Uit Zt&iancL'b btedeti Deens schip geraakte na aanvaring in brand C«CM4/, Na drie dagen hard werken werd het vaartuig gered Walcherse Gerei Jeugd hield Kerstsameokomst Jhr de Casembroot voor dc radio 65 ct. Oft vergefelijk - Óftveranderd GEMEENTERADEN Kloetinge sluit lening voor torenrestauratie en wijk gebouw. Nieuw raadhuis voor Breskens Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Ouwerkerk heeft nieuw wederopbouwplan. 7 erneuzen, Verdeling bouwvolume eind Januari 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Konij tiententoonstelling werd een succes Maandag 28 December 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Scheep sbotsing bij Ter neuzen TERNEUZEN, 28 December. Tijdens een zware mist heeft zich Donder dagmorgen om 8 uur bij de Middenplaat in de Wester-Schelde voor Ter- uzen een aanvaring voorgedaan, die aanleiding had kunnen zijn tot een astige scheepsramp, doch het gelukkig niet is geworden. Het Deense m.s. „Lemnos" (1768 br. reg. ton) kwam in botsing met het Duitse m.s. „Babi tonga", dat 4609 br. reg. ton meet. Het Duitse vaartuig kwam er goed af, doch de „Lemnos" kreeg niet alleen zware schade, doch er brak bovendien brand aan boord uit, waardoor het schip onder water moest worden gezet en half zonk. Met grote moeite is men er gistermorgen in geslaagd, de „Lemnos', die op de Middenplaat was vast net, voorlopig te repareren. Het vaartuig is daarop leeggepompt en naar ...werpen gesleept, waar het gisteravond aankwam. De „Lemnos" zal er eerst gelost worden en daarna gerepareerd. De kop van de Deen boorde zich in de boeg van de Duitser, waardo'-r de Ba bitonga" een gat boven de waterlijn, on der de naam, opliep. De „Lemnos" was er echter veel erger aan toe. Niet alleen kreeg het schip averij ter hoogte van de brug, doch door de schok en de vonken regen veroorzaakt door de wrijving der huidplaten, kwam een deel der lading, bestaande uit methyl-alcohol tot ont ploffing, waarop brand in drie ruimen ontstond. Spoedig stond het gehele voor schip in lichter laaie. SPOEDIG HULP. Men kreeg echter spoedig hulp van een drietal sleepboten, de „Goeree", de „John P. Best" en de „Walvis", alsmede van een bergingsvaartuig van de fa v. d. Tak. Gezamenlijk toog men aan het werk met het inpompen van water, waardoor de brand spoedig kon worden bedwongen. Men kon echter niet verhinderen, dat het voorschip geheel uitbrandde en dit ge deelte door de waterlast onder de golven verdween. Tijdens deze werkzaamheden werd een der leden van de bemanning v. de „Goe ree" dhr V. J. uit R'dam, vermoedelijk poor het uit elkaar springen van een vat tnethyl-alcohol getroffen en gewond. Hij uoeg overboord, doch kon worden ge red. Hij is naar het ziekenhuis van Ter- neuzen vervoerd, waar werd geconsta teerd, dat hij een polsfractuur had op gelopen. De „Babitonga" kon Donderdagmiddag tegen 12 uur de reis naar Antwerpen voortzetten. VAN BOORD, De toestand van de bemanning van het Deense schip was er intussen niet beter op geworden. De brand was wel geblust, doch het achterschip, dat nog alleen zichtbaar was, bood geen vol doende schuilplaats voor allen. Daar om moest een deel der bemanning on der leiding van enkele leden van de Kon. Marechaussée met een bergings vaartuig naar de middensluis te Ter- neuzen worden gebracht. Na in hotel „Des Pays Bas" verversingen te hebben genoten werden zij per autobus naar Antwerpen gebracht. GESLAAGD. Men heeft tijdens de beide Kerstdagen alles gedaan om het schip in veiligheid te brengen. Men heeft daarbij gedacht aan de moeilijkheden, die het heeft ge geven om het 13 jaar geleden gezonken wrak van de „Valintine" te bergen. Dit maal had men meer succes. Alles ver liep vlot, dank zij uitstekend