Franse Nationale Vergadering kiest Dinsdag zijn voorzitter 1 <u=v&nöóAq=J Meerderheid van 70 stemmen, maar Russen bereid te praten GEEN VIJFMOGENDHEDEN- CONFERENTIE MET CHINA Twee vliegtuigongelukken, zeventien doden Overwegen Spoorwegvijand nummer Eén f Laniel: „Naar Berlijn met vaste wil voor vreedzame regeling" Scheepvaart van de Rijn gestaakt Sleepboot op Nieuwe Maas aangevaren DIJKBREUK OP FUNEN PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND In eerste instantie bespreking van Duitse vraagstuk Zwarte dag voor de luchtvaart Vijf opvarenden verdronken Stalen dienstbode4' roestvrij) =J Ir F.. Q. den Hollander: N.S. vervoerde 160.000.000 reizigers in 1953 Onderzoek n. av. Vliegtuigongevallen Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2675 Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 7 JAN. 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; 'vir W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek. Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. ontvangt Nederland van de re gering en de bevolking van Joego-Slavië een groot aantal dwarsliggers, die door de Neder landse Spoorwegen gebruikt zul len worden voor het herstel in de rampgebieden. De bevolking van het land van Tito is arm dit geejt aan dit geschenk wel haast een dubbele waarde'. LANIEL KRI|GT VERTROUWEN PARIJS, 6 Januari. Premier Joseph Laniel van Frankrijk heeft Woensdagavond een vertrouwensvotum van de Franse Nationale Ver gadering gekregen. Er werden 319 stemmen voor en 249 stemmen tegen uitgebracht, zodat de meerderheid voor de regering 70 stemmen bedroeg. Tot de tegenstanders behoorden de communisten en socialisten, on geveer 44 radicalen. Gaullisten en anderen. Er waren slechts 50 ont houdingen, waarvan ongeveer de helft radicalen. De meerderheid voor Laniel was groter, dan men had verwacht, voornamelijk doordat hij ongeveer 60 stemmen van Gaullisten kreeg, die naar men dacht, zich wellicht zouden onthouden. Nadat het resultaat van de stemming was bekend gemaakt, werd de buitengewone zitting opgeheven. De Nationale Vergadering zal Dinsdag weer bijeenkomen om een voorzitter te kiezen. Des middags had Laniel in de Na tionale Vergadering een rede gehou den, waarin hij verklaarde, dat Frank rijk de Vier-mogendheden-conferen- tie te Berlijn gaat bijwonen met de vaste wil te komen tot een vreed zame regeling. Wy kunnen niet van ie voren reeds in een mislukking ge loven en er is geen reden om de kou de oorlog te aanvaarden als iets on- vermydeïyks, zo zei hij. EUROPESE LEGER. Onder luid applaus voegde hij hier aan toe, dat over de kwestie van Frankryks houding ten aanzien van het Europese legerverdrag zonder uitstel een besluit zou moeten wor den genomen, zodra de viermogend- heden-conferen tie zou zijn afgelopen. Frankryk hoopt, aldus Laniel, dat het een positief antwoord zal krijgen op vragen, welke het aan de geallieerden in verband met het Europese leger zal stellen. SAARKWESTIE. Contacten tussen bondskanselier Adenauer en de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, toonden aan, dat de vooruitzichten voor rege ling der Saarkwestie in het Duitse denken nauw verbonden is met goed keuring van de Europese Verdedi gingsgemeenschap. INDO-CHINA. Over Indo-China sprekend, ver klaarde de premier, dat er officieel niets is om hoop op een begin van de vredesonderhandelingen te recht vaardigen. De Franse houding zou af hangen van de werkeiyke vredes- kansen. Het grootste deel van Laniels rede was gewijd aan een overzicht van de verbetering der economische positie van Frankryk sedert zijn regering 'n half jaar geleden aan de macht kwam. MAYENCE, 6 Jan. Als gevolg van een aanzienlijke