volgens de Officier heeft de verdachte hier niet zorgvuldig genoeg gehandeld. Z.i. was hier geen sprake van een fout, zoals de verdediger, mr D. van Zeben be toogde, maar van grove schuld. Papa was de jongelui (18 en 20 j.) te vlug af EDINBURGH, 6 Januari. Een Schots Gerechtshof heeft gisteren op verzoek van de Boliviaanse tin-millionnair Don Antenor Pati tijdelijk het uitgeven van een trouw-vergunning aan diens 18-ja- rige dochter, Isabella, verboden, die met haar 20-jarige verloofde James Goldsmith, zoon van de directeur van het Londense hotel Savoy, naar Schot land is gevlucht, waar minderjarigen in het huwelijk kunnen treden zonder toestemming van de ouders. Als het paar niet binnen een week be roep aantekent, wordt het verbod blij vend van kracht en zullen Isabella en James, die elkaar in Juni van het vorige jaar bij de kroning van koningin Eliza beth in Londen voor het eerst ontmoet ten, niet in Schotland kunnen trouwen. Vanmorgen om elf uur zou aan het paar de trouwvergunning zijn uitge reikt, maar Don Antenor, die de jon gelui nog te jong vindt, was hen te vlug af. Zijn detectives, die hij had in gezet, hadden goed werk gedaan. Volgens het Oostduitse blad „Tag- liche Rundschau" hebben van Juli tot November 1953 5728 bewoners van West-Duitsland in Oost-Duitsland asyl gevraagd. Met deze charmante foto beginnen we de derde serie van onze fotoprijs vraag, de buitenlandse serie. Een foto die meer dan ooit de Benelux-gedach- te levendig houdt! Zoals men zich zal herinneren en de deelnemers weten dit in ieder geval! hebben wie tot dusverre twee series van drie foto's geplaatst, waarvan de eerste betrekking had op gebeurtenissen in Zeeland, de tweede op Nederlandse evenementen uit het jaar 1953 en na deze derde serie volgt nog een vierde, die wij „de besten tan het jaar" zouden willen noemen. U weet, wat U te doen hebt. in het onderschrift van de foto ont breken enkele woorden of groepen van woorden. Het gaat er om, dat ,U dezte woorden vindt. In dat 'géval schrijft U ze op een briefkaart, ge adresseerd aan het Zeeuwsch Dag blad, Lange Vorststraat 90 te Goes, waarop U in de linkerbovenhoek het motto hebt geschreven: „Buitenland se serie". U stuurt die briefkaart echter nog niet direct vanavond' in: morgen geven wij nummer twee en overmorgen nummer drie van deze buitenlandse serie en deze drie ge zamenlijk zendt U aan ons op. De oplossingen moeten uiterlijk op Woensdag 13 Januari in ons bezit zijn. Wie de meeste ontbrekende woorden van alle twaalf foto's heeft gevonden, verdient de hoofd prijs die aan deze prijsvraag Ver- De Zuidelijke landen van onze Benelux hadden in avan het afgelopen jaar reden tot feest vieren toen het huwelijk voltrok ken werd tussen erfprins b van Luxemburg en prinses c van België. De bruidegom is de toe komstige regeerder van Luxemburg, de bruid is een dvan de Bel gische koning. bonden is: een bedrag van 100. Verder zijn er twee prijzen van ƒ50.vier van f25.en tien van f 10.Als U niet alle ontbrekende woorden kunt vinden, is dat geen bezwaar om toch Uw oplossing in te zenden, want Uw mededingers laten ook wel eens een steek vallen! Nu de oplossingen van de eerste series binnen zijn, mogen we dat gerust verklappen! Voorwaarde om mee te dingen is dat U abonnee bent op ons blad. Dat kan echter voor niemand een beletsel zijn, want als U vandaag een briefkaartje aan onze administratie schrijft, is dat beletsel morgen verholpen! Mr Milius gaf nog eens zijn visie. (Van onze ij-redacteur). UTRECHT, 6 