de loupe DEZE WERELD van 6&q tot ö&q r v Rampenfonds betaalde reeds 50 millioen aan huisraadschade* Ook in Denemarken wordt de televisie permanent* 1953 was voor de K* L* M* een bijzonder jaar* Sowjets antwoordden. 5D,e Radio* „DANK U" Niet tè ver! Kalkoenen uit winkelen. K»N»A»C. vraagt medewerking Brandend Maagzuur dat schrijnt tot hoog in de keel Palestijnse kwestie in de Veiligheidsraad» Prot. Chr. Kweekscholen hebben bezwaren Sneller over het Noordzeekanaal Woensdag 23 December 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Onder Het is een treffende titel, waaronder het Nationaal Rampenfonds zijn voor lopige rekening en verantwoording heeft doen verschijnen. Dank U het zijn de woorden die èn de ramp slachtoffers èn de millioenen gevers en geefsters zullen kunnen nazeggen voor het prachtige werk, dat dit fonds op zo uitstekende wijze heeft verricht. En zoals de titel is, zo is ook de uit gave zelf: treffend door het tijdstip waarop zij verschijnt, nu immers dit jaar van de ramp ten einde spoedt, en treffend door haar eenvoud. Want 1953 is niet alleen het jaar van de ramp het is ook het jaar van de offervaardig heid, van het mede-lijden en daarom mede-geven. Het Nationaal Rampen fonds maakt daar in zijn boekje geen ophef over. Men constateert slechts en bepaalt zich verder tot de nuchtere cijfers. En wie die taal der cijfers ver staan wil, die vindt daarin meer dan in vele hoogdravende volzinnen. Hij vindt er de duizenden in terug van de grootindustrieel en het penningske van de weduwe. Dit aan het einde van dit jaar nog eens in de gedachte te roepen is goed. Daar wordt men stil van.... en blij! In de brochure komt een alinea voor, die wjj speciaal onder Uw aandacht willen brengen. Het zijn deze zinnen. „Ook in de komende maanden zal Overzicht der werkzaamheden verschenen. Er is nu nog 20 millioen in reserve» 's-GRAVENHAGE, 22 December. „Dank u", zegt het oranje titelblad van een brochure van het Nationale Rampenfonds, die dezer dagen het licht zal zien. Prins Bernhard, die tot dit boekje een voorwoord schreef, zegt hierin o.m., dat de inhoud van het geschrift getuigt van de geestkracht en naasten liefde van ons volk. Op summiere wijze wil het een beschrijving geven van de spontaniteit en milddadigheid, waarmede werd gegeven, alsmede van de bui tengewone hulpvaardigheid, welke werd betoond en de inspanning, welke velen in den lande en ook van buiten onze grenzen zich hebben willen getroosten om de vele en velerlei noden in de rampgebieden te helpen lenigen. De organisatie- en apparaatskosten van het Nationale Rampenfonds zijn uiterst gex'ing geweest, omdat bestuur, raad van advies en commissie voor fi nanciële aangelegenheden (bankiers), alsmede de directeur hun taken belan geloos verrichtten. Negen werkgroe pen, die adviezen en richtlijnen op stelden, belastten zich doorgaans te vens met administratie en controle. De Ned. Ver. voor Maatschappelijk Werk had hierin een belangrijk aan deel. Tal van grote organisaties en vele vrijwilligers gaven veel spontane hulp. Het ministerie van Maatschappelijk Werk en de rampschadebureaux ver zetten enorm veel werk, evenals het ministerie van Financiën. Administra tieve controle werd verricht door de centrale accountantsdienst met in de aanvang belangeloze steun van Niva en Vaga. Aan memorie en reserveposten be schikt het Rampenfonds thans nog over ruim 20 millioen gulden. Het Nationale Rampenfonds heeft aan giften totaal 133.518.775.gulden ontvangen, waarvan uit Neder land f 12.965.125 van particulieren, f 28.159.494.van bedrijven en be drijf spersoneel, f 6.861.427.van ver enigingen, stichtingen enz., f 9.640.916 van overheid en overheidspersoneel, f 27.646.537 uit collecten, f 533.860.