daling van de waterstand ligt de scheepvaart op de gehele middenloop van de Rijn vrij wel stil. De droge kou van de laat ste dagen, die door een lange periode van droogte werd voorafgegaan, heeft de reeds moeilijke situatie nog ver ergerd. Talrijke vaartuigen zijn vast gevroren. Men verwacht, dat binnen enkele dagen ook de scheepvaart op de Main zal komen stil te liggen. Er had zich in die periode geen in flatie voorgedaan; het gemiddelde loonpiel was gestegen van 163 in Maart tot 169 in December en de kos ten van levensonderhoud daalden in het afgelopen jaar met drie punten. Eiesenhowers Atoombank MOSKOU, 6 Jan. De Amerikaan se ambassadeur te Moskou, Charles Bohlen, heeft medegedeeld, dat de Sowjetrussische regering bereid is deel te nemen aan inleidende besprekin gen met de V.S. te Washington over het vraagstuk der atoomkracht. Bohlen had met Molotof, de Russi sche minister van Buitenlandse Za ken, binnen een week tijds zijn twee de onderhoud na president Eisenho wers voorstel voor het voeren van besprekingen met gesloten deuren over het bereiken van regelingen ter verzekering van de aanwending der atoomkracht voor vreedzame doel einden. De Russische regering zal te Was hington worden vertegenwoordigd door de Russische ambassadeur by het Witte Huis, Zaroebin. Westelijk standpunt te Berlijn LONDEN, 6 Januari. Volgens diplomatieke kringen te Londen zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Westelijke „grote drie" zich op de komende conferentie te Berlijn eensgezind verzetten tegen de Rus sische eis om korte tijd later een vijf-mogendheden-conferentie met com munistisch China te beleggen. Zoals bekend heeft de Sowjet-Unie bij het aanvaarden van de Westelijke uitnodiging voor Berlijn meegedeeld, dat minister Molotov deze kwestie te berde zal brengen, omdat zij de tijd rijp acht voor een bespreking van alle punten van internationale spanning en de aanwezigheid van PekingChina haars inziens hiervoor onontbeerlijk is.- Naar men verwacht zal Molotov laten uitkomen, dat een vijf-mogendheden- conferentie de weg opent voor een regeling van de strijd in Indo-China. Het westelijke standpunt is ech ter, dat communistisch China eerst op een politieke conferentie inzake Korea een bewijs moet leveren van zijn vreedzame bedoelingen. Om deze reden wil het Westen de besprekingen tussen Noordelijken en de Verenigde Naties te Panmoendjon hervatten teneinde vóór 25 Januari, de datum waarop de bijeenkomst te Berlijn begint, regelingen betreffende genoemde politieke conferentie te treffen. In dat geval zouden de Wes telijke „grote drie" er te Berlijn op kunnen wijzen, dat zij toch al binnen korte tijd besprekingen met de Chi nese communisten over aangelegen heden in het Verre Oosten zullen heb ben. De zestien landen der V.N. met troepen in Korea hebben op een bij eenkomst te Washington de wens tot uitdrukking gebracht om zo spoedig mogelijk de onderhandelingen te Pan moendjon, die vorige maand werden afgebroken, te hervatten. GEEN DEBAT. Naar verluidt hebben de V.S., En geland en Frankryk bij hun jongste overleg besloten, te Berlijn niet met Molotov in debat te treden over de voor- en nadelen van een vijf- mogendheden-conferentie. De Weste lijke ministers zullen de uiteenzetting van hun Russische collega aanhoren, hierna hun tegenargumenten naar vo ren brengen en vervolgens pogen de discussie over dit onderwerp te slui ten. Zij zullen echter rekening moe ten houden met de Franse openbare mening, als Molotov de kwestie-Indo- China ter sprake brengt. In eerste instantie zal het Westen er naar streven de besprekingen te Berlijn te beperken tot het Duitse vraagstuk, dat de Westelijke politici