PROT. CHR. LANDBOUWONDERWIJS IN N.O.P. KRIJGT SUBSIDIE Publiek verontwaardigd over „circus" van Versailles Zeeland mag 900 woningen meer bouwen A PROTESTANTS CHRISTELIJK!BLAD VOOR ZEELAND Rechts-links stemming Minister Mansholt stelt gemengde vleugelschool voor Rusland na jaren bereid te praten Na 10 vergeefse stemmingen Eerste staking reeds uitgebroken Het Zuidslavische leger Zeeuwse belangen in Tweede Kamer Overwegbomen niet gesloten TREIN GRIJPT BROMFIETSER EN AUTO Klas schoolkinderen nog op tijd gewaarschuwd Extra-contingent voor herbouw in de komende drie jaren Oostenrijk wil ook confereren te Berlijn 1 SNIPPER NIEUWS In enkele regels melden wij nog Zweedse Bisschop lasterde mede-candidaat Schuldig aan schrijven van anonieme brieven DE BILT ZEGT: Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2666 Abonnementsprijs f 0,44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 29 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 23 DEC. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHE1DE V Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruidingen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.47 u., onder 16.32 u. Maan op 21.22 u., onder 11.02 u. Hoogwater Donderdag 24 Dec.: Vlissingen: 4.11 u. 1.98 m., 16.39 u. 2.06 m. Terneuzen: 4.42 u. 2.14 m., 17.10 u. 2.22 m. Wemeldinge: 6.02 u. 1.65 m., 18.24 u. 1.78 m. Zierikzee: 5.43 u. 1.40 m., 18.11 u. 1.54 m. "7 3pf (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 22 December „Er is plaats en ruimte voor het bijzonder landbouwonderwijs, want de schoolstrijd is gestreden. De moeilijkheid is ech ter om dit onderwijs op de beste wijze te spreiden. Aan het bijzonder land bouwonderwijs is voldoende ruimte gegeven, al kunnen er fouten gemaakt zijn en al is men het niet altijd eens met de genomen beslissing", zo zeide gistermorgen minister Mansholt in de Tweede Kamer. Tot dusver werd het aantal lagere landbouwscholen verdeeld volgens een schema: 4 katholieken, 3 protestanten en 3 neutralen. Maar het verzadigings punt is bereikt. Nu is het de grote vraag: waar bestaat de meeste behoefte aan landbouwscholen? Dat de R.K.-organisaties ten achter worden gesteld ontkende minister Mansholt met klem. En bij het Prot. Christelijk onderwijs is het een moeilijkheid, dat men het niet eens is over het karakter van dit onderwijs. De ene Prot. Christelijke school is de ander nog niet. Men wil b.v. C.B.T.B.-scholen, maar de voorstanders van de neutrale boerenorganisaties stellen zich op het standpunt, dat zij ook christelijke scholen kunnen besturen. Zo had men het in de N.O.P. eens kunnen worden over een school met een christelijk karakter, maar een be paalde groep wenste een school met een karakter dat in overeenstemming was met haar opvattingen. Daarom is voorlopig een Rijksschool opgericht. Het bouwen van meer scholen is in de ze polder op dit moment bezwaarlijk, daar de helft van het aantal pachters er nog maar woont. Minister Mansholt deed een nieuw voorstel: laten wij in de N.O.P. een vleugelschool maken waar men een ge meenschappelijk gebruik van kan ma ken wat de technische outillage be treft. Daarnaast kan men het meer le vensbeschouwelijk onderwijs op eigen leest schoeien. De school wordt dus een technisch centrum en drie school besturen zullen in aparte vleugels hun eigen onderwijs kunnen verzorgen. Over de omzetting van de landbouw school te Sneek kon de bewindsman nog geen mededelingen doen. Daarover moeten eerst de organisaties nog ge hoord worden. Minister Mansholt was het eens met de heer v. d. Heuvel (P.v.d.A.), dat men geen bewondering behoeft te heb ben voor het compromis dat in Leeu warden is gesloten. De heer v. d. Heuvel (A.R.) was ver heugd dat het standpunt van de be windsman tijdens zjjn rede heel wat tegemoetkomender was dan in zijn Me morie van Antwoord. Hij wilde zich niet uitspreken over de „vleugel school". Maar één ding wist hij zeker: de Prot. Chr. Landbouwschool moet er komen in de N.O.P. Daarom had