groenten JDe he&h> £mü 80 jactA Twee Amerikaanse Korea-divisies binnenkort huistoe Geef echte wijn Geef import wijn Geef ALCIERA Vermindering aantal acte-bezitters schept benauwende problemen Chauffeur weigerde voorrang te verlenen Strandjutterij aan het Sloe BICAHPAti i k Radio* Engels schip stuurloos voor IJmuiden Mc8 verleden liccrl Vrij bewerkt door J. Harwood wjmmw Maandag 28 December 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Vijftig jaar inwoner van Goes. GOES, 28 December. Mor- Een, 29 December, hoopt de heer Smit, een der directeuren van de N.V. Oosterbaan Ie Cointre te Goes, zijn 80ste verjaardag te vieren. Oud worden is geen verdienste, want niemand kan één el tot zijn lengte (levensjaren) toevoegen. Van meer betekenis is de vraag wat wij in ons leven hebben ver richt. We hebben dit nu eens niet aan de heer Smit zelf gevraagd want die zou met een breed gebaar zo'n vraag van de hand wijzen maar we zijn eens naar de Lange Vorststraat gestapt (waar het be drijf van de N.V. O. le C. is gevestigd) en hebben daar ons licht opgestoken. Het ls dit jaar 50 jaar geleden, dat de heer Smit naar Goes kwam en als chef bij de Stoomdrukkerij Oosterbaan Le Cointre in dienst trad. Er waren toen 11 man in dienst van het bedrijf en een drietal machines kon al het werk verrichten. Aan loon en salaris sen werd ln 1903 uitgekeerd een bedrag van f 2000.Thans verrichten niet minder dan 80 man personeel aan ruim 40 machines hun arbeid en ontvangen daarvoor een gezamenlijk jaarloon van rond f 250.000. Mede tengevolge van het huisvestings probleem te Goes is er echter nog steeds gebrek aan goed geschoold per soneel. In 1911 werd de heer Smit mede-fir mant. In 1927 overleed de heer Ooster baan en ging de zaak over in eigendom van de heer Smit, die daarvan in 1938 een famllie-N.V. heeft gemaakt, waar van hij en zijn zoon, de heer J. H. Smit, thans nog directeuren zijn. Vooral op technisch gebied heeft de heer Smit grote veranderingen in zijn bedrijf aangebracht. Van petroleum ging het naar gas, en van gas naar diesel en van diesel naar electro-moto pen. Zijn zaak heeft een eigen licht- en krachtinstallatie. Als de P.Z.E.M. uit valt kan hij doordraaien en zelfs ande ren nog van eleetriciteit voorzien. In de jaren 19141918 werd in zijn be drijf zelfs gas gemaakt. heid kunnen vinden om zich ook te geven aan ander werk. In de Geref. Kerk is hij alles geweest behalve kos ter: Ouderling, Diaken, Organist, De- putaat voor de Statistiek van de Gen. Synode der Geref. Kerken, voorzitter van de Zendingscommissie, enz. Als jongen van 18 jaar stond hij m Amster dam reeds op de preekstoel om het Evangelie te verkondigen. Hij was voorzitter van de Chr. Lagere School, bestuurslid van de Chr. U.L.O. school, commandant van de burgerwacht, voor zitter van de leerlingencommissie „dis trict Zeeland" van het typografisch be drijf, werkgeverslid van de Raad van Beroep Sociale Verzekering, enz. enz We moeten ophouden, want we zien de heer Smit als hij deze regels leest, z'n grijze kop schudden en we horen hem zeggen dat het niets te betekenen had. Zegt Psalm 90 niet, dat het uit- nemendste moeite en verdriet is? En nu hij mag terugzien op een leven van 80 jaren, is het dan niet volgens dezelfde psalmist als een damp die is voorbijgegaan? En is het niet Gods goedheid over hem, dat hij nu mag be horen tot de zeer sterken? Ja, zo zal de heer Smit het vandaag en morgen zeggen, want hij weet, dat hij het al uit Gods hand heeft ontvangen. En toch hadden we er behoefte aan om dit alles nu eens in de krant te zetten en de heer Smit van harte geluk te wensen met de viering van zijn 80ste verjaardag. En wat zullen we hem nu wensen! Op Psalm 90 volgt 91. Leest U daarvan het eerste vers en U weet wat wij U bij het klimmen Uwer jaren toewensen. Ingezonden Mededeling (adv.) „Met Kerstmis thuis" Smokkelaar nam de benen GOES, 28 Dec. Naar wij vernemen