Nieuws uü de Provincie. T ZEEUWSE s PLAKKEBORD Inspecteur C. Kuiper nam afscheid van onderwijzend personeel - T SPIEGELTJE Groede in modern gewaad a Ziekenfonds voor Zuid- en Noord-Beveland jubileert Groot respect voor werk en persoon Grootse huldiging met vele dankwoorden en geschenken NOTEERT U DE BUS ELDE J EN TEN SLOTTE Zeewering biedt nu voldoende veiligheid Botersmokkel in Zeeuws-Vlaanderen [Ook Spierpijn "Til si*i Bus met arbeiders tegen vrachtauto bij Lewedorp. Sirjansland heeft weer stroom Boomgaard rooien wet subsidie» Barak te Zierikzee uitgebrand Kruiser „de Ruyter" naar Vlissingen RUWS HUID Bestelauto uitgebrand Koninklijke onderscheiding voor Domburger Middelburg. Donderdag 7 Januari 1954 ZEH'.iWSCH DAGBLAD Pagina 2 25 /aar dienst aan de samenleving Jubilea worden vaak ge- sen de premie voor de vrij- vierd, maar dan geldt willige verzekering op 1 Ja- et meestal een beperkte nuari weer hebben moeten groep mensen. Vooral wan- verhogen, heeft het Alge neer een of andere vereni- meen Ziekenfonds voor ging of organisatie een aan- Zuid- en Noord-Beveland aantal jaren bestaat. besloten dit niet te doen en W. J. Meister. Als wij er dan Onderbreking nog bijvertellen, dat er een voordrachtskunstenaar komt Ta:feitennis b ee:n sp en dat er een film zal wor- welke kan bogen op een den vertoond, dan twijfelen grote aanhang, zowel onder wij niet, of beide kerkge- de meer bezadigder), die de bouwen zullen vol zijn. Vandaag eerst even naar Kruiningen. De P.T.T.-kan toorhouder D. de Jonge is per 1 Januari j.l. eervol ont- jonge jaren reeds achter de rug hebben, als onder de van vitaliteit en jeugdige overmoed sprankelende jon geren. Een intensieve training op door de „tafeltennisover- heid" voorgeschreven tafels gaat dikwijls, mede veroor zaakt door zaalhuur, gepaard Wanneer een ziekenfonds eventuele tekorten te dek- L® „ArW_ H Get kantoor zaakt door zaalhuur, gepaard Jubileert betekent dit iets ken uit de gekweekte reser- wordt mi waaraenomendoor met hoge kosten. Een groep Voor de bevolking van het gehele gebied waarover het Ziekenfonds zijn werkzaam heden uitstrekt. Dit geldt ook voor het Ziekenfonds voor Zuid- en Noord-Beve land, dat op 1 Januari 1929 met de werkzaamheden be gon. Bescheiden, met een angstig hart of het gelukken zou, maar met het vertrou wen, dat een noodzakelijk werk was aangevat, heeft het bestuur de zaak opgezet. Na 10 jaar waren er ruim 13.000 verzekerden en nu, bij het zilveren jubileum be weegt dit cijfer zich lang zaam maar zeker in de rich ting van de 50.000. Het feestnummer van het Zie kenfondsblad, dat aan alle verzekerden is toegezonden mag er zijn. Men krijgt bü het lezen een indruk van hetgeen door het bestuur is verricht. Geen wonder, dat er niet minder dan vijf personen met het fonds him zilveren jubileum als be stuurslid of medewerker vie ren. Zij hebben allen stuk voor stuk plezier in het werk gehad en gezien, dat zij hierdoor een dienst konden bewijzen aan onze samenle ving. Natuurlijk zal men het ju bileum niet kunnen vieren met al die tienduizenden verzekerden. Doch wel is er een jubileum-geschenk, dat meer op prijs zal worden gesteld, dan iets anders. Hoewel vele ziekenfond- Middelburg. Woensdag 13 Jan. a.s. Afmijnzaal Veiling Nw. Vlissingseweg: Jaarver gadering Zeeuwse Groenten- telers Vereniging. Des mor gens: huishoudelijke zaken en lezing door de heer Bruinsma over de teelt van tomaten. Des middags: le zing van de heer W. H. Kemmers van het Centraal Bureau Tuinbouwveilingen over: „Afzetproblemen en heffingen". Goes. Donderdag 