een Handzetter vóórverkoop van alle GESLOTEN Bouwkosten Prot* Ziekenhuis opgelopen tot f 5*400*000 Uaak KEURIGE KaïMenAesfiakcdLe naaA u RIA L- Goes - Lange Vorststraat 85 Vergadering Polder Walcheren Telefoniste-typisfe GRAFISCHE INDUSTRIE Twee Loodsen GESLOTEN een vrij Huisje Bondsautorijschool na 12 uur Vanaf HEDEN ..OTuro.. I GOES Lange Vorststraat 80-82 klooft U nu werkelijk dat ik met mijn drukke zaak niet zou weten welke sigaret de meeste vaste klanten heeft?! Dat zie ik toch elke dag met mijn eigen ogen...! Natuurlijk, als er een nieuw merk uitkomt, dan zijn er altijd mensen, die daar direct op afvliegen. Maar ik laat ze rustig gaan. Want één ding weet ik uit ervaring: een King's Cross roker ben ik nog nooit kwijt geraakt voor langer dan 'n week. Altijd zeiden ze daarna„Geeft U mij m'n King's Cross maar weer Daarom mag ik als vakman zeggen: KING'S Het jaarlijks onderzoek De sigaret met het grootste aantal vaste rokers! Raadsleden uitten scherpe critiek. Bijdrage in de kosten restauratie toren Maandag 28 December 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 1 Met dankbaarheid jegens God berichten wij U de voorspoedige geboorte van ons dochtertje en zusje PAULINA LOUISE. H. ROL. A. E. ROL-TAZELAAR en Kinderen. Tholen, 23 December 1953. Singel 66. Mevrouw A. G. Kroonenberg-Holihuis ZENUWARTS, GOES, AFWEZIG tot 3 Januari. van Deelhebbers der Onderlinge Brandwaar borg Maatschappij voor de Provincie Zee land van 1829 op Maandag 18 Januari a.s., des namiddags 2 uur, in Hotel ,,De Burg", Groen markt te Middelburg. De agenda dezer verga dering ligt ten kantore der Maatschappij, Hout kade 11ter inzage. Gevraagd per 1 Februari 1954 of eerder een Sollicitaties vóór 5 Jan. 1954 inzenden aan de Grif fier van de Polder Wal cheren. Geen bezoek dan na op roeping. Gevraagd wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd van een onzer mensen, op de hoogte met alle voor komende werkzaamheden, bij FIRMA P. HARTE Lievevrouwestraat 46—48 DRUKKERIJ, Bergen op Zoom De gemeente Kruiningen biedt te koop aan: gebouwd van gegolfde ijze ren platen op betonnen voet, staande op het indu strieterrein te Goes, groot elk 11x55 m. De loodsen bij uitstek geschikt voor handels- of industriële doeleinden worden verkocht exclusief de fundering en de betege ling. Omtrent het overne men van de fundering en de betegeling zal de koper zjch nader moeten verstaan met de gemeente Goes. Inschrijvingsbiljetten wor den ingewacht bij de bur gemeester van Kruiningen vóór of op 5 Januari 1954. tot 4 Januari a.s. Boekhoudbureau H. J. FLIERMAN, St. Pictcrstraat 7 MIDDELBURG TE KOOP AANGEBODEN: MET TUIN, aan de Aagje Dekenstraat 37, Vlissingen. Prijs ƒ3500. Benodigd kapitaal ƒ2009. Br. onder No. A 4029, Bur. van dit blad te Goes. ERKENDE S. DE WITTE, Tel. K 1198 241 Wolfaartsdijk. Wegens huwelijk zijn kantoor en magazijn op DINSDAG 29 DECEMBER 1953, Middelburgse Verf» en Glashandel W. L. HEJJBOER Co N.V., Middelburg. <2s56><a?e.<atfe><a#®><ai56><asss><as5><&sö>«ss®<asj5><»£®><a!s©<a5sg><as!3><a;^><a2Sc><a5sa><asse><a#e><&sg> DAMES MANTELS ATTENTIE Tot cn met 31 December nemen wij de waarde- S bonnen in. Denkt U erom! <as»B> ^s> <as=ï> <a#s> <a?