RUSLAND WIL PRATEN OVER ATOOMENERGIE Laniel maakt minder kans A Mossadeq veroordeeld tot drie jaar BIJZONDERE UITKERINGEN VOOR RAMPSLACHTOFFERS Foster Dulles (hoopvol gestemd)Amerika is bereid te onderhandelen Antwoord op Eisenhowers voorstel 'SNIPPER NIEUWS „Ik heb niets gedaan" PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Londen teleurgesteld Parijs enthousiast Verkiezingen in Bulgarije Onze Landbouwpolitiek Voorzichtig, zorgvuldig en slagvaardig Geen reden voor pessimisme over de toekomst „Onderdrukking door Nederl. kapitalisme' De Sjah vroeg clementie Uit Rampenfonds en van Ministerie Ook vergoeding van studiekosten etc. In enkele regels melden wij nog Britse diplomaten in Teheran Krupp-fabriek India in DERDE PETROLEUM HAVEN TE ROTTERDAM DE BILT ZEGT: Uitgave; Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2665 Abonnementsprijs f 0,44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per wo'ord DINSDAG 22 DEC. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.47 u., onder 16.31 u. Maan op 20.08 u., onder 10.44 u. Hoogwater Woensdag 23 Dec.: Vlissingen: 3.31 u. 2.07 m., 15.58 u. 2.13 m. Terneuzen: 4.02 u. 2.24 m., 16.27 u. 2.30 m. Wemeldinge: 5.22 u. 1.72 m 17 43 u. 1.83 m. Zierikzee: 5.0„ 1.46 m., 17.30 u. 1.57 m. MOSKOU, 21 December De Russische regering stemt in met het voorstel van president Eisenhower om geheime diplomatieke besprekingen te houden over een aanvaardbare oplossing van de atoombewapeningswedloop. Dit staat vermeld in de nota, die aan de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Boblen, is overhandigd. In haar antwoord zegt de Russische regering verder, dat een gezamenlijke actie tot het onder internationaal beheer stellen van de atoomenergie en het tot stand brengen van ontspanning in de internationale toestand noodzakelijk is. Hoewel dit antwoord van Rusland in verschillende landen van de wereld met gemengde gevoelens werd vernomen, heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, reeds verklaard, dat Amerika met Rusland zal onderhandelen op basis van president Eisenhowers voorstellen betreffende de atoomenergie. Dulles noemde het Russische antwoord hoop vol. Men is van mening, dat de doelen, die de Amerikaanse president zich heeft gesteld niet bereikt kunnen wor den zonder het verbod van atoom- en waterstofwapens. In dit verband wordt gezegd, dat de deelnemers plechtig de verplichting op zich nemen geen atoom-, waterstof- of andere wapens voor massavernietiging te gebruiken. Internationale overeenkomsten aan gaande dit vraagstuk kunnen een be langrijke stap in de richting van vol ledige verwijdering van deze wapens De Franse verkiezingen VERSAILLES, 21 December Het begint eentonig te worden, maar ook na de tiende stemming (er zijn er van daag inmiddels weer twee gehouden) zijn de leden van de Franse Nationale Vergadering en de Senaat er niet in geslaagd een nieuwe president te kie zen. Vandaage is duidelijk geworden dat Laniel minder kans maakt. Bij de tien de stemming had hij er 21 minder dan bij de negende, waarbij hij reeds 17 stemmen had verloren. De oorzaak hiervan is dat Pierre Montel die voor het eerst minister werd in 1950, zich candidaat had gesteld en dat velen zich van stemmin gonthielden. De can- didatuur van Montel (eveneens conser vatief) heeft veroorzaakt dat de stem men van de anti-communisten werden verdeeld. Bij de negende stemming kreeg Laniel 413 stemmen, Naegelen 365 en Montel 103 stemmen. De uitslag van de tiende stemming was Laniel 392 stemmen, Naegelen 358 en Montel 84. De absolute meerderheid was 434. Laniel heeft zich bereid verklaard zich terug te trekken op voorwaarde, dat de coalitie al hun stemmen zullen uitbrengen op een door hun gestelde V.