t eeuu/scH u/eeKe/fD ïcuniMMad I. KRUISWOORD-PUZZLE n. WOORDBETEKENIS-PUZZLE LEEFTIJDEN-PUZZLE OUDEJAARSSTEMMING ALLERLEI Einde 1953 Woensdag 23 December 1953 T ZEEUWSCH WEEKEND Pagina 12 HORIZONTAAL: 1. vrucht; 4. on effen; 7. plaats in Groningen; 11. noot; 12. derwisch; 14. maanstand; 15. voegw.17. vrucht; 19. stuurs; 21. soort onderwijs; 22. deel van een boom; 24. vangapparaat; 25. steen; 26. watering; 27. diergeluid; 29. zacht; 31. soort onderwijs;- 32. begrenzing; 34. pulve- rig; 35. vaartuig; 37. klaar; 39. ver giffenis; 41. water in Nederland; 42. insect; 43. snel; 44. onder andere; 45. werktuig; 49. lichaamsdeel van die ren; 52. beest; 53. bitter vocht; 55. palmsoort; 57. noot; 58. bouwmat.; 60. bijwoord; 62. gesloten; 64. roem; 65. muur-inham; 67. zangstem; 69. boom; 70. wond; 71. Europeaan; 73. water in Nederland; 74. pers. vnw.; 75. Afrikaan; 77. voegw.; 79. dagblad; 80. boom; 81. aantal. VERTICAAL: 1. voertuig; 2. ver laagde toon; 3. klap; 4. brede, grove lat; 5. klein kind; 6. verkoopplaats; 8. boom; 9. maanstand; 10. zitplaats; 12. roofdier; 13. deel van een schip; 16. voorz.; 18. voegw.; 20. Romeinse Rijk; 21. pers.vnw.; 23. opening; 26. metaal; 28. vogel; 30. bijwoord; 31. vod; 32. viervoeter; 33. omlijsting; 35. afgelopen; 36. woede; 37. amphibie; 38. hoeveelheid; 39. stap; 40. vochtig; 46. land in Europa; 47. levende have; 48. opening; 50. maat; 51. tijdperk; 53. klaar; 54. Europese hoofdstad; 56. krachtig; 58. lichaamsdeel; 59. inwen dig orgaan; 61. delfstof; 63. rund; 64. voegw.; 66. vreemde titel; 68. noot; 70. vreemde munt; 72. ontkenning; 74. familielid; 76. pers. vnw.; 78. deel van de Bijbel. Onderstaand ziet men twee serie's omschrijvingen van woorden. In beide serie's zijn gelijkluidende woorden omschreven: alle bedoelde woorden hebben meer dan één betekenis. De volgorde van de gelijkluidende woor den in de twee serie's is verschillend. Het woord: „els", dat niet gebruikt is, zou hier tussen passen. In de ene serie kon dat woord worden omschre ven als „boom", in de andere als „priem". Indien de beginletters der bedoelde woorden op de juiste manier achter elkaar worden geplaatst, ontstaat een uitdrukking, die U ongetwijfeld zal doen zeggen: Dat is ook zo! A. 1. patroon; 2. plaats in Drenthe; 3. vrouw; 4. stapel; 5. grond; 6. om laag; 7. stapel; 8. kaartenboek; 9. vogel; 10. voegwoord; 11. inwendig; 12. boom; 13. -stuk; 14. werkelijk; 15. looimiddel; 16. zacht. B. 1. gebergte in N.-Afrik?2. grote toeloop; 3. touwwerk; 4. akkerland; 5. schop; 6. huwelijk; 7. bijproduct van steenkool; 8. spinachtig diertje; 9. delfstof; 10. draaikolk; 11. slot; 12. lof; 13. planeet; 14. verwachting; 15. telwoord; 16. inwonend. In een gezin zijn Vader en Moeder samen drie maal zo oud als hun drie kinderen samen. Over een jaar zal Moeder vijf maal zo oud zijn als het jongste kind. Twee jaar daarna is Vader vier maal zo oud als het middelste kind. Nog een jaar later zal Vader drie maal zo oud zijn als zijn oudste. Hierbij is geen enkele maal een gedeelte van een jaar mede in aan merking genomen. Alles is dus telkens in volle aantallen jaren uitgedrukt. Hoe oud zijn deze vijf mensen nü? Voor deze dri£ puzzles worden vijf prijzen beschikbaar gesteld, d.w.z. drie prijzen voor puzzle I (de kruiswoord- puzzle) en één voor elk der puzzles II en III. Inzendingen, voorzien van het op schrift „Kerstpuzzles", kunnen tot Zaterdag 9 Januari a.u. bij de Redac- Daar lag de vliet in 't zilverlicht der maan, en starren spiegelden in 't watervlak! De ebstroom deed het water zeewaarts gaan, wijl 't ranke riet me droef van scheiden sprak! Ze dreven af naar ongekende zee - de halmen, ééns zo sierlijk, slank en fier! Een smz'lend koeltje droeg hun afscheid mee, dat ik verstond voor 't laatst op gindse pier! 