Januari. Mr J. Milius heeft afscheid genomen als directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs. Van 1916 tot 1925 was hij werkzaam als chef van de Jaarbeurs-administratie en van 1 Mei 1940 tot 1 Januari j.I. gaf hij al3 directeur leiding aan deze belangrijke nationale instelling. Hij blijft nog aan de Jaarbeurs verbonden als gedelegeerde van de Raad van Beheer en zal als zodanig o.m. voortgaan met de versteviging van de internationale contacten. Nadat de scheidende directeur te zjjnen huize afscheid had genomen van de pers, gaf hij voor de laatste maai een overzicht van de activiteiten, die de Jaarbeurs in het nieuwe jaar hoopt te ontwikkelen. Zijn opvolger is mr H. A. R. van der Schuit. Uit het overzicht van mr Milius I Ook Nigeria zal voor de eerste maal bleek, dat zijn opvolger voorlopig nog aanwezig zijn. Op het Croeselaanterrein wordt niet minder dan 12.000 m2 ingenomen door de machines voor de bouwnijverheid. Een overduidelijke demonstratie van de steeds voortschrijdende mechanise ring in de bouwsector. De Najaarsbeurs vindt plaats van 7 tot en -met 16 September en zal aan merkelijk groter zijn dan in 1953, zodat ook het Croeselaanterrein vrijwel geen open plekken meer zal vertonen. te kampen zal hebben met allerlei moeilijkheden rond de vakbeurzen. Er is in 1954 bijna geen vakbeurs of er is tevens een of andere „kwestie" aan verbonden. Op 18 Januari wordt de winterbeurs voor Koffers en Lederwaren geopend. Tegelijkertijd wordt echter in Amster dam een „concurrerende" beurs ge houden, hoewel de belangrijkste fir ma's naar Utrecht komen. De beurs voor Meubelen en Woningtextiel zal 8 Februari haar poorten openen. De Federatie van Meubileringspatroons bonden heeft haar leden echter ge adviseerd deze beurs te boycotten. De detaillisten wensen n.l. niet, dat deze beurs ook voor het publiek toeganke lijk zal zijn en besloten een compro mis-voorstel van de fabrikanten om de beurs twee dagen voor particulieren te sluiten niet te aanvaarden. Men hoopt nog op een oplossing. Met de deelnemers aan de beurs Interleder bestaat een meningsverschil over de huurprijs voor de stands. Ook t.a.v. de Landbouwbeurs zijn er grote moeilijkheden. De stichting „Het Land bouwwerktuig" wil n.l. eens in de twee jaar te Utrecht exposeren en in het andere jaar elders in het land. Deze regionale expositie zou in 1954 in Groningen gehouden worden en pas in 1955 zou voor de leden van deze stichting Utrecht weer aan de beurt komen. Deze kwestie is nog niet hele maal uitgevochten en de definitieve beslissing moet nog vallen. Uit een en ander blijkt wel, dat het met de vakbeurzen nog niet over rozen gaat. HUISVESTING. Mr Milius heeft bij de deelnemers aan de vakbeurzen een neiging be speurd om terug te keren tot de al gemene jaarbeurzen in voor- en na jaar. Zij zullen daar dan echter beter gehuisvest moeten worden en ook het vakbeurs-vraagstuk hangt dus weer samen met de brandende kwestie van de huisvesting en de nieuwbouw. De Jaarbeurs is van plan dit jaar de zaax van de gebouwen met kracht en voort varendheid aan te pakken. De Voorjaarsbeurs wordt gehouden van 1 tot en met 8 April. In het lan- denpaviljoen op het Vredeaburg zul len negen landen vertegenwoordigd zijn. Mexico zal hier voor de eerste maal een stand hebben als tastbaar resultaat van de goodwill-reis van de Prins en van de overige pogingen dei- Nederlandse industrie om meer con tacten te leggen met Zuid-Amerika. Ingezonden Mededeling (adv.) Hamea-Gelei voor Uw handen