14 Jan. a.s. Geref. kerk, half 11: Re- crutendag Geref. en Chr. Geref. Kerken. wordt nu waargenomen de heer C. de Jonge. Hein- kenszand heeft een goed renderend badhuis, als men tenminste op de cijfers af gaat. Het vorige jaar zijn er n.l. niet minder dan 12068 douchebaden genomen en de bevolking van deze nijvere gemeente moet dus wel glimmen. In Heinkenszand lusten ze ook spek en var kensvlees. De laatste maand van het jaar kwamen er 49 inwoners om een slachtver- gunning voor een varken. V.U. naar Zeeland De Vrije Universiteit, die in 1955 haar 75-jarig bestaan hoopt te vieren, is ook in Zeeland geen onbekende. Niet alleen vanwege het feit, dat ook uit onze provincie vele jonge mannen hun op leiding in dit centrum van wetenschap ontvingen, maar ook doordat duizenden uit vele christelijke kerken met hun geld (en met hun ge bed) deze christelijke uni- graskaii weraen vergun- je bodem haar kostbare last versiteit steunen. Het moet mngen afgegeven^ om njetlanger dragen. wie be- van deze jeugdige, inten sieve beoefenaars had, om enigszins in deze hoge kos ten tegemoet te komen een lange, fraaie koker met aan één der uiteinden een gleuf, groot genoeg om de omvang rijkste munten door te la ten, doen vervaardigen. Geen bezoeker ontkwam aan de ijverige kokerdrager. De koker werd voller en voller totdat „het" gebeurde. Op één der avonden, dat de jongelui een partijtje „slaan de" waren, kon, hoewel ver GOES, 6 Januari. Geen stoel is onbezet gebleven in de grootste zaal van Hotel „De Korenbeurs" tijdens de afscheids- en huldigingsbijeenkomst ter ere van de heer C. Kuiper, tot 1 Januari j.l. inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Goes. Vanuit de verste uithoeken der inspectie op Schouwen en in Zeeuwsch-Vlaanderen waren ze gekomen, de onderwij zers en de onderwijzeressen, de schoolbestuurders en de burgemeesters, om door hun woorden dan wel door hun aanwezigheid uitdrukking te geven aan de grote waardering, die allen niet slechts voor het werk van deze inspecteur, maar meer nog voor zijn persoon hadden. Die waardering kwam ook naar voren in de toespraken van enige officiële autoriteiten, onder wie de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot. Zeer waardevolle geschenken werden aangeboden en de heer Kuiper zelf kwam eigenlijk woorden tekort om allen te danken voor dit onvergetelijke afscheid, dat echter (zoals één der sprekers het uitdrukte) een periode van actieve rust inluidt. Sa^roo^n1- schillende malen verstevigd. daarom welhaast overbodig nog even in zijn nog aan te moedigen tot te blijven: in de Dorps- het bezoeken van de propa- straat is dhr J. L. W., toen gandasamenkomsten, die hij daar fietste, aangereden Vrijdagavond zowel in Mid- door een trekker met opleg- delburg als in Vlissingen ger, geladen met bomen, die zullen worden gehouden. Op hem achterap reed. Hij viel zichzelf is het al een genot te luisteren naar mensen als orof. dr R. Schippers en ds en kreeg een bloeduitstor ting met enkele verwondin gen. Al enkele malen is de vraag gesteld, of het nu wel nodig is, dat zoveel moeite wordt gedaan en zo veel geld wordt uitgegeven om de verbinding van Midden-Zeeland met Schouwen en Duiveland zo goed mogelijk te maken. Er wordt dan gezegd, dat Schou wen en Duiveland toch veel meer georiënteerd is op Rotterdam dan op Midden-Zeeland. Deze zaak blijkt ook in de afdelingen der Prov. Staten weer aan de orde te zijn geweest. En zij verdient wel de aandacht. Men moet naar onze mening niet eng provinciaal den ken. Maar men moet wel uitgaan van het feit, dat