VAL DA TERN. BOYS ZETTEN HET NIEUWE JAAR GOED IN GEMEENTERADEN Zaterdagmiddagvoetbal Cortgene versloeg 's-Heer Arendskerke met daverende cijfers Damwand door 50 kV kabel geheid Weinig aanvoer van fruit Bouw burgemeesterswoning besproken. Arnemuiden nam afscheid van burgemeester JL v* cL Bos rolt plakt brandt Bruinisser vissers vergaderden THOLEN KRIJGT TEHUIS VOOR BEJAARDEN Brutale inbraak te Westkapelle Brand in HL van B. te Middelburg Oudejaar met discussie over wethouderszetel besloten. Huurverhoging voor de noodwoningen Maandag 4 Januari 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 GOES, 2 Januari. De eerste voetbalzaterdag in het nieuwe jaar heeft de tweede kampioen opgeleverd. Door de zwaarste concurrent, Zaamslag I, dat lange tijd koploper is geweest, te verslaan is Tern. Boys I Zaterdag kam pioen geworden. Proficiat Terneuzenaars! Verder hebben zich niet veel ver rassingen voorgedaan. Een paar uitslagen verdienen echter nog wel even apart genoemd te worden. Wemeldinge II wist in de tweede klasse A, nummer 2 van de ranglijst, V.C.K. te kloppen, al was het dan met kleine cijfers. Cortgene deed het nog veel beter door 's-Heer Arendskerke met niet minder dan 101 huiswaarts te zenden. Ook in Yerseke, waar het de laatste tijd nog al rommelig is rondom deze kick and rush-sport, heeft het niet aan de nodige spanning ontbroken. Wissekerke kwam hier zo goed voor de dag, dat de ruststand met 31 voor deze club inging. De Yersekenaren zijn echter na de thee uit een ander vaatje gaan tappen met het gevolg, dat de wedstrijd in een 5—4 overwinning voor hen eindigde. Ook -in Oostkapelle is het er heet naar toegegaan. Een kwartier voor het einde had Koudekerke Hl daar nog een veilige 4—1 voorsprong. Toen de scheidsrechter het eindsignaal blies had Oostkapelle het tot een 5—4 overwinning weten te brengen. EERSTE KLASSE. Krabbendijke won vandaag met da verende cijfers van Kapelle (72). De overige wedstrijden hadden minder grote uitslagen. Arnemuiden heeft de handen vol gehad aan de Colpl. Boys. Slechts met 20 wisten de Arnemuide- naars te winnen. Ook de Rillanders hebben het niet gemakkelijk gehad te gen Nieuwdorp. Rillandia boekte maar een benauwde 32 zege. Wemeldinge boekte een mooie overwinning op V.C.K. I (3—1). Arnemuiden Rillandia Krabbendijke Wolfaartsdijk Kapelle Wemeldinge Nieuwdorp V.C.K. Colpl. Boys Kloetinge 16 11 16 12 15 12 15 8 15 16 14 16 15 14 1 26 48—18 3 25 62—35 3 24 69—30 6 17 4240 7 14 43—51 8 13 37—46 6 12 35—37 3 10 9 24—46 3 10 7 2844 1 11 5 27—61 TWEEDE KLASSE A. De kampioen, Arnemuiden II, werd ook door Colpl. Boys niets in de weg gelegd (60). Nieuwdorp heeft het niet zo bijzonder best gedaan tegen Wolfaartsdijk II. We hadden een gro tere overwinning dan 43 verwacht van de Nieuwdorpenaars. Wemeldinge II deed goed werk, zoals we reeds in onze inleiding schreven. V.C.K. II moest het onderspit delven met 23. Arnemuiden II 15 14 0 Nieuwdorp II 13 10 0 V.C.K. II 15 9 2 Wemeldinge II 16 10 0 Kloetinge II 14 9 0 Krabbendijke II 12 6 2 4 Colpl. Boys II 15 3 2 10 Rillandia II 12 2 2 8 Kapelle II 12 1 0 11 Wolfaartsdijk II 14 1 0 13 1 28 89—18 3 20 48—34 4 20 43—27 6 20 63—46 5 18 55—38 4 14 39—24 0 8 33—42 6 31—56 2 20—69 2 19—86 TWEEDE KLASSE B. Serooskerke was haast een struikel blok voor 's-H. H. Kinderen (00). Goes V heeft het niet kunnen bolwer ken in Veere (31). Over