ITALIAANSE REGERING AFGETREDEN DE UITVAART VAN Dr PLESMAN Pella verzocht de zaken waar te nemen Zware sneeuwstorm in Zweden Wederinvoering van zilveren gulden en rijksdaalder Adenauer vierde gisteren zijn 78ste verjaardag =v&n6&dqj) Oppositie tegen Pella Politiek program voor korte termijn Italiaanse dorpjes geïsoleerd Minister Algera naar Zwitserland Dwarsliggers voor rampgebied Klokkenspel aan het comité overgedragen Opstandige jeugd in Teheran PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND J Aken schonk hem de „Karei de Grote-prijs" Overstroomde gebied weer drooggevallen Een probaat middel Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 00, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 8435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dykstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2674 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 6 JAN. 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Vir W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezellnge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. denken wij met deernis aan hen, die door het geweld van de storm van de laatste dagen en door het water dat hun dorpen en steden heejt overspoeld, van huis en hof verdreven zijn. Denen, Duitsers en Engelsen zijn ditmaal het slachtoffer. Het zij hun gegeven dat het herstel voorspoedig loopt. ROME, 5 Januari. De fracties van de Christen-Democraten, waarin jonge links-georiënteerde leden de overhand hebben in het Italiaanse kabinet, hebben de minister-president, Pella, Dinsdagavond medegedeeld, dat zij zijn nieuwe lijst van ministers niet kunnen aan vaarden. In het bijzonder waren ze gekant tegen de vervanging van de links-georiënteerde minister van landbouw door een vertegenwoor diger van de rechtervleugel. Verzekeringen, dat het uitgebreide pro gram voor herverkaveling van grond onverminderd zou worden uit gevoerd, konden de Christen-Democraten niet tot andere gedachten brengen. Het kabinet heeft daarom op een spoedbijeenkomst besloten zijn ontslag in te dienen. De afgetreden regering werd vijf maanden geleden gevormd. Premier Pella had alvorens dit be sluit te nemen, twee weken gepoogd zijn Christen-Democratische partij te bewegen, in te stemmen met het op nemen van vertegenwoordigers van dg rechtervleugel in de regering. Maandag had men vrijwel overeen stemming bereikt over een kabinet, waarin alle belangrijke stromingen in de Christen-Democratische partij zou den zijn vertegenwoordigd en dat ge heel de steun zou genieten van de sterk rechts-georiënteerde monarchis tische partij. POLITIEK PROGRAM. President Einaudi heeft premier Pella verzocht de zaken te blijven ROME, 5 Jan. Talrijke Italiaan se bergdorpjes zagen Dinsdagavond hun verbindingen met de buitenwereld afgesneden door zware sneeuwval. In enkele dezer plaatsjes is geen brood of melk meer te verkrijgen, terwijl in andere grote behoefte be staat aan geneeskundige hulp. Ploegen vrijwilligers hadden Dins dagavond laat eerst enkele dorpjes bereikt. waarnemen totdat een nieuwe rege ring is gevormd. Men verwacht, dat Einaudi Donderdag besprekingen met de partijleiders zal beginnen. Naar men aanneemt zal hij trach ten de Christen-Democratische leiders te bewegen, het eens te worden over een politiek program voor korte ter mijn en een man, die dit kan uitvoe ren. Het is namelijk onwaarschijnlijk, dat buiten de Christen-Democratische partij iemand te vinden is, die 'n par lementaire meerderheid kan vinden. REACTIES. In diplomatieke kringen in Londen wordt het aftreden van de regering- Pella betreurd, omdat men vreest.dat dit het begin zal zijn van een lang durige politieke onzekerheid in Italië. Het „Foreign Office" wilde zich over de kwestie niet uitlaten. 