beschouwen als de toetssteen voor de Russische oprechtheid. Men verwacht, dat de Westelijke mogendheden Rus land hierbij krachtige waarborgen zullen bieden tegen eventuele Duitse agressie. Daarna zal het Westen het probleem van Oostenrijks onafhanke lijkheid ter sprake brengen, waarbij er bij Molotov op zal worden aan gedrongen, het nagenoeg voltooide staatsverdrag te ondertekenen. ROTTERDAM, 6 Jan. Er heeft zich gisteravond tegen twaalf uur op de Nieuwe Maas een vreselijk ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan vjjf opvarenden van de sleepboot „Argus" van L. Smit Co's Interna tionale Sleepdienst te Rotterdam en een havenloods, die zich eveneens aan boord van de Argus" bevond. De sleepboot werd aangevaren door het Duitse schip „Damascus", dat van zee kwam. De boot kapseisde en zonk gedeeltelijk. De eerste sleepboot die te hulp kwam na de aanvaring was de „Spitsbergen" van Piet Smit Jr. De „Delfshaven" van L. Smit Co's Internationale Sleep dienst heeft later een draad kunnen vast maken aan de kopkolder van de „Argus", die met zijn neus nog twee meter boven water uitstak. Zo heeft de „Delfshaven" de „Argus" boven wa ter weten te houden. Mede doordat de „Argus" een waterdichte voorpiek heeft kon men voorkomen dat de „Argus" zonk. De havenloods die op de „Argus" was, was slechts twee maanden in renstein" was een van zijn eerste grote schepen, die hij beloodste. grootste schepen, die hij beloodste. De vermoedelijke oorzaak is, dat de heer Rietdijk, die oorspronkelyk kapitein op de „Achilles" was, met gesloten ramen voer, omdat hij een ontsteking aan zijn gezicht had en zodoende wilde verhinderen dat de ijskoude wind de stuurhut binnen kwam. Waarschynlyk is het buiswater dat op de ramen terechtkwam bevroren waardoor het zicht belemmerd werd. De opvarenden waren de 49-jarige kapitein C. Rietdijk, de 57-jarige P. H. A. Snitger, de 23-jarige matroos A. C. Quaitaal, de 57-jarige stoker H. C. Vroombout, de 15-jarige twee de matroos J. W. van Doorn en de havenloods C. van Hulssen, allen uit Rotterdam. 's-GRAVENHAGE, 6 Jan. Een Nederlandse constructeur, de heer P. Stokvis te Den Haag,, is er in geslaagd een eenvoudige „stalen diensabode" voor het hotel, café- en pension- en restaurantbedrijf te bouwen, die aan personeelsgebrek in deze bedrijven aanzienlijk tege moet kan komen. Deze roestvrije hulpkracht is een servies-afwasmachine, die in verge lijking met bestaande types uit Australische fabrieken een grote vereenvoudiging betekent en daar om ook veel lager in prijs is. De afwasmachine heeft een capaciteit van b.v. 1500 eetborden of 3000 koffiekoppen per uur. De afmetin gen zijn 145x87x95 cenntimeter. In ons land hebben de dyken het geweld van de door de storm opge zweepte zee kunnen weerstaan; In Duitsland en Zuid-Scandinavië zijn echter talrijke dijkbreuken te tellen: deze luchtopname geeft een beeld van een doorbraak bij Skige (ten Noorden van Odense op het eiland Fünen), tengevolge waarvan ruim 48000 vierkante meter bouwland onder water kwam te staan een beeld, dat maar al te zeer gelijkt op de aanblik van de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden tijdens de rampdagen. DE BILT ZEGT: Stijging van temperatuur DE BILT, 6 Jan. Veranderlyke bewolking met enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Matige tot krachtige wind uit Noordelijke richting. Van het Westen uit stijging van tempe ratuur. WATERSTANDEN Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.47 u., onder 16.47 u. Maan op 10.20 u., onder 21.25 u. Hoogwater Vrijdag 8 Jan.: Vlissingen: 3.51 u. 2.11 m., 16.17 u. 2.21 m. Terneuzen: 4.32 u. 2.29 m., 16.47 u. 2.39 m. Wemeldinge: 5.45 u. 