T ZEEUWSE PLAKKEBORB T SPIEGELTJE Vlissingse Nutsspaarbank tien millioen overschreed de LOSGESLAGEN LICHTER VOOR DOMBURG GEBORGEN Vlissinger zag zijn hoogaars in Spanje bekroond. NOTEERT U DE BUS RAMMELDE EN TEN SLOTTE GiLJ MEENTERADEN Bovenbouw Bonzijbrug gearriveerd. Enorme vlucht sedert 1819 Van elke twee Vlissingers heeft er één een spaarbankboekje Jubilea bij de P.Z.E.M. 1128 ha boomgaard wordt gerooid. Dinsdag 5 Januari 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Mooi staaltje van huisvlijt 60 jaar huwelijkstrouw GRABBELTON Op de Internationale Tentoonstelling van Scheepsmodellen, welke dit najaar te San Sebastian (Spanje) gehouden werd, heeft een Vlissingse model bouwer, de heer J. Marijs, kans gezien een bronzen mé daille in de wacht te slepen met zijn inzending van een Zeeuwse Zeilhoogaars. Op zichzelf zou deze pres tatie niet zo bijzonder ge weest zijn, ware het niet, dat de heer Marijs en nog twee andere landgenoten de enige buitenlands inzenders wa ren, wier werken bekroond werden. Daar komt nog by, dat er totaal een goede vier honderd modellen uit alle delen der wereld waren ingezonden. De uitgeverij „De Muider- kring" te Bussum selecteer de uit een honderdtal Ne derlandse modellen dertig scheepjes, die voor inzen ding in aanmerking kwa men. Hiervan werden er drie bekroond met een bron zen médaille: „De halve maen" van de heer Klein uit Amsterdam; een Friese tjalk van de heer Scholte uit Bussum en de hoogaars van de heer Marijs. Het zilver bleef ditmaal in Spanje, dat zijn Armada complexen uit vervlogen eeuwen, zij het dan in vre delievender zin, blijkbaar nog niet is kwijtgeraakt. Meer dan driehonderd turen heeft de heer Marijs aan zijn hoogaars gewerkt. De tuigage bestaat uit een zgn. spriettuig, de tuigage van de oorspronkelijke Ar- nemuidense hoogaars. Alles werd door de modelbouwer zelf gemaakt, tot de zeilen en de netten toe. Aan het model ontbreekt dan ook niets. Tot in de kleinste dé tails heeft deze amateur zijn model met een waar raffine ment uitgewerkt. Het anker, de zwaarden, bemanning, manden met vis; aan alles is gedacht. Dit heeft het mo del gemaakt tot een natuur getrouwe weergave van de schuitjes, waarmee vroeger de Arnemuidense vissers het zeegat kozen. Tegenwoordig vervangen door een gaffel zeiltje en een sterke motor. In de toekomst zullen der gelijke modellen daardoor ongetwijfeld een grote fol kloristische waarde krijgen. Het moet voor deze ama teur wel een groots moment zijn geweest, toen de consul- generaal van Spanje, de heer Rafael Soriano, hem kortgeleden in het consulaat te Amsterdam persoonlijk de médaille overhandigde. Zelf wijdt de heer Marijs zijn succes aan het feit, dat hij vroeger op een hoogaars ge varen heeft. Een nieuwe, nog mooiere, staat op stapel. Dopen met champagne doet deze ama teur zijn scheepjes niet. Dan zou het wel eens minder goed kunnen aflopen. Met 't scheepje natuurlijk! ziet men ze nog wel, maar dan is het grote spriettuig Gisteren heeft het echt paar J. BorgsMaas te Goes het 60-jarig huwelijksfeest gevierd. Beide oudjes de man is 81 jaar, de vrouw 84 verkeren nog in een uit stekende gezondheid. Ze hebben niet minder dan 63 kinderen, klein- en achter kleinkinderen zien opgroei en. Van de eigen kinderen zijn er nog 9 in leven. Het echtpaar, dat in de Schenge- straat no. 9 woont, heeft het diamanten feest in het C.J. M.V.