de presta ties van Cortgene hebben we ons zeer verbaasd en ook het goede werk van Wissekerke in Yerseke heeft ons min of meer „paf" doen staan. S.V.D. heeft schijnbaar in Kamperland ook het on derste uit de kan moeten hebben (6-1). Veere I 14 11 2 1 24 68—25 S.V.D. I 14 11 1 2 23 63—22 Kats I 14 11 0 3 22 52—18 's-H. H. Kind. I 18 8 3 3 19 43—27 Goes V 15 7 3 5 17 35—28 Yerseke IV 15 6 2 7 14 43—33 Serooskerke I 14 5 3 6 13 3342 Bevelanders I 16 4 1 11 9 3945 's-H. A.kerke II 17 4 1 12 9 45—85 Cortgene I 12 3 0 9 6 2443 Wissekerke I 13 1 0 12 2 19—97 GOES, 4 Januari. Het dijkherstel heeft op de laatste dag van het oude jaar de P.Z.E.M. een onaangename ver rassing gebracht in de vorm van een ernstige storing in het 50 kV-net, waar door Zeeuwsch Vlaanderen zonder stroom kwam te zitten. Dank zij het feit, dat de vroegere centrale van Westdorpe weer kon worden ingescha keld gelukte het, al moest men de grootste zuinigheid in acht nemen, de bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen licht te blijven geven. TWEEDE KLASSE C. De enigste wedstrijd, die in deze klasse gespeeld werd, is werkelijk van spannende aard geweest. Zowel Oost kapelle als V.C.K. hebben voor de zege gevochten. Maar uiteindelijk bleken de Oostkapellenaars toch in de meerder heid te zijn (54). Middelburg VI 14 12 13 11 13 8 13 7 14 3 11 3 12 2 14 R.C.S. V E.M.M. IV Meeuwen I Nieuwland I V.C.K. III Serooskerke II Oostkapelle I 1 25 77—19 2 22 49—27 5 16 51—27 5 15 36—45 9 8 31—51 8 6 26—57 8 6 2442 2 2 10 6 24—49 TWEEDE KLASSE D. Zaamslag heeft zich Zaterdag het kampioenschap laten ontgaan. Volgend jaar beter mannen! Hoek kan zich na de nederlaag van Zaterdag tegen Drie wegen (12) niet meer van de onder ste plaats afspelen. Tern. Boys I Zaamslag I Spui I A.Z.V.V. I Driewegen I Hoek I 15 11 14 9 14 14 15 14 2 24 85—30 3 20 63—51 4 17 44—33 9 10 45—55 9 9 32—53 10 6 26—67 TWEEDE KLASSE E. Ook S.V.D. II en Spui II hebben ge speeld om niet op de fatale plaats te moeten eindigen. S.V.D. II heeft het moeten verliezen (36) en zal danig op moeten passen anders zullen ze hun sportbroeders uit Hoek in de tweede klasse D wel een handje kunnen ge ven. Driewegen II Beren I Tern. Boys II A.Z.V.V. II Zaamslag II Spui II S.V.D. II 11 10 11 12 8 11 9 19 46—18 15 26—16 11 33—20 9 30—42 8 17—16 7 26—34 3 14—46 Geslaagd, Voor het examen derde stuurman GHV slaagde de heer M. G. C. Mommers, leer ling der „De Ruyterschool" te Vlissingen. Ingezonden Mededeling CAdvJ KAPELLE, 4 Januari In de Nieuw- jaarsweek is de fruitaanvoer op de Zeeuwse veilingen zeer gering geweest. De kwekers hebben over het algemeen geen voorraden meer welke dringend ge ruimd moeten worden en daarom deden zij het in deze korte week maar kalm aan. Waarschijnlijk zal het wel tot half Ja nuari duren voor de aanvoer weer wat groter gaat worden. Een verschijnsel dat zich ieder jaar herhaalt. West-Duitsland verhoogde de mini mum-exportprijs voor fruit van 15 tot 21 cent per kg. In Zeeland was dit van geen invloed op de export. Voor de jaar wisseling werden nog enkele belangrijke partijen naar dit land verzonden. In het bijzonder was de Goudreinette gevraagd door onze Oosterburen voor prijzen tot plm. 30 cent per kg voor de beste kwali teit. Oost-Duitsland was in de afgelopen week niet aan de markt. De Engelse regering heeft de invoer vergunning voor appels en peren in het