bergings materiaal. Zondagmorgen had men het schip provisorisch hersteld en kon de reis naar Antwerpen, zij het met sleep boothulp worden voortgezet. Afscheid Ds J. Jellema KLOETINGE, 27 Dec. Vanavond heeft ds J. Jellema, na een verblijf van vijf jaren afscheid genomen van de Ned. Herv. Gemeente te Kloetinge. Ds Jellema hield zijn predikatie naar aanleiding van de tekst Openbaringen 1 5b en 6. „Hem die ons liefheeft en ons uit onze zonden heeft verlost door zijn bloed en Hij heeft ons tot koningen en priesters voor God en zijn Vader ge maakt. Hem zij de heerlijkheid en de maakt Hem zij de heerlijkheid en de kracht tot in alle eeuwigheden. Amen". De scheidende predikant liet duidelijk uitkomen dat nu het tijdstip was aange broken dat nu vele banden verbroken moesten worden tevens de verleiding groot was om datgene naar voren te brengen wat naar de mens is. In zijn prediking had hij echter steeds Chris tus naar voren gebracht en zo moest het ook nu zijn. Na de prediking sprak allereerst ds A. W. M. Odé te Goes, namens het mode- ramen van de Prov. Kerkvergadering. Ds S. P. de Roos van 's-Heer Hendriks kinderen sprak namens de ring. Mr Baron H. N. Schimmelpenninck v, d. Oye dankte als burgemeesters ds Jel lema voor de samenwerking op burger lijk en kerkelijk gebied. Tenslotte bracht ouderling A. C. Lan- keser de predikant dank voor de predi king, die hij de gemeente steeds bracht. Nadat ds Jellema de verschillende sprekers had dank gezegd was er gele genheid om van hem en zijn vrouw per soonlijk afscheid te nemen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Ds T. Bloemsma, Ned. Herv. predi kant te Beesd, die beroepen was te Krab- bendijke heeft voor dit beroep bedankt. Ingezonden Mededeling (adv.) MIDDELBURG, 26 Dec. Honder den Gereformeerde jongeren van Walcheren vulden vanmiddag de Noorderkerk voor het bijwonen van de reeds tot traditie geworden Kerst bijeenkomst, welke ditmaal onder lei ding stond van de voorzitter van Ring Vlissingen, de heer A. van Vlaande ren, en waar het woord werd gevoerd door ds G. R. Visser van Rotterdam Zuid over het onderwerp: „Niet onze wegen, maar Gods wegen", en door ds W. J. Meister van Middelburg, die sprak over het onderwerp: „De heer schappij van het Kind". Het Evange lisatie-Zangkoor van Xoudekerke (onder leiding van de heer A. J. Feij) zong een aantal liederen. Ds Visser besprak uitvoerig de zin van het leven. Als wij b.v. zouden zeggen, aldus de predikant, dat wij hier met z'n allen en polshorloge bij een zijn, dan zal ieder dat een vreem de zin vinden. Velen zullen erom heen lopen, anderen bijten zich er in vast en dan zijn er ook, die pre cies de bedoeling van zo'n zin willen uitzoeken. Wat is de zin ervan? Dat vraagt men ook met betrekking tot het leven. Wij hebben onze wegen, die zo vaak geheel anders lopen dan Gods wegen. Al is dat vaak erg moeilijk, toch weten wij, dat wij op weg zijn naar het feest. Vele vragen kunnen wij hiet beantwoorden: Gods wegen en dnze wegen mogen wij toch weten: Onze wegen gaan door de grens van Gods heiligdom heen. Bij alle pro blemen in ons leven mogen wij toch weten: God gebruikt die om Zijn uit- e;- "^Mjk doel te bereiken. 