LATEN WE DE EENHEID TOT STAND BRENGEN, in V.P.R.O. teleurgesteld Koninklijke familie zal ^oudejaar' intiem vieren Verjaardag prinses Beatrix wordt op 31 Jan**gevierd Frankrijk en Engeland keuren datum goed Gustave Dominici toch schuldig Verhoging Ziekenhuistarieven Atoomwapens in Korea? Londen zeer verbaasd Prof* Watcrink naar Amerika OM VAN TE WATERTANDEN Autobus omgeslagen; 20 gewonden Kinderfeest in Grindelwald Vandaag wordt de Prins verwacht In verband met herdenking Watersnoodramp Eerste Februari geen nationale herdenkingsdag Hoe denkt U over de inmaak Auriol in afscheidsrede voor de radio Uitgave; Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 8435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen; Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2671 Abonnementsprijs f 0,44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 31 DEC. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek. Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.48 u., onder 16.39 u. Maan op 5.34 u., onder 13.16 u. Hoogwater Vrijdag 1 Jan,: Vlissingen: 11.16 u. 1.35 m., 23.46 u. 1.54 m. Terneuzen: 11.38 u. 1.56 m., u. m. Wemel- dinge: 0.13 u. 1.38 m., 12.41 u. 1.25 m. Zierikzee: 12. 25 u. 1.06 m., u. m. PARIJS, 30 December. President Vincent Auriol heeft in een afscheidsboodschap via de radio Woensdagavond een beroep op de Fransen gedaan hun individuele en nationale belangen met elkaar te verzoeken en eenheid tot stand te brengen, op een ogenblik, dat Frank rijk door dodelijke hartstochten en haat verscheurd wordt. De president vervolgde: „Moge de oproep, die ik drie jaar geleden tever geefs tot de Verenigde Naties richtte, toch nog worden gehoord. Mogen de staatslieden, die voor het leven en ge luk van millioenen mensen verant woordelijk zijn, hun wantrouwen over- HILVERSUM, 30 Dec. - „De V.P.R.O. is teleurgesteld over de tendens van het ontwerp van de nieuwe omroep wet, aangezien de door deze omroep vereniging zo zeer gewenste nationale oplossing van het omroepprobleem daarin vrijwel ontbreekt", aldus heeft de directeur van de V.P.R.O., dr E. D. Spelberg, medegedeeld. „De V.P.R.O. wenst geen staatsom roep, noch een eenheidsgroep, waarin alle geestelijke en maatschappelijke stromingen in ons volk gelijkgescha keld zouden zijn, maar een nationale omroep, waarin deze geestelijke en maatschappelijke stromingen zelfstan dig tot uiting komen", aldus dr Spel berg, die tenslotte meedeelde, dat de V.P.R.O. er naar zal streven, voordat de behandeling van het wetsontwerp in de kamer begint, aan de aan deze omroepvereniging gestelde eisen te voldoen. LONDEN, 30 Dec. In Londense diplomatieke kringen heeft men zijn verbazing uitgesproken over een ver klaring van admiraal Sohn Won II, de Zuidkoreaanse minister van defensie, volgens welke de Ver. Naties gebruik zouden maken van atomische wapens als het opnieuw tot communistische agressie in Korea zou komen. winnen en samenkomen om de moei lijkheden, die de wereld verlammen, openhartig te hespreken. Mogen zij be wapening en vrees vervangen door sa menwerking om rijkdom, vertrouwen en welzijn voort te brengen". MENINGSVERSCHIL De Franse minister van Onderwijs, André Marie, die Woensdag op een ka binetsvergadering had gedreigd ontslag te zullen nemen, heeft besloten voor het ogenblik niet af te treden. Er was verschil van mening gere zen tussen hem en de minister van fi nanciën, Faure, over de. ramingen voor 1954, welke 25 milliard frank hoger liggen dan die voor 1953. Marie drong aan op aanvullende credieten voor een gezondheidsdienst voor scholen en uni versiteiten en andere maatregelen ter verbetering van de levensomstandig heden van studenten en onderwijzers. Na een lang gesprek met premier Laniel en minister Faure verklaarde Marie Woensdagavond tegenover de pers, dat zijn besluit zou worden ge nomen in het licht van de aanvaarde oplossing en van de algemene politieke toestand. „BERLIJN" LONDEN, 30 Dec. Zowel de Britse als de Franse regering hebben de da tum van 25 Januari voor de conferentie van Vier te Berlijn goedgekeurd. Wij maken onze lezers er opmerkzaam op, dat ons blad Zaterdag a.s. 2 Jan, niet zal verschijnen. Het eerstvolgende nummer verschijnt derhalve weer op Maandag 4 Januari, AMSTERDAM, 30 Dec. Prof. Dr J. Waterink, hoogleraar in de paedago- giek, paedologie en toegepaste psycho logie aan de V.U. te Amsterdam, zal 2 Januari a.s. met de „Westerdam" van de Holland-Amerikalijn vertrekken r.aar N«ord-Amerika, waar