üaat. uit de wapenvoorraden van de landen zijn. Ook is het instellen van een strikt internationale contröle be langrijk teneinde te verzekeren, dat de overeenkomst inzake het verbod van het gebruik van atoomenergie voor oorlogsdoeleinden wordt nagestreefd. REACTIES. In diplomatiek kringen te Londen zei men vanavond dat het Russische antwoord teveel voorbehoud maakt om veel hoop te hebben op overeen stemming tussen Oost en West. De in de nota vele malen herhaalde eis van algehele afschaffing van atoom- en waterstofbommen, maakt het on waarschijnlijk dat Moskou zal mee doen aan de bank van atoomenergie. In Frankrijk daarentegen werd het Russische antwoord met voldoening ontvangen en een woordvoerder van de Oostenrijkse regering zei, dat zijn regering het Russische antwoord toe juicht. In Westduitse kringen meende men een zekere bereidheid om president Eisenhowers voorstel te aanvaarden, te ontdekken. WENEN, 21 December Naar Radio Sofia bericht is bij de gisteren in Bul garije gehouden parlementsverkiezin gen 99,53 pCt van het kiezerscorps ter stembus gegaan. 99,8 pCt van het aan tal uitgebrachte stemmen viel toe aan het onder communistische leiding staande „Vaderlandse Front", de enige groep, die candidaten had gesteld. Haar 249 candidaten werden dan ook allen gekozen Dat zo veel kiesgerechtigden zijn op gekomen, schrijft men gedeeltelijk toe aan het feit, dat op niet-versch}jnen een boete van 500 leve (ruim 250 gul den) was gesteld. In de pers waren de kiezers bovendien gewaarschuwd, dat zij, die niet aan de stemming zouden deelnemen, als „vijanden van het be wind" zouden worden beschouwd. DEN HAAG, 21 December Minister Mansholt heeft in de Tweede Kamer een interessante beschouwing gegeven over het landbouwbeleid in verband met de wereldsituatie. „Er heerst in de Nederlandse landbouw een zeker onbehagen over de toekomst. De periode van schaarste is achter de rug en de vraag doet zich voor of men de producten zal kunnen afzetten", aldus zei de minister. Het beeld in het afgelopen jaar heeft zich zoverre gewijzigd, dat de totale productie per hoofd van de wereldbevolking thans gelijk is aan de productie van voor de oorlog. De Ver. Staten hebben kans gezien de productie met niet minder dan 50 procent te verhogen. Een schril contrast vormt daar mee het Verre Oosten, waar een kwart van de totale wereldbevolking woont en waar de voortbrengst slechts 20 procent van het wereld-totaal is. In het Verre Oosten kan men dan ook spreken van een relatieve achteruitgang van de productie. MONTEL .nieuwe candidaat. Georges de Winter uit Merksem bij Antwerpen is er in geslaagd het we reldrecord accordeonspelen, dat sedert veertien dagen op naam stond van Ka- rel Braekman uit Wetteren, te verbe teren. Hij heeft 72 uren en 55 minuten gespeeld. Hij was Vrijdagochtend te 9 uur begonnen en hield op Maandag ochtend 10.04 uur op, dit is 73 uren en 4 minuten later. Boko, de Nigeriaan- se baby, die onlangs te Londen van haar Siamees tweelingzusje werd ge scheiden, is geheel genezen uit het zie kenhuis ontslagen. Haar moeder begaf zich onmiddellijk met haar naar het vliegveld van Londen voor de thuis reis naar Kano in Nigeria. Het twee lingzusje overleed zoals men weet aan de gevolgen van de operatie. - Van 1 Januari af kunnen Westduitsers, die naar het buitenland reizen, behalve hun reiskosten 300 Westduitse marken in buitenlandse valuta uitvoeren en bij de terugreis weer invoeren. Wat de afzet betreft doet er zich een verschuiving voor vergeleken bij voor de oorlog tussen Europa en het Verre Oosten. Op zichzelf is dat niet ernstig. Alleen het grote probleem blijft: er zijn exporterende landen, die hun voorraden niet kwijt kunnen, omdat de invoerlanden de producten niet kunnen betalen. Toch zijn de prijzen het laatste half jaar vrij stabiel ge bleven. Hoe is dat mogelijk met zul ke grote voorraden? Amerika grijpt op kunstmatige wijze in. Het vormt de prijsparaplu waaronder alle an dere landen die overschotten afzet ten. Zou deze voorraadvorming nog gro tere omvang aannemen dan zullen er maatregelen getroffen moeten worden om een betere overeenstemming te verkrijgen tussen productie en con sumptie. Het overschotvraagstuk is ge lukkig tijdelijk en veroorzaakt door de goede oogsten van de laatste twee jaar. Verder zal de productie op de duur de