eerste halfjaar 1954 uitgegeven en dit bracht meer vraag naar fruit voor dit land met zich mee. Rond de jaarwisseling kregen de pakstations van de veilingen hierdoor nog enkele partijen appels en peren aangeboden om te wikkelen en te verpakken. Bij de appels ging het over de Cox Orange en de Jonathan en bij de peren over de Conference. In de komende tijd wordt een vlottere fruithandel op Engeland verwacht. Voor de standaard Jonathan werd 50 cent per kg betaald. Voor de Cox Orange rond 70 cent en voor de Conference 60 cent. Aanvaring op dc Westersehelde VLISSINGEN, 4 Jan. In de Wes terschelde ter hoogte van Terneuzen zijn in de nieuwjaarsnacht een Duits en een Engels schip met elkaar in aan varing geweest. De Duitser liep schade op, doch kon later de reis toch ver volgen. He' zicht was die nacht zeer slecht, waardoor de aanvaring waar schijnlijk is ontstaan. De aanvaring geschiedde tussen het 2690 brt metende Duitse motorschip „Augsburg" en het 10.142 brt metende Engelse motorschip „Benreoth". Het Duitse schip was van Antwerpen op weg naar Rotterdam. Het Engelse schip van Antwerpen naar Londen. Beide schepen waren geladen. De „Augsburg" heeft vrij aanzienlijke schade aan bakboordzijde opgelopen en is op de rede van Vlissingen voor an ker gegaan. HEINKENSZAND. Bij de aanvang van de raadsvergade ring van Heinkenszand heeft de raad met enige ogenblikken stilte de overleden ge meenteontvanger herdacht. De raad besloot voorts dat van 1 April tot 1 October de winkels geopend mogen zijn tot 7 uur des avonds. De nieuwe jaar- wedderegeling voor de gemeentewerk man werd vastgesteld. Aan M. C. Rijk, J. Traas, C. A. Mol en Mej. A. Knuit wordt een premie verstrekt voor woningverbe tering. De zittende leden van de woon ruimtecommissie werden gekozen. De ver goeding van de badmeester werd vastge steld op f 77.per maand. Hierna werd behandeld een voorstel tot de bouw van een ambtswoning voor de burgemeester. De raad ging in besloten zitting. In de rondvraag werd medegedeeld, dat de zes woningen bij de begraafplaats huurver hoging zullen ondergaan. De heer de Leeuw (AR) informeerde naar de woning van A. Risseeuw, daar de ze nog steeds leeg staat. Antwoord is, dat er plannen zijn dat deze woning door de eigenaar worden verbeterd. De heer de Mol (Gem. belang) wilde graag dat bij de uitrit van de Kerklaan een stopbord werd geplaatst. Voorzitter voelt veel voor een stopbord omdat er anders geen bete re mogelijkheden bestaan om ongelukken te voorkomen. Verder deelde de burgemeester mede van de ANWB bericht te hebben ontvan gen, dat er een nieuw rijwielpad gelegd zal worden van café A. Knuit tot 's Heer Arendskerke en wel aan de linkerzijde van de weg. Tenslotte wenste hij de raad en het gemeentepersoneel een gelukkig Nieuwjaar toe. Ingezonden Mededeling (adv.) TEGEN HOE ST PASTILLES DE°ZACHTE VALDAMILD Nieuwe huisnummers in Driewegen De raad van Driewegen heeft beslo ten een nieuwe huisnummering in te voeren, waarbij de doorlopende num mering komt te vervallen en straatsge- wijze nummering wordt ingevoerd. Be sloten werd de bestaande namen van wegen en straten zoveel mogelijk te handhaven. Het gedeelte straat vanaf A. Koeman Jz. tot en met F. v. d. We- ge zal dan Dorpsstraat heten en de straat naar Ellewoutsdijk Schoolstraat. De nieuwe nummering zal op een na der te bepalen datum in werking tre den. Het ene jaar lijkt niet op het andere, zelfs Vader Tijd" vertoont verschillen als U erg goed oplet. 