Schouwen en Duiveland tot het grondgebied van onze provincie behoort, evenals Zeeuwsch-Vlaanderen, dat een nog veel gemakkelijker bereikbaar achterland heeft in België. De taak van een Provinciaal Bestuur is en blijft de zorg voor de gehele provincie. Voor Zeeland komt daar onmiddellijk een grote moeilijk heid bij. Het is nu eenmaal een eilandenprovincie en in geen enkel ander landsdeel moet zoveel ten koste worden gelegd aan het onderhouden van goede ver bindingen. Een belangrijke psychologische factor mag evenmin over het hoofd worden gezien, n.l., dat de mensen op Schouwen en Duiveland, al gaan zij dan voor zaken naar Rotterdam, zich toch Zeeuw voelen en niet Zuidhollander. En tenslotte zijn wij van mening, dat, indien dit eiland tot Zuid-Holland zou behoren, de aandacht van dat Provinciaal Bestuur niet zo sterk op dit gebied gericht zou kunnen zijn. In de betrekkelijk overzichtelijke Zeeuwse verhou dingen kan dat wel. Ons Provinciaal Bestuur geeft daarvan blijk. schrijft de consternatie! In de zaal voltrokken zich ingrijpende wijzigingen. De vloer, kort tevoren nog rein en slechts betreden door de in zacht rubber gestoken on derdanen der spelers, werd herschapen in een terrein vol geschitter en gerinkel, waar goudzoekers zich de vingers aan af zouden lik ken. Het spel scheen plots ver geten: met ware hartstocht stortten de voor weinige ogenblikken nog niets ver moedenden zich op de met zoveel élan bijeengegaarde schat. Al maaiend en kraai end, graaiend en onrust 7".aiend Dat rammelen was maar betrekkelijk. De opbrengst van die bazar in Oud-Vosse- meer ten bate van de kleu terschool echter niet: 1500 gulden. blijft het modderen in Zie- rikzee. U kunt dit letterlijk opvatten, want de straten worden bij regenachtig weer in een modderpoel herscha pon nu regelmatig grote vrachtauto's vanaf de haven grond moeten vervoeren door de stad, waarbij nog wel eens iets verloren wordt onderweg. Een goed /aar/ GROEDE, 5 Jan. De balans over ver gevorderd, dat er mag worden het jaar 1953, die de gemeente Groede I aangenomen, dat de veiligheid, ook bij kan opmaken, heeft wat de publieke hoge stormvloed, voldoende verzekerd werken betreft geen somber eind resultaat. Integendeel, de grootscheep se riolerings- en bestratingswerken, die in het afgelopen jaar werden uit gevoerd, stemmen tot voldoening. De Brouwerijstraat is in vergelijking met vroeger nauwelijks meer te herkennen. In de groenstroken, welke deze straat sieren, zijn honderden polyantha-rozen geplant. Het zal een fraai gezicht zijn, als deze in de komende zomer bloeien. Ook de Schuitvlotstraat krijgt zulke groenstroken, maar de vernieuwing van de straat is nog niet gereed. Dat wordt wel eind Januari. De nieuwe traverse is al in gebruik, hoewel de werkzaamheden hier nog niet geheel voltooid zijn. Verkeers technisch is deze traverse ongetwijfeld een grote verbetering, maar of de win keliers, die aan de oude traverse wo nen, deze wegomlegging zonder meer zullen toejuichen, is niet zo zeker. Hier heeft de medaille helaas haar keerzijde. De karper-vijver, met verlichte fon tein, die op het pleintje voor het zo aardige gemeentehuis zou komen, is door de gemeenteraad om financiële redenen niet goedgekeurd. Dat is wel jammer, daar hier sprake zou zijn ge weest van een waardig sluitstuk van een geheel van werkzaamheden, die Groede zeer ten goede komen. Een bijzondere verbetering is ook de nieuwe verlichting met TL.