— van scholen, f2.021.917 door bemidde ling van persorganen, f 35.410.van veilingen, f 5.504.776.van de radio actie „Beurzen open, dijken dicht", f 11.545.van Doeve-kaarten, f 10.254 van de Ned. Antillen, f 633.685 van Suriname en f 335.984 van Nieuw- Guinea. Daarnaast ontving het Rampenfonds uit het buitenland in geld f 39.158.025 uit meer dan dertig landen. Dit bedrag behelst uitsluitend die giften, die via de regering of het Rode Kruis aan het fonds ten goede zijn gekomen en niet die, welke aan andere binnenlandse organisaties voor de getroffenen zijn gezonden. DE KOSTEN, Voor de kosten van de directe hulpverlening door overheids- en militaire organisaties werd geen be roep op het fonds gedaan. Particuliere organisaties stonden voor uitgaven, die zij niet uit eigen middelen konden putten. Zij ontvingen tot heden teza- er grote behoefte bestaan aan goed I men een crediet van f 2.300.000. geordend jeugdwerk, vooral in die I Voor noodvoorzieningen werd aan de gebieden waar het gemeenschapsle- j Commissarissen der Koningin in de ven noe gedesorganiseerd is en waar drie zwaarst getroffen povincies een ven nog gedesorganiseerd is en waar bedrag van f 2 5 miuioen beschikbaar voor de jeugd geen ontspannmgsmo-1 gesteld. De evacuatiekosten in de eer gelijkheden bestaan. Een project ste drie weken kwamen voor rekening daarvoor wordt thans uitgewerkt. De Ivan bet Rampenfonds. Hiervoor is een kosten kunnen dan ook nog niet ge- bedrag van f 4.3 millioen uitgetrokken. Het geld werd besteed voor zakgelden raamd worden. Hierbij zal tevens en voor bijzondere uitgaven aan worden bezien of het mogelijk is, nu schoeisel, kleding en dekking, welke de gehele sociale structuur in deze I niet uit ingezamelde goederen beschik- gebieden aan veranderingen onder-1 baÏÏl»kwla™e°'n j I Het aanvullen van de rampen- hevig is, algemene voorzieningen te I depots zal vermoedelijk op f 300.000.- treffen, waaraan weliswaar vroeger komen. Voor schade bij hulpverlening ook behoefte heeft bestaan, maar I sun boten, auto's, inventaris daarvan welk onverwijld dienen te worden en?j' za* ongeveer een half millioen u ,j gulden worden uitgekeerd, getroffen uit hoofde van urgentie". Het sociaal en cultureel herstel kan, Naar ons gevoelen is de redactie van V0CT wat ^et uitzenden der emmer- -AT.--X iit- xen bezemploegen, het aanstellen van deze alinea niet bijster gelukkig, want I gezinsverzorgsters en maatschappelijke men zal onmiddellijk de vraag gaan werksters betreft, op acht ton worden stellen of „het uitwerken van een pro- geraamd. Vijf millioen is voorts ge- ject voor geordend jeugdwerk in de r®s®rveerd voor kerken, kerkelijke in- i.- j i stellingen, verplegmgs- en verzor- rampgebieden en het „treffen van al- gingsinstellingen, die in financiële gemenere voorzieningen voor de ver- moeilijkheden zijn geraakt. Voorlopig anderde sociale structuur" wel tot de I zijn voorschotten verstrekt. Eén milli- taak van het Rampenfonds behoren. I oen is afgezonderd voor allerlei sociale Wie verder leest wordt daarin wel I 6 Voor "het uiteende^f^kn kinderen weer gerustgesteld: al het jeugdwerk naar herstellingsoorden werd 130.000 en al het sociale werk zijn tot dusverre I gulden uitgetrokken. Voor het uitzen- uitgevoerd in nauw overleg zowel met de^ van 7000^ kinderen^jraar^ vacantie- de betreffende afdelingen der ministe ries als met allerlei buiten de ambte lijke sfeer liggende organisaties. De Centrale Raad voor Kinderuitzending, de Nederlandse Jeugdgemeenschap, enz. hebben