's-GRAVENHAGE, 5 Jan. Op ver zoek van de Zwitserse bondsregering en van de stad Bazel zal de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, van 6 tot en met 9 Januari a.s. een vriendschapsbezoek brengen aan Zwitserland. Geschenk van Zuid-Slavië DEN HAAG, 5 Jan. De regering van Zuid-Slavië heeft in de loop van Mei 1953 een bedrag van 60.000 Ame- dollars beschikbaar gesteld voor de aankoop van Joegoslavische dwarsliggers ten behoeve van de her stelwerkzaamheden aan de Nederland se Spoorwegen in het door de over stroming van Februari j.l. geteisterde gebied in Nederland. Later werd aan dit bedrag nog een som van dinar of 10.833 dollar particuliere bijdragen In Uit bovengenoemde bedragen kon den in overleg met experts van de Nederlandse Spoorwegen door de Ne derlandse importeur Albert Gips' Dwarsliggers en Houthandel N.V. 19.970 dwarsliggers worden gekocht. De eerste zending arriveert 7 Janu ari om 11 uur te Dordrecht op het Kilkade-emplacement van de spoor wegen aan de Zeehaven, nader aange duid door het terrein van de „hout- bereidings-inrichting" van de Neder landse Spoorwegen. De ontvangst der zending zal een enigszins officieel tintje dragen en de gezant van Zuid-Slavië of de legatie- secretaris zal hierbij aanwezig zijn, alsmede vertegenwoordigers van de Nederlandse ministeries van Buiten landse Zaken en Economische Zaken. Gistermiddag is de op Oude jaarsavond overleden Presi dent-Directeur van de K.L.M. Dr A. Plesman, ten grave ge dragen. Kort na het verlaten van het sterfhuis aan de Tapijtweg in Den Haag, trekt de lijkauto met de vier volg- wagens langs het gebouw van de K.L.M. Voor het verslag van de begrafenis verwijzen we naar pag. 3. In Zweden heeft het nieuwe jaar ingezet met een zware sneeuwstorm, de hevigste sinds mensenheugenis. In enkele uren tijds lag het gehele straatverkeer stil: auto's sneeuwden in, trams liepen uit de rails, voet gangers durfden zich niet op straat te begeven. Een auto uit de om geving van Stockholm, wordt bevrijd uit de sneeuw. Terugkeer tot solied geldwezen 's-GRAVENHAGE, 5 Jan. In de muntwet 1948 zijn de vooroorlogse zil veren gulden en rijksdaalder gehand haafd. Zulks houdt in, dat het wense lijk werd geacht de oude traditie om deze munten van zilver te laten ver vaardigen te bestendigen. Aldus de minister van financiën in zijn Memo rie van Antwoord op het voorlopige verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp ter invoering van nieuwe rijksdaalders en guldens. De minister onderschrijft ook het destijds aangevoerde argument, dat het weder in omloop brengen van de zilveren gulden en rijksdaalder be schouwd moet worden als symbool van de terugkeer tot een solied geld wezen. sommige andere leden de wederinvoe ring van de zilveren munten toejui chen, zou de minister bovendien wil len wijzen op de practische voordelen, verbonden aan het gebruik van meta len geld. Een ander voordeel is, dat bij ge munt geld dé mogelijkheden van be drog in het verkeer veel geringer moeten worden geacht dan bij papie ren geld. Voorts mag evenmin uit het oog worden verloren, dat papieren rijks daalders en guldens zich nu eenmaal niet lenen voor het verbruik in ver koopautomaten. BANKBILJET VAN f5. Ten aar zien van de suggestie met betrekking tot de creatie van een zil verbon van f 5 wijst de minister er in de eerste plaats ojdat zo ooit tot de uitgifte mocht worden besloten, het veelal voor de hand zou liggen, dat zulks zou geschieden in de vorm Onder instemming met de gevoels-1 van een door de Nederlandse Bank De bewindsman deelt niet de op vatting, dat de huidige nikkelschaar- ste een motief zou kunnen zijn om het nemen van een beslissing uit te stellen. overwegingen, op grond waarvan! uit te geven bankbiljet van f5. „Vechter voor vrede en vrijheid" BONN, 5 Januari. Dr Konrad Adenauer, de Westduitse bondskanselier, is Dinsdag 78 jaar geworden. Onvermoeibaar, als een man in de kracht van zijn leven, heeft hij van 's ochtends tien tot 's avonds zes uur in zijn ambts woning gerecipiëerd. Er moest een speciaal postkantoor worden ingericht om de eindeloze stroom van gelukwensen te kunnen verwerken. De eerste gelukwens was van muzikale aard. Toen dr Audenauer 's ochtends bij zijn Schaumburgpaleis aankwam werd hij daar verwelkomd door de tonen van de kapel van de Bundsgrenzschutz. Het diplomatieke corps was vrijwel voltallig