-gebouw gevierd. Onno dig te zeggen, dat het hen op de blijde dag niet aan be langstelling ontbrak. Wie een provinciale begroting van voor de oorlog vergelijkt met de begroting voor dit jaar doet enkele merkwaardige ontdekkingen. Zij wijzen erop, dat de bemoeiingen van het Provinciaal Bestuur zeer belangrijk zijn toegenomen. Niet geringe bedragen voor de volksgezondheid en het culturele leven zijn nu uitgetrokken, hetgeen voor de oorlog niet het geval was. In het algemeen kan men zeggen, dat de betekenis van de Provincie als stimulerend en sub sidiërend orgaan over practisch de gehele linie van het maatschappelijk leven veel groter is geworden. En daarmede is ook de taak van de Provinciale Sta ten in belangrijkheid gestegen. Steeds meer parti culiere instellingen doen een beroep op de provin ciale geldmiddelen. De agenda voor de komende Statenvergaderingen is daarvan een bewijs. Hier is een ontwikkeling aan de gang, die niet is tegen te houden. Zij was te verwachten. Waar vroeger het particulier initiatief zichzelf kon bedruipen heeft thans bijna elke organisatie of vereniging krappe geldmiddelen. In vele gevallen zijn de hoge belastin gen daar mede debet aan. Subsidiëring is nu de enige mogelijkheid om het werk aan de gang te houden. Daartegen is op zichzelf weinig bezwaar te maken, mits de overheid en in dit geval de provinciale over heid) de voorwaarden zodanig stelt, dat de zelfstan digheid der organisaties niet teloor gaat en deze or ganisaties zelf ervoor waken, dat de offervaardigheid der eigen leden niet steeds meer gaat verdwijnen. Goes, 13 Januari. Hotel de Korenbeurs. Vergadering Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden. Kapelle, 6 Januari, 8 uur hotel „De Zwaan". Amuse mentsavond in het kader van de K.A.M.I.A.L. mid denstandsactie. Vrijdag 8 Januari a.s. grote V.U.-propaganda-bij- eenkomst te Middelburg, Noorderkerk, Bogardstraat, 7.30 uur en te Vlissingen, Geref. Kerk, Paul Kruger- straat 8 uur. Kruiningen: Vrijdag 15 Januari zal dr J. Schouten in de Geref. kerk voor het streekverband van de A.R.- J.O.S. een causerie houden. In Wesikapelle tweemaal en wel voor de kerkvoogdij in de Ned. Herv. kerk en in de jeugddienstcollecte. Laat er nu in beide bussen pre cies f 51.50 zitten! In Colijnsplaat bracht de busjesactie voor Kinderzorg in het laatste kwartaal van 1953 f 176.23 op. In Nieuwland bracht de Uniecollectie f 320,— op, hetgeen f 14,minder is dan vorig jaar en in Grijps- kerke f 170.44 hetgeen weer f 17.meer is dan het jaar daarvoor. De Oudejaarsavondcollecte in de Ned. Herv. kerk te Scherpenisse bracht f 98.81 op. Over grabbelen gesproken; de heer J. de Kam Azn. te Oostkapelle raapte in zijn kippenhok een ei van '25 gram hetgeen toch wel de moeite waard is. In Westkapelle hopen dit jaar niet minder dan zeven inwoners hun negentigste jaardag te vieren. Het zijn zeven mannelijke bewoners, die allien nog een goede ge zondheid genieten. We blij ven nog even in Westkapelle waar vele verenigingen zich al verheugen op de dag waarop het tweede vereni gingslokaal in gebniik zal worden genomen. Want Westkapelle telt vele goede verenigingen en tot dusver nog maar één lokaal. Ver moedelijk zal het' dameskoor en de muziekvereniging O. K.K. gezamenlijk o.l.v. de heer P. de Rooy als eersten in dit nieuwe gebouw de jaarlijkse uitvoering geven. Er wordt trouwens toch flink gebouwd in het dorp achter de dijk. Ook het nieu we stadhuis nadert zijn vol tooiing. In deze moderne wereld is de ridderlijkheid nog niet te loor gegaan. Dit bleek in Vlissingen waar een voorbij ganger een meisje in be scherming wilde nemen te gen een Ambonnese jonge man, menend, dat laatstge noemde het meisje lastig viel. Maar die twee hoorden bij elkaar en hadden slechts ruzie. De Ambonnees wenste geen inmenging en deelde 'n klap uit en de toeschouwer sloeg terug. Er sneuvelde 'n bril en de politie maakte te gen de Ambonnees