10 °|o KORTING Herverkaveling vraagt ernstige bezinning op toekomst. Nieuws uit de Provincie. 11 Landbouw heeft groot belang bij afsluiting der zeegaten, Knal prijzen 2.95 Fa LOUWERSE DE PRIESTER Koopt het mooiste voor de laagste prijs bij A. C. van der Rest - Goes cuimt Ofp 50 zuiver gabardine mantels ja yr 24 damesjaponnen sm 36 damespantalons 34/46 16.95 Bcstudt uw g>dd %wd Goes, Lange Vorsstraat 80-82 bij MIDDELBURG WAND- EN VLOERTEGELS, BOUWKERAMIEK, BOUWPLATEN. BOARDS, TRIPLEX Aanbesteding Bediende flinke Dienstbode „Zeeuwsch Dagblad" Ir SHerweijer wilde „stimulerende onrust" opwekken. Kolonievorming in Canada van boeren uit rampgebieden? Twee Zeeuwse klassen mogen een dag op reis Mej. Don nam afscheid van „Kinderzorg" Uitvoering Deltaplan levert niet meer dan 10.000 ha nieuwe grond op. Vlisstngen. Goes Zierikzee. Maandag 4 Januari 1954 ZEEKWSCH DAGBLAD Pagina 5 BERCO" in modetinten, vanaf 77.50 voor Wal <3 mooie ruitdessins, alleen 46/52 W „CTBTO.. maat 30-35 maal 36-42 3.95 TELEFOON 3243 p. f. Namens het Gemeente bestuur van Walphaartsdijk zal door ondergetekende op Woensdag 20 Januari a.s., des voormiudags 11 uur, ten gemeentehuize in het openbaar worden aanbesteed!: Het aanleggen van een riolering en het maken van bestratingen in de Gemeente Wolphaarts- dijk. Bestek en tekening zijn na betaling van ƒ7.50 (per post 8.vanaf Dinsdag 5 Jan. a.s. verkrijgbaar bij de Cen trale Dienst Bevelanden, Dorpsstraat E 149 te.'s-Heer Arendskerke (Tel. Ki 1106 217). Restitutie aan inschrijvers tot en met de dag ha de aanbesteding per ongeschon den stel ƒ5. De Directeur C.D.B.: Z. H. VALK. en méér I op de voorradige Buikbanden, Corsetten, en Beha's, Bandages, Elastieken Spatader kousen, en op tal van Toiletartikelen enz. welke niet aan vastgestelde prijzen gebonden zijn I Profiteert van deze zéér bijzondere aanbieding! LANGE KERKSTRAAT 42 - TELEFOON 2468 (K 1100) Algemeen Ziekenfonds „Walcheren". Met ingang van 2 Januari 1954 zal de praktijk van dokter J. A. VAN KOOTEN worden voortgezet door dokter A. J. BOUMAN op hetzelfde adres: Koudekerkseweg 78a. De bij dokter van Kooten ingeschreven Ziekenfonds verzekerden zullen worden overgeschreven naar dokter Bouwman, tenzij zij binnen 14 dagen een andere keuze doen. HET BESTUUR. Uitslag verloting van de C.J.M.V. „Weest Getrouw" te Souburg, gehouden op 30 Dec. 1953. Lot no. 1055 Lot no. 1510 960 478 1458 1728 1681 1814 333 227 949 253 1545 231 956 1781 1717 1870 1117 1649 1332 723 1078 1001 1679 Prijzen kunnen worden af gehaald bij de heer T. DE LOOF, Burchtstraat 45 te Souburg. Prijzen die na een maand niet zijn afgehaald verval- ienaan de vereniging. Op Notarisk ntoor te Mid delburg wordt voor directe indiensttreding gevraagd niet boven de 20 jaar, be kend met typen. Brieven onder No. 3302 aan het Bureau van dit blad te Middelburg. De ondergetekenden wen sen hun vrienden, kennis sen en relaties een voor spoedig 1954 toe. 's-H. ARENDSKERKE J. Vos, Petroleumhandel I. Kole, Rijw'elhandel ARNEMUIDEN C. v. d. Ketterij-Goedheer Bij de intrede van 1954 Gods onmisbare zegen toe gewenst. JAC. DEN HAMER. A. DEN HAMER- COPPOOLSE. Terneuzen, Axelsestr. 