is Donderdagavond een Belgische smokkelaar, die een dag tevoren te IJzendijke met enkele anderen was ge pakt, erin geslaagd zijn bewakers een kool te stoven, door te ontvluchten. De douane besloot Donderdag het ge beurde aan de grens te reconstrueren, doch tijdens het onderzoek wist de smokkelaar in een onbewaakt ogen blik aan zijn bewakers te ontsnappen, Met enkele sprongen was hij aan de voor hem veilige kant van de grens. Wie van beide partijen het meeste ple zier had is niet moeilijk te raden. Eisenhower en de Koreaanse knoop Geen communistische „voorlichting" meer aan krijgsgevangenen V.S. geven eilanden terug aan Japan TOKIO, 27 Dec. De V.S. en Japan hebben de overeenkomst getekend, waarbij de eilanden Amami en Osjima, behorend tot de Rioe-Kioe-archipel, aan Japan worden teruggegeven. Japan is van plan, ongeveer 32 sche pen, die in de wateren rondom deze eilanden zijn gezonken, te bergen. On der deze schepen bevindt zich de 17,549 ton metende „Kyokoeyo Maroe" van de Japanse Maatschappij voor de Walvis vaart, die in September 1941 in een L.' storm is vergaan. Ingezonden Mededeling (Adv WASHINGTON, 28 Dec. Amerika zal geleidelijk aan een deel van zijn troepen uit Korea terug trekken, zo heeft president Eisen hower op tweede Kerstdag bekend gemaakt. Als beginstap zullen bin nenkort twee legerdivisies naar de Ver, Staten terugkeren. Drie redenen heeft Eisenhower voor zijn besluit opgegeven: a. de toenemende capaciteit van de 'strijdkrachten der Zuidkoreaanse republiek; b. de groei van de Amerikaanse lucht macht, die een groter beweeglijk heid en een groter effectief heeft dan ooit te voren; e. het verlangen om duidelijk te doen uitkomen, dat het zijn wens is om de wapenstilstand te handhaven en de opzet ervan te doen slagen. Met grote vastberadenheid heeft hij er echter aan toegevoegd, dat dit te rugtrekken geen afbreuk doet aan de slagvaardigheid van het Amerikaanse leger. Ook de troepen der verbondenen zullen op Korea blijven om iedere mo gelijke vernieuwing van een aanval het hoofd te bieden. In een verklaring wordt gezegd dat „de gevolgen van een dergelijke schending van de wapenstil stand zo ernstig zouden zijn, dat het zeer waarschijnlijk onmogelijk zou zijn de vijandelijkheden binnen de grenzen van Korea te houden!" PROTEST Na het bekend worden van dit be sluit heeft de Zuidkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken hierop bitter commentaar geleverd. Hij achtte het Zuidkoreaanse leger nog niet sterk ge- Ver. roor Chr. U.L.O. vergaderde De heer J. C. Spaans te Zierikzee dankt voor opname leerlingen uit de rampgebieden (Van onze §-redacteur.) UTRECHT, 24 December. „Een sombere dreiging richt zich regelrecht op het hart van onze Ulo-scholen. De oorzaak ligt in het ontstellende feit, dat onder de leerkrachten aan de lagere school het aantal studerenden voor een acte al sedert jaren achteruit loopt. Werkt dit proces verder door en er is alle reden om dit te verwachten dan zal de Ulo-school geen bevoegde leerkrachten meer kunnen krijgen en zal aan dit schooltype een niet te overziene schade worden toegebracht. Bovenal zal dan echter die groep uit onze bevolking worden gedupeerd die nu nog met een oud, gevestigd ver trouwen meer dan 140.000 leerlingen naar onze scholen zendt". Deze som bere klanken kwamen uit de mond van de heer H. van den Tol te Rotter dam tijdens de rede, waarmede hij te Utrecht de alg. vergadering van de Ver. tot behartiging van de belangen der Chr. Ulo-scholen opende. Het bedrijf van de heer Smit geniet een nationale en Internationale ver maardheid. Diverse schooluitgaven, Jaarboekjes voor de Geref. Kerken in Nederland en Canada, R.B. boeken-se- rie, De Reformatie, Maandblad Stijl etc. worden bij Oosterbaan Le Cointre gedrukt. Een groot aantal Engelse dis sertaties kwam. bij Oosterbaan van de pers en men toonde ons zelfs een folder in de Italiaanse taal. Het meeste