Snelheid 500 km per uur BONN, 6 Januari. De Duitse vliegtuig constructeur professor H. Focke, die thans in Brazilië werkzaam is, heeft tijdens een verblijf in Bremen gezegd, dat hij een helicopter met een snelheid van 500 kilo meter per uur zal maken. Het toestel zal een combinatie van een gewoon vliegtuig en een helicopter zijn. Het is ontworpen in opdracht van het Braziliaanse ministerie voor luchtvaart. Ingezonden Mededeling (Adv 39. De uitdrukking van zijn gezicht deed een gevoelig karak ter vermoeden, dat behoefte had aan liefde. Ernst zou hem zo wel in de armen willen nemen. Sturge, die van het geval niets begreep en opmerkte, hoe opmerkzaam de vreemdeling de jongen bekeek, had geruime tijd gezwegen. Zijn woede was bekoeld. Van zijn kant bestudeerde hij de gelaatstrekken van de vreemde man, die hij hoorde zeggen: „Kom eens hier, kereltje. Hoe heet je?" De jongen wierp een angstige blik op zijn vader, maar toen hij zag, dat deze meer lette op de vreemdeling dan op hem, kwam hij schuw uit zijn hoek naar voren en ant woordde: „Arthur, mijnheer Arthur Sturge." Arthur! Ja, dat was de naam van de jongen, over wie Marie Brandon hem gesproken had. 't Was dus werkelijk zijn kind. Hij stak hem zijn hand toe, die beefde, en toen de jongen de zijne er in legde, beefde zij nog meer. Maar Arthur trok zijn hand onmiddellijk met een pijnlijke kreet terug. „O, ik heb je zeker pijn gedaan?" zeide Ernst. „Ik heb niet aan de splinter gedacht. Wil ik eens zien, of ik die er uit kan krijgen?" Hij haalde een pennemes uit zijn zak en ging op zijn knieën liggen bij de jongen, die hem zijn hand zonder vrees toevertrouwde. De vreemde bezoeker had zijn vertrouwen reeds gewonnen. In een ogenblik was de splinter er uit. „Daar hebben we de meneer, die verstoppertje wou spe len in jouw vlees, Arthur", zei Ernst. „We zullen hem maar niet langer bewaren, hè?" De pijnlijke trek op het gezicht van de jongen was ver dwenen. Dank u wel, mijnheer", zei hij beleefd en vriendelijk glimlachend. „Als je mij nu het hout aangeeft, zal ik proheren, het voor je op te stapelen". Nu vond Sturge het toch tijd, tussenbeide te komen. Hij opende zijn mond om het een of ander in het midden te brengen, maar toen kwam er juist een klant binnen, die geholpen moest worden. En terwijl hij bezig was, verschillende waren af te we gen, nam Ernst, nog altijd op de knieën, de stukken hout aan, die Arthur hem aangaf en stapelde ze netjes op elkaar. Toen de klant vertrokken was, kwam Sturge van achter de toonbank. Ernst stond juist op en sloeg zijn broek af. „Nu wilt u zeker wel antwoord geven? U hebt tijd ge noeg gehad om er over na te denken. Wat voor reden hebt u, om uw neus in eens andermans zaken te steken?" Ernst keek hem scherp in de ogen. „Ik dacht, dat ik u al een antwoord gegeven had", zeide hij. „Een vader heeft veel voorrechten, maar daar hoort mishandelen niet bij. U was bezig, die jongen schandelijk te ranselen". „Kijk 'es hier, mijnheer. U bent hoog en deftig, tenminste dat vermoed ik, maar als u denkt, de baas te spelen over Roelf Sturge, dan bent u aan het verkeerde adres. Die jongen is van mij en ik zal met hem doen, wat ik wil. Kom hier, Arthur". De jongen had zijn hand in die van Ernst gelegd. Hij trilde als een espenblad. Toen hij ze er uit wilde trekken bleef Ernst die stevig vasthouden. „Wacht even, Arthur. Hoor eens, mijnheer Sturge, laten we elkaar goed verstaan. U matigt u het recht aan, deze jongen te mishandelen, als u daar lust in hebt. Dat recht ontzeg