proces verbaal op. Een surveillerend agent in Vlissingen bemerkte des nachts dat uit een woning in de Aagje Dekenstraat water stroomde. Hij wekte de be woners die verschrikt een lek in de waterleiding con stateerden. is een Vlissinger het nieuwe jaar goed begonnen. Een winkelier kwam bij de poli tie vertellen, dat er al enige tijd in zijn pakhuis een fiets stond, waarvan de eigenaar onbekend was. De politie kwam tot de conclusie, dat het een rijwiel betrof, dat onlangs werd gestolen. De bestolene heeft zijn karretje weer in ontvangst kunnen nemen. Dinsdagavond vergaderde de raad voltallig onder voorzitterschap van burgemeester C.N.F. van Sas. Medege deeld werd, dat de te bouwen 4 ge meente-woningen vermoedelijk zullen kunnen worden gegund aan de aanne mer A. Kosten en dat de bovenbouw van de Bonzijbrug is gearriveerd. Met de herplaatsing daarvan zal nog enige tijd zijn gemoeid i.v.m. het in gereed heid brengen van pijler en remmings- werken. In de plaats van de tijdelijke onder wijzeres aan de openbare lagere school mevr. Hamerpagt-Kosten is met ingang van 1 December j.l. benoemd mej. A. E. Roose te Sint Laurens. Een verzoek van de mondaccordeon- vereniging „Concordia" om een ver hoogd subsidie werd in handen gesteld van B. en W. om advies. Overgegaan wordt tot benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim ter voorziening in de vacature ontstaan door het over lijden van de heer K. J. Dominicus. Voor deze functie wordt ter benoe ming aanbevolen de heer Ant. van der Cingel. Het spijt de heer Schip per dat in deze commissie geen vrouw zitting heeft. Spr. meent, dat in deze commissie juist een vrouw zitting moet hebben. De voorzitter meent, dat de raad bij de periodieke aftre ding per 1 Januari 1955 zich hierover kan beraden. Tot stemming overgaan de worden 7 stemmen uitgebracht op de heer Ant. van der Cingel. Bij het punt voorkomende zaken wordt door de heer de Jonge de kolentoeslag voor Ouden van Dagen opnieuw ter sprake gebracht. De voorzitter deelt mede geen aan leiding te hebben gevonden tot her ziening van het standpunt van B. en W., dat getoetst is aan de opvatting van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Nadat de heer Schipper zijn standpunt te di enaanzien nader heeft uiteengezet met een beroep op de bepalingen der Armenwet, wordt aangenomen, dat op de ingeslagen weg ten opzichte van de verstrekking van kolentoeslag moet worden voort gegaan. De heer Schipper zal het op prijs stellen dat op ongeregelde tijden een z.g. gemeenteblaadje verschijnt, waar in zoveel mogelijk actuele onderwer pen en bekendmakingen de gemeente betreffende, worden opgenomen, dit ter aanmoediging van de belangstel ling voor de publieke zaak. De voor zitter zegt dat dit onderwerp reeds gén punt van overweging heeft uit gemaakt. Aan het eind van de laatste ver gadering van het jaar betuigt de voor zitter de raadsleden en de secretaris dank voor de door hen verrichtte werkzaamheden en beschikbare tijd t.b.v. de Wemeldingse gemeenschap. WAARDE. Er komt éénrichtingsverkeer. De gemeenteraad van Waarde heeft op verzoek van de Rijkskweekschool te Middelburg aan mej. A. Allewijn f75 vergoeding toegekend voor de cursus van acte Hoofd kleuterschool-onder wijzeres. Goedkeuring werd ontvangen voor het opruimen van door de gemeente aangekochte krotwoningen. Het ont werp voor een badhuis is door G. S. goedgekeurd. Over de gevaarlijke hoek Kerk weg DorpsstraatOuddorp is besloten een-richtingsverkeer in te leggen ko mende vanuit het Ouddorp langs de smederij van der Poel en het aanleg gen van een trottoir. Het lid van het Burgerlijk Armbe stuur de heer