druk werk komt van buiten Goes. Het Dagblad „De Zeeuw" werd on geveer 40 jaar door Oosterbaan Le Cointre gedrukt en thans is dit bedrijf „drukker-exploitante" van het „Zeeuwsch Dagblad". Wij hebben voor de aardigheid eens uitgerekend hoeveel meter krantenpapier er per jaar alleen voor het Zeeuwsch Dag- - blad wordt gedrukt en dan komen we tot een lengte van Goes naar New York. Wisten de lezers van het „Zeeuwsch Dagblad" dit wel? Het devies van de N.V. Oosterbaan Le Cointre ls: „Ora et Labora Con- fidenter", dat ls: Bid en werk ln ge loofsvertrouwen. Zich aan dit advies houdend, heeft de heer Smit zijn bedrijf zien groeien tot één van de grootste van Goes. Naast zijn veelomvattende dagelijkse arr -''l b°eft de heer Smit nog gelegen- Jrtevige autobotsing AMSTERDAM, 26 Dec. Bloed, benzine en champagne bedekten de straat na een auto-ongeluk dat zich tegen het ingaan van eerste Kerstdag heeft afgespeeld bij de kruising van Apollolaan en Stadion- weg te Amsterdam. Zowel politie als voorbijgangers konden 't niet begrijpen dat aan dit ongeval geen doden te wijten waren. De uit Gelderland afkomstige be stuurder van een personenauto, rij dende op de Stadionweg in Ooste lijke richting, weigerde voorrang te verlenen aan een Amsterdammer, die uit de Churehillaan kwam en de Apollolaan wilde inrijden. Met een snelheid van vijftig tot zestig kilometer per uur reed de eerste op de tweede in en vervolgde zijn weg door het paaltje van een verkeers heuvel alvorens drie maal over de kop te slaan en ondersteboven tot stilstand te komen. De bestuurder kon later met een sleutelbeenfrac tuur uit het Wilhelminagasthuis worden ontslagen. Intursen was de Amsterdamse bestuurder uit zijn wagen geslin gerd en tien meter verder achter over op straat terechtgekomen. Hij is de enige van de zes bii de bot sing gewonde inzittenden (Le in het Gasth ter verpleging is achter gebleven. Hij wees er op, dat bij het Ulo de vacatures wel vervuld kunnen worden, doch dat de nieuw-benoemden over het algemeen een ontoereikend acte- bezit meebrengen. Naar zijn mening zal alleen een fundamentele wijziging van het bevoegdhedenbeleid uitkomst kunnen brengen. De jonge man of vrouw, die de Kweekschool verlaat, moet daarna niet aan zijn lot worden overgelaten, doch behoort een oplei dingsapparatuur aan te treffen, die zijn studiezin en studie-capaciteiten in goede banen leidt. Hij drong er op aan, dat de overheid in overleg met de be trokken onder wijsinstanties deze ur gente zaak zou aanpakken. De heer Van den Tol stond ook nog uitvoerig stil bij het euvel van de te grote klassen, dat het Ulo onderwijs ook benadeelt. Er zijn 300 klassen met 25 tot 30 leerlingen, doch wel 526 met 30 tot 40 scholieren en 136 met 40 tot 50. In elf klassen zitten zelfs meer dan 50 leerlingen. Tenslotte wees hij er op, dat de toekomst van het Ulo pas verzekerd zal zijn als het definitief wordt los gemaakt van het g.l.o., als de aan spraken op een eigen zelfstandige, welomschreven status algemeen worden erkend en in een eigen wet uitdrukking hebben gevonden. FLINKE GROEI. De voorzitter verwelkomde als gas ten vertegenwoordigers van het depar tement van Onderwijs, van de synode der Ned. Herv. Kerk en van een ne gental onderwijsorganisaties. Uit het onveranderd goedgekeurde jaarver slag blijkt, dat de vereniging in het afgelopen jaar een record heeft geves tigd wat de groei van het ledental be treft. Dit bedraagt nu 1559, wat een aanwas van ruim 100 leden betekent. Aan het verslag over het Mulo examen ontlenen we, dat in dit jaar 15.212 candidaten opgingen, waarvan 6776 voor de Chr. organisatie. Voor het A-diploma slaagde 85 en voor bet B-diploma 72.9 van de candida ten. De heer J. C. Spaans, hoofd van de Chr. Ulo in Zierikzee, dankte alle col lega's in warme bewoordingen voor de zorgen, besteed aan de over het gehele land verspreide leerlingen van zijn school. Hij gaf tevens