OOK KLEINERE GROEPEN KOMEN AAN BOD ver öjtitye. fyhwAeAtexi Ui SMtideluudcl Herriot acht het hoog tijd om te onderhandelen De nieuwe omroepwet Microfoon-reclame wordt aan regelen gebonden Hoofdlijnen van het ontwerp EERSTE VIER „NEPTUNES" OP VADERLANDSE BODEM V*ï Wi Koningin en prinsessen zijn uitstekende skisters PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD,VOOR ZEELAND WOENSDAG 30 DEC. 1953 Geen verplicht gezamenlijk programma Overtocht verliep bijzonder goed Frankrijk zeer bezorgd over Indo-China Minister van Binnenlandse Zaken van Laos is afgetreden Russen leveren twee Amerikanen uit Millioenste paar schoenen geëxporteerd „Berlijn" op 25 Januari Borinage en de zeven mijnen Afscheidsconcert Jo Vincent wordt uitgezonden Uitgav*: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 2670 Abonnementsprijs f 0,44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.48 u., onder 16.38 u. Maan op 4.16 u., éhdef 12.62 u. Hoogwater Donderdag 31 Decu Vlissingen 10.04 u. 1.26 m., 22.60 u. 1.43 m. Terneuzen: 10.28 tl. 1.47 m., 23.12 u. 1.64 m. Wemel- dinge: 11.27 u. 1.14 m., u. m. Zierikzee: 11.08 u. 0.96 m., 23.59 u. 1.19 m. 's-GRAVENHAGE, 29 December. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van Wet op regeling van de radio-omroep. Allereerst wordt een uitvoerig historisch overzicht gegeven, waarna wordt uiteengezet waarom een nieuwe wet nodig is. In het aanhangige wetsontwerp is de gehele zorg voor de omroep opgedragen aan de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. Slechts is het voorbehoud gemaakt, dat hij geen zenders aan legt of buiten gebruik stelt dan in overleg met zijn ambtgenoot van Verkeer en Waterstaat. Voor het beheer in de exploitatie sluit de minister van O. K. en W. een overeenkomst met het staatsbedrijf der P.T.T. Hierdoor wordt het gehele beleid bij een bewindsman geconcentreerd. In het huidige bestel heeft zich de samenwerking op het gebied van de techniek en van de sociale en administratieve regelingen niet onbevredigend ontwikkeld, maar zij zal zich op een breder terrein kunnen ontplooien, naarmate de omroeporganisaties het recht van haar bestaan verankert zien en zich minder afhankelijk weten van het inzicht van een of meer bewindslieden. bestel verzorgd door de Stichting „Ra dio Nederland Wereldomroep", die haar taak formeel volledig gescheiden van de binnenlandse omroep vervult. Een samenhang van overheid en om roeporganisatie acht men een goede oplossing. Uitgangspunt van het in het ontwerp neergelegde stelsel is het toevertrou wen van de binnenlandse omroep aan culturele organisaties, die uit de krin gen der luisteraars voortkomen. Daar bij is de starheid vermeden van het vooroorlogse stelsel. In het voorgestel de systeem bepalen de luisteraars door hun toetreden tot een omroeporgani satie, welke organisaties met de om roep zullen worden belast. Tot deelneming aan de omroeptaak worden die organisaties toegelaten, die een bij de wet voorgeschreven minimum aantal luisteraars als be talende leden of contribuanten heb ben en die aan enkele andere in de wet gestelde eisen voldoen. Deze or ganisaties worden onderscheiden in omroeporganisaties A, B en C, al naar gelang zij minstens 10 pet, 71,2 pet of 5 pet, van het aantal luiste raars als leden of contribuanten heb ben. Op deze wijze wordt rekening gehouden met de mogelijkheid van een geleidelijke groei van nieuwe en kleine organisaties. CENTRALE ORGANISATIE Teneinde de samenwerking op alle gebieden te bevorderen is het gewenst de organisaties samen te brengen in een centrale organisatie. In aansluiting op de bestaande toestand is daarom aan de Stichting „Ned. Radio Unie" een plaats in het nieuwe bestel gegeven. Bepaald is, dat telkens na vijf jaren een nieuwe verdeling van de zendtijd plaats heeft op de basis van de voor- 'Mvr der luisteraars, die bij de ver- Si ?nde organisaties toegetreden zijn. De omroeporganisaties C. krijgen elk 12 uur zendtijd per week. De omroep organisaties B komen elk in aanmer