1.73 m., 18.06 u. 1.88 m. Zierikzee: 5.28 u. 1.47 m., 17.54 u. 1.62 m. UTRECHT, 6 Januari. Tijdens de gebruikelijke nieuwjaarsontvangst heeft de president van de Nederlandse Spoorwegen, ir F. Q. den Hollander, enkele dingen over het bedryf verteld. Een terugblik op 1953 stemde hem tot tevredenheid. Het afgelopen jaar had naar zijn mening de gestelde ver- wachtigen in economische en commerciële zin vervuld. Sprekende over het overwegenvraagstuk zei de president, dat door stijging van de omvang van het wegverkeer en van het aantal door de spoorwegen afgelegde kilometers de kans op ongevallen op openbare wegen 1,3 maal zo groot geworden is als twee jaar geleden en 2,75 maal zo groot als in 1938. Ir den Hollander noemde de overwegen „spoorwegvyand nummer één" en wees er op, dat de N.S. in samenwerking met de overheid, de K.N.A.C. en de A.N.W.B. zo veel mogelijk zal trachten de gevaren op de openbare wegen te beperken. Op het ogenblik zijn er in ons land 7224 kruisingen railweg. Dit be tekent, dat op de 3210 km spoorweg net gemiddeld om de 440 meter een dergelijke kruising aanwezig is. Het wegwerken van elke „spoorwegvyand nummer één" door het aanbrengen van een vrije kruising kost echter tel kens ministens een millioen gulden. Op de overwegen zijn in 1952 en 1953 ruim 2000 technische vernieuwingen en verbeteringen uitgevoerd. Door het maken van 18 nieuwe kruisingen is bereikt, dat geen nieuwe overwegen zijn ontstaan. FOUTEN. „Waar mensen werken, worden fouten gemaakt", zo zei de presi- In enkele regels melden wij nog 's-GRAVENHAGE, 6 Jan. Heden middag omstreeks kwart over drie zijn boven de buurtschap Oeken, ge meente Brummen, twee Thunderjet- straal jagers tydens een oef en vlucht met elkaar in botsing gekomen en neergestort. Beide piloten, de 25-jari- ge gehuwde tweede luitennt-vlieger E. P. Luitink te Zutphen en de 21 ge gehuwde tweede luitenant-vlieger Wijsman te Amsterdam, kwamen om het leven. Brokstukken van de toestellen kwa men overal in de omgeving terecht. Een der straaljagers kwam terecht tussen twee boerderijen. Brandende benzine stroomde over het dak van een der boerderijen, welke in een ogenblik in lichterlaaie stond. Het vee kon worden gered evenals enig huisraad. Het tweede toestel kwam by een( openbare school op de speelplaats te recht. Brokstukken veroorzaakten 'n groot gat in het dak van een school. Een gelukkige omstandigheid was, dat de leerlingen juist om drie uur de school hadden verlaten. ENGELAND. Vijftien leden van de Britse lucht macht, die na een rugbywedstrijd naar hun basis terugkeerden, zijn Woensdagavond om het leven geko men, toen hun toestel in een sneeuw storm 40 kilometer ten Noordwesten van Londen neerstortte. De enige overlevende werd met zware verwon dingen in een ziekenhuis opgenomen. Het vliegtuig, een tweemotorig transporttoestel van de R.A.F., ver ongelukte op een met bos bedekte heuvel, kort nadat het van Boving- don in Herfordshire was opgestegen. DAT op de rijksweg SchoondijkeOostburg een botsing heeft plaats gehad tussen een vrachtauto van de aannemer C. te Bres- kens en een luxe auto van de heer A. uit Sluis. De luxe auto sloeg daarbij over de kop en werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. DAT in Bruinisse de 8- jarige Elly de Waal door een fiets werd aangereden. Het kwam nogal hard aan want het meisje moest met een gebroken been naar het ziekenhuis te Noordgouwe worden vervoerd. DAT ook de heer B. Boo- gerd, groepscommandant en opperwachtmeester te Kloe- tinge, werd bevorderd tot adjudant. DAT de heer H. van Bo ven te Krabbendijke het on geluk had twee pakken stro op zijn hoofd te krij gen, waardoor de man een