ik u. Maar luister nu goed: als ik ooit weer hoor, dat u hem mishandelt, zal ik het als mijn plicht beschou wen, er voor te zorgen, dat u op uw beurt gestraft zult worden. Begrijpt u mij?" „Ha, ha", lachte Sturge honend. Ik kan mijn tijd beter gebruiken. Kom hier, Arthur. Hoor je me niet?" De jongen trok zijn hand uit die van Ernst en ging, met een smeking in zijn ogen, aan Sturge's voeten zitten. Sturge lette evenwel niet op die smekende ogen. Hij had de riem weer opgenomen en wilde die opnieuw op Arthur's rug laten neerkomen. Woedend over die brutaliteit en hardvochtigheid verloor Ernst alle voorzichtigheid uit het oog en riep: „Als je toe slaat, dan zal de dood van Marie Brandon gewroken wor den!" De opgeheven arm ging plotseling omlaag; de slag kwam niet neer. Sturge wankelde en greep zich vast aan de toon bank. Hij werd doodsbleek. „De dood van Marie Brandon?" stotterde hij. „Wat.... wat bedoelt u?" „Voorlopig nog niets. Maar als u die jongen zo wreed mis handelt, dan zal er heel wat aan het licht komen, dat nu nog niet bekend is. Begrijpen wij elkaar nu?" Sturge wierp een blik vol haat op zijn bezoeker. „Wie bent u?" siste hij tussen de tanden. „Dat is voorlopig mijn zaak. Later, als u vriendelijk bent tegen de jongen, zal ik u het misschien wel eens zeggen, al doet het er niet veel toe. Nu dan, vlug wat! Belooft u mij, dat de jongen niet meer mishandelt zal worden?" „Ik wil hem geen kwaad doen. Waarom zou ik dat? Ik houd genoeg van hem", antwoordde Sturge ontwijkend. „Gauw wat! Uw belofte!" hield Ernst aan. „Ik beloof het", klonk het nors. „Wees verzekerd, dat ik er achter zal komen, als u die belofte breekt. Dag, Arthur". „Dag, mijnheer", zei de jongen, terwijl hij opsprong en zijn hand greep. „Wilt u mij ais het u belieft, uw naam zeggen". „Mijn naam? Ja", stamelde Ernst bij die onverwachte vraag. Hij had Sturge geen antwoord gegeven. Maar hij kon zijn jongen toch niet zonder antwoord laten? „Mijn naam? Wel, denk altijd maar aan mij als je vriend Paul Morton". (Van onze redacteur). DOORN, 6 Januari. De Chr. Vereniging tot Verpleging van Behoeftige Chronische Zieken „Het Zonnehuis" is nog ver ver wijderd van haar ideaal: in iedere provin cie een Zonnehuis. Toch kwam dit toe komstbeeld weer een stapje dichterbij toen dezer dagen te Doorn het derde te huis gereed kwam. Donderdag wordt het officieel geopend door de Commissaris der Koningin in Utrecht, de heer M. A. Reinalda, maar de eerste patiënten na men er reeds hun intrek. Over de nood zakelijkheid, dat er tehnizen op philan- tropische basis komen, waar de chroni sche zieken liefderijk worden verpleegd behoeft weinig meer gezegd te worden. De ontroerende film van de vereniging „Een mens was teveel" heeft dit overal in het land voldoende duidelijk gemaakt. De Vereniging, die in 1921 te Rotter dam werd opgericht, kon in 1929 te Beek bergen het eerste Zonnehuis openen. In 1950 volgde in Schiedam het tweede te huis. Het nieuwe Zonnehuis in Doorn kon worden opgericht in nauwe samenwer king met een comité, dat door de diaco nie van de Geref. Kerken te Utrecht was opgericht. Als straks de tehuizen op volle kracht werken, zullen er in totaal onge veer 225 patiënten verpleegd worden. Het kapitaal van de Vereniging is nu echter voorlopig uitgeput. HUISELIJKE SFEER. Het nieuwe tehuis is een verbouwd kindersanatorium. Het is licht, gezellig en geriefelijk ingericht en het ligt in een ideale omgeving. Alles is gedaan om te zorgen, dat de patiënten zich thuis kun nen