SCHENKT DE NOORDPOOL SMELT No. 4 van onze Fotoprijsvraag. C0EBER6H vei*le«£«ia kccrl tvcer Twistpunt van geleerden over oorzaak: De zon of de aarde wordt warmer Arrestaties in Frans* Marokko Onderscheiding voor Ned. Raad der Europese Beweging. Wettelijke bescherming van de voetgangers. Russen waren Barentsz voor* Aanslag op wachtmeester Dader ontsnapte Vrij bewerkt door J. Harwood Kerstdrukte ia Amerika eiste 614 doden Patijzenaar op zoek naar Zeeuwse schone J KERK Naar de Zendingsvelden. Geestelijke eenheid. DE BEURS NOTEERDE Gb l EREN Dinsdag 29 December 1953 ZEEUW?'"! DAGBLAD Pagina 4 ...NOORDPOOL Ijskap van de wereld wordt kleiner GOES, 28 December. Omstreeks 1900 bedekte de ijskap van de Noordpool het gehele gebied van de Oostkust van Groenland tot aan IJsland toe. Thans is dit ijs weggesmolten over een enorm gebied, ongevee gelijk aan Engeland, de Benelux, Frankrijk en West-Duits- land. Nog steeds is verdere teruggang van het ijs merkbaar. Het is zonneklaar: De Noordpool smelt. Het eerste gevolg van deze ontwikkeling is, dat de lijnen op onze atlassen en kaarten, die de Noordelijke grens aangeven van de korenoogsten, nu niet meer kloppen. Zo wordt op IJsland en in het Noordelijke deel van Noorwegen gerst geoogst, gegroeid in grond, die vroeger zeven maanden van het jaar be vroren was. In het Oostelijk deel van Canada kon de grens van de korengroei een 150 km naar het Noorden opschuiven. Op Groenland treft men vissoorten aan, die tot voor kort in de Poolstreken geheel onbekend waren. Ook in Rusland is het smelten van het ijs duidelijk merkbaar. De pool- onderzoeker Nordenskjöld had voor de Noordoostpassage (de „zeeweg" tussen de Noordpool en Siberië) 2 jaar nodig. Thans kent deze Noord oostpassage in de zomer een regel matig scheepsverkeer. De Russen hopen over enige jaren deze passage met behulp van ijsbrekers het ge hele jaar te kunnen bevaren. In de dierenwereld zijn eveneens de gevolgen van de stijging van het kli maat merkbaar. Dieren hebben altijd een fijn gevoel voor hun levensvoor waarden. Sinds 1940 heeft men in de poolgebieden veel minder poolhazen aangetroffen dan voordien. In Dene marken zijn thans 25 vogelsoorten be kend die voordien slechts in Duitsland hun broedplaats hadden. Het ver boven de poolcirkel liggende Spitsbergen, waar de wintertempera- turen gemiddeld 3 graden zijn geste gen, heeft zelfs last van een muggenplaag. Dit is te verklaren dat de door de gletschers vrijgegeven delen zich hebben gewijzigd in moe rassen, die ideale broedplaatsen voor nuggen bleken. ZONNEWARMTE, liet observatorium in Chili, dat in de laatste ca. lfiOOO metingen over de zon newarmte heeft gedaan heeft verklaard, dat de zon heter is geworden. Het Deense geografische genootschap heeft in een rapport bekend gemaakt, dat de gemiddelde temperatuur over een peri ode van 30 jaar met 0.33 graden C. is gestegen. De grootste stijgingen vertoonden de gebieden van de Noordpool. Echter ook bulten de poolgebieden is een stij ging van het klimaat merkbaar, hoewel niet zo sterk. Ook het Zuidpoolgebied is onderhevig aan een teruggang van zijn ijskorst. Het ligt dus voor de hand dat onze zon warmer wordt. Een the orie die ook reeds door Nansen en Sverdrup werd verkondigd. Het zou misschien ook kunnen zijn dat onze aarde zelf warmer wordt! De laatste diepteboringen van meer dan 4000 meter zouden