ë> <as=s>^<a#& <&s*v> <a#s> <a#&<ss^> <a#3> os*® bij sigarettenrokers wees uit. dat de oude King's Cross-rokers ook in 1952 trouw bleven aan hun merk. Bovendien bleek, dat het aantal nieuwe King's Cross-rokers weer belangrijk is gestegen. Gemeenteraad Terneuzen. In de vorige week gehouden raadsvergadering van Terneuzen heeft, zoals we reeds meldden, de raad een nadere garantie-verklaring gegeven van f 650.000. voor een geldlening, aan te gaan door de Stichting Protestantse Ziekenzorg. Ter toelichting werd door B. en W. gezegd dat door de stichting een nieuwe aan vullende geldlening van f 1.000.000.gesloten zal moeten worden ter financiëring van het in aanbouw zijnde ziekenhuis te Terneuzen. Deze lening is nodig door ver hoging van bouwkosten, wegens gestegen lonen en materiaal-prijzen, noodzakelijke wijzigingen tijdens de bouw onder meer van het infectiepaviljoen en de voorzie ningen voor de fundering van de polikliniek, ter plaatse waar vroeger een gracht heeft gelegen, terwijl sommige ramingen waren onderschat. Uit de vragen en opmerkingen, die in eerste instantie van de zijde der Kath. fractie en de heer de Vos (Arb.) kwamen bleek wel dat men medewerking zou ver lenen aan de huidige garantieverlening doch dat de zaak zeker niet te rooskleu rig behoorde te worden bezien, terwijl door de heer Camps (Kath.) de zieken huiskwestie meer principieel bezien werd, n.l. de wenselijkheid van een ziekenhuis op levensbeschouwelijke basis, werd door de heer Weterings (Kath.) meer op het financiële gedeelte ingegaan, waarbij, dit raadslid t.a.v. de ramingen zeer sterk in de richting van „posten-camouflage" uit liet. De heer de Vos (Arb.) uitte zijn ont stemming over het financiële verloop van de ziekenhuisbouw, waarbij immers de de kosten van f 3.600.000.opliepen tot f 5.400.000.derhalve een verhoging van 50%. Door het verlenen van de onder- werpelijke garantie, maakt dit alleen voor Terneuzen een garantie van f 1.300.000.uit, hetgeen in het meest slechte geval de gemeente op f 78.000. kan komen te staan, een bedrag dat wel eens „een blok aan het been" kan blyken te zyn. IN OPZET VERKEERD. Ook de heer den Hamer (AR) ver klaarde niet zonder bewogenheid ken nis te hebben genomen van de financiële toestand van de stichting Protestantse Ziekenzorg. Hoewel het er niet om gaat schuldigen aan te wijzen, blijkt toch dui delijk dat het geheel in opzet verkeerd geweest is. Hij is er echter van overtuigd dat het belang van het ziekenhuis en van de inwoners van Zeeuwseh Vlaanderen verdere afbouw eist en dat hiervoor grote steun (ook garantie) nodig is, doch van prot. zijde zal ook beseft moeten worden dat het niet alleen mag gaan met over heidsbemoeiing, doch dat zelf ook bijdra gen en garanties moeten en kunnen wor den gegeven. Het voorstel van de heer Camps (Kath.) om op de gevraagde garantie f 100.000 te laten vallen en dit bedrag van prot. chr. zijde by een te brengen wordt door geen der andere fracties gesteund. Officiële Publicatiën GEMEENTE GOES. Het Hoofd van het gemeentebestuur van Goes brengt ter openbare kennis, dat Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 22 December 1953, no 2412/283, 3e Afd., goedkeuring hebben verleend aan het raadsbesluit van 26 November 1953, no 3, houdende vaststel ling van bijzondere rooilijnvoorschriften voor de Voorstad, de Oostsingel en de Rimmelandstraat. Van dit besluit tot goedkeuring kunnen belanghebbenden binnen 30 dagen vanaf heden bij de Kroon