T ZEEUWSE PLAKKEBORD r - 'T SPIEGELTJE Gereformeerde Gemeente van Goes nam kerkgebouw in gebruik ZEELAND KRIJGT TWAALF FARMALL CUB-TREKKERS. BODE GAAT MET PENSIOEN Molen van de Markt jTerneuzen garandeert 650.000 gulden Uitmuntend door stijl en eenvoud bij 'sHeer Arendskerke NOTEERT U Duivendijke spreekt zich uit voor busverbinding Subsidie voor culturele vereniging Lammerenburg* Districtsvergadering N*C.L.B* te Zoutespui Woensdag 23 December 1953 ZEEUW F ""T DAGELAD Pagina 2 Provincie zal hem missen verdwenen Bode Bal, klein maar vin nig, heeft voor 't laatst de portefeuille met kabi netsstukken getorst. De Provinciale Griffie van Zee land moet het vanaf morgen zonder hem doen. Bode Bal gaat met pensioen. De tele foon zal hem niet meer sto ren en hij zal de bezoekers niet meer voorgaan naar de kamer van de Commissaris of van de Griffier. Bal is een stuk Provinciaal Be stuur. Vanaf 1916 diende hij de Griffie. Een bode-kamerbewaarder als de heer Bal kan uren lang vertellen over wat hij allemaal heeft meegemaakt. Over zijn chefs (oude en nieuwe) heeft hij een dui delijk oordeel. Maar dat drukken we natuurlijk niet in de krant af! Bal heeft humor en dat is toch wel 'n belangrijk ding voor een bode. Hij heeft ons wel eens foto's laten zien uit de tijd, toen hij nog in vol ornaat was. Veel goud en strepen. In Middelburg dachten ze soms, dat hij de één of an dere generaal was. Soldaten Sprongen voor hem in de houding en Bal groette be leefd terug. Het ambts- costuum is nu heel wat een voudiger. Je haalt er de bode niet meer uit. Bal vindt dat wel goed, want het was toch eigenlijk niet leuk, dat ze hem voor een hoge militaire piet aan zagen. Ontelbare malen is Bal op gemeentebezoek geweest. Onder vier Commissaris sen heeft hij gediend: ze waren stuk voor stuk an ders. Maar die eerste tijd had toch wel bijzondere be koring. Auto's werden nog niet gebruikt. Met zijn ho ge hoed onder de arm ging hij naar het station. Aan de grens der te bezoeken ge meente stond de koets ge reed. Bal moest boven op de bok plaatsnemen. Soms moest hij een touwtje om zijn „hoge zije" binden van wege de wind. Hij werd 'n bekende figuur en wie zal zeggen, welk deel der toe juichingen hem en welk deel zijn baas, de Commissa ris, gold? Die romantiek is er al jaren af. 'tGaat nu met de auto. En de hoge hoed komt er niet meer aan te pas Niemand weet hoeveel brieven er in de loop van die 37 jaar door de vingers van Bal zijn gegaan, 's Is een zeer respectabel aantal. En hoeveel telefoontjes hij gepleegd heeft? Af en toe heeft hij wel eens heel le lijke dingen van de tele- Eindelijk en te langen foon gezegd. leste is het 'molentje op de Bode Bal is nog fit. Dat Middelburgse Markt afge- padvinder-k' lenders erin. Voor Stichting Prot. Ziekenzorg TERNEUZEN, 22 December De gemeenteraad van Terneuzen heeft he denavond besloten een nadere garantie te verlenen van 650.000 gulden voor een geldlening aan te gaan door de een padvindster een Stichting Prot. Ziekenzorg ten behoe- pakje weggenomen met 40|ve van het in aanbouw zijnde zieken Wie was zo laf? In Vlissingen heeft een I onbekende uit de fietstas huis te Terneuzen. komt van de gymnastiek, broken: "Weinigen zullen dat Die kalenders kosten geld. Ia^dr^^ento^T^euzen die hem even bekend maak- h„tr„,rr»n h.t washrt gemeenten terneuzen, te als zijn werk voor de Provincie. De mensen van „Achilles" vooral weten zijn verdiensten te waarderen. De gymnastiek laat hij niet in de steek. Maar achter zijn ambtelijk leven wordt nu een punt gezet. Bode Bal: nog vele jaren! Het requiem De Goese Oratoriumver eniging