hierop wijzen. Ook zijn er <lie zeggen dat het ligt aan de veranderingen van de radio- aetivteit. De geleerden zijn het over de oor zaak van de ver^ Maar het smelten onbetwistbaar en gevolgen hebben. inselen niet eens. n de Noordpool is t kan belangrijke FEZ, 28 December. Na een wilde jacht heeft de politie van Fez een man gearresteerd, die aan het hoofd zou staan van een groep Marokkanen, welke in de afgelopen maand over vallen heeft gepleegd. In Marrakesj is een groot aantal ver dachte elementen aangehouden bij een uitgebreide razzia. Er werden docu menten gevonden, waaruit bleek, dat de mannen van plan waren verschei dene openbare gebouwen op te blazen. Bjj een brand, die in Bruynzeels deurerifabriek te Zaandam is uitgebro ken zijn tien ton stro verloren gegaan. Tot de afdeling waar dit stro was op geslagen heeft men de brand weten te beperken ofschoon ce waterschade door het bedrijf opgelopen zeer aan zienlijk wordt geacht. Wateier-vredesprijs toegekend. DEN HAAG, 28 Dec. Het bestuur der Carnegie-stichting te 's-Gravenha- ge, belast met de toekenning yan de Wateler-vredesprijs, heeft voor het jaar 1953 deze prijs toegekend aan de Ne derlandse Raad der Europese Beweging voor diens werkzaamheid, strekkende om de samenwerking der Europese sta ten te bevorderen en aldus de vrede te dienen. De Wateler-vredesprijs is, zoals men weet, Ingesteld door de heer Wateier, in leven directeur der Oranje-Nassau- hypotheekbank te 's-Gravenhage, die bij zijn overlijden in 1927 zijn vermogen heeft vermaakt aan de Carnegie-stich ting. De heer Wateier heeft zijn vermo gen vermaakt onder beding, dat uit het revenu jaarlijks een vredesprijs zou wor den toegekend aan degene, die op eni gerlei wijze de zaak van de vrede het beste zou hebben gediend en die zou hebben bijgedragen tot het vinden van de middelen ter bestrijding van de oor log. De toekenning geschiedt beurte lings aan een Nederlander en aan een buitenlander. Voor het eerst is de prijs toegekend in 1931. Zij bedraagt thans f 30.000.—. DEN HAAG, 28 Dec. De buitenlanders voelen zich als voetgangers in ons land niet veilig bij het oversteken van de weg, aldus luidt de opinie van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer. De A.N.V.V. heeft de gewoonte, door middel van vragenlijsten aan Amerikaan se toeristen, die na een verblijf in ons land met de schepen van de Holland- Amerika-Lijn huiswaarts keren, te vra gen welke hun ervaringen in Nederland waren. Gebleken is, dat velen zich in onze grote steden als voetganger niet vei lig voelen. De reden daarvan is, dat zij in hun eigen land en vele andere landen bij het gebruikmaken van de aangege ven oversteekplaatsen over de weg wette lijk beschermd zijn tegen het rijverkeer en dus gewend zijn, daar zonder veel ge varen te kunnen oversteken, terwijl dat in Nederland niet het geval is. De voet ganger is hier op de oversteekplaatsen niet beschermd, waardoor er voor het rijverkeer geen aanleiding bestaat om aan hem speciale aandacht te schenken. In een request aan de minister van Verkeer en Waterstaat heeft de A.N.V.V. op deze situatie de aandacht gevestigd. Deze afwijkende toestand in ons land houdt volgens de A.N.V.V. gevaren in voor de buitenlandse toerist, die, hierme de niet bekend, zich dus tot op zekere hoogte veilig waant op onze oversteek plaatsen. Het is om deze reden dat de A.N.V.V. in