T ZEEUWSE PLAKKEBORD J i CULTUURTECHNISCH HERSTEL IS EEN HEEL EIND GEVORDERD Nieuwe bodehuis te Middelburg knooppunt in net van lijndiensten B1CRB® r T SPIEGELTJE - I*.:; BAAYENS UW OPTICIEN Droeve plechtigheid te Oosterland Deelname in kosten proefbedrijf in Braakman -arrWS 1 Voor Schouwen-Duiveland is het nam afscheid vasteland wel heel erg ver weg Ir S. Hetweijet voor Zeeuwse C.B.7.B, D EN TEN SLOTTE Normen schadevergoeding worden spoedig bekend gemaakt Burgemeester Bolkestein verrichtte de opening Gedeelte Abdijresfauratie aanbesteed Werkplaats voor minder- validen te Goes Eerlijk duurt het langst Lees.al verdraag. Uw Rilland heeft nieuwe gemeentesecretaris Donderdag 31 December 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Het middel ontbreekt Zuster van Stee Van Middelburg naar Roosendaal kost de treinreizi gers iets meer dan een uur. Wie echter van Burg op Schouwen naar Roosendaal wil reizen moet er ruim drie uur voor uit trekken. Men zou er een simpele woordspeling voor kunnen gebruiken en zeggen, dat dit komt, omdat het „middel ontbreekt. En wel het „vervoermiddel". Reeds geruime tijd brengt het vraagstuk van het ver voer de gemoederen op Schouwen en Duivelend in beweging en het ziet er naar uit, dat dit ook nog wel eni ge tijd zal blijven duren. Bus of tram, that's the ques tion. Het overgrote deel der gemeentebesturen en an dere organisaties heeft zich onomwonden voor busver voer uitgesproken en de Stichting Nieuw Schouwen- Duiveland heeft zich dan ook gehaast om bij Gedepu teerde Staten aan te dringen spoedig haar standpunt over deze netelige kwestie aan 't ministerie van Verkeer en Waterstaat bekend te ma ken. Den Haag wacht hier op, aldus de stichting. De R.T.M. heeft tijdelijk een busdienst ingelegd doch ze is tegelijkertijd met het herstel van de trambaan be gonnen en verwacht dat nog in de maand Januari op een gedeelte van het traject BurgZijpe de tram in dienst kan worden gezet. In ambtelijke kringen wordt dit een overgangspe riode genoemd, waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat deze verbinding slechts tij delijk zou zijn. Maar de eilandbewoners geloven dit niet en zij vragen zich af, waarom men deze onkosten nog maakt als er werkelijk er.ige kans bestaat op om schakeling op busvervoer. De directeur van de R. T. M., dr H. J. van Zuylen heeft in een brief nog eens speciaal gewezen op de be zwaren, die vast zouden zit ten aan omschakeling op busvervoer. Bustractie zal geen snellere verbinding vormen. Hij ontkent hierin, dat busvervoer sneller vervoer zal betekenen en wijst er te vens op, dat het vervoer van kinderwagens en fietsen met bussen uitgesloten is. Boven- dieh zal bij busvervoer een deel van het R.T.M.-perso- neel overbodig zijn. Tegen het bezwaar, dat geen fietsen en kinderwa gens vervoerd kunnen wor den hebben de eilandbewo ners als middel genoemd 't inzetten van een aparte vrachtauto. Het woord is nu dus aan Gedeputeerde Staten. Raad van Hoofdplaat wist raad De gemeenteraad van Hoofdplaat heeft kans ge zien binnen een half uur f749 voor de gemeentekas veilig te stellen. In een spoedeisende vergadering werd besloten een kasgeldle ning met de Coöp. Boeren leenbank te Biervliet ad f 100.000 met f 100 te ver lagen. Hierdoor kon het zegel recht worden teruggebracht van f 750 tot f 1. Op hartelijke wijze is door de inwoners van Aarden burg en Sint