deelt ons mede, dat als solisten zullen optreden bij de uitvoering van het Requiem van Von Brucken Fock op I Februari in de Grote Kerk te Goes, ter herdenking van de waters noodramp Mea Naberman, sopraan; Watty Krap, mez zo-sopraan;. Annie Woud, alt; Wiebe Drayer, tenor; Laurens Bogtman, bas. „Wij hebben het stellige vertrouwen, dat bij deze personen de solistische medewerking in goede han den is; hun reputatie is, naar wij vernemen, daar voor een waarborg", aldus schrijft de secretaris na mens het Comité van Voor bereiding. betreuren, want het was het tegendeel van een verfraai ing. Maandagmiddag ver scheen een kraan wagen, die de houten bovenbouw er met een ferme zwaai af haalde en op een vracht Wie deed het en is nu zo Axel, Hoek en Zaamslag een nieuwe eerlijk ze terug te bezor- aanvullende garantie gevraagd worden van een millioen gulden. Het is n.l. gebleken, dat de bouw kosten van het ziekenhuis zijn geste gen van 3,6 millioen gulden tot 5.4 gen? Het kan nog voor het Nieuwjaar begint. auto neerzette. Die bracht Lectuur Poor Kortgene n»fflioen gulden, het geval naar de Stads- het langzamerhand echt schuur, waar het wordt op- w;nter begint te worden en de mensen 's avonds bij de EmStïg aUtO Oligeval kachel wat rust gaan zoe-1 1 J ken, heeft de gemeente Kortgene, die de dorpen Kortgene, Kats en Colijns- plaat omvat, besloten een leesbibliotheek te stichten. Iedere inwoner kan lid wor geborgen. Aangezien nie mand belangstelling voor het molentje bleek te heb ben, geschiedde de afbraak door de gemeente. Gisteren hebben arbeiders de ste nen onderbouw gesloopt. Het zicht van de Markt is nu weer heel anders gewor den. Het molentje was al lang in het stadsbeeld op genomen, maar het ontluis terde toch de omgeving, vooral omdat het vlak te genover het monumentale Stadhuis stond. Be vreem delingen, vooral de Belgen, zullen het het volgend jaar missen. Want het was voor velen de eerste koopgele genheid van souvenirs en snuisterijen. Er zijn goede GOES, 22 December Hedenmid dag is op de Rijksweg bij 's-Heer Arendskerke de aannemer van der den tegen slechts een rijks- I Wey uit Rotterdam met zijn auto over daalder contributie pér jaar de kóp geslagen. Van twee medepassa- voor welk bedrag er weke-1 üiers, het echtpaar v. d. Pelt uit Rot- lijks twee boeken voor vol- terdam, die op weg waren naar Mid- wassenen en een voor de delburg waar zij bij hun dochter zou- jeugd worden verstrekt, den gaan logeren, werd de vrouw ern- Men beschikt thans reeds stig gewond. Zij heeft vermoedelijk over 825 boeken voor vol- beide armen gebroken en kreeg een wassenen en 300 voor de ernstige hoofdwond. De bestuurder en jeugd en men is van plan er de echtgenoot der verongelukte dame nog wat bij te kopen. zaken gedaan en Molencomité heeft bij gevaren! het wel ]~~\e werkgelegenheid in onze provincie zit lelijk in de knoop. Praat maar eens met een boer en u krijgt een serie klachten te horen, die allemaal hierop neerkomen, dat hij geen mensen kan krijgen. De moeilijkheden worden nu heel wat minder, doordat de winter voor de deur staat, maar de meeste boeren hebben het dit jaar zeer moeilijk gehad met hun personeel. De oorzaak iceet ieder: het herstel der dijken vroeg en vraagt honderden arbeiders. Die kunnen daar aanmerkelijk meer verdienen en dus laten zij de boer in de steek. Maar die boer komt ont zettend moeilijk te zitten en het is verklaarbaar, dat hij zijn mensen probeert te houden door hun meer te geven. Maar.... hy is gebonden aan de C.A.O., de afspraak tussen werkgevers en werknemers. Niemand weet het officieel van de ander, maar toch