A. Waterman werd her benoemd, evenals de leden van de Ad viescommissie woonruimtewet. Tot ge meente-geneesheer werd benoemd dr, G. J. Noome. Aan de huiseigenaars L, van Fraassen en P. Nagelkerke werd een subsidie toegestaan voor woning verbetering. RONDVRAAG. Op een vraag van de heer A. Dek (Gem. Belang), om zo spoedig moge lijk bouwterrein aan te kopen, ant woordde de voorzitter, dat B. en W. alle nodige voorbereidingen getroffen hebben. Hetzelfde raadslid bracht ook nog het herstel van de woningwetwo ningen ter sprake. De heer C. van Houte (C.H.U.) stelde voor, om langs de zijkanten van de Kerkweg grind aan te brengen. Ook bepleitte deze de spoedige tenuitvoerbrenging van het indertijd door de Raad aangenomen parkeerverbod voor de brandweerka zerne. De heer W. A, Schrier (lijst van Fraassen), drong aan om een oplossing te vinden voor het plaatsen van het lichtpunt bij de gemeentelijke beerput, alsmede het opruimen van wrakhout op diverse percelen. Wethouder A. H. Mol (C.H.U.) stelde tenslotte voor om over te gaan in be sloten vergadering. ELLEWOUTSDIJK. Verzoek van bewoners Langeviele aangehouden. De raad van Ellewoutsdijk heeft met ontstemming kennis genomen van het besluit tot opheffing van de groep Oudelande der Rijkspolitie. Door de bewoners van de Langeviele was een verzoek gedaan om bewerk stelliging van een uitweg achter hun woningen, langs de begraafplaats. Een nadere bespreking zal hierover worden gevoerd. De begroting 1954 werd vastgesteld met aan inkomsten en uitgaven van de gewone dienst f 171.439,65. De kapitaal- dienst werd vastgesteld met aan in komsten f 505.181,52 en aan uitgaven f 526.468,92. Tot leden van het B.A. werden her benoemd A. van der Hage en L. Pau- lusse. Een verzoek van de Stichting Pro testants-Christelijk Maatschappelijk Werk en de Stichting R.K. Maatsschap- pelijk werk om een subsidie van 10 ct. per inwoner werd aangehouden. Een vergoeding van reiskosten werd toegekend aan P. Verheijke voor zijn dochtertje die de U.L.O. school in Goes bezoekt. Voorts werd een kasgeldlening, groot f30.000,voor het jaar 1954 aange gaan. In de adviescommissie woonruimte- wet werden benoemd de heren J. Plat- schorre, J. Stouthamer, L. Bosselaar, J. Spruijt en C. P. de Waal. Bij de rondvraag werd gewezen op het verwijderen van een betonnen paal in de haven, alsmede werd geïnfor meerd naar het herstel van de haven. Voorts werd gevraagd het kadaster de definitieve scheiding door het dempen van de sloot naast de begraafplaats te laten vaststellen. SCHERPENISSE. Garantie voor tehuis voor ouden van dagen. De gemeenteraad van Scherpenisse verleende ontslag aan de heer C. A. A. Kouman, hoofd der O.L. School we gens zijn benoeming te Zwijndrecht. Tot vertegenwoordiger in de verga dering van aandeelhouders der N.V. Waterleiding Mij Tholen werd de heer IJzerman benoemd. In verband met de huurverhoging VLISSINGEN, 4 Januari. De Vlissingse Nutsspaarbank heeft de tien millioen overschreden. De 31e December van het jaar 1953 zal een bijzonder gedenkwaardige datum blijven in de geschiedenis van deze reeds in 1819 opgerichte Spaarbank. Op die dag immers bleek, dat, na bijschrijving van de rente over 1953, het totale tegoed f 10.036.077.90 bedroeg. ~»e driekleur kon worden uitgestoken! De ontwikkeling, die het sparen in de laatste decennia heeft genomen in de Scheldestad en ook in de zes Zeeuwse gemeenten, waar bijkantoren zijn gevestigd, is enorm. De sociale functie van deze Nuts spaarbank is in de loop der jaren naar evenredigheid gestegen. Reeds is het zo, dat van elke twee Vlissingers er één een spaarbankboekje bezit en dat het gemiddelde tegoed boven de