-buizen, welke in de Brouwerijstraat en de Blekestraat reeds is aangebracht. In totaal komen er in de straten van Groede 32 nieuwe lichtmasten, waar van er nu elf zijn geplaatst. Als dit werk eenmaal achter de rug is, dan zal de gemeente des avonds en ook des nachts op de meest moderne wijze zijn verlicht. Het werk aan de zeewering is nu zo SLUIS, 6 Jan, De laatste tijd opereert in Zeeuwsch Vlaanderen een gepantser de smokkel auto, die boter naar België vervoert. Deze auto raast met gedoofde lichten en met een snelheid van soms ruim honderd kilometer per uur door de polders en over de grens. Velen kunnen blijkbaar de aanlokkelij ke winst op boter niet weerstaan. Enkele personenauto's zijn in beslag genomen en honderden kilo's zijn binnengebracht bij de douanediensten, die, indien zij over meer personeel konden beschikken, nog doeltreffender zouden kunnen optreden tegen de smokkelarij. is. Het is jammer, dat de duinstrook wat minder aantrekkelijk is geworden, maar daartegenover staat een grote aanwinst in de vorm van het tegel trottoir, dat aan de zeezijde van de oeververdediging is aangelegd en dat van Groede tot Nieuwvliet loopt. Het biedt een zeldzaam mooie wandeling langs de mond der Wester-Schelde, een wandeling, die in elk opzicht uniek mag worden genoemd. Ingezonden Mededeling (Adv.) f en rheumatische pijnen wrijft U weg met LEWEDORP, 6 Januari. Dinsdagmorgen vroeg had er op de Rijksweg te Lewe- dorp een aanrijding plaats. De bestuurder van een vrachtwagen, die uit de richting Goes kwam, moest plotseling afremmen, doordat hij werd verblind door een wa gen die naderde uit de richting Middel burg. Een bus met arbeiders uit Wouw kon niet meer stoppen en reed op de vrachtwagen in. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De bus van een fa uit Wouw werd ernstig beschadigd. SIRJANSLAND, 5 Jan. Zaterdag was het een blijde dag voor de inwoners van Sirjansland, want toen kon de electri- sche stroom weer worden ingeschakeld. Van Bruinisse af is een ondergrondse ka bel aangelegd en een transformator werd gebouwd. Verscheidene dagen is gewerkt om dit ales in orde en de bovengrondse eiding bedrijfskaar te krijgen. Een aan- a vrijwilligers-leerlingen van de Electro Technische School te Amsterdam - heb ben er aan medegewerkt. Ook het per soneel van de PZEM, onder leiding van de districtsmonteur, de heer Jac. de Blay, hebben hard gewerkt. Om 17.25 kon de stroom worden ingeschakeld, de straat verlichting incluis. Een en ander betekent een grote verbetering voor dorp en in woners. Smokkelaar uit Axel in België aangehouden. AXEL, 5 Januari. Te Moerbeke (B.) is door de Belgische douane aangehouden C.B., afkomstig uit Axel, ter zake van botersmokkel. Hij is ter beschikking van de justitie te Gent gesteld. KAPELLE, 6 Januari. Er is thans een regeling ontworpen waardoor voor het rooien van oude boomgaarden subsidie kan worden verkregen. Het is dan nood zakelijk dat dit rooien gepaard gaat met een verbetering van de grond. Om voor subsidie in aanmerking te komen moet de grond na het rooien worden geploegd en in de ondergrond worden losgemaakt. Er zijn twee categorie t.w. de subsidie regeling voor Boerenwerken I, waarbij het project in twee jaar moet zijn afge werkt en de kosten niet meer dan f 5000.- bedragen. De werkzaamheden kunnen dan worden uitgevoerd met eigen men sen. Het subsidiebedrag wordt vastgesteld door de Cultuurtechnische dienst. Deze moet hiervoor een plan met begroting ontvangen van de Ned. Heide My of de N.V. Grontmy. Voor grotere projecten kan eveneens subsidie worden verkre gen volgens de categorie Boerenwerken II. Voor degenen die hun oude onrenda bele boomgaard willen rooien is deze re geling dus wel van belang. Kachel te hard gestookt? ZIERIKZEE, 6 Jan. Vanmiddag tegen 2 uur is brand uitgebroken in het barakkenkamp in de Zeikepolder bij Zierikzee. Het bleek, dat een der houten barakken, bewoond door leden van de I.V.H.