steeds een belangrijke kampen werd rond f 260.000 besteed. HUISRAADSCHADE. Vijftig millioen gulden is thans uit betaald aan huisraadschade voor onge veer 50.000 gezinnen. Naar schatting zullen de totale kosten voor huishoud- schade tachtig millioen gulden bedra- stem in het kapittel gehad. En over het I &en- Voor zover de bevolking kan te- eventueel nog uit te voeren winterpro- ject wordt dan ook gezegd, „dat het in de bedoeling ligt het practische werk te doen uitvoeren door daarvoor ge- eigende, reeds bestaande organen". Desondanks menen wij bij deze ali nea even een rode streep te moeten zetten. Het Nationaal Rampenfonds is er om de nood tengevolge van de ramp te lenigen en het kwijt zich van deze taak op een wijze die nauwelijks te verbeteren is. Als een van die taken ziet men het weer op gang helpen van het jeugdwerk en van het gehele so Voor uitkeringen op lange termijn aan gezinnen, wier kostwinners zijn omgekomen, in het bijzonder dus aan weduwen en wezen en aan hen, die tengevolge van de ramp inva lide werden, is dertien millioen ge- severveerd. Een regeling voor deze uitkeringen ligt gereed, doch de uitvoering wacht nog op de ont vangst van volledige gegevens om trent de financiële situatie der des- betreff enden. Alle noden bleken niet onder streng omlijnde regels te stellen. In gevallen van bijzondere nood werd door het B. op Z., 21 Dec. Twintig kalkoenen zijn vanmiddag in de binnenstad van Bergen op Zoom tot veler vermaak aan het win kelen gegaan. De dieren, bestemd om tijdens de feestdagen heerlijk dampend op verzorgde tafels te komen, voelden er niets voor dit lot te ondergaan. Toen de auto, waarin de kal koenen geladen waren, bij de poelier aankwam en de laadbak geopend werd, namen ze één voor één snel de benen. Men had de dieren n.l. niet in kratten gestopt, doch vrijelijk in de laad bak laten rondlopen. In een om mezien waren de vogels klap wiekend op het drukste gedeelte, n.l. het Vierkantje, terecht ge komen. Enkelen wisten met een fraaie solovlucht neer te dalen op een kozijn van een winkelpand. Er gens anders sneuvelde een ruit. Van alle. kanten begon men jacht te maken op de voortvluchtige dieren. Eén werd overreden en anderen vlogen winkels binnen, omdat het te druk op straat was. Tenslotte slaagde men er met Vereende krachten in de dieren in een garage te jagen, waar hen de ■órijheid ontnomen werd. J De mijnwerkers in de Borinage heb ben Dinsdagochtend het werk hervat en de toestand is weer normaal. Alleen in de kolenmijnen van de „Charbonnages du Levant et des produits de Flenu" wordt nog gestaakt. Binnenkort acht uur per week uitzenden. Radioluisteraars moeten mee helpen de zaak te financieren. KOPENHAGEN, 22 Dec. - De financiële commissie uit het Deense parlement heeft haar goedkeuring gehecht aan een voorstel van de minister van Onderwijs tot het verstrekken van gelden voor uit breiding van de Deense televisie. Hierdoor zal de televisie in Dene marken, na een experimentele pe riode van ongeveer drie jaar, een permanente instelling worden. De financiële commissie heeft de minister van Onderwijs gelden ver leend, die nodig zijn voor uitbreiding van de zendtijd van drie tot acht uur per week en het bouwen van nieuwe zenders in Kopenhagen, Odense en Aarhus, waardoor de ontvangst ook buiten Kopenhagen mogelijk wordt. De commissie is accoord gegaan met een voorstel van minister Bomholt em de radioluisteraars de uitbreiding van het televisienet over het gehele land te laten financieren door de luister bijdrage van 15 kronen te verhogen tot 20 kronen per jaar. Voorts zal een „familieluisterbijdrage" van 