DI|KDOORBRAKEN AAN DE OOSTZEEKUST ver Verkeer in verscheidene landen ontwricht L=v&nöóAq=3 Krijgsgevangenen na 23 Januari vrij, Sowjet antwoordnota Vele duizenden defileerden gisteren langs de baar BALDADIGE STREKEN IN MILITAIRE TREIN f 100.000 voor 75-jarige A.R.-partij V J PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Sneeuwval en stormen in Europa Nederland had zijn eerste sneeuwdag Afscheid van dr Plesman Politie treft maatregelen voor plechtige uitvaart Treinongeluk in India Dc Paus contra de televisie* Nagekomen Duitse erfenis Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD c 9e JAARGANG No. 2673 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 5 JAN. 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. wordt een groot Nederlander begraven, Dr. Albert Plesman, wiens naam onverbrekelijk zal blijven aan de Nederlandse bur gerluchtvaart en aan de K.L.M. Nederland verliest in hem een kundig, hardwerkend man en tevens een zeer rechtschapen mens. Hij zij ons allen ten voor voorbeeld. LONDEN, 4 Januari. Uit verscheidene delen van Europa kwamen berichten over sneeuwval, koude en stormen. Op sommige plaatsen is het weg- en spoorwegverkeer door sneeuw ontwricht. Uit Italië b.v. wordt gemeld, dat de treinen op de hoofdlijn tussen Noord- en Zuid- Italië door een hevige sneeuwval te Milaan en Genua zijn opgehouden. Aan de Oostkust van Zweden woedde een hevige storm. Tussen de Deens—-Westduitse en de Oostduitsee—Poolse grens zijn de dijken zelfs op verschillende punten doorgebroken. Brandweerlieden helpen bij de evacuatie van mensen uit de huizen aan ondergelopen straten van Liibeck. De grenspolitie evacueert met rubberboten vluchtelingen uit een nabijgelegen kamp, dat door het water van de buitenwereld is afgesneden. In Sleeswijk staat het havengebied onder water en het eiland Hiddensee is bijna geheel overstroomd. De mensen en dieren op het eiland zijn echter tijdig in veiligheid gebracht. Volgens berichten uit Oost- en West-Duitsland zijn arbeiders langs de Oostzeekust bezig met het ver sterken der dijken met zandzakken, daarbij geholpen door politie en vrijwilligers. Tengevolge van een dijkdoor braak in het Noorden van het eiland Funen zijn reeds 1200 ha onder gelopen. ENGELAND. Langs de Britse zeeweringen is Maandagochtend de wacht betrokken, nadat gewaarschuwd was voor nieu we stormen en hoge vloeden aan de Britse Oostkust. In Aldebrugh in Suf folk zijn een aantal huizen ontruimd en te Birchington aan de Zuidoost kust van Kent brak een noodzee- wering door. Ruim honderd bij over stromingen langs de Theems verdron ken schapen heeft men in de loop van de dag kunnen bergen. Door de harde wind werden electrische leidingen be schadigd zodat in vele plaatsen de stroom uitviel. HEVIGE SNEEUWVAL. In verschillende delen van Frank rijk is 't verkeer door hevige sneeuw val bemoeilijkt. Te Venetië werden laaggelegen districten var. de stad overstroomd. In bergdistricten van Zuid-Slavië werden weg- en spoorwegverbindin gen verbroken en talrijke dorpen wer den door sneeuw geïsoleerd. PANMOENDJON, 4 Jan. De voor zitter van de neutrale terugzendings commissie in Korea, de Indische lui tenant-generaal Thimajja, heeft van daag verklaard, dat indien de verbon denen en de communisten geen over eenstemming bereiken over het vast houden van de nog niet gerepatrieerde krijgsgevangenen na 23 Januari, de ge vangenen moeten worden vrijgelaten. Thimajja zeide, dat de Indische be wakingstroepen afwachten. Het is niet aan hen om politieke beslissingen te nemen. De Amerikaanse opperbevelhebber in het Verre Oosten, generaal John Huil, herhaalde nog eens het stand punt van de Verenigde Naties, dat de gevangenen op 23 Januari te midder nacht in vrijheid moeten worden ge