Eisenhower sprak van vrede, Treinramp in Nieuw-Zeeland 114 doden, 52 vermisten ver Kerstfeest: geen traditie maar actualiteit Drama tijdens Nijlmarathon Groot offensief van de Vietminh PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zo was Kerstmis 1953 maar een bom ontplofte in Casablanca tI Si Prinses Wilhelmina gaf Kerstgeschenken Koningin Juliana Iedere seconde draagt de mogelijkheid van een radicale wending naar God toe T uiinel-brug verbinding Zweden-Denemarken Militairen in Nunspeet kregen verrassing Honderden slachtoffers door ongelukken In Honkong werden 50*000 mensen dakloos door brand Uitgave; Stichting „Zeeuwsen Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie |4i)5. Giro 274289. Kantoren: vlissingen: Lammensstraat l1?, ïelef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2668 Abonnementsprijs f 0,44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 30 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 28 DEC. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek. Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.48 u., onder 16.36 u. Maan op 2.01 u., onder 12.10 u. Hoogwater Dinsdag 28 Dec.: Vlissingen: 7.50 u. 1.34 m., 20.32 u. 1.45 m. Terneuzen: 8.19 u. 1.56 m., 20.54 u. 1.66 m. Wemeldinge: 9.21 v. 1.19 m., 21.54 u. 1.40 m. Zierikzee: 8.58 u. VOO m., 21.39 u. 1.21 m. S x GOES, 28 December. „Deze Kerstmis is voor ons het eerste vredige Kerstfeest sedert 1949", aldus heeft president Eisenhower in een toespraak tot zijn volk verklaard. Het was een van de vele toe spraken die gehouden zijn en de president doelde ermee op het ein de van de Koreaanse oorlog. Deze wapenstilstand is overigensmaar een van de weinige lichtpun ten (als het al een lichtpunt genoemd kan worden!). Men oordele zelf: In CASABLANCA is de dag voor Kerstmis een helse machine ontploft, daar waarschijnlijk gedeponeerd door een nationalistische organisatie die zich noemt „De Marokkaanse broeders". Op het ogenblik bedraagt het aantal doden van deze terreur 19; er zijn zeven ernstig en 24 licht gewonden. In Italië moesten tientallen gevange nen, die Kerstamnestie ontvangen had den, met geweld uit de cel verdreven Worden. Zij wilden liever Kerstmis in de cel vieren, want de wereld buiten von den zij „zo koud en vijandig". In de landen achter het ijzeren gordijn tracht men de Kerstgedachte geheel te verdringen en het Kerstfeest tracht men te vervangen door er een viering van Stalins geboortedag van te maken (21 December). Dan doet met het in New York an ders (beter?): daar kon men in een grote étalage 14 „engelen" bewonderen, samen een muziekcorps vormend on der leiding van een „engel-dirigent". De mensen buiten konden de muziek via luidsprekers horen! Zo was Kerst mis 1953 Gelukkig zijn er ook vele Kersttoe spraken gehouden, die het hart hebben verwarmd door hun getuigenis van Christus geboorte. Wij denken aan de oproep tot ootmoedig gebed, die Eisen hower tot zijn volk richtte en ook aan de boodschap die Duitslands Bondskanselier Adenauer aan zijn volk bracht: „Laat het Duitse volk bereid zijn met alle kracht aan de verwezenlijking van de Kerstboodschap bij te dragen". Koningin Elizebeth II van Engeland, die zich op het ogenblik met haar echtgenoot in Kieuw-Zeeland bevindt, baseerde haar Kerstboodschap vooral op de gelijkheid van landen en rassen van het Britse Ge menebest. PADS PIUS XII. Paus Pius XII richtte zich dit jaar voornamelijk tot de Christelijke politici, die hij op het hart bond dat het ijveren voor een