Kruis afscheid genomen van Zuster F. van Stee, de wijkverpleegster van de vereniging „Het Groene Kruis", die de dienst met pensioen gaat verlaten. In het fraaie wijkgebouw aan het Ruiterskwartier wa ren daartoe talrijke perso nen bijeengekomen, waarbij wij o.m. opmerkten het be stuur der vereniging, burge meester van Dongen en se cretaris Paridaen, de dokto ren, de heer A. C. Catsman namens de Diaconie der Ge reformeerde Kerk, afgevaar digden van de zustervereni ging „Het Wit-Gele Kruis" en talrijke patiënten. Na mens het bestuur der ver eniging „Het Groene Kruis" sprak voorzitter C. M. van den Broecke een afscheids woord en bood een enve loppe met inhoud aan. Ds Blom sprak namens de Ned. Herv. Gemeente en bood 'n boekwerk aan. Zuster van Stee is reeds sedert Februari 1931 te Aardenburg werk zaam. A it wordt dan het laatste spiegeltje in het jaar 1953. En daarom anders dan anders. Een soort van bespiegeling over het spiegeltje. Heel lang be staat dit rubriekje nog niet. Maar er is al heel wat in overhoop gehaald. Het lijkt er soms wel op, of er in onze goede ■provincie niets anders dan problemen be staan. Want bijna iedere dag vindt u er wel één, meestal een beetje uitgeplozen, op dit Zeeutos Plakke- bord. Gelukkig zijn er in Zeeland ook genoeg andere dingen. Ener zijn mensen, die er het handje van hebben van alles een probleem te maken. Bespiegelaar hoopt maar, dat hij niet als zo iemand bekend is komen te staan! Vele spiegeltjes zijn gewijd aan de vraagstukken, die nauw verband hielden met de grote ramp, die deze prorincie heejt ge trof en. U kunt er wel op rekenen, dat dit in het nieuwe jaar de eerste maanden ook nog het geval zal zijn. Mogen wij een beroep op u doenAls deze spiegeltjes alleen maar geschreven worden als een soort van beschou wing of reactie op officiële stukken, dan zijn zij in vele gevallen eenzijdig. U komt waarschijnlijk ook wel eens in aanraking met problemen op het brede terrein van het Zeeuwse leven. Laat u dat ons eens weten. Misschien, dat er een spiegeltje in zit. En voor de rest: als u de Zeeuwse pagina's in het Oude- jaarsnummer leest, dan. hebt u een bést overzicht van de voornaamste problemen, die dit jaar Zeeland heeft moeten oplossen en aan de oplossing waarvan wij met z'n allen nog bezig zijn. Nul is niets, zou men kun nen zeggen, maar een nulle tje teveel kan tot allerlei vergissingen aanleiding ge ven. Zo meldden we giste ren, dat een comité uit Maartensdijk (U.) in St. Maartensdijk een bedrag van f67.000 heeft aangebo den. Hier stond een nulletje teveel en dus blijft er f 6700 over, hetgeen nog een mooi bedrag is waarmee de Stichting Badhuis zeer in haar sas is. Op Maandag 4 Januari viert het echtpaar J. Borgs Maas, Schengestraat 9 te Goes het zestigjarig huwe lijksfeest. Zij genieten bei den nog een goede gezond heid. Het zal een goed feest worden. In Aardenburg heeft de heer J. Lippens, schilder en een buitengewoon actief lid van de Kon. Muziekvereni ging „Aardenburgse Fanfa ren" zijn 50-jarig jubileum als lid van deze muziekver eniging gevierd. Burgemees ter M. A. C. van Dongen spelde hem de eremedaille in brons behorend bij de Orde van Oranje Nassau op en namens het bestuur der vereniging werd hem een fraai diploma aangeboden. In Aardenburg is m.i.v. 4 Januari gestationneerd de adspirant van de Rijkspolitie J. Mosterdijk, afkomstig van de opleidingsschool