„EEN |AAR IN FOTO'S" DEZE WERELD v&n ö&q tot ö&q No. 2 van onze prijsvraag VICTORIA Vleesfonds dient opnieuw te worden ingesteld v Nederlandse klokketonen in Washington WATER Eerste gemeenschapsraad gekozen Het Belgisch-Ned. cultureei accoord. Fruithandel was vorige week zeer kalm. Vaa Gogh-tentoonsfelling te Bergen op Zoom Wat U doen moet: De wandelkalender is samengesteld. Ambassadeurs naar Moskou en Djakarta V Ho Tsji Minh zoekt contact. r Dinsdag 22 December 1953 Pagina 5 „Klokken over Amerika" gereed Beiaardgeschenk van ons land aan Amerika, wordt in April aangeboden 's-GRAVENHAGE, 21 December. Het ligt in de bedoeling dat de voor zitter van het comité „Klokken voor Amerika", dr L. G. Kortenhorst, in de tweede helft van April het Amerikaanse volk de beiaard zal aanbieden, die Nederland uit dankbaarheid aan Amerika schenkt. Juridisch gesproken is het carillon reeds aangeboden door H. M. de Koningin bij haar bezoek aan Amerika in 1952. Bij deze aanbieding fun geerde het „Marijke-klokje", dat als opschrift draagt: „Ik kleinste, het reinste" als pars pro toto. Op 12 December j.l. heeft de keuringscommissie rapport over dit carillon uitgebracht, dat door de drie Nederlandse klokkengieters (de firma's Van Bergen uit Heiligerlee, Eysbouts uit Asten en Petit en Fritsen uit Aarle- Rixtel) in grote harmonie werd vervaardigd. De commissie bestaande uit prof. dr A. Snijders, dr W. van der Eist en Ferdinand Timmermans, heeft de bei aard uitsluitend gekeurd als muziek instrument, zonder daarbij op de ui terlijke vorm te letten. De commissie zegt in haar rapport de hoogste lof te hebben voor dit carillon. BESPELING. Gelijk bekend, is het klokkenspel thans opgesteld te Rotterdam en wel op een terrein achter museum Boy mans. De stadsbeiaardier van Rotter dam, de heer F. Timmermans, zal in de Kerstweek en even daarna het ca rillon bespelen. Hiervoor zijn de vol gende data vastgesteld: 25 December van 12 tot 13 uur; 26 December van 16 tot 17 uur; 31 December eveneens van 16 tot 17 uur en 2 Januari op de zelfde tijd als 26 en 31 December. De bespeling zal vermoedelijk via de radio te beluisteren zijn. Na 5 Ja nuari wordt de beiaard afgebroken en zal de allerlaatste hand aan de klok ken worden gelegd. Op 5 Januari zul len de Nederlandse klokkengieters hun arbeid officieel aan het comité „Klokken voor Amerika" overdragen. DE UITVOERING. Voor de vervaardiging van het ca rillon, dat uit 49 klokken bestaat en dus ongeveer even groot is als de bei aard in de stadhuistoren van Rotter dam, werd de hulp van drie kunste naars ingeroepen, te weten: mevrouw Van der Grinten-Luecker, G. van Remmen en Louis Meys. De letterkun dige Ben van Eysselstein maakte de gedichtjes voor de klokken. Op de grootste klok die der Antillen volgen de klokken der elf provincies. Voorts zijn er klokken van de jeugd, de mijnbouw, de handel, de nijverheid, de luchtvaart, het leger, de militaire luchtmacht, de visserij, de landbouw, de tuinbouw, de kunstnijverheid, van beoefenaars van kunsten en weten schappen, van de sector publiciteit, van studenten en sportbeoefenaars. Bijzondere aandacht verdient de klok, geschonken door inwoners van de gemeente Roosteren. De inwoners van deze plaats, die tezamen met de Amerikanen in de vuurlinie zijn ge weest, wilden namelijk afzonderlijk een klok geven. De op de klokken aangebrachte ver sieringen, zijn alle verschillend. De gedichten zijn alleen in het Neder lands aangebracht, doch er zijn