COMMUNISTISCHE BENDEN RUKTEN 200 KM OP Aankomst in Grindelwald Jongste successen brachten schok teweeg in Vietnamese regeringskringen Aardbevingen in Griekenland BECH PREMIER VAN LUXEMBURG Franse leger wordt ingekrompen Milliard dollar minder voor hulp aan het buitenland Koningin maakte eerste skitocht VERANTWOORD HONORARIUM PER VERRICHTING PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De oorlog in Indo-China Hevige Franse aanvallen uit de lucht Bolsward weet weer waar de klepel hangt Twee treinrampen: 217 doden 165 militairen terug uit Korea Noordersluisdeur in IJmuiden geramd. Malik naar Moskou Het gunstigste jaar voor de vrije wereld was 1953 Oudste prinsessen gingen uit winkelen Advocaat in arrest Gewijzigde honorering per 1 Februari 1954 Uitgave; Stichting „Zeeuwseh Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr, 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 36. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2669 Abonnementsprijs f 0,44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 29 DEC. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek. Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.48 u., onder 16.37 u. Maan op 3.11 u., onder 12.27 u. Hoogwater Woensdag 30 Dec.: Vlissingen: 8.52 u. 1.27 m., 21.39 u. 1.42 m. Terneuzen: 9.18 u. 1.47 m., 22.03 u. 1.63 m. Wemeldinge: 10.18 u. 1.14 m., 23.00 u. 1.36 m. Zierikzee: 9.56 u. 0.9 5m., 22.45 u. 1.17 m. SAIGON, 28 Dec. Commu nistische colonnes zijn Maandag in Indo-China in Zuidelijke richting opgerukt in de richting van de Franse hoofdverdedigingslinie aan de Mekong, nadat zij eerder Indo- China in tweeën hadden gesplitst. De communisten marcheerden op naar Savannakhet en de 35 kilo meter verder naar het Oosten ge legen luchtmachtbasis, Seno. Generaal Navarre, de Franse opper bevelhebber, heeft tien kilometer ten Noorden van Savannakhet stellingen betrokken. Vliegtuigen voerden voor raden en versterkingen voor de Fran sen aan naar de luchtbasis Seno. Men meende Maandag te weten, dat de rebellengeneraal Vo Nguyen Giap minder troepen in de strijd heeft ge worpen dan men aanvankelijk dacht. Men -'latte nu dat hij van 10.000 ge- reg troepen en duizenden guerilla- ztrijders gebruik heeft gemaakt bij het offensief, dat hem in vijf dagen van de kust van de Zuidchinese zee naar de Mekong bracht, een afstand van 200 kilometer. ATHENE, 28 Dec. Op het Ionische eiland Cephalonie, dat in Augustus jl. door een ernstige aardbeving werd ge teisterd, zijn in de afgelopen nacht tien aardbevingen waargenomen. Een der bevingen wordt „zeer hevig" genoemd. Verder werden aardschokken gevoeld in grote gebieden in West-Griekenland en Noord-Peloponnesus. De voornaamste steden, waar de bevingen werden waargenomen, waren êgrinion en Missolonghi in West-Grie- enland en Amalias, Pygros en Patras in de Peloponnesus. BOLSWARD, 28 Dec. De bur gemeester van Bolsward, de heer Bruinsma heeft dezer dagen 's avonds laat een groot, zwaar pak op de stoep van zijn woning gevonden. Een en ander vond de burgemeester nog al vreemd en dies riep hij de assistentie van de gemeentepolitie in. Het pak werd behoedzaam geopend en bleek., de klepel van het stadhuisklokje te bevatten. Dit klokje, dat sedert de middeleeuwen iedere avond wordt geluid, had reeds enkele dagen ge zwegen, omdat men in Bolsward niet wist, waar de klepel hing. De ver dwenen klepel is thans terecht ge komen, doch over de motieven die aan de verdwijning ten grondslag liggen, tast men nog in het duister. WENEN, 28 Dec. Radio Praag heeft vandaag gemeld, dat op 24 De cember j.l. 103 personen bij een spoor wegongeluk bij Sakvice zijn omgeko men en 83 gewond. Het ongeluk gebeurde toen de snel trein PraagBratislave bij Sakvice op een boemeltrein inreed. Het zou te wij ten zijn aan een ernstige inbreuk op de veiligheidsvoorschriften door een aan tal spoorwegbeambten, aldus Radio Praag. Personeel van het departement van Binnenlandse Zaken, militairen, leden van de medische dienst en het publiek hebben deelgenomen aan de reddings maatregelen. NIEUW