DEZE WERELD v&n ö&q tot öóiQ Moskou aanvaardt viermogendheden-conferentie MET VACANTIE I Geschiedenis van het Britse Imperium. De Joden in het Duitsland van na de oorlog* In Grindelwald viel de eerste sneeuw* GEVAARLIJK OFFENSIEF v Oneenigheid over de plaats van samenkomst De terreur in Midden-Java* De rat voor de consumptie v&n Lonöinium tot Lonöon. Russen schoten op Duitse auto* Belangrijke uranium- vondst in Australië* Grote belangstelling voor „Dank U"* Geen emigratie meer* J „Algemeen beschaafd Nederlands" in België SÊXe Radio- tPienqt out Dinsdag 29 December 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Op 25 Januari in Berlijn BERLIJN, 28 December De Sowjet-Unie heeft de uitnodiging om in Berlijn een viermogendheden-conferentie te houden aanvaard, maar zij heeft verzocht deze niet op 4 Januari, zoals door het Westen was voorgesteld, doch op 25 Januari te doen beginnen. Verder wordt voorgesteld, dat de vier Hoge Commissarissen in Duitsland zullen beraadslagen over de vraag in welk gebouw men in Berlijn zal samenkomen. Men verwacht dat de Grote Drie hiermee accoord zullen gaan, zodat dan op 25 Januari het gesprek zal aan vangen. Wel is men enigszins verbaasd over het feit, dat de Russen blijkbaar niet in het gebouw van de geallieerde controleraad willen vergaderen, gezien hun voorstel inzake het zoeken der vier commissarissen. Sommige pessi misten zien hierin al een voorteken dat men het niet over de plaats van samenkomst eens zal kunnen worden zodat de conferentie weer op de lange baan zal worden geschoven! In de nota, die heel kort is gehou den, staat verder weinig meer dan dat „de Sowjet-regering kennis heeft ge nomen van de instemming der Ameri kaanse regering or. de kwestie van bijeenroeping van een vijfmogendhe- denconferentie, met deelneming van de Chinese volksrepubliek, te bespre- i SEMARAN G, 28 Dec. Volgens de ken". Men voegt er aan toe, dat een I gegevens van de dienst van sociale za- dergelijke conferentie „in de hoogste j ].:on voor midden-Java heeft de bevol- mate zou kunnen bijdragen tot rcge I vall Westelijke residenties van ling van internationale problemen. I midden-Java, Banjumas en Pekalongan ACTIVITEIT IN BERLIJN, 'n verschillende gevallen het afgelopen In Berlijn zelf heerst nu al grote Daar haar woningen moeten verlaten we- activiteit. Burgemeester Ebert van I fDs de onveiligheid. Zij zijn naar el- Onst-Berliin heeft besprekingen voor-1 geevacueerd. Over de eerste drie gesteld tussen Oostberlijnse volksver-1 kwartalen van 1953 werden de volgende tegenwoordigers en Westberlijnse se- ^'ers »eS®Jen: Ij1 de Kabupaten Ban- natoren op basis van een program van 3umas hebben in die periode 19.034 per- zevenpunten. De gemeenteraad van 's°nen hun woningen al dan niet tijdelijk West-Berlijn heeft als tegenzet 11 ge- moeten verlaten; 268 woningen werden meenteraadsleden uit Oost-Berlijn hrand gestoken waaronder ook een genodigd een vergadering bij te wonen berfabriek. De schade beloopt Rp waarop zal worden gesproken over del1 afschaffing van de verkeersbeperkin-1 In deKabupaten Tjilatjap evacueer gen tussen de beide sectoren van de den 84.189 personen, nadat 2669 hul 1 "7ju Tl wovnan vorKraii/1 Tin cs/W-io/l»-* Kleine vergissing: 7 jaar gevangenisstraf. SEOEL, 28 Dec. De Zuld-Koreaan- se politicus, Sjin Joeng Sik, provinciaal voorzitter van de liberale partij van president Syngman Rhee in Tsjoengjoe, is tot zeven jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens een verspreking. Sjln, die een toast wilde uitbrengen op Syng- mna Rhee, beging de fout de naam van de Noordkoreaanse president, Kim II Soeng uit de spreken. De openbare aanklager van de recht bank, die Sjin heeft veroordeeld, had de doodstraf geëist. BOSTON, 28 Dec. De hulpbronnen van de aarde zijn beperkt en de mens moet misschien eens besluiten de rat onder de dieren te rangschikken, die ge schikt zijn voor de consumptie, aldus heeft prof. Asdell van de universiteit van Cornell te Boston op het congres van de Amerikaanse vereniging voor de vooruitgang van de wetenschap ge zegd. Prof. Asdell zei, dat de meeste dieren, die de mens nuttigt, zich langzaam voortplanten. Hij beval aan dieren, die zich snel vermenigvuldigen, zoals konij nen en kangeroes, voor de consumptie te gebruiken. lilillliilllllilllllllll! llllllllllllllllllllIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlllMlllllilIIIIIIB stad. Incident op de weg naar Berlijn. BERLIJN, 28 Dec. Twee Russi-1 scha soldaten hebben Zaterdagavond I het vuur geopend op een op de auto snelweg tussen West-Duitsland en W.