te Nis- telrode. Ook heeft deze ge meente een nieuwe maat schappelijk werkster gekre gen in de figuur van mej. E. Baars, die voordien werk zaam was in Roermond en die in de plaats is gekomen van mej. Y. Verplanken. In St. Philipsland gaan de laatste bomen in de bebouw de kom verdwijnen en wel die bij de Ned. Herv. Kerk staan. Maar niet lang zal de gemeente de kerk zo kaal zien staan. Het plantsoen wordt wat veranderd en dan zullen er spoedig nieuwe boompjes worden geplant. kwam de landbouwer Lt. Polderman Hzn., wonende in de Breedenvlietpolder te St. Annaland tot de ontdekking, dat twee van zijn ganzen door een hond waren dood gebeten, terwijl een derde exemplaar verdwenen, was Aangifte bij de politie volg de. MIDDELBURG, 30 Dec. „Met het cultuurtechnische herstel in de ramp gebieden zijn wij al een heel eind gevorderd, met uitzondering dan van Schouwen en Duiveland. Het slib is uit de sloten en de ontzilting in het afgelopen jaar is in het algemeen gunstig geweest. De zomer was koel en vochtig en het zoutcijfer der gronden was veel lager dan in Maart. De gronden in Zeeland en Zuid-Holland blijken momenteel in de bouwvoor zoveel vocht te bevatten, dat alle regen, die in Januari, Februari en Maart zal vallen en reeds deze maand gevallen is, ten gunste van de ontzilting zal werken. Volgens de zoutdeskundigen zal het zoutcijfer ongeveer Maart en April zeker tot 2 a 4 zijn gedaald voor de gronden, die in het afgelopen voor jaar reeds zijn drooggevallen". Ziehier enkele van de veie zeer belangrijke mededelingen, die vanmiddag in de algemene vergadering van de Zeeuwse CAt.T.B. werden gedaan door ir S. Herweijer, de directeur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel, in zijn rede over de agrarische aspecten van het her stel in Zuidwest Nederland. Ingezonden Mededeling (Adv.) LANGE VORSTSTRAAT 106 - GOES TEL. 2159 Feestelijke dag vooc bodevereniging Walcheren MIDDELBURG, 29 December. Het jaar 1953 heeft voor de Coöp. Bode vereniging „Walcheren" een waardige afsluiting gekregen in de opening van het nieuwe bodehuis aan de Stadhuisstraat te Middelburg. Met deze opening, die verricht werd door burgmeeester mr dr Bolkestein, heeft deze vereniging na vele moeilijke jaren in het centrum van Zeelands hoofdstad een knooppunt gevormd in het grote net van lijndiensten, dat ons land omvat. Vertegenwoordigers van het gemeen tebestuur, van de Kamer van Koop handel en van winkeliers- en andere organisaties stroomden samen met de bod°s, die vandaag de klanten maar e-ns beten wachten, het nieuwe ge- l u oinnen, nadat de burgemeester na O.ote tuimeldeur had geopend. Bin nen sprak de voorzitter der vereniging, de heer L. Jobse een welkom en een dankwoord, o.m. tot het gemeentebe stuur, dat aan de verwezenlijking van de plannen zo'n groot deel heeft bijge dragen. De burgemeester, zich ongetwijfeld herinnerend dat een goede buur beter is dan een verre vrind de bodes heb ben nl. geruime tijd in de vleeshal van het stadhuis hun opslag gehad bracht namens de gemeente de vereniging dank voor de stichting van dit bode huis. Hij roemde speciaal de secretaris van het district Zeeland der N.O.B. Wegtransport, de heer C. Kars, dank zij wiens grote medewerking dit gebouw tot stand kwam. Er kwamen nog meer dere gelukwensen en wel van de heer G. C. Buis uit Vlaardingen, landelijk voorzitter van de afd. geregeld ver voer