bevolkingstoeneming toch niet bijhou den. Driekwart van de wereld ver keert nog steeds in slechte voedings omstandigheden. Speciaal van Noord- Amerika kan verwacht worden, dat dit land in 10 a 20 jaar tijds zijn export positie zal moeten verwisselen voor een import-land. De bevolkingstoene ming zal in die periode zeer groot zijn. Natuurlijk moet voorkomen worden dat de huidige overschotten de wereld markt zullen bedreigen en dat zij de productieverhoging in de weg zullen staan. De V.S. overwegen om in het voor jaar een conferentie te beleggen tussen de exporterende en importerende lan den om het vraagstuk onder de ogen te zien. Minister Mansholt was dus niet bijzonder ongerust. Maar wel was hij er van overtuigd, dat lang talmen op dzt gebied zeer ernstige gevolgen kan hebben. BELEID ONVERANDERD. In de afgelopen jaren toen de goede ren schaars waren werden de prijzen laag gehouden, terwille van de consu ment. Nu er overschotten zijn geeft men de boer grotere vrijheid en meer risico's. Deze klacht wordt nog als eens geuit. Maar de bewindsman verzette zich daartegen. De doelstellingen van het landbouw beleid zijn onveranderd gebleven. Be staanszekerheid is slechts te vinden door een verhoging en rationalisatie van de productie. Bovendien zal marktordening nodig zijn. Maar de middelen die daarvoor kunnen dienen zullen opportunistisch gehanteerd moe ten worden. Zo moet men oppassen niet te veel te denken aan minimum garantieprijzen. De landbouwpolitiek moet afgestemd zijn op de internatio nale markt. Ook dient men te beden ken dat elke maatregel die genomen wordt knaagt aan de ondernemersvr;; heid. Kernachtig uitgedrukt zeide minister Mansholt dat het landbouwbeleid moet zijn: voorzichtig, zorgvuldig en slag vaardig. De tijd is nog niet gekomen, dat de overheid de boer directe steun moet geven. De algemene toestand wettigt dit nog niet. Dit laatste sloeg speciaal op de zoggeprijs, waardoor de Stichting voor de Landbouw een toe slag per h.a. had voorgesteld. Minister Mansholt deelde mede, dat er momenteel onderhandelingen gaan de zijn met Amerika om uit de over schotten ter waarde van 6 millioen dol lar katoen, zaden en ruwe olie te be trekken. Als er een overeenkomst tot stand komt dan is ons aanvullende militaire hulp toegezegd. Dit is een vrijblijvend aanbod, dat wij dus zeker kunnen afwijzen. Aan de opheffing van een vervoerverbod voor niet ingeënt vee wilde minister Mansholt niet den ken. De wet vervreemding landbouwgron den treedt Dinsdag in werking. Dat was noodzakelijk, omdat grote stukken grond in buitenlandse handen dreigen te komen. Ds v. d. Zaal heeft tijdens de de batten gepleit voor een frequente bus verbinding op Schouwen-Duiveland. Soekarno: DJAKARTA, 21 Dec. Sprekend voor 75.000 inwoners van Djokja, op uitnodiging van het comité ter herden king van 19 December (op die datum begon in 1948 de tweede politionele ac tie) zei president Soekarno o.a. dat de problemen van Indonesië, objectief be zien, groter zijn dan die, van welk an der vrij Aziatisch volk ook. „Wij zijn eeuwen onderdrukt geweest. Onder drukking is het gevolg van kapitalisme. Er was een verschil tussen het Neder landse en het Engelse imperialisme. In India bijvoorbeeld, werden al middel bare scholen en universiteiten opge richt, toen deze in Indonesië nog niet bestonden. India werd gedeeltelijk koopkrachtig gemaakt en mocht alleen geen concurrent van Engeland worden. Met lijdelijk verzet wist India vrijheid te verkrijgen. „In ons geval", aldus de president, „lagen de zaken geheel an ders. Lijdelijk verzet hielp bij ons niet. Wij werden niet eens gedeeltelijk koopkrachtig gemaakt. Wij waren slechts goedkope arbeidskrachten. Wij werden gemaakt tot een natie van koe lies en een koelie onder de naties. De enige weg om hier onderuit te komen was dan ook een revolutionnaire actie" De Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Daniel J. van Balluseck, ondertekent een protocol, waarin de functies en bevoegdheden van de Volkenbond, vastgelegd bij de Slavernij