- I Berlfjn rijdende auto van een West-Ber- lijmse transportondernemer. De transportondernemer begaf zich van West-Duitsland naar West-Berlijn, toen de Russen tussen de Russische controleposten te Babelsberg bij Berlijn het vuur openden. Na de vuurstoot bracht de chauffeur zijn auto op twintig meter afstand van I de Westelijke controlepost tot stilstand. Wosnia begaf zich te voet naar deze I post om hulp te vragen, hetgeen echter niet werd verleend, omdat de auto op Oostduits gebied stond. Het zoontje van de chauffeur werd gedood. De drie Westelijke bevelhebbers te I Berlijn hebben Zondagavond bfl Dengln, vertegenwoordiger van het Russische hoge-commissarlaat, geprotesteerd te gen het optreden van de Russen. ADELAIDE, 28 Dec. De voorzitter I van de mtjnraad voor Zuid-Australië, I pickenson, heeft meegedeeld, dat voor het eerst in Australië een belangrijke j pekblendemijn is ontdekt. Deze mijn, die op 50 km van Adelaide ligt, belooft I de rijkste uranlumbron van het Zuide- lijk halfrond te worden. Het mineraal bevat ongeveer 70 pet. aan uraniumoxyde. zen werden verbrand. De schade wordt hier getaxeerd op plm. Rp. 2.180.000. In de Kapubaten Tegal trokken 26.869 personen weg en werden 482 huizen verbrand. De schade beloopt hier Rp 1.934.000. De Kabupaten Brebes heeft het grootste aantal vluchtelingen, nml. 198.517; 980 huizen gingen in vlammen op. De schade bedraagt ongeveer Rp. 1.360.000. DEN HAAG, 28 Dec. Voor de brochure „Dank U" van het Nationaal Rampenfonds, waarin een voorlopige verantwoording van het hulpwerk se dert Februari wordt gedaan, blijkt veel belangstelling te bestaan. Dit boekje, voorzien van een voor woord van Prins Bernhard, is verkrijg baar in de boekhandel, aan de kiosken en aan de postkantoren. Bovendien werd aan 400 grote be drijven een circulaire gezonden, waarin wordt gevraagd hoeveel van deze bro chures men ten behoeve van het per soneel wil bestellen. De collectieve bestellingen van deze bedrijven hebben reeds zo'n omvang aangenomen, dat tot het drukken van een nieuwe oplage van „Dank U" be sloten ls. UDe Anglosaksen splitsten het land in meer- dere koninkrijken doch in het jaar 800 maakte koning Uffe zijn land Mercia tot het machtigste van deze rijken. Echterhet jaar 800 staat be kend als het begin van de plundertochten der Vi kings en ook de bevolking van het Britse eilanden rijk heeft hieronder ernstig te lijden gehad. 1 ri Het begon in het jaar 793: toen vonden n.l. 1 de Vikings de weg naar het Britse eilanden rijk. Aan de kusten van Northumberland stapten zij voor het eerst aan wal. Zij bezetten het eiland en verwoestten het beroemde klooster Lindisfarne. Alle priesters en monniken van het eiland werden door de wrede zeeschuimers vermoord. Nieuwe C.A.O. in het schildersbedrijf. UTRECHT, 28 Dec. Na uitvoerige onderhandeling zijn de organisaties van werkgevers en werknemers ln het schil dersbedrijf tot overeenstemming geko men over de inhoud van een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor het schildersbedrijf. Behalve een aantal gewijzigde en nieuwe bepalingen waren ditmaal vooral de lonen het onderwerp van verschillende grondige besprekingen tussen partijen. De oude collectieve ar beidsovereenkomst eindigde door opzeg ging van de kant der gezellen in het begin van dit jaar. Verminderd van 650.000 tot 35.000. Bergingsovereenkomst tussen Indonesië en Japan TOKIO, 27 Dec. Vorige week is in Tokio tussen Japan en Indonesië een overeenkomst getekend waarbij Japan I de gedurende de tweede wereldoorlog in Indonesische wateren gezonken schepen zal bergen als deel van de herstelbetalingen. De ondertekening, die plaatsvond op het Japanse minis terie van buitenlandse zaken, geschied de door de Japanse vice-minister van buitenlandse zaken, Katsuko Okumura, en door dr Sudarsono namens de In donesische minister van buitenlandse zaken. 