ZEELAND WELLINGTON. Elf vermiste pas sagiers van de trein, die aan de voor avond van Kerstmis in Nieuw Zeeland is verongelukt zijn thans in veiligheid. Het aantal doden en vermisten be draagt hierdoor 166. Volgens de jongste cijfers is de toe stand thans als volgt: 123 personen zijn aan de dood ontsnapt, 114 lijken zijn geborgen en 41 personen worden nog vermist. HEVIGE AANVALLEN Franse bommenwerpers en jagers ondernamen hevige aanvallen op de oprukkende rebellen. Ook vielen Fran se vliegtuigen munitieopslagplaatsen in Thakhek aan, die niet door de terug trekkende troepen waren opgeblazen. In welingelichte kringen te Saigon is vernomen, dat de jongste successen van de rebellen een schok teweeg heb ben gebracht onder de Vietnamese re geringsambtenaren en politici. Een aantal nationalistische leiders, die de kabinetsformateur, Prins Buu Loc, in zijn regering wilde opnemen, zal, nu de militaire positie zo onbestendig is, mis schien ongaarne een portefeuille aan vaarden. De Cambodjaanse minister van de fensie, Khim Tit, heeft op een perscon ferentie medegedeeld, dat, nu de com munistische rebellen nog maar 400 ki lometer van de Cambodjaanse grens staan, zijn regering maatregelen over weegt tegen een eventuele inval van de rebellen. Mevr. Jagan, echtgenote van de af gezette premier van Brits-Quyana, is Maandag veroordeeld tot een boete van Vijf honderd gulden of drie maanden gevangenisstraf wegens het bijwonen van een bijeenkomst, die in het begin van deze maand zonder politievergun- ning werd gehouden. LUXEMBURG, 28 December. De Luxemburgse minister van buitenland se zaken, Joseph Bech, is Maandag be noemd tot eerste-minister als opvolger van de vorige week overleden Pierre Dupong. Bech, die ook de portefeuille van Buitenlandse Zaken zal blijven behe ren, is van 1926 tot 1937 eerste-minister geweest. Hij is 76 jaar. De Russische ambassadeur in Italië, Michail Kostilef, heeft de Italiaanse re gering Maandagavond medegedeeld, dat 34 Italianen, die in de Sowjet-Unie tot gevangenisstraffen werden veroor deeld, gratie hebben gekregen en bin nenkort naar Italië worden terugge zonden. PARIJS, 28 Dee. Minister van De fensie René Pleven heeft meegedeeld, dat het Franse leger iets zal worden ingekrompen in 1954, maar dat lucht macht en marine zullen worden ver groot. De luchtmacht zal worden uitgebreid van 30 tot 38 squadrons aan het eind van 1954 en tot 51 squadrons eind 1955. Het personeel van de luchtmacht komt van 118.000 op 133.000 man. Het marine personeel wordt ver hoogd van 68.000 tot 71.000 man. Het leger tenslotte, wordt van 420.000 op 413.000 man gebracht. De expeditio naire macht in Indo-china zal worden ingekrompen van 180.000 tot 165.000 man. De Amerikaanse hulp zal in 1954 320 milliard francs belopen. 's-GRAVENHAGE, 29 Dec. On voorziene omstandigheden voorbehou den, zullen vandaag 165 militairen, die hun diensttijd bij het Nederlands deta chement Verenigde Naties in Korea hebben volbracht en thans afgelost zijn, te Marseille worden ontscheept. Dezelfde dag nog vertrekt het detache ment, dat onder bevel staat van kapi tein W. F. J. Jansen uit Rotterdam, per trein naar Nederland, waar het op Woensdag 30 December a.s. te 13.58 uur te Roosendaal wordt verwacht. De Korea-vrijwilligers zullen 's mid dags te 15.15 uur in de Engelbrecht van Nassaukazerne te Roosendaal officiee1 worden ontvangen. Ze zullen nog de zelfde dag per auto thuis worden ge bracht. De buitenste sluisdeur van de grote Noordersluis te IJmuiden heeft ernstige schade opgelopen doordat het Argentijnse motorschip „Lan- cero", groot 7800 ton, uitgaand, de deur aanvoer. Hoe groot de aan gerichte ravage is, blijkt duidelijk uit deze foto. LONDEN 28 Dec. De Sowjet- ambassadeur in Engeland, Jacob Ma- lik, is vandaag met verlof uit Londen naar Moskou vertrokken. In diplomatieke kringen te Londen neemt men aan, dat Malik van de ge legenheid gebruik zal maken om ver slag uit te brengen over zijn bezoeken, die hij de vorige week heeft afgelegd bij premier Churchill en minister van Buitenlandse