En gelse vertalingen van, die in een ge denkboek worden opgenomen. KLOKKETOREN. Het was oorspronkelijk het plan om bij het carillon een klokketoren aan te bieden, die bekostigd zou moeten worden door in Amerika woonachtige Nederlanders en door Amerikanen van Nederlandse oor sprong. Daar gebleken is, dat dit niet mogelijk was, wordt nu een andere oplossing gezocht en voor de bouw van de klokketoren zal het Nederlandse bedrijfsleven onder meer bijdragen. De bouw van de toren zal nog wel enige jaren vergen. Het carillon wordt het volgend jaar op een voor lopige plaats opgesteld, maar deze plek iz nog niet aangewezen. Uiteindelijk zal de beiaard op de mooiste plaats van Washington komen en daarover wordt overleg gepleegd met de architect van Washington, de heer Haussman, die onlangs ons land heeft bezocht. De Holland-Amerika lijn zal het carillon gratis naar de nieuwe wereld vervoeren en ook de overtocht van de werklieden en van de Nederlandse de legatie voor haar rekening nemen. In Washington zullen regelmatig concer ten op deze beiaard worden gegeven. De eerste bespeling aldaar zal ge schieden door de heer Timmermans. De beiaard, waarvan de grootste klok ken tevens dienst kunnen doen als luidklokken, kan ook electrisch wor den bespeeld. In totaal zijn de kosten voor dit geschenk ongeveer zes ton geweest. Dit bedrag werd voor het grootste gedeelte bij de straatcollecte opgehaald. Het totale gewicht van de beiaard is dertig ton. Ingezonden Mededeling (adv.) ONDER ELKE KERSTBOOM iÉllliii1 Ingezonden Mededeling (adv.) DRINKT ÜLRLGBLl> NATUURLIJK BRONWATER UTRECHT, 19 Dec. Vandaag zijn voor de eerste maal in ons land ver kiezingen gehouden voor een gemeen schapsraad. Tot het instellen van de gemeenschapsraad werd door de mi nister van Binnenlandse Zaken be sloten bij het vaststellen van de nieu we grenzen voor de gemeente Utrecht, Door de kiesgerechtigde bewoners van het overgrote deel van Zuilen, n.l. het deel dat per 1 Januari a.s. Utrechts gebied wordt, zijn vandaag de 21 leden van de gemeenschapsraad gekozen. Uit de 21 gekozen leden wordt tij dens de eerste vergadering van de gemeenschapsraad, die op 2 Januari a.s. gehouden wordt, een voorzitter en een secretaris benoemd. De gemeen schapsraad heeft eenzelfde aantal le den als de voormalige Zuilense ge meenteraad. Zij zal het Utrechtse ge meentebestuur van advies kunnen dienen over zaken betreffende het voormalige Zuilense gebied. Ook kan het Utrechtse gemeentebestuur het uitvoeren van genomen besluiten aan de gemeenschapsraad toevertrouwen en de gemeenschapsraad kan voor stellen bjj de Utrechtse gemeenteraad indienen. Atoomkanonnen naar Japan NEW YORK, 20 Dec. Volgens een artikel in de „New York Post" van de hand van de Washingtonse correspon dent Robert Allen zullen de V.S. in het begin van het volgend jaar een aantal atoomkanonnen naar Japan sturen. Dit geschut zou snel naar Korea kunnen worden verscheept, indien daar de strijd weer zou ontbranden. Voorts zou men van plan zijn, in 1954 een en mogelijk twee Amerikaan se divisies uit het Verre Oosten terug e trekken. i Georganiseerde landbouw stelt voor: Doel t bevorderen van een goed verloop der vleesmarkt 's-GRAVENHAGE, 21 December. De georganiseerde landbouw heeft zich bij monde van het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw uitge sproken voor heroprichten van een vleesfonds en voorstellen dienaangaande gedaan. Doel van dit fonds dient te zijn het verstrekken van