Conventie in 1926, worden overgedragen aan de V.N. TEHERAN, 21 Dec. - Mossa deq is vandaag tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De ex- premier was ervan beschuldigd van het niet opvolgen van het gebod van de Sjah om af te treden en van po ging tot het omverwerpen van het regiem door het Parlement te ont binden. De Sjah verzocht het Hof Mossa deq niet zwaar te straffen. „Ik ver geef Mossadeq wegens zijn diensten in het eerste jaar van zijn regering", zo schreef de Sjah aan het Hof. Toen Mossadeq zijn vonnis hoorde riep hij uit: „Ik heb nooit om clementie gevraagd en zal het nooit doen ook. Ik heb niets verkeerds gedaan. U moet een uitspraak doen in overeenstem ming met de rechtvaardigheid". Daar na begroef hij het gezicht in de handen. Toen zei hij, dat de geschiedenis zijn strijd voor gerechtigheid zal rechtvaar digen. Mossadeq moet zijn gevangenisstraf in eenzame opsluiting doorbrengen. Brigade-generaal Rishi, Mossadeq's vroegere stafchef, werd tot twee jaar disciplinaire straf en uitzetting uit het leger veroordeeld op beschuldiging van poging tot omverwerping van het re giem van de Sjah. SEOEL, 21 December President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft vandaag gezegd dat de hereniging van Korea niet binnen 90 dagen na de ope ning van de politieke conferentie tot stand gebracht zou zijn, Zuid-Korea de verhongerde landgenoten in het Noor den te hulp zal moeten komen. Door het ministerie van Maatschappelijk Werk is in overleg met het Rampenfonds een regeling gemaakt, waardoor het mogelijk is, om in be paalde gevallen bijzondere uitkeringen te verstrekken. Deze uitkeringen hebben ten doel de getroffenen ongeveer op hetzelfde levensniveau te handhaven als waarop zij voor de ramp leefden. Dit is meegedeeld door het ministerie van Maatschappelijk Werk, gezonden aan de ge meentebesturen. De hoogte van de toe te kennen ver goeding is afhankelijk van het vroege re inkomen en het inkomen na de ramp genoten. Daar in de mees te gevallen het inkomen practisch ge heel wordt bepaald door de bedrijfs- uitkomsten, zal op de eerste plaats het' bedrijfsinkomen voor de ramp bepaald moeten worden. De bedrijfsinkomsten na de ramp moeten uiteraard in mindering worden gebracht. Naast de inkomsten van eventueel drooggebleven percelen of van natte percelen met een normale opbrengst, ontvangt de getroffen land- of tuinbouwer vergoeding voor han denarbeid en bedrijfsleidersloon over die percelen, welke geen voldoende op brengst geven. Teneinde te kunnen be oordelen in hoeverre uit deze vergoe dingsregeling inkomsten werden ver kregen, dient een opgave te worden verstrekt van de overstroomde opper vlakte en de oppervlakte, welke on voldoende was om de kosten te dek ken. De levensonderhoudsvergoedingen zullen moeten worden beoordeeld voor het gehele oogstjaar 1953, dat wil zeg gen van 1 Mei 1953 tot 1 Mei 1954. Bij deze regeling wordt er van uitge gaan, dat de inkomsten voor het oogst jaar 1952 (dus de periode 1 Mei 1952 1 Mei 1953) voldoende waren, gezien het feit, dat de meeste producten reeds verkocht waren en voor de verloren gegane voorraden een redelijke ver goeding wordt gegeven. Voorts zal een opgave moeten wor den verstrekt van de inkomsten, welke uit anderen hoofde, dan wel door in TEHERAN, 21 Dec. De eerste Britse diplomaten in Perzië sinds de hervatting van de Brits-Perzische be trekkingen zijn vandaag aangekomen op het vliegveld van Teheran, dat streng door Perzische politiemannen werd bewaakt. Onder militaire bescherming reden de diplomaten naar het gebouwencom plex van de Britse ambassade, waar rondom wachtposten waren opgesteld. DAT gisteren de raad van Koudekerke heeft besloten de Vereniging Culturele Belangen „Lammerenburg" voor 1953 een subsidie van 150 toe te kennen als te gemoetkoming in het exploi tatietekort van speeltuin en verenigingslokaal. We ko men op de raadsvergadering nader terug. DAT gisteren de adoptie commissie uit Leeuwarden in Zierikzee is gearriveerd om de geadopteerde gemeen te