't Is net als bij sigarettenvloeiook daarbij Is opletten geboden want ook daar zijn verschilpunten: de 3 kwaliteitspunten van Mascotte, het vloei dat beter rolt, beter plakt en beter brandt. U ziet het: heel wat belangrijker verschillen dan de 4 die U ditmaal in de tekening vindt. Neem dan ook nooit zomaar „vloei", doch vraag uitdrukkelijk om Mascotte. Dankbaarheid en waardering Teleurstelling over zijn vertrek naar Sint Annaland ARNEMUIDEN, 2 Jan. De buitengewone raadsvergadering, waarin van middag burgemeester J. v. d. Bos afscheid nam wegens zijn benoeming tot eerste burger van Sint Annaland, is een grootse huldiging geworden van deze man, die sedert zijn komst op 16 Maart 1952 zich zeer vele vrienden in deze vissersplaats heeft gemaakt en die èn als bestuurder èn als mens de waardering en de hoogachting, de dankbaarheid en het medeleven van de burgerij ruim schoots ten deel is gevallen. Dit alles bleek duidelijk uit de niet minder dan 19 toespraken aan het adres van de heer v. d. Bos en zijn vrouw. In al deze toespraken kwam de grote teleurstelling tot uiting, dat na nog maar zo'n korte ambtsperiode deze burgemeester reeds ging vertrekken. Velen wensten Sint Annaland geluk met zo'n actieve burgemeester. Zoals bekend is ook Zeeuwsch Vlaanderen opgenomen in het grote net dat de P.Z.E.M. in de loop der laatste jaren over Zeeland heeft ge spannen. Vanuit Goes loopt een 50.000 volt kabel naar Baarland, die daar ge splitst is in vier kabels die door de Westersehelde zjjn gelegd. Bovendien is er een kabel gelegd van Vlissingen naar Westdorpe die echter pas over 'n maand in bedrijf komt. Voorlopig kreeg Zeeuwsch Vlaanderen stroom via Goes uit Brabant. DE OORZAAK, Bij Baarland is de Grontmij in op dracht van de Rijkswaterstaat bezig met het inheien van een damwand voor een huisje dat bij de haven staat. Deze damwand heeft nu pre cies de drie-aderige kabel geraakt en daarmee werd in een klap de stroomvoorziening van Zeeuwsch Vlaanderen verbroken. Bij de P.Z.E.M. betreurde men het, dat de R.W.S. niet heeft gewaar schuwd, dat men op deze plaats aan het heien ging. Op Nieuwjaarsochtend is de aanne mer Bos uit Heinkenszand met zijn werkmensen direct aan de slag gegaan en hij heeft het gepresteerd om in een halve dag de kabel bloot te leggen, zo dat 's avonds nog de technici van de Nederlandse Kabelfabriek uit Delft met de herstelwerkzaamheden konden beginnen. Inmiddels waren de bewoners van Zeeuwsch Vlaanderen opgeroepen zui nig te zijn met stroom en dank zij het feit, dat in de afgelopen dagen de industrie het kalm aan deed en de óentrale van de l'Azote bijsprong, heeft men het kunnen redden. Morgen hoopte men weer op nor male wijze stroom te kunnen geven. BRUINISSE, 4 Jan. Vorige week werd te Bruinisse de jaarvergadering gehouden van de Visserijvereniging Algemeen Vissersbelang". De voor zitter, de heer A. de Koning Az., kon o.m. verwelkomen de heren A. C. Wil- lemsen, burgemeester van Yerseke en Cambier, secretaris van de Zevibel. De Waddenzeemosselen, aldus bleek uit het jaaroverzicht, kwamen te vroeg op de markt, zulks tot schade van de Zeeuwse mosselen. De verhoging van de minimummaat noemde de secreta ris een maatregel ten gerieve van de handel maar tot schade van de kwe kers. Het gemiddelde leveringspercentage