120. Gevraagd in Rotterdam (Kralingen) voor spoedige in diensttreding, voor dag en nacht goed kunn- "id. koken en bereid alle voorkomende huishoudelijke bezigheden t_ verrichten. Verdere hulp aanwezig. Sollicitaties (onder opgave van referenties) schriftelijk onder No. A 4031 Bureau van dit blad te Goes. Een machine doet nu het werk ER WAS EENS een tijd - nog niet zó langgeleden dat stoffer en blik het enige,,g area dschap'. was om de tepijten schoon te maken. Toen kwam de aanvankelijk dure stofzuiger I Dagbladreclame en nog eens dagbladreclame maakte de stofzuiger zo populair, dat massa fabricage mogelijk werd tegen lagere prijs. Nu zijn ze prac- tisch onder ieders bereik Bedenk wal dagb'adreclame vermag 1 brengt de naam erin I MIDDELBURG, 2 Januari Met grote nadruk heeft de directeur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel, ir S. Herweijer, in zijn rede voor de Zeeuwse C.B.T.B. gewezen op de ingrijpende gevolgen van de komende her verkavelingen in Zeeland, nog niet zozeer door de gewijzigde bedrijfsuit- voering als wel door de morele, sociale en maatschappelijke vragen, die door de in de herverkavelingsgebieden wonenden zullen moeten beantwoord. Ook over emigratie zei de heer Herweijer belangrijke dingen. Hij deelde o.m. mede, dat onze emigratieattaché in Canada de rampgebieden heeft bezocht en met de Canadese autoriteiten overleg zal plegen over de vraag, op welke wijze deze speciale emigratie zo goed mogelijk kan verlopen. O.a. zal worden nagegaan, of niet meer boeren van een bepaald eiland zich in Canada in het zelfde gebied kunnen vestigen. Hoewel de Canadese regering in het algemeen bezwaren heeft tegen kolonievorming is zij waarschijnlijk bereid voor boeren uit de herverkavelingsgebieden een uitzondering te maken. Ir Herweijer zei o.m., dat de boeren in de herverkavelingsgebieden zich in de komende tijd ernstig zullen moeten afvragen wat zij willen gaan doen. Een groter bedrijf, indien het huidige aan zienlijk beneden de 10 ha groot is? Naar de N.O.P. of emigreren? Hoe het moet met de zoons, die niet allen boer kunnen worden zonder dat dit gaat ten koste van de splitsing van het bedrijf. Of zij voldoende geld hebben om een groter bedrijf efficiënt te leiden enz. NIET DE KAT UIT DE BOOM KIJKEN. De spreker wilde, zoals hij het uit drukte, een stimulerende onrust op wekken, ook al met het oog op het geen in Walcheren plaatsvond. Voor boeren daar werd 3000 ha in de N.O.P. beschikbaar gesteld, maar er werd maar 2000 ha gebruikt. Velen wilden de kat eerst eens uit de boom kijken. Men dient echter goed te beseffen, dat de uitvoering van een sanering alleen mogelijk is, indien na 2 of 3 jaar de Herverkavelingscommissie weet welke grond beschikbaar is om aan de te kleine bedrijven toe te voegen. Dat wil in dit geval zeggen, dat in de jaren 1954 tot en met 1956 moet komen vast te staan wie er naar de N.O.P., de Braakman en de Quarlespolder gaat en wie er wil emigreren. Wanneer pas in 1958 de beslissing wordt genomen, dan heeft de herverkaveling haar betekenis verloren. BEWUST DOORLEVEN. Voor degenen, die blijven, is het zeer noodzakelijk te overwegen, of de her bouw van meer boerderijen niet in handen van één architect en van één aannemer dient te worden gegeven. Belangrijker is nog, dat het gehele ge zin de herverkaveling zal doorleven. Particuliere organisaties kunnen veel bijdragen tot een goede voorlichting (o.m. door het organiseren van cursus- K.L.M.