in overweging meer eenheid te brengen in de tijd stippen, waarop aan de verschillende scholen met een bepaald vak begonnen wordt. Juist nu is duidelijk gebleken, dat het gebrek aan eenheid op dit punt de overgang naar een andere school voor de leerlingen zeer bemoeilijkt. MENS IN DE II. S. In de middagvergadering sprak prof. C. Veenhof te Kampen over: „De mens in de Heilige Schrift". Hij tekende de Schrift als de openbaring Gods over Zichzelf aan de mens, die daarin door God wordt aangesproken en geroepen tot de gemeenschap met en de dienst aan zijn Heer. Wat de Schrift zegt over de mens is het metst es- .iele van wat over die mens gezcgu kan worden. De Schrift spreekt ook over de gehele mens, over zijn plaats en functie in allerlei verbanden. Is de tekening van de radicaalheid der verdorvenheid in de mens een we zenlijk moment in de prediking der Heilige Schrift, bovenal spreekt deze toch van de verlossing in Christus, waardoor de mens herschapen wordt tot een geestelijk mens, die in gemeen schap des Verbonds als lid van Chris tus' Kerk en als onderdaan van Gods Rijk zijn oorspronkelijke roeping weer mag vervullen, zo besloot professor Veenhof. Vele goederen aangespoeld NIEUWDORP, 27 Dec. De Rijks politie te Nieuwdorp aan het Sloe heeft gedurende de Kerstdagen versterking gekregen om de stranjutterij te bestrij den. De laatste dagen zijn daar name lijk vele goederen, die waarschijnlijk afkomstig zijn uit het bij Terneuzen ernstig beschadigde Deense motorschip „Lemnos", aangespoeld. Dank zij deze versterking kon op het allergrootste deel van de aangespoelde goederen ten behoeve van de burge meester-strandvonder beslag worden gelegd. Reeds zijn 70 tonnen boter, 100 vaten vet, 10 vaten olie, twee in krat ten verpakte radiotoestellen met pick up, een electrische rekenmachine, 50 kistjes met kaas, 100 overhemden en vele losse artikelen aangespoeld en op geslagen. Auto bij Tholen over de kop BERGEN OP ZOOM, 28 Dec. Zater dagavond is in de bocht nabij de Ket- tingdijk even buiten Tholen een luxe auto bestuurd door de heer A. de B. uit Roosendaal over de kop geslagen. De B. kwam met drie passagiers vanuit de richting Poortvliet gereden. Omstreeks het tijdstip van het ongeluk regende het vrij hard waardoor het zicht werd be lemmerd. In de bocht nabij de boerderij „Altijd Zorg" kwam er van de richting Tholen een andere auto de B. tegemoet rijden, hij week nog meer naar rechts uit doch daardoor zag hij één der bermpalen niet staan waar hij tegen op reed, waarna de wagen over de kop sloeg. De B. en een naast hem zittende passa gier, die door de voorruit met zijn hoofd sloeg werden slechts licht gewond. De wagen werd weer op zijn wielen gezet en op een zijweg geparkeerd. De wagen, die zwaar beschadigd was, moest met een kraanwagen worden weg gesleept naar Roosendaal. De Rijkspolitie uit Tholen was voor het in te stellen on derzoek direct ter plaatse. Druli internationaal verkeer tijdens de Kerstdagen AKEN, 27 Dec. Dit jaar is er in de omgeving van het drielandenpunt bij Vaals meer internationaal verkeer geweest dan in de voorgaande naoor logse jaren op Kerstmis. Ruim vijftigduizend mensen zijn daar op de feestdagen over de grens gegaan; dat is drie tot vier maal zoveel als ge woonlijk in deze tijd. In het bijzonder was het grensverkeer tussen Nederland en West-Duitsland belangrijk groter dan vorig jaar. Men schat, dat het ver keer in vergelijking met vorig jaar vervijfvoudigd is. Aan de Belgische grens was het ver keer vijftig tot zestig procent omvang rijker dan vorig jaar. Ingezonden Mededeling (adv.) kan niemand U geven Maai d?e hebt U ook niet nodig - als U morgen begint met - «ICARPAN, het nieuwe - aagmMdet.dat alles beva wat Uw maag nodig nee om spoedig geheel normaal cheL(<mwel)vorm'heett voor tnaagpaüënten dubbel voor- deel. Vraag Uw 9®"e® I ,MAAG-CACHETS "AKKER' HjJienqt atiö noeg: „met het oog op het