-ploeg, in brand stond. De brandweer, die onmiddellijk was uitgerukt, pakte het vuur krachtdadig aan. Drie afdelingen van de aan de Oostzijde gelegen barak gingen echter in vlammen op. De rest kon, mede dank zij de zwakke wind, worden be houden. Het vuur werd met drie stra len bestreden, waardoor men de brand binnen het half uur geblust had. De oorzaak is vermoedelijk ge legen in het te hard stoken van de kachel. De schade kan spoedig her steld zijn en de huisvesting van de arbeiders ondervindt geen moeilijk heden. De eerste spreker, die tevens de lei ding van de door twee pauzes onder broken samenkomst had, was de heer K. H. van Faassen uit Goes, voorzitter van het huldigingscomité. Hij kon spreken namens het lager-, het voort gezet gewoon lager- en het uitgebreid lager onderwijs in de gehele inspec tie en dit verheugde hem bijzonder, omdat eruit bleek, dat deze dag alle verschillen wegvielen, nu het ging om de persoon van de heer Kuiper. Bijzondere waardering had de heer van Faassen voor de wijze, waarop de inspecteur allen tot steun en raads man was geweest. Achterdocht kende hij niet. Hij was de ervaren school meester, die de moeilijkheden volko men begreep en steeds medehielp 'n oplossing te zoeken. Een ware opvoe der ook. De heer van Faassen, die in her innering bracht de moeilijke oorlogs jaren en de ramp van vorig jaar, welke de heer Kuiper voor een schier onmogelijke taak plaatste, dankte hem tenslotte hartelijk voor al zijn werk en bood hem namens al het perso neel in de inspectie een radiotoestel aan. Nellie Velthuizen mocht mevr. Kuiper bloemen aanbieden, terwijl Peter Geijsen daarbij oen woordje mocht spreken. DE COMMISSARIS DER KONINGIN. De Commissaris dankte de scheiden de inspecteur speciaal voor zijn grote steun ten tijde van het M.G., toen de heer Kuiper „een soort minister van O., K. en W. in Zeeland" was. „U stond voor een bijzonder moeilijke, delicate en ook wel eens pijnlijke taak. Ik heb u toen leren kennen en waarderen om uw nauwgezetheid, uw zorgvuldigheid, uw humor en ook om de plezante manier, waarop u sprak en schreef. Ik hoop van harte, dat God U en mevrouw nog zeer lang van een welverdiende rust zal doen ge nieten en dat wij nog eens de kans krijgen oude en mooie herinneringen op te halen", aldus de Commissaris ZEEUW MET DE ZEEUWEN De waarnemend hoofdinspecteur in de tweede hoofdinspectie, de heer P. Tazelaar, stelde vast, dat de heer Kuiper Zeeuw met de Zeeuwen was geworden. Dat kwam door zijn werk lust, zijn zin voor humor en omdat hij niet over kleinigheden viel. „U hebt de merkwaardigste inspec tie in ons land. Uw gebied loopt enorm uiteen naar gewoonten en taal, Uw adviezen waren steeds doorwerkt en te volgen. Ik wens u nog veel werk toe!", zo zei de heer Tazelaar. Ook de heer A. Schout, lid van Ged. Staten, kon verklaren, dat de kennismaking met de heer Kuiper tot vriendschap was uitgegroeid. Hij rele veerde de onderwijsmoeilijkheden in Vlissingen direct na de bevrijding en noemde de inspecteur een kenner van het onderwijs in Zeeland als weini gen, maar ook een kenner van de leerkrachten ook van onderwijze ressen, van wie er één in Zaamslag de bijzondere belangstelling bleek te hebben! Als bijzondere kenner van sigaren wilde de heer Schout hem de rente teruggeven: een luxe