bedroeg op 1 December plm. 75 pro cent; eind December 90 procent. Veertien kwekers in Zeeland konden niet aan de levering deelnemen, 10 le verden wel, doch minder dan 50 pro cent van hun standaardcapaciteit. In totaal namen 128 kwekers aan de le vering deel. Nu in 1954 waarschijnlijk verschil lende kwekers meer zullen leveren dan 100 procent van hun standaardcapaci teit, wordt overwogen voor deze leve ringen een andere norm of een andere prijs vast te stellen. De minimummaat voor te leveren mosselen boven 100 procent is 55 pro cent van 55 mm, 25 procent van 50 mm, 10 procent van 45 mm en 10 pro cent kleiner dan 45 mm. Het minimum vleesgewicht zal 18 kg moeten bedra gen, terwijl de uitkering uit het kwe kersfonds minder zal zijn, omdat een andere bestemming gegeven wordt aan de in dit fonds gestorte gelden voor leveringen boven 100 procent. In antwoord op enige critiek dien aangaande, antwoordde de voorzitter, dat gevraagd zal worden de Wadden zee acht weken open te stellen voor het vissen van mosselen en mosselzaad n. de percelen te bevolken. De aftredende bestuursleden, de he ren W. Hoogerheyde, Jac. de Waal en Joh. Jumelet werden bij acclamatie herkozen. In de vacatures M. A. Ju melet en H. Jumelet werden gekozen de heren W. Jumelet Mz. en L. de Waal Joh.zn. ST. ANNALAND, 4 Jan. Juist nog in het oude jaar vergaderden de Regen ten van de Stichting Tehuis voor Be jaarden op Tholen en Sint-Pliilipsland. Het voornaamste besluit van deze ver gadering was, dat overgegaan zal wor den tot de bouw van dit Tehuis. Over de gunning wordt nog overleg gepleegd. Het Tehuis-plan is een lijdensweg geweest. Nadat het er aanvankelijk dit najaar nog op ging lijken, dat er geen belemmering meer zou komen, was het zeer spijtig, dat de gemeenteraad van Scherpenisse hieraan niet wenste mee te werken door garantstelling te ont houden voor het gevraagde bedrag, Nog erger bleek het te worden, toen Sint-Annaland op zijn eerstgenoemde besluit terug kwam, zij het dan een besluit onder voorwaarde, en ook niet meer meedeed. Temeer, omdat er voor Sint-Annaland aan de garantstelling niets veranderde. Nu het oog op het eiland Tholen gericht is, gezien ook het feit, dat dergelijke Tehuizen overal vol zitten en vooral, opdat in de toe komst voor oudere mensen een zeker heid aanwezig is, dat verzorging altijd mogelijk is, zal men dit thans genomen besluit toejuichen. Men vergete niet, dat het een dure tijd is, waarin het Tehuis wordt gebouwd en dat het uit eigen omgeving niet in een paar jaar tijds vol zal zitten, maar dan is er wel de verwachting, dat er toekomst zit in dit te bouwen Tehuis voor bejaarde Thoolse- en Sint-Philipslandse inwo ners. De heer v. d. Bos, die eerst sprak, I vond zijn Arnemuidense periode ook té kort. Hij had de verandering zelf I echter niet gezocht, maar op verzoek van hoger gezag de functie in St.