vreedzame vereniging der vol keren altijd een taak van het Christen dom is geweest. „Zij die geen risico wil len lopen, die absolute zekerheid eisen", zo voegde hij eraan toe, „tonen geen goede wil jegens Europa". In het vervolg van zijn rede keerde hij zich tegen de „geest van techniek" en tegen de mo derne techniek zelf, die niets anders is dan een bepaalde vorm van materialis me. Ook op sociaal gebied waarschuwde hij tegen het materialisme. „Het geheim van de wereldvrede is niet gelegen in het aan alle volkeren verschaffen van materiële welvaart eerst dient men de geestesgesteldheid op die vrede te rich ten; een harmonieus evenwicht van uit wendige krachten komt pas op de twee de plaats. APELDOORN, 24 December. Aan vluchtelingen, die in een kamp bij Triest verblijven is vandaag een ge schenkzending geschenken door H. K. H. Prinses Wilhelmina uitgereikt. In dit kamp verblijven circa 6500 vol wassenen en kinderen. De volwassenen hebben alle een kerstgroet met de ge drukte handtekening van de Prinses ontvangen: de kinderen ontvingen waardevolle geschenken. Personen van vijftien nationaliteiten bevinden zich in dit kamp. In deze rumoerige wereld, rumoerig ook op het Kerstfeest, is het een voorrecht de stem te kunnen beluisteren van H.M. Koningin Juliana. Op eerste Kerstdag heeft onze Vorstin een radiotoespraak gehouden tot het Ne derlandse volk, die door heide zenders en ook door de wereldomroep is uitgezonden. Tevoren had H.M. samen met de beide oudste prinsessen in Amersfoort de door Ds S. Braakman geleide kerkdienst bijgewoond. Op tweede Kerstdag zijn de beide jongste prinsessen onder het gehoor van deze predikant geweest. CAIRO, 27 Dec. Tijdens de zwemmarathon in de Niji is een woonschip, waarop zich een groot aantal studenten bevond, dat hun favoriet, de Egyptenaar Abdel Rehim, wilden toejuichen, omgeslagen. De studenten vielen in het water op de zwemmer, die aan het been werd ge wond. Desondanks nam deze zelf deel aan de reddingspogingen en kon hij enkele studenten aan wal brengen. Tot nu toe zijn de lijken van vier slachtoffers gevonden. Maar het is zeer wel mogelijk, dat vele andere zijn blijven steken in de modder van de Nijlarm, waar het dram? zich af speelde of door de stroom zijn mee gevoerd naar de stuwdammen van de delta. Momenteel worden nog veertig per sonen vermist. De politie tracht de namen te verzamelen var, de stu denten, die niet naar hun woning zijn teruggekeerd, teneinde de iden titeit en het juiste aantal slachtoffers vast te stellen. Later werden nog twee lichamen van omgekomenen uit het water op gehaald. Drie gezinnen hadden laten weten, dat hun kinderen, die naar de wedstrijd waren gaan kijken, niet in het ouderlijk huis waren terugge keerd. Op de oevers volgde een dich te menigte het werk van de duikers. De gezinnen, die door de ramp ge troffen waren, hadden volgens de Mohammedaanse gewoonte beroeps klaagvrouwen laten komen, die om beurten klaagliederen aanhieven. Op korte afstand maakte de winnaar van de marathon, Raphael Morand en zijn vrienden zich gereed om het kerst feest en de overwinning te v.'eren aan boord van een drijvend hotel. De Egyptenaar Hassan Abou Bakir, die tot de deelnemers behoorde, is in ernstige toestand in het ziekenhuis te Cairo opgenomen. Hij heeft long ontsteking en vertoont verschijnselen van verlamming, waarschijnlijk ver oorzaakt door zijn langdurig verblijf in het ijskoude water. KOPENHAGEN, 27 December. Zes Deense en Zweedse technische maat schappijen zullen