'ter stelde eerst de vraag, wa. -en in onze koude en harde wereld kunnen. Dat is niet zo heel veel. Eeuwen geleden was het al mis. Denken we alleen maar aan de kin derkruistochten in de middeleeuwen. De tocht werd een mislukking: de kinderen werden als slaven verkocht. En vandaag? Zullen wij een kind plaatsen in de vergadering van de Ver. Naties of van de Grote Drie? Dan zegt Jesaja: „Een Kind is ons geboren, een Zoon is ons gegeven en de heerschappij is op Zijn schouders". Dat is het Kerstfeest. Maar wij mo gen niet staan blijven bij de kribbe. Christus is groot geworden. Maar in fle wereld is Hij niet in tel. Daar domineren de krachtfiguren en de hvlden der vernieuwing. Wat zij brachten weet ieder. Nimmer was dat de oplossing. Er is maar Eén, Die dat kon, Jezus Christus, Wiens Konink rijk gebouwd is op recht en op ge rechtigheid. Dat geloven wij. Als kin deren, want anders zullen wij het nooit verstaan. Op Oudejaarsavond MIDDELBURG, 28 December. Naar uit het radioprogramma blijkt, zal de Commissaris der Koningin, jhr mr A, F. C. de Casembroot, op Donderdag (Oude- jaarsavond een korte toespraak via de radio houden. De uitzending geschiedt in het programma van de AVRO via de zender Hilversum III golflengte 298 m., 's avonds van 11.45 tot 11,55 u. American cigarettes De raad van Kloetinge heeft besloten een kasgeldlening aan te gaan met de N.V. Bank voor Ned. gemeenten, groot f 25.000.ter financiering van de restau ratiewerkzaamheden aan de toren en van de bouw van een badhuis, wijkgebouw met bovenwoning en twee premiewonin gen. Twee verzoeken van ingezetenen, die om een premie hadden verzocht voor de verbetering van hun woning, werden afgewezen. De heer Reinhoudt (CH) vroeg, of er grenzen zijn, waaraan B en W zich die nen te houden, omdat een inwoner wèl een premie had ontvangen. Wethouder Schipper deelde mede, dat er alleen een premie gegeven wordt, als dit strikt noodzakelijk is, echter niet voor moder nisering van een woning. Aan enkele personen werden percelen grond ver kocht, resp. voor de bouw van een pre miewoning en een garage. 22 perceeltjes tuingrond werden voor 1954 in gebruik gegeven tegen f 0.04 per vierkante m. De heer Reinhoudt vond deze prijs wel aan de hoge kant. Als lid van het Burgerlijk Armbestuur werd benoemd de heer J. Q. C. Lenshoek. Mevr. M. J. Verlare-Slabbekoorn en me vrouw J. E. v. d. LindeBlomaard wer den benoemd in de Commissie van toe zicht op het openbaar voorber. lager on derwijs. Tot leden van de woonruimtecommissie werden per 1 Januari a.s. benoemd: de heren J. Minaard, J. de Jonge, R. Bui tenhuis, D. Koster en A. H. v. d. Slikke. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot het vestigen van een erfdienstbaar heid (recht van weg) ten laste van een perceel in eigendom toebehorend aan de gemeente en ten bate van enkele perce len, toebehorend aan ingezetenen. De heer Reinhoudt vestigde de aan dacht op het eindpunt van de Dreef, waar voertuigen moeilijk kunen draaien. Hem was bekend, dat bewoners gaarne grond willen afstaan voor verbreding. De raad van Breskens heeft het ver zoek ingewilligd van de N.V. Gebr. Verduijn's Dropfabriek om de bepaling omtrent de gemeentegarantie voor de door de N.V. aangegane geldlening zo danig te wijzigen, dat voor de fabriek aan te schaffen noodzakelijke nieuwe machines buiten de bepaling vallen. In de vacature ontstaan door ziekte van het raadslid W. C. v. d. Hooft (Arb.) is voorzien door de benoeming van de heer A. J. v. d. Velde. Tot lid der huisvestingscommissie werd benoemd de gemeente-secretaris de heer P. Woittiez, en tot vertegen woordiger bij de Waterleiding Zeeuws Vlaanderen werd benoemd wethouder P. J. Notebaart, plaatsvervanger wet houder J. van Haneghem. Besloten werd tot aankoop van grond voor woningbouw aan de Hulludwars- straat. Verder werd besloten terreinen en opstallen van de voormalige afde ling van de N.V. Kon. Mij. „De Schel de" te verkopen aan de fa. Gebr. Cru- son. Het gedeelte grond langs de Bou levard blijft echter eigendom van de gemeente, daar dit voor bebouwing in aanmerking komt. De begroting voor 1954 werd, na en kele opmerkingen, goedgekeurd. Nog maals werd onderstreept de harde noodzaak van een nieuw gemeentehuis, opdracht worden