king voor plm. 24 uur zendtijd per week, terwijl de overblijvende zendtijd wordt verdeeld onder de organisaties A d.i. plm. 53 uur zendtijd per week, on geveer dezelfde tijd als die, waarover ieder der vier grote omroepverenigin gen nu beschikt. Voor de uitzending van kerkdiensten kan zendtijd worden toegewezen aan de kerkgenootschappen, die daarom verzoeken, tot een maximum voor alle genootschappen tezamen van plm. 12 uur per week. In dit ontwerp is geen zendtijd ge reserveerd voor een „gezamenlijk programma", waaraan de omroepor ganisaties verplicht zouden zijn mee te werken. Een vrijwillige samen werking op programmagebied wordt in deze verondersteld. RADIORAAD In het wetsontwerp komt geen rege ringscommissaris voor, maar de rege ring stelt wel prijs op handhaving van de radioraad, die in het verleden vele belangrijk2 adviezen heeft uitgebracht. De wereld i wordt in het huidige Het bestuur van deze Stichting zal dienovereenkomstig bestaan uit ver trouwenslieden van de omroeporgani saties en de regering. Een Commissie van Advies voor de zendinrichtingen, waarin het staatsbe drijf der P.T.T., de omroeporganisaties en voornoemde stichting zijn vertegen woordigd, zal de bewindsman voorlich ten over aanleg, buitengebruikstelling etc. GEBRUIK STUDIO'S De omroeporganisaties hebben van hun bereidheid blijk gegeven nog ge durende enige jaren het medegebruik van de studio's aan andere organisaties toe te staan, doch wensen voor eigen uitzendingen van haar eigen studio's gebruik te maken. RECLAME Bezwaren werden gemaakt tegen mi crofoonreclame der omroeporganisaties voor tournees van haar propagandage- zelschappen. Ook deden enkele uitge vers bezwaren horen. De regering meent aan deze bezwaren tegemoet te moeten komen, doch dat anderzijds aan de organisaties de propaganda door middel van de microfoon moet worden gelaten voor zover zij onontbeerlijk is voor haar verenigingsleven. Geen toestemming zal worden ver leend voor het maken van reclame voor de microfoon voor zover het niet betreft voortbrengselen van letterkun de, kunst etc.. De propaganda voor de omroeporganisaties zal aan regelen' worden gebonden. POLITIEKE UITZENDINGEN De neergelegde regeling maakt het mogelijk politieke uitzendingen mét propagandistisch karakter te weren of te beperken. Wel zal een voorziening opgenomen worden dat politieke par tijen in een periode van ten hoogste dertig dagen voorafgaande aan de ver kiezingen van de leden der Tweede Kamer of Staten Generaal, door mid del van de omroep van haar doelstel lingen bekendheid geeft, deze toelich ten en een aanbeveling tot hun kiezers richten voor het uitbrengen van hun ster:. PROGRAMMABLAD De in het verleden gebruikelijke koppeling van het lidmaatschap aan het abonnement op het propaganda blad, waarbij beide tezamen even duur zijn als het abonnement alleen, zal niet meer mogelijk zijn. Het bedrag van 12,per jaar als luistergeld stemt overeen met het be drag, dat thans geheven wordt. De to tale opbrengst van het luistergeld maakt het mogelijk de omroep op be hoorlijke wijze uit te oefenen. V.P.R.O. Het is twijfelachtig of de V.P.R.O. voldoende luisteraars als lid zal heb ben ingeschreven voor de erkenning als omroeporganisatie. Teneinde deze omroeporganisatie niet bij voorbaat het voortbestaan onmogelijk te maken, wordt haar gedurende de eerste peri ode van 5 jaren gelegenheid gegeven te trachten het vereiste aantal leden te verwerven. R.V.U. De Radio Volksuniversiteit heeft thans de beschikking over plus minus 35 zenduren per jaar. Op historische gronden wordt zij nog gedurende vijf jaren in de gelegenheid gesteld haar werk voort te zetten. Aangezien dit werk behoort tot de taak van de om roeporganisaties, zal de R.V.U. na deze periode slechts in de aether kunnen komen krachtens een overeenkomst met een of meer dier organisaties. VALKENBURG, 29 Dec. Heden middag om half vier precies is het eer ste van een groep van vier voor de Ma rineluchtvaartdienst bestemde lockheed „Neptune" vliegtuigen