weet ieder het: velen trekken zich van de loonbepalingen der C.A.O. niets aan. En zo wordt het 'n kwestie van elkaar overbieden. Dit nu is funest voor een behoorlijke gang van zaken in de landbouw. In het aannemersbedrijf is het dito. Herstel en herbouw in de rampgebieden vragen vele handen. De toeslagen zijn hoog en dus komt de normale bouw in het gedrang. Zwarte lonen zijn weer de gewoonste zaak van de wereld. Wij schrijven dit nu wel, maar weten ook geen oplossing. Wel weten wij, dat, wanneer geen bijzondere maat regelen worden getroffen, het volgend jaar een her haling van het bovenstaande te zien zal geven. Een Zeeuwse aannemer vertelde ons, dat hij het wel heel mooi vind, dat de regering in 1954 65.000 woningen wil laten bouwen, maar dat wij blij mogen zijn, als het er 50.000 worden. Alleen maar, omdat er door het bijkomende werk in de rampgebieden op de ar beidsmarkt 20 procent personeel te weinig is! J Colijnsplaat. 25 Dec. 4.301 vlogen, uur. Concert „Soli Deo Glo ria" op muziektent in Voor- straat. Goes, 29 Dec. Hotel Cen-J traal, 9.30 u. Ledenvergade-1 ring Ver. tot Bevordering Bijenteelt afd. Z.- en N. Be-1 veland. Goes, 6 Januari, Prins vanl Oranje, 8 uur n.m. Voorlich- I tingsavond E.V.O. Vanaf 4 u. I expositie onderhoudsmate-1 riaal. Heinkenszand, 24 Dec. Ge-1 ref. Kerk 8 uur. Gemeen schappelijke adventsdienst. Voorgangers ds Klijn, Ned. Herv. pred. en ds Wiertse- ma, Geref. pred te Lewe- dorp; 28 Dec. Kerstavond Doormangroep N.P.V. Middelburg, 24 Dec. Noor- derkerk 8 uur. Liturgische Kerstdienst. Ds W. J. Meis ter. Zang Evangelisatiekoor. Scherpenisse, 24 Dec. 7.30 uur. Kerstfeestviering Ned. Herv. Vrouwenvereniging; 26 Dec. 6.30 uur Kerstfeest Zondagsschool. St. Laurens, 2 uur, raads- gadering, 28 December. Vrouwenpolder, 24 Dec., Ned. Herv. Kerk 9 u. n.m. Kerstzangdienst. Voorg. ds J. de Boer. bleven ongedeerd. De wagen is, vlak achter het spoor lijntje bij de hofstede van Almekin- ders geslipt, vermoedelijk doordat .er een band klapte en daarna over de kop geslagen en tegen een boom ge- Ontroerende offervaardigheid GOES, 22 December Omstreeks 700 mensen, leden va 1 de Geref. Ge meente van Goes en talrijke belang stellenden, zijn vanavond getuige ge weest van de ingebruikname van het fraaie nieuwe kerkgebouw, dat deze Gemeente heeft doen bouwen aan de Beatrixlaan. Een stemmige plechtig heid waarin grote dankbaarheid en ootmoed jegens de grote Gever tot uit drukking kwam: „Dit is van de Here geschied en het is wonderlijk in onze ogen", dat was immers de tekst waar mee de voorganger, Ds Honkoop, de in leiding tot zijn preek markeerde. En ook in zijn tekst zelve overheersten de dankbaarheid en de ootmoed. Zijn keu ze was n.l. gevallen op de woorden uit Psalm 118: „Dit is de dag die de Here gemaakt heeft, laat ons op dezelve ons verheugen en verblijd zijn. Och Here, geef nu heil, och Here, geef nu voor spoed. Gezegend zij hij die daar komt in de naam des Heren". In zijn predikatie greep Ds Honkoop terug naar de bouw van de tweede tempel na de terugkeer uit Babel en naar de beurtzangen, die priesters en feestzangers elkaar toezongen bij het ingebruiknemen van deze tempel, die schoner was dan men zich had voorge steld. De prediker greep echter vooruit, naar het Kerstfeest. "Want ook dit is een dag die de Here gemaakt heeft; een dag waarop Hij ons zegt dat Hij tot ons komen en in ons hart woning maken wil. En dat kan alleen als ons hart gebroken en onze geest verslagen meezonden Mededeling «Adv t HAZET. BEDDEN. EN STAALWARENf ABRIEKEN IE ZEVENBERGEN Vergadering Dagelijks Bestuur Z. L. M, De raad van