der N.O.B., van mr J. L. Nieuwen- huis, Rijksinspecteur voor het Verkeer in Zeeland, van mr Terwoert, voor zitter van „Handelsbelang", van de heer P. Hamming, voorzitter der Chr. Middenstandsvereniging en van de Middenstandscentrale, van de heer Mullié, die sprak namens de garage- ïouders en tenslotte van de heer A. Drost, secretaris van de E.V.O. Velen hunner noemden de stichting van dit bodehuis belangrijk in het licht van de komende Wet Autovervoer Goederen, waarin vooral op samenwerking zal worden aangedrongen, terwijl de win keliers het zeker van belang zien voor 1- binding van hun klanten. Ongeveer 40 bodes, uit Walcheren en ,i Zuid-Beveland, alsmede onderne mers van grotere lijndiensten zullen van dit vervoerscentrum gebruik ma ken. Het gebouw, gedeeltelijk herbouw, gedeeltelijk nieuwbouw, zal ongetwij feld een sneller vervoer in de hand werken. Na afloop van de plechtigheid heb ben de bodes met hun wagens een re- clamerit door de stad gemaakt en des avonds hebben ze deze dag nog gevierd met een gezellige bijeenkomst waarbij o.m. de heer Kars enkele door hemzelf opgenomen filmpjes heeft gedraaid. MIDDELBURG, 30 Dec. Gisteren is in Den Haag de aanbesteding gehou den van de restauratie van een volgend deel der Abdij. Het gaat hier om het herstel van de vroegere Statenzaal met aansluitend een gedeelte van de Kloos tergang. De laagste inschrijver voor dit werk was de fa C. v. d. Klippe te Vlissingen voor een bedrag van 483.180, P.Z.E.M.~beambte begraven. Onder zeer grote belangstelling is Dinsdagmorgen het stoffelijk overschot van de heer A. M. Boogaart, in leven beambte van de Meterdienst der N.V. P.Z.E.M. te Middelburg, op de R.K. Begraafplaats te Oud-Vossemeer ter aarde besteld. Aan de groeve werd hel woord gevoerd door de directeur, ir. T. Michielsen. Collegae droegen het stoffelijk overschot vanuit de kerk naar zijn laatste rustplaats. En aantal bloemstukken, waaronder van bestuur en directie, alsmede van collegae, dek ten de baar. Gemeenteraad. VROUWENPOLDER Begroting 1954 goedgekeurd. Maandagmiddag kwam de raad van Vrouwenpolder bijeen o. 1. v. burge meester A. de Kam. Allereerst werd de heer C. P. Louws beëdigd als ambtenaar-ontvanger. Een verzoek van de heer W. Duvekot in zake ontheffing hondenbelasting werd ingewilligd. In de erfpachtcontracten zomerwoningterrein zal enige wijziging gebracht worden, zulks in verband met riolering. Vervolgens kwam de begroting 1954 ter tafel. Hierover wei den enige vragen gesteld die nader toegelicht werden. Bij de rondvraag vroeg de heer W. Louwerse naar ver lichting brandweerlokaal te Gapinge, de heer J. Geerse naar ophaling put ten in de Lange Weg en de heer G. de Vos naar verkeersborden te Gapinge. Daar dit de laatste vergadering in 1953 was, wenste de voorzitter de leden een goed uiteinde toe en dankte voor de prettige samenwerking. Rampslachtoffers herbegraven OOSTERLAND, 30 Dec. Vandaag werden te Oosterland de nog ruim 30 slachtoffers van de Tamp, die elders waren begraven, in deze gemeente op nieuw ter aarde besteld. In de Ned. Herv. kerk werd een rouwdienst ge houden, die o.m. werd bijgewoond door de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, B en W van Oosterland alsmede enkele raadsleden. Ds W. Radstake, Ned. Herv. predi kant opende de dienst met gebed en hield een korte toespraak over Joh. 1 vers 14. Na hem sprak ds