steld. In een brief aan Thimajja zeide Huil, dat de gevangenen met Ingang van genoemd tijdstip als burgers moe ten worden beschouwd. De gevangenen die bij de vrijlating hulp van de verbondenen wensen, zullen in groepen naar het Zuiden worden gebracht. Huil ontkende, dat zijn staf had ge tracht invloed op de gevangenen te oefenen door agenten in hun midden te plaatsen, zoals in het meerderheids rapport wordt gezegd. Huil vond het minderheidsrapport van de Zweedse en Zwitserse afvaardiging veel onpar tijdiger en feitelijker dan het rapport van de Indische, Tsjechoslowaakse en Poolse afvaardigingen. In het Oosten van België is ook vrij veel sneeuw gevallen. In het land van Herve en in Limburg lag de sneeuw Maandag reeds 10 a 15 cm dik. Te Verviers ontstond een ernstige storing in het tramverkeer. Talrijke auto's konden niet verder als gevolg van aanrijdingen of slippen door ijzel op de wegen. NEDERLAND. Vfcor ons land was het gisteren de eerste sneeuwdag van deze winter. In alle provincies zijn meest lichte sneeuwbuien gevallen, hier en daar afgewisseld met wat hagel. De tem peratuur heeft de hele dag om het vriespunt geschommeld. Van stormen heeft ons land weinig last gehad. Al leen langs de Waddenkust en boven een deel van de Noordzee was sprake van harde wind. „Atoombank" cn Oostenrijk op de agenda? MOSKOU, 4 Jan. De Sowjet- regering heeft Maandag op de drie Westelijke ambassades te Moskou ge lijkluidende nota's doen overhandi gen, waarin wordt geantwoord op de Westelijke nota van vorige week. In de nota wordt te kennen gegeven, dat 25 Januari thans als vaste datum voor de opening van de conferentie tc Berlijn beschouwd kan worden. Een woordvoerder van het „Stade Department" heeft Maandag ver klaard, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, en zijn Russische ambtgenoot, Molotof, waarschijnlijk president Eisenhowers voorstel voor 'n „atoom bank" zullen bespreken. De woordvoerder deelde mede, dat ambassadeur Bohlen vorige week Woensdag met minister Molotof een inleidende bespreking over het plan heeft gehad. Voorts meent men te weten, dat o.m. zal gesproken worden over een mogelijk Russisch aanbod tot mede werking aan het tot stand komen van een vredesverdrag met Oostenrijk, mits de Westerse mogendheden afzien van een herbewapening van West- Duitsland. 's-GRAVENHAGE, 4 Januari. Omstreeks kwart over acht hedenmorgen is het stoffelijk overschot van dr Plesman het hoofd gebouw van zijn onderneming binnengedragen en in de hal op gebaard. De hal was gevuld met tientallen bloemstukken en kransen, evenals het voorportaal. De zoon van dr Plesman, de heer Albert Plesman Jr, en de schoon zoon, de heer Smithuysen, hebben met de directeuren van de K.L.M. de Chapelle Ardente bezocht en daarna heeft een vrijwel onafgebroken stroom Nederlanders en buitenlanders afscheid genomen. Daarbij waren o.a. luitenant-generaal b.d. I. A. Aler, generaal mr H. J. Kruis, de gezanten van Mexico en Ierland, dr ir M. H. Damme en echt genote. Afriaanse bewakers hebben Maan dag het vuur geopend op veertig ge vangenen, waarvan de meesten voor kleine vergrijpen werden veroordeeld, die uit een gevangenis te Nairobi braken. Een van de gevangenen werd gedood. Het K.L.M.-personeel van het hoofdkantoor is afdelingsgewijs langs de baar getrokken en zo ook het K.L.M.-personeel dat werkzaam is op Schiphol. Laatstgenoemden ruim 2000 in getal, kwamen met ex tra autobussen bij het hoofdgebouw. Op Schiphol heeft de directeur productie, ir F. Besancon, vanmor gen de K.L.M.