-gezagvoerder hieid lezingen. ZIERIKZEE, 4 Januari In het kader der adoptie van de gemeente Amsterdam van Schouwen-Duiveland heeft de beken de gezagvoerder der K.L.M., de heer W. C. van Veenendaal, te Noordgouwe, Drei- schor en Zonnemaire een uiteenzetting gegeven over het vliegwezen in het bij zo ider over de K.L.M. Voorts werden er kleurenf.lms vertoond over de routes, die door de K.L.M. worden onderhouden. Met belangstelling werd een en ander gevolgd. Aan het eind van de avonden werden spreker en de gemeente Amster dam dank gebracht voor het g^bodene. Benoeming, Als vertegenwoordiger voor de provin cie Zeeland in de ad": scommissie voor Schoolradio-aangelegenheden te Utrecht is benoemd de heer Jac. M. Luijkenaar alhier. sen en tentoonstellingen), maar dit is niet voldoende. Eigenlijk zou iedere vrouw, die een nieuwe inboedel moet kopen, door een deskundige vrouw voorgelicht moeten worden. De overheid kan hoogstens stimuleren en een verantwoord subsi diebeleid voeren, maar de grootste taak ligt hier bij de particuliere orga nisaties. SOCIOLOGIE. „Verhoging van welvaart, die niet gepaard gaat met versterking van ons geestelijk en cultureel bezit, is geneigd te ontaarden in dikdoenerij, protserig heid en geestelijke armoede", aldus ir Herweijer, die daarna de grote beteke nis van de sociologische wetenschap in het licht stelde en het toejuichte, dat naast het algemeen, het Herv. en het R.K. sociologisch instituut kortgeleden ook van Geref. zijde een dergelijke in stelling is gesticht. Samenwerking waar mogelijk, gecoördineerd gelijkop werken waar op grond van bepaalde beginselen een gemeenschappelijk op treden onoverkomenlijke moeilijkhe den oplevert, zo was zijn standpunt. De kinderpostzegelactie AMSTERDAM, 31 Dec. Op 16 Oc tober van dit jaar kreeg de schooljeugd in heel Nederland de kans om geduren de 5 dagen nu eens straffeloos overal aan de bel te trekken: de actie voor de kinderpostzegels was begonnen. In nog groter aantal dan in vorige jaren trok ken de kinderen er op uit: ruim 12.000 klassen leverden ongeveer 350.000 jeugdige medewerkers en de bestellin gen stroomden bij honderdduizenden binnen de jeugd legde een goede basis voor het succes van de kinder- zegelactie 1953. Hoe het eindresultaat zal worden valt nog niet te voorspellen, want de verkoop gaat nog door tot 16 Januari. De hoofdprijs een vacantie van 14 dagen in Nederland met de hele klas viel ten deel aan de zevende klas van de openbare lagere school, School straat 2 te Schagen. Bovendien kreeg in iedere provincie één klas een schoolreisje van één dag cadeau. De gelukkigen in Zeeland zijn de leerlingen van de zevende klasse van de R.K. school, Walstraat 33 te Axel. Ook aan de nationale Kerstprijsvraag „Voor het kind" deed de schooljeugd van harte mee. Voor de scholen was aan de prijsvraag de zogenaamde plakactie" verbonden. Een tweede prijs kreeg kiasse 1 van de scnooi voor geevacueerde kinderen te Renesse. Belangrijk achtte ir Herweijer het ook, dat thans in Wageningen de grondsla gen worden gelegd voor de opleiding van de huishoudelijke consulenten. EMIGRATIE. Over de emigratie werd medege deeld, dat hoeren uit de rampgebieden, die emigreren, hun grond kunnen over dragen aan de Stichting Beheer Land bouwgronden. Zij krijgen dan de waar de daarvan mèi alle uitkeringen van Landbouwherstel uitbetaald in de geldsoort van het land, waarheen zij emigreren. Na 1 tot lVz jaar is men dan in staat een behoorlijke boerderij te kopen. Voor dit doel wil de regering een buitenlands deviezenverlies van 5 millioen gulden aanvaarden. Deze bij zondere deviezenfaciliteit vervalt over 2 of 3 jaar, zodat spoedig beslissen ge boden is. MIDDELBURG, 4 Januari Vorige week nam mej. L. Don afscheid van „Kinderzorg" te Middelburg. Zij heeft ruim 20 jaar in de tehuizen der vereni ging gewerkt en is nu met pensioen ge gaan. De vice-voorzitter der vereniging, ds H. M. Strating, prees haar om het noes te werk in al die jaren verricht en bood mej. Don' als blijk van waarde ring een prachtige ets aan. Daarna sprak de directeur, de heer-T. J. Kolk, de