30 kro nen worden uitgevoerd. Deze bijdrage dient te worden betaald, indien meer dan één radiotoestel in een huls aan wezig is. Op deze wijze hoopt men 'n bedrag van ongeveer vijf millioen kronen voor de televisie-uitbreiding te vergaren. De Deense staatsomroep zal uit het „overschotfonds luister bijdragen" 5.5 millioen kronen lenen, waarvan 4.7 millioen is bestemd voor de bouw van nieuwe zenders en de aanschaffing van moderne appara tuur. KIJKGELD. Er zal met ingang van Juni 1954 dagelijks een programma van een uur en voorts eenmaal per week een jeugdprogramma worden uitgezonden. De kosten hiervan worden geraamd op ongeveer drie millioén kronen per jaar (één kroon is ongeveer f 0.55). Het kijkgeld blijft gehand haafd op 50 kronen per jaar. Er zijn in Denemarken thans bijna 900 ontvangtoestellen geregistreerd, voornamelijk in Kopenhagen, omdat men elders in het land de televisie programma's niet kon ontvangen. Het waren voornamelijk de Zweden die in de afgelopen drie jaar van de Deense experimentele televisiepro gramma's, hebben geprofiteerd. Door de bouw van nieuwe zenders hoopt de minister van Onderwijs dat over vijf jaar het aantal ontvangtoestellen 50.000 zal bedragen. Maximumsnelheidsbepaling overbodig 's-GRAVENHAGE, 22 Dec. Naar het oordeel van de K.N.A.C. is het niet nodig de enkele jaren geleden inge trokken maximumsnelheidsbepaling weer in te voeren. De organisatie meent echter, dat veel afhangt van het gedrag van het snelverkeer en van het inzicht van de bestuurders. De K.N. A.C. doet daarom een beroep op de chauffeurs steeds conform de voor schriften hun snelheden te verminde ren en vooral bij duisternis, mist of natte wegen voorzichtig te rijden. Voorzichtigheid is ook geboden bij het passeren van wegkruisingen, waar in de bebouwde kommen zich hel grootste gedeelte van ernstige onge lukken afspeelt. Vervoerscijfers met .sprongen omhoog Volgend jaar beschikt het bedrijf over 91» merendeels zeer moderne vliegtuigen. 's-GRAVENHAGE, 22 December. Het j'aar 1953 heeft wat de ver- voersresultaten van de K.L.M. betreft een gunstige ontwikkeling te zien gegeven in vergelijking met 1952 is de productie van ton/kilometers met 14 toegenomen, hetgeen te danken is aan de vlootuitbreiding met zeer moderne vliegtuigen. Wanneer alle bestellingen zullen zijn uitgevoerd zal de K.L.M., reke ning houdend met de verkoop van vijf Constellations en drie Convairs 240, in 1954 beschikken over een vloot van 91, merendeels zéér moderne vliegtuigen. Het aantal door de K.L.M. vervoer de passagiers in 1953 was groter dan ooit te voren, n.l. circa 604.000, het geen ongeveer 17 meer is dan 1952. Tot deze stijging heeft bijgedragen de verdere uitbreiding van de toeristen klasse, die reeds in 1952 over het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan werd ingesteld en die in April j.l. ook op de Europese luchtdiensten en op enkele trajecten naar het Nabije Oosten werd ingevoerd. Voor al op deze laatstgenoemde luchtdien sten en die naar Duitsland, Oosten rijk, Milaan en Nice is het resultaat van de toeristenklasse naar de K.L.M. bericht, opmerkelijk geweest. Het aantal passagiers dat op het Euro pese luchtnet werd vervoerd is dit jaar dan ook met puim 50.000 of wel 20 toegenomen. De invloed van de in 1952 op de Noordatlantisehe lucht- routes ingestelde toeristenklasse deed zich ook dit jaar gelden, hetgeen blijkt uit de toeneming van het vervoer op de diensten naar New York met bijna 27 en op die naar Montreal Mexico Curagao waar een stijging van 39 valt waar te nemen. De resultaten van de diensten naar Tehe Ingezonden Mededeling (adv.) kunt U blussen in de kiem. Neem simpelweg een of twee Rennies langzaam laten smelten op de tong en het leed is bezworen. Onmid- dellijkl Geen wonder dat U voor en na mensen ontmoet die steevast Ren nies bij zich hebben praktisch en hygiënisch verpakt. En onopgemerkt in te nemen, zonder water of wat ook, HITTEGOLF IN OOST-AUSTRALIË. PARIJS, 22 Dec. In Oost-Australië heerst een hittegolf, die zich vooral in de steden Sydney en Melbourne doet gevoelen. In Nieuw-Zuid-Wales is als gevolg van de hitte een bosbrand ontstaan, die over een oppervlakte van meer dan 400 vierkante kilometer woedt. Het geloei van de vlam men is tot tientallen kilometers in de om trek hoorbaar. NEW-YORK, 22 Dec. De Veilig heidsraad van de Ver. Naties heeft Maandagavond de stemming over een Westelijke resolutie, waarin generaal- majoor Bennike, stafchef van de V.N.-eommissie voor toezicht op het bestand in Palestina, wordt gemach tigd te trachten een oplossing te vin den voor het geschil tussen Israël en Syrië, over de rivier de Jordaan, uit gesteld tot Dinsdag. Het besluit werd genomen, nadat de Sowjet-afgevaardigde, Wysjinsky, felle critiek had geleverd op de door Engeland, Frankrijk en de Ver. Sta ten ingediende resolutie. Hij stelde voor Israël en Syrië onderling te laten trachten een regeling voor het ge schil te vinden Syrië heeft n.l. ge klaagd over het graven van een ka naal door Israël in de gedemilitari seerde zone. De Israëlisch-Jordaanse gemengde bestandscommissie heeft Maandag zowel Israëlals Jordanië veroor deeld wegens „agressie" en schen ding van het bestand. Op een spoed vergadering werden twee resoluties waarin de veroordelingen waren vervat, aangenomen in verband met een grensincident op Woensdag j.l.; waarbij Jordaniërs op Israëlisch gebied twee Israëlische officieren vermoordden en beroofden van hun wapens en een incident op Vrijdag, waarbij een officier van gezondheid van het Arabische Legioen door Israëliërs werd gedood. ciale en culturele leven in de rampge- Rampenfonds tot op heden f 40.000 bieden. We zijn het daar geheel mee I uitgegeven. Het is nog niet bij bena- eens. Maar zo gauw als men „projecten I de^n§ te zeggen, tot Welke hoogte dit f bedrag zal oplopen, daarvoor gaat uitwerkengaat het1 Fonds te ver. Dan komt het op een ter Hierop aansluitend zullen, boven de rijksuitkeringen, in bepaalde gevallen rein dat het zijne niet is. En precies I aanvullende uitkeringen worden ge- hetzelfde geldt voor de veranderde so- I daan aan tien, die geheel of gedeelte- I lijk aangewezen waren op inkomsten Ciale structuur, ook hier kan het Fonds uj(- een direct 0f indirect door de wa- geen initiatiefnemer zijn. En het is tersnood getroffen eigen bedrijf. Voor zelfs de vraag of het juist is dat het deze uitgaven is voor het eerste jaar Fonds in deze finaciële hulp verleent, een bedrag van f 1.9 millioen geraamd. Voor zover het nartieulier initiatief dit Nlet kan worden gezegd of op dit punt Voor zover het particulier initiatie! dit nog op venjere uitkeringen kan wor met kan volbrengen, ligt hier een taak den gerekend, voor de overheid. Die in deze gecon troleerd wordt door de volksvertegen woordiging. Het Nationaal Rampen fonds moet buiten de politieke sfeer blijven dat kan alleen als men geen sociale toekomstplannen gaat maken. Donaupont kwam in de vaart. AMSTERDAM, 21 Dec. Met een I harde klap gleed de Donaupont van-1 ochtend wat onwennig tegen de stei ger aan de Noordzijde van het Noord zeekanaal bij de Hembrug en in een j luid claxonconcert van de bijna vijftig auto's, waaronder enkele zeer zware I vrachtwagens, uitten de automobilisten