hij op uit nodiging van de Calvin Foundation ge durende ongeveer zeven maanden openbare lessen en lezingen zal houden over psychologische en paedagogische onderwerpen. WASHINGTON, 30 Dec. De Ame rikaanse luchtmacht heeft medege deeld, in de landen overzee arbeids krachten te zullen aanwerven ter ver vanging van 25.000 Amerikanen, me rendeels in Europa, nog voor 30 Juni a.s. In het belastingjaar 1955 wil men aldus nog 10.000 Amerikanen door in woners van de betrokken landen ver vangen. Dit zal tevens een methode van dollar-uitwisseling vormen DIGNE, 30 Dec. Gustave Dominici heeft Woensdag opnieuw verklaard, dat zijn 77-jarige vader, Gaston, de moorden op de Drummonds heeft ge pleegd. Eerder op de dag had hij officieel bij een verhoor door rechter Peries, waar bij zijn vader aanwezig was, zijn aan vankelijke verklaring dat zijn vader schuldig was, ingetrokken. Later ech ter, toen zijn vader niet aanwezig was, kwam hij weer op zijn vroegere be schuldiging van zjjn vader terug en vertelde hetzelfde verhaal als zijn broer Clovis, die zijn verklaring om trent de schuld van de vader bleef handhaven. 's-GRAVENHAGE, 30 Dec. Met het oog op de kostenstijging per 1 Ja nuari 1954 mogen de ziekenhuizen, bij welke de kosten van medisch-specia- listische behandeling in de tarieven zijn begrepen, de verpleegprijzen ver hogen met 0,30 per verpleegdag. Zie kenhuizen, bij welke genoemde kosten niet in de tarieven zijn begrepen, mo- fen de verpleegprijzen verhogen met 0,25 per verpleegdag. De zgn. klasse tarieven mogen allen worden verhoogd met 0,30 per verpleegdag. Zoais vele malen bij het' dichten van stroomgaten de fluiten van de boten over het ver dronken land loeiden, klinkt thans, aan het eind van dit rampjaar, als 't ware een triomfcon cert van koene redding. De echo sterft weg over het nieuwe jaar als een aanmoediging om opbouw en herstel aan te pakken. Het is een aanmoediging, die tevens de wensen van heil en zegen inhoudt voor het nieuwe jaar van herrijzenis. Door t plaatsen van deze foto, een treffend beeld voor deze Oudejaarsdag, wensen directie, medewerkers en redactie van het Zeeuwsch Dagblad de lezers een voorspoedig 1954 toe. BREDA, 30 Dec. Een autobus, die arbeiders uit de omgeving van Breda naar hun werk vervoerde, is heden door nog niet opgehelderde oorzaak omgeslagen. De bus kwam daardoor tegen een boom terecht en wel met een zodanige kracht, dat van de ongeveer 25 inzittenden er 20 werden gewond, van wie drie ernstig. In totaal moesten negen mensen worden opgenomen in het ziekenhuis, de overigewerden licht gewond. Het ongeluk gebeurde op de Rijs- hergseweg. Het is waarschijnlijk ver oorzaakt doordat de chauffeur van de bus niet meer kon uitwijken voor een paard en wagen. Het vervoer naar het ziekenhuis geschiedde met zes zieken auto's. Er waren vier dokters ter plaatse. GRINDELWALD, 30 Dec. De keus van Grindelwald is voor de koninklijke familie wel zeer gunstig gebleken, want in andere delen van Zwitserland is tot nu toe veel minder sneeuw gevallen en elke dag weer brengen de treinen dan ook „wagonladingen" ski-enthousiasten naar het dorp. Alle hotels zijn volge boekt en vooral op oudejaarsavond is er nergens meer een plekje vrij, ook niet in de vele pensions, die extra bed- Koningin Salote van Tonga barst in een schaterlach uit de lach, die haar populair maak te in Londen, tijdens de kronings feesten tijdens een gesprek met de Hertog van Edinburgh, die met de Koningin van Groot- Brittannië, Koningin Elizabeth, aanzat aan een f eestmaal, dat door de Koningin van Tonga werd gegeven ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan haar rijk. 's-GRAVENHAGE, 30 Dec. Inge volge een beslissing van de minister raad zal, gelet op de landelijke herden king op 1 Februari a.s. van de op 1 Februari 1953 plaats gehad hebbende watersnoodramp, de verjaardag van prinses Beatrix op Zondag 31 Jan. a.s. gevierd worden inplaats van op Maan dag 1 Februari 1954, zodat de rijksge bouwen op 31 Januari zullen vlaggen. Het ligt, zo vernam het A.N.P. ver der, niet in het voornemen van de re gering een landelijke centrale herden king van de Februariramp te organi seren. Het is echter waarschijnlijk dat de ramp in diverse plaatsen zal worden herdacht en dat pers en radio hieraan en aan de ramp zelve opnieuw aan dacht zullen besteden. Daarom leek het niet wenselijk de officiële viering van de verjaardag van prinses Beatrix te laten samenvallen met deze herden kingen. In enkele regels