Duivendijke heeft zich uitgesproken voor de busverbinding mits gereden wordt met een voldoend aantal bussen. Besloten werd f 0.25 per inwoner bij te dragen voor de her stelcommissie, gevormd uit de Vereni ging van Burgemeesters en Secreta rissen op Schouwen-Duiveland. Met algemene stemmen werd beslo ten toe te treden tot de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten en deel te nemen in het maatschappelijk kapi taal door aankoop van één aandeel, groot f250. De raad besloot zich garant te ver klaren voor de betaling van de rente en aflossing van eervcloor de Stichting Rusthuizen Westelijk Schouwen aan te gane geldlening ad f 560.000, onder voorwaarden, dat de financiële ver plichtingen worden geregeld in de sta tuten van de Stichting, dan wel bij ge meenschappelijke regeling tussen de deelnemende gemeenten en dat de ge meente in het bestuur zal zjjn verte genwoordigd. De voorzitter deelde mede, dat de verwoestingen door de ramp aan de drie begraafplaatsen in deze gemeen te, door de Dienst Algemene Begraaf plaatsen te Amsterdam zijn hersteld. Voor de begraafplaats Brijdorpe, die ongeschikt is, worden geen eigen gra ven meer uitgegeven, terwijl degenen die reeds grafruimte daar hebben aan gekocht, hun rechten kunnen over brengen naar de nieuwe algemene be graafplaats. Aan het einde der vergadering bracht de voorzitter hartelijk dank voor de medewerking en steun in het ramp jaar ondervonden en wenste allen ge zegende Kerstdagen toe en een goed uiteinde van 1953. Hierna sluiting. VR ~UWENPOLDER. Ontvanger benoemd. Maandagavond kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen o.l.v. burgemeester A. de Kam. De raad besloot aan de heer Den Daas te Druten een perceel bouwgrond in het zomerwo ningterrein in erfpacht te geven. Hierna volgde de benoeming van een ambtenaar -ontvanger. Na stemming bleek de heer C. P. Louws te Serooskerke (W.) thans werkzaam op de gemeentesecretarie te Oostkapelle gekozen te zijn; besloten werd dat hij tevens onbezoldigd ambte naar Burgelijke Stand zal zijn. Bij de rondvraag informeerde de heer J. Janse naar de benoeming van een secretaris. De heer G. de Vos vroeg door trekking van een electrische kabel naar de hofstede „De Put" van de heer C. Langebeeke. VEERE, 22 Dec. Bieten: Aange voerd tijdens de campagne werden 15.337.650 kg suikerbieten en 311.385 kg pulp. Gemeenteraad van Koudekerke. Hogere bijdrage voor „Het Groene Kruis". KOUDEKERKE, 21 December. De Vereniging Culturele Belangen Lam- merenburg krijgt, zoals reeds gemeld, voor 1953 een subsidie van f 150.in het exploitatie-tekort van de speeltuin en bet verenigingslokaal. De raad ging daarmede in zijn geheel accoord, maar niet dan nadat de heren J. YV. Christiaansen (V.V.D.) en K. van Sparrentak (A.R.) bedenkingen hadden ge opperd. Eerstgenoemde vond het doei prachtig, maar vreesde, dat er meer verenigingen gaan komen om bijdragen. De heer van Sparrentak waarschuw de er tegen een precedent te scheppen. De raad moet ook de zelfwerkzaam heid van dit soort verenigingen stimuleren. Het is erg betrekkelijk te spreken van algemeen belang. Er zijn meer verenigingen, die mooi, maar op zichzelf niet altijd noodzakelijk werk doen. Tenslotte is er geen controle op het werk der vereniging. Burgemeester J. L. Dregmans ver telde, dat een subsidieverzoek al twee jaar geleden werd voorbereid. B. en W. hebben toen onmiddellijk gezegd, dat er voorwaarden zouden gesteld worden, voordat zij een voorstel aan de raad zouden doen. Ontkend werd, dat hier 'n precedent zou worden ge schapen. De mensen van Lammeren- burg hebben de moed