1 ngezonden Mededeling (adv.) Angst voor Zuurbranden na een heerlijk maal? Met een twee Kennies bij de hand] Tweetaligheid in ieder land? geT I PARUS. 28 Dec. Het Franse instituut rust alles waar de maag naar vraagt. 1 voor opinie-onderzoek heeft in vijf lan- Sommige mensen nemen Rennies bij den - Canada, Nederland, Noorwegen, de UTRECHT, 28 December. - Toen Hitier aan de macht kwam, leefden in Duitsland 650.000 Joden. Thans zijn er nog een kleine 35.000, waarvan er 25.000 lid zijn van een Joodse gemeente. Dit lazen we in „Evangelische Welt", het blad van de Evangelische Kirche in Duits land, waarin ook nog enkele an dere bijzonderheden over het Jood se leven in het na-oorlogse Duits land vermeld werden. De godsdienstig meelevende Joden zijn over een groot aantal kleine ge meenten verdeeld en een achttal rab bijnen reist het land af om overal het gemeenteleven weer zo veel mo gelijk op te bouwen. In Berlijn, waar thans 6000 Joden wonen, werden al weer talrijke Joodse inrichtingen ge opend, zoals een ziekenhuis, een ou- deliedentehuis e.d. Ook is hier weer een Joodse vrouwenvereniging en een studentenvereniging opgericht. Men neemt het in Joodse kringen de Bondsrepubliek kwalijk, dat wel herstelbetalingen aan de staat Israël worden gedaan, terwijl de schadeloos stellingen aan nog in Duitsland ver blijvende Joden nog lang niet zijn af gewikkeld. Ongeveer 45 van alle Joodse gemeenteleden moeten geldelijk ondersteund worden. Dit ongunstige beeld wordt sterk beïnvloed door de hoge gemiddelde leeftijd van de Jood se volksgroep. Er zijn veel oude men sen onder, maar kleine kinderen ont breken in vele gemeenten zo goed als geheel. Wat de beroepsopbouw van de Joodse groep in Duitsland betreft, wordt medegedeeld, dat slechts 35 van de vele Joodse artsen, die Duitsland verlieten, teruggekeerd zijn. Er zijn weer 400 juristen, waarvan een 50-tal in de Bondsrepubliek tot rechter zijn aangesteld. Ongeveer 350 Joden heb ben zich weer een positie in de handel opgebouwd en er zijn 170 Joodse stu denten. De emigratie van Joden uit Duits land is vrijwel tot stilstand gekomen. Groter dan de uittocht naar Palestina of naar andere landen is de immigra tie van Joden, die uit de vreemde in het vaderland terugkeren. Van deze terugkeer zal men het moeten hebben, wil het Jodendom in Duitsland niet geheel uitsterven, want zoals gezegd kan van een geboorte-overschot zeker niet worden gesproken. H. M. de Koningin is in gezel schap van de Prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke van het station Baarn voor de winter reis naar Grindelwald in Zwitser land vertrokken. Aan de trein nam Z. K. H. Prins Bernhard, die per auto zal volgen, afscheid. Achter de coupédeur, van links naar rechts: de prinsessen Irene, Beatrix en Margriet, en een vriendinnetje, geheel rechts Prin ses Marijke en een hofdame. voorbaat als een goede gewoonte, smakelijk en fris. Bij onverwacht op komend zuurbranden zijn Rennies een ware uitkomst. Houdt ze daarom altijd bij de hand. Gewoon laten smelten op de tong en het zuurbranden be hoort weer tot het verleden. Verenigde Staten en Engeland - ant woord gevraagd op de vraag of het wen selijk is, dat de kinderen naast hun eigen taal nog een vreemde taal op school leren. 