voorziening vragen. GOES, 28 December 1953. OOSTKAPELLE. De raad van Oostkapelle heeft be sloten met de bouw van een badhuis te wachten totdat hiervoor, i.v.m. de komende rijksuitkeringen een reserve gekweekt kan worden. Van de Dienst Monumentenzorg was bericht ontvangen, dat ten behoeve van de restauratie van de toren, welke een bedrag van f 115.500 vergt, een bijdrage zal worden verleend ten be drage van 60 of f 69.300. In verband hiermee deelde de voorzitter mede, dat de gemeente een reserve heeft ge kweekt van f 7000.en dat van de provinciale bijdrage nog niets bekend is. B. en W. zijn voornemens een ur- gentielijst in te dienen voor het plaat sen voor enkele lantaarns in de ge meente. Het voorstel van de heer A. Don (P.v.d.A.) tot demping van de vroon- sloot bij de Duinweg werd met 5 tegen 2 stemmen verworpen. B. en W. zullen een rioleringsplan nader bezien. De kwestie inzaai van het sportveld, werd na deskundige voorlichting door wet< houder Z. Maljaars, aangehouden tot de eerstvolgende vergadering. Na stemming werd besloten de nieuwe gebouwde woningen toe te wijzen aan S. Wondergem, A. J. Mesu en J. C. B. de Bruijne. De Commissie van Advies ingevolge de Woonruimtewet werd herbenoemd. Bij de rondvraag verzocht de heer J. Paardekoper (S.G.P.) de oversteek plaats bij het begin van het rijwielpad aan de Noordweg te doen verleggen, aangezien deze plaats gevaar oplevert voor het verkeer. De heer J. Geldof (A.R.) verzocht in de plaats van de gerooide bomen voor de toren opnieuw boompjes in te planten. Oudelande krijgt een dorpshuis De raad van Oudelande heeft het sub sidieverzoek van de Prot. Chr. en R.K. Stichting voor maatschappelijk Werk in gewilligd. Per inwoner zal 60 cent wor den gegeven. Bezwaren werden gemaakt tegen de wijziging der begroting 1953 van de Centrale Dienst, n.l. tegen het plan om aan de directeur een rampto'elage van f 500.toe te kennen; ook het lagere personeel dient hierin te delen. Van de PZEM is bericht ontvangen, dat verdere uitbreiding van de electrificatie in Plat- schorre niet mogelijk is. In bespreking kwam een ontwerp-uitbreidingsplan, welk ontwerp aan de commissie ter be oordeling van de gemeentelijke uitbrei dingsplannen zal worden voorgelegd. Over een voorstel om voortaan gemeente -werken, die een bepaald bedrag te boven gaan, onder plaatselijke aannemers aan te besteden in plaats van bij toerbeurt op te dragen, staakten de stemmen. Goed gekeurd werd de begroting van het BA over 1954. Eindcijfer gewone dienst f 4725,02; kapitaaldienst f 2139,70. Tot lid van het BA werd benoemd de heer C. Korstanje, zulks wegens perio diek aftreding van de heer A. Zandee, die zich wegens gevorderde leeftijd niet herkiesbaar stelde. De huurverhoging maakte eveneens punt van discussie uit; een percentage van 29% voor de woningwetwoningen werd te hoog geacht, getracht zal worden deze verhoging op een lager percentage vastgesteld te krijgen. Vastgesteld werd de gemeentebegroting 1954 in ontvangsten en uitgaven gewone dienst op f 141.029,05; onvoorzien f 960,69. Kapitaaldienst f 361.788,88 en f 368.643,51, nadelig saldo f 6854,63. Posten zijn opge nomen voor de bouw van een dorpshuis. De voorzitter deelde mede, dat op de la gere scholen aandacht zal worden besteed aan het verkeersonderwijs. In Ovezande blijft dansen op Zondag toegestaan. De raad van Ovezande heeft besloten het crediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten voor 1954 te bepalen op f 30.000.