en de burgerzin kunnen opbrengen, aldus de burge meester, om een speeltuin in te rich ten, die zeer goedkoop werkt in ver gelijking met andere speeltuinen. Ook het verenigingslokaal kost het één en ander. Vanwege de afstand naar het dorp kunnen de bewoners van Lam- merenburg moeilijk aan het vereni gingsleven deelnemen. Een der voor waarden is, dat 50 tot 60 der con tributie aan beide objecten moet worden besteed, wil de vereniging voor gemeentelijk subsidie in aanmerking komen. Geheel tevreden waren beide raadsleden niet. De heer Van Sparren tak meende, dat het niet om de knik kers, maar om het spel gaat en dat bij subsidiëring door de gemeente de eigen offervaardigheid afneemt. En de heer Christiaansen vond een verenigings gebouw in Lammerenburg niet nodig, ïn het dorp staat een goed gebouw. GROENE KRUIS. Het voorstel tot subsidieverhoging aan „Het Groene Kruis" met f 1170. voor 1954 ontlokte de heer P. Flipse (V.V.D.) de vraag, of deze verhoging ook voor de andere gemeenten (Bigge- kerke, Meliskerke en Zoutelande) geldt. Hij koppelde de aanstelling van een tweede wijkverpleegster aan de bouw van een wijkgebouw waarvoor grond is aangekocht en critiseerde de grondpolitiek, die B. en W. voeren. F-erst werd de grond verkocht en nu moet die weer op voorwaarden worden teruggekocht. Burg. Dreg mans antwoordde, dat er geen aanvraag zou zijn ingediend, indien geen tweede verpleegster nodig zou zjjn geweest. GOES, 22 Dec. Zoals bekend, zal morgen een grote zending trekkers en landbouwwerktuigen in Nederland aan komen. In de laatstgehouden vergade ring van het dagelijks bestuur van de Z.L.M. werd hieromtrent medegedeeld, dat er volgens een voorlopige verdeling tenminste 140 trekkers, waarvan 12 Farmall Cub trekkers, die vooral ge schikt zijn voor de tuinbouw, in Zeeland zullen worden geplaatst. Verder bevin den zich in deze zending een zestal maaidors- en diverse andere werktuigen. ONGERUSTHEID. Door de loonsverhoging, die per 1 Januari ingaat, wordt het basisloon in de landbouw gebracht van 85 op 90 cent per uur, inclusief de 3 cent per uur, die bestemd is voor het bedrijfs pensioenfonds. De vergadering sprak naar aanleiding hiervan haar ongerust heid uit over het weghalen van de vaste arbeiders van de bedrijven en besloot een onderzoek in te stellen naar de klachten die dienaangaande heersen. TUINBOUW. Engeland heeft de invoerrechten op diverse producten verhoogd en tevens het liberalisatie-percentage hoger ge maakt. Dit is voor sommig groenten zeer schadelijk. Het cintingent voor appels en peren is groter geworden, ondanks het gelijkblijvend invoerrecht en het feit, dat deze producten niet werden geliberaliseerd. Na enige op leving is de prijs voor uien weer ge zakt. EXPORT POOTGOED. Tot 1 December van dit jaar werd er ongeveer 1/3 meer pootgoed voor ex port aangemeld dan in dezelfde peri ode van het vorige jaar. De kleine ma ten zijn goed verkocht, terwijl de grote maten minder goed afgezet kon den worden. IJZENDIJKE. Kunsttentoonstelling leverde verlies op. De raad van IJzendijke heeft de be groting 1954 goedgekeurd. In verbana met aanwijzing van industrieterrein Alle gemeenten moeten meedoen, om dat het anders uitgesloten is tot aan stelling over te gaan. Niet de gemeen te koopt de grond (tegenover de wo ning van dokter Sloos), maar „Het Groene Kruis" zelf. ANDERE BESLUITEN. De raad besloot verder tot subsidi ering van de Vereniging „Volksbibli otheek" en tot het verstrekken van een geldlening aan de Stichting „Ve^ benabos". Aan het begin der vergade ring sprak de voorzitter hartelijke werd het uitbreidingsplan