geldmiddelen ter financiering van maatregelen tot het bevorderen van een goed verloop van de vleesmarkt. Indien dit fonds door het bedrijf schap van vee en vlees onder goed keuring van de minister van Land bouw wordt ingesteld, dan zou naar mening van de Stichting voor de Landbouw geld kunnen worden ge vonden uit het verschil tussen de overname- en de richtprijzen van ba- convarkens, indien de richtprijs hoger is, dan de overnameprijs. Voorts zou men middelen kunnen trekken uit eventuele heffingen bij invoer of uit voer van varkensvlees in verse of ver werkte vorm, alsook van rund- of kalfsvlees. Het hoofdbestuur is van oordeel, dat het aandeel van de var kenshouderij in de opbrengst van mo nopolieheffingen op voedergranen eveneens in het fonds zou moeten worden gestort. Over het algemeen acht de Stich- DEN HAAG, 19 Dec. De gemengd technische commissie voor de uitvoe ring van het Belgisch-Nederlands cul tureel accoord is gisteren en vandaag in het Nederlandse ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in vergadering bijeen geweest. Besloten werd om voor het studie jaar 19541955 een begin te maken met de uitwisseling van hoogleraren in de rechtswetenschap. Zoals bekend is worden thans reeds hoogleraren in de geschiedenis uitgewisseld. Behalve dat de toekenning van stu diebeurzen aan studenten zal worden voortgezet, zal men ook doorgaan met studiereizen van studenten onder lei ding van hoogleraren. Uitzendingen voor wetenschappelijke onderzoekers in beide richtingen zal eveneens be vorderd worden. Onder auspiciën van het cultureei accoord zullen in beide landen een paar tentoonstellingen worden inge richt. Nederlandse schilderijen zullen naar België gaan en hier te lande zal men onder meer Permeke te Tilburg en de Vlaamse expressionisten te Eindhoven kunnen bewonderen. KAPELLE, 21 Dec. Over het algemeen was de fruithandel op de Zeeuwse veilin gen in de afgelopen week erg kalm. In het begin van de week werd er nog op grote schaal voor rekening van Oost- Duitsland gekocht en dit stimuleerde de prijs. Op het laatst van de week hielden deze aankopen op en over de gehele lijn volgde een prijsdaling van enkele centen per kg., speciaal voor de Goudreinette. De aanvoer van Jonathan was gering en de prijs bleef stabiel. Vooral op de veiling- in Goes zijn nog zeer grote fruit- aanvoeren voor de tijd van het jaar. Hier wordt nog twee keer per weak fruit ge veild en wel op Dinsdag en Donderdag. Op de andere fruitveilingen is de aan voer belangrijk ingekrompen. De voor raden die de telers thuis hadden zijn voor een belangrijk deel geruimd en voor het koelhuisfruit is het nog te vroeg. Uit de koelhuizen werd enkel wat Cox Orange Pippin verkocht van de appelras sen die hierin zijn opgeslagen. De prijs was rond 70 cent per kg. De kwaliteit van deze appels is meestal goed. Het aanbod van peren uit de koelhui zen is zeer gering. Een enkel partijtje Doyenne du Cornice noteerde rond 80 cent per kg. en Conference rond 60 cent. 