binnenkort aan het Deense ministerie voor openbare wer ken en het Zweedse ministerie van ver voer volledige plannen voorleggen voor de bouw van een brug-tunnelverbinding tussen Denemarken en Zweden over de Oresund. Er zijn nog geen bijzonderheden bekend, behalve dan dat het tunneldeel van de verbinding zal komen tussen Kastrup op Amager en het eiland Salt- helm. Het resterende deel van de ver binding met Zweden zal gevormd wor den door een 10 km-lange brug van maxi maal 33 m. hoogte. Het plan omvat geen spoorwegverkeer. De totale kosten wor den op 500 millioen kronen geraamd wel ke men gedeeltelijk door internationale leningen wil verkrijgen. Hier volgt de volledige tekst van de rede van H.M. de Koningin. Landgenoten Nederlanders hier te lande en waar ook ter wereld. Wij allen zijn genodigd het kerst feest te vieren zo niet in onze eigen kring, dan toch, bovenal, in ons eigen hart. Dit jaar is het onmogelijk dit te doen, zonder opnieuw de grote slagen te beleven, die ons als volk, en velen van ons persoonlijk, getroffen hebben, en ons opnieuw één te voelen met de schier ontroostbaar bedroefden aan wie het Kerstfeest toch zijn troost biedt. Er is veel wat ons verbindt, ook waar het water onze grond nu einde lijk verlaat. Er is ook veel goeds ont staan, waar wij als volk dankbaar voor mogen zijn. Waar deze uitzending tevens in 't bijzonder door de velen onzer, Neder landers, elders ter wereld beluisterd kan worden, is er reden te meer, van daag dit gevoel van eenheid te ervaren met elkander, en met de gehele mensheid. Gij daarginds zijt het, die zowel ons met de wereld, als de wereld met ons verbindt. Juist ook in tijd van nood hebt g(j dit zo duidelijk bewezen, waardoor wij mede alom vriend schap ondervinden mochten. Ieder jaar mogen wij allen stilstaan en zien naar het licht, dat komt, en dat overwinnen zal. Het zal de duisternis verdrijven uit de gehele wereld, en ook uit het gehele leven van elk van ons. Vieren we als feest de komst van Christus, zo kan dat geen traditie zijn, maar is het actualiteit. Zijn verschijnen is altijd weer actueel, en Zijn licht doorstraalt ons hele wezen. Zijn komst betekent geen licht, dat uit duisternis ontstaaat, maar licht, dat duisternis onmogelijk maakt. Licht is! Duisternis is 't, wat geboren wordt in deze we reld. En die maakt de geboorte van het Kerstkind noodzakelijk. En aan deze noodzakelijkheid dat het licht verschijnt kan door de mensen met eigen licht niet worden voldaan, maar het wordt door God ge geven. Wel kan de mens zich in deze straling in zijn geheel herzien, omdat het licht licht is, dat iedere duisternis doet verdwijnen. Actueel is, dat de wereld niet alleen in de duisternis verkeert, maar VER LANGT naar licht, dat oplossing voor haar brengt van de meest ingrijpende problemen, en de mogelijkheid van leven op Gods aarde. Met traditie kan men geen enkel actueel gebeuren tegemoet treden, en men vraagt zich af, uit welke bron ontstaat steeds weer de behoefte, tra ditie zd te verheerlijken, dat de ac tualiteit van het leven voorbijgaat en de daarin gelegde kans. Voor mens en mensheid brengt iedere dag nieuw leven en nieuw licht. Onge zond is het, traditie als een zware ballast in iedere nieuwe dag mee te slepen, en nog ongezonder is het, de toekomst hiermee te belasten, en de dag van heden voor niets te laten passeren. Waar, in het rythme van het leven, dag en nacht elkaar af wisselen, daar mogen we de nacht niet laten overheersen ook als het dag is, waardoor wij afbreuk doen