kistje sigaren. VLISSINGEN, 6 Jan. De nieuwe aan winst der Koninklijke Marine", Hr Ms kruiser „De Ruyter", zal op 16 Januari een bezoek brengen aan Vlissingen. De oorlogsbodem zal des morgens omstreeks 10 uur aankomen en - wanneer in de bui tenhaven geen abnormale drukte heerst - meren aan de handelskade. Het schip zal voor het publiek te bezichtigen zijn. VEEL KWAM TOT STAND. Burgemeester mr W. C. ten Kate van Goes bracht de heer Kuiper bij zondere dank voor al hetgeen hij deed voor het onderwijs in zijn gemeente. Er is dank zij zijn hulp veel tot stand gekomen. Een luxe sigarenaansteker was het stoffelijke blijk van waar dering. Namens alle schoolbesturen van de inspectie sprak Deken R. M. A. Nieveen van Dijkum, die eerst hulde bracht aan allen, die het fun dament leggen voor de wetenschap pelijke vorming van het Zeeuwse volk en die de heer Kuiper schetste als een man, die de regel der wet zeer soepel handhaafde en dat kon doen omdat hij juist in het onderwijs in drong. Hij bood een schilderij van de kerk van Veere aan. EEN LUXE TIMMERKIST. Namens de gemeentebesturen in de inspectie voerde burgemeester P. L. D. J. van Oeveren van Axel het woord. Hij bood een luxe timmerkist aan. U waart geen traditionalist en ook geen nieuwlichter. U hadt een onaf hankelijk oordeel, verworven door er varing, kennis en geloof", zo zei hij. De heer J. C. Spaans dankte de heer Kuiper namens alle leerkrach- Inge-onden Mededeling (Adv) gesprongen handen, kloven? 5SHM1 met ongeëvenaardegeneeskracht ten op Schouwen en Duiveland spe ciaal voor hetgeen hjj voor hen was na de ramp. Een schilderij (zee gezicht) was de tastbare dank. Nadat het woord was gevoerd door de heren A. A. Leenhouts, inspecteur van het l.o. in de inspectie Middelburg, en S. J. Klompe, inspecteur lichamelijke oefening, sprak mr L. G. Wolff, de opvolger van de heer Kuiper. Hij zei ten volle te beseffen, dat het overnemen der taak in deze zwaarst getroffen inspectie hem niet gemakkelijk zai vallen. Hij zal zich echter volledig geven. Mr Wolff sprak de hoop uit, dat de onderwijswereld hem met welwillen de onbevangenheid zal toetreden. Laatste spreker was de heer J. E. Harthoorn te Goes namens de Ver. van Onderwijzers op Zuid- en Noord- Beveland, de Ver. voor Mulo en de Ver. voor Chr. Mulo en als vriend. DANKWOORD VAN DE HEER KUIPER. De heer Kuiper heeft tenslotte alle sprekers persoonlijk gedankt voor hun woorden en geschenken. Hij ver klaarde verheugd te zijn, dat de toe stand der gebouwen, der speelplaat sen en der leermiddelen veel beter is dan toen hij 17 jaar geleden - naar Goes kwam. Eveneens was hij verheugd met allen zo prettig te heb ben kunnen samenwerken. Maar zel den of nooit heeft een inspecteur zijn gebied in zo'n ordeloze toestand moe ten achterlaten. Groot respect had de heer Kuiper voer de leerkrachten, die met de kinderen evacueerden. Een veel groter nood noemde de heer Kuiper het tekort aan personeel, dat catastrofale afmetingen gaat aan nemen en dat tot gevolg heeft, dat van het personeel meer dan het mo gelijke wordt gevraagd. Wat de on derwijsvernieuwing betreft adviseer de hij toch vooral nuchter te blijven. „De éne methode wordt verdrongen door de andere. Het gaat precies als met dameshoedjes. Feitelijk hebben de uitgevers in Nederland de leiding van het onderwijs voor een groot deel in handen", aldus de heer Kuiper. Hij eindigde zijn rede als volgt: „Ik had het goed bij de Zeeuwen. Ik ge loof in de Zeeuwen en ik heb ver trouwen in de toekomst van de Zeeu wen. Gaarne wens ik U allen Gods zegen