COTY PRESIDENT VAN FRANKRI|K Binnenkort belangrijk interim-rapport van Delta-commissie Kerstfeest in de koninklijke stallen Malik bezoekt Churchill Rijk geschenk van Canada Einde van Marathon-verkiezing Bij de dertiende stemming sloten de rechtsen plotseling de rijen BERIA GEVONNIST voor getroffen landbouwers Overdracht in sfeer van broederschap tussen twee volken Eisenhower dreigt Europa PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Plechtigheid te Versailles Minister Algera in de 7 weede Kamer Maatregelen tegen verzilting worden in ieder geval getroffen Koningin Juliana schonk chocolademelk Prins Bernhard: Het Kerstkind brengt ons tot de Vader en tot elkaar Ontmoeting met Malenkof Anderhalf millioen aan landbouwwerktuigen Zware aardbeving in Columbia DE BILT ZEGT: Uitgave; Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2667 Abonnementsprijs f 0,44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 30 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 24 DEC. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v; d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.48 u., onder 16.32 u. Maan op 22.24 u., onder 11.17 u. Hoogwater Vrijdag 25 Dec.: Vlissingen: 4.50 u. 1.87 m., 17.19 u. 1.98 m. Terneuzen: 5.22 u. 2.03 m., 17.49 u. 2.15 m. Wemeldinge: 6.40 u. 1.54 m., 19.01 u. 1.73 m. Zierikzee: 6.22 u. 1.30 m., 18.47 u. 1.49 m. VERSAILLES, 23 December De gematigd conservatief René Coty, de „onbekende man van Frankrijk", is vanavond tot president van dc vierde Franse republiek gekozen in een gezamenlijke zitting van de Nationale Vergadering en de Raad van de Republiek (Senaat). Bij de dertiende stemming verenigde de 71-jarige senator bij verras sing 477 sternen op zich, waardoor een einde kwam aan een Marathon verkiezing van zeven dagen in het Paleis van Versailles. De verdeelde rechtse partijen, die in tien stemmingen er niet in slaag den premier Laniel gekozen te krijgen, sloten plotseling haai rijen en stelden zich achter een outsider. De socialist Naegelen kreeg 329 stemmen. De gematigd conservatief, Louis Jaquinot, behaalde 21 stemmen en verschillende andere Candida- ten 44. De absolute meerderheid bedroeg 436 stemmen. Een luide zucht van verlichting ging op, toen de uitslag bekend werd na een week van spanning. Deze pre sidentsverkiezing was langduriger, feller en meer door politieke motie ven beheerst dan enige vorige in de geschiedenis van de derde en vierde republiek. Alle afgevaardigden en senatoren van de rechtse en midden-partijen in de met tapijten behangen zaal juichten enthousiast, toen de voorzitter van het congres, André Le Troquer, de .over winning van de nieuwe president be kend maakte. De rustige, grijze senator bevond bevond zich niet in de zaal om zijn succes te vernemen. De vastbesloten strijd van de socia listische candidaat Naegelen werd ge- eerd door een applaus van hel gehele congres. Nadat Le Troquer met krachtige duidelijke stem door de microfoon had gezegd „Wij hebben een nieuwe pre sident, gekozen voor zeven jaar", stond men op en zong de Marseillaise. Alleen de communisten zongen niet mee. De congresleden riepen „Leve Frankrijk". CEREMONIE. Le Troquer kwam vervolgens achter zijn rood gedrapeerde voorzitterstafel vandaan en begeleidde, tezamen met MOSKOU, 23 December „Het vonnis is uitgevoerd". Dit is de kop van het 3-regelig bericht in de Russi sche bladen, waarin stond vermeld, dat Beria terecht was gesteld. De voorma lige Russische minister van Buiten landse Zaken en hoofd van de geheime politie is met zijn zes medeplichtigen gefusilleerd. Hem werd terreur, moord, politiek verraad en activiteit tegen de defensieve kracht van Rusland ten laste gelegd. Beria en de