gewijzigd, woorden van gelukwens tot secretaris I Het R.K. kerkbestuur krijgt gelden L. A. van Splunder, die vorige week voor de aanschaf van meubilair voor slaagde voot de acte Staatsinrichting de Meisjesschool. M.O. Hij verbond daaraan de wens, Diverse erfpachten werden ver dat Koudekerke nog vele jaren van I lengd. Aan de Vlassersschool te Koe zijn werkkracht zal mogen profiteren. I wacht werd f 10.subsidie verleend Op een tijdens de rondvraag door I en aan het Fruitteelt-proefbedrijf te de heer Flipse gestelde vraag ant-1 Philippine f 50. woordde de heer Dregmans, dat het I Bij de behandeling van de begroting onmogelijk is een nieuwe kleuterschool I verzocht de heer C. Riemens om de te bouwen zolang de wet op het kleu-1 runderstalling van het abattoir wat te verbeteren en er ook een lichtpunt aan te brengen. Hierna begon men de begroting af te werken. Bij de post Centrale Dienst stelde de heer Riemens voor deze ver bintenis op te zeggen. Ook de schoon heidscommissie achtte hij overbodig. Ook wethouder C. Doens vond dat de ze commissie vertragend werkt bij herbouwplannen. De heer C. Riemens vroeg naar de uitgaven voor de Kunsttentoonstelling. Deze hebben rond de f 6000.bedra gen, waar slechts een bedrag van ruim f 2000.aan inkomsten tegenover staan. Hoewel de voorzitter wees op de goodwill die is gekweekt, vonden de andere leden dit nadelig saldo te hoog, zodat naar een goedkopere ma nier om vreemden te trekken zal moe ten worden uitgezien. De begroting laat de volgende getallen zien: Gewo ne dienst Inkomsten f386.883,50, On voorzien f 5318,07, Kapitaaldienst In komsten f 880.325,12, Uitgaven teronderwijs niet is aangenomen. Postduivententoonstelling te KatS'Colijnsplaat. Uitslagen: KI. I. Oude doffers. Ie pr. J. S. Versprille, Kats; 2e pr. C. P. J. Gast, Colijnsplaat; 3e pr. Gebr. Huige, Colijns plaat. Klasse IL Oude duivinnen. Ie C. P. J. Gast; 2e pr. J. Steendam; 3e pr. Gébr. v. Liere allen te Colijnsplaat. Klasse III. Jonge doffers. Ie pr. H. C. Noordhoek, Kats; 2e pr. J. S. Versprille, Kats; 3e D. Verhulst, Colijnsplaat. Klasse IV. Jonge duivinnen. Ie pr. H. C. Noordhoek, Kats; 2e pr. Johs Platschorre, Kats; 3e pr. Gebr. v. Liere, Colijnsplaat. Kalsse V en VI. Late jongen. Ie pr. Ge- brs Verburg, Colijnsplaat; 2e pr. idem; 3e pr. Johs Platschorre, Kats. SINT MAARTENSDUK. Geboren: An- thonie z.v. J. Pot en J. Slager. Gehuwd: M. C. J. Kosten, 27 j. te Tho- len en H. C. Mol, 21 j.; K. van Dijke, 22 j. te Poortvliet en J. G. Bos, 20 j.; P. J. Hendrikse, 22 j. te Stavenisse en A, J. Steketeet 21 j. De export van consumptie-aardap pelen is aanzienlijk kleiner, dan het vorige jaar. Tot nu toe noe niet de helft van het vorige jaar. Tengevolge van de hoge temperaturen van dit na jaar heeft men. veel met uitschot te kampen." Zelfs in de lucht-gekoelde bewaarplaatsen is het moeilijk om de aardappelen goed te bewaren. STRO EN VLAS. Een beslissing over. het al of niet blokkeren van de stro-export is nog hangende. De prijzen van het tarwe- stro liggen ongeveer f 5.boven die van het gerststro, terwijl voor export tot f 60.per ton gemaakt kan wor den. Men vermoedt, dat er in het ko mende jaar weer 4500 ha vlas door Belgen in Nederland verbouwd mag worden op vrijwel ongewijzigde voor waarden, behoudens lagere heffingen. Van de oude oogst hebben de telers niet veel meer over. JEUGDCOMMISSIE. De vergadering heeft besloten de volgende personen te benoemen in een commissie die een onderzoek zal. in stellen naar de vraagstukken, die ver band houden met de organisatie van landbouwjongeren: mej. S. Kleinepier en de heren