toe, voor uw persoon, voor uw gezin en voor uw heerlijke, maar zeer verantwoordelijke werk". Ongeluk bij Biezelinge KAPELLE, 6 Jan. Op de rijks weg te Biezelinge, nabij de Zwarte Weel, is vanmorgen een auto van de banketfabriek van Hees uit Rotterdam in brand gevlogen en bijna geheel uitgebrand. De chauffeur en een bijzitter had den de nacht in de auto doorgebracht. Toen zij vanmorgen weg wilden rij den is er vermoedelijk kortsluiting ontstaan. De Kapelse brandweer ruk te uit en trachtte de brand te blus sen, doch kon niet verhinderen, dat de wagen en de 2000 blikken koekjes, die vervoerd werden, in vlammen op gingen. De bijrijder, afkomstig uit Rotter dam, had verschillende brandwon den opgelopen en moest daarom in het ziekenhuis te Goes worden op genomen. Het verkeer op de weg ondervond door de brand stagnatie. De heer A. Provoost was ruim 40 jaar bij de brandweer. DOMBURG, 6 Jan. De heer A. Provoost is toegekend de eremédaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau. De heer Provoost is ruim 40 jaar bij de plaatselijke brandweer geweest en diende deze vele jaren als commandant. Hij gaat er nu mee stoppen. In de van avond gehouden raadsvergadering heeft burgemeester Crommeling hem medede ling van zijn onderscheiding gedaan en hem gehuldigd. In de bijeenkomst waren mede aan wezig het brandweerpersoneel, de brand weercommandanten van Middelburg, Vlissingen, Oostkapelle, Aagtekerke en Westkapelle en de heer F. G. Sprenger, burgemeester van Oostkapelle, namens de Provinciale Brandweerbond. „Schuttevaer" vergaderde Zaterdaig hield de Kon. Schippers vereniging „Schuttevaer", afdeling Middelburg, haar jaarlijkse vergade ring in de bovenzaal van Café Groene- wegen. De voorzitter memoreerde, dat ten gevolge van de watersnood vrijwel alle bescheiden van de afdeling verloren zijn gegaan. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat er ook dit jaar een batig saldo was. In het be stuur werd geert wijziging gebracht. De voorstellen voor de algemene jaarver gadering werden vlot behandeld. Tot afgevaardigde naar deze vergadering werd gekozen de heer R. Wissel. Verder deed het bestuur toezegging zich zoveel mogelijk te beijveren voor de belangen van de Binnenscheep vaart. AXEL Uitreiking eretekenen. Ten stadhuize had door burgemeester P. L. D. J. van Oeveren de uitreiking plaats van het cer tificaat met oorlogsherinneringskruis aan P .W. Neve. Tevens werd het „Eereteken voor Orde en Vrede" overhandigd aan A. Bareman, C. P. Dieleman, J. Diele- man, P. Dieleman, J. Dieleman, C. van Espen, S. Hamelink, H. van Marie, M. J. Meesen, W. J. de Putter, J. de Regt, J. Vlaander en A. P. de Ruijter. BRUINISSE Verkiezing ambtsdragers. Door het Col lege van notabelen in de Ned. Herv. Kerk werd als secretaris gekozen de heer A. Jumelet Wz., als Kerkvoogd werd her kozen de heer H. L. Kleppe. HEINKENSZAND Weegbrug „Samenwerking". Gedurende het afgelopen jaar werden op de weeg brug „Samenwerking" de volgende pro ducten gewogen: 3.745.105 kg suikerbie ten; 2.455.813 kg aardappelen; 105.225 kg uien en 1.009.828 kg diversen. Totaal 8.262.997 kg. Verder nog 30 stuks vee en voor de wegenbelasting 61 auto's. Op de hulpbruggen het Oudeland 2.631.830 en Plaaijdijk 1.612.545 kg sui kerbieten. Totaal op de 3 bruggen 12.507.372 kg. SCHERPENISSE Emigratie. Mevr. N. Botv. As vertrok met de Johan van Oldenbarnevelt naar Australië om zich daar bij haar man, die reeds eerder emigreerde, te voegen. Jaarvergadering. De Knapenvereniging „Immanuëi" vierde haar 2e jaarverga dering o.l.v. de heer