scheidende medewerkster toe, haar tekenend als een prettig personeelslid en een enthousiast werker. Vervolgens bood de heer de Bree, als secretaris van de vereniging van oud-huisgenoten mej. Don een schemerlamp aan. Ook de kinderen bleven niet achter. In 'n drie samenspraak werden mej. Don alle goede wensen toebedacht, gepaard gaand met diverse cadeaux, waarna 't toneelstukje „Afscheid van de linnen kamer" werd opgevoerd. Na de pauze bleef men nog geruime tijd genoeglijk bijeen, waarbij voor de kinderen een „Kinderzorg"-filmpje ge draaid werd. Mej. Don sprak aan het eind van de avond een dankwoord. Verdrogings' en verziltingskaart is al gereed. MIDDELBURG, 2 Januari Hoewel ir S. Herweijer, de directeur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel, geen oordeel wilde uitspreken over de waterstaatkundige consequenties van een eventuele afsluiting der zee-armen in Zuidwest Nederland (dat is niet zijn terrein!) wilde hij toch (voor de Zeeuwse C.B.T.B.) het één en ander zeggen over de kardinale vraag, welke belangen in de landbouw- en visserijsector bij deze afsluiting zullen worden geschaad of gebaat. Eén van zijn conclusies was, dat elk jaar van langer wachten met de afsluiting de schade door verzilting van de grond steeds meer toeneemt. De beruchte zouttong dringt steeds verder naar het Oosten. Een nadeel is, dat de afsluiting de nekslag betekent voor de zoutwatervisserij. Momenteel wordt nagegaan de economische betekenis van deze bron van welvaart. Allereerst wordt onderzocht, of verplaatsing van de oester-, mossel en kreeftencultuur inderdaad mogelijk is. Van visserijzijde wordt dit ernstig betwijfeld. Indien dit werkelijk niet kan, dan zal men de economische en maatschappelijke voor- en nadelen van de afsluiting tegen elkaar moeten afwegen. Naar een mededeling van ir Her-inpolderingsmogelijkheden bij afslui- weijer zijn de agrarische aspecten van I ting der zeegaten niet groot zijn. In to- het Delta-vraagstuk reeds enige maan-1 taal zal in het deltagebied niet meer den op het ministerie in studie. Van Zuidwest Nederland zijn al een ver drogings- en een verziltingskaart ge maakt. Voor het uiterst Zuidwesten speelt vooral de verzilting een belang rijke rol. Aan de hand van vele praktjjk-ge- gevens en nadere onderzoekingen is komen vast te staan, dat opheffing van de verzilting binnen de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden een bruto-op- brengst-verhoging van ruim 5 millioen per jaar in de agrarische sector kan be werkstelligen. Bovendien vloeit hieruit voor de tuinbouw en de veeteelt een directe kostenbesparing voort van ca. 1 Vz millioen gulden, omdat men dan zoet water bij de hand heeft. Deze cij fers zijn momenteel niet zo hoog, maar men moet wèl beseffen, dat de verzil ting steeds erger wordt. Gebleken is, dat in Zuidwest Neder land, met inbegrip van Westelijk Bra bant, 160.000 ha verdrogende en droog- tegevoelige gronden met tenminste 15 pet. lagere oogsten dan normaal zijn gelegen. Een goede watervoorziening van lichtere gronden zou het mogelijk maken het rogge-areaal in het bouw plan terug te dringen en op meer ar- beids- en kapitaalintensieve gewassen over te schakelen. DE INPOLDERING. Ir Herweijer was van oordeel, dat de dan 10.000 ha cultuurgrond gewonnen kunnen worden (de Wester-Schelde buiten beschouwing gelaten). Uitvoe ring van het Drie-eilanden-plan zou een landwinst van ca. 1800 ha beteke nen. In het algemeen bestaat de bodem der Zeeuwse stromen uit grof zand. De economische mogelijkheden zijn uiter aard beperkt, temeer, als men