het request aan de minister heeft verzocht het daarheen te willen leiden, dat in Nederland de voetganger op de oversteekplaatsen ook wettelijk be schermd wordt tegen het rijverkeer. Ongeveer 70.000 gezinnen van Japanse militairen, die na de Japanse overgave in 1945 harakiri hebben gepleegd, zullen premies van de Japanse regering krijgen. Nu de drie foto's, die tezamen de Zeeuwse serie vormden uit onze foto prijsvraag, gepubliceerd zijn, gaan we over tot een serie van drie „binnen landse" foto's. En niemand zal het ons kwalijk nemen, dat wij aan onze mili tairen het eerste plaatje gegund heb ben, want ook dit jaar is, militair be zien, weer een druk jaar geweest. U herinnert zich misschien nog de proef- mobilisatie in het begin van Augustus en misschien weet II ook nog hoe in kleiner en groter verband talrijke oefeningen onder de meest zinvolle na men gehouden zijn. Dit wetend zal het U niet meer zo moeilijk vallen de ontbrekende woor den uit het bijschrift van deze foto op te zoeken. Want dat is de opgave van deze prijsvraag. Precies als bij de Zeeuwse serie (die U tot 30 December kunt inzenden; het kan dus nog net!) neemt U ook nu een briefkaart, adres seert die aan het Zeeuwsch Dagblad, Lange Vorststraat 90 te Goes, maar dit maal schrijft U in de linkerbovenhoek „Binnenlandse serie". Op de schrijf- zijde begint U dan met deze foto, dus: Foto 4: aen daar wat U meent te moeten invullen. En zo ook met de volgende letters. In de krant van morgen vindt U foto 5 en overmorgen foto 6. Wanneer U deze drie samen op Uw briefkaart hebt geschreven is de serie compleet en zendt U die in. Niet eerder dus. Maar ook niet te laat want de briefkaarten Ingezonden Mededeling (Adv Tass meldt: MOSKOU, 28 Dec. Volgens het Sowjet-persbureau Tass maken Russi sche geleerden op het ogenblik een diepgaande studie van de ontdekkingen van Russische zeevaarders. Onlangs is van de hand van de Noordpoolonderzoe- ker kapitein Badigln een werk versche nen, getiteld: „De weg naar Grumant", zoals de Russen vroeger Spitsbergen noemden. Uit dit boek blijkt, aldus Tass, dat de ontdekking van deze eilanden groep ten onrechte aan Willem Barentsz wordt toegeschreven. De Russen zou den namelijk reeds lang voor de Neder lander de eilanden hebben verkend van Novgorod uit. Het genoemde werk bevat een ver haal van een groep Russen, die in Augustus 1543 met de „Rotislaf" van de monding van de rivier Mezen veri ok naar Spitsbergen, doch tengevolge van een dichte mist op Edge-eiland, het Zuidoostelijke eiland van de groep, te recht kwam en daar ruim zes jaar moest blijven, doordat het schip fn het ijs vastraakte. (Zoals bekend kwamen Barentsz en Heemskerk in 1596 op Spitsbergen aan, bij hun poging om Indië via de Noor delijke weg te bereiken. Deze tocht ein digde met de overwintering op Nova Zembla). WIERDEN, 28 Dec. Zaterdagavond om streeks kwart over tien is op de rijksweg van Wierden naar Almelo, naar thans door de politie is meegedeeld, door een tot nog toe onbekende een aanslag ge pleegd op de heer Barneveld, wachtmees ter der rijkspolitie te Wierden. De heer Barneveld was van Wierden, waar hij dienst had gedaan, per fiets op weg naar zijn woning in Almelo, toen er een wielrijder naast hem kwam rijden die hem met een zwaar en scherp voor werp twee slagen in het gezicht toe bracht. De wachtmeester viel, trok, on danks zijn