zes anderen hebben terecht gestaan voor het Hoog gerechtshof onder voorzitterschap van maarschalk Konief. premier Laniel, vooraanstaande con gresleden en een republikeinse ere wacht, de nieuwe president naar één der kamers van het voormalige ko ninklijk paleis. Daar overhandigde hij het nieuwe staatshoofd een perkamenten docu ment, waarin Coty tot tweede presi dent van de vierde republiek wordt geproclameerd. De president, met Laniel aan zijn zijde, liep vervolgens langzaam terug langs de rij beelden in de grote gang van het paleis, dat dagen langs het to neel is geweest van de intriges en woordenwisselingen der partijleden. Militairen van 6e republikeinse ca- valeriegarde, wier blanke sabels en ge vederde Romeinse helmen blonken in het heldere licht, stonden stram langs de muren. Coty poseerde glimlachend voor de fotografen bij de met vlaggen gedra peerde ingang. Buiten speelde een or kest de mars „Au Champs", kanon schoten weerklonken over de heuvels rondom het paleis. Coty stapte hierna in de luxueuse presidentsauto, welke, geflankeerd door motorrijders, bij sirenegeloei langzaam door de straten van Ver- saill s naar de prefectuur reed, waar de president de nacht zal doorbren gen in het bed waarin Adolphe Thiers, de eerste president van de derde republiek, in 1871 sliep, nadat hij de overwinning had behaald. Coty zal zijn ambt op 17 Januari aanvaarden en op diezelfde dag zal de regering van Laniel aftreden. Onder het zingen van „O, Canada" door 't Westkapelse Dameskoor werd de laatste tractor uitgeladen uit de „Prins Willem III" van de Oranje-lijn, die de kostbare lading uit Ca nada naar ons land bracht. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 23 December De begrotingsrace is afgelopen. Voorzitter Kortenhorst en de Kamer kunnen tevreden zijn. Alle begrotingshoofdstukken zijn aangenomen en de algemene conclusie die men daaruit kan trekken is, dat de ministers het niet slecht gedaan hebben. „Met de begrotingswerkzaam heden tijdig gereed te komen, betekent voor de Staten-Generaal geen be lachelijke hobby, maar het volbrengen van een grondwettelijke plicht van de eerste orde", zo zeide dr Kortenhorst in zijn gebruikelijke afscheidsspeech. En om deze plicht te vervullen heeft de Kamer van de derde Dinsdag van September af niet minder dan 43 dag- en 25 avondvergaderingen gehouden. Tezamen dus 68, tegen een gemiddelde van 51 in de periode tussen het najaar 1946 tot eind 1952. Aan spreektijd heeft de Kamer gedurende deze weken 200 uur besteed. Dit waren zo de spectaculaire dingen uti de rede van voorzitter Kortenhorst. Hij toonde verder aan, dat het grond wettelijk beslist noodzakelijk is om voor Kerstmis met de begrotingen ge reed te komen. En ook kon hij bewij zen, dat het moeilijk zal zijn om eerder met de begrotingsbehandeling te be ginnen. Moeilijk is het probleem van de voorlichting over de volksvertegen woordiging. Daar zweeg de voorzitter uiteraard over. Toch is deze kwestie van belang. Minister Algera zal dit begrijpen. Zijn redevoering, waarmee hij Dinsdagavond laat aanving en die DEN HAAG, 23 December „Bij het naderen van de stille en heilige nacht is het alsof vele harten worden geroerd door de hand van God waardoor een golf van vriendelijkheid en welwillendheid hun leven binnenstroomt. Het is dan alsof zich meer dan anders onder ons, harde mensen, de geest en de liefde van Jezus van Nazareth laat gelden", zo begon Prins Bernhard zijn toespraak vanmiddag gehouden tijdens de Kerstviering van de Koninklijke familie in Koninklijke stallen te Den Haag. geldt voor een vijandig mens. De we reld zal alleen toekomst hebben, wan neer de mensen elkaar in ware broe derschap vinden. Zonder naastenliefde