aan alles, wat de dag ons geeft. Het is niet aan te nemen, dat door God is bedoeld, dat er dag op dag een zinloos herhalen van het verleden plaats moet hebben, zo min als aan te nemen is, dat God ons mensen belasten zou men wat voorbij is, wanneer de dag van heden onze gehele aandacht vraagt, 't Gaat hier niet over de vrucht van het verleden, maar over de holle kolos van dat wat achter ons hoort te liggen, maar die wij als een onhoud bare last op onze schouders meedragen, wat maakt, dat wij vermoeid en traag worden voor 't bevatten van wat in de nieuwe dag ons weer door God geboden wordt. Er is geen dag, geen uur, geen se conde, die niet volledig in zich draagt de mogelijkheid van een radicale wen-, ding naar God toe. Het is altijd het huidige moment, dat het licht draagt, dat in de nis blinkt. Het is ons gegeven, ieder jaar weer te mogen ingaan, niet met hoop, niet in twijfel of angst, want dat alles is niet gegrond op zekerheid maar wel met het zeker vertrouwen, dat alles uiteindelijk ten goede zal dienen. Kerstfeest vieren is niet alleen troost ervaren, het is tevens het onthullen van de noodzaak, om zelf: geen duister, maar troost en licht om ons heen te verspreiden, daar waar licht zou moe ten zijn en dat is overal. Ik wens u allen een werkelijk Kerst feest." Van dankbare schoolkinderen NUNSPEET, 27 Dec. „Omdat U ons zo'n mooi Sint Nicolaasfeest hebt aange boden en omdat U tijdens de Kerstdagen hier moet zijn, komen wij U vanavond zeventig taarten aanbieden. U moet ze maar lekker opeten". Aldus een school meisje tot de officieren en manschappen die zich juist in de eetzaal van het garni zoen te Nunspeet hadden verzameld om het kerstdiner te nuttigen. En terwijl het meisje deze woorden sprak, konden de verzamelde militairen zien, welke ver rassing zeventig leerlingen uit de dorpen Nunspeet, Elspeet en Vierhouten hun hadden bereid: de zeventig kinderen drie gen elk een taart en zij stonden in een lange rij in de eetzaal. Deze radiografisch overge brachte foto toont de resten van enige wagons van de va- cantietrein die op Kerstavond bij Tangiwai (Nieuw Zeeland) van een brug in het kolkende water van de gezwollen ri vier Wangwaehu stortte. Links de brokstukken van de pijlers van de brug. Een nieuw Korea? SAIGON, 28 Dec. Ongeveer 6000 man communistische Vietminh-troepen zijn een groot offensief tegen de strijd krachten van de Franse unie begonnen. Door Centraal Kndo-China trekken zij in Westelijke richting op. De plaats Thakhek, gelegen aan de rivier de Mekong, die de grens vormt tussen Laos en Thailand, is door de Fransen ontruimd. Kort tevoren waren de Franse burgers op aandringen van de overheid al uit de stad vertrokken. De voornaamste Franse verbindings weg met Centraal en Noordelijk Laos is nu afgesneden. De Indochinese staat Laos heeft de Verenigde Naties in kennis gesteld van het feit, dat Vietminh-opstandelingen zijn gebied binnenkomen. Door zware stormen konden de Fransen geen vliegtuigen tegen de op trekkende rebellen gebruiken. Thailand (Siam) heeft aan de grens met Indo-China en Birma de noodtoe stand afgekondigd en troepen naar strategiesche punten gezonden. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt DE BILT, 27 Dec. Wisselend be wolkt met enkele buien. Matige tot krachtige, langs de kust later mogelijk harde wind, tussen Noordwest en West. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. s-GRAVENHAGE, 27 December. Gedurende de Kerstdagen zijn hon derden slachtoffers gevallen tengevolge van ernstige ongelukken. In Nieuw Zeeland, waar een trein met vele inzittenden, die op weg waren naar Auckland om koningin Elizabeth te zien en vele kerstverlofgangers in een rivier stortte spreekt men zelfs van een ramp. Er staat momenteel vast, dat 114 inzittenden werden gedood, terwijl 52 personen nog worden vermist. In Pakistan kwamen vier personen om het leven, doordat een goederentrein kantelde en in Tsjecho-Slowakije werd een honderdtal mensen gewond of kwam om het leven toen een exprestrein op een stilstaande passagierstrein inreed. Zeer grote gevolgen had voorts een brand in de nacht van Vrijdag op Za terdag in Hongkong: 10.000 houten hutten werden vernield, waardoor 50.000 mensen dakloos werden. Ook op zee vielen slachtoffers. Op de Theems vond een aanvaring plaats; in een der drukst bevaren wateren van Scandinavië liep een tanker op een mijn en in de haven van IJmuiden brak brand uit aan boord van een kust vaarder. Het meest ernstige ongeluk deed zich voor in Nieuw Zeeland. Op Kerst avond, omstreeks half elf, stortte op het eiland Tangiwai een vacantietrein met vele inzittenden, die op weg waren naar Auckland om koningin Eli zabeth te zien van een brug over de gezwollen rivier de Wangwaehu in het kolkende water. De locomotief en vijf rijtuigen verdwenen bijna geheel in de rivier. In de trein bevonden zich 275 passagiers. Velen der omgekomenen werden meer dan 100 kilometer verder stroomafwaarts gevonden. Anderen weer lagen begraven in het slib langs de oever. Een wagon bleef aan de koppeling hangen. De koppeling brak echter en de wagon stortte omlaag. Op deze wagon bevond zich een postbeambte uit de omgeving, die het ongeluk had zien aankomen en de trein nog trachtte tegen te houden door op de rails te springen en met een zaklan- In enkele regels melden wij nog DAT dank zij de offer- Vaardigheid van de gemeen te, de Ned. Herv. Kerk van 't Zand (Middelburg) weer een luidklok rijk is. De vo rige werd in de bezettings tijd geroofd. De aflevering geschiedde juist op tijd, waardoor de klok bij de diensten op Eerste Kerst dag kon worden ingewijd. De oud-koster, de heer A. Groeneberg, mocht voor deze gelegenheid nog eens het klokketouw bedienen. DAT de afd. Nisse van het Groene Kruis heeft ver gaderd. De bestuursleden, de heren J. Slabbekoorn en Iz. Jansen werden herko zen. De magazijnmeester bode werd benoemd voor 1954. DAT de afd. Grijpskerke van de N.C.V.B. een Kerst avond hield. De liturgie werd verzorgd door de da mes Hondius en Groot Nib- belink-Oversteeg. Mevrouw Goumare-van Vessem hield de Bijbelinleiding, waarna diverse leden een bijdrage leverden. DAT in Breskens tot no tabel der Ned. Herv. Kerk gekozen is de heer J. de Maree. DAT mevr. K. van Doese- laar-Mangold haar zilveren jubileum vierde als kan toorhoudster der P.T.T. te Axelse Sassing. Er kwamen o.m. een gelukwens van de directeur uit Breda en de enveloppe met inhoud. DAT de ambtenaar der Invoerrechten en Accijnzen J. Meyer uit Overslag is overgeplaatst naar Axel. DAT een groep vrijwilli gers net voor de Kerst na mens de adopterende ge meenten in Noord-Holland met een grote zending bloembollen naar St. Anna- land is gekomen. De bollen werden geplant bij de Herv. Kerk, het gemeente huis en het weeshuis. Ook de bewoners kregen gratis een aantal tulpen-, gladio len- en hyacintenbollen. DAT Donderdag bij de spoorwegovergang tussen Kapelle en Biezelinge een aanrijding plaats had tussen een motor met zijspan van de Waterleiding Mij „Zuid- Beveland" en een