AURIOL WEIGERT ONTSLAG VAN LANIEL 1 ver Parlement komt 6 Januari weer bijeen r Malenkof hoopt op nauwere samenwerking met de V*S* /Westerdam' hac een aanvaring LICHTER LOSGESLAGEN VAN SLEEPBOOT 22 koeien in brand omgekomen Wie wordt de opvolger? Actie tegen McCarthy Dr A. PLESMAN OVERLEDEN I Westelijke nota in weinig woorden ZEEUWSE ZEEDIJKEN DOORSTONDEN STORM Opschudding in Frankrijk „Regeringsprobleem vraagt spoedige oplossing" PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Jong geleerd. „Inkrimping van bewapening en militaire uitgaven" Pleizievvitje was van korte duur Geen angst of paniek Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2672 Abonnementsprijs f 0,44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 4 JAN. 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.48 u., onder 16.43 u. Maan op 9.11 u., onder 17.13 u. Hoogwater Dinsdag 5 Jan.: Vlissingen: 1.54 u. 1.95 m., 14.16 u. 2.00 m. Terneuzen: 2.23 u. 2.14 m., 14.44 u. 2.19 m. WemeIdinge: з.41 u. 1.69 m., 16.00 u. 1.76 m. Zierikzee: 3.26 u. 1.44 m., 15.49 1.50 m. Laniel verklaart verder, dat bij van mening was, niet tot 17 Januari te moeten wachten met het aanbieden van zijn ontslag omdat Frankrijk het gevaar zou lopen bij een ministeriële crisis in die tijd niet vertegenwoordigd te zullen zijn op de conferentie van Berlijn. PAKIJS, 3 Januari. De Franse eerste minister, Joseph Laniel, heeft Zaterdag president Auriol schriftelijk zijn ontslag aangeboden. De president heeft, na overleg met de nieuwgekozen president, René Coty, het ontslag geweigerd, waarop Laniel de voorzitter van de na tionale vergadering, Herriot, verzocht heeft de vergadering op 6 Jan. bijeen te roepen, in verband met een dringende mededeling over de politiek der regering. Laniel zegt in de brief, dat de vast stelling van de opening der Berlijnse viermogendhedenconferentie op 25 Januari het noodzakelijk maakt, dat het regeringsprobieem zo spoedig mo gelijk opgelost wordt. Daarom had hij zijn ontslag thans ingediend met het verzoek dit te willen aanvaarden zo dra het debat over de begroting zal zijn afgesloten. NIET GEGROND. Auriol antwoordde Laniel, dat de reden, welke Laniel aanvoert om de installatie van de nieuwe president niet af te wachten alvorens zijn ont slag aan te bieden, hem niet gegrond voorkomt. De Franse president zegt in zijn schrijven aan Laniel, dat de vraagstukken, die zullen worden be handeld op de conferentie van Ber- Hjn, dezelfde zijn als welke op de agenda van de conferentie van Ber muda voorkwamen.' Na de uiteenzet tingen van de minister van Buiten landse Zaken en de verklaringen van de eerste minister had de nationale Vergadering de premier haar vertrou wen geschonken. Daarom, zo zegt president Auriol, kan hij het ontslag V5h Laniel onmogelijk aanvaarden. VERTROUWENSVOTUM. In het schrijven, dat Laniel Zondag de president heeft gezonden, maakte hij zijn voornemen bekend, van het parlement een vertrouwensvotum te willen verkrqgen met betrekking tot de algemene politiek der regering. Voorts zegt Laniel, dat het niet in zyn voornemen heeft gelegen, de kwesties, die behandeld zijn in het debat voorafgaande aan ie conferen tie van Bermuda, opnieuw aan het parlement voor te leggen. Volgens de Franse eerste minister schuilt het re geringsprobleem daar niet in. Tenslotte zegt Laniel, dat hij het gevoelen van de president deelt om trent de noodzakelijkheid van een manifestatie van vertrouwen van de zijde van de volksvertegenwoordiging met betrekking tot de algemene po litiek van de regering. Daarom had hij, Laniel, de