ernstige verwondingen, zijn pistool en vuurde op de wegvluchtende dader, die evenwel naar het schijnt niet werd getroffen. Tot dusverre ontbreekt namelijk elk spoor van hem. De wachtmeester heeft zich daarna met veel moeite naar het politiebureau in Al melo begeven en daar rapport uitge bracht van hetgeen hem was overkomen. In het R.K. Ziekenhuis zijn zijn wonden verzorgd. Het bleek dat nagenoeg alle tanden uit de mond waren geslagen en dat de heer Barneveld snijwonden in de mond had opgelopen. De gemeentepolitie van Almelo en de recherche van de rijkspolitie zijn onmid dellijk met een onderzoek begonnen, dat evenwel tot dusverre nog geen resultaat heeft gehad. Over de aanleiding tot de aanslag tast men ook nog in het duister. 33. Neen, dat begreep men. Het was een wonderlijk geval. „Had hij zijn trouwpak dan al aan?" vroeg een ander. „Zijn trouwpak? Weineen! Ik zei hem, dat hij niet genoeg tijd zou hebben, zich te verkleden, maar hij lachte mij uit. Daarvoor heb ik niet veel tijd nodig, zei hij". Het wonderlijke verhaal van de bruidsjonker ging de hele kerk door. Sommigen zeiden: „Een ijverige kerel. Kit ty heeft haar man in elk geval niet te verwijten, dat hij niet werken wii". Intussen rscheen de bruidegom niet en men ging zich afvragen, of hij zo bezig was met zijn werk, dat hij zijn bruid geheel vergat! Die verwachting bleek evenwel onjuist, want in het kerk portaal werd een zware stap vernomen en Rob Martin kwam binnen. Aller ogen wendden zich naar de ingang en sperden zich, van verbazing, wijd open: de smid kwam binnen, eenvoudig in zijn werkpakje! Zijn vuile pet nam hij af en stak die in zijn zak, zoals hij gewoon was. Zijn gezicht had hij gewassen, maar blijkbaar zo haastig, dat er nog vuile strepen op te zien waren. Zonder links of rechts te kijken en zonder zich te storen aan de algemene verba zing liep hij door de kerk. De aanwezigen waren verplet: wat een onverschilligheid was dat tegenover de bruid en ook tegenover de belang stellenden in de kerk'; bij een huwelijk en een begrafenis hoorde een zwart pak, van die vaste gewoonte was nog nooit iemand afgeweken. En hier was er een, die de oeroude gewoonte met voeten trad, die nota bene in zijn werkpakje kwam. Dat was een slecht voorteken. Daar zou wel een ongeluk uit voortkomen. Met onverholen afkeer en kuchend van zenuwachtigheid keek Kitty naar haar bruidegom, die naast haar ging zitten. Zij perste de lippen op elkaar. Het was een wonderlijk stel: een aardig meisje, geheel in het wit gekleed, ook een witte sluief met oranjebloesem en de forse, haast grove gestalte in.werkmanskleding! Ernst, die binnengekomen was, keek zijn vriend scherp aan. Hij begreep niets van de situatie en vreesde, dat er nog meer gekke dingen zouden volgen. In de ogen van Rob kon hij evenwel niet kijken, want deze waren con stant naar de grond gericht. In de volle kerk was de span ning voelbaar. Zonder twijfel waren de sympathiën voor de bruid, die op deze smadelijke wijze door haar bruidegom werd beledigd. Alle poëzie was verdwenen. Er was, als het ware, een vijandige stemming gekomen. Freule Isabella keek zeer verstoord: wat men haar gewezen kamenier aan deed, deed men haar aan. „Wat een lomperd is die vent", fluisterde zij Alice toe. „Ik kan mij niet begrijpen, dat Ernst zich zoveel aan zo iemand heeft gelegen laten liggen." „Ik begrijp dit ook