gegeven een plan te ontwerpen voor een nieuw gemeente huis, waarin ook plaats zal zijn voor Rijkspolitie en brandweer, terwijl er ook een gymnastieklokaal zal worden ondergebracht. Over een zwembad kon nog niets besloten worden, aangezien nog niets definitief bekend is omtrent de plaats waar de nieuwe veerhaven zal komen. Tevens werd de wenselijkheid van een jachthaven beklemtoond, Bij de rondvraag kwam naar voren, dat de afwatering in en buiten de vis mijn te wensen overlaat. De burge meester deelde mede, dat er hiervoor nog een stelpost op de begroting staat en dat de aannemer alsnog zal worden aangezegd afdoende verbetering aan te brengen. Jan Kwist nam afscheid. Wegens vertrek naar Amerika, waar hij beiaardier wordt, heeft de heer Jan Kwist, cantororganist der Ned. Herv. Kerk van 't Zand, Zondag morgen afscheid genomen. Ds E. Durkstra, die de dienst leidde, sprak hem toe en dankte hem voor de elf jaar, waarin hij met zijn orgelspel de zang der gemeente heeft begeleid. Hij bood de heer Kwist, die half Ja nuari met zijn ge-in per schip ver trekt, een emigrantenbijbel aan. Van het kerkkoor zal later tijdens een in tieme bijeenkomst nog afscheid wor den genomen. F ototentoonstelling. De vorig jaar opgerichte Vlissingse Foto Club heeft tijdens de kerstdagen in het Concertgebouw haar eerste fototentoonstelling gehouden, waarop werk te zien was van de fotocubs uit Goes, Terneuzen en Vlissingen. Bui ten mededinging waren er ook een aantal foto's van vakfotografen. Zeer bijzonder was een serie foto's over de dichting van het dijkgat bij Ouwer- kerk. Wethouder W. Poppe, die wegens verhindering van burgemeester Kolff de tentoonstelling opende, zei ver heugd te zijn dat de Vlissingse Foto Club met zoveel initiatief bezield was. Nu reeds is een ring van clubs opge richt, aldus de wethouder, en hij ge loofde dat als dit zo door gaat, de club een grote bloei tegemoet zal gaan. Hij wees er verder op dat het foto-element een grote plaats begint in te nemen in onze cultuur. Zo moe kan iemand niet zijn of hij is altijd wel fit genoeg om een album of een illustratie door te bladeren. Hij hoop te dat de tentoonstelling voor de club een stimulans en veel succes zou geven. Nadat de wethouder de tentoon stelling had geopend, werden door hem de prijzen uitgereikt. De hoofdprijs, een wisselbeker, die driemaal achter een of vijfmaal in totaal moet wor den gewonnen, was voor C. Jobse, lid van de Vlissingse Foto Club. De eerste prijs, een verz. medaille, werd gewonnen door H. A. de Vries uit Goes van de fotoclub „De Bevelan- den". De tweede prijs, een bronzen medaille, door F. Hamelink uit Ter- neuzen. De derde, ook een bronzen medaille, door B. van Wingen uit Kapelle. De ere-prijs, een waardebon van f 15.geschonken door Gevaert, ging naar L. C. Rietdijk uit Vlissin gen. De prijs voor de beste serie was voor C. Adriaanse uit Vlissingen. De avond werd geopend door de voorzitter van de V.F.C., de heer A. van Wijngen. Geslaagden ambachtsschool. Door de ramp van 1 Februari Is de cursus 19521953 der Avondnijverheids- sehool alhier abrupt afgebroken, waar door geen eindexamen kon worden af genomen. M.i.v. 1 October j.l. is de nieuwe cursus 1953/1954 wederom aan gevangen. De leerlingen die op 31 Maart j.l. voor een eindgetuigschrift in aan- In de raadsvergadering van Ouwer- kerk heeft ir F. H. Klokke te Middel burg het wederopbouwplan besproken. Op Schippersboogerd zijn geprojec teerd een drietal huizenblokken. Een blok tegenover het kerkhof zal bestaan uit vier kleine woningen voor onvol ledige gezinnen. Aan de Oostzijde van de Pastorieweg komt een blok huizen en haaks daarop weer vier kleine wo ningen, eveneens voor onvolledige ge zinnen. Aan de