toenemende communistische gevaar zou ik liever twee extra divisies zien!' aldus de heer Pyoeng Yoeng Tae. MOEILIJKHEDEN IN PANMOENDJON Tussen de onderhandelaars in Pan- moendjon loopt het nog maar slecht. De neutrale repatriëringscommissie heeft Zaterdag de hele gang van zaken nog eens de revue laten passeren. Er waren een minderheid en een meerder heidsrapport op tafel (het eerste van Zwitserland en Zweden, het tweede van India, Polen en Tsjecho-Slowa- kije). De communisten meenden dat ze niet voldoende gelegenheid hadden ge had tot het geven van voorlichting aan de krijgsgevangenen: van de toegeme ten 90 dagen hadden zij er slechts 10 kunnen benutten „door de misdadige activiteit van agenten van Syngman Rhee en Tsjang Kai Sjek". Ze hebben echter niet hun zin gekregen want de neutrale commissie heeft besloten dat de gelegenheid nu voorbij is. IJMUIDEN, 27 Dee. Hedenavond is het ruim 1800 ton metende Engelse schip „Maywood", dat met een lading steen kool op weg was naar Amsterdam, stuur loos de haven van IJmuiden binnenge bracht. Even buiten de pieren van IJmuiden gleed het schip uit het roer en vroeg sleepbootassistentie. De „Stentor" van bureau Weismuller voer uit, maar nog voordat de sleepboot het Engelse schip had bereikt was dit afgedreven en raakte de bazaltblokken van de Zuiderpier. Hierdoor verspeelde de „Maywood" zo wel een gedeelte van de schroef als het roer. Toen de „Stentor" eenmaal had vastgemaakt en de „Maywood" naar bin nen wilde slepen, botste de sleepboot te gen de vloeddeur van de sluiskolk, waar door aan de deur vrij ernstige schade ontstond. De deur bleef echter function- neren, zodat het scheepvaartverkeer vrij wel geen stagnatie ondervindt. Griekse regering beloont Nederlandse redders AMSTERDAM, 27 Dec. Dinsdag a.s. om 12 uur zal de gezant van Grieken land, de heer Nicolas G. Lely, in het staatsvissersbedrtff te IJmuiden medailles van de Griekse regering uitreiken aan de bemanning van de motorreddingboot geeltje Jacoba" der Koninklijke Noord en Zuid-Hollandse Redding M\j, station IJmuiden, voor de redding der opvaren den van het op 2 December 1950 bü de Noordpier van IJmuiden gestrande Griekse s.s. „Metamorfosis". Directeur van zuivelfabriek gearresteerd LEEUWARDEN, 27 Dec. De gemeen tepolitie van Alkmaar heeft op verzoek van de Rijkspolitie van Heerenveen de 56-jarige directeur van de Coöp. Zuivel fabriek te Langweer gearresteerd, op vermoeden van verduistering ten nadele dezer fabriek. Hij vertoefde onder valse naam in een hotel te Alkmaar. De om vang van de verduistering en het aandeel van verdachte daarin is nog niet bekend. DINSDAG 29 DECEMBER 1953. HILVERSUM I. (402 m.) KRO 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.35 Franse Kerstliederen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Salonork. 11.50 „Als de ziele luistert". 12.00 Angelus. 12.03 Metropole- ork. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en lcath. nws. 13.20 Amus. ork. en solist. 14.00 „Amahl and the Night Visitors", opera. 14.55 Kamerork. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V, d. jeugd. 17.45-Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee. „Jeugdwerk in Zuid Nieuw Guinea" door Broeder Casimirus. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 V. d. jeugd. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Radio Philh. ork. en solist. In de pauze: „Ouders en kinderen", caus. 21.40 „Met de KRO- microfoon door 1953". 22.25 Pianoduo. 22.45 Avondgebed en lit .kalender. 23.00 Nws. 23.15 Kerstliederen. 23.35—24.00 Pianokwartet. HILVERSUM H. (298 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. .15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Bariton en piano. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Voor het plat teland. 12.40 Gram. 12.45 Hammondorgel. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.20 Me- tropole-ork. 14.05 Amerik. Muz. Kalei- doscoop. 