't Is groeien, bloeien, stuiven, sterven, verkillen daar aan 't vreemde strand! De winden stuwen, doen ons zwerven naar 't onherbergzaam nevelland! Maar toch was 't leven niet verloren, wijl 't zaad verzonk en wortel schoot! En op de plek ons ééns beschoren vertoont zich dra een nieuwe loot! De tijd voert ook z'n halmen mede, verglijdend in de eeuwigheid! Ook dit jaar bracht U weer een schrede nabij het land der donkerheid! Als zó bij 't glijden van de tijden, de hallem rijpt voor 't Godsgericht! O Heer, wil dan in 't bangste scheiden de ziel omschijnen met Uw Licht! Dat dan de duisternissen vluchten voor 't Licht van d'eeuw'gen Sabbatdag! O, ademtocht in reiner luchten, g'ontglipt m'n mond als hemellach! J. A. KLERK DE MEESTER. <a^ <a^<3^ <assv> <2==:5> <&=s> ■as© <as*s> <2s=© <as=e> <ïtss> <a#e> <a?5> tie van ons blad worden ingezonden. Ook wie niet alle drie puzzles oplost komt voor een prijs in aanmerking! DE ZIEL VAN UW KLANTEN. Een Franse firma in toiletzeep zond haar klanten bij wijze van reclame bij een be stelling van twaalf stukken zeep dertien stuks toe. In de eerste week van deze dertien-voor- twaalf-verzending ontving de firma drie brieven van de volgende inhoud: De eerste: „U heeft bij vergissing 13 stukken in plaats van twaalf gezonden. Het teveel gezonden stuk zeep zenden we bij gaand retour. Wij verzoeken bij volgende zendingen de inhoud beter na te tellen." De tweede: „Wij hebben het bestelde dozijn naar genoegen ontvangen. De kwa liteit was naar wens." De derde: „Het toegezonden twaalftal stukken zeep beviel ons niet Gelieve ons p. o. een ander dozijn te zenden." Het teruggezonden karton hield precies twaalf stukken in. GESPREKJE I. „Schoenen poetsen, meneer?" „Nee". „Schoenen zo blinkend poetsen, dat U uw gezicht er in spiegelen kunt?" „Nee!" Na de „meneer" aandachtig bekeken te hebben: „kan ik me voorstellen, meneer!" GESPREKJE II. „Woont hier een zekere meneer Bimmelmans?" „Ja, op de acht en veertigste etage?" „Is er geen lift?" „Nee, hoezo?" GESPREKJE III. „Krijg ik een schok, als ik een voet op de rails zet?" vroeg de oude juf frouw aan de tramconducteur. „Nee", was het antwooord, „tenzij U de andere voet op de draad zet, die er boven gespannen is". vt' V Geen schoonheid ernst?'. Daar galmen twaaf zware slagen Men telt ze aandachtig, een voor een Een stervend lied in 't nachtelijk lduister O mensen spot nietneen Een jaar is weer voorbij gevlogen Met zoveel liefs en leed en Kruis Wij vlogen mee en snellen nader De mens gaat naar zijn eeuwig huis. Wat was het jaar dat is vervlogen Wel rijk aan wisselvallighêen Wat fel beweeg, wat zwarte dagen Wat harde strijd woedt om ons heen. Men ziet er dien en genen jagen Naar aards geluk, naar rijkdom, eer En niemand zoekt zijn grote Schepper En niemand vraagt er naar de Heer Geen Kerstzang zal de geest verrijken Geen Kerstlichtstraal ons duister hart Geen vreegeroep zal heil toebrengen Waar liefde ontbreek,, het hart verhart Bij brood alleen zal nieman leven Als het einde komt van 't aards bestaan Geloofd gij niet? Ei tel de slagen Wier klanken in de nacht vergaan. M. J. VENDERR1ELE E.D.G. „We moeten de Duitsers beslist zo spoedig mogelijk weer geweren ge ven", zei de Amerikaan. „Ja, maar oude", zei de Engelsman. „En geen patronen er bij", zei de Nederlander. „En alleen 's Zondags", zei de Belg. „En dan alleen in de schrikkeljaren", zei de Noor. „Maar waartoe dienen dan die ge weren?" vroeg de Duitser. „Zie je wel", riep de Fransman uit, „jullie Duitsers zijn in je hart tégen de Europese Defensie Gemeenschapl" KERSTFEEST 1953 behorende bij het ZEEUWSCH DAGBLAD van Woensdag 24 Dec. 1953, No. 2666 Een kopergravure van Albrecht Dürer. Een middeleeuwse voorstelling van Jozef en Maria met het kindeke Jezus.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 12