voorzitter van de nationale vergadering verzocht, een buitengewo ne vergadering van het parlement op Woensdag 6 Januari te beleggen voor het aanhoren van een regerings verklaring. Nieuwjaarswens voor de Yankees MOSKOU, 2 Januari. Malenkof heeft het Amerikaanse volk ter gelegenheid van de jaarwisseling toegewenst, dat het zal slagen in het ontwikkelen van vriendschappelijke betrekkingen met alle volken en dat de nobele zaak van de verdediging van de vrede tegen alle po gingen om hem te schenden, de grootste resultaten zal opleveren. Al dus luidde het antwoord van de Russische premier Malenkof op de vraag: „Wat zijn wensen voor het Amerikaanse volk in 1954", die Joseph Kingsbury Smith, correspondent van de International News Service, hem stelde. Marijke op de ski's Volgens Zaterdag te Teheran ont vangen berichten zyn vijftig inwoners van het Perzische dorp Sitsj by de Russische grens en de Kaspische Zee omgekomen, doordat het dorp door een lawine werd verwoest. Een groot aan tal personen zou zijn gewond. Op de vraag: „Hoopt U dat het nieuwe jaar gekenmerkt zal worden door een versteviging van de vriend schapsbanden tussen de volken van Amerika en de Sowjet Unie?", ant woordde Malenkof, dat in de eerste plaats een verbetering nodig is tus sen de betrekkingen. Ik ben van oor deel, dat er geen objectieve hinder palen bestaan, die een verbetering van de betrekkingen tussen de Sow jet Unie en de Ver. Staten in het komende jaar zouden belemmeren of zouden verhinderen. En dat de tra ditionele vriendschapsbanden nauwer aangehaald worden. „Ik hoop, dat dit het geval zal zyn", zo zei Malenkof. Desgevraagd achtte de Russische premier het sluiten van een overeen komst, waarin de partijen elkaar plechtig en onvoorwaardelijk beloven geen atomische of waterstofwapens voor massale vernietiging te gebrui ken, de belangrijkste stap die in 1954 ten behoeve van de wereldvrede ge nomen zou kunnen worden. Door een dergelijke overeenkomst zou het gemakkelijk worden te komen tot een overeenkomst voor een totaal verbod van atoomwapens en de ves tiging van streng internationaal toe zicht om kracht bij te zetten aan het verbod op het gebruik van atoom energie voor militaire doeleinden. De Russische regering gelooft te vens dat het nodig zou zijn om tot ROTTERDAM, 3 Jan. De „Wes terdam" van de Holland-Amerikalijn heeft de reis naar New York moeten onderbreken en is naar Rotterdam te ruggekeerd. Het schip was gisteren om 14 uur de reis van Rotterdam uit be gonnen, maar geraakte al spoedig in een potdichte mist. om 23 uur gister avond doemde plotseling een onbekend schip voor de „Westerdam" op, waar mee een aanvaring ontstond. Het anker van het onbekende schip sloeg een gat van ongeveer vier meter in de stuurboordsteven van de „Wes terdam", even boven de waterlijn. Hoe wel er geen gevaar voor passagiers en bemanning was, achtte de kapitein het beter om terug te keren. Benauwde uren voor jeugdige runners IJMUIDEN, 3 Jan. Ten Noord Westen, van IJmuiden is een lichter met runners losgeslagen van de sleep boot „Ebro". Een andere sleepboot van de firma Smit, de „Tyne", die men een lichter op doorreis naar Amsterdam in IJmui den lag, is onmiddellijk uitgevaren evenals de reddingsboot „Neeltje Ja- coba", die de twee jonge runners, die tijdens hevig stormweer op de Noord zee met de losgeslagen kraan K.S. V onderweg waren naar Amsterdam, van boord heeft gehaald. De beide jongens de 18-jarige Herman Sprang, uit Maas sluis en de 16-jarige Jan Gardie uit Kwintsheul, hebben een paar benauw de uren op de K.S. V doorgebracht. Zij waren