hij een amendement ingediend om de gel den die uitgetrokken waren voor de landbouwwinterschool te bestemmen voor de bijzondere landbouwwinter school. Minister Mansholt wierp tegen, dat daardoor zijn plan niet uitgevoerd kon worden. In ieder geval zou er op de beslissing over de vleugelschool vooruit gelopen worden. Wel was hij bereid om nader te bekijken of het mo gelijk is subsidie te geven aan de bij zondere scholen, die zouden aansluiten op het centrale gedeelte. Het was dui delijk, dat het technisch centrum van deze vleugelschool in Rijkshanden zou zijn. En zelfs sprak de minister van technische leerkrachten ,die niet meer aangesteld kunnen worden, als de Ka mer de gelden die aangevraagd wor den voor een neutrale school niet vo teert. Het technisch centrum en zelfs het aanstellen van bepaalde leerkrach ten in deze vleugelschool zou dus een Rijkszaak zijn. Geen wonder, dat de heer v. d. Heu vel zijn amendement handhaafde. Hij had nog een ander sterk argument: de Prot. Chr. school is er reeds, terwijl de neutrale school nog opgericht moet worden. Er is een school met statuten en grondslag. Wat zal e verder nog overlegd moeten worden? Het was duidelijk, dat de stemming zou uitlopen op een zuiver rechts te gen links. Het amendement v. d. Heu vel (A.R.) het was in tweeën ver deeld werd aangenomen met 35 29 stemmen. De stemming werd met spanning gevolgd, want er waren nog wel enkele lege plekken, zodat het een dubbeltje op zijn kant werd. „Rechts" gaf echter geer krimp. Minister Mansholt was met deze be slissing kennelijk niet ingenomen. Dat was te begrijpen, want in 1954 zal de rijksschool er niet komen. Nu kan hij natuurlijk zijn idee over de vleugel school nog doorzetten, maar dan is er het fundamentele verschil, dat er reeds een geoutilleerd Prot. Chr. school be staat. En dat betekent, dat het tech nisch centrum in ieder geval geen rijkszaak zal worden. Het amendement was in een interes sante vorm gegoten. De post voor de subsidie voor de rijksscholen werd met een gulden verlaagd, die voor de bijzondere landbouwscholen met een gulden verhoogd. Het overhevelen van gelden in deze vorm komt overigens niet veel voor, maar schijnt wel pre cedenten te hebben. WASHINGTON, 22 December Naar aanleiding van het Sowjet- ant woord op president Eisenhowers voor stel tot bespreking van een „atoom bank" heeft Dulles gezegd, dat de Sowjet-Unie thans, na jaren, te ver staan heeft gegeven bereid te zijn ver trouwelijke en naar wij hopen ernstige besprekingen over dit vraagstuk te houden. Op de vraag of het Sowjet-antwoord geen val inhield antwoordde Dulles niet van mening te zijn, dat er iets in de Sowjet-nota was, dat, bij aanvaar ding door Amerika, een gevaar voor Eisenhowers plan zou inhouden. Uiteraard poogde de Sowjet-Unie reeds vóór een conferentie een voor haar gunstige toestand te scheppen. De Sowjet-Unie is van mening, zo vervolgde hij, dat wij gaarne een con ferentie willen hebben, dat wij bereid zijn de prijs te betalen van het geven van voordelen aan de Sowjet-Unie, welke groter zijn dan die, welke zij op de conferentie (zelf) zou kunnen behalen. Wij zullen echter niet van te voren de dingen weggeven welke wij op de conferentie hopen te bereiken. Omtrent de voorgestelde besprekin gen in Berlijn zei de minister nog in zijn rede, die hij hield voor de Ame rikaanse pers, dat het er thans naar uitzag, dat de Sowjet-Unie bereid was onderhandelingen te voeren over de hereniging van Duitsland en Oosten rijk. Er was nog geen officieel ant woord gekomen op het voorstel, om 4 Januari te Berlijn bijeen te komen. In de Maandag ontvangen Söwjet-ver- klaring werd echter gesproken over de komende conferentie te Berlijn. VERSAILLES, 22 December Het Franse Parlement heeft zijn elfde stem ming yoor een nieuwe president uitgesteld tot Woensdagmorgen. Intussen zal men trachten een „nationale" eandidaat te vinden. In de afgelopen zes dagen is tienmaal gestemd zonder dat men tot een resultaat kwam. Al die tijd