—. Een premie voor woningverbetering werd toegekend aan de heren A. de Jonge, J. Korstanje en J. Looij te Ovezande en aan de heer M. Nijsten te Borssele. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente om het dansen op Zondag te verbieden werd de mogelijkheid en wen selijkheid besproken om op grond van de nieuwe Zondagswet een verordening te maken, waarbij het dansen op Zondag wordt verboden. Met 6 tegen 1 stem werd besloten dit niet te doen. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd de heer A. van 't Westeinde herko zen. Het Wit Gele Kruis te 's-Heerenhoek werd een subsidie toegekend voor ieder lid, afkomstig uit Ovezande. Bij de rondvraag informeerde de heer Van Seenbergen naar de huurverhoging van de woningwetwoningen, die 29% zal bedragen. Er is een verzoek ingediend om dit percentage lager te stellen. De heer Remijn zei, dat er bij velen de mening leeft, dat Ovezande achtergesteld wordt bij de toewijzing van bouwvolume. De voorzitter zei te hopen dat G.S., gezien het aantal grote gezinnen en het grote aantal huwbare personen dat een woning heeft aangevraagd, meer bouwvolume be schikbaar zullen stellen. Meliskerke is niet gerust over de kosten van het Wegschap. In de raadsvergadering van Meliskerke is o.m. medegedeeld, dat G.S. geen be- bezwaar hadden tegen de verbouw van het gemeentehuis en dat begonnen is met de bouw van zes woningen. Voor alle huizen hebben zich reeds kopers gemeld. Ter sprake kwamen de kosten der ge meente voor het Wegschap Walcheren. De raad was niet gerust op de organisatie van dit Wegschap en meende, dat een ra dicale wijziging der gegroeide toestanden nodig zal zijn, willen de kosten niet on rustbarend groot worden, hetgeen de fi nanciële positie der gemeente zal versto ren. Besloten werd een kleine verlaging van het percentage (29%) der huurver hoging aan te vragen. Het verzoek van „Het Groene Kruis" om f 0.45 per inwoner te betalen voor de aanstelling van een tweede wijkverpleeg ster werd ingewilligd. Een kasgeldlening tot een bedrag van f 80.000.zal worden gesloten. Het vuilverwerkingsvraagstuk op Walcheren was volgens de raad geen vraagstuk voor de gemeente: de ophaal dienst kan het gemakkelijk aan. Besloten werd de tuin achter het ge meentehuis te verhuren aan de heer J. Stroo. Medegedeeld werd, dat de straat verlichting zal worden uitgebreid in de Corn. Jaspersestraat. Met de Polder Wal cheren zal contact worden opgenomen om de bestrating van de Noordstraat te ver beteren. Hoofdplaat betaalde voor Sint Nicolaasfeest. De raad van Hoofdplaat heeft besloten tot aankoop van een weg met aangren zende gronden in het gehucht Slijkplaat, nadat de opzichter Kaan hierover een toelichting had verstrekt. Het Wit-Gele Kruis, afd. Hoofdplaat- Biervliet, werd een subsidie toegezegd in de kosten, van het onderzoek op het Consultatiebureau. Naar aanleiding van de aanvraag van het Comité voor de St Nicolaasactie om subsidie in de kosten van het bezoek van St Nicolaas aan de gemeente, ontspon zich een langdurige discussie, waarbij enkele principiële kwesties naar voren kwamen De heer P. Dekker stemde in met het subsidie, maar gaf ais zijn mening te ken nen, dat het