14.35 Cabaret. 15.05 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.45 Rep. of gram. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Kerstviering overzee. 18.45 Gram. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Koorconc. 19.30 Omr. ork. en ver telster. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Lichte muz. 21.35 Med. 21.40 Lichte muz. 21.35 Med. 21.40 Lichte muz. 21.50 Lichte muz. 22.30 Buitenl. overz. 22.45 Gram. 23.15 New York calling. 23.20— 24.00 Jazzmuz. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12 30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Symph. ork. 13.40 Gram. 14.00 en 14.45 Idem. 15.30 Orgeisp. 16.00 Gram. 16.30 Orgelspel. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17 15 Voor de kleuters. 17.30 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00, 18.25 en 18.30 Gram. 19 00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Verz. progr. 20 15 Voor de vrouw. 21.00 Omr. ork. en soliste. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nws. NCRV TELEVISIE PROGRAMMA. 20.15—21.45 1. Journ. 2. Weerber. 3. „On der nul", progr. over de winter. 4. Dag sluiting. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Artsen vergaderden over conflict met minister UTRECHT, 26 Dec. Bijna honderd artsen hebben vandaag de spoedverga dering te Utrecht bijgewoond, die de Ko ninklijke Ned. Mij ter Bevordering van de Geneeskunst had bijeengeroepen in verband met de ministeriële schorsing van het ziekenfondsraadbesluit van 17 December, een voorlopige overeenkomst tussen ziekenfondsen en artsen aangaan de honoraria goed te keuren. Het bestuur en agenten der Coöp. Veeassurantie vpor Zuid- Beveland G.A. te Heinkenszand deelt mede, dat heden overleden is in de ouderdom van 52 jaar, de heer M. J. VAN DEN DRIES. De overledene was sedert 1932 directeur van onze Coöp. Alg. yeeassurantie. Zijn nagedachtenis zal door ons steeds in ere worden gehouden. Heinkenszand, 27 December 1953. Geheel onverwacht nam de Heere tot Zich onze geliefde en zorgzame Vader, Behuwd- en Grootvader, na een gezegend huwelijksleven van bijna 50 jaar, GERRIT JAN KOOPMAN, in de ouderdom van 74 jaren. De zekerheid dat hij thans juicht voor Gods troon, is ons tot rijke troost. M. KOOPMAN. H. KOOPMAN-SIEBRAND. Goes, 2e Kerstdag 1953. Karei Doormanstraat 23. Officiële Publication SLUITING WONINGBUREAU. Het Woningbureau der gemeente Mid delburg zal op 31 December 1953 gesloten yn. 32. „Wel, lieve tijd! Zich nooit meer zo gek aanstellen! Gekste, wat hij doen kan, is, dat hij met Kitty trouwen gaat, dat zeggen tenminste sommige mensen". „En anderen zeggen, dat zij gek dóet, om met hem te trouwen. Rob is een goed en ijverig werkman. Maar je weet toch wat zijn vader geweest is? En wat een moeilijke tijd zijn moeder met hem doorgemaakt heeft? En zou Rob niet dezelfde weg opgegaan zijn, als de dominee hem niet gered had?" Evenmin als jij van het meisje zoudt houden, dat je enige zoon komt weghalen, als je er maar één had inplaats van een half dozijn. Als je er zoveel hebt is het een ver lichting, er een paar kwijt te raken". Vrouw Quain was de trotse moeder van zes zonen en er werd verteld, dat één van hen een oogje had op Jane, de dienstbode van de pastorie. Vrouw Quain dacht, dat de buurvrouw er een hatelijkheid mee bedoeld had en wilde juist een warm antwoord geven, toen Jane zelf aankwam. „Hé, daar komt Jane Purwey aan". „Ja, 't is werkelijk waar. Wat zou die moeten?" Nu, dat bleek heel spoedig. Zij had in het dorp een paar boodschappen moeten doen en was nu op weg naar moeder Martin, die nog een instructie van de dominee moest hebben voor de plechtigheid van morgen. Zij bleek een hele grote voorraad nieuws te hebben. De predikant en zijn vrouw stelden allebei een bizonder groot belang in het huwelijk. En op het kasteel was het net zo. Daarom zouden de bedienden van het