waren de ministers en het gehele Parlement aan Versailles gebonden en moesten de bestuurstaken door de vaste ambtenaren worden afgedaan. Minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, kon gisteren ternauwernood een paar uur vrijmaken om een nota van de Russische ambassadeur in ontvangst te nemen. Ambtenaren van het Kabinet bewegen zich de gehele dag in ijl tempo per auto tussen Parijs en Versailles om de ministers dringende stuk ken te laten tekenen. In regeringskringen vreest men een of andere ernstige uitbarsting van de verontwaardiging bij het publiek. In de nabijheid van het paleis te Versail les worden troepen in reserve gehou den. Deze vrees van de overheid bleek vandaag hieruit, dat het televiseren van de rumoerige congresvergadering van vanmiddag, waarop werd besloten de volgende stemming tot morgenoch tend uit te stellen, werd verboden In een kring rond de obilisk in het centrum van het St Pietersplein wacht een gedeelte van de tachtig zware vrachtwagens op de Pause lijke zegen, vóór het begin van de reis door Italië. De vrachtwagens zijn n.I. geladen met Kerstpaket- ten van het Vaticaan, die in het gehele land zullen worden uitge reikt. BELGRADO, 22 December Het Zuidslavische leger van thans is sterk en goed uitgerust als nimmer tevoren, aldus heeft Ivan Gosnjak, de Zuidsla vische staatssecretaris voor de Natio nale Verdediging, verklaard. Het be waren van de vrede kost Zuid-Slavië zeer veel, aldus Gosnjak, die verder nog zeide, dat zijn land een krachtige factor van de vrede betekende. Zuidslavië heeft een krachtige be wapeningsindustrie opgebouwd en een gedeelte van de capaciteit daarvan wordt gebruikt voor economische on dernemingen. In 1953 bouwden de Zuidslavische werven 30.000 ton scheepsruimte tegen slechts 5.000 ton in de twintig jaren voor de oorlog. DEN HAAG, 22 December Tijdens de debatten over de begroting van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer heeft mr W. F. E. Baron van der Feltz (C.H.) gezegd van oordeel te zijn dat de waterschappen in Zeeland tegemoet gekomen moet worden in financieel opzicht. De plannen voor de nieuwe veerhavens te Breskens bespre kend bepleitte hij de noodzakelijkheid dat er meer rekening gehouden wordt met de belangen van Breskens. Deze gemeente is destijds een binnenhaven toegezegd welke belofte niet is nage komen. Informeel is daarna te kennen gegeven, dat een grote verkeersweg zou worden aangelegd. De heer Feltz verzocht de minister zich nader te be raden alvorens Vlissingen wordt be roofd van de Mij. Zeeland. De heer Engelbertink (K.V.P.) vroeg aandacht voor de gedachte van een Waterschapsfonds en voor het winnen van terrein in het Zuiden van het land. ONRUST. In verschillende takken van be drijf is al onrust aan de dag getre den. Er zijn stakingen bij de poste rijen, het vliegwezen en ook de wijn boeren worden weer opstandig, evenals van de zomer. Het publiek steekt zijn verontwaardiging over „het circus" van Versailles niet on der stoelen of banken. Een assura deur te Lyon wekte zijn stadgenoten op de vlag halfstok te hijsen. Ook onder de parlementsleden zelf is de sfeer geladen. Over en weer wor den felle beschuldigingen geuit. De ra dicalen en linksgeoriënteerden zeggen dat premier Laniel koppig is en niet wil toegeven dat hij ongewenst is als president. De conservatieven, M.R.P. en de Gaullisten beschuldigen de radi calen van obstructie met het doel een partijgenoot op de presidentsplaats te krijgen. In de wandelgangen hoort men de namen Herriot en Auriol vaak noe men. Velen hopen dat een van beiden zich beschikbaar zal stellen als men het over geen andere eandidaat eens kan worden. Zojuist wordt vernomen, dat het (communistische) algemene vakver bond en de onafhankelijke vakver enigingen de postbeambten hebben opgeroepen onmiddellijk het werk neer te leggen en dit niet te hervat ten vóór eerste Kerstdag om 20 uur. ROTTERDAM, 22 December Vanmorgen is op de bewaakte maar niet gesloten overweg aan de