'Elders in het land zijn de vorige week overal speciale Kerstveilingen gehouden. Er waren dan dikwijls zeer grote fruit- aanvoeren. ting voor de Landbouw het wenselijk, indien op varkensvlees geheven gel den ook weer aan de varkenssector ten goede zouden komen en dat ook de rund- en kalfsvleessector uit eigen middelen zou worden gefinancierd. Alleen als bij voorbeeld een daling van de rundveeprijzen zodanig sterk zou zijn, dat een aanwijsbaar nadelige invloed op de prijzen van varkensvlees zou ontstaan, dan zou overheveling van gelden mogelijk moeten zijn. Het mag echter niet zo zijn, dat uit heffin gen op varkensvlees bij een meer blij vende daling van de rundveeprijzen getracht zal worden de rentabiliteit in de melkveehouderij bij lage zuivel- prijzen te ondersteunen. De Stichting voor de Landbouw acht het gewenst om bij het overleg inzak» de politiek van een vleesfonds be trokken te worden. Een voorstel tot het oprichten van een vleesfonds is door het hoofdbe stuur aan de minister en aan het be drijfschap voorgelegd. BERGEN OP ZOOM, "1 Dec. Nu het herdenkingsjaar van Vincent Van Gogh ten einde loopt meende het ge meentebestuur van Bergen op Zoom niet beter te kunnen doen, dan de vol tooiing van de restauratie van het stadhuis „te vieren" met een tentoon stelling van schilderijen, aquarels, te keningen en litho's van de Brabantse schilder Vincent Van Gogh. Voor het eerst zal daardoor origi neel Van Gogh-werk in deze streek te zien zijn. De werken zijn afgestaan door ir V. W. van Gogh uit Laren uit de collectie van de Van Gogh-Stichting. In de Markiezenzaal van het stad huis zal een groot aantal tekeningen en aquarels benevens enkele litho's worden opgesteld die te samen een beeld geven van Van Gogh als teke naar. In de hal van het stadhuis wordt een klein aantal zorgvuldig gekozen schil derijen geëxposeerd uit de Nederland se, Antwerpse maar vooral uit de Franse tijd van de schilder. Dit zijn een tiental werken. Voorts een groot aantal van zijn andere werken. De tentoonstelling zal Woensdag a.s. officieel geopend worden, waarbij ir V. W. van Gogh een inleidend woord zal spreken. Nederlands schip aan Noorse kust in moeilijkheden. OSLO, 21 Dec. Het Nederlandse motorschip „Ingeborg" (479 ton) op weg van Bergen naar IJsland, heeft Zaterdag veertig mijl ten Westen van Utvaer ter hoogte van Sognesjoeen aan de Noorse kust motorstoring gekregen. De Noorse sleepboot „Achilles" uit Bergen bereikte het schip in de nacht. Ondanks het stormachtige weer slaag de de sleepboot er in een kabel aan boord van de „Ingeborg" te krijgen, waarna de sleepboot het Nederlandse schip op sleeptouw naar Bergen nam. Geslaagd in het Juliana Kinderzieken huis te 's-Gravenhage voor het examen Kinderverpleging Zuster W. S. Beernink, wijkverpleegster van Eikerzee, Ellemeet en Duivendijke. Geslaagd voor scheepswerktuigkundige, diploma C II (met lof) de heer J. J. van Luyk, voor diploma C I, de heer A. v. d. Endt, leerlingen der „De Ruyterschool" te Vlissingen. Zeelands welvaart rust niet alleen op de landbouw: ook de scheep vaart en wel in het bijzonder de scheepsbouw verschaft aan duizen den handen werk. Dit jaar is een groot werk in Vlissingen voltooid: Dit is het m.s. „Kungsholm", het vlaggeschip van de aHet schip werd in bvan het vorig jaar te water gelaten tijdens een plechtigheid, waarbij het gedoopt werd door cvan Zwe den. Deze foto werd genomen in Juli, kort voordat het schip zijn dmaakte. Dit is de tweede foto uit onze serie van twaalf, waarmee wij Uw geheu gen willen opfrissen en waaraan wij een leerzame prijsvraag verbonden, Zoals U weet plaatsen wij in vier ach tereenvolgende weken twaalf foto's. De onderschriften van deze foto's zijn echter niet volledig en het is Uw taak de ontbrekende woorden op te zoeken en aan ons op te zenden. En U weet ook: er is een eerste prijs te verdie nen van f 100.verder twee tweede prijzen van elk f 50.vier prijzen van elk f 25.en 10 van