tractor van de heer J. L. de J. Beide voertuigen liepen schade op. DAT als vijfde ouderling der Ned. Herv. Kerk te Ka pelle is benoemd de heer P. Eversdijk Jaczn, die deze benoeming ook heeft aan genomen. DAT te Krabbendijke een interkerkelijke kerstbijeen komst werd gehouden met ds A. T. Besselaar als voor ganger. De predikant sprak over: „Zij zingen het hoog ste lied", mej. M. Lobbezoo zong enkele soli en de heer A. J. van 't Leven decla meerde. DAT de afgevaardigden van de Middelburgse Tafel tennisvereniging „Will van Zoelen" bij de Zuid-Neder landse kampioenschappen, die Zaterdag te Breda wer den gehouden, jammer ge noeg niet tot grote presta ties zijn gekomen. De Dreu bracht het nog het verst: hij bereikte in de 3e klasse de achtste finale. DAT de M.A.C. Inter-Scal- des op tweede Kerstdag een gezelligheids-puzzlerit hield. Er waren 35 deelnemers. De uitslag was: 1. Oele, 55 straf- punten; 2. S. Boone 55; 3. Kriekaard 59; 4. C. Helder 62; 5. mej. Penny 68; 6. mej. v. d. Broeke 78; 7. J. v. d. Broeke 78; 8. B. Rentmeester 81; 9. mevr. v. d. Broeke 82; 10. mej. A. Zweemer 82. taarn te zwaaien. Hij was op deze wagon geklommen om de inzittenden te helpen. Hij stortte mee omlaag, doch wist tezamen met een nietge- wonde reiziger alle passagiers op een meisje na in veiligheid te brengen. Het reddingswerk werd belemmerd door de duisternis en door het feit, dat de rivier buiten haar oevers was ge treden. Pas met het aanbreken van de dag kon het werk goed beginnen. Toen de Nieuwzeelandse eerste mi nister premier Sydney Holland in de vroege ochtend van het ongeluk hoorde spoedde hij zich direct naar de brug. Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburg, die te Auckland vertoeven, hebben een boodschap van leedwezen aan premier Holland gezonden. Kerstramp in Mexico In een kerk te Temoaya, in Mexico, ontstond tijdens een nachtmis kort sluiting, tengevolge waarvan de kerk gangers in een paniek geraakten en naar de uitgangen drongen. De deuren waren echter gesloter en toen deze ge opend werden bleken 23 personen met dodelijke afloop onder de voet te zijn gelopen. Ongeveer 200 personen wer den min of meer ernstig gewond. Scheepsbrand, aanvaring en op mijn gelopen In de nacht van eerste op tweede kerstdag brak omstreeks twaalf uur brand uit aan boord van een kustvaar der „Liberty" (399 br. reg. ton) als ge volg van een oververhitte kachel. Om streeks twee uur rukte de brandweer van IJmuiden uit. De spuitgasten kon den echter niet voorkomen, dat het achterschip geheel uitbrandde. Er wa ren geen slachtoffers te betreuren. Enige bemanningsleden van een Deens tankschip werden gewond toen dit in de Grote Belt een van de drukst bevaren wateren van Scandina vië op een mijn liep. Deskundigen verklaren dat het een raadsel is, dat het schip, dat geheel was geladen, niet in de lucht is gevlogen. In de nacht van 24 op 25 December is in de Theemsmonding het Britse schip „City of Johannesburg" in aan varing gekomen met de „Alfeverard", een klein zeilschip. Het laatste schip zonk, de bemanning kon echter door de „Sir Alexander Kennedy" gered wor den. 75 jarige gedood bij aanrijding Op tweede Kerstdag omstreeks zes uur, is nabij Vogelenzang, de 75 jarige W. Zwikker, woonachtig te Bergen op Zoom, op de grote verkeersweg van Bergen op Zoom naar Tholen door een auto, bestuurd door P.M. de W. uit Steenbergen, aangereden en gedood. Naar alle waarscnijnlijkheid treft de chauffeur geen schuld.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1