A. F. Hon- koop, predikant der Geref. Gemeente te Goes over Joh. 3 vers 3. Tenslotte sprak ds M. A. Mieras, predikant der Oud Geref. Gemeente te Krimpen a.d. IJssel over Gen. 16 vers 8a. Na het dankgebed van deze laatste predikant ging de grote schare belangstellenden naar de dodenakker, waar de ruim 30 lijkkisten al in de groeve waren neer gelaten. De eerste spreker was hier Jhr de Casembroot, die de nagelaten be trekkingen Gods vertroosting toebad. Daarna sprak burgemeester S. W. A. Laurense een kort woord, gevolgd door ds Mieras. Nadat ds Radstake een hoofdstuk uit Openbaringen had voor gelezen sprak de heer W. de Jonge, Ned. Herv. evangelist te Terwolde na mens de familieleden een dankwoord voor de overweldigende belangstelling. Teruggekeerd in het kerkgebouw las ds Honkoop nog Joh. 14, die daarna de droeve plechtigheid met dankgebed be ëindigde. Ir Herweijer deelde mede, dat in het afgelopen paar alle krachten zijn ge concentreerd op het herstel van de grond en de schaderegistratie. Thans komt aan de orde de uitbetaling en de afrekening van de belangrijkste scha- decategorieën. Het z.g. C-cijfer van de weinig zoute gronden is in de laag van 5 tot 20 cm van 8 a 10 gezakt naar 2 a 3. Het cijfer van de matig zoute gron den van 20 a 25 tot ongeveer 10. De grondlagen dieper dan 30 cm zijn uiter aard veel zouter geworden, doordat het zout zich uit de bouwvoor naar bene den heeft verplaatst. GIPS Volgens ir Herweijer zijn er voldoen de hoeveelheden gips op voortreffelijke wijze gelijkmatig over de geïnundeer de gronden gestrooid. De gipsgift was in vergelijking met vorige inundaties aanmerkelijk meer. Zeer zware zoute gronden zullen 18 ton gips per ha ont vangen. De grootste hoeveelheden zijn in het jaar 1953 verstrekt, in totaal in het gehele rampgebied 250.000 ton. De gratis beschikbaar gestelde gips werd aangekocht in Frankrijk, Duits land, Joego-Slavië, Griekenland, Cy prus en Marokko. Ondanks grote moei lijkheden zag de handel kans de gips nagenoeg steeds op tijd hier te krijgen. Het droge herfstweer werkte zeer mee en belangrijk was ook, dat niet meer werd gewerkt met de schop, maar met de kunstmeststrooier. Ir Herweijer deed de verblijdende mededeling, dat op grond van vol doende cijfermateriaal besloten is voor het afhalen van de haven, de opslag en het uitstrooien van gips 9,per ton te vergoeden, onafhan kelijk van de vraag, hoe ver de per celen van de aanvoerhaven liggen. Voor de komende maanden zijn nieu we gipsleveringscontracten afgeslo ten, speciaal voor Schouwen-Duive land. De aanvoer begint vroeg in het voorjaar. VERGOEDINGSNORMEN Vervolgens besprak ir Herweijer de vergoedingen voor diverse gewassen van de oogst 1953, die in Maart of April zullen worden vastgesteld. Om streeks 10 Januari zullen de normen bekend worden gemaakt voor de ver goeding van producten, rundvee, scha pen, varkens, werktuigen en vergeefs verrichte arbeid tot 1 Februari j.l., de zaakschade voor Schouwen-Duiveland, Kruiningen en Waarde. Dan kan de weidebouwsector beginnen. De uitbe taling zal direct geschieden. Eventuele definitieve berekening in de akker- en voorschotten zullen worden verrekend. De normen voor de tuinbouw zullen omstreeks 1 Februari zijn vastgesteld. Enkele cijfers konden al worden ge noemd. De normen voor verloren ge- gane gerst zullen 27 cent per kg, voor tarwe 25 cent, voor gesorteerde aard appelen (afhankelijk van het ras) 9'/j tot 12 cent bedragen, de gemiddelde prijs voor gebruiksdieren 900,voor geregistreerde productiedieren 1000,- en voor stamboekdieren 1100,Voor op tbc reagerende dieren wordt 10% gekort. Verloren gegaan mestvee zal worden afgerekend met 1,50 a 1,60 per kg levend gewicht. VOOR LANDARBEIDERS Door samenwerking met Rampen fonds en Schade Enquête Commissie is een regeling tot stand gekomen, waar bij ook de landarbeiders een volledige vergoeding zullen krijgen voor vee ea producten, die verloren gingen en niet onder de huisraadschade vallen. De maximale vergoeding voor noodzake lijk levensonderhoud bedraagt thans 7.500,—. „Ik kan u de verzekering geven, dat de ambtenaren van hoog tot laag er naar kunkeren om met de berekenin gen te kunnen beginnen. Ik ben nu 10 jaar in Rijksdienst, maar ik heb zelden zoveel arbeidslost, doorzettingsvermo gen en bereidheid tot samenwerking aangetroffen als in de laatste tien maanden", aldus besloot ir Herweijer dit deel van zijn rede. Op het vervolg ervan zullen we nader terugkomen. Voorstel van B en W W erkgelegenheid voor 20 personen GOES, 29 Dec. B en W van Goes hebben de raad verzocht een crediet van 29.500,beschikbaar te stellen voor de bouw van een werkplaats voor minder validen op het gemeentelijk terrein aan de Westhavendijk. In deze werkplaats zal een erwtenlezerij wor den ondergebracht waar in eerste in stantie 10 man te werk kunnen worden gesteld. Bovendien ligt het in de be doeling de productie van cocosmatten ter hand te nemen alsmede enkele soorten mandjes. Getracht zai worden in de naaste toekomst meerdere indus triële opdrachten aan te trekken. Vier personen zullen aan de matten- vlechterij en zes op de mandenvlech- terij te werk kunnen worden gesteld. Een enquête naar de omvang Van het minder-validen-probleem ter plaatse heeft uitgewezen, dat het totaal minder validen 159 bedraagt waarvan er 97 lichamelijk gebrekkig zijn, 22 zintuige- lijk gebrekkig en 40 geestelijk gestoord. Hieronder bevindt zich een aantal ou dere mensen, vrouwen en leerplichtige kinderen dat niet in staat is arbeid te verrichten. Een bestaand gebouw kon men niet vinden zodat besloten moest worden een nieuw gebouw te zetten. De bouw zelf kost 24.500,en de inrichting f 5.000,Afschrijving van deze kos ten zal plaats vinden op annuiteitsbasis t.w. de bouwkosten in 40 jaar en de in richtingskosten in 10 jaar. Met het B.A. is overeengekomen dat van die zijde aan de plannen tot het stichten van een erwtenlezerij geen verdere uitbrei ding zal worden gegeven. Door de Nederlandse vereniging „AVO" te Amsterdam werd aan een oorlogsinvalide ter plaatse medewer king verleend voor de oprichting van een mattenvlechterij. Door diverse om standigheden is deze man echter niet in staat de mattenvlechterij behoorlijk te exploiteren en AVO heeft derhalve verzocht de mattenvlechterij met de inventaris over te nemen en de man hier te werk te stellen. Een afzetgebied is aanwezig, aldus B en W. De werkgemeenschap Oost Gronin gen te Winschoten heeft enige op drachten verstrekt voor leverantie van mandjes en de aflevering van de pro ducten zal gaan via de N.V. AMIVA te Amsterdam die zich belast met de ver koop van artikelen vervaardigd door minder validen. Een exploitatieopzet, afgestemd op 20 tewerkgestelden heeft een totaalbedrag van 61.000 met een nadelig saldo van f 10.488,en