Zaken Eden. en uur maandagochtend is de Koninklijke Familie voor haar wintervacantie in Grindel wald aangekomen. Bij aankomst voor Hotel Adler bekeken Koningin Juliana en de Prinsessen een model in sneeuw van het Paleis Soestdijk, dat een boetseerder uit het dorp tezamen met de kok van het hotel had ge maakt. Stassen, hoofd van het F.A.O WASHINGTON, 28 December. Het hoofd van het Amerikaanse bureau voor werkzaamheden in het buitenland (F.O.A.), Harold Stas sen, heeft in een vraaggesprek voor de televisie meegedeeld, dat zijn organisatie in het lopende belastingjaar een milliard dollar minder zal uitgeven dan het bedrag dat door het congres is toegewezen. Deze vermindering, bedoeld om mee te helpen de federale begroting in even wicht te brengen, was mogelijk, aldus Stassen, omdat wij steeds grotere resultaten met minder geld bereiken. Voor dit belastingjaar, dat eindigt op 30 Juni 1954, heeft het Congres aan nieuwe fondsen 4.531.507.000 dollar toegewezen, hetgeen gevoegd bij vroe gere, nog niet uitgegeven gelden een totaal van 6.652.422.390 dollar voor militaire en economische hulp aan het buitenland betekent. Stassen verklaarde dat in de door hem bij president Eisenhower inge diende begroting wordt aangedrongen op een vermindering van de militaire en economische hulp. Voor technische hulp aan tenachtergebleven gebieden zal echter meer geld worden gevraagd. De economische en militaire hulp In enkele regels melden wij nog DAT gistermorgen om kwart voor acht de Bailybrug te Vlissingen is aangevaren. Nadat een schip onder de brug was doorgevaren, had men niet gezien, dat er nog een tweede vaartuig, eigen dom van de N.V. „De Hoop" te Terneuzen, achter aan kwam. De brug werd weer neergehaald met het gevolg, dat de bovenkajuit met de onderzijde van de brug in aanraking kwam en van het schip werd gevaagd. DAT Zondagavond op de Antwerpsestr.-weg bij Hoo- gerheide een auto over de kop is geslagen. De bestuur der wilde een motor, bere den door de heer G. uit Mid delburg passeren en slipte daarbij met zijn auto. De be stuurder en zijn dochter kwamen er vrij goed af, zijn vrouw en kind liepen ver wondingen op; de auto werd totaal vernield. DAT gisteravond de mu ziekvereniging „Euphonia" te Goes een serenade heeft gebracht bij de heer C. le Conté in de Piccardstraat, die 70 jaar werd. De man is al 48 jaar lid van de vereni ging en tientallen jonge mu zikanten werden in de loop der jaren door hem opgeleid. DAT door de K.N.V.B. een circulaire is verspreid in Yerseke naar aanleiding van het feit, dat de gemeente raad een verzoek van de V.V. „Yerseke" heeft afge wezen om 's Zondags op het gemeentelijk sportterrein te mogen voetballen. Er wordt o.m. op gewezen, dat de meeste oesters de grootste welvaartsbron van het dorp toch ook op Zondag wor den verkocht, waartegen men blijkbaar geen bezwa ren heeft. DAT morgenavond de raad van Rilland-Bath bij eenkomt ter benoeming van een nieuwe gemeente-secre taris, een ambtenaar van de Burgerlijke Stand en een se cretaris-penningmeester van het Burg. Armbestuur. Een en ander ter voorziening in de vacature van de heer J. A. Kouman, die per 1 Febru ari a.s. de gemeentedienst verlaat. DAT bij de Middelburgse politie aangifte is gedaan van de vermissing van een damessportrijwiel, toebeho rend aan mej. G. A. P. Zij had de fiets Zondagmiddag voor een café in de Lange Geere neergezet en kwam aan het begin van de nacht tot de ontdekking, dat het rijwiel was verdwenen. Het stond n.l. niet op slot. DAT de Ver. „Kinderzorg" van de Voogdijraad het ver zoek heeft ontvangen de zorg op zich te nemen van de 20 wezen op Schouwen en Dui- veland, voorwie langs nor male weg geen oplossing te vinden is van hun proble men. Het is in geen geval de bedoeling, dat de kinderen naar Middelburg komen om opgenomen te worden in de tehuizen van „Kinderzorg". Er wordt nu met kracht naar gestreefd, gezinsverpleging te vinden, waar mogelijk bij familieleden. DAT de Ver. „Kinderzorg" grote plannen heeft, waar over U meer kunt lezen op pagina 2. zou drastisch kunnen