Soms verheugende eensgezindheid - dikwijls helaas ook scherpe strijd hoe moeiLijk het is stiL te zijn... In de rampgebieden vierden soms Hervormden en Gereformeerden samen het Avondmaal Scheuring in de Ger. Gemeenten Ook op het kerkelijk leven drukte de ramp haar stempel Ned. Herv* Kerk. Chr. Geref. Kerk. Geref. Kerken. Geref. Kerken Evang. Luth. Kerk. Rem. Broederschap. Geref. Gemeenten. Geen necrologie over 1953 Vrij Evang. Gem. Doopsgez. Broedersch. Overige groepen. Donderde- 31 December 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Over de ganse wereld heeft men door middel van radio en televisie de kroningsplechtigheid van Koningin Elizabeth II in de Westminster Abbey gevolgd, een kroningsplechtigheid die niet in het minst in kerkelijk opzicht grote indruk maakte. Want duidelijk kwam in de oeremonie naar voren, dat deze Vorstin van millioenen onderdanen slechts bjj de gratie van God haar ambt aanvaardde, wetend, haar afhankelijkheid van haar Schepper, Die het al regeert. GOES, December. Ook op het kerkelijk leven heeft de bange watersnoodramp van Februari haar «tempel gedrukt. En dat niet slechts en niet in de «erste plaats op het georganiseerde kerkelijk leven In ieder mens heeft het ik geworsteld met God om een antwoord te vinden op de nooit beantwoorde vraag naar het „Waarom?" Juist de mens, die het innigst leeft met zijn God, heeft het daar moeilijk mee gehad en wie zal zeg gen hoevelen er nu nog mee worstelen? Hoevelen Zich nog niet met vertrouwen hebben kunnen over geven aan Gods leiding? Het is niet mogelijk dit tot een onderwerp van dit kerkelijk overzicht te maken. Wij willen ons bepalen tot wat de kerken gedaan hebben en welke hun lot gevallen zijn geweest. En dan mag het gezegd: de kerken hebben na de ramp zeer grote activiteit ónt- plooid, waarvoor wij dankbaar mogen zijn. De Ned. Herv. Kerk benoemde een watersnoodcommissie, die verschillende subcommissies instelde. De Geref, Ker ken riepen afgevaardigden van de getroffen gemeen ten bijeen te Bergen op Zoom en meer dan één pro testantse kerkformatie stelden leenpredikanten be schikbaar. En ook de provinciale synodes deden wat in hun vermogen lag. Hervormden en Gereformeerden gingen op sommi ge plaatsen gezamenlijke godsdienstoefeningen hou den; in de ene plaats omdat het getal der kerkleden door evacuatie sterk gedund was en in andere plaat sen uit gebrek aan vergaderruimten. Ook heeft men in sommige plaatsen gezamenlijk avondmaalsdiensten gehouden. Hoe dit alles echter ook zij, op deze Oudejaars avond zal in menige dorpskerk m deze getroffen provincies een plaats leeg blijven. In menige kerk zal speciaal op deze avond een innig gebed opstijgen tbt God, die een verzorger is der weduwen en een vader der wezen...... De moeilijkheden in de kerken bleven ook In dit rampjaar voortbestaan en vrijwel steeds zijn ze te herleiden tot het bestaan van een vooruitstrevende en een conservatieve groep. In de Ned. Herv. Kerk leeft nog steeds de modaliteiten-kwestie. De Geref. Kerken Weven van ernstige spanningen ver schoond, maar in de Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) deden zich weer moeilijkheden voor rond de zendende kerk Zwolle. Schokkend waren de gebeurtenissen in de Geref. Gemeenten, die een scheuring tot gevolg hebben gehad. Zich door dit alles te laten ontmoedigen en het hoofd in de schoot te leggen, zou in strijd zijn met onze christelijke roeping. Want wij weten dat Gods hand dit alles heeft geleid en alleen in biddend opzien tot Hem kunnen we het jaar 1954 met nieuwe moed en hoopvol