melden wij nog DAT gistermiddag om half vier op de Rijksweg nabij Krabbendijke door onbeken de oorzaak een vrachtauto van de fa H. de K. uit Steen bergen tegen een boom is gereden en over de kop is geslagen. De auto, die eerst drie bo men raakte, werd totaal ver nield. De chauffeur kwam er wonder hoven wonder goed af. DAT de burgemeester van Heinkenszand gistermiddag in de raadsvergadering heeft meegedeeld, dat van de A.N.W.B. bericht is ontvan gen, dat een rijwielpad zal worden aangelegd vanaf café A. Knuijt naar 'sHeer Arendskerke. DAT gistermiddag te Co- lijnsplaat de begrafenis heeft plaats gehad van de heer A. d. Wekke. De overledene, die de leeftijd, van 82 jaar bereikte, diende de Geref. Gem. tot voor enkele maan den als ouderling. Aan de groeve werd gesproken door ds F. J. Dieleman van Yer- seke, waarna een zoon dank te voor de belangstelling. DAT op de Belgische rijks begroting voor 1954 een cre- diet van fr. 100 millioen is uitgetrokken voor de ver breding van het kanaal van Terneuzen naar Gent en voor uitvoering van werken aan de Gentse haven. DAT de hoofdverpleger van paviljoen 11 van „Vrede rust" de heer J. Hoogesteger de inrichting vandaag met pensioen verlaat. In Kloetin- ge geboren, kwam hij, na in Middelburg werkzaam te zijn geweest als bakkers knecht in 1910 naar „Vrede rust". Hij was voordien ook enige jaren verpleger ge weest te Loosdumen. Toen in 1926 paviljoen 11 werd ge opend, kreeg hij er de lei ding. Vorig jaar werd de heer Hoogesteger 65 jaar, doch op verzoek is hij nog een jaar in dienst gebleven. DAT met ingang van 1 Ja nuari tot hoofdverpleger van paviljoen 11 van „Vrederust" is benoemd de heer P. v. d. Kreeke. Hij was de laatste drie jaar reeds wnd. hoofd en daarvoor 24 jaar verple ger in dit paviljoen. DAT de groepscomman dant der Rijkspolitie te Axel opperwachtmeester J. J. Die leman met ingang van 1 Ja nuari a.s. is bevorderd tot adjudant. DAT op het gisteren te Goes onder auspiciën van de N.C.G.B. gehouden examen voor het diploma vereni gingsleider gymnastiek zijn geslaagd de dames A. van Alten, N. Haak, D. de Ruy ter te Axel, N. Aarnoutse en C. Hirdes te Vlissingen en de heer J. Oppeneer te Terneu zen. DAT voortaan, als de raad van Goes er tenminste mee accoord gaat, des Dinsdags geen fietsen meer aan de hand mogen worden meege- men. Automobiel- en trac torenhandelaren klagen nl. over beschadigingen aan de tentoongestelde werktuigen en auto's en de markthande- laren zijn opgekomen voor de nylons van de klanten. DAT de raad van Goes gisteren een voorstel heeft ontvangen om aan het Cen traal Genootschap voor Kin derherstellingsoorden en va- cantiekolonies voor 1954 een subsidie te verlenen van 0,50 per verpleegdag per kind met een maximum van 800, per jaar. Voor de ge meente betekent dit een ho gere uitgave van 350,—. Het C.G. had f 0,75 gevraagd. den hebben laten aanrukken om de gasten te kunnen onderbrengen. OUDEJ AARSVIERING In hotel Adler, waar het koninklijk gezelschap logeert, is men druk bezig met de voorbereidingen voor de oude- jaarsviering. Na een uitgebreid diner zal er eerst een gecostumeerd kinder feest zijn, waaraan misschien de prin sessen zullen deelnemen. Een jury zal daarbij de prijzen uitdelen voor de ori gineelste costumes. Kort voor midder nacht zal het „oudejaar" binnenwande len, een stokoude grijsaard, die zeer in het kort de voornaamste gebeurtenis sen van 1953 de revue zal laten passe ren. Een piepjong 1954 zal hem dan de deur uitduwen en dan zal het feest eerst recht beginnen. De koninklijke familie en gevolg zal, zo hoopt men, aan de feestelijkheden in Adler deelnemen, maar de overgang van het oude naar het nieuwe jaar zul len de koningin, de prins en de prin sessen op hun kamer beleven. Volgende week zal men in tien plattelandsgemeenten elk 200 huis vrouwen vragen naar haar opvatting over het inmaken van groenten en fruit en de slacht. Dit is het eerste onderzoek op dit gebied dat ge schiedt in opdracht van de afdeling landbouw-huishoudkunde van de Landbouwhogeschool te Wageningen. De leiding berust bij Prof. C. W. Willinge Prins-Visser. De enquette wordt uitgevoerd met medewerking van aanstaande huishoudleraressen. DE BILT ZEGT: Weinig wind DE BILT, 30 Dec. Veranderlijke bewolking met hier en daar tijdelijk mist en in het Westen van het land kans op enige neerslag. Overwegend zwakke veranderlijke wind. Lichte vorst tot temperatuur om het vries punt.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1