f 500.ligt. Als wij er dan nog bijver tellen, dat er zo'n 3% millioen gulden in hypotheken is belegd en dat 60 pet. van het aantal beneden de 10 mille ligt, dan begrijpt ieder, dat vooral de „kleine man" niet alleen het grootste vertrouwen heeft in „zijn" Spaarbank, maar dat hij ook geld durft opnemen, als dat nodig is. liep dit een bedrag van 70 mille. Spaarbusjes zijn er ook al: er zat zo'n f 30.000.in het vorige jaar. En voor de spaarders is het, als zij op reis gaan, bijzonder prettig, dat zij in 409 plaatsen in Nederland van hun tegoed kunnen opnemen op vertoon van hun spaarbankboekje. Laten we ook nog vertellen, dat er safe-loketten gehuurd kunnen worden. En dat er in Vlissin gen een afhaaldienst bestaat, die elke maand of elk kwartaal bij spaarders die dat wensen, een bepaald bedrag gaat halen. SAFE BELEGGING. De Nutsspaarbank moet natuurlijk het geld, dat van de spaarders wordt ontvangen, rentegevend maken en dus beleggen. Uiteraard kan dat niet met al het geld. Een Spaarbank moet nu eenmaal altijd een aanzienlijk bedrag aan liquide middelen hebben, want o wee, als op een gegeven moment de spaarders niet voldoende zouden kun nen opnemen! Nog nimmer in de ge schiedenis van de Vlissingse Nuts spaarbank is daarvan echter sprake geweest. Steeds kon aan alle verzoe ken om terugbetaling worden voldaan. Heel veel geld is belegd in effecten. Daarvoor bestaan strenge voorschriften. Een Spaarbank mag nimmer specule ren! De belegging moet voor de volle honderd procent safe zijn. In 1953 is een reële koerswinst gemaakt van f 152.000.—. Een koerswinst van f 138.000.die blijkt bij berekening van het bedrag, dat men zou krijgen uitbetaald, als andere effecten zouden worden ver kocht, is niet op de balans tot uitdruk king gebracht. Dat is dus wel safe! Er is wel veel veranderd, als men de huidige betekenis en functie van de Nutsspaarbanken vergelijkt met die van de beginjaren. De eerste tijd wa ren deze Spaarbanken er voor wat werd genoemd „minvermogenden". Vooral dienstbodes en werklieden wa ren klant. Het doel was zó omschre ven: „het gelegenheid geven om be spaarde gelden tegen ontijdig gebruik te beveiligen". Nu glimlacht men daarom, want het zijn al lang niet meer de min-vermogenden, die geld bij de Spaarbank inleggen. Dat is wel radicaal veranderd. Uit alle lagen van de bevolking zijn er inleggers. Maar wat gebleven is: de sociale taak, n.l. de bevordering van de spaarzin. ZO GROOT MOGELIJKE SERVICE. De directeur van de Vlissingse Nuts spaarbank, de heer J. van Dongen die hier vanaf Juli 1948 de scepter zwaait en die, met zijn uit 14 dames en heren bestaande personeel niets na laat om de service zo groot mogelijk te doen zijn liet ons een fraaie gra fiek zien, waaruit de saldi der inleg gers vanaf 1819 bleken. Men kon er de op- en neergang van het maatschappelijke en economische leven duidelijk op aflezen. Tot 1875 ging het niet hard. In dat jaar bedroeg het tegoed der spaarders niet meer dan 45 mille. Toen werd „De Schelde" opge richt: de tegoeden gingen vlug omhoog. In 1900 was het tot ongeveer 3 ton ge stegen en in 1922 werd het millioen overschreden. Om nog even terug te gaan: interes sant was te zien de invloed van de Belgische opstand in 1830, de Franse omwenteling in 1848, de Krimoorlog, de oorlog tussen Pruisen, Oostenrijk en Denemarken in 1864 en de Frans- Duitse oorlog in 1870, op de inleggei- den. MILLIOENENCIJFERS. De crisis der dertiger jaren kwam eveneens in de cijfers tot uitdrukking. De geldsanering in 19451946 deed het tegoed met een sprong omhoog gaan. En het jaar 1953 was het beste normale jaar wat de toename der in- leggelden betreft. Om