op het vliegveld Valkenburg bij Leiden geland. Enkele minuten later waren ook de andere drie onderzeebootbestrij dingsvliegtui- gen op vaderlandse bodem. Direct na de landing werden de le den der bemanningen door douaniers aan de tand gevoeld. Daarna konden zij hun tijd besteden met het begroeten van hun familieleden, die hen circa drie maanden hadden moeten missen. De commandant van de groep van vier „Neptune"-toestellen, de luitenant ter zee-vlieger der eerste klasse W. de Groot, heeft daarna het een en ander verteld over de tocht, die de vliegtui gen hebben gemaakt. „De reis is zeer vlot verlopen", zo zei hij. Op de 24e December waren de machines van de vliegbasis Alameda van de Amerikaan se Marine in Californië vertrokken. Hedenmorgen om half zes Ned. tijd was de eerste „Neptune" van New SAIGON, 29 Dec. Uit Vietiane wordt gemeld, dat de minister van bui tenlandse zaken van Laos, Nhoey Ab- bay, is afgetreden, omdat hij niet pre cies op de hoogte zou zijn gehouden van de gebeurtenissen in het Zuiden /an het land. Franse uniestrijdkrachten te land en in de lucht voeren verkenningen uit om de posities van de Vietminh-troe- pen te bepalen, die Laos door een cor ridor van de kust tot de grens van -,-ailand in tweeën hebben gedeeld. unietroepen, die door de snelle op- ffars van de opstandelingen waren af gesneden van hun bases, pogen hun li nies weer te bereiken, hierbij geholpen door de plaatselijke bevolking. Alle beschikbare vliegtuigen van de Franse luchtmacht worden gebruikt om grote hoeveelheden uitrustings stukken en versterking naar de thans bedreigde plaatsen te brengen. Met bommenwerpers en jachtvliegtuigen worden de bevoorradingswegen van de Vietminh met bommen en napalm be stookt. Militaire waarnemers te Saigon ver moeden, dat de Vietminhbevelhebber generaal Vo Nguyen Giap, van het suc ces van zijn snelle doorbraak gebruik zal maken door een opmars naar de noordelijk gelegen hoofdstad, Vietiane, en de residentie van de 80-jarige ko ning Sisavangbong, Loeang Prabang. Waar de Vietminh-divisie, die Zaterdag de rivier de Mekong aan de grens met thailand bereikte, zich bevindt, is ech ter niet bekend. FRANSE BEZORGDHEID In politieke kringen in Frankrijk heeft het jongste succes echter aanzien lijke bezorgdheid gewekt. Herriot, de voorzitter van de nationale vergadering en burgemeester van Lyon noemde in een onderhoud met een arbeidersdele gatie het gebeurde een „militaire ne derlaag". Hij was van oordeel, dat het hoog tijd is om in Indo-China te on derhandelen. Foundland vertrokken. De andere vliegtuigen waren telkens met een kwartier tussentijd gestart. De snel heid, zo vertelde commandant de Groot, moet, ondanks een flinke tegen wind, toch minstens driehonderd kilo meter per uur geweest zijn. BEWAPENING De bewapening bestaat o.a. uit vier twintig millimeter mitrailleurs in een koepel in de neus en in een geschuts koepel boven op de romp. Aan de on derzijde van de vleugel, ter weerszij den van de romp zijn rekken aange bracht, waarin in totaal zestien raket ten kunnen worden meegevoerd. Voorts is de „Neptune" er op berekend dieptebommen en torpedo's mee te ne men. Het toestel heeft een groot vliegbe- reik en is daardoor geschikt om van basis aan de wal af te opereren over grote afstanden. Het is precies tien jaar geleden, dat het eerste prototype van de „Neptune" de lucht in ging De tweede dag van de vacantie van de Koningin en de Prinses jes in Grindelwald bracht een overvloedig pak sneeuw zeer ten genoege van alle vacantie- gangers. De Prinsessen vermaakten zich met sledevaarten en met tochtjes op de „skifiets". BERLIJN, 29 Dec. De Russische autoriteiten hebben Dinsdag twee Amerikanen uitgeleverd, die sinds enige jaren in de Sowjet-Unie werden vastgehouden. De betrokkenen zijn de soldaat Ho mer Cox die in September 1949 ver dween toen hij bij de militaire politie te West-Berlijn diende, en Leiand To wers, een burger die in 1951 van een schip in Finland verdween. Nederlandse en Noorse krijgsgevan