niet", antwoordde Alice, die zeer teleurgesteld was in de houding van Rob. „Hij is wel iet wat ruw uitgevallen, maar toch altijd beleefd en voor komend, als hij bij ons op bezoek is. Hier begrijp ik niets van." Aller ogen richtten zich dan op de predikant, die werke lijk beduusd was: zoiets was nog nooit vertoond! Maar dan herstelde hij zich. Tegen het voorgenomen huwelijk waren geen bezwaren ingebracht, dus moest de sluiting geschieden, ook al was de bruidegom in zijn smidspakje. Dat laatste was nu eenmaal geen bezwaar, laat staan een wettig bezwaar! Het was doodstil in het ruime gebouw, toen de stem van de voorganger klonk: „Ik vraag en verzoek aan u beiden, evenals gij zult te antwoorden hebben op de dag des oor deels, wanneer de geheimen van alle harten zullen ge openbaard worden, dat gij, als een uwer bezwaar heeft, waardoor ge niet op wettige wijze door het huwelijk kunt verbonden worden, gij dat nu bekent. Want weest ver zekerd, zovelen verbonden worden in strijd met Gods Woord, ze zijn niet verbonden door God; noch is hun huwelijk wettig." De stem zweeg. De spreker keek het bruidspaar aan. Rob zag nu voor het eerst op en wierp een snelle blik op Kitty, die hem evenwel niet aankeek, maar de ogen op de grond geslagen had. Zij trok voorzichtig de handschoen van haar linkerhand de hand, die straks de trouwring zou ontvangen. Maar die zou er niet aankomen, want toen kwam de grote sensatie! Ernst ging voort en stelde aan de bruidegom de gebrui kelijke vraag: „Wilt gij deze vrouw hebben tot uw echt genote, om met haar te leven in de heilige, echtelijke staat volgens Gods gebod? Wilt gij haar liefhebben, troosten, eren, verzorgen in ziekte en gezondheid; en haar alleen trouw blijven, zolang gij beiden zult leven?" Weer richtte Rob het hoofd op. De norse uitdrukking op zijn gelaat maakte plaats voor een vastberadene. In zijn ogen kwam een vreemd vuur. En met zijn zware stem die tot in alle hoeken van de kerk gehoord kon worden, gaf hij op de hem gestelde vraag ten antwoord: „Ik wil niet." En geen twee seconden later herhaalde hij: „Ik wil niet." HOOFDSTUK XIV. Aanvankelijk kwam niet de minste beweging onder de toeschouwers. Door verbaasdheid was men met stomheid geslagen. Men keek elkaar aan. En dan weer naar de kleine groep bij het altaar. Wat er ook aan de hand was, dit was duidelijk: de man, die naar de kerk was gekomen om te trouwen, die hij liefhad, weigerde nu openlijk voor God en Zijn gemeente haar aan te nemen! Maar er kwam nu gegons in het gebouw vroeg men zich af, dan moest daarvoor toch een reden zijn! Of was Rob Martin soms half of heel dronken, zodat hij niet wist, wat hij deed? Daarop leek het toch ook niet. Hij stond nu rechtop en keek fier en frank rond, volkomen nuchter. Daarentegen zat Kitty als ineengekrompen. (Wordt vervolgd.) In a van het afgelopen jaar werd in b de oefening „Grand Repulse" gehouden, waaraan ook het eerste Nederlandse Legercorps deelnam. Tot dit corps behoren o.a. de jongens van de c divisie. Op de foto ziet U grondperso neel van de lichte vliegtuiggroep bezig met het oprichten van een d voor een der vliegtuigen. moeten op uiterlijk 6 Januari in ons bezit zijn. En U weet het: U dingt mee naar de geldprijzen die zijn uitgeloofd. Een eerste prijs van f 100.twee prijzen van f 50.4 van f 25.en 10 van f10,En U weet het ook: de enige voorwaarde waaraan U