verschenen en bood zijn wensen aan bij monde van de pause lijke Nuntius, aartsbisschop Aloysius Müneh. Namens zijn geboortestad Keulen werd de kanselier geluk gewenst door zijn eigen zoon, Max Adenauer, die onlangs tot eerste di recteur der stad benoemd is. Onder de aan Adenauer aangeboden ge schenken waren, naast een keur van producten van de Duitse landbouw, een miniatuur afbeelding van de Ber- lijnse vrijheidsklok en een zojuist verschenen atlas van de Sudeten- gebieden. HARTELIJKE WENS. De C.D.U., de partij van dr Aden auer, sprak bij deze gelegenheid de wens uit, dat het de kanselier spoe dig zou gelukken „de hartewens van het gehele volk te verwezenlijken en geheel Duitsland in vrede en vrijheid te verenigen". Het door de bondsregering uitge geven „bulletin" schreef: „Het is voor een zeer belangrijk deel mede aan de politiek van dr Adenauer te danken, dat nu ook de Sowjet-Unie zich tot besprekingen bereid verklaard heeft, die de oplossing van het Duitse vraag stuk tot onderwerp zullen hebben". Ook de socialistische oppositie zond de jarige kanselier haar gelukwensen, zonder daarmee echter iets terug te willen nemen van haar bezwaren tegen zijn politiek. De populariteit, die Adenauer zich veroverd heeft, schreef de socialisti sche persdienst bij deze gelegenheid mede toe aan het feit, dat „zijn auto ritaire wijze van regeren overeenstemt met een al te diep gewortelde en al te verbreide Duitse behoefte". KAREL DE GROTE-PRIJS. De gemeenteraad van Aken heeft besloten, de internationale „Karei de Grote"-prijs dit jaar toe te kennen aan bondskanselier Adenauer als er kenning van diens werk voor de één wording van Europa. Vorig jaar werd deze prijs uitgereikt aan de voorzit ter van de Europese Kolen- en Staal gemeenschap, Jean Monnet. „Klokken voor Amerika" Geschenk zal bestaan uit toren met carillon ROTTERDAM, 4 Januari. Dr L. G. Kortenhorst, voorzitter van het comité „Klokken voor Amerika", deelde hedenmiddag bij de overdracht van het gereedgekomen carillon door de klokkengieters aan het comité mede, dat thans ook de bouw van een toren, waarin het carillon zal geplaatst worden, verzekerd is. Zodat thans het geschenk van Nederland aan Amerika zal bestaan uit een toren met carillon. De firma's van Bergen, Petit en Fritsen en de Gebroeders Eijsbouts hebben hedenmiddag het klokkenspel, dat voorlopig op een terrein achter het Boymans' museum was opgesteld, aan het comité overgedragen. Nu het na herhaalde controle op klankzuiver heid kon afgeleverd worden. De plechtigheid van de overdracht werd bijgewoond door de burgemeester van Rotterdam, mr van Walraven, ver schillende leden van het comité, de heer Verheul, die het initiatief heeft genomen tot het schenken van een carillon namens het Nederlandse volk aan Amerika, verschillende firmanten van de drie samenwerkende firma's en klokkengieters. BLIJDE DAG. Dr Kortenhorst noemde deze dag van overdracht een blijde dag, al TEHERAN, 5 Jan. Ongeveer dui zend schoolkinderen en studenten, tus sen acht tot achttien jaar oud, heb ben nabij het parlementsgebouw te Teheran gedemonstreerd uit protest tegen de aan de voormalige premier Mossadek opgelegde gevangenisstraf. Zij schreeuwden tegen de politie: „Schiet ons maar neer, lang leve Mos sadek". De politie verrichtte een aantal arrestaties. De meisjes werden weer vrijgelaten, nadat hun ouders beloofd hadden dat zij zich niet meer wan ordelijk zouden gedragen. De jongens werden zes uur vastgehouden en ver volgens, nadat zij eerst waren kaal geschoren, eveneens op vrije voeten gesteld. werd dan ook de blijdschap verduis terd door het overlijden van een groot Nederlander, die vandaag ten grave was gedragen. Hij wijdde woorden van herinnering aan dr Plesman, die mëii een gelukkig mens mocht noe men, omdat hij zijn levenswerk heeft zien slagen en zich nog groter heeft doen ontwikkelen, dan hij wellicht zelf aanvankelijk heeft vermoed. Dr Kortenhorst verzocht de heer Tim mermans, de stadsbeiaardier, ter na gedachtenis van dr Plesman, een ko raal ten gehore te brengen. DAT de hond, die