genen, die onlangs uit Rusland zijn te ruggekeerd, hadden gemeld, dat zij Cox en Towers in een kamp in de om geving van Moskou hadden ontmoet. Naar aanleiding hiervan heeft de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Bohlen, herhaaldelijk stappen bij de Sowjet-regering gedaan om de vrijla ting van de mannen te bewerken. WAALWIJK, 29 Dec. Maandag heeft de N.V. Ned. Schoenenunie, Bloch en Stibbe-Hollandia te Waalwijk de mijlpaal van 1.000.000 paar export schoenen in 1953 gepasseerd. Het millioenste paar exportschoenen van dit jaar maakte deel uit van een zending, die bestemd was voor Enge land. Bloch en Stibbe-Hollandia is vrijwel onmiddellijk na de bevrijding begon nen een exportmarkt op te bouwen. PARIJS, 29 Dec. De stakende Franse postbeambten hebben Dinsdag avond, toen de staking een week oud was, besloten het werk nog niet te her vatten. Koninklijke familie geniet volop Ook Marijke zal de kunst snel meester zijn (van een speciale A.N.P.-verslaggever) GRINDELWALD, 29 December. „Ik ben zeer verbaasd over de prestaties van de koningin" zo zeide Fritz Schluneggen, de skileraar van H.M., toen wij de Firstbahn tot Bort opgegaan en dat hebben we vanmorgen weer gedaans hem hedenmiddag aan de thee troffen. „Direct gistermiddag ben ik met H.Mi Zij skiet uitstekend, vooral als men bedenkt dat men in uw land die sport' niet kan beoefenen, zodat de koningin het hebben moet van de paar weken die ze per jaar in het wintersportgebied doorbrengt". En Hans Bohren, de leraar van de twee oudste prinsessen, was wellicht nog enthousiaster over de prestaties van zijn pupillen. „Het zijn gevorderde ski* loopsters" zo zeide hij. „Zij zijn zeer snel en je kunt ze laten skiën waar je wilt. Of ze nu op de piste naar beneden gaan of in de dikke sneeuw, ze doen het voortreffelijk". spuitend sneeuwspoor dat ze achter lieten. DE JONGSTE PRINSESSEN Margriet zal morgen haar lessen voortzetten in de skischool boven he? dorp en met het goede voorbeeld varf moeder en zusters voor ogen zal ze d<| kunst zonder twijfel snel onder de knie hebben. En ook de kleine Marijke vermaakt zich uitstekend. Zij heeft volop pre? met haar sleetje en vanmorgen, tegerf het lunchuur, maakte zij met haar drié z'-sjes een kort ritje .in de arreslee. IA het hotel speelt ze meestal met haar grote en welhaast onafscheidelijke pop: die zoals zij drie jaar is, waaraan zq echter onmiddellijk toevoegde „maar ik ben veel ouder hoor". Vanmorgen was hij met hen de First bahn tot en met de laatste etappe (2200 meter) opgeweest en vanmiddag de kleine Scheidegg. Voor de afdaling daarvan moet men een zeer geoefend skiër zijn. Maar de prinsessen speelden het klaar om de 1100 meter hoge Schei- degg-afdaling binnen het uur te doen, een tijd waar zelfs Hans trots op was. Ook de koningin daalde de Scheidegg af, weliswaar langzamer dan haar dochters (een uur en 50 min.), maar, zo zeide Schluneggen, in een uitste kende stijl en zonder een keer te val len. „Goed werk, gezien de weersom standigheden", zeide Frizz, terwijl hij naar buiten wees, waar de sneeuw nog in dichte vlokken viel, die de skiër vaak bij de afdaling verblindt. Want sinds gisteren sneeuwt het nog steeds in Grindelwald en de sneeuwploegen hebben druk werk om de wegen zo goed mogelijk vrij te houden en op de ijsbaan rijdt een sneeuwploeg voort durend rond. ALS EEN WERVELWIND Er is vandaag weer een halve meter sneeuw bijgekomen en men moet een goede skiër zijn om zich aan deze om standigheden aan te passen. De Koningin maakte vandaag de rit in de Tandradbahn naar de Scheidegg en Rene Roëll, maar eenmaal op de top waren de prinsessen snel verdwenen en als een wervelwind gingen ze met hun skileraar naar beneden, fraaie Christiania's draaiend om de al te snelle vaart te remmen. De koningin en Rene Roëll deden het rustig aan en enige snelle Zwitsers stoven hen voor bij, om te verdwijnen in een hoogop- PARIJS, 29 Dec. In Franse diplo? matieke kringen is verklaard dat da datum van 25 Januari voor de opening van