moet voldoen is dat U abonnee bent op ons blad. Bent U dat nog niet, welnu, maak dat dan nog voor het nieuwe jaar in orde. Een briefkaartje aan onze administra tie is voldoende! NEW YORK, 28 Dec. Nog nooit zijn gedurende de Kerstdagen zovéél Amerikanen bij ongelukken om het leven gekomen als dit jaar. In de pe riode van Donderdagmiddag tot en met Zondag hebben 614 personen het leven verloren. Vorig jaar was het doden cijfer 556. Tengevolge- van verkeersongevallen kwamen 453 personen om, 73 verloren het leven bij branden en 88 personen werden gedood bij andere ongelukken. In Toledo (Ohio) kwamen vijf perso nen om het leven, doordat hun auto door een brugleuning reed en in een rivier stortte. Een Parijzenaar, zo schrijft de Parijse correspondent van „De Volkskrant", die zichzelf als de verloofde beschouwt van een Ne derlands meisje uit het Zeeuwse overstromingsgebied, dat hij dit voorjaar had leren kennen, maar sindsdien weer uit het oog heeft verloren, gaat met behulp van 'n liedje proberen het verloren ge- gane contact met zijn geliefde te herstellen. Het meisje is na de overstro mingen van Februari tijdelijk naar Frankrijk gegaan, waar zij kennis maakte met de 28-jarige Julien G., die bediende is bij een grote kleermakersfirma in Parijs. Julien beweert, dat er tussen hen sprake is geweest van een huwe lijk, doch voor het zover kwam, keerde het meisje naar Nederland terug en sindsdien heeft hij nooit meer iets van haar gehoord. De teleurgestelde minnaar dacht er over om een boodschap over de radio te laten uitzenden, in de hoop zijn zoekgeraakte verloofde op die wijze te bereiken. Een vriend van hem echter wist er een middel op en componeerde een lied, dat voor radio-Parijs zal worden uitgezonden. Als hel nummer succes heeft, zal het binnenkort wel over diverse golf lengten klinken. Men hoopt nu maar, dat het lied ook het hart zal bereiken van het Nederlandse meisje, dat er de oorzaak van ge weest is. ^ending Sluiting najaarssemester Zendingshogeschool. DEN HAAG, 28 Dec. Vlak voor de Kerstdagen is aan de Zendingshoge school der Ned. Herv. Kerk te Oegst- geest het drukke en volle najaarssemes ter gesloten. Aan de cursus van drie maanden werd deelgenomen door 34 cur sisten. Een deel van hen, voor wie de uitzending naar Indonesië nog niet ge heel geregeld of verzekerd is, zet de studie nog voort, doch een 20-tal is voor uitzending gerëed. Van hen werd in de sluitingsdienst afscheid genomen. Vooraf was het examen afgenomen ter verkrijging van het getuigschrift dat de Generale Synode vaststelde voor toelating tot een kerkelijke bediening in de Zending. Voor het eerst werden 20 van zulke getuigschriften uitge reikt aan de cursusten, die met goed gevolg het semester hadden doorlopen. De sluitingsdienst stond onder leiding van de rector, dr Jansen Schoonhoven, terwijl dr Locher de vertrekkenden toe sprak namens het directorium van de Zending. Aan de dienst werd medewer king verleend door een koor onder lei ding van Adr. C. Schuurman, die ook de muzieklessen had gegeven. Reeds op Tweede Kerstdag vertrok de eerste der cursusten, n.l. mej. A. K. E. Hofman (Almelo), per vliegtuig naar Nieuw Guinea, waar zij bij het Zen- öingsonderwijs te Seroei te werk zal ge steld worden. Binnen enkele weken zul len allen naar hun posten zijn vertrok ken. DEN HAAG, 28 Dec. Te 's-Gravenhage is door leden van