vertrouwen ingaan. Ondanks de nieuwe kerkorde in de Ned. Herv. kerk bleven de moeilijkhe den tussen de modaliteiten in het af gelopen jaar bestaan. De zaak zit bij kans altijd vast op twee kwesties n.l. op de bezetting der predikantsplaatsen en op de doopsbediening aan kinderen en het doen van openbare belijdenis door leden van de minderheidsgroep. Gelukkig waren er ook plaatsen waar men tot overeenstemming kwam. Tegenstand tegen de K.O. blijft heer sen. In dit verband noemen we slechts de Zwingli-groep en het verzet in Hol- werd. Overigens zitten de moeilijkheden niet altijd op de modaliteitenkwestie vast. De organisatorische kant van het kerkelijk leven baarde eveneens con troversen. De classis Zuid Holland b.v. klaagde er over, dat allerlei zaken door raden of commissies beslist worden, waarbij verhaal niet mogelijk is. Daarnaast werd het leven der kerk verontrust door het optreden van ds J. Loos te Hilversum en diens visie op het Rooms-Katholicisme en door ds G. Taverne te Hoogeveen, die de Presb. Herv. gemeente in het leven riep. Een en ander zou slechts een on duidelijk beeld weergeven, als we geen melding zouden maken van de goede harmonie, waarin in vele ge meenten wordt gearbeid en geleefd. En al gaf pater Armand Fiolet, die in Mei aan de R.K. Universiteit te Nijmegen promoveerde tot docter in de theologie aan zijn dissertatie de veelzeggende titel van „Een kerk in onrust om haar belijdenis", al te ver ontrustend behoeft men niet te zijn. Er werd in 1953 een grote bouwacti viteit aan de dag gelegd. De uitbreiding van de grote steden roept echter nog grote moeilijkheden op. De gemeenten van groot Amsterdam hebben deze zaak commissoriaal gemaakt. Het so ciale werk stelt eveneens grote eisen. Het werk der jeugdverenigingen mag zich in grote bloei verheugen. Het bre de kerkewerk werd, vooral in Zeeland, op grootse wijze ter hand genomen. Op de dit jaar gehouden Generale Synode der Chr. Geref. kerken bleek duidelijk, dat er tweeërlei stromingen bestaan. De afgevaardigden van het Zuiden representeerden de conserva tieve nuance, die zich verzet tegen de nieuwe bijbelvertaling, tegen de nieu we psalmberijming etc. De synode deed een kanselboodschap uitgaan, waarvan prof. G. Wisse de auteur was en die zich vooral richtte tegen wereldgelijkvormigheid. In de Old. Chr. Reformed Church ontstond een conflict tussen de predi kanten Tamminga en Zij der veld, dat ter synode echter werd bijgelegd. In Emmen en Den Haag Zuid wer den nieuwe kerken geïnstitueerd, ter wijl dit in Doorn staat te gebeuren. Vijf kerken vierden een jubileum en de Bond van Chr. Geref. Mannenver- enigingen jubileerde in het zilver. De Geref. kerken hielden in Januari het sluitstuk van hun gewone driejaar lijkse Generale Synode van Rotterdam. Verheugend was in de afgelopen maanden de mededeling, dat de nieu we kerken te Lutterade, Eindhoven en Treebeek ter gelegenheid van honderd jaar Kromstaf f 70.000 bijeen hadden gebracht voor de evangelisatie in Bra bant en Limburg, waardoor Roosen daal en Valkenswaard het beroepings- werk weer ter hand konden nemen. Op Woudschoten werd een confe rentie gehouden ter bezinning op eigen plaats en betekenis. Ook deze kerken kennen de spanning tussen een vooruitstrevend en een conser vatief deel, getuige de discussies rondom het vrouwenkiesrecht en de uitbreiding van het Nieuw Testa- mentisch kerklied. De nieuwe bij belvertaling werd op verschillende plaatsen ingevoerd. De massaliteit van de grote stads kerk baart ook de Geref. kerken zorg. In Leeuwarden en 's Gravenhage