een post onvoorzien van 441,52. Er is echter geen rekening ge houden met een eventueel toe te ken nen provinciaal subsidie. Aangenomen wordt dat het nadelig saldo in werke lijkheid zeer belangrijk lager zal lig gen. Over de beheersvorm van de werkplaats zullen B en W nog nadere voorstellen doen. Huishoudelijke vergadering Zeeuwse C..B.T.B Belangstelling gevraagd voor het christelijk landbouwonderwijs MIDDELBURG, 30 Dec. In de huishoudelijke morgenverga- dering van de Zeeuwse C.B.T.B., die ender voorzitterschap van da heer C. de Putter uit Axel in het Schuttershof werd gehouden, zijn o.m. discussies gewijd aan de samenstelling der agrarische commissi^ voor de herverkaveing in de Zak van Zuid-Beveland, aan het in op richting zijnde landbouw-proefbedrijf in de Braakman en aan het chris telijke landbouwonderwijs in de provincie. De begroting voor 1954 werd vastgesteld op een totaalbedrag van f 30800. In zijn openingswoord wees de voor zitter op het wel zeer bijzondere ka rakter van het bijna geëindigde jaar, vol van moeilijkheden en beslomme ringen tengevolge van de ramp. „God heeft overal Zijn wijze bedoelingen mee en wij komen niet uit de vraag naar het waarom", zo zei de heer de Futter, die er verder op wees, dat God ook wil helen en dat Hij alleen het leed kan verzachten. Er is toch ook reden tot grote dankbaarheid voor alle steun en medewerking van mensen. Een andere zaak, die in 1953 de be langstelling kreeg, was de geleidelijke overgang van de Stichting voor de Landbouw in de P.B.O. Het jaar 1954 zal bekend worden als een jaar van overgangsmaatregelen, niet in één keer, maar stuk voor stuk. Naar de mening van de voorzitter zullen de provinciale Landbouwschappen meer adviescolleges zijn, terwijl de verant woordelijkheid en de bevoegdheden meer bij de toporganen in Den Haag zullen liggen. Overigens verwachtte hij voor de nabije toekomst niet zulke in grijpende wijzigingen. Daarna kunnen de verhoudingen anders komen te lig gen en daarom zullen de ogen voor ev. gevaren geopend moeten blijven. PROEFBEDRIJF. Naar aanleiding van de begroting- werd een vraag gesteld over het hoe en wat van het landbonwproefbedrijf in de Braakman. De heer de Putter deelde mede, dat het provinciaal bestuur van de C.B.T.B. besloot te trachten de over eengekomen 15 mille (ook de beide an dere landbouworganisaties brengen eik dit bedrag bijeenals deelname in dit bedrijf in te zamelen door 150 leden te animeren elk f 100.— te schenken. Van Domeinen zal het bedrijf worden ge pacht. Het wordt een normaal bedrijl, dat zal staan onder een bestuur van 9 mensen, van eike organisatie 3 afge vaardigden. Aangezien voor alle andere proef- en voorbeeldbedrijven in Zeeland nimmer door de boeren zelf een cent is betaald, deed de voorzitter een dringend beroep op de vergadering nu haar volle medewerking te ge ven. De 45 mille is maar een start kapitaal. Er zal nog heel wat meer bij moeten, doch dit zal van andere zijde komen. Over deze zaak ont spon zich een drukke bespreking. Met name in Walcheren bleek men er niet veel voor te voelen. Daarte genover werd echter gewezen op de taak, die hier voor alle Zeeuwse boeren ligt, nu een dergelijk bedrijf tot stand kan worden, gebracht in volledig organisatorisch verband. De secretaris, drs J. J. Knibbe, deel de mede, dat het secretariaat in de loop van het volgend jaar zal verhuizen naar het bovengedeelte van het pand dei- Bank voor Zeeland aan de Grote Markt te Goes. Aangezien hier ook het C.B. T.B.