-ers toegesproken. DODENWACHT. De eerste dodenwacht van het vlie gend personeel werd gevormd door gezagvoerder Eilders, boordwerktuig kundige Radder, telegrafist Buitendijk, steward Corstanije. Zij werden na een half uur afgelost. De dodenwacht be stond uit Nederlands en buitenlands personeel van de K.L.M. 200 KRANSEN. Het is moeilijk te schatten hoeveel vandaag langs de baar van dr Ples man hebben gedefileerd. Circa duizend personen hebben de registers die ter tekening in hotel Wittebrug lagen, ge tekend. Maar vele duizenden meer hebben de laatste eer betuigd; sommi gen met takken, of een tuiltje bloemen. Tot Maandagavond vertolkten reeds bijna tweehonderd kransen de dank en eerbied van allerlei personen en instellingen. Hedenmiddag om vijf minuten over vier heeft ritmeester Bischoff van Heemskerck, adjudant van H. M. de Koningin en eerste stalmeester bij het departement der Kon. stallen, in op- Elfmaal aan de noodrem getrokken dracht van H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard, in de hal van het hoofdgebouw van het K.L.M.- kantoor aan de Badhuisweg te 's-Gra- venhage een grote krans gelegd bfj de baar van dr Plesman. De krans was van witte bloemen en voorzien van linten met daarop de initialen van H. M. de Koningin en Prins Bern- hard. DE BEGRAFENIS. De begrafenisstoet zal morgen on geveer kwart voor elf van het sterf huis vertrekken. Gezagvoerders van de K.L.M. zullen als slippendragers fungeren. De stoet zal bestaan uit de lijkauto, gevolgd door een auto met bloemen en drie a vier volgauto's. Jubileum-commissie ontvouwt haar plannen Aan een sociaal-economische en een buitenlandse specialist is dringend behoefte DEN HAAG, 4 Januari. Op 3 April a.s. zal het 75 jaar geleden zijn, dat in een zijzaaltje van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht de antirevolutionnaire partij werd opgericht het behoeft nauwelijks be toog, dat men het plan heeft opgevat dit jubileum op waardige wijze te vieren. Er zijn plannen in de maak om op deze zelfde datum, 3 April, een massabijeenkomst te houden, vermoedelijk in Utrecht en ook in tal van provincies hoopt men vergaderingen te beleggen ter viering van dit jubileum. En omdat het pas geeft bij een dergelijke heugelijke gebeurtenis een cadeau aan te bieden, heeft zich een comité gevormd onder voorzitterschap van Dr A. A. L. Rutgers, dat tot doel heeft een bedrag van f 100.000 in te zamelen en dat bovendien een aantal contribuanten wil werven die te zamen jaarlijks een bedrag yan f20.000 aan de partij-organisatie zullen bijdragen. Wait is de bedoeling van dit cadeau? Op een persconferentie heeft Dr Rut gers daarop zijn visie gegeven zij het dat hij dit voorbehoud moest maken dat het Centraal Comité uit eindelijk zal beslissen wat er met het geld gebeurt. De gedachten van Dr Rutgers en van de gehele jubileumcommissie gaan uit naar een verdere uitbouw van de partij-organisatie. Daaraan is in de afgelopen negen jaren reeds veel gedaan de heer R. Gosker, adjunct-secretaris, heeft daarover een indrukwekkende opsomming ge geven, die degenen wier critiek op de partij en de partijleiding dikwijls niet mals is, toch wel stof tot na denken moet geven. In de komende maanden zal er zeker nog gelegenheid zijn hierop eens dieper in te gaan. TWEE SPECIALISTEN. Het dringendst heeft men echter behoefte aan een tweetal specialisten, die aan parlementariërs en partij voorlichting kunnen geven op het so ciaal-economische terrein en op dat van de buitenlandse betrekkingen en die in deze sectoren de nodige con tacten kunnen onderhouden. Hoezeer er behoefte bestaat aan een sociaal- econoom zal ieder duidelijk zijn: de politiek van de laatste jaren heeft zich vooral op dit vlak toegespitst en de problemen zijn dusdanig ingewik keld geworden dat het doen horen van een eigen, protestants chistelijk geluid zeker de volle arbeid van een zeer ter zake kundige vergt. En op het gebied van de buiten landse betrekkingen is het niet an ders: Dr Rutgers