de conferentie der ministers vaft Buitenlandse Zaken van de grote vier door de Westelijke mogendheden zeer waarschijnlijk aanvaard zal worden. Het Westelijk antwoord op de jongst" Sowjetrussische nota zou voor het eini van deze week verzonden worden. In enkele regels melden wij nog DAT een lid der Prov. Staten een grote hekel heeft aan onleesbare handtekenin gen. In een Statenstuk met afschriften van brieven kwam n.l. een hele rits „on leesbaar" op de plaats van de handtekeningen voor. „Kan dat nu heus niet an ders?" vroeg hij aan Ged. Staten. Laten de mensen dan onder wat voor een handtekening doorgaat hun naam zetten! Ged. Staten zullen „overwegen of hier aan behoefte bestaat". Keu rig gezegd! DAT gisteravond de stem gerechtigde leden der Ned. Herv. Gemeente van Hoede- kenskerke tot diaken heb ben gekozen de heer M. Wieckardt. DAT de Ned. Herv. Kerk te Bruinisse thans een do- ventelefoon rijk is. Er zijn op het ogenblik tien aan sluitingen; het apparaat is echter zodanig geconstru eerd, dat er te zijner tijd een ziekentelefoon op kan wor den aangesloten. DAT, eveneens in Bruinis se, bij herverkavelingswerk zaamheden op een stuk grond van de heer K. Kik, een landmijn is opgegraven. De politie heeft het gevaar lijke projectiel snel onscha delijk gemaakt. DAT de heer Th. van der Slikke te St. Annaland bij Koninklijk Besluit is be noemd tot lid van het be stuur van de waterkering van de calamiteuze Suzanna- polder. DAT de Oudejaarsdienst van de Geref. Gemeente te Colijnsplaat hedenavond om 6 uur zal worden gehouden. Ds Dieleman van Yerseke zal in deze dienst voorgaan. DAT Ged. Staten er nog steeds niet voor voelen om het Nederlands Gesprek Centrum een subsidie te ver lenen. Zij staan, evenals vele leden van de Provinciale Staten, wel sympathiek te genover deze instelling, maar zij menen, dat een bijdrage van de provincie slechts dan gemotiveerd is, als er in het gewest zelf behoefte aan een dergelijk instituut blijkt te bestaan. En dat is blijkens de ervaringen niet het geval. DAT „Vrederust" in Ber gen op Zoom nog altijd worstelt met een tekort aan zusters. Weliswaar is de toe stand enigszins verbeterd doordat men onlangs 20 leer ling-verpleegsters, die ex tern zijn, heeft aangenomen, maar het komt toch nog voor dat geesteszieken enige tijd moeten wachten alvorens zij kunnen worden opgenomen, omdat er geen verpleegmo- gelijkheid is. Zeeuwse meis jes, kan dat niet anders? DAT U morgen, op de laatste dag van het jaar, een heel dikke krant in Uw bus zult krijgen, en.. DAT het Zeeuwsch Dag blad ook daarmee wil aan tonen, dat het langzaam maar zeker aan de spits komt van de Zeeuwse bla den! Geestelijkheid neemt stelling tegen sluiting BRUSSEL, 29 Dec. Ook de Bel» gische geestelijkheid heeft thans stel» ling genomen tegen de door de ven nootschap Cockerill aangekondigde sluiting van een zevental mijnen in dé Borinage, dat zij niet langer rendabel acht. De bisschop van Doornik, mgr Himmer, heeft nl. in de kerken van zijn bisdom een schrijven voorgelezen, waarin hij o.a. zegt, dat niets de ern stige verplichtingen der directie vari Cockerill ongedaan kan maken bij dé beslissing der mijnen te sluiten, reke ning te houden met de rechten der be trokken arbeiders. HILVERSUM, 29 Dec. Het concert waarmee Jo Vincent haar loopbaan als zangeres zal besluiten en dat zij mor genavond geeft in de gemeentelijke concertzaal te Haarlem, wordt in zijn geheel door de radio uitgezonden. Het eerste gedeelte is opgenomen in het programma van de VARA over Hilver sum II. Voor de uitzending van het tweede gedeelte heeft de NCRV haar programma gewijzigd. Dit gedeelte, dat om 21.35 zal aanvangen, wordt uitge zonden over Hilversum I. DE BILT ZEGT: DE BILT, 29 Dec. In de loop van de dag toenemende bewolking maar tot de avond nog droog weer. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk Noordelijk later krimpend naar West. In het alge meen iets lagere temperaturen dan gis teren.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1