West wil men geen kerksplitsing; Utrecht en Eindhoven hebben deze zaak in studie. De kerk van Haarlem werd ge splitst. Eveneens de classis Drachten. In Denderleeuw en Bredevoort werden kerken geïnstitueerd en in Putten (N.O.P.) staat dit te gebeuren. Vier nieuwe predikantsplaatsen werden ge sticht. In 1953 werden 18 nieuwe ker ken gebouwd tegen elf in 1952. Dit jaar stond wel in het bijzonder in het teken van de jubilea. Het Geref. tractaatgenootschap „Filippus" vierde het 75-jarig bestaan de Gereformeerde predikantsconferentie haar 40 jarig en het verband van de Geref. evangelisa tiecommissie zijn 25-jarig jubileum. Vijftien plaatselijke gemeenten vierden 'n jubileum en het weekblad „De Ba zuin" bestond een eeuw. (onderh. art, 31 K. O.) Ook de Geref. kerken (onderhouden de art. 31 K.O.) bleven de moeilijkhe den allerminst gespaard. De zendende kerk Zwolle kreeg onaangenaamheden met de miss. predikant ds S. J. P, Goossens, die later werd afgezet, maar die op eigen gelegenheid toch weer naar Soemba vertrok. Voorts kreeg ds A. H. Algra, die als miss. predikant beroepen was, geen verlof om naar In donesië te vertrekken. Inmiddels is hem echter toestemming verleend. Bij deze moeilijkheden komt nog, dat En schede met de kerken van de classis Enschede en Hardenberg zelfstandig zending wil gaan drijven. De zaak Kralingen bleef ook dit jaar de gemoederen beroeren. Over dit al lengs uitgegroeide conflict verscheen dit jaar weer meer dan één brochure. Te Gouda namen vier ambtsdragers hun ontslag en te 's-Gravenhage West werden vier ambtsdragers geschorst, te Zwolle zijn een aantal gemeenteleden in oppositie en te Gameren onttrokken zich 25 leden aan het kerkverband. Het conflict in Pretoria werd weer bijge legd en de uitgetredenen hebben zich herenigd. De vrijgemaakte kerken volharden in hun isolement. Dit was dan ook de reden waarom niet werd deelge nomen aan de acties van gezamen lijke kerken. Breukelen deed een op roep uitgaan aan de Geref. Kerken ter plaatse om te komen tot vrijma king en tot de zuster-gemeente om te komen tot verootmoediging. De ker- keraad lleppel richtte een getuige nis tot de regering inzake het on recht het volk van de republiek der Zuid-Molukken aangedaan. Ds J. Couvée uit Roodeschool, die vooral zijn sporen verdiende als leger- predikant in Korea ontving de vorige maand voor zijn voor het vaderland bewezen diensten de bronzen ster. Zijn wapenbroeder, aalmoezenier L. van de Vrande, die de plechtigheid bijwoonde, feliciteerde hem hartelijk. Nu in dit Oudejaarsnummer willen wij op onze beurt ds Convée een eresaluut brengen niet alleen voor de bewezen diensten aan het vaderland maar ook voor alles wat hij deed in Korea voor de Kerk. In de Evang. Luth. kerk kreeg dit jaar de nieuwe kerkorde haar beslag. Een der voornaamste dingen hierin is wel dat de synode niet meer wordt samengesteld gebaseerd op richtings verschillen, maar krachtens regionale indeling. Binnen het kerkverband leeft nog steeds de tegenstelling tussen ortho doxen en vrijzinnigen. Toenadering bleek échter uit het samenvergade- ren van de beide predikantsvereni- gingen en in Den Haag door het ge meenschappelijk opzetten van het jeugdwerk. Twaalf gemeenten confereerden sa men over de predikantstractementen. De conclusies werden door de Utrecht se kerkeraad als voorstellen ingediend bij de Synode. Van de 64 gemeenten zijn er 17 va cant. In 1953 was geen enkele candi- daat beschikbaar, hetgeen sinds 1948 niet meer was voorgevallen. De ge meente Leerdam bestond dit jaar 175 jaar. Het afgelopen jaar was voor de Evang. Luth. Kerk op Zuid.