verschillende Kerken een vorm van Interkerkelijke samenwer king in het leven geroepen, met het doel: te komen tot geestelijke eenheid in den Here Jezus Christus, tot terugkeer naar de eenvoud des geloofs, tot ontsteking van het vuur des geloofs en der liefde, en activering der Christus-belijders, waarbij ieder blijve in het kerkverband waar hij zich thuisgevoelt, en waar bin nen hij nieuwe vreugde, nieuw vuur en bezieling brengen kan. De opzet is, deze eenheid na te streven en te beleven, op een wijze als bij het Ned. Bijbelgenootschap en de NCRV spontaan opkomende van uit de leden der kerken. Begin 1954 wordt een lande lijke samenkomst gehouden. Vooraan staande personen zullen het woord voeren. Medewerking werd verkregen van de Ned. Herv. predikanten dr A. J. Bronk- horst en ds H. J. Drost, beiden te 's-Gra venhage, de Geref. predikanten ds J, C. Brussaard te Oegstgeest, ds G. v. Duinen te Wassenaar, ds J. H. Sillevis Smit te 's-Gravenhage en ds G. Toornvliet te Lei den, ds L. S. den Boer, Chr. Geref. predi kant te 's-Gravenhage (W.) en anderen. Hoogleraren, predikanten, juristen en andere leidinggevende personen hebben verklaard dat zij deze poging van ganse harte toejuichen wijl zij het begin kan zijn van de schoonste arbeid die momen teel in ons land voor het koninkrijk Gods kan worden verricht. SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V., GOES Nederland 1947 9934 Dollarlening 1947 9554 Invest. Certif. 10034 Ned. 1962/64 cum 100^ Grootboek 1946 9834 354 K. Olie 1950 - Culta H. en Ind. Bk 67% Nat. Handelsbank 12834 Ned, Handel Mij 16834 A.K.U. 176J4 Bergh's Jurg. 284 Berekel's Patent 12454 Calvé Delft 14554 Fokker 12 7}4 Gelder Zonen 182% Ned. Ford 251 Ned. Kabelfabr. 231 Kon. Hoogovens 172% Philips' Gloei!. 201$ Do 6 cum. pref. wd. 161$ Unilever 22434 Wilton-Fijenoord 18554 Biliton I rubr. 29954 Biliton II rubr. 23054 Dordtsche Petr. 32954 Dito, onderaand. 35054 Moeara Eniin 580 m 95 H 10034 10054 130 34 169 17734 28554 124J4 14254 127 181J4 24954 233% 173 20254 16134 22554 18554 309B 240 32954 353 583B A'dam ubber Bandar Rubber Dcli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Ara. lijn K. J. Ch. Paketvrt Kon. Boot Kon. Paketvrt Kon. Rott. Lloyd Ned. Sch. Unie Onimeren's Scli.vrt St.v. Mij Ned. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij Deli Mij Senembah Muller Co Twentsche Bank Amsterd. Bank Escompto Bank Rotterd. Bank Overzeese Gas 95% 117 137B 66 41B 43 148 18854 13834 12154 12954 13454 170 143 117J4 5654 21 9554 118 138B 65 42B 43 14754 11954 139 122 12954 13354 171 14154 11954 56J4 7654 2154 9634 9754 184 179 18354 6534 17854 97% 185J4 17834 18354 67 17834 9854 Borneo Sumatra Internatio Am. Radiator Am. Smelting Anaconda Copper Bethl. Steel Chrysler Ford Canada General Motors Hudson Motor Intern. Nickel Kennecott Nash Kelvinator Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steel North. Am. Comp. Cities Service Cont. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tide Water Baltimore Miss. K. Texas New York Centr. Pennsylvania Canadian Fac. 107J4 10854 35054 1334 1354 3154 3134 5054 503» 6034 61 67VjL 67L* 58 59 1154 11-54 35J4 35J4 6554 6554 1734 1734 4854 4834 28exdiv 2734 3834 3954 22 22% 8254 8234 5254 5234 6334 6434 54 5354 7854 7734 20 20 20§4 2054 _454 - 1834 1854 2354 2354

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4