sidieerde kweekschool worden beschouwd UTRECHT, 21 Dec. Onder voorzitter schap van mr T. A. van Dijken te 's-Gra- venhage heeft de bond van Prot. Chr. Kweekscholen te Utrecht zijn jaarverga dering gehouden. Vrijwel alle besturen waren vertegenwoordigd. Mr J. J. Hangelbroek te 's-Gravenhage, directeur van het bureau van de bond, hield een inleiding over verschillende punten, welke verband houden met de in voering van de nieuwe kweekschoolWêt, waarop een levendige discussie volgde. Inzonderheid werd uitvoerig besproken het vraagstuk van de adoptie van tot nu toe niet gesubsidieerde kweekscholen als die te Krabbendijke door gesubsidieerde kweekscholen. Hierbij zou de niet-gesub- hun vreugde over het volbrengen van de eerste snelle overtocht in slechts enkele minuten waardoor de ver voerscapaciteit aldaar aanzienlijk is vergroot en versneld. Een der oudste rijksponten zal nu de bedreigde overtocht nabij Velsen te hulp snellen, zodat ook dit punt gedurende de tijd, dat de tunnel nog niet gereed is, groot voordeel onder als parallelklassen van de adopterende gesubsidieerde school, voor welke paral Ielklassen het rijk dan subsidie zou ver lenen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is bereid zijn medewer king tot zodanige subsidiëring langs den omweg te verlenen. De mee,ste vertegen woordigers der kweekscholen zagen ech ter overwegende bezwaren in een adoptie, vindt van het inleggen der Donaupont, waarbij de gesubsidieerde kweekschool doordat daar van begin 1954 af gere- tegenover het rijk ten volle de verant- •li i». a a I II/OiirrlolnlrKrtl»! er/-*»» /1-nn tiaa*. »tt/*11i'/>L4 geld met vier ponten zal worden ge varen. woordelijkheid zou dragen voor wellicht veratgelegen z.g. parallelklassen, welke in wezen zelfstandige kweekscholen zijn. RUSLAND is bereid met Ame rika over het gebruik van atoomenergie te praten. De Sowjets hebben blijkbaar niet zon der meer het voorstel van president Eisenhower, gedaan in zijn rede voor de Ver. Naties, willen ver werpen. Hoewel men verheugd kan zijn over zoveel bereidwilligheid van communistische kant, is het zeer gevaarlijk al te vroeg „hoera" te roepen. Inderdaad, het is een stap in de goede richting, dat Rusland niet alleen bereid is straks in Berlijn de Westelijke grote drie te ont moeten om over de toekomst van Duitsland en Oostenrijk te praten, maar nu ook met Amerika langs gewone of geheime diplomatieke kanalen, wil spreken over Eisen howers plan. Doch anderzijds moet men er niet blind voor zijn, dat de Russen zoveel oude koeien uit de sloot hebben gehaald in de 3000 woorden tellende nota, dat de kans op succes wel gering wordt ge acht. Wat was de bedoeling van de voor stellen van president Eisenhower om een atoompool te vormen? Natuurlijk heeft in de eerste plaats de gedachte voorgezeten, dat de spanningen in de wereld dienen te worden verminderd. Maar daarbij komt toch wel het feit, dat iedereen leeft bij de gedachte stel dat er een oorlog komt, waarbij men van atoombommen gebruik zou maken, dan wordt ons bestaan der-, mate bedreigd, dat niemand zich meer enige illusies kan maken, een atoom oorlog te overleven. Leeft deze angst in Europa, ook in Amerika houdt men het hart vast, wanneer een nieuwe oorlog zou uitbreken. Tot op heden waren de Ver. Staten grotendeels on bereikbaar voor een vijand, maar dat. gaat nu met alle moderne wapenen niet meer op. Men houdt het voor goed mogelijk, dat aanvallen met vliegtuigen of raketten op de Ver, Staten kunnen worden gedaan. Eisenhower wil de mensheid van de angst voor het atoom afhelpen. Rus land voelt daar ook veel voor. Wys jinsky heeft