bestaat geen Christendom. Maar ons streven naar het bezit van naastenliefde mag niet beperkt blijven tot de Kersttijd alleen. Het Kerstfeest mag geen uitzondering vormen. Chris tus is de Heer van alle dag en van iedere dag. Daarom zullen Godsvrucht en naastenliefde met ons het nieuwe jaar binnengaan en alle dagen van ons leven moeten beheersen. Onder de Kerstboom zat een koper- sectie van de Koninklijke Militaire Kapel en daarnaast het Haagse matro- zenkoor. Op de voorste rij had het Ko ninklijk gezin en daarachter het per soneel met familieleden plaats geno men. Tevoren had Koningin Juliana het Kerstevangelie gelezen en de pianist Simon Admiraal het praeludium in as- groot van Bach gespeeld. „Het oude verhaal", zo zei de Prins, „bezit een wonderbare macht. Kinde ren luisteren er naar met volledige overgave en de ouderen worden tel kens opnieuw geboeid. De levende kern van de boodschap in die wonderlijke Kerstnacht, zo zei de Prins, is de grote blijdschap. Deze is wereldomvattend. Die blijdschap hebben we hier op aarde zo erg nodig, want blijdschap is schaars. In het Kerstfeest wordt ons een brug tot God gegeven en dit is de diepste toon van de blijdschap. Hij komt tot ons, terwijl wij altijd weer onwillig, te trots, te bang zijn om tot Hem te komen. Het Kerst kind leidt ons tot de Vader. Het Kerstkind brengt ons mensen weer tot elkander. Een eenzaam mens is een ongelukkig mens en hetzelfde hij Woensdagochtend vroeg onderbrak, (bijna twee uur) heeft niet het relief gekregen die zij verdiende. En mr Al gera was niet de enige bewindsman, die waarschijnlijk reden tot klachten heeft. De openbaarheid is in het ge ding en daarmee ook de democratie. Uit de rede van minister Algera tip pen we nog aan, dat de regering als uitgangspunt voor het Rijnverkeer het recht van vrije vaart neemt. Het Duit se antwoord op de laatste nota vond hij zeer teleurstellend. Als op basis van het uitgangspunt geen oplossing t vinden is, dan kan het tijdstip aan breken, dat aan de rechtsmiddelen het laatste woord moet worden gegeven. STRIJD TEGEN HET WATER. Een uitstekend betoog leverde hij over de strijd tegen en om het water. Het water dat onze vriend en onze vijand is. Als vriend, omdat het ge bruikt kan worden om onze welvaart te verhogen. In deze jaren moeten daarvoor plannen gemaakt worden, die beslissend voor de toekomst kunnen zijn. Binnenkort is een belangrijk in terim-rapport van de Delta-commissie te verwachten, zo deelde de bewinds man mede. In de toekomst zullen om vangrijke beveiligingsmaatregelen te gen het water tot stand komen. De waterkering is momenteel op dezelfde sterkte als voor 1 Februari van dit jaar. Zolang de hoogst denkbare veilig heid nog niet is bereikt en daar wordt natuurlijk naar gestreefd blij ven er risico's. Alle zwakke schakels in de dijkenketting worden echter zorgvuldig opgespoord. Voor het geval dat zeegaten worden afgesloten zullen er geen voorzieningen getroffen be hoeven te worden om de verzilting van het Westen van het land tegen te gaan. Dan zal er achter de enorme zeedijk een zoetwaterreservoir ontstaan. Besluit de Delta-commissie echter niet tot het afsluiten van de zeegaten, dan verdient het vraagstuk der ver zilting alle aandacht en zullen er maat regelen getroffen moeten worden. In het voorjaar van 1955 zal het wa terpeil van het IJsselmeer verhoogd worden. Daardoor zal een waterreser voir gemaakt worden, dat van belang kan zijn voor eventuele oogstdepres- sies. De Rijkskanalisatie kan in 1961 voltooid zijn. LONDEN, 23 December Malik, die binnenkort naar Moskou vertrekt heeft verscheidene uren geconfereerd met Churchill. Dit bezoek van Malik aan de premier was voor Londen een ver rassing. Men