-Bev. van historische betekenis. Enkele maanden geleden werd n.l. de grondslag gelegd voor een nieuwe Lutherse ge meente te Goes. Nieuw, omdat om streeks 1818 de vorige gemeente na een ruim 40-jarig bestaan opgeheven moest worden. In het voorjaar werd de afdeling Goes van het Luthers Zendingsgenootschap, waarvan het aantal leden en begunstigers gestadig toeneemt, opgericht. In April vierde met na bijna 150 jaar het Heilig Avondmaal. Tijdens de kerkhervor mingsherdenkingsdienst werd een der leden als kerkeraadslid vai Middel burg ingezegend, speciaal in verband met de geestelijke arbeid in Goes en omgeving. Onderhandelingen met de kerkeraad van Middelburg, waaronder Goes ressorteert .hadden tot gevolg, dat de kerkdiensten regelmatig konden plaatsvinden. Ook de Remonstrantse Broederschap breidt haar invloedssfeer uit: zowel in Midden-Zeeland als in Leeuwarden werd een kring geïnstitueerd. Leiden beriep een tweede predikant, mede voor het studentenwerk en Alkmaar stichtte een tweede predikantsplaats. Uit de gemeente Arnhem, die dit jaar 75 jaar bestond, kwamen drie gemeen ten voort. In het midden van de Gereformeer de gemeenten deed zich een schokken de gebeurtenis voor, die een ernstige scheuring tengevolge had. Op de Ge nerale Synode kwamen ernstige me ningsverschillen aan de dag. Wijl zijn onderwijs te eenzijdig werd geacht, werd dr Steenblok als docent aan de Theologische school ontslagen, hetgeen tot gevolg had, dat vijf leden, w.o. drie predikanten, uit protest de Synode zitting verlieten. De synode verklaarde hen daarop van hun ambt vervallen. Deze vijf synode-leden hebben zich tot hun gemeente gewend met het resul taat, dat zij allerwege aanhang von den. Dr Steenblok werd later afgezet en geschorst. Zeven en dertig geheel of gedeeltelijk uitgetreden gemeenten hebben later een vergadering te Utrecht gehouden en zo ontstond een nieuw kerkgenootschap „De Geref. Gemeenten in Nederland", dat ongeveer 5000 zielen oftewel 8 pet van het totale zielental van de Geref. Gemeenten telt. In verband met de kwestie rondom de kerkelijke goederen De dagen des mensen zijn als het gras, gelijk een bloem des velds alzo bloeit hij; als de wind daarover gegaan is, zo is zij niet meer en haar plaats kent haar niet meer. Maar de goedertierenheid des Heren is van eeuwigheid en tot eeuwigheid voor degenen die Hem vrezen en Zijn gerechtigheid aan kindskinderen; aan degenen die Zijn verbond houden en die aan Zijn bevelen denken om die te doen. Psalm 103. TELKEN JARE verschijnt in dit Oudejaarsnummer een necrologie, een lijst van vooraanstaande personen, die aan provincie, land én wereld in het afgelopen jaar ontvallen zijn. In dit jaar 1953 hebben wij niet de vrijmoedigheid kunnen vinden om dit te doen. Zoals men na een oorlog, waarin duizenden gesneuveld zijn, generaals zo goed als soldaten, een gedenkteken opricht voor de onbe kende soldaat en dit gedenkteken ziet als een eresaluut voor allen die vielen, zo menen wij ook te moeten handelen na de ramp die ons in dit jaar heeft getroffen en die vooral in onze provincie zovele doden heeft geëist. De stormvloed is over ons gewest gegaan zoals de wind soms waait door een tuin, nu eens hier en dan eens daar een bloem afrukkend. Zo heeft God ook ditmaal, in enkele uren tijds, hier een en ginds een opgeroepen om voor Zijn troon te verschijnen. Hier een oude vrouw, die naar de mens gesproken toch al aan het einde van haar leven was en ginds een levenslustig kind. Hier iemand die ten volle stervensbereid was