hersenschudding opliep. Het ongeluk gebeurde toen hij een vracht stro vervoerde op de hofstede „Welgele gen". DAT de Commissaris der Koningin de voorman-tuin man van de gemeente Zie rikzee, de heer M. P. v. d. Schelde, met ingang van 1 Januari j.l. heeft benoemd tot onbezoldigd veldwach ter. DAT vandaag het oude gemaal „Flauwers" op Schouwen zal gaan proef draaien. De afgelopen nacht is Ifeet man en macht ge werkt om dit voor elkaar te krijgen. DAT de telefoonabonnees te Ellemeet, Noordwelle en Serooskerke uit de nood zijn. De P.T.T. heeft n.l. de noodposten in deze gemeen ten opgeheven en de aan sluitingen vereenvoudigd. Hierdoor kunnen de inwo ners van de drie gemeen ten in de kop van Schou wen voortaan dag en nacht van hun telefoon gebruik maken. Tot op heden kon men 's avonds na 9 uur niet meer bellen. DAT gisteravond een groot aantal leden van de Alg. Verladers en Eigen Ver voerders Organisatie E.V.O. te Goes de voorlichtings avond hebben bezocht, waar zij van alles te weten kwamen over het onder houd van vracht- en bestel wagens, een film zagen over het werk van de E.V.O. en een filmpje over de voorrangsregeling. Des middags hadden velen de expositie van materieel be zocht, dat de E.V.O. ter be schikking stelt en voorts maakten zij van de gelegen heid gebruik aan E.V.O. - deskundigen vragen te stel len over belastingen, rij vergunningen en teken- bewyzen enz. DAT de 77-jarige J. P. Brouwer te Zierikzee af scheid genomen heeft als leider van de Geref. Kna- penclub „Benjamin". De heer Brouwer heeft 40 jaar deze functie bekleed en dit was voor de jeugd 'n reden hem een horloge met in scriptie aan te bieden. dent der N.S. Ook de overweg wachters maken af en toe fouten: zo sluiten zij ongeveer 1 op de 80.000 keren, dat een trein een overweg zal passeren, de bomen niet of te laat. De meeste onregelmatigheden op overwegen ontstaan echter door on voorzichtigheid van het publiek. Be kend is, dat vele mensen op het laat ste ogenblik onder dalende overweg bomen willen doorgaan. Ook negeren nog steeds talrijke weggebruikers de knipperlicht-installaties, wanneer deze waarschuwt, dat een trein in aan tocht is. Het aantal aanrijdingen van geslo ten overwegbomen was in 1953 aan zienlijk geringer dan in de vorige jaren. Het ligt in de bedoeling op aanzien lijk grotere schaal dan in de afgelo pen jaren, overwegen met automati sche halve overwegbomen te beveili gen. De zeer hoge veiligheidsgraad dezer bomen is naast het zeer opval lend optische effect vooral terug te brengen tot de automatische bedie ning der bomen door de trein zelf. By de modernste bewaakte overwe gen kondigt de trein zich aan de wachters eveneens automatisch aan. DEN HAAG, 6 Januari. Naar aanlei ding van de moeilijkheden waarin op 18 November j.l. een aantal Thunder jets van de vliegbasis Eindhoven kwam te ver keren, toen ze door mist werden over vallen, werd door de chef van de lucht machtstaf een diepgaand onderzoek inge steld. De resultaten hiervan hebben ertoe ge leid, dat een aantal maatregelen tegen vrantwoordlijke functionarissen werd ge nomen. De commandant tactische lucht strijdkrachten heelt thans de basiscom mandant en een der squadroncomman danten uit hun functie ontheven, terwijl enkele andere functionarissen discipli nair werden gestraft of geplaatst werden in een andere functie. Zoals bekend stegen op die dag 22 straaljagers van de basis Eindhoven op voor oefenvluchten. Door de snel opko mende mist wisten niet alle piloten de basis meer te bereiken, waardoor drie toestellen verloren gingen. Twee piloten daarvan w.scLn zich met behulp van de schietstoel te redden.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1