Oostweg tot aan de Baalpapenweg is een nieuwe weg ont worpen; aan de Westzijde van deze laan is ook een huizenblok geprojec teerd en de aan de Oostzijde een rij losse woningen. Op het Domineesblok zijn een aantal Noorse woningen ont worpen. Langs de Noordzijde van de straatweg zijn een drietal midden- standswoningen geprojecteerd en aan de ingang van het dorp, aan weers zijden van de Straatweg enkele los staande woningen. Aan het Oostslob is een Dorpshuis of een verenigingsge bouw ontworpen, terwijl verder de Wegachterom en Noordachterom zul len worden verbeterd. Na uitvoerige bespreking verenigde de raad zich met dit ontwerp. De begroting van de Dienst Sociale Zorg werd goedgekeurd. Als subsidie van de gemeente is f9000.geraamd. De gemeentebegroting 1954 werd vast gesteld met de volgende ramingen Inkomsten en uitgaven gewone dienst f 99.889,57. Hierbij is een verhoogde rijksuitkering geraamd van f 9500. als dekking van het tekort der begro ting. De post onvoorziene uitgaven is geraamd op f42429.45. Inkomsten ka- pitaaldienst f 247825.45 en uitgaven f 307.358.99; alzo een tekort van f 59533.44. Tijdens de rondvraag vroeg de heer J. L. Kuyper of zo spoedig mogelijk begonnen kan worden met de ontzan- ding van de begraafplaats. De voorzit ter deelde mede, dat eerst het terrein moet worden gewaterpast, zulks in verband met de woningbouw aldaar. De heer de Laate vroeg wanneer de school weer begint. De voorzitter- deelde mee, dat het in de bedoeling ligt zo spoedig mogelijk na nieuwjaar weer met het onderwijs te beginnen en dat getracht zal worden de kinderen van het Beijersdijkje met een bus af te halen. merking zouden komen, zijn thans in de gelegenheid gesteld eindexamen te doen. De Avondnijverheidsschool wordt gevormd door een cursus A zonder vooropleiding diploma Ambachtsschool en cursus B met vooropleiding diploma Ambachtsschool. Zij, die in het bezit zijn van diploma A kunnen tot de cur sus B worden toegelaten. Voor diploma A slaagden: Afd. Met selen: M. C. Kwaak, Noordgouwe en J. Verkaart, Zierikzee. Voor diploma B slaagden: afd. Maehine-Bankwerken: M. van Vossen, Zonnemaire. Afd. Mo- torrijtuigherstellenA. Slootmaker te Nieuwerkerk. Afd. Timmeren: R. Hage, Ouwerkerk; P. Pannekoek, Noordgou we en M. Kik, Bruinisse. Afd. Metse en: M. A. v. d. Maas, Haamstede. Afd. ElectrotechniekS. J. Stoel, Zonnemai re. Afd. Schilderen: J. Hagesteijn, Zie rikzee; M. Meganck, Renesse; D. Ver boom, Renesse en C. v. d. Wekken te Haamstede. Afgewezen 1. De cursus 19531954 telt 71 leerlin gen. Kerstwijding N.C.V.B. Vorige week hield de plaatselijke af deling van de N.C.V.B. een Kerstwij- dingsavond in het Ned. Herv. Vereni gingsgebouw. De Kerstliturgie werd ver zorgd door de dames J. v. d. Klis- -Velt- kamp en C. Bienefelt- Posi. Een koortje zong met orgelbegeleiding van mej. A, Joppe enkele Kerstliederen, mevr. A. H, V. LabrandSchouten en mevr. M. Pot- appelv. d. Doel declameerden; mevr. J. bij de VaateEckhardt zong een solo. Een Kerstverhaal werd gelezen door mevr. H. MulderKoenders. Het 100ste ingeschreven lid, mevr. H. Hogerland- Aman, werd een bondslepeltje aangebo den. Na de sluiting volgde nog een ver rassing, want toen ontvingen alle leden een fraai servies, aangeboden door het hoofdbestuur en waarvoor de leden uit het gehele land een geldelijke bijdrage hadden geleverd. Tevoren had mevr. v. d. KlisVeltkamp namens de leden nog een woord van dank gericht tot het be stuur, voor al hetgeen dit in het afge lopen, moeilijke jaar voor de afdeling heeft gedaan. Zuidlandschool wordt geopend. De bouw van de Zuidlandschool thans voltooid. Voordat op 5 Januari 1954 met de lessen een aanvang wordt ge maakt, zal het gebouw officieel worden geopend