-Boekhoudbureau kan worden on- Achtjarige vond 2.000, GOES, 30 December De achtjarige Betsie Blok uit 's Heer Abtskerke moet gisteren vreemd opgekeken hebben, toen ze een portefeuille op straat vond. Niet zo maar een portefeuille, doch één met een inhoud van ruim 2.000, Ze aarzelde geen ogenblik, deed aan gifte van haar vondst en zo kon de ver tegenwoordiger van de Meelfabrieken „Holland" uit Amsterdam, wie de schrik al om het hart was geslagen, zijn portefeuille weer terugkrijgen. Voor wat hoort wat, zo redeneerde de directie der fabrieken en vanmorgen krijgt Betsie Blok een bedrag van 100 voor haar eerlijkheid. Waarmee dan toch maar weer bewezen is, dat eer- tijkheid het langst duurt! dergebracht, zal een flinke besparing op de huren worden verkregen. De heeé Knibbe deed ook een beroep op de aan wezigen de contribuantenactie voor het christelijk landbouwonderwijs verder ta steunen. De scholen kosten veel geld. Medegedeeld werd, dat er plannen be staan tot stichting van een chr. land- bouwhuishoudschool in Oostburg, terwijl de plannen voor een soortgelijke school in 's-Heer Arendskerke ver gereed zijn. Naar aanleiding van een vraag over het bestaan van een afspraak tot be zoek van leerlingen aan de openbarq en de christelijke landbouwscholen voor de Zak van Zuid-Beveland zegdt) de voorzitter toe een bespreking te zullen aanvragen met de burgemeester van Baarland en Oudelande, aangezien het bestuur van een dergelijke af spraak niets bekend is. Gevraagd werd ook naar de reden, waarom in de agrarische commissie voor de Zak slechts één C.B.T.B.-er zitting heeft en zeven Z.L.M.-ers. Is het bestuur niet actief genoeg ge weest? Het ledental der beide organi saties is even groot in dit gebied. Da voorzitter deelde mede, dat in de Her verkavelingscommissie Zeeland vijf door het Rijk aangewezen mensen zit ting hebben en vier personen namens de landbouworganisaties, n.l. twea Z.L.M.-ers, één L.T.B.-er en één C.B. T.B.-er. Er was geen sprake van ge brek aan activiteit, maar men had zich eenvoudig te richten naar de voor waarden van het Rijk. De C.B.T.B. wees iemand uit Schouwen-Duiveland aan. Over de samenstelling der agra rische commissies is geen overleg ge pleegd. De voorzitter wil de gestelde vraag nog eens met Landbouwherstel bespreken. Ingezonden Mededeling (adv.) mr ARPAN overwint ai maag-cachets akker smaakloos, snel, zeker Vorstelijke gift uit Frankrijk RILLAND, 30 Dec. De gemeente raad van Rilland-Bath is vanavond bij een geweest om een nieuwe gemeente secretaris te benoemen. Benoemd werd de heer A. C. Hack, eerste ambtenaar ter secretarie te Biervliet. Hij kreeg 6 stemmen. No. 2 op de aanbeveling, de heer J. C. van Doeselaar te Terneuzen, kreeg 1 stem. De nieuwe functionaris werd te vens benoemd tot ambtenaar van de Burg. Stand en secr-penningm. van het B.A. De burgemeester deelde voorts me de, dat uit Frankrijk bericht is ont vangen, dat het bedrag, beschikbaar gesteld voor de bouw van een tehuis voor ouden van dagen thans is ge stegen tot 962.000 francs. ZAAMSLAG Oranjevereniging. Door de heer F. C. Jansen Verplanke werd afscheid geno men als voorzitter van de Oranjever. In zijn plaats werd als voorzitter gekozen de heer C. A. de Kraker.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5