C. Burger. Het was verschillende onderwerpen behandelden en declameerden. ST. ANN ALAND Kabel wordt gelegd. Men is thans bezig met het leggen van de electriciteitskabel voor de buitenbewoners in deze gemeen te. Vanaf de Molendijk wordt de kabel gelegd in de richting van de Javadijk, zodat de buitenbewoners binnenkort over electrisch licht zullen kunnen beschikken. Dorpsweg wordt hersteld. Dinsdag werd een begin gemaakt met de herstel werkzaamheden in he bewoonde gedeelte van de Dorpsweg te Sint-Annaland. Met een wals werd het wegdek, dat nog een laag asfalt heeft, doch hier en daar grote gaten vertoont, omgewoeld, waarna de losgekomen grond verwijderd zal wor den en er een laag grint opgebracht zal worden, die na het walsen een harde ondergrond zal vormen en waarop een laag zand komt; dan zal het zover zijn, dat men met de bestrating zal kunnen be ginnen. ST. MAART EN SDI ]K Schoorsteenbrand. Dinsdagmorgen ont stond een schoorsteenbrand in de woning van P.S. De houten betimmering rond de schoorsteen en het spandoek verbrand den, evenals een gedeelte van het be hang. Door het optreden van buren, die met emmers water de brand blusten, kon erger worden voorkomen. Wel ontstond er veel waterschade. AANBESTEDINGEN Onderhoud kanaal door Walcheren VLISSINGEN, 6 Jan. Ten kan tore van de Rijkswaterstaat werd aanbesteed het onderhoud van het kanaal door Walcheren. Ingeschreven werd als volgt; P. v. d. Sande, Bres- kens f 59600.P. de Voogd, Veere f 58000.P. Bourgraaf, Wemeldinge f57220.E. G. Lindenberg, Vlissin gen f 56200.W. Dekker, Veere f 53400.—. Onderhoud Rijkszeeweringen Vlissingen en Veere VLISSINGEN, 6 Jan. - De Rijks waterstaat heeft vandaag aanbesteed het onderhoud der Rijkszeeweringen Vlissingen (ie perceel) en Veere (2e perceel). De inschrijvingen luidden: le perceel: D. Stegink, Vlissingen f 92750.A. v. d. Straaten, Hans- weert f 81450.J. Lagasse, Koude- kerke f79200.L. v. d. Klippe, Vlis singen f79000.—; P. J. Bourgraaf, Wemeldinge f 78400.E. G. Linden- berg, Vlissingen f76500.J. Eland en Volkers, Vlissingen f 75000. 2e perceel: A. v. d. Straaten, Hans- weert f 8990.E. G. Lindenberg, Vlissingen f 8200.P. de Voogd te Veere f 7900. BURGERLIJKE STAND OOSTBURG. Geboren: Johan I., z.v. J. H. Verploeg en K. S. Lanse; Ronald F., z.v. M. F. de Rocker en G. Hamelink; Freddy A., z.v. A. Wolff en L. Koning; Kitty, d.v. A. P. de Maillie en G. E. Wa ge; Bernardus H. ,z.v. P. L. de Neve en A. M. van Schaik; André R., z.v. B. F. Bauwens en A. J. T. Stekelinck; Eeltje H., d.v. A. B. Doornheim en A. Faro; Jo- hannis, z.v. A. Boone en G. Hendriks; Etienne R. C„ z.v. A. A. M. Berckmoes en I. W. M. van den Hemel. Gehuwd: A. E. Vermeire, 23 j. en T. M. Bauer, 28 j. te Keulen (D.). Overleden: W. Stouten, 81 j., geh. gew. m. L. Smallegange; M. E. Verplanke, 68 j., geh. gew. m. P. C. E. Vanhulle; E. M. van den Bossche, 38 j., geh. m. P. B. van Zeele; R. J. van Waes, 75 j., geh. m. S. M. de Milliano; J. B. den Hamer, 77 j., geh. m. S. Schoonakker; J. S. de Kramer, 76 j., geh. m. J. P. Wage. IJZENDIJKE. Geboren: Ingrid L. M„ d. v. A. L. de SmetBoerjan; Frans P., z.v. A. Dellaert—Boerjan: Maria A. I., d.v. J. P. van Oersde Meijer; Jacobus W., z.v. J. de GrooteMeesen; Celip P. F. H., z.v. J. H. Oijen—de Laat; Maria N., d.v. E. G. SwarteléKoens; Albertini C., d.v. A. T. M. BatselaereMichielsen. Gehuwd: F. L. G. Hamelijnck, 53 j. en L. M. Raes, 59 j. Overleden: G. Buijsse. 81 j., echtg. v. P. M. de Decker; J. den Hamer, 52 j., echtg. v. J. Dekker.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2