77 tot 84 procent van de ondervraagden in alle vijf landen vonden dit een goed idee. GRINDELWALD, 28 Dec. In Grindel wald, waar de Konink lijke familie is aange komen, is de eerste goede sneeuw gevallen. De tien centimeter sneeuw hebben het dorpje omgetoverd tot een Kerst- en Nieuw jaarssprookje en de gasten zijn sindsdien toegestroomd. Wel han gen nog de nevels om de toppen van de grote en de kleine Scheidegg en is het zicht overal nog beperkt, maar de sneeuw is er en daar over is men verheugd. De temperatuur is wel haast ideaal, overdag om het vriespunt, des nachts vijf a zes graden vorst, die ijspegels to vert aan dakgoten en rotswanden. Alle hotels zijn voor oud- en Nieuwjaar volgeboekt en de vele Konditoreien en kleine café's hadden het vandaag druk. Druk was het ook in de Steurri-bar, een ge zellige dorpsgelagka mer, die behoort bij het eenvoudige, maar pro pere hotel „Bellevue". In de Steurri-bar, met zijn gasten aan een stamtafel, troffen wij „Herr Buergermeister' Emile Steurri, de 65- jarige magistraat van het dorpje. Een forse goedlachse man, ge- kleea in trui en met een gelaat dat de sporen draagt van vele lange bergtochten. In de gelagkamer hangt een foto van de destijds kleine prinses Beatrix met een reus achtige Sint Bernhard- hond, een herinnering aan het vooroorlogse verblijf van het ko ninklijk paar. Steurri draagt de Nederlanders een warm hart toe en één van zijn grote vr-enden is zoals hij zelf zeide, de voorma lige Nederlandse am bassadeur in Moskou, dr Visser, die verschei dene bergtochten met hem heeft gemaakt. Ook Prins Bernhard kent hij. „Ein wunder- barer Skilaüfer", zo zegt de burgemeester, die het betreurt dat de Prins deze sport op doktersadvies niet meer kan beoefenen. N LAOS is een uiterst gevaar- keld is het militair beschouwd over- Oosten, waarover men toch terecht ja- lijke situatie ontstaan. Tijdens*3 de Kerstdagen hebben de com munistische Vietminh-opstandelin- gen een bliksemoffensief ontketend, dat de Franse troepen heeft ver rast. Volgens de laatste berichten is een troepenmacht van 20.000 man, juist daar waar het land het smalst is (zie ons kaartje), opge rukt naar de oevers van de rivier de Mekong, die de grens vormt met Siam (Thailand). De stad aan de Thailandse grens, Thakek, is door de troepen van de Franse Unie ontruimd en zonder slag of stoot aan de vijand over gegeven. Het land is in twee delen gesneden en de opstandelingen be heersen de verbindingen van Noord naar Zuid. De steden Vientiana en Loeang Prabang worden on middellijk bedreigd en de Vietminh hebben reeds contact gemaakt met de guerilla's die het grensgebied van Siam en Laos beheersen. De Franse troepen hebben zich te ruggetrokken op Savannak, ongeveer 80 km stroomafwaarts aan de Mekong gelegen. Deze plaats heeft een goed vliegveld, dat het eindpunt van een luchtbrug is geworden, waarlangs ver sterkingen worden aangevoerd. Nu het weer is opgeklaard stijgen geregeld bommenwerpers van dit vliegveld op, om de opstandelingen te bestoken. Mi litaire deskundigen verwachten, dat de eerste phase van de strijd voorbij is en de troepen zich zullen consolideren. Zoals de toestand zich heeft ontwik- dreven om te spreken van een tweede Korea. De strijd tegen de rebellen draagt niet het karakter van de totale oorlog, die op Korea is gevoerd. Politiek gezien liggen de kaarten anders. De bedoeling van dit plotse linge offensief door de Vietminh is kennelijk om Frankrijk te dwingen vredesbesprekingen te voeren op „Ko reaanse" basis. De 16e breedtegraad, waarlangs het offensief is ingezet, zou dan moeten fungeren als een soort 38e breedtegraad. Zolang echter de Franse troepen daar in het Verre Oosten de touwtjes in handen weten te houden, zal Frankrijk zeker niet ingaan op de eisen van de communistische onder-, handelaar Ho Tsji Minh. Het lijkt er op, dat Generaal André Franchi, die de Franse Unie-troepen leidt, voor lopig het offensief zal weten te stui ten en Frankrijk smadelijke onderhan delingen zal weten te besparen. Tegen deze achtergrond komen de dreigementen van Dulles en Eisen hower, hoofdzakelijk gericht aan het adres van Frankrijk, wel in een schril daglicht te staan. Buigen of barsten, zei Dulles tegen de Franzosen in ver band met de Europese Verdedigings gemeenschap. Deze uitlating is te be grijpen. Je zou dat gezeur van Frank rijk ook beu worden. Maar met geen woord kikte Dulles over de moeilijk heden van Frankrijk in het Verre ren had geschreeuwd. Daarvoor toonde hij geen begrip. Het is te hopen, dat het gevaarlijke Vietminh-offensief in Laos deze vrucht zal afwerpen, dat men