maar direct enkele cijfers te noemen: op 1 Januari 1953 bedroeg het tegoed f 8.423.606,60. Er werd f4.671.329,03 ingelegd en f 3.250.485,36 terugbetaald, zodat eind December het tegoed f 9.844.450,27 was. Telt men daarbij de rente tot een bedrag van f 191.627,63, dan komt men tot f 10.036.077.90. Het totale aantal spaar ders, met inbegrip van de bijkantoren, steeg in 1953 van 17.553 tot 18.743. Er werden 2.144 nieuwe rekeningen geopend en 954 rekeningen gestaakt. En om enig idee te geven van het werk, dat op de Spaarbank moet wor den verzet, kan worden verteld, dat er ongeveer 60.000 posten moesten wor den verwerkt in 1953. Alleen in Vlis singen zijn er 13.512 spaarders. DRUKKE ZAKEN. Niet alleen particuliere personen hebben rekeningen lopen. Er zijn ook honderden verenigingen en or ganisaties, die over een spaarbank boekje beschikken. Voor vele daar van vormt dat boekje het voornaam ste onderdeel van de boekhouding Er komen verder steeds meer men sen, die hun pensioenen en ook wel hun salarissen op hun tegoed bij de Spaarbank laten bijschrijven, terwijl er ook koopvaardijmensen zijn, die elke maand door de scheepvaart maatschappij, waarbij zij in dienst zijn, een deel van hun salaris laten overmaken. DE HYPOTHEKEN. Zoals gezegd is 314 millioen in hy potheken belegd. Practisch alles is in Zeeland ondergebracht. En dat is ze ker ook één de mooie aspecten van deze Nutsspaarbank: het geld uit de streek gaat er ook weer in. Van be lang is ook, dat met ingang van 1 Januari j.l. de hypotheekrenten zijn verlaagd. Deze bedraagt nu 4 op gebouwen en 3% op landerijen. Als laatste in het land verhoogde de Vlis singse Nutsspaarbank pas in Juli 1952 haar hypotheekrentes. Thans is zij de eerste, die deze (ongevraagd) weer verlaagt. De gewone spaarrente be draagt vanaf 1 Januari 1950 2,16 De reserves bedragen momenteel f 1,173.000,of 11,7 van de totale bezittingen. Dit wil zeggen, dat, wanneer alle spaarders hun volledi- goeden zouden opnemen, er altijd nog f 1.173.000,overblijft. DE GESCHIEDENIS. Toen de Spaarbank in 1819 haar werk begon, werden er zittingen ge houden in het stadhuis en wel op Woensdagmiddag tussen 12 en 1 uur. In 1883 werd in een pand aan de Nieuwstraat begonnen met zittingen van een uur op twee avonden. In 1906 werden dat drie avonden en in 1908 kon het publiek elke werkdag en vier avonden terecht. In 1930 werd het nieuwe gebouw pan de Coosje Busken- straat in gebruik genomen. Iedere werkdag is dat geopend en ook op Maandag- en Vrijdagavond. Thans is de heer C. Ouwehand voorzitter, de heer F. v. d. Velde secretaris en de heer W. M. van Aller thesaurier. De heer F. P. C. Mijs is vice-voorzitter en bestuursleden zijn de heren ds J. S. Hartjes, C. Kamermans, H. P. Veening, ir. G. A. Kemper en H. B. J. Knoop. DE BIJKANTOREN. Tenslotte nog iets over de bijkanto ren. Elk daarvan heeft een plaatselijk adviseur. Dat in Souburg werd in 1914 opgericht. Burgemeester A. H. S. Ste- merding is adviseur en per 31 Decem ber j.l. was het tegoed f 513.767,96. In Goes was dit bedrag f 1.752.586,36. Het startte in 1941 en adviseur is notaris M. E. J. F. van Dissel. Het bijkantoor Wolphaartsdijk, opgericht in 1939, boekte als eindsaldo over het vorige jaar f384.856,27 en adviseur is de heer A. Koert. Terneuzen, .in 1949 gesticht, boekte f 235.423,50 en heeft de heer K. J. Hoving als adviseur. Zaamslag bracht het (ook in 1949 opgericht) tot f 61.812,50 eind 1953 en Axel, bestaan de sedert 1949 en met als adviseur de heer J. L. J. Maris, had op 31 Decem ber j.l. een tegoed van f 58.874,11. Pracht staaltje bergingswerk Drie Arnemuidenaars en een Verenaar deden prima