- Annaland aanvaard, ook al, omdat er voor hem een vrij aanzienlijke finan ciële verbetering aan verbonden was. De beslissing was hem moeilijk ge vallen, omdat zijn gezin zich hier thuisvoelde en geheel was opgenomen in de samenleving. Met veel genoegen had hij in Arnemuiden gewerkt, ook I al was zijn taak gecompliceerd. Hij loofde de hartelijke rfeer, de grote I besluitvaardigheid van en de prettige I samenwerking met de raad. WONINGNOOD, Burgemeester v. d. Bos verklaarde, dat de woningnood steeds probleem nummer één was geweest. Het deed hem genoegen, dat tijdens zijn ambts tijd een flink aantal woningen kon worden gebouwd. Het zeer urgente uitbreidingsplan is nu in schets tot stand gekomen en tot het maken van een saneringsplan is opdracht gegeven, Brandende kwesties zijn nog altijd de nieuwe riolering en een zuiverings installatie en de demping van de I spoorsloot, waarover ai in de dertiger jaren werd gesproken. Een mooi pro ject, dat tot stand kwam, noemde de burgemeester de verbetering van de Nieuwlandseweg. LANDBOUW EN VISSERIJ. De welvaart der gemeente kan gun stig worden genoemd, al hebben vele landbouwers aanmerkelijk minder inkomen tengevolge van de overstro ming van ca. 1500 ha grond. De voor Arnemuiden zo belangrijke visserij gaf over 1953 niet ongunstige resulta ten, maar er is nog geen sprake van stabiliteit in de garnalenvisserij. Er valt nog veel te doen: het be drijfsapparaat moet worden verbeterd, naar een nog hechtere organisatie moet worden gestreefd en de rechts positie der deelvissers moet sterker worden door hun opname in het ge heel van sociale maatregelen. Na dank te hebben gebracht aan al zijn medewerkers zei de heer v. d. Bos, dat er voor zijn opvolger nog een ruim arbeidsveld ligt en wenste hij allen Gods kracht en zegen toe. TELEURSTELLING De loco-burgemeester, de heer B. J. la Soe, wees op de grote teleurstelling waarmede het bericht van de benoe ming van de heer v. d. Bos werd ontvangen. Hij vond hem in Arnemui den de juiste man op de juiste plaats en dankte hem voor al hetgeen onder zijn leiding tot stand kwam: de ver betering van de Markt, de Zuidwal, de Nieuwlandseweg en de woning bouw. Hij noemde de burgemeester een begaafd en wijs man, die op elk terrein stimulerend werkte en wen ste hem Gods zegen toe. Namens de raad, het gemeentepersoneel en oud wethouder Polderdijk bood hij hem twee boekwerken aan. VELE TOESPRAKEN. Wethouder J. L. Joosse sprak een persoonlijk woord en wees erop, dat niets omgaat buiten Gods voorzienig heid. Hij sprak de hoop uit, dat God de heer v. d. Bos in St. Annaland dezelfde bekwaamheden zal schenken als hier. Vervolgens voerden het woord de heren J. Siereveld, C. v. Hemert, M. de Ridder, J. Allaart en G. Siere veld, raadsleden; F. M. Geluk, gem, secretaris; de insp. van het l.o., de heer A. A. Leenhouts; het hoofd der chr. school, de heer J. P. de Jonge oud-gem.-secr. J. J. Huijssen, mede namens de muziekvereniging, het Groene Kruis en de stichting ver enigingsgebouw; L. J. A. Huijbrecht, voorzitter der Visserijver. „Draagt Elkanders Lasten", dV een zilveren sigarettenkoker met inscriptie aan bood; Jac. van Belzen, die het door hem op rijm gesprokene, in een oor konde op schrift gesteld, overhandig de; J. D. P. de Smit, directeur Bouw en Woningtoezicht; Opperw.m. W. d. Ster; ds C. D. Otte, Ned. Herv. pred.; burgemeester A. de Kam van Vrouwenpolder namens B. en S. op Walcheren; ds P. M. Veldhuijzen, Geref. pred. en tenslotte wethouder J. Moerland van St. Annaland. Na een dankwoord van de burgemeester legdt deze zijn ambtsketen voor de heer La Soe en overhandigde hem de voorzittershamer. Kerkbusscn gelicht. WESTKAPELLE, 4 Januari. In de nacht vavn Donderdag op Vrijdag is ingebroken in de Ned. Herv. Kerk en het bij de kerk staande jeugd gebouw te Westkapelle. De koster, de heer P. Lievense, die in het nachte lijk uur