op Maandag, 4 Januari a.s., om 7 uur. G.S, wachten advies af. MIDDELBURG, 24 Dec. Zoals wij Dinsdag j.l. al uitvoerig meldden, beeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting aan Zeeland een ex tra bouwvolume toegekend van 900 woningen voor de komende drie jaar. Bij de voorlopige toewijzing van bouw volume waren aan Zeeland 1500 huizen of 500 per jaar toebedeeld. De hogere toewijzing vindt haar oor zaak volgens G.S. in het streven van de regering om de herbouw oorlogs schade te versnellen. Behoudens deze, reeds door ons gepubliceerde gegevens delen G.S. nog net';, dat de verdeling van het bouwvolume eind Januari zal plaats vinden. Het college wacht n.l. op het advies, dat zal worden uitge bracht door de Prov. Adviesraac. voor de Wederopbouw en Bouw nijverheid. Naar verwacht word zal dit advies in de tweede heli van de volgende maand worden uitgebracht, waarna G.S. van plai. zijn zo spoedig mogelijk tot de of ficiële verdeling over te gaan. Ingezonden Mededeling (adv.) Als u geregeld laxeermiddelen slikt, Is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook. En wel zo i Drink in de loop van elke dag enkele gla zen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de eerste week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. Tweede week - elke avond één. Derde week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Lever pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Vraag Carter's Leverpilletjes. MIDDELBURG, 28 Dec. De tijder de Kerstdagen gehouden provinciale tei- toonstelling van konijnen in het veiling gebouw te Middelburg, welke georgan seerd werd door de ver. „Nut en Sport is een succes geworden. Ruim 600 beta lende bezoekers hebben van hun belang stelling blijk gegeven. De heer P. J. de Hollanders uit Middelburg won met zi- Havanna de hoofd-ereprijs voor het fraz - ste dier der tentoonstelling. De beke beschikbaar gesteld door het „Zeeuwse - Dagblad" ging naar de ver. „Zeelandk. uit Goes, welke vereniging met het hoog ste aantal punten ging strijken. Andere hoofd-ereprijzen gingen naar: M. A. Hoogesteger (Hollander) voe het fraaist getekende dier; P. Poortvlh (Vl.rs. kngr.) voor het fraaiste dier de grote rassen; P. J. den Hollander (H. - vanna) voor het fraaiste dier der mi:. den rassen; M. A. Hoogeseger (Holla, der) voor het fraaiste dier der klei, rassen; M. J. Hoogesteger voor het fraa - ste dier der kort- en/of langh. rasse. M. v. d. Weel (Pool r.o.) voor het fraa. ste dier der dwergrassen. De wisselbeker der Prov. afdeling gir naar de heer P. J. den Hollander. Collectie-prijzen: Grote rassen: J. J. Schrieks. Midden rassen: P. J. den Hollander. Kleine rassen: L. J. Jansen. Lang en/of korth. rassen: M. J. Hoog-. steger. Dwergrassen: J. Nijholt. De ereprijzen (ZZG) waren voor: V Marteijn (VI. rs. hskl.)Th. Nuijten CV rs. hskl.); W. v. d. Hage (VI. rs. wit Jac. Bliek (2 VI. rs. wit en 2 Gr. Chinch P. Poortvliet (3 VI. rs. wit)W. Pluijme (VI. rs. wit)J. H. van Strien (VI. i wit); N. Cornelisse (Loth.); A. Verha; (2 Loth.); J. de Kubber (Gr. Chine.); j A. Clement (5 Weners wit); K. F. vr Tatenhove (Wener wit); P. J. den Hc lander (9 Havanna's)C. Karelse i Alaska's); M. A. Hoogesteger (4 Hollai ders); L. J. Janssen (3 Russen); M. v d. Weel (4 Polen); M. J. Hoogesteger Rexen) ARNEM UIDEN CBTB vergaderde. Voor de afdeling van de CBTB sprak in de Chr. school de heer F. Stol over: „Wat is economische be drijfsvoering'" BAARLAND Kerstfeestviering. De Herv. en Geref. jeugdverenigingen hebben in het vereni gingsgebouw een kerstliturgie uitgevoerd die werd ingeleid door ds Beneder. Ds Veldhuyzen sprak over het Kerstevan gelie en de heer P. Elenbaas hield een kerstvertelling. Een en ander werd afge wisseld met zang. BRESKENS Bondsvaardigheidsproeven Gymnastiek. De Bondsvaardigheidsproeven gymna stiek werden afgenomen voor adspirant- meisjes en heren, door twee gedelegeer den van de Turnkring Zeeland-Brabant. Voor het diploma 2e klasse slaagden 3 heren en 3e klasse eveneens 3 heren; af gewezen geen. Voor het vaardigheidsdiploma meisjes slaagden 16 meisjes; afgewezen 2. De namen der geslaagden zijn: 2e klas se: C. v. d. Kreeke; R. v. Quekelberghe en J. A. de Nooijer. 