Kleiweg in voormalig Schiebroek een trein in bot sing gekomen met een auto en een bromfietser. De trein sleepte de auto en bromfietser ongeveer 50 a 60 meter mee. De auto kwam onder aan de dijk terecht en de bestuurder, die in de auto zat ,werd er uit geslingerd. De man was vrijwel op slag dood. De auto geraakte in brand. De bromfietser moest ernstig gewond in het ziekenhuis worden opgenomen. Toen het tragisch on geval gebeurde was er zware mist. Herbouw over 4 jaar voltooid Doordat de trein in het station Ro denrijs door een onveilig uitrijsignaal was gereden, was de overweg terecht niet gesloten. Hierbij kwam nog, dat er een zware mist hing zodat de slacht offers de trein nauwelijks hadden kun nen zien aankomen. "Wel waren de bomen gesloten ge weest voor een andere passerende trein. Toen de bomen weer open gin gen kwam juist de tweede trein aan gereden, die de bromfietser en de auto greep. Door 'n gelukkige omstandigheid zijn overgang, n.I. die aan de Erasmus- singel te Schiebroek zijn op hetzelf de ogenblik gesloten en geopend als de bomen van de Kleiweg. De bo men aan de Erasmussingel gingen dus ook juist op een zeer ongelegen ogenblik open. Bij deze overgang stond 'n tramconducteur en een klas schoolkinderen. Gelukkig hoorde de tramconducteur de trein in de mist aankomen en was hij in staat de kin deren tegen te houden. MIDDELBURG, 22 Dec. - Naar wij vernemen heeft de minis ter van Wederopbouw en Volks huis- zsting goedgevonden, dat aan de Provincie Zeeland voor de ko mende drie jaren bouwvolume voor 900 woningen extra wordt toege wezen. Het is de bedoeling, dat in elk der jaren 1954, 1955 en 1956 steeds 300 woningen van dit extra contingent zullen worden gebouwd. De uitdrukkelijke voorwaarde, wel ke de minister stelde, is, dat al dit extra zal worden gebruikt voor de realisering van herbouwgevallen. Zoals men weet bestond het oor spronkelijke contingent uit bouw volume voor 1500 woningen voor de komende drie jaren of 500 woningen per jaar. Daarin was alles begrepen, ook de herbouw. Bepaald was, dat telkenjare uit dit contingent 300 herbouwgevallen moesten worden verwezenlijkt. Gedeputeerde Staten van Zeeland is thans medegedeeld, dat dit aantal niet 300, maar slechts 200 behoeft te bedragen. Dit bete kent, dat met de jaarlijkse 300 extra in de volgende jaren per jaar 500 door de oorlog verwoeste huizen zullen kunnen worden her bouwd. Er zijn in onze provincie nog rond 2000 herbouwgevallen, zodat, wanneer zich geen moeilijk heden voordoen, de herbouw over vier jaar zal zijn voltooid. Het komt er dus op neer, dat het totale bouwvolume voor Zeeland is opgevoerd van 1500 tot 2400 woningen of 800 per jaar. Voor andere doeleinden (dus niet de herbouw) kunnen als gevolg van de beslissing van minister Witte per jaar niet 200, maar 300 wonin gen worden toegewezen aan de Zeeuwse gemeenten. WENEN, 22 December Oostenrijk is van plan een delegatie naar de vier- mogendhedenconferentie te Berlijn te zenden, aldus heeft kanselier Raab ge zegd. Hij wil zijn land aan de bespre kingen zien deelnemen en zijn stand punt uiteenzetten. Het probleem van het verdrag met Oostenrijk mag vol gens de kanselier niet aan andere kwesties gekoppeld worden. i k k Kikoejoes hebben gisteren de Mau Mau generaal Matanjago gedood. Zijn vrouw is gevangen genomen. Door vermindering van productie in vele takken van de industrie is het aantal arbeiders in de Amerikaanse fabrieken sedert het begin van de zomer met 700.000 of 4 pCt verminderd. Het Brits Koninklijk paar is gisteravond in Nieuw Zeeland aangekomen. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is gis teren de haven van Scheveningen bin nengelopen. In de Haagse dierentuin zal Donderdag 7 Januari een protest bijeenkomst worden gehouden wegens de noodtoestand, waarin meer dan 130.000 Indische Nederlanders in Indo nesië verkeren en de houding der Ne derlandse regering tegenover deze landgenoten. DAT de Goese bakkers eendrachtig hebben besloten op tweede Kerstdag niet te bakken. Vroeger wilde dit nog wel eens mislukken DAT vanavond te Terneu zen met een Kerstwijding 't nieuwe Hervormde jeugdge- bouw aan de Kerkhoflaan is geopend. Het is een mooi ge bouw, dat met weinig kosten door veel arbeid tot stand is gekomen. DAT in Ellewoutsdijk gis teren op 78-jarige leeftijd is overleden de heer I. Nortier, die gedurende 20 jaar nota bel is geweest in de Ned. Herv. kerk. DAT gisteren de adoptie commissie uit Leeuwarden Kerkwerve heeft bezocht en vol ontzetting de schade heeft geconstateerd door het water ontstaan. Ook bezocht men onder leiding van de burgemeester van Kerkwer ve en diens echtgenote de herstelwerkzaamheden aan de dijken. In de Herenkeet bij Flaauwers dronk men een kopje koffie. DAT de Herv. Gemeente te Hoedekenskerke gister avond haar Kerstavond heeft gehouden. Ds Hulsber gen hield een Kerstmedita tie, wika Bos vertelde aan de hand van een filmstrook een Kerstverhaal en de heer Allewijn declameerde en verzorgde eveneens met be hulp van een filmstrook de Kerstliturgie. Ook het kerk koor verleende medewer king. DAT de export van ge slachte konijnen naar België is opengesteld. DAT de korfbalvereniging „Swift" te Middelburg thans 200 leden telt en zij het ko mende jaar haar 20-jarig be staan hoopt te vieren. DAT de weg van Zierikzee naar Zijpe nu wel Donder dag a.s. wordt opengesteld, doch dat de automobilisten niet moeten vergeten, dat zij met matige snelheid moeten rijden, willen zij de weg niet verknoeien. DAT de politierechter te Terneuzen gisteren de land bouwer J. C. de M. uit St Jansteen heeft veroordeeld tot zes weken gevangenis straf wegens valsheid in ge schrifte. De man had een schuld van 8.000,bij een Oom en toen deze overleed „wijzigde" hij de schuldbe kentenis in zijn eigen voor deel. De man zelf was ont erfd. De andere erfgenamen kwamen achter het bedrog, toen zij de erfenis gingen verdelen en de schuldbeken tenis voor de dag kwam. DAT de Zeeuwse evacué's die nog in het paleis het Loo wonen, het Kerstfeest met Prinses Wilhelrriina hebben gevierd. STOCKHOLM, 22 December De rechtbank te Uppsala heeft vandaag de Lutherse bisschop van Straengnaes, Dick Heiander, schuldig bevonden aan het zenden van anonieme brieven aan geestelijken uit zijn dioces. De recht bank bepaalde, dat hij wegens smaad uit zijn ambt van bisschop van Straen gnaes wordt gezet. Aan Heiander was ten laste gelegd dat hij, voordat hij in de herfst van 1952 tot bisschop van Straengnaes werd gëkozen, anonieme brieven had geschreven en verzonden aan de kie zers, geestelijken in het betrokken bis dom. In die brieven zou hij zich kren kend hebben uitgelaten over zijn me- decandidaat prof. Lindroth, evenals hijzelf destijds hoogleraar in de theolo gie te Uppsala, en over ds Segelberg, eveneens uit Uppsala. In zijn requisitoir heeft de officier er de bisschop een verwijt van ge maakt dat hij niets heeft gedaan om klaarheid in de zaak te brengen. Nooit heeft hij iets toegegeven voordat hij tegenover een onomstotelijk bewijs werd geplaatst, meende de officier. De officier achtte de schuld van de bis schop bewezen. De verdediger bleef van mening dat de bisschop de brieven niet heeft ge schreven: de inhoud zou hem eerder geschaad dan gebaat hebben. Geen ge zond mens kan deze brieven hebben geschreven, meende de advocaat, die verder betwijfelde of de inhoud wel werkelijk krenkend kan worden ge noemd. De bisschop hield vol, dat hij niets te maken heeft gehad met de anonieme brieven. Dr Mossadeq heeft bij het opperste gerechthof beroep aangetekend tegen zijn veroordeling tot drie jaar gevan genisstraf door het militaire tribunaal, dat hij onbevoegd en onwettig noemt. Mist trekt op DE BILT, 22 December Aanvan kelijk nog plaatselijk mist, voorname lijk in het Oosten van het land. Ove rigens zwaar bewolkt met hier en daar wat lichte regen of motregen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en West. Iets hogere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1