J. P. Lindenbergh, Ad. Doeleman, mr J. F. G. Schlingemann en ir J. Bos. MEDEWERKING EN EENSGEZINDHEID. Na de predikatie richtte de voorgan ger zich tot de belangstelllenden en de tallozen die hebben bijgedragen tot de kerkbouw. Welkom heette hij de bur gemeester van Goes, Mr W. C. ten Ka- te en wethouder van Melle, de collega's predikanten, de afgevaardigden van de Ned. Herv., Geref. en Vrij Evange lische kerken uit Goes en de afgevaar digden uit de classis der Geref. Ge meenten. Dankwoorden sprekend tot allen die aan le bouw en de inrichting van de nieuwe kerk hebben bijgedragen, gaf Ds Honkoop door zijn opsomming een treffend beeld van de grote eensge zindheid en de offervaardigheid van de leden zijner gemeente. Want behalve de vele geschenken (twee gebrand schilderde ramen van architect De Heer en een kast voor de consistorie en een electrische klok van de aanne mers), waren er talloze en dikwijls ontroerende blijken van liefde van de gemeenteleden. Enkelen van hen hebben in hun vrije tijd de preekstoel en de daarbij passende betimmering van het voor stuk der kerk gemaakt, anderen heb ben de tuin aangelegd en geholpen bij het vervaardigen van de fraaie hekken. De schooljeugd schonk een knielbank voor trouwplechtigheden en de catechisanten schonken een orgel voor het. catechisatielokaal. En zo kan men nog doorgaan: een lange lijst van blijken van liefde voor de kerk en van opofferingsgezindheid. De vier sprekers die gelukwensen overbrachten, n.l. burgemeester Ten Kate, Ds Bel van Krabbendijke na mens de classis, Ds F. J. Dieleman na mens de particuliere synode Zuid en Ds G. Rijksen uit Middelburg namens de bouw en verbouwcommissie, lieten dan ook niet na op deze eensgezindheid te wijzen en Gods zegen toe te wensen voor de verdere gang van het kerkelijk leven. EENVOUD. De kerk zelve kan men het beste typeren met de woorden van Ds Hon koop tot architect De Heer: „U hebt ons een gebouw gegeven dat eenvoudig is, maar dat uitmunt door een prachti ge stijl!" Want dat is de indruk die men bij het binnenkomen opdoet: men komt in een bijzonder stijlvolle ruimte, zonder opsmuk. De wanden zijn heel licht groen bij wit af, de gordijnen zijn wit en de zoldering, waarin de lampen half zijn ingebouwd, is wit. De preek stoel en de zich daarnaast bevindende betimmering zijn van bruin-gevlamd hout en ook de banken zijn bruin. Het orgel, gebouwd door orgelbouwer Kop- pejan, is eenvoudig van uitvoering maar prachtig van geluid.. De doelma tigheid heeft echter geenszins onder de schoonheid geleden, want het is een gebouw dat inderdaad voldoet aan alle eisen die men in deze tijd kan stellen. En hoewel trots een verkeerde mense lijke eigenschap is wij geloven toch, dat de Geref. Gemeente op dit gebouw trots mag zijn. In het besef dat het Gods gunst is die het gaf. Auto uit Ycrseke te Bergen op Zoem op een truck gereden BERGEN OP ZOOM, 22 December Hedenmiddag omstreeks half zes is op de Antwerpse straatweg een perso nenauto van de heer Van Stee uit Yerseke in botsing gekomen met een legertruck van de legerplaats Woens- drecht. De wagen, bestuurd door de heer Kooien uit Yerseke wilde een op legger passeren die achter de leger truck reed. De legerwagen sloeg echter naar links af en daar het zicht door de mist vrij slecht was, kon de bestuur der van de personenwagen niet meer op tijd remmen. Hij botste tegen de zij de van de truck waarbij zijn wagen zwaar beschadigd werd. Van de vijf in zittenden werd mevrouw Sinkevan Iwaarden uit Yerseke gewond doordat zij met haar hoofd tegen de voorruit sloeg. De andere inzittenden kwamen er met de