voorspelde voor de komende 15 tot 20 jaar een verdere verschuiving naar het internationaal niveau en Dr Bruins Slot, de buiten landse specialist van de A.R. Tweede Kamerfractie, onderstreepte hoezeer het nodig is dat een wetenschappelijk gevormd deskundige wordt aangesteld om de contacten, die in het jongste verleden gelegd zijn met geestverwan ten in het buitenland, te onderhou den en daarnaast studie te maken van de vele problemen die hier liggen. DE ACTIE. Het jubileumcomité stelt zich voor de f 100.000 in de maand Januari bij een te brengen en vraagt daarvoor van ieder lid van de partij een be drag van f 1.Te dien einde zal in Januari in elke Statencentrale een propagandavergadering belegd wor den, waar een der voormannen zal spreken over de geschiedenis van de A.R.P. Op 1 Januari 1953 telde de partij 101.458 leden zodat men meent met het bedrag van f 100.000 niet te hoog te hebben gegrepen, te meer om dat men ook verwacht dat geest verwanten hun bijdrage zullen willen geven. „Jubileren is zien naar de toe komst zo besloot Dr Rutgers zijn toespraak en we hebben hier het oog op de nabije toekomst, want het is onze bedoeling dat men die f 100.000 in vijf jaar zal hebben op gebruikt!" In enkele regels melden wij nog BERGEN OP ZOOM, 4 Januari. De extra trein, die vanmiddag tussen de 3 en 400 militairen van verlof terugbracht van Rotterdam naar Ber gen op Zoom, heeft tijdens de reis elf maal stilgestaan, omdat de militairen uit baldadigheid evenveel malen aan de noodrem trokken. De laatste keer dat ze dit „moedige" stukje uithaal den was vlak voor het bereiken van bet station. De trein liep door dit alles :cr uur vertraging op. Maar niet al leen dc militaire trein kon hierdoor niet op tijd aankomen op het baan vak Bergen op ZoomRotterdam ge-; raakte het treinverkeer ook in de war. Het muisje heeft een staartje ge kregen. Aangekomen op het station te Bergen op Zoom heeft de militaire politie alle militairen uit de trein on der bewaking gesteld. In plaats van met vrachtauto's naar de kazernes te Ossendrecht te worden vervoerd, kre gen ze een straf, die bestond uit een mars, via allerlei omwegen in to taal 15 tot 20 km. naar Ossendrecht. De Kon. Marecnaussee zal liet onder zoek voortzetten en de „raddraaiers" zullen hun straf niet omgaan. DAT in de nacht van 3 op 4 Januari in de haven van Flaauwers, op Schou wen een zolderschuit is los geslagen en op drift ge raakt. De schuit zit vast op de Neeltje Jans Roggeplaat en men was gisteravond doende het vaartuig vlot te trekken. DAT bij Serooskerke(Sch.) een dragline een benzine leiding geraakt heeft. De buis kon dit niet hebben, geraakte defect en 12.000 liters benzine gingen verlo ren. Een schadepost voor de fa Koomans te Sliedrecht. DAT de heer T. Oele te Kapelle vandaag tot de on prettige ontdekking kwam, dat twee van zijn kippen docdgcbz.en en drie andere en een haan verdwenen waren. Het vermoeden be staat, dat een hond de schuldige is geweest, doch dat zal de Rijkspolitie nog uitzoeken. DAT het echtpaar J. Borgs-Maas te Goes gister avond werd verrast met 'n serenade van de muziek vereniging „Euphonia". De muzikanten bliezen on danks de koude hun wan gen bol, want het gold hier een diamanten huwelijks feest en dat is geen alle daagse gebeurtenis. DAT er nu schot komt in de bouw van het zwembad van Middelburg aan Poe- lendaele. Gisteren is men begonnen met het opzetten van de directiekeet. Met het eigenlijke werk wordt bin nen enkele weken een aan vang gemaakt. DAT gistermorgen een door de heer E. K. uit Mid delburg bestuurde bestel auto, komende uit Vlissin gen, op de hoek Nieuwe Vlissingseweg-Poelen- daelesingel door de glad heid van de weg is geslipt en een houten paal, een verkeersbord eneen vuilnisemmer onderstebo