gisteravond aan boord van de kraanlichter uit Rotterdam vertrok ken met bestemming Amsterdam en de sleepboot „Ebro" van Smits' interna tionale sleepdienst verloor omstreeks twaalf uur Zondag haar sleep, door dat de tros brak. Een andere sleepboot van Smit de „Noordzee", die juist met een kraan in IJmuiden was gearri veerd, is daarna uitgevaren om de „Ebro" te assisteren, maar het lukte niet opnieuw verbinding met de kraan te krijgen, die snel afdreef. overeenstemming te geraken over 'n aanzienlijke inkrimping van alle an dere soorten van wapens en van de strijdkrachten. Door dit alles zonden uitgaven van de staten voor militaire behoeften ongetwyfeld beperkt wor den en zou de economische positie der volkeren verbeteren. De „Prawda" heeft in een hoofd artikel verklaard, dat het Russische volk zich van ganser harte schaart achter de wensen van Malenkof aan het adres van het Amerikaanse volk voor een gelukkig nieuwjaar, een leven in vrede en succes bij de ont wikkeling van vriendschappelijke be trekkingen met alle volken. „Aange zien het ideaal, dat ten grondslag ligt aan de Sowjet-samenleving, een ide aal van vriendschap tussen de vol ken is". Voor andere Nieuwjaarswensen van staatsleiders zie men pagina 4. STEENBERGEN, 2 Jan. Te Steen bergen onder de gemeente Roden is de boerderij van de heer IJfko van middag in de vlammen opgegaan. Twee en twintig koeien kwamen in de vlammen om, al het landbouw gereed schap waaronder een zware trekker en ongeveer 60 voer hooi gingen verloren. De schade wordt getaxeerd op plus minus 80 a 90.000 gulden. GOES, 4 Januari. De raad van Commissarissen en de Raad van Be stuur van de K.L.M. komen door het overlijden van dr Plesman te staan voor de moeilijke vraag wie de presi dent-directeur moet opvolgen, aldus „De Volkskrant". Het blad noemt ver der drie pretendenten, die in vrij grote kring bekend zijn: generaal I. A. Aler, fle onlangs gepensionneerde Chef-Staf van de Kon. Luchtmacht, ir C. Vos, de proegere algemeen directeur van Fok- ter en de heer J. W. Hupkes van de scheepvaartmy. „De Schelde" en zoon van de gewezen president-directeur der Ned. Spoorwegen. De benoeming zal geschieden in uit eindelijk overleg met de regering, wier goedkeuring gewenst wordt geacht. WASHINGTON, 2 Jan. De demo cratische senator, Guy Gillette, heeft Zaterdag medegedeeld, dat hij binnen kort aan de senaat zal verzoeken de bevoegdheid van de „Operations Com mittee" der regering, aan het hoofd waarvan senator McCarthy staat, zo danig te beperken, dat zij geen onder zoek meer mag instellen naar inter nationale aangelegenheden. Gilette zeide, dat hij de bevoegdheid om internationale aangelegenheden te onderzoeken uitsluitend wilde laten berusten bij de commissie voor inter nationale betrekkingen, waarvan hij zelf lid is. AMSTERDAM, 3 Jan. Vier jon gens van circa 18 jaar hebben Za terdagnacht een by het hotel Kras- napolsky te Amsterdam geparkeerd staande auto gebruikt voor een ple- zierritje, dat echter van korte duur is geweest. De jongelui waren blijkbaar de rij kunst niet bijzonder meester want op de Prins Hendrikkade bij de Haarlemmersluis zijn zij tegen een andere auto gebotst. Voordat de po litie ter plaatse was, waren de jon gens verdwenen. De auto, die zij ge bruikt hadden, liep vrij ernstige schade op. De andere auto kreeg lichte schade. De traditie getrouw hebben de Ja panners de tweede Januari him trouw betuigd aan de keizer. Meer dan een half millioen mensen verscheen voor het paleis. Het gedrang was zo groot, dat minstens 17 personen om het leven kwamen en 60 werden