schrik vanaf. Oplichter te Vlissingen aangehouden VLISSINGEN, 22 Dec. Een ze kere B. uit Tilburg is alhier aange houden onder verdenking zich in Z. Vlaanderen aan oplichting te hebben schuldig gemaakt. Een handelaar duw de bij verschillende bewoners kerst kaarten in de bus en kwam later terug om de kaarten of het geld in ontvangst te nemen. Het bleek echter dat op een zeker moment een nog handiger koop man hem voor was geweest en dit al voor hem had gedaan. Die man zai vermoedelijk de Tilburger geweest zijn geweest. Zeeweringswerken opgeleverd, CADZAND, 22 Dec. Door hel fraaie najaarsweer hebben de werken aan de kust van W.Z. Vlaanderen goe de vorderingen kunnen maken. Deze week werden opgeleverd de nieuwe dijk voor de duinen te Cadzand met betonglooiing en de nieuwe beton- glooiing te Nieuwvliet bij het z.g. Eldorado. De werken bij de Walendijk rond de Groedse duintjes vertonen f 991.620,70. Nadelig saldo f 111.295,58. eveneens grote vorderingen. KERK EN SCHOOL Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amersfoort, S. P. Nij- dam te Kampen; te Wellington (Nieuw Zeeland), Presb. Kerk, P. H. de Bres te Eindhoven. Aangenomen naar Dubbeldam, Jac. de Mars te Echteld. Bedankt voor Harderwijk en voor IJsselmuiden, H. Harkema te Zeist. Geref. Kerk (Art. 31). Bedankt voor Pretoria, A. Veldman te Enschede. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Nieuwpoort, W. Baay te Alphen aan de Rijn. AXEL, 21 Dec. De Oost-Zeeuwsvlaamse afdelingen van de Ned. Chr. Landarbei- dersbond hebben in de Geref. Kerk te Zoutespui een districtsvergadering be legd. De leiding was in handen van de heer W. Faas te Zaamslag, die in zijn openingswoord o.m. wees op het a.s. 40- jarig bestaan van de NCLB. Daar de hoofdbestuurders, de heren A. Vingerling en van Maarsen verhinderd waren, hield de heer Faas een inleiding over „Waar om het ging en waarom het gaat". Spr. schetste de „patriarchale" toestand van de landarbeiders bij de oprichting van de NCLB op 25 Februari 1914, toen de verhoudingen dusdanig waren, dat zij vanuit Chr. standpunt ontoelaatbaar mochten worden geacht. Door het geloof en de vastberaden houding der Chr. Vak beweging is echter zeer veel veranderd, meer dan de pioniers destijds durfden dromen. „Thans zijn de problemen inge wikkelder geworden en de verantwoor delijkheid groter, doch wij moeten ver der de onbekende toekomst in en onze taak en roeping ten volle verstaan", aldus de heer Faas. Tenslotte wekte spr. allen op, nu de PBO op komst is, mede te ar beiden aan het welzijn, van het volk, ge steund door de Chr. beginse De Chr. Zangvereniging .ft den Heer" te Zoutespui, o.l.v. de neer P. C. Brakman, verzorgde een uitgebreid lie- derenprogramma. Walcherse gezinsverzorgsters hielden Kerstsamenkomst MIDDELBURG, 22 Dec. De veer tiendaagse bijeenkomst van de gezins verzorgsters der Stichting voor Maat schappelijk Werk en Gezinsverzorging op het Platteland van Walcheren die gisteren bijeenkwamen onder lei ding van de maatschappelijke werkster mej. W. J. Sinke droeg ditmaal een bijzonder karakter: de bezinning op en het gebed voor het werk vonden hun achtergrond in het naderende Kerst feest. Bovendien waren de leden van het moderamen der Stichting met hun dames aanwezig. Een Kerstliturgie, waarin lied, Schriftlezing, declamatie en Kerstvertelling elkaar afwisselden, vormde het hoofdbestanddeel van het programma. De voorzitter, ds L. II. W. Theunissen te Aagtekerke, deelde in zijn toespraak mede, dat het bestuur een tweede maatschappelijke werkster heeft benoemd.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2