Kerkwerve te bezoeken. Gisteravond zijn reeds be sprekingen gevoerd hoe men het best de moeilijkheden die zich bij het herstel zul len voordoen het hoofd kan bieden. Kerkwerve staat niet alleen. DAT de weg van Zierik zee naar Zijpe nog deze week waarschijnlijk Vrij dag berijdbaar zal zijn. Voor het autoverkeer naar het vasteland een flinke vooruitgang vooral nu de veerdienst ZijpeA. J. Pol der met koplading is uitge rust. DAT deze zomer de veer dienst ScharendijkeOud dorp zal worden hervat met een grotere boot, die door Jac. Berrevoets te Zierikzee is aangekocht en die plaats biedt aan 150 passagiers. DAT de O.L. school in El- lewoutsdijk, die wegens ma zelen gesloten is geweest nu weer „vrij" is gegeven, doch dat nu de kleuterschool we gens dezelfde ziekte is ge sloten gisteravond. DAT tot Ned. Herv. notabelen der kerk in Elle- woutsdijk zijn gekozen de heren L. de Broeckert en P. v. d. Schraaf. DAT in de consistorie der Ned. Herv. kerk te Biezelin ge gisteren een Kerstsamen komst van de afdeling Ka- pelle van de Bond van Plat telandsvrouwen is gehouden, waar Mevrouw Huisman Griep een Kerstverhaal ver telde en een toespraak heeft gehouden. DAT gisteren namens de C.H.-jongeren te Kapelle tot lid van het voorlopig pro vinciaal bestuur van C.H.- jongerengroepen in Zeeland is benoemd de heer J. J. van Willigen. DAT in zaal Sinke te Krabbendijke de platte landsvrouwen eveneens een Kerstavond hebben gehou den. Enkele dames droegen een Kerstgedicht voor en Mevrouw Van Doorn-Fran ke las een Kerstverhaal. Op gevoerd werd „Het kleine Kerstspel". DAT in de Chr. kleuter school te Krabbendijke de kinderen van die school een fijne Kerstmiddag is gebo den waarbij cadeautjes wer den uitgereikt. DAT te Krabbendijke tot ouderling-kerkvoogd der Ned. Herv. kerk in do vaca ture W. P. Gebraad is be noemd de heer C. J. Snoep. DAT gisteren de raad van Souburg op de foto ging. Voor de tweede keer ditmaal want de vorige foto was mislukt.... het gezin opgenomen kinderen worden verkregen. Deze gegevens zijn mèdegedeeld ten einde te kunnen vaststellen of belang hebbende voor een vergoeding in aan merking komt en zo ja welk gedeelte van de uitkering ten laste van het mi nisterie van Maatschappelijk Werk blijft en welk deel voor rekening van het Rampenfonds komt. Tenslotte is het mogelijk om een bij zondere tegemoetkoming te ontvangen in verband met extra gezinsuitgaven, o.a. voor huishoudelijke hulp, dokters- of ziekenfondskosten, studiekosten kinderen enz. NEW DELHI, 21 Dec. Vandaag heb ben de regering van India en de Duitse combinatie Krupp en Demag drie over eenkomsten ondertekend betreffende de oprichting van een staalfabriek in India, waarvan de kosten 700 millioen rupees zullen bedragen. De capaciteit van de fabriek zal aanvankelijk een half millioen ton per jaar bedragen en stapsgewijze tot een millioen ton wor den vergroot. Er bestaat een deelgenootschap tus sen de regering van India en de Duitse combinatie in de financiële en admini stratieve regelingen in een verhouding van vier tot één. De maatschappij zal onder de naam van Hindustan Steel Ltd worden opge richt met een maatschappelijk kapitaal van 1 milliard rupees voor de vestiging en exploitatie van de fabriek. De fi nanciering van het object zal geschie den uit aandelen- en leningskapitaal, waarvan de omvang later geregeld zal worden. Volgens de overeenkomsten zal het deelgenootschap minstens tien jaar duren en zullen beide partijen de duur er van met nog tien jaar kunnen verlengen. ROTTERDAM, 21 December Met de aanleg van een derde petroleum haven in Rotterdam, als onderdeel van het Botlekplan, kan reeds spoedig be gonnen worden. Van regeringswege is toegezegd, dat de Nieuwe Waterweg op voldoende diepte en breedte zal worden gebracht om de grootste tank schepen ter wereld zonder bezwaar binnen te loodsen Iets hogere temperaturen. DE BILT, 21 Dec. Veel bewolking maar overwegend droog. Matige Zuid westelijke wind. Iets hogere tempera turen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1