bij tal van gelegenheden betoogd, dat er een verbod van het ge bruik van atoomwapens moet komen. Maar de standpunten bleken lijnrecht tegenover elkander te staan. Wilde Rusland eerst een verbod en daarna controle, Amerika stond er op, dat men eerst door middel van een con- tröle tot een inventarisatie zou gera ken en daarna een verbod zou instel len. De Russen hebben Eisenhower al onmiddellijk verweten, dat hij in zijn rede met geen woord over de Russi sche wil een verbod van atoomwapens af te kondigen, heeft gerept. Dit is met opzet gebeurd. Eisenhower wilde via iets nieuws op de duur toch komen tot een verbod der wapens. Wanneer men eenmaal gezamenlijk de studie van het gebruik van het atoom voor vredesdoeleinden ter hand gaat nemen, dan zal men vanzelf tot het inzicht ko men, dat er een absoluut verbod moet komen. De geleerden moeten tot het inzicht komen, en de machthebbers in de diverse landen eveneens, dat het veel nuttiger is de kapitalen, die thans voor het onderzoek naar gebruik van atoom- en waterstofbommen, worden uitgegeven, te besteden voor vredes doeleinden. De macht van het atoom wordt nog maar al te weinig uitgebuit. Het kan een zegen zijn voor de mensheid en een nieuwe evolutie teweeg brengen. Maar, zo is het standpunt van de Ame rikaanse president, men zal gezamen lijk moeten zoeken naar wegen om het atoom voor vredesdoeleinden uit te buiten. Nu bljjkt uit het Russische antwoord, dat de communisten wel willen pra ten, maar dat zij dan hun stokpaardje willen laten voortdraven. En wanneer zij aan dit stokpaardje onvoorwaarde lijk blijven vasthouden, d.w.z. wan neer er een gesprek tot stand komt, waarbij de Russen eerst een verbod van de atoombom willen bespreken, dan is de conferentie al bij voorbaat tot mislukking gedoemd. De Russen zullen zich er rekenschap van dienen te geven, dat men slechts tot overeenstemming zal kunnen ko men, wanneer zij de „nuttige omweg'! die president Eisenhower heeft aan gegeven in zijn rede, mee willen be wandelen. Het is hierin dat de groot ste moeilijkheid gelegen is. Laten we hopen, dat de Russische wil om tot samenwerking te komen op het gebied van atoomenergie oprecht is, waardoor er uit de Amerikaanse suggesties meer goeds, dan kwaads voor de we reld kan voortvloeien. ran en naar Johannesburg zijn, zo deelt de K.L.M. mede, eveneens gunstig. HET LUCHTNET. Het luchtnet, dat thans 212.156 km lang is, onderging in de loop van 1953 enige uitbreiding met de opening van enkele nieuwe lijnen. Het aantal steden Lr het K.L.M.- luchtnet opgenomen bedraagt thans 102 in 67 landen. In West-Indië, waar de K.L.M. een intensief luchtnet exploiteert van 13.000 km met 25 steden in 20 lan den en eilanden ontving de Neder landse luchtvaartmaatschappij voor de tiende achtereenvolgende keer het veiligheidscertificaat van de inter- American safety council. Op dit ogen blik vliegt de K.L.M. naar 34 plaat sen op het Westelijk halfrond. De diensten naar het Verre Oosten en in het bijzonder naar Sydney, heb ben zich gunstig ontwikkeld en kon den soms de vraag naar vervoer nau welijks verwerken. VRACHTVERVOER. Het luchtvrachtvervoer steeg met 3 Vervoerd werden 14.800.000 kg vracht tegen 14.300.000 kg in 1952. In de weken, die volgden op de ramp nacht van 1 Februari heeft de K.L.M. niet minder dan 360.000 kg hulpgoe deren uit meer dan 30 landen aan gevoerd. De vervoerswaarde van deze goederen bedroeg ruim tien millioen Het bedrijf bijzondere vluchten heeft zich in 1953, dank zij de vlootuitbrei ding, ruimer kunnen bewegen. Het aantal uitgevoerde chartervluchten gulden. bedroeg in 1953 325 tegen 220 in 1952, een toeneming van bijna 48 Daar naast werden door het bedrijf 86 emigrantenvluchten uitgevoerd, t.w. 62 naar Canada, 19 naar Australië, 3 naar Nieuw-Zeeland en 2 naar Rhodesia met in totaal 5168 emigran ten. Het aantal employé's, in dienst bij de K.L.M. bedraagt thans 13.545, waarvan er 4352 in het buitenland werkzaam zijn. Het vliegend perso neel bestaat uit 1340 man onder wie 520 vliegers. 