werk in volle zee VEERE, 4 Januari. Vanavond is men er in geslaagd de kraan van de M.U.Z., die Zondag op de Noordzee voor IJmuiden was losgeslagen, in de storm te bergen. De lichter dreef in volle zee voor Domburg toen drie Arnemuidenaars en een Verenaar, die met de reddingboot „Cornelia Blan- kenheim", die ter assistentie was uitgevaren, zijn overgestapt. Later kwam de sleepboot „Ebro", die de kraan vanaf IJmuiden heeft gevolgd, in de na bijheid en met veel moeite er stond een hoge zee heeft men een sleep kabel weten vast te maken. Met de vier mannen als runners aan boord heeft de „Ebro", voorafgegaan door de reddingboot, de kraan naar de kust bij Vrouwenpolder gesleept, waar men het anker heeft uitgeworpen in af wachting van nadere orders. De reddingboot liep vanavond laat weer in Veere binnen. Anderen verrichten via de Spaar bank hun giro-betalingen. Aan het schoolsparen doen alle Vlissingse scholen mee. Ook bestaat het bedrijfs- sparen. In overleg met de brandstof- fenhandelaren is er een regeling tot stand gekomen, waarbij men voor zijn brandstoffen kan sparen. In 1953 be- De kraan was over de Noordzee af gedreven naar de Zeeuwse kusten. Het gevaarte dreef met grote snelheid vanmiddag voorbij de Oosterschelde door het Brouwershavense gat en over de Banjaard naar het Noorland in het Westgat voor Domburg. Daar wist men haar vast te maken. Was dit niet gebeurd, dan was de lichter op het strand van Domburg terecht gekomen. Het is niet van een leien dakje gegaan, zo vertelde schipper J. A. Minneboo van de reddingboot vanavond toen hij veilig en wel weer Vlissingse Nutsspaarbank „vierde" de 10 millioen, VLISSINGEN, 4 Jan. In aanwe zigheid van wethouder M. A. van Po- pering als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur hebben bestuur en personeel van de Vlissingse Nuts spaarbank vanmiddag tijdens een min zullen ook de huren der gemeentewo- j meer feestelijke samenkomst het ningen opnieuw worden vastgesteld. I gevierd, dat de tien millioen werd Besloten werd over te gaan tot aan- overschreden. De heer van Popering koop van gronden voor het uitbrei dingsplan. De begrotingen voor 1954 werden hierna goedgekeurd. Voor het O.L. onderwijs zal f23.per leerling beschikbaar zijn. Vervolgens besprak de raad de ga rantstelling voor de lening aan te gaan voor de bouw van een tehuis voor ou den van dagen te Tholen. Wethouder Kleppe deed het voor stel, dat de gemeente garant zal zijn voor een bedrag van f 20.000,Dit werd met 4 tegen 3 stemmen aan vaard. De heer Bijnagte vroeg naar de mo gelijkheid voor onvermogenden de rei nigingsrechten te verlagen en kreeg daarop van de voorzitter een bevesti gend antwoord. Een verzoek van de heer de Goffau om voortaan 's avonds te vergaderen werd verworpen. ging in zijn speech het verloop der inleggelden na en concludeerde, dat het publiek een groot vertrouwen heeft in de Spaarbank. Het zou hem bijzonder verheugen, indien daaruit tevens een hogere welvaart der Vlis singse bevolking zou blijken. Na af loop van dit meer officiële gedeelte bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Prov. Staten krijgen ontwikkelingsapport Tholen. MIDDELBURG, 4 Jan. Ged. Staten hebben de Prov. Staten mede gedeeld, dat zij het Ontwikkelings rapport Tholen in handen hebben ge steld van verschillende instanties, met verzoek spoed te betrachten. De behandeling zal in het openbaar ge schieden. MIDDELBURG, 4 Jan. Op Januari j.l. was het 25 jaar geleden, dat de heer A. Blok, bouwkundige te Middelburg en de heer J. Bal, bank werker le klas te Vlissingen, bij de N.V. P.Z.E.M. in dienst rtaden. Zaterdag werd de heer Bal gehul digd in