door gerucht gewekt werd, toog op onderzoek uit. Hij ontdekte, dat ongenode gasten zich via een door hen uitgesneden ruit toegang tot de gebouwen hadden verschaft. Het bleek, dat de inhoud van en kele kerkbussen en geld van de C.J.M.V. Ziekendienst waren ont vreemd. De heer Lievense stelde onmiddel lijk de politie van het gebeurde in kennis, waarna men met een speur hond het onderzoek begon. Tot op heden ontbreekt nog ieder spoor van de dader (s). Stromatrassen hadden vlam gevat MIDDELBURG, 4 Januari. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag om omstreeks half drie moest de brand weer van Middelburg worden gealar meerd wegens een brand in het Huis van Bewaring aan de Kousteensedijk. Het bleek, dat een aantal stromatras sen, die op de zolder lagen opgesla gen, vlam hadden gevat. De brand had zich al tot het dak uitgebreid. Ongeveer anderhalf uur had de brandweer nodig voor men het vuur had geblust. Van de stromatrassen was uiteraard niets me?r over, terwijl het dak gedeeltelijk werd vernield. Naar de oorzaak van de brand wordt door de politie een onderzoek ingesteld. 's-GRA VENPOLDER. De raad van 's-Gravenpolder heeft in zijn laatste zitting van 1953 besloten aan de Stichting Prot. Chr. Maatschappelijk Werk en de R.K. stichting voor Maat schappelijk Werk een jaarlijks subsidie van tien cent per inwoner te verstrekken. Een verzoek van de dam en schaakver eniging om f 100.als bijdrage in de aanschaf van wedstrijdklokken werd af gewezen met de stemmen van de heren A. de Kraker, M. Mol, A. Hoogsteger en O. Tissing tegen. Een verzoek om premie voor woningverbetering van J. Boonman werd eveneens afgewezen. Tot lid van het B.A. werden benoemd de heren B. Mol, W. v. d. Velde en J. op 't Hof. Tot schoonmaakster van het gemeentehuis werd, na een besloten zitting, benoemd Mevr. E. Koole—Tramper. In principe werd accoord gegaan met de ontwerpen tot wijziging van het uitbreidingsplan. Voor de aanleg van een straat in dit plan werd een crediet verleend. Een voorstel tot riolering van de sloot aan de Haag- dijk werd evenals een voorstel tot het verlenen van een crediet van f 12.000, voor de aanleg van drie brandputten te ruggenomen. In de rondvraag heeft de heer Op 't Hof geïnformeerd of er geen mogelijkheid bestaat om de huur van de woningwet woningen, die hij wat hoog acht, te ver minderen. De voorzitter vond het beter deze kwestie nog even aan te zien en dan over enige tijd door middel van eeiï en quête een vergelijkend overzicht te stel len. Alsdan kan worden nagegaan of het indienen van een request bij het ministe rie mogelijk is. Voor de bouw van houten noodwonin gen een andere vraag van de heer Op 't Hof wordt geen toestemming ver leend, aldus de burgemeester. Het wo ningtekort wordt steeds nijpender. Het bouwvolume van 2 woningen in de afge lopen drie jaar was te gering. De heer Kopmels informeerde naar de wachtge- legenheid voor buspassagiers. Hij achtte de bestaande bushalte niet op de goede plaats. Een andere oplossing kan echter zo bleek, niet gevonden worden. De heer De Schipper (CH) vroeg waarom plaat selijke verenigingen geen toestemming krijgen om verlotingen te houden. Wet houder Hoogesteger acht een verloting spelen met de Voorzienigheid. De heer De Schipper bracht hierna de wethouders verkiezingen ter sprake. Hij begreep niet, dat de heer Tissing, die de heer Hoogesteger