ven heeft gereden. De wa gen werd (hoe is het mo gelijk!) aan de voorzijde nogal beschadigd. DAT Zondagmiddag de in woners van het rustige Veere werden opgeschrikt door claxon- of sirenegeloei en dat ieder dacht (het was juist hoogwater), dat er of iels met de dijken aan de hand was öf dat een schip in nood verkeerde. De oorzaak lag echter op een geheel andere plaats. In 'n garage was n.l. een auto- calxon aan het loeien ge slagen en aangezien de man van de garage niet thuis was, duurde het een kwartier voordat de stilte was weergekeerd. DAT men bij 't aanmaken van de kachel de nodige voorzichtigheid in acht moet nemen is in St. Philipsland bewezen. De heer J. v. D. hoorde tenminste een ge duchte knal, zag een hoop roet en stof en bemerkte, dat zijn schoorsteen van het dak was gevlogen op het dak van zijn buurman de heer C. R. Vijftig dakpannen en een dakraam sneuvelden. DAT de heer J. Baren- drecht, Wachtmeester le kl. der Rijkspolitie te Yerseke, is bevorderd tot opper wachtmeester. Personeel van de K.L.M. houdt de wacht bij de over leden President-Directeur, dr A. Plesman, opgebaard in de Chapelle Ardente, ingericht in de hal van het K.L.M.- gebouw aan de Raamweg te Den Haag. Links gezagvoer der Eilders, rechts voor, le boordwerktuigkundige Raddar, links achter le telegrafist Bui tendijk, rechts achter le ste ward Corstanije. NEW DEHLI, 4 Jan. Nabij Ba- thinda in Pendjaab, 250 km ten Noord westen van New Dehli, de hoofdstad van India, is Maandagochtend een passagierstrein verongelukt door het instorten van een brug over een kanaal. Vijftien personen verloren het leven en 45 werden gewond, van wie ze ventien ernstig. Men vreest, dat het dodenaantal nog zal stijgen, gezien de toestand van verscheidene gewonden. ROME, 4 Januari. Paus Pius de twaalfde heeft in een brief aan de Ita liaanse bisschoppen, op de Italiaanse katholieken een beroep gedaan zich rondom hun priesters te verenigen voor een heilige kruistocht om te ver hinderen, dat televisie het huiselijke leven zou vergiftigen met materialis me, domheid en hedonisme, die maar al te vaak in zoveel bioscopen worden aangetroffen. De normale waakzaamheid der au toriteiten ten aanzien van film en the ater is voor televisieprogramma's on voldoende, omdat zij doordringen tot in de huiskamers. „Een ander criteri um van waardebepaling is noodzake lijk", aldus de brief. „Op dit terrein blijkt daarom duidelijk, dat het be weerde recht op vrijheid van kunst uitingen zonder onderscheid of de toe vlucht tot de beweerde vrijheid van voorlichting en gedachte elke grond slag missen. Hogere waarden moeten worden beschermd". HAVELTE, 4 Jan. Aan de Koningskamp te Havelte, niet ver van de Korenmolen, hebben omwo nenden vanmorgen een ondergrond se munitiebergplaats ontdekt, af komstig van de voormalige Duitse bezetting. Grote voorraden patro nen, brandbommen enz. werden bij een summier onderzoek door de rijkspolitie in tegenwoordigheid van de burgemeester aangetroffen. De bergplaats bevindt zich temid den van door de Duitsers opgewor pen zandheuvels. Het terrein is voorlopig onder bewaking gesteld tot de komst van de opruimings dienst. Eerst dan kan blijken van hoe grote omvang deze bergplaats is. WATERSTANDEN Hoogwater Woensdag 6 Jan.: Vlissingen: 2.34 u. 2.02 m„ 14.58 u. 2.12 m. Terneuzen: 3.05 u. 2.22 m., 15.29 u. 2.32 m. Wemeldinge: 4.23 u. 1.72 m., 16.43 u. 1.85 m. Zierikzee: 4.09 u. 1.46 m., 16.33 u. 1.59 m. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.47 u., onder 16.44 u. Maan op 9.40 u., onder 18.36 u. DE BILT ZEGT: Veel bewolking. DE BILT, 4 Jan. Overwegend zwaar bewolkt, met plaatselijk enige sneeuw. Meest matige Noordoostelijke tot Oostelijke wind. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1