91 procent van onze invoer gedekt door uitvoer. 's-GRAVENHAGE, 21 Dec. Vol gens de door het Centraal Bureauvoor de Statistiek samengestelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in November 1953 f809 milli oen (vorige maand f 813 millioen), ter wijl voor een waarde van f738 milli oen) (vorige maand f 806 millioen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 91 (vorige maand 99). Naar de „Echos de France" meldt, zuilen van 1 Januari 1954 af in alle Nederlandse postkantoren abonne menten kunnen worden genomen op Franse couranten en tijdschriften. Deze abonnementen zijn betaalbaar in Nederlands geld. foenqjb ant DONDERDAG 24 DECEMBER 1953. HILVERSUM I. (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 Kerstrede van Zijne Heiligheid Paus Pius XII. 11.30 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.30 12.33 Land- en tuinb. med. 12.3312,40 Wij van het land). 12.00 Zonnebloem- Kerstfeest. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Alt en piano. 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Moderne kamermuz. 14.25 Gram. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Gram. 15.40 Strijkkwart. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Strijkork. 18.05 Voor dracht. 18.20 Gram. 18.35 Raadhuis-praat. 18.45 Kerstboodschap Leger des Heils. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Kerstwijding. 19.30 Kapelkoor en sol. 20.00 „Dat is het juist20.30 Kerstcantate. 21.15 Radio- krant, 21.35 Collegium. Musicum Itali- cum. 22.15 Alt, hobo en orgel. 22.45 Nws en SOS-ber. 23.00 Ned. Herv. Kerstnacht dienst. IKOR: 24.00 Ned. Herv. Kerst nachtdienst. HILVERSUM II. (298 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 15 Gram. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Uit- wisselingsprogr. Frankrijk. 12.00 Zang en piano. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.50 „Uit het bedrijfsleven". 13.00 Nws. 13.15 Med. en gram .13.20 Promenade ork. en solist. 14.00 ,Van twee engelen die in de Kerstnacht het gloria meezongen", hoorsp. 14.25 Gram. 14.30 „De vooravond van Kerstmis te New York". 15.00 Voor de zieken. 15.45 Gram. 16.10 „De Kerstrit", hoorsp. 16.25 Gram. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Regeringsuitz.: Ds I. S. Kijne: „Nieuw Guinea's volk in de nieuwe tijd". 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Rep. en gram. 18.40 Oude kerstliederen. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 „De familie Gre gory", hoorsp. 22.35 Kamerkoor. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Kerstliederen, KRO: 24.001.30 Plechtige nachtmis. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.20 Idem. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Tweede Nocturn v. d. Kerstnacht- wake. 15.30 Koorzang. 16.00 Gram. 16.05 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 Kerstliederen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Kerst liederen. 20.10 Missiemontage. 20.40 Verz. progr. 21.15 Kamermuz. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.35 Kerstliederen. 23.00 Nws. 23.05 Tweede Nocturn v. d. Kerstnacht- wake. 23.3000.01 Kerstwake en Plechti ge Nachtmis.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3