f 10. Deze foto is tevens de tweede van de serie van drie Zeeuwse foto's die wij deze week plaatsen (de eerste ver scheen in ons nummer van Zaterdag, de derde komt in de krant van Don derdag). Wij herhalen nog' even wat U te doen hebt. Op een briefkaart schrijft Voor onze tippelaars Dezer dagen werd door de NWB de Zeeuwse wandelkalender samengesteld. Deze luidt als volgt: 19 April: WSV Op Stap, Scherpenisse; 24 April: Medioburgum te Middelburg: 1 Mei: Personeelsvereniging Excelsior te Terneuzen; 15 Mei: Personeelsvereniging De Schelde te Vlissingen; 22 Mei: Comité Wandeltochten op Schouwen te Zierikzee; Juni: Zeeuwsch Dagblad te Goes; Juni: KNVG-marsen te Middelburg; 22- 26 Juni: NWB-Avondvierdaagsen; 3 Juli: Wandeltochten te Sluis; 4 September: WS V Kruiningen te Kapelle; 2 October: Herfsttochten Achilles te Middelburg; 16 October: Personeelsvereniging Excelsior te Terneuzen. U allereerst ons adres: Zeeuwsch Dag blad, Lange Vorststraat 90, Goes en in de linkerbovenhoek schrijft U „Zeeuwse serie". Dan neemt U de schrijfzijde en zet daarop: FOTO 1. Wat U als antwoorden voor deze foto gevonden hebt. FOTO 2. Dat wat U meent dat on der de foto van vandaag aan ontbre kende woorden moet worden inge vuld. Dan nog wat straks onder foto i moet komen en dan doet U de brief kaart op de post, zodat die uiterlijk op 30 December in ons bezit is. In die week komt n.l. de tweede serie van drie aan de beurt. Accoord Rusland-Indonesië. DJAKARTA, 21 Dec. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken heeft het volgende bekend gemaakt: via de In donesische vertegenwoordiger in Den Haag heeft de regering een officiële ver klaring van de Sowjet-regering ontvan gen. In deze verklaring, welke door de Russische minister van Buitenl. Zaken, Molotof, werd gezonden, wordt gezegd, dat de regering van de Sowjet-Unie in stemt met de benoeming van een Indo nesische ambasasdeur in Moskou, binnen zo kort mogelijke tgd. De regering van de Sowjet-Ünie verklaarde zich bereid een ambassadeur te Djakarta te benoe men. Volgens welingelichte kringen is het waarschijnlijk, dat dr Subandrio, die thans ambassadeur van Indonesië te Lon-? den is, en die zich op het ogenblik in Djakarta bevindt, tot de eerste Indonesi sche ambassadeur te Moskou zal worden benoemd. De staf zou uit zes tot acht per sonen bestaan. De minister van Buiten landse Zaken, mr Sunarjo, bracht Maan dag een bezoek aan het paleis van presi dent Sukarno. Aangenomen wordt, dat hij gesproken heeft over het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met Rusland. OOR de derde maal in enke le weken tijds heeft de op standige Vietminh-beweging in Indo-China officieus laten weten dat men wil praten met Frankrijk over een terugkeer van vrede en welvaart in het land. De Vietminh-leider Ho Tsji Minh heeft zich eerst tegenover een Zweeds blad uitgelaten in de rich ting van onderhandelingen om tot een wapenstilstand te komen. Toen men in Franse kringen bezwaar had tegen deze wijze van kenbaar ma ken van suggesties, heeft de Viet minh-leider later meer officieel ver klaard, dat hij op zekere voorwaar den bereid was met Frankrijk te praten. Gisteren kwam voor de derde maal het bericht uit Indo- China, dat men wil onderhandelen en als nieuw element werd er aan toegevoegd, dat de Vietminh plan nen heeft om ter gelegenheid van Kerstmis een groot aantal krijgs gevangen gemaakte Fransen en Noord-Afrikanen vrij te laten. In Frankrijk heeft men vooral van