Kerstfeest verdrongen zal worden door het St Nicolaasfeest. De heren Wieleman en Termote meenden dat hiervoor geen gevaar bestond. De heer Dekker handhaafde echter zijn mening. Na een langdurige discussie over de gemeentebegroting gaf de burgemeester een overzicht van de belangrijkste ge beurtenissen en werkzaamheden op ge meentelijk terrein in 1953. BIGGEKERKE. Electrificatie van Krommen- hoeke is in studie. De raad besloot op voorstel van B. en W. het leggen van een riolering van de Wagenmakersgang naar de Bakkersgang te gunnen aan de enige inschrijver de heer, W. Schrijenberg, voor f 666.— Ook was een voorstel ter tafel tot ver hoging van de subsidie met f 0.45 per inwoner voor de Groene Kruisvereniging Koudekerke e.o. in verband met de aan stelling van een tweede wijkverpleegster) Op een vraag van de heer Clarisse antt woordde burgemeester Dregmans, dat ha in de bedoeling ligt de tweede zuster fl Zoutelande te doen wonen met als werly gebied Zoutelande, Meliskerke en Biggel kerke. Naar aanleiding van een vraat in de vorige vergadering vroeg de heel Meijers naar de aanleg van waterleidinl aan de Koudékerkseweg. Hierover heb« ben B. en W. gecorrespondeerd met d(f Waterleidingmaatschappij „Midden Zee* land". Voordat wordt overgegaan tot hej aanleggen tot het aanleggen van eed nieuwe leiding, zullen eerst de percelen^ die dichtbij de bestaande leiding liggen moeten worden aangesloten. De elecrifi* catie van Krommenhoeke is bij de PZEM in studie. BURGERLIJKE STAND MIDDELBURG. Geboren: Aafke, d.v W. van der Veen en A. Tiekstra; Anettf E. P., d.v. M. L. Almekinders en C. Wissej Greta C., d.v. M. Mulder en A. W. Flol resse; George G„ d.v. L. Petiet en P. G Snoep; Jolijn J., d.v. J. J. Tevel en C. A v. Zweeden; Gerrit L., z.v. G. Melse en J< C. de Kat; Paula M., d.v. C. J. Duiven/ voorde en W. M. Warmerdam; Hendrila z.v. H. Straks en W. S. de Lugt; CharlotU E., d.v. J. F. de Muijnck en A. E. Mol. Ondertrouwd: C. Stenhuis, 24 j. en Hj den Engelsman, 22 j.; J. Janse, 28 j. W Katwijk en M. K. Dobbelaar, 29 j. Overleden: N. H. Oreel, 89 j., wed. V, J. de Groot; N. Vinke, 65 j„ echtg. v. 8 de Klerk; P. P. W. van den Berge, 65 j» echtg. v. P. F. Baljeu; H. A. Schonis, 6» j„ echtg. v. M. J. H. de Roos; W. A. detf Hollander, 68 j„ echtg. v. M. W. MartinaJ J. Schroevers, 77 j., echtg. v. D. MeuU meester; C. Remijn, 83 j., wed. v. C. de» Engelsman. BRESKENS. Geboren: Emiel C., z.v. 1 van Opdurp en W. P. Bondewel; Herman z.v. H. L. Spoor en M. van der Smissen! Willem A., z.v., W. A. de Groote en G E Wagenaar; Maria J„ d.v. H. P. d< Smidt en J. Verdouw; Elisabeth M., d.v, F. L. Vriens en I. L. P. Boeckhout; Wil/ lemina G., d.v. C. I. Janssen en J. J. Baajn Ondertrouwd: L. van de Wege, 27 j. U Groede en M. P. Visser, 22 j. Gehuwd: V. C. Calon, 23 j. en M. L Timmerman, 21 j. Overleden: J. de Hullu, 90 j.; J. Causi 80 j.; C. C. Welzoet, 79 j.; J. C. Ie Bleu 58 j. OOST- EN WEST-SOUBURG .Geboreni Anita, d.v. A. Koudijzer en N. Knapej Paul J., z.v. P. Rijkse en L. Vos; Ibële; z.v. P. J .Roelse en C. B. Ursem. Gehuwd: A. Nederhand, 24 j. en J. Braun, 20 j.; P. van Sorge, 46 j, en S Nouse, 46 j.; P. T. van Deursen ,21 j. en K. A. Kole, 19 j. Overleden: E. J. Gideonse, 73 j., wed. V A. Brasser; J. van Wallenburg, 56 j.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4