bedenkt, dat nog aanzienlijk kwel is te verwach ten en de oppervlakte van het totale zoetwaterbassin hierdoor wordt ver kleind. PLAATSELIJKE SANERING. In gevallen van inpoldering in Zee land zal ernstig overwogen moeten worden, of men niet gelijktijdig be paalde delen van de aangrenzende eilanden (met name Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen) moet saneren met de dan beschikbaar komende grond. Ir Herweijer deelde mede, dat de herverkavelingsmethode op basis van vrijwilligheid nader zal worden uitge werkt in de nieuwe Ruilverkavelings- wet, die het komende voorjaar bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Men kan dan tegelijk met de inpolde ring plaatselijk een sanering doorvoe ren zonder dat een beroep op de Zui- derzee-inpolderingen behoeft te wor den gedaan. Jeugdige Amsterdammers helpen Oosterland. Vijftig jeugdige Amsterdammers, 40 leerlingen van de Electro Technische School en 10 leerlingen van de M.T.S. aldaar zijri in Oosterland en Nieuwer- kerk aan het werk als assistenten van de monteurs van de P.Z.E.M. voor het herstel der lichtleidingen en de straat verlichting. Onder leiding van de he ren J. H. van Peursem, leraar M.T.S. en J. Schippers, leraar E.T.S. hebben ze onderdak gevonden in het Dorps huis te Oosterland. Werkkleding en handgereedschap hebben zij zelf mee gebracht, het Amsterdamse G.E.B. heëft voor gereedschappen gezorgd. Oud en 'Nieuw werd in café „De Meebaal" te Nieuwerkerk gevierd, welke viering was aangeboden door het G.E.B. te Amsterdam en de P.Z. E.M. De 'jongens verzorgden zelf een programma en werden op ruime wijze getraeteerd o.a. op oliebollen en cho colademelk. Adviesraad voor de sport ingesteld. Nog net voordat het nieuwe jaar een aanvang had genomen, hebben de Vlis- singse sportverenigingen het belangrijke besluit genomen om, zoals in enkele plaatsen van ons land al het geval is een adviesraad voor de sport in te stellen, waarin van elke vereniging twee leden zitting zullen hebben. De adviesraad zal de plaats gaan innemen van de Stichting Sportpark Vlissingen die de statuten in die zin hebben gewijzigd. Ook nu is weer de vorm van een stichting gekozen en het stichtingsbestuur zal bestaan uit ze ven leden, drie waarvan een van de voet balver. aan te wijzen do. r de adviesraad en vier leden die door het gemeentebe stuur zullen worden benoemd. Er is een voorlopig bestuur gekozen be staande uit de heren C. W. Louwerse, C. v. d. Linde en J. Grool. Besloten werd dat voor 15 Januari de candidaten voor het definitieve bestuur moeten zijn op gegeven. Jammer voor de spoi ^verenigin- gen is dat de heer v. d. Mark geen candi- datuur meer zal aanvaarden. Hij heeft in de afgelopen jaren getoond dat hij de sport een warm hart toedraagt en zijn be sluit zal door velen worden betreurd. Voor het vele werk dat hij in het belang van de sport heeft gedaan werd hem door de heer Korteweg dank gebracht, wat door de vergadering met applaus werd onderstreept. De adviesraad zal de zegenschap krij gen over alle gemeentelijke sportterrei nen, het vgerdelen van de zalen en wat daar maar mee in verband staat. Als dit contactorgaan tussen het gemeentebe stuur en de sportvereniging op volle toe ren is gaan draaien dan zal het zeker kunnen bijdragen tot de bloei van het Vlissingse sportleven. Bevordering. De heer L. Vuijk alhier, districtsmon teur 2e klasse bjj de N.V. PZEM is be vorderd tot districtsmonteur le klasse. Bevordering. De agent van politie H. J. Berrevoets is bevorderd tot hoofdagent. Benoeming De heer A. Cornelissen, onderwijzer aan de