3e klassv: M. v. d. Broeke, J. Smallegange en D. Verplanke. Vaardigheidsdiploma meisjes: Hannie Verdouijn, Lineke de Feijter, Marian Kos ter, Jenny de Graaf, Riet Frelier, Lineke v. d. Broecke, Rie Stokkerman, Groede, Anneke Vermeulen, Ina v. d. Heuvel, Jenny Goossen, Ria Quaars, Ria de Ruijs- scher, Joke de Bert, Margot Boorsma, Marie Wezelman, Marie van Meenen. BROUWERSHAVEN Nieuw raadslid. Door het vertrek per 1 Januari van mr A. Gast naar Almelo ontstaat een vacature in de gemeenteraad. Zijn opvolgster op de lijst van de V.V.D. is mevr. Everwijn-v. d. Velde. DOMBURG Bijeenkomst NCVB. De NCVB afd. Domburg hield haar Kerstavond, waarop voor de pauze een liturgie werd gehou den geleid door mevrouw Jellemavan Dijk en mevrouw GoedbloedLodewijk. Na de pauze las mevrouw Steurde Jonge een verhaal getiteld „Kerstsproke", waarna mej. Wisse een bijdrage leverde. s-GRAVENPOLDER Benoeming. Tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie is m.i.v. 4 Januari a.s. benoemd de heer W. de Visser te Aagtekerke, thans volontair ter secretarie aldaar. Raadsvergadering. Dinsdagavond 7.30 komt de raad in vergadering bijeen. Op de agenda komen o.m. de volgende pun ten voor: verzoek premie woningverbe tering; vaststelling bedrag art. 55 bis der L.O. wet 1920; verkoop grond Schuitweg; verkiezing 3 leden B.A.; benoemen schoonmaakster gemeentehuis; wijziging uitbreidingsplan; credietverlening aanleg straat in uitbreidingsplan, credietverle ning demping en riolering sloot Haagdijk en credietverlening aanleg brandputten. HAAMSTEDE Kerstfeestviering. In de Winterkerk werd met de leerlingen der Chr. Huis houdschool een Kerstmiddag gehouden. 's-Avonds werd in hetzelfde gebouw met de leerlingen der Chr. Nationale school Kerstfeest gevierd. 's-H. ABTSKERKE Verkiezingen. Wegens verkiezing van de heer P. Minnaard tot ouderling van de Ned. Herv. Kerk, ontstond een vaca ture in het college vên diakenen. In deze vacature werd voorzien door verkiezing van de heer W. Braam Jzn. De heer M. Tolhoek, die was herkozen als diaken, heeft voor deze benoeming bedankt, zodat er nog één vacature blijft. KLOETINGE Kerstavond. De vrouwenvereniging „Febe" hield Dinsdagavond een Kerst avond in de consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk o.l.v. mevrouw N. Reijnhoudt-v.d. Hage. Mevrouw de Koeyer en mevrouw Koster vertelden elk een Kerstverhaal, terwijl liturgie en declamatie van mevrouw Reijn- houdt de verdere avond, die o.m. werd bezocht door enkele ouden van dagen uit het rusthuis „De Dreef", vulden. Jaarvergadering Blauw-Wit. Op de jaarvergadering van de korfbalvereni ging „Blauw-Wit" hebben bestuur en leden op hartelijke wijze afscheid ge nomen van hun voorzitter ds J. Jelle ma, wegens vertrek naar elders. De heer J. G. Kuijper fungeerde als tolk van bestuur en leden en dankte ds Jellema voor het belangrijke werk dat deze voor de vereniging heeft verricht. „Ds Jellema nam immers het initiatief voor de oprichting der vereniging en bleef daarna de grote animator wat be treft het werven van nieuwe leden", aldus de heer Kuijper, die ds Jellema vervolgens een door hemzelf vervaar digd embleem met het wapen van Kloetinge aanbood. In hartelijke be woordingen dankte ds