worden vermin derd, omdat de Westeuropese landen hun economie hadden versterkt. Stas sen noemde in dit verband 1953 „het gunstigste jaar voor de vrije wereld sinds de tweede wereldoorlog". Hij voorspelde, dat Frankrijk het Europese-legerverdrag zal bekrachti gen, omdat de Franse munt stabieler was geworden, de productie stijgende is en de toestand in Indo-China, zich ondanks recente tegenslagen, in het voordeel van Frankrijk wijzigde. Stassen was het niet eens met sena tor McCarthy, dat Amerika's bondge noten oorlogsmateriaal naar commu nistische landen zenden. Volgens het hoofd van de F.O.A. was het verschil van opvatting gelegen in de omschrij ving van de term strategische goede ren. Hij achtte het van belang om handel met communistische landen toe te staan, omdat een volledige blokkade de kans op oorlog waarschijnlijker zou maken. GRINDELWALD, 28 Dec. Hel sneeuwde vanavond zwaar in GrindeH wald. Vanmiddag begon het met wal fijne stuifsneeuw, maar thans vallen ei dikke vlokken die weer een aantal een* timeters leggen op de sneeuwlaag, did vandaag reeds uitstekend voor skiën was. Koningin Juliana kon de verleiding dan ook niet weerstaan om direct eert kleine tocht te maken. Met de first* bahn ging ze met haar skileraar Frit| Schluneggen omhoog tot Bort, om van* daar de afdaling te beginnen. Een toch! op gehuurde schoenen deze keer, wanf haar eigen schoenen en die van dd prinsessen, die met de ski's uit Sankf Anton overgestuurd zouden worden* waren niet gearriveerd, wel de ski's e» zo moesten (ook voor de prinsessen) deze eerste dag schoenen gehuurd wor den, totdat die uit Sankt Anton zullen zijn gearriveerd. De oudste twee prinsessen zullen morgen voor het eerst hier op de latten komen. Vanmiddag hebben ze in hel dorp gewinkeld, zonder dat het iemand is opgevallen. 's-GRAVENHAGE, 28 Dec. Bij zijn terugkomst uit Engeland is op last van de officier van Justitie te Groningen gearresteerd mr J. H. B. advocaat en procureur te Hoogezand. Enkele weken geleden vertrok hij plotseling naar Engeland. Hij zou ver scheidene schu'den hebben en voorts gelden aan een faillissement hebben onttrokken. Hangende het onderzoek kan de Of ficier van Justitie te Groningen geen nadere mededelingen doen over de te korten, die bij mr B. zijn aangetroffen. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt DE BILT, 28 Dec. Wisselende be wolking met enkele buien. Matige, aan de kust af en toe krachtige Noordwes telijke wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. Artsen contra minister AMSTERDAM, 28 Dec. Op Twee de Kerstdag is te Utrecht een spoed vergadering gehouden van de huis artsen-organisatie van de Kon. Ned. Mij tot bevordering der geneeskunst, waarbij de afgevaardigden van het ge hele land voltallig aanwezig waren. De reden van deze spoedvergadering was, dat de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid bericht had gezonden dat het besluit van de ziekenrondsraad van 17 December j.l. door de Kroon voor 3 maanden zou worden geschorst. Bij bedoeld besluit was een contract tussen huisartsen en ziekenfondsen goedgekeurd, dat o.m. inhield een voor schot op basis van een voorlopig ho norarium van 7.per hoofd per jaar, onder voorbehoud van nadere verre kening, na vaststelling van het defini tieve honorarium. Dit zou gelden tot een maximum van 3000 ingeschreve nen per arts. Zowel aan dit voorschot, als aan de definitieve honorering zou terugwerkende kracht tot 1 Juli 1953 worden toegekend. Door bovengenoemde schorsing is de overeenkomst, die de vrucht was van langdurige onderhandelingen, en die gegrond was op ingewonnen adviezen van de gezamenlijke economische des kundigen van beide partijen, onuit voerbaar geworden. In verband hiermede menen de huis artsen dat het bereiken van een bevre digend abonnements-honorarium on zeker geworden is, dat als enige moge lijkheid overblijft over te gaan tot een verantwoord honorarium per verrich ting. Een desbetreffend besluit werd met algemene stemmen aangenomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1