ginds een die zozeer opging in het leven van alledag, dat hg nooit aan het hiernamaals aandacht had geschonken. Hier een man die in zijn kring een vooraanstaande positie bekleedde ginds een die rustig en onop vallend zijn weg ging. God heeft die keuze gemaakt en wij moeten stille zijnStille zijn hoe moeilijk is dat juist op deze Oudejaarsavond als de herinneringen ons overspoelen. Als de smart om wat men verloor zich opnieuw in volle heftigheid doet gevoelen en het „Waarom?" bezit van ons neemt. Wie kan dan stille zijn? V Op deze avond zullen velen de Psalm lezen, die wij hierboven hebben aangehaald. De Psalm die de broosheid van het leven tekent en daar Gods eeuwige goedertierenheid tegenover stelt. Alleen wie die Psalm waarlijk leest in volle overgave, die kan stille zijn. Niet een stilte uit angst voor die almachtige God Die van eeuwigheid tot eeuwigheid is. Neen, het is de stilte die voorkomt uit vertrouwen. Een vertrouwen in Gods goedertierenheid en een weten, dat Hij ons door dit alles heenleidt naar het eeuwig Vaderhuis. Op deze avond is er droefheid in veler harten maar voor Gods troon juichen zij, die door Hem verlost zijn uit dit aardse tranendal. Dit zij onze troost. En dit vergrote in ons het verlangen om ook eenmaal in het Vader huis te mogen ingaan. de wereldlijke reenter een- ea andermaal een uitspraak doen. De Synode besloot tot stichting van een eigen kindertehuis te Nunspeet. Zij verhief haar stem tegen het af sluiten van een verzekering en het aanschaffen van een televisietoestel. Ook tegen het inenten van rundvee tegen mond- en klauwzeer werd ge protesteerd. Tal van nieuwe kerken verrezen, terwijl in Den Helder een gemeente werd geïnstitueerd. De classis Goes stichtte een rusthuis te Yerseke en de gemeente te Goes mocht tegen het eind van het jaar haar kerkgebouw in gebruik nemen. Twee predikanten namen een be roep aan naar Amerika. De Bond van Vrij Evangelische gemeenten heeft een belangrijk initiatief genomen door het in het leven roepen van een stichting voor een woningcomplex in het centrum des lands, waaraan tevens verbon den wordt een tehuis voor recreatie en verpleging ten behoeve van al leenstaande bejaarde mannen. Hier mee zullen deze gemeenten dan te vens over een geestelijk centrum beschikken. De gemeente Breskens nam een nieuw gebouw in gebruik. De Doopsgezinde Broederschap ver heugt zich in een gestadige activiteit hetgeen tot uiting kwam in het op richten van een werkgroep, de zen ding in Nieuw Guinea en de bouw van kerken. Er blijft gebrek aan predikanten. Een reden waarom de kerken van Hindelopen en Stavoren verzochten een jaar gecombineerd te mogen wor den met Warns. Bezien we de overige groepen, dan naken we eerst melding van de kerk formatie van de Chr. Geref. gemeenten in Nederland, die ontstond ten gevol ge van de scheuring, die verleden jaar hier en daar in de Chr. Geref. kerken plaatsvond. Ds J. G. van Minnen te Huizen was hier de man. Met zijn ge meente vormen nog vi.if andere de nieuwe kerkformatie. Ernstige ongeregeldheden deden zich verschillende malen voor in de Vrije Herv. gemeente te IJsselmuiden, waar ds T. Wakker voorganger is. Vijf maal moest de Zwolse rechtbank in kort geding uitspraak doen. Ds G. Taverne van Hoogeveen ging ook in deze ge meente voor en zo is het verband van Presb. Herv. gemeenten hierbij be trokken. De Ned. Herv. gemeente te Gouda, waar ds Joh. v. Weizen voor ganger is, ging en bloc over in dit verband en ds van Weizen weid rei zend (.ïcuikanc

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 14