het kantoor van de Techni sche Dienst te Vlissingen. De directeur der P.Z.E.M., ir T. Michielsen, sprak de jubilaris in har telijke bewoordingen toe, bracht hem dank voor de aan het bedrijf bewe zen diensten en overhandigde hem de gebruikelijke enveloppe. De hoofd opzichter der electrische centrales, de heer A. F. Linse, sprak daarna en haal de verschillende oude herinneringen op. Vervolgens spraken de personeel- chef, de heer van Beuzekom, de tech nisch ambtenaar, de heer F. H. Kaas hoek, die namens het personeel een fraaie rooktafel aanbood, en de voor zitter van de Personeelsvereniging, de heer C. van Hoek, zulks onder aan bieding van een kistje sigaren. De ju bilaris dankte allen voor de hem ge brachte hulde. Later op de morgen werd de heer A. Blok te zijnen huize op hartelijke wijze toegesproken door de directeur, ir Michielsen, die hem dankte voor de vele aan de vennootschap bewezen diensten, eveneens onder aanbieding van de gebruikelijke enveloppe. Het hoofd van afdeling bouwwerken, de heer C. W. B. Keiler, schetste de ju bilaris als een prima vakman en een mens met uitstekende eigenschappen, waarmede het goed is samen te wer ken. De heren Versluys en van de Re- pe boden, namens het personeel, een vulpen en een fraaie kleurets aan. Vervolgens spraken de personeelchef, de heer van Beusekom, de technisch hoofdambtenaar, de heer A. M. Kool wijk en de voorzitter der Personeels vereniging, de heer C. van Hoek, die kistje sigaren aanbood. De jubilaris dankte allen voor de vriendelijke woorden en de aangeboden geschen ken. in Veere terug was. De kraan dreef met grote snelheid en de zee was zo hoog, dat men niet dan met grote moeite er in is geslaagd de vier man nen over te zetten en later de sleep kabel vast te maken. In ieder geval ligt de kraan nu veilig en wel in het Veersegat en vermoedelijk zal de sleep bij het aanbreken van de dag binnendoor naar Rotterdam varen. Strijd om de „Zeeland" is verloren. MIDDELBURG, 4 Jan. De niet- terugkeer van de Stoomvaartmaat schappij „Zeeland" naar Vlissingen was voor een Statenlid aanleiding op te merken, dat hiermede niet alleen een provinciaal, maar ook een natio naal belang wordt geschaad. Te grote concentratie van economische macht op één plaats is schadelijk, zo werd gezegd. „De strijd is gestreden en ver loren. Het heeft geen zin hierover nogmaals te strijden", zo luidde het antwoord van Ged. Staten. Hoe ver het stond met de voor bereidingen van een helicoptèrdienst, zo was een andere vraag. Een con creet antwoord kon niet worden ge geven. De Provincie heeft gelukkig een stem in de studiecommissie door het lidmaatschap van de Commissaris der Koningin. De Zeeuwse fruitteelt KAPELLE, 5 Jan. Van de 1460 h.a. fruitteelt die door de stormvloed van 1 Februari is geïnundeerd,wordt het grootste gedeelte als verloren be schouwd. Reeds voor een oppervlakte van 1128 h.a. is een rooivergunning uitgegeven. Slechts een oppervlakte van 350 h.a. kwam dit jaar dus nog niet voor rooien in aanmerking. Hel valt echter te verwachten dat hiervan in de komende jaren nog een gedeelte zal verdwijnen. In Oost-Zuid-Beveland werd 450 h.a. geïnundeerd en ging 340 h.a. verloren en in de zak van Zuid- Beveland resp. 325 h.a. en 230 h.a. Het grootst was de schade op Schou wen en Duiveland, waar 205 h.a. boomgaard onder water kwam te staan welke allemaal verloren gingen. Op Tholen bleef 20 ha over van de 80 ha die onder water hebben gestaan. Ook bij Wolfaartsdijk ging alles verloren (67 h.a.). Op Noord-Beveland werd 63 h.a. geïnundeerd en voor 58 h.a. werd een rooivergunning uitgegeven.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2