vroeg zich af of Churchill gesproken heeft over zijn denkbeeld van een persoonlijk onderhoud met Malenkof. Later hebben Malik en Churchill samen de lunch gebruikt. Tevoren had Malik een bezoek ge bracht aan de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Eden. (Van één onzer verslaggevers). ROTTERDAM, 23 December „Dit is een nieuw bewijs van de nauwe relaties tusen Canada en Nederland". Het was merkwaardig, dat de d—'e Nederlandse sprekers die het woord voerden bij de overdracht van een belangrijke zending landbouwwerktuigen, gezonden door het Canadese Rode Kruis ten behoeve van de getroffen gebieden, allen ditzelfde woord gebruikten. Canada heeft krachtig geholpen bij de wa tersnood. De Canadese boer, zelf gewend, tegen de natuurkrachten te moeten kampen, begreep, wat het betekende voor de door de wa tersnood getroffen boeren, dat hun land, hun huis en hun werktuigen vernield waren. Daarom gaf hij met milde hand. In totaal brachten de Canadezen 12 millioen gulden bijeen voor de door de watersnood getroffen gebieden. 10 millioen hiervan is reeds betaald, waarvan on geveer de helft voor Nederland. Met de „Prins Willem III", van de Oranje-lijn arriveerde deze week een zending landbouwwerktuigen ter waarde van 413.000 in de IJselha- ven te Rotterdam en twee dagen voor Kerstmis werden deze overge dragen aan het Nederlandse Rode Kruis. Deze overdracht geschiedde in een prettige sfeer van broeder schap tussen twee volken. Een dameskoor, gekleed in' de Zeeuwse klederdracht was uit West- kapelle overgekomen en verwelkomde de representanten van de gevers met een goed gezongen welkomstlied „O, Canada". In de naam van de Canadese ambas sadeur droeg zijn zaakgelastigde, de heer Paul Tremblay, de kostbare schenking hierna over aan het Neder landse Rode Kruis. „Deze scheepslading geeft uitdruk king aan de bewondering van de Ca nadezen voor de overwinning op de elementen en aan de vriendschappelij ke belangstelling in het welzijn van het Nederlandse volk. Mogen deze ma chines het herstel van de bodem, die weer op de zee is herwonnen, bespoe digen". Namens het Rode Kruis aanvaardde Generaal-Majoor dr J. Th. Wilkens, deze belangrijke schenking. Op zijn beurt droeg hij ze weer over aan de heer H. D. Louwes, de voorzitter van de Stichting voor de Landbouw. Deze zegde de coördinatiecommissie voor de hulpverlening toe, dat zij hoopte te zorgen voor een doelmatige en goede distributie. Deze „splendid collection" is een be wijs, dat men in de nood zijn vrienden leert kennen. De heer C. Philips uit 's-Heer Arendskerke, sprak namens de Com missarissen van de Koningin in Zee land, Zuid-Holland en Noord-Bra bant een woord van diepgevoelde dank. Zeeland heeft de Canadezen leren kennen en waarderen bij de bevrijding en thans wederom. Geve God de houders dezer werktuigen de kracht tot een doelmatig gebruik. Het zingen van het volkslied besloot de plechtigheid. Een Zeeuwse boer, in de nationale kledij reed op één der prachtige mo derne machines een ererondje voor de genodigden. Tot de gasten behoorden, naast de representanten van het Canadese volk en van de Nederlandse regering, vooral veel belangstellenden uit de kringen van de landbouworganisaties. Als een geschenk van de allergroot ste waarde wordt ons in de Bijbel het geheim van het Kerstfeest ontsluierd; „Alzo lief heeft God de wereld gehad, dat hij Zijn eniggeboren Zoon gege ven heeft, opdat een ieder, die in Hem gelooft, niet verloren ga, maar eeuwig leven hebbe". Na de opvoering van het Kerstspel „Amos de herder", werd de bijeen komst gesloten met het zingen van „Ere zij God". Hierna begaven allen zich naar een ander deel van het ge bouw waar Koningin Juliana chocolade schonk. In