in Amerika toch nog een goed begrip zal krijgen van Frankrijks moeilijkheden en men hier naar zal gaan handelen. Dan zal Frankrijk in staat zijn die communis tische haard in het Verre Oosten uit te roeien. Radicaal. Dat is nodig. Want deze communistische opstand kan de wereldvrede bedreigen. Deze gevaar lijke kiem moet vernietigd worden. En het zou een blaam zijn voor de gehele Westelijke wereld, als Frankrijk inder daad zou moeten luisteren naar Ho Tsji Minh. DE OORLOG ININDO-CHINA Geen „plat-Vlaams" meer maar: BRUSSEL, 28 Dec. De Belgische minister van Onderwijs heeft alle in richtingen van onderwijs alsmede de gemeentebesturen een rondschrijven doen toekomen, waarin hij aandringt op het gebruik van algemeen beschaafd Nederlands. „Wanneer men de toestand van he den vergelijkt met die van 50 jaar ge leden, toen eigenlijk niemand in Vlaanderen algemeen beschaafd sprak en vooral onze boeren en arbeiders in het Nederlands een wildvreemde taal zagen, dan is de vooruitgang on loochenbaar", aldus minister Harmei. „Luistert men thans om zich heen, dan voelt men zich echter nog vaak bitter en beschaamd". Om in deze toestand verbetering te brengen kondigt de mi nister in alle sectoren van het onder wijs en ook in de ministeries een in tensieve actie aan ter bevordering van het algemeen beschaafd Nederlands. Het zal voortaan niet meer geduld worden dat op de scholen plat-Vlaams wordt gesproken en maatregelen zul len worden genomen teneinde de op leiding van onderwijzers en leraren in de Nederlandse omgangstaal te verbe teren. Deze zullen in de toekomst ook strenger gecontroleerd worden. In alle onderwijsinstellingen zullen kernen van leerlingen gevormd worden, die zich verplichten binnen schoolverband alleen algemeen beschaafd Nederlands te gebruiken. Het ministerie van on derwijs bereidt thans een aantal maat regelen voor ter stimulering van het gebruik van algemeen beschaafd Ne derlands. WOENSDAG 30 DECEMBER 1953. HILVERSUM I. (402 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.10 Omr. ork. 10.30 Morgendienst. 11.00 „Kinderkruis tocht", hoorsp. 12.05 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Prot. Interk. Thuisfront. 13.20 Metropole-ork. 14.00 Gram. 15.30 Kamermuz. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Orgelconc. 18.00 Mil. caus. 18.10 Gram. 18.15 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.30 RVU: „Beschouwingen over de vraag of onze beschaving haar onder gang tegemoet gaat", door Prof. dr. W. den Boer. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Groot koor, Radio Philh. ork. en soliste. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio'Philh. ork. 21.15 „De tijd in het licht der eeuwigheid", caus. 21.35 Gram. 22.05 Viool, cello en clavecimbel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en SOS- ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Boekbespr. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11,00 Gram. 12.00 Orgelsp. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmuz. 13.45 „De weg omhoog", caus. 14.00 Voor de kinderen. 16.30 Pianokwart. 17.15 Schlagerparade 1953. 17.50 Rege- ringsuitz.: Rijksdelen Overzee. „De Ne derlandse Antillen, cultureel", door H. Dennert. 18.00 Nws en comm. 18.20 Praat je over consumentenbelangen. 18.35 Pia nospel. 18.50 VARA-Varia. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Terugblik 1953. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Pol. comm. 20.15 Afscheidsconcert Jo Vincent. 21.05 „De bemanning van de Stella Mare", hoorsp. 21.45 Koorzang. 22.05 Cabaret. 22.35 „Moderne waterver ontreiniging", caus. 22.50 Joegoslavische volksmuz. 23.00 Nws. 23.15 Soc. nws in Esperanto. 23.20 Orgel, harp, viool en zang. 23.4524.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Omr. ork. 13.45 Gram. 14.00, 14.45, 15.10, 15.30 en 16.15 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.30 Caus. 19.45 Gram. 20.00 Hoorsp. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Ork. conc. 22.45 Gram. 22.55 23.00 Nws.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3