voelen en één groot gezin kunnen vormen. Klasse-verpleging bestaat in de Zonnehuizen niet en de behandeling is voor allen gelijk. Voor de opname van een patiënt wordt een milieuonderzoek ingesteld om er zeker van te zijn, dat de nieuweling zal passen in de positief Chr. sfeer van het huis. Hier voelt de patiënt zich niet teveel, zoals vaak gebeurt als de familie jaar in jaar uit thuis voor de verpleging moet zorgen. Hier zijn de patiënten geen ob jecten, waaraan verdiend wordt, zoals in sommige particuliere verpleeg-inrichtin- gen. Hier voelen zij zich opgenomen in een huiselijke sfeer, waar alles om hen draait en waar zij verzorgd en verpleegd worden alleen om de liefde van Christus, die de oprichters van het Zonnehuiswerk tot hun initiatief drong. CAIRO, 6 Januari. Jemen heeft giste ren Engeland ervan beschuldigd de be volking van de protectoraten in Zuid- Arabië te intimideren en te streven naar instelling van een federatie van deze protectoraten tegen de wens van de be volking in. In een nota, die door de gezant van Je men in Cairo is overhandigd aan de Egyptische onderminister van Buiten landse Zaken en de secretaris-generaal van de Arabische Liga, werd verklaard, dat Engeland herhaaldelijk aanvalsdaden heeft gepleegd met vliegtuigen en kanon nen tegen ongewapende dorpsbewoners in het gebied. Verder werd gezegd, dat de regering van Jemen hiertegen heeft geprotesteerd bij de Britse regering en dat zij alle Ara bische staten hiervan op de hoogte heeft gebracht. Jemen verzocht de leden van de Arabische Liga deze kwestie op te ne men op de agenda van de raad der Liga, welke Zaterdag a.s. te Cairo zal bijeen komen. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft inmiddels meegedeeld, dat zijn regering de beschuldigingen van Jemen van de hand heeft gewezen. Hij weigerde bij zonderheden van het Britse antwoord bekend te maken, dat naar verluidt verscheidene tegenbeschuldigingen aan het adres van de regering van Jemen bevat. BONN, 6 Januari. Volgens de medede ling van de Evangelische Persdienst zal dr Gustav Heinemann, de praeses der Synode van de Evangelische Kerk in Duitsland, op 13 en 14 Januari in Amster dam en Den Haag spreken over het Duit se vraagstuk. Hij is volgens de persdienst door de Nederlandse interconfessionele organisatie „Kerk en Vrede" uitgenodigd, deze voordrachten te houden. Dr Gustav Heinemann is de leider van de Westduitse neutralistenpartij, die bij de in September gehouden verkiezingen een zo gering aantal stemmen behaalde, dat hij geen zetel in de Bondsdag kon verwerven. Sedert dit echec is vrijwel niets meer van de partij vernomen, be halve dat zij in financiële moeilijkheden is geraakt. Ds Heinemann blijft echter de enige mogelijkheid voor een oplossing van het Duitse vraagstuk zien in een militaire neutralisatie van geheel Duits land. Hij is een overtuigd tegenstander van elke vorm van Duitse herbewapening en heeft ontslag genomen als minister van Binnenlandse Zaken in het eerste kabinet-Adenauer, zodra duidelijk was, dat de politiek van de bondskanselier op een herbewapening van West-Duitsland was gericht. Sinds September 1953 zijn 10.390 ge vangenen uit de Sowjet-Unie naar Duitsland gerepatrieerd. Het betreft hier burgerlijke en militaire gevan genen. Een Eskimofamilie uit Zuid-Groen land heeft bij een firma in Birming ham een tractor besteld tegen beta ling van twee vrouwen en mocht dit niet voldoende geacht worden 100 vossenvellen.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 4