gewond. BONN, 3 Jan. De Franse hoge- commissaris in Duitsland, Francois- Poncent, heeft Donderdag aan bonds kanselier Adenauer een afschrift over handigd van het Westelqk antwoord op de Sowjet-nota waarin de Westelij ke uitnodiging voor een vier-mogend- hedenconferentie in Beriyn werd aan vaard. Uit gewooniyk goed ingelichte bron verluidt, dat de Westelijken het Sow- jet-voorstel aanvaarden om de confe rentie uit te stellen tot 25 Januari of later. Ook zou het Russische voorstel zijn aanvaard om vertegenwoordigers van de hoge commissarissen in Duits land te laten beraadslagen over de ikele regels melden wij nog DAT de havenmeester van Kerkwerve, de heer S. W. Hart, op Nieuwjaarsdag het ongeluk had op een boot te vallen, toen hij erop wil de stappen. In het zieken huis van Noordgouwe, waar heen de man werd over gebracht, constateerde men, dat hij enige gebroken rib ben had opgelopen. DAT het Panamese schip Hope" in de nacht van Za terdag op Zondag in de Wester-Schelde bij Hoede- kenskerke in aanvaring is geweest met een onbekend schip. Het vaartuig, dat licht beschadigd werd, is Zondag morgen vroeg de haven van Vlissingen binnengelopen. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. DAT de storm van giste ren er oorzaak van was, dat zowel de loodsdienst in de Wielingen als by Vlissingen en Hoek van Holland tijde lijk moest worden gestaakt. Om half 10 gisteravond werd de beloodsin6 hervat. DAT vier jongemannen uit Kloetinge, t.w. A. W., P. S„ S. N. en H. T. Zaterdag middag met vereende krach ten f20.hebben verdiend. Dit bedrag was uitgeloofd door de landbouwer M. Bo- lier, die sinds 10 dagen een dol geworden jonge koe kwijt was en er niet in slaagde het rondzwervende dier te pakken. De jonge mannen, die mat een lasso en per motor op zoek gin gen, hadden meer succes. DAT in Yerseke is over leden mevr. de wed. C. Sauer. Zij was de oudste in woner van dit dorp; zij werd jaar. met de Kerstmis 95 DAT de automobilist J. L. M. uit Vlissingen een slechts Oudejaarsdag heeft gehad. Toen hij uit de rich ting Nieuwland te Middel burg de Stationsbrug op wilde rijden, schoot zijn voet van de rem op het gas pedaal. De wagen vloog toen uit de bocht en botste tegen de brugleuning. De bestuurder mankeerde niets, doch auto en brugleuning werden beschadigd. DAT er zich in de nacht van Vrijdag op Zaterdag moeilijkheden hebben voor gedaan in een groep Ambo nezen te Middelburg, terwijl zij naar het kamp terug keerden. Een drietal hunner (dat nogal diep in het glaas- „Het luchtruim verbindt alle volkeren" was de mening van de op Oudejaarsavond overleden president-directeur van de K.L.M. dr A. Plesman. Het staat gegrift in de muur boven het in de hal van het hoofdkantoor der K.L.M. te Den Haag geplaatste borst beeld van wijlen de heer Plesman. Aan de voet daarvan werd ter ere van zijn nagedachtenis op Nieuwjaarsdag een krans gelegd. J) GORS, 4 Jan. De Zeeuwse zeedijken hebben de eerste storm van het nieuwe jaar glansryk doorstaan. Ook van Schouwen en Duiveland zijn geen calamiteiten aan de dyken gemeld. Overal was men voorbereid op de ko mende hoge waterstanden. Het dijkleger op Schouwen en Duiveland was voor een gedeelte in de weer en ook bij Kruiningen en Waarde stonden de dijken onder scherpe controle. Wie wij ook spraken op de eilanden, niemand b&ioefde te vertellen, dat er ook maar ergens sprake is geweest van angst of paniek. Prettig zullen velen zich niet hebben gevoeld, maar ieder wist, dat alle noodzakelqke maatregelen waren getroffen om in geval van nood onmiddellijk in te grijpen. Op Schouwen zijn twee keten door de harde wind omgewaaid. De éne woonkeet stond bij Flaauwers en de andere op het z.g. eiland van Seroos- kerke. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De arbeiders waren met de jaarwisseling naar huis. Bij Schelphoek is men even ge schrokken, toen de grote keileem- transporteur van zqn anker lossloeg en met een flinke vaart tegen de nieuwe dyk terechtkwam. Met de nodige moei te is het echter in betrekkelqk korte tijd gelukt de transporteur weer vlot te trekken en voor de dijk te ankeren. Bij de haven Flaauwers. geraakte een zolderschuit met een heistelling op drift, doordat de staaldraden tengevol ge van het hoge water afknapten. Do schuit werd op de damwand geworpen. Ook hier slaagde men erin schuit en helling weer spoedig los te krijgen. Wij vernamen, dat de hoogwater- voorspeilingen van De Bilt op Schou wen en Duiveland precies klopten met de werkelijke cijfers. Op sommige plaatsen was de waterstand na 1 Fe bruari jj. nog niet zo hoog geweest als nu. ZIERIKZEE. In Zierikzee hadden de bewoners van de haven en omliggende straten de nodige veiligheidsmaatregelen ge troffen. De vloedplanken stonden ge reed en ook was er voldoende klei klaar gezet. De waterstand in de ha ven, de Nieuwe zowel als de Oude Haven, was bijzonder hoog, zo zelfs, dat zq overliepen en het water een eindje over de bekende blauwe lei tjes kwam te staan. De hoogwatermelder, die in werking treedt, ais de stand 2 meter boven N. A.P. bedraagt, deed goed dienst. Toen de bewuste stand was bereikt, begon de sirene op het politiebureau te loeien. Van een angststemming was echter nergens sprake. OUWERKERK. Uit Ouwerkerk kregen wq het be richt, dat de stemming er rustig was. Niemand maakte zich ongerust. En al had dat weinig met de storm te maken: het is de bedoeling, dat er zo vlug mo gelijk weer meer mensen naar Ouwer kerk komen. Medio Januari gaat de lagere school midden in het dorp weer aan de gang. Zo herneemt ook hier het leven langzamerhand zqn normale gang. vraag waar de conferentie moet wor den gehouden. Het Westen had voorge steld hiervoor het gebouw van de ge allieerde contróleraad in de Ameri kaanse sector van Berlijn te benutten. De burgemeester van West-Berlijn, Walther Schreiber, heeft een beroep gedaan op de inwoners van Berlijn om zich te onthouden van alle openbare betogingen tegenover vertegenwoordi gers van de „Grote Vier" tqdens de ko mende vier-mogendhedenconferentie. Hij waarschuwde de Berlqners geen al te hoog gespannen verwachtingen te koesteren. „Het is onze grootste wens, dat de conferentie zal slagen zo zei hq doch wij moeten ons er reken schap van geven, dat zq mogelijk niet tot definitieve resultaten zal leiden". je had gekeken) wilde niet mee. Hun kameraden pro beerden het eerst met een zacht lijntje, maar toen dit niet hielp hebben ze hen maar hardhandig in de kraag gepakt en meege nomen. DAT het Polderbestuur van Walcheren Zaterdag morgen bijeenkomt om een opvolger van ir A. G. Wiers- ma te benoemen. Op de voordracht staan: 1. ir H. Visser te Groningen; 2. ir J. Hooykaas te Arnhem. DAT hedenmorgen tussen 11 en 12 uur bij de Fa Franken en Van Weel af scheid zal worden genomen van de heer W. K. v. Veen. Het scheidende personeels lid is reeds 57% jaar in dienst van deze firma. DE BILT ZEGT: Noordoostenwind. DE BILT, 3 Jan. Vrij veel bewol king met enkele regen- of sneeuw buien. Matige tot krachtige wind vus- sen Noord en Oost. In de ochtend in het binnenland plaatselijk lichte vorst, in de middag temperaturen om het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1