enkele regels melden wij nog DAT B. en W. van Kloe- boeken zal aanbieden, tinge zich binnenkort naar Den Haag zullen begeven om eens een babbeltje te gaan maken over 't „Kloos— termansdorp" in verband met de afbraak van dit woonoord. DAT Woensdag 30 Decem ber a.s. een herbegrafenis zal plaatsvinden van ramp slachtoffers te Oosterland. In verband hiermee zal op die dag te Oosterland om 13.30 uur en te Sirjansland DAT de heer J. van de om 10 uur een herdenkings- Broek te Goes kampioen is dienst worden gehouden. spraak. Het werd verteld Windhorst. Kerstverhaal door mej. A. geworden in de Autoklasse van de competitie 1953 van „Inter Scaldes". DAT de heer J. J. Alme- kinders te Zierikzee is be noemd tot tijdelijk onder wijzer te Rotterdam. DAT men in Amsterdam een boekeninzameling ge houden heeft voor Schou wen en Duiveland. Het re sultaat was 20.000 boeken. Het ligt in de bedoeling, dat de gemeenteraad van Am sterdam bij haar bezoek aan Zierikzee twee kratten met DAT de bekende gezag voerder van de K.L.M., de heer W. T. van Veenendaal, in het kader van de adoptie binnenkort drie lezingen hoopt te houden op Schou wen en Duiveland. DAT gisteravond te Ril land een Kerstwijdingsavond werd gehouden in de Ned. Herv. Kerk, uitgaande van de C.J.V.F. en de C.J.M.V., ring Oost Zuid-Beveland o.l. v. ds C. den Engelse aldaar. De heer Wijtman te Middel burg hield een Kersttoe- politie te Yerseke morgen het feit hoopt te herdenken, dat hij veertig jaar in dienst is van het Visserijbestuur en dat deze bekende figuur in de visserij wereld Zater dag a.s. zal recipieren. DAT de „Jonge Kerk" te Kapelle als voorbereiding tot het komende Kerstfeest gisteravond in het C.J.M.V.- gebouw het lekespel „De komst van de Vredevorst" heeft opgevoerd. Ds Jebbink hield een inleiding en decla meerde voorts enkele Kerst gedichten. DAT de automobilist B. uit Middelburg gistermiddag door tot nog toe onbekende oorzaak met zijn Volkswa gen bij de bocht in de Lan- gevielesingel tegenover het Zanddorp in de Vest reed, waar zijn auto in het ondie- it, pe ii_ het omsloeg. DAT de heer A. Eckardt, pe gedeelte aan de kant van controleur bij de Visserij- he^ water terechtkwam en DAT B. met de schrik vrijkwam en de zwaar be schadigde wagen, die op de kop lag, door een takelwa gen uit de Vest is getrokken en weggesleept. DAT het personeel van de Prov. Griffie te Middelburg gistermiddag afscheid geno men heeft van de bode-ka merbewaarder J. A. Bal, die de provinciedienst met pen sioen gaat verlaten. De grif fier der Staten, mr J. M. Pilaar heeft hem toegespro ken en hem namens het per soneel een klokje aangebo den. Voor mevrouw Bal wa ren er bloemen. WASHINGTON, 23 December Eisenhower heeft gezegd dat de Ver. Staten spoedig genoodzaakt zullen zijn hun politiek ten aanzien van Europa te herwaarderen als de Europese De fensiegemeenschap niet tot stand zou kunnen komen. De president had van daag de rapporten over Europa van zijn adviseurs ontvangen. Hij be schouwt de E.V.G. als het enige practi- sche plan om een eind te maken aan de voortdurende strijd tussen Frank rijk en Duitsland. BOGOTA, 23 December Drie stad jes zijn vernield en een aantal perso nen omgekomen bij een aardbeving in de Columbiaanse provincie Narino. De aardbeving heeft zich volgens de nog onvolledige berichten des nachts voor gedaan. Twee van de vernielde stadjes zijn Tuquerres en Quatarilla. Het eerstgenoemde is in 1938 ook bij een aardbeving vernield en was nog steeds niet geheel herbouwd. Zacht weer. DE BILT, 23 December Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Vrij krachtige Zuidwestelij ke wind. Zacht voor de tijd van het jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1