voordien niet geschikt acht te voor het wethouderschap, bij de laat ste verkiezing toch op deze heeft ge stemd. Hij vond het opmerkelijk dat de heer Tissing daarna de eerst vrijkomen de woning kreeg toegewezen en vroeg of er in deze wel eerlijk is gehandeld. De heer Tissing, en ook de heren Hoogestegr, Mol en De Kraker ontkenden dit ten stel ligste. De heer Hoogsteger wees er in zijn verweer nog op, met de heer Op 't Hof over samenwerking bij de wethouders verkiezing te hebben gesproken doch hij had hierop nimmer antwoord gekregen. De heer Op 't Hof zei hierop zich niet voor het wethouderschap geschikt te ach ten en hij wilde zich evenmin hinden. Hij vond het onjuist, dat voorheen enkele grote partijen onderling de wethouders- zetelverdeling regelden. De burgemeester noemde de discussie wel een typisch eind van het afgelopen jaar. Hij sprak de hoop uit dat de partij en echter niet haatdragend tegenover el kaar zullen staan en dat zij in de toe komst elkaar weer in de zakelijke aan gelegenheden zullen vinden en het dienen van het gemeentebelang op de voor grond zullen stellen. Dit was meteen zijn Nieuwjaarswens. WESTKAPELLE (W.) In de raadsvergadering van West kapelle deed de voorzitter, Burge meester M. Tydeman, allereerst een verblijdende mededeling, dat nu alle financieringsregeling woningen 1947 overgedragen zijn aan de huidige be woners. Een ingekomen subsidieverzoek van het Centraal Archief en Inlichtingen Bureau inzake Maatschappelijk Hulp betoon voor Nederland, waarbij f 15 jaarlijks werd gevraagd, dit ten be hoeve van het collecte-plan voor ge meentebesturen is door de raad in gewilligd. Eveneens werd goedgekeurd het subsidieverzoek van f 50.per jaar voor de Chr. Gem. Zangvereniging Looft den Heere". Hierna kwam de benoeming van gemeentebode-concierge aan de orde. Voor deze benoeming hadden B. en W. uit de vele sollicitanten, aan de raad een drietal aanbevolen, waarna de raad een ogenblik in besloten zit ting ging. Gestemd werd daarna vo°r de heren A. Flipse en K. Pouwelse, doch door afwezigheid van raadslid W. Westerbeke was de uitslag gelijk, drie stemmen voor Flipse, evenzo drie voor Pouwelse. De herstemming bracht hetzelfde resultaat op, waarna het lot toen besliste ten gunste van de heer K. Pouwelse. De woningcommissie werd in zijn geheel herbenoemd. Tot slot werd na een langdurig debat de gemeente-begroting 1954 vastgesteld. Raadslid H. van Rooyen vroeg in de rondvraag aan de voorzitter of het gerucht inzake huurverhogingen een feit was; de voorzitter bevestigde dit. De grote noodwoningen zijn van f 3 op f 3.90 per week gekomen en de kleinere van f 2.75 op f 3.55. RETRANCHEMENT. Voormalige raadhuis kreeg bestemming. De gemeenteraad van Retranchement onder voorzitterschap van burgemees ter J. A. Leenhouts bijeen, heeft be sloten het verzoek tot verkoop van het voormalige raadhuis af te wijzen. Het gebouw zal, zo werd besloten, een brandvrije ruimte krijgen, waarin het archief zal worden ondergebracht en er komt een bergplaats voor het brandweermateriaal in. Bovendien zal worden nagegaan of het mogelijk is het achterste gedeelte van het gebouw in te richten als verenigingslokaal. De begroting 1954 werd z.h.s. vast gesteld met een bedrag van f91.293,44. Voor het lager onderwijs werd het be drag per leerling bepaald op f 33.30.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2