Chr. Nationale School, is m.i.v. 1 April a.s. benoemd als onderwijzer bij het Chr. B.L.O. te Middelburg. ■s-H. ABTSKERKE De stationsbuurt heeft licht. Een lang verwachte wens is in vervulling gegaan voor de bewoners van de stationsbuurt. Op de 31ste December heeft de PZEM deze buurt aangesloten op het lichtnet. Dat werd dus voor deze gezinnen een oudejaarsavond zonder petroleumlamp. s-GRAVENPOLDER Ned. Herv. kerk. Bij de Ned. Herv. Ge meente is gekozen tot diaken D. Wisker- ke. Herkozen als notabel werd de heer A. C. Oele en gekozen A. B. Hulstraf. GR1JPSKERKE C.B.T.B.-vergaderingr. Op de dezer da gen gehouden vergadering van de C.B. T.B. heeft Drs J. J. Knibbe gesproken over: „Het algemeen land- en tuinbouw- beleid". Spreker gaf op 'duidelijke wijze weer wat de taak van de overheid en wat die voor de boeren en tuinders moet zijn. Een vruchtbare bespreking volgde op deze causerie. KRABBENDIJKE Benoeming aangenomen De heer C. J. Snoep, die benoemd is tot ouderling-kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente, heeft deze benoeming aan genomen. N.W. EN ST. JOOSLAND Verkiezing Ambtsdragers. In de Ned. Herv. kerk zijn gekozen tot ouderling in de vacature C. P. Reijnhoudt, M. Kake- beke, die de benoeming aannam en tot diaken in de vacature P. J. de Klerk, L. Wijkhuis(, die eveneens de benoeming aannam. In de vacature R. Joosse, Jac. Westveer, die bedankte en in de vacature P. v. Leerdam, Jac. van Strien, die eveneens bedankte, zodat er nu nog 2 vacatures voor diaken zijn, waarover de gemeente t.z.t. zich nader zal moeten beraden. NOORDGOUWE Overplaatsing. De opperwachtmeester van de Rijkspolitie J. C. de Vries is m.i.v, 1 Januari 1954 overgeplaatst naar Assen. 57. ANN ALAND Kabels aangekomen. De bewoners van de boerderijen buiten de gemeente Sint- Annaland zullen binnenkort electrisch licht krijgen. De kabels zijn reeds onder deze gemeente gearriveerd .Voor genoem de bewoners wel een grote verbetering. Benoeming. De heer Corns. Hartog, on derwijzer aan de School met de Bijbel te Sint Annaland is met ingang van 1 April 1954 benoemd tot onderwijzer aan de op deze datum te openen nieuwe Christelijke School te Scherpenisse. ST. PHI LI PS LAND Verkiezing Ambtsdragers. Bij de ge houden kerkeraadsverkiezingen in de Ned. Herv. kerk zijn tot ouderling herko zen de heren de Rooy en v. d. Ende; en tot diaken de heer W. Everaers. WESTKAPELLE Nieuw raadslid. Doordat raadslid W. Westerbeke ontslag heeft aangeboden, ontstaat een vacature in de gemeenteraad. Zijn opvolger op de lijst van de P.v.d.A. is de heer J. de Pagter. WOLPHAARTSDIJK Pracht geschenk. Het jeugd-Rode Kruis uit Drachten heeft de kleuters van de Chr. Kleuterschool te Wolfaartsdijk een goede Oudejaarsdag bezorgd. De kinde ren werden verblijd met 40 tafeltjes en eenzelfde aantal stoeltjes, waardoor iede re kleuter zijn eigen meubilair heeft. Na de vacantie zullen de nieuwe meubels in gebruik worden genomen. 'ZEhDlJKE 40 jaren besteller. De postbode J. de Lessine zal dezer dagen 40 jaren als be steller bij de PTT werkzaam zijn. Het zal de jubilaris zeker niet aan belang stelling ontbreken. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Heden overleed na een lang durig lijden, onze geliefde Man, Vader, Behuwd-, Groot- en Over grootvader MAARTEN ARENDSE, in de ouderdom van 81 jaar. Uit aller naam: M. C. ARENDSE- GIDEONSE. Souburg, 2 Januari 1954. Kanaalstraat 23. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Woensdar 2 uur, van af het sterfhuis. Liever geen bezoek.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5