Jellema voor het fraaie geschenk, dat in zijn werkkamer een ereplaats zal krijgen. Het bestuur werd enigszins gereorga niseerd: de heer J. G. Kuijper werd als voorzitter gekozen, terwijl J. Cruq als secretaris zal optreden. Penningmees- teresse is mevrouw C. v. d. Bosse- Meijers, terwijl als algemeen adjunct werden gekozen mej. A. Janse en de heer C. de Klerk. De vereniging telt momenteel een dertigtal leden en er is een kassaldo van 97,In Januari a.s. wordt de vereniging opgenomen in de K.N.K.B. en in Maart zal met één twaalftal deel genomen worden aan de competitie van de afdeling Zeeland, 3e klasse. Benoeming. Mej. L. G. de Jong, onder wijzeres aan de openbare lagere school te Hansweert, is in gelijke betrekking benoemd aan een openbare lagere school te Badhoevedorp. Kerstmis voor bejaarden. Het Ned. Herv. Kerkkoor heeft op le Kerstdag in het rusthuis „De Dreef" Kerstliederen ge zongen voor de aldaar verpleegde ouden van dagen. Een lid van het koor lr, het Kerstevangelie. Kerstwijdingsdienst. In de Ned. Herv. Kerk werd Donderdagavond een Kers wijdingsdienst gehouden waaraan beha ve het plaatselijke Kerkkoor en het Ch. Gemengd koor van Wolfaartsdijk mede werkten de sopraan mej. M. Everse i Kloetinge, de bariton de heer Ferwerc uit Middelburg en een strijkorkest. De leiding berustte bij de dirigent va het Kloetingse Kerkkoor de heer H. Mer. nes. Tevens bracht de plaatselijke muziek vereniging „Excelsior" op verdienstelijk, wijze verschillende koralen ten gehor o.l.v. haar directeur de heer Jac. de Toonder. Ds J. Jellema opende en sloot dezt bijzondere dienst. KRU1NINGEN Bouw Zweedse woningen. Met dc bouw van 16 door het Ned. Rode Krui. beschikbaar gestelde Zweedse woningen worden goede vorderingen gemaakt. De woningen, waarvan er reeds drie ondei de kap zijn, maken, gezien vanaf de Ach terweg of de Kruisweg, met hun heldere kleur van blank hout in het dorre land schap een opvallende indruk. Het ge meentebestuur zal deze woningen binnen afzienbare tijd moeten toewijzen. In de eerste plaats komen hiervoor in aanmerking eigenaar-bewoners van ver woeste of onherstelbaar beschadigde wo ningen. Kerstmiddag Plattelandsvrouwen. De afd. Kruiningen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, hield Woensdag een Kerstmiddag in hotel „De Korenbeurs". Medewerking verleende mevrouw F. C. E. GlerumBoelen Huender, uit Middel burg. De middag werd gevuld met sa menzang, declamatie en Kerstverhalen. Vriendschappelijke pakketjes waren ontvangen uit Twelloo en uit Bunnik. NOORDWELLE Vergadering landbouwverenigingen. Samen met de zusterverenigingen uit Scharendijke en Haamstede vergaderde de landbouwvereniging „Ons Voordeel" in Hotel Prummel te Renesse in aanwe zigheid van de heer M. J. Kostense, voor zitter Herstelcommissie Stichting voor de Landbouw in Zeeland. De voorzitter stel de voor mede te werken aan het plan der Coöp. Aankoopver. „Schouwen en Duiveland" om een drogerij te stichten. Hiertoe werd besloten. De heer Kostense gaf daarna een toelichting op de Ramp- schadewet. De voorzitter van de Land- bouwvereniging „Scharendijke", de heer G. van Sluijs, deelde mede, dat in begin Januari een excursie zal worden gemaakt naar Walcheren. O.m. zal hierbij de bouw en inrichting van schuren en stallen wor den bezichtigd. YERSEKE Kerstavond NCVB. De Ned. Chr. Vrou wenbond hield haar Kerstavond in de consistorie der Geref. Kerk onder leiding van haar presidente mevr. Bogaards. Me vrouw Vogel las de Kerst liturgie en me vrouw Bogaards declameerde. Verder werd door mej. L. Stoel een inleiding over het Engelenlied gehouden. Na de pauze las mevr. Koeman-Poley nog een Kerstverhaal voor.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2