dit laatste met enige verbazing kennis genomen. Men noemt het een nieuw facet van de „koude oorlog", die de Vietminh begonnen is, naast de „hete oorlog", die zich nu al jaren met wis selend succes voor beide partijen voortsleept. Ho Tsji Minh, de leider der opstan delingen, weet maar al te goed, dat de Fransen de strijd in Indo-China meer dan beu zijn. Men heeft genoeg aan de problemen, die in Europa moe ten worden opgelost. Indo-China is een zeer zwaar blok aan het been van Marianne, die toch al niet zo stevig op de benen staat tegenwoordig. On danks alle Amerikaanse hulp, de Fran sen geschonken, ter voortzetting voor de strijd in Indo-China, kost de oorlog in Azië de schatkist jaarlijks vele mil- liarden francs. Om dan nog maar niet te spreken van de duizenden mensen levens, die bij de eindeloos lijkende strijd verloren gaan en al gingen. Sinds de wereldoorlog in het Verre Oosten tot een einde werd gebracht, roeren de communisten zich in het vroegere Thailand. Hetzelfde spelletje poogden ze uit te halen in Malakka, doch daar is het hen niet gelukt op zo grote schaal een oorlog te beginnen als in Vietnam het geval was. Wat toen is de oorzaak van dit alles? Tijdens de Japanse bezettingen vormden zich zo wel op Malakka als in Indo-China gro te verzetsgroepen. Na de oorlog bleven de groepen actief en ontvingen op alle mogelijke wijze hulp van communis tisch China. Onder het mom van een strijd tegen het Westerse imperialis me voor een bevrijding van de Aziati sche volken werd overal een oorlog ontketend. In Vietnam met het meeste succes. De Fransen waren er niet tegen opgewassen en het gebied leende zich uitstekend voor een guerillastrijd op grote schaal, waarvan Ho Tsji Minh, die droomde de evenknie te worden van Mao Tse Tung in China, goed ge bruik wist te maken. Met zeer wisse lend succes werd er gevochten. Dan weer veroverden de Fransen terrein, dan waren het weer de communisten, die successen boekten en de Franse troepen terugdrongen. Vietnam wordt geregeerd door de eerzuchtige keizer Bao Dai. Frankrijk heeft onlangs de Indo-Chinese staten Vietnam, Laos en Cambodja, -aange boden met Frankrijk een Unieverband te vormen. De landen zouden grotere zelfstandigheid krijgen, doch gedeelte lijk ook nog aan het Franse moeder land gebonden blijven. Dit heeft ook in Vietnam tot moeilijkheden aanlei ding gegeven. De regering van het land is vorige week afgetreden, mede om de weg te banen voor onderhande lingen met de Vietminh. En de moei lijkheden in het land zelf, èn de ge ringe kans, dat de Fransen ooit de strijd op zo'n moeilijk terrein tot een goed einde zullen brengen, alsmede het feit, dat men in Frankrijk gaat inzien, dat de oorlog in Indo-China niet tot in het oneindige kan duren, hebben Ho Tsji Minh bewogen zijn stappen te doen. Ook hij weet heel wel, dat hij de Fransen, die met grote steun uit Ame rika vechten en langzamerhand over moderner materiaal gaan beschikken, nooit iut Vietnam weg krijgt. Nu de Fransen het land grotere vrijheden gaat toestaan, vrijheden waar ook de Vietminh-leider voor geijverd heeft, vermoedt Ho Tsji Minh, dat wanneer hij met schappelijke voorwaarden komt, de Fransen wellicht genegen zijn, die ook in te willigen, waardoor het grootste deel van zijn idealen ver wezenlijkt zou kunnen worden. En, zo denkt de communistische leider, als de Fransen maar eenmaal het land uit zjjn, dan zien wy wel verder....

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5