de laatste dagen een ware slachting heeft aangericht onder de kippen in Kapelle eindelijk is ontmaskerd en doodgeschoten. Het dier was eigendom van de heer J. Geelhoed uit de Jonge Boomgaards. DAT de hond in 'n week tijds niet minder dan 21 kippen heeft doodgebeten, .w. 11 van de heer M. Bom, van de heer C. v. d. Vliet en 5 van de Wed. Oele. DAT de heer van Vliet, die de laatste jaren op deze wijze al 32 kippen heeft verspeeld, het nu beu is en vindt, dat het tijd wordt dat de gemeentelijke over heid van Kapelle maatrege len neemt tegen loslopende honden. DAT de heer J. IJtsma gisteren is geïnstalleerd als hoofd van de Chr. U.L.O.- school te Yerseke. Hierbij waren o.m. aanwezig de heren J. de Blaey en J. J. Bogaards, resp. voorzitter en bestuurslid der school vereniging. DAT de onderwijzeres aan de op 1 April a.s. te openen Chr. school te Scherpenisse is benoemd mejuffr. Hendrikse, thans werkzaam aan de Chr. school te St. Annaland. DAT de heer W. Louisse, wachtmeester le kl. der Rijkspolitie te Kloetinge, is bevorderd tot opperwacht meester. DAT de referendaris 2e klasse der P.T.T., de heer L. J. C. Gevers, werkzaam op het inspectiebureel te Middelburg, per 1 Januari j.l. is benoemd tot referen daris. DAT de Middelburgse Po litierechter gisteren de 45- jarlge koopman M. G. uit Goes heeft veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf DAT J. van 't W. uit Kwa- dendamme ook al niet van de drank kon afblijven en daardoor het verkeer on veilig maakte. Hij had wel 10 of 20 glaasjes uit, zo gaf hij toe en wilde desondanks fietsen, f 40.boete of 20 dagen brommen, zei de Po litierechter. DAT de Politierechter de landarbeider W. J. B. uit Lewedorp voor hetzelfde feit tot dezelfde straf ver oordeelde. DAT wij ditmaal beslui- en twee jaar intrekking van ten in de hoop, dat deweg- het rijbewijs. De man had op 10 November te 's-Heer Arendskerke een botsing veroorzaakt met zijn auto. Oorzaak: teveel alcohol ge bruikt. gebruikers uit bovenstaan de berichten zullen conclu deren dat men beter van de drank af kan blijven wil men heer in het verkeer zijn en blijven. Overstromingen Duitse Oostzeekust KIEL, 5 Jan De Maandag j.l. overstroomde gedeelten der Duitse Oostzeekust zijn Dinsdag weer droog gevallen. De aangerichte schade is minder erg dan men aanvankelijk vreesde. Er zijn geen verliezen aan mensen levens te betreuren. Het verlies aan vee schijnt vrijwel te verwaarlozen te zijn. De grootste schade werd aangericht in grote kuststeden. Op de eilanden langs de Duitse Oostzeekust hadden de boerderijen het meest te lijden. Bijna alle uit bedreigde gebieden weg gevoerden waren Dinsdagavond weer naar hun woningen teruggekeerd. BONN, 5 Jan. De directie van de Duitse volkswagenfabriek in Wolfsburg heeft een nieuw middel gevonden om de Duitse automobi listen tot grotere verkeersdicipline te prikkelen. Zij zal voortaan elke maand een volkswagen beschikbaar stellen voor „de voorzichtigste, de hoffelijkste, minst roekeloze en netste" bestuur der. De service-organisatie van de fabriek zal trachten deze iedere maand te vinden. Eén op de tien Duitse automobilisten rijdt 'n volks wagen en heeft dus kans op deze prijs, zolang hij zich behoorlijk ge draagt. De minister van Verkeer van het land Noordrijn-Westfalen, Straeter, gelooft niet, dat zulke me thoden succes kunnen hebben in de strijd tegen da woeste rijders. DE BILT ZEGT: Minder wind. DE BILT, 5 Jan. Aanvankelijk weinig, later in het Noorden van het land toenemende bewolking. Matige tot zwakke Oostelijke tot Zuidooste lijke wind, later in het Noorden ver anderlijk. In de ochtend lichte tot matige vorst, in de middag tempera tuur om het vriespunt. WATERSTANDEN Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.47 u., onder 16.46 u. Maan op 10.02 u., onder 20.01 u. Hoogwater Donderdag 7 Jan.: Vlissingen: 3.14 u. 2.09 m., 15.37 u. 2.17 m. Terneuzen: 3.44 u. 2.29 m., 16.07 u. 2.35 m. Wemeldinge: 5.04 u. 1.75 m., 17.24 u. 1.87 m. Zierikzee: 4.49 u. 1.49 m., 17.13 u. 1.61 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1