kasteel en de twee dienstboden van de pastorie een vrije morgen hebben, om het huwelijk bij te wonen. „Rob Martin is altijd een gunsteling van de dominee ge weest", zeide Jane. „Hij schijnt van die schurftige schapen te houden. Hij wil nu maken, dat Rob een even prettige bruiloft krijgt, als hij zelf gehad heeft. Ik heb hem het te gen mevrouw horen zeggen en toen lachte mevrouw en zei, dat zij het best vond. De schoolkinderen zullen een vrije dag krijgen, net als toen dominee trouwde. En die zullen bloemen strooien. En de klokken zullen luiden en het orgel zal toepasselijke muziek spelen". „Wel, heb ik van mijn leven!" riep vrouw Quain uit, de handen van verbazing in elkaar slaand. „Dat zal me eens een huwelijk zijn! Die Kitty is een gelukskind. Ik zou best elke dag willen trouwen, als het op zo'n manier ging. 't Zal prachtig zijn, dat kan ik niet missen. De hoge heren hebben zich aan mijn huwelijk niets gelegen laten liggen en toch mocht ik er even goed zijn als Kitty en mijn man hoeft ook Jtiet onder te doen voor Rob Martin". Dat is het hem nu net, vrouw Quain", zei de buurvrouw. „Jouw man was te goed. Aan hem was niets bizonders. Er moet wat aan ontbreken, dan lopen de mensen je achterna: als je drinkt of als je een verkwister bent of zoiets". Na deze filosofische beschouwing over het leven kwam het gesprek weer op de bruiloft en op de andere dorps nieuwtjes. Maar die vrouwen konden in de verste verte niet ver moeden, dat de huwelijksdag van Rob Martin en Kitty Flet cher dé sensatie van Wynsdale en Glenby worden zou. Daar betekende de moord in het bos nog niets bij! De morgen brak aan. Er was grote belangstelling en nieuwsgierigheid. Een fijne mist hing over de toppen der bomen, die echter geleidelijk optrok. De dorpelingen ver drongen zich in de kerk, lang vóór het tijd was. De klokken luidden vrolijk, alsof niet alleen de inwoners van Wyns dale en Glenby, maar die van het hele district bijeengeroe pen moesten worden. De freule van het kasteel was met haar aanstaande, jon ker Weevil, gekomen en even later arriveerde ook Alice, die er nog teer uitzag na al het doorgemaakte. Evenwel keek zij gelukkig om zich heen, velen groetend. Zij zag er uit alsof zij zelf de bruid was, want zij dacht aan haar eigen bruiloft. Maar zij werd uit haar overpeinzingen gewekt door een steeds aangroeiend gefluister om haar heen, ja, in de hele kerk. „Wat is er gebeurd, Isabella?" „Zie je 't niet? De bruid en de bruidsmeisjes zijn er ah Maar de bruidegom laat op zich wachten". Het was juist. Er waren twee rijtuigen aangekomen, een met de bruidsmeisjes, het andere met Kitty en haar oom, die zij had geen vader meer haar aan de bruidegom zou overgeven. Zij kwamen de kerk binnen. Kitty was een knap, donker meisje; zij zag er wat brutaal en ruw uit, maar de omgang op het kasteel had toch wel een ietwat beschavende in vloed op haar gehad. De klokken zwegen. Het was bijna tijd, feitelijk was het tijd, maar de bruidegom was nog niet verschenen. Sam Hodson, een oude schoolvriend van Rob, was bruidsjonker. Hij werd ondervraagd, waarom hij de bruidegom niet had meegebracht. „Wel, dat wilde ik natuurlijk doen", antwoordde hij. „We zouden samen naar de kerk lopen, maar toen ik hem een uur geleden ging halen, was hij nog aan het werk in de smederij!" ,Nog aan het werk!" riep er iemand. „Wie doet dat nu op zijn trouwdag! Dan mag je toch zeker wel vacantie nemen!?" ,Hij had werk, dat af moest, en ik kon hem niet mee krijgen", zei Sam spijtig. „Hij zei, dat ik maar vooruit moest gaan; hij zou wel zorgen op tijd in de kerk te zijn. Ik heb alle moeite gedaan, hem over te halen, maar 't hielp niet. Hij zei, dat hij op zijn woord beloofd had, het werk af te zullen maken. Hij was bijna klaar en ik hield hem maar op. Wat kon ik verder doen? Ik kon hem toch niet meeslepen of op mijn rug nemen?" (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3