DEZE WERELD v&n ö&q tot ö&q Geschiedenis van het Britse Imperium. v Koehandel in Versailles SXe Radia Platteland en cultuur een moetlijk probleem De geschonken tiouten woningen v&n Lonöinium tot Lonöon. Grindelwald in afwachting Vandaag staking in Borinage V*P*R*(X wil meer zendtijd Problemen van munitie en geweren* K*NvA*C* wil bestrijding der verkeersonveiligheid Geef echte wijn Geef import wijn Geef ALCIERA D Maandag 21 December 1953 ZEEUWS-1 DAGBLAD Pagina 3 Mentaliteit is ingrijpend gewijzigd Dr N» Hommes sprak voor de Chr. Plattelandsjongeren (Van onze §-redacteur.) AMERSFOORT, 18 December. De cultuur ten plattelande is in de laatste halve eeuw met sprongen vooruit gegaan. Het minderwaardigheids gevoel van de boer tegenover de stedeling is dan ook grotendeels verdwenen en ook omgekeerd is de waardering gegroeid. De uitdrukking „een domme boer" wordt vrijwel niet meer gehoord. Voor dat minderwaardigheids complex van de plattelander was ook geen enkele reden, want de grondslag van alle cultuur ligt in de landbouw. Niet voor niets is het woord cultuur afgeleid van het latijnse werkwoord colere, dat „het land bebouwen" be tekent. Stad en cultuur ontstonden rond het kasteel of rond de villa, de boerenhoeve en het Franse woord voor stad, ville, herinnert nog zeer dui delijk aan deze herkomst. Deze woorden sprak dr N. J. Hom mes, Geref. predikant te Rotterdam Noord, op de gemengde besturencon- ferentie van de Chr. Bond van Platte landsvrouwen en -meisjes en van de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond. Met het referaat van deze spreker over „Het platteland en het cultuur- vraagstuk" werd deze tweedaagse ver gadering op „Birkhoven" bij Amers foort besloten. Met de ontsluiting van het platte land veranderde ook de beroepsstruc tuur in dat gebied, aldus dr Hommes. De boer is niet meer zo het overheer send element. Naast het oude kringe tje van dorpsnotabelen burgemees ter, dokter, hoofdonderwijzer kwa men steeds nieuwe specialisten als ambtenaren, tandarts e.d. het vreemde element versterken. De groeiende mi gratie doorbrak de oude stabiliteit. Een gevolg van de huidige ontwik keling is het functieverlies van het ge zin. De vader is niet meer de gezag hebbende figuur, die de zoon het vak leert. Velen leren een vak, waarvan de vader niets afweet en allen zijn niet meer verbonden in dezelfde taak op het eigen land. Veel jongeren ver ruimden hun blik, o.m. door een ver blijf in Indonesië als militair. Ouderen kunnen soms de vele gecompliceerde vraagstukken van onze tijd niet bij houden en worden dan door hun kroost gauw voor conservatief versleten. Er is ook een functieverlies van de dorpsgemeenschap te constateren. Een duidelijk voorbeeld is het optreden van een begrafenisonderneming uit de stad in plaats van de aloude buren- diensten bij de teraardebestelling. De mentaliteit van de jongere ge neratie is sterk veranderd. Zij denkt niet meer zo sterk in de eigendom als het enige waardevolle en be langrijke, maar schuift in de per soonsbeoordeling de prestatie naar voren. Huwelijken tussen boeren zoons en meisjes uit de stad worden door beide partijen zonder bezwaar aanvaard. In de voortbrenging ging het zakelijk element sterk over heersen en de boer is vaak in de eerste plaats koopman in naturalia in plaats van landbouwer. INGRIJPEND.- Twee factoren hebben een enorme invloed gehad op de verandering van de levensstijl ten plattelande. Daar is in de eerste plaats de verkorting var. de arbeidstijd, die het probleem van de vrijetijdsbesteding opriep, maar die de boer ook een ruimere belangstel ling gaf voor zijn taak in gezin, staat en maatschappij. Daarnaast heeft de ontlasting van de zware lichamelijke arbeid door de mechanisatie grote in vloed gehad. Het platteland is nog steeds een an der gebied dan de stad en nog steeds leeft er een groot blok traditie voort, maar de nivellering zet door. De boer wordt steeds meer mijnheer en de boe rin mevrouw. Er is 'n duidelijk verband tussen kleding en zelfrespect en ook in dit opzicht neemt de boer revanche op een eeuwenlange achteruitstelling. GEEN CULTUUR ZONDER CULTUS. Het platteland moet de cultuur aan vaarden, aldus spreker. Men moet ech ter nooit denken, dat het verhogen van het cultuerele peil zonder meer bestaat in het leggen van contact tus sen de plattelander en de musea, de kunst, de muziek e.d. Iedere cultuur roept om een cultus, anders gaat zij ten onder en het platteland moet niet de cultuur zonder cultus van de grote stad overnemen. De grondslag van de cultuur ligt de cultuuropdracht uit het eerste Bjj belboek, de zin van de cultuur is dal wjj mensen de volle rijkdom van het leven mogen genieten om daarin God te dienen. Dat kan echter alleen, als Christus ook midden in de cultuur staat, want door Hem is de cultuur, het leven in al zjjn glans en heerlijkheid, ver zoend; door Hem is ook de cultuur ge richt op de cultus Dei, de eredienst aan God. Het referaat werd gevolgd door een levendige discussie, waarin tal van vragen over de films, de lectuurvoor ziening te plattelande en het peil van de ontspanningsavonden ter sprake kwamen. DEN HAAG, 18 Dec. De houten woningen die het buitenland voor de rampslachtoffers heeft geschonken, zullen in de eerste plaats beschikbaar gesteld worden aan hen, die door de stormvloed een huis verloren, waar van zij eigenaar en tevens bewoner waren. Ongeacht de grootte van hef vernielde huis en de inhoud van de te schenken woning zullen de belang hebbenden tegen betaling van f 1000 aan het Rijk een houten woning in ei gendom kunnen verkrijgen. Dit bedrag is het verschil tussen de geraamde ge middelde kosten voor de fundering etc. en de geschatte gemiddelde bijdrage voor een verwoeste woning van de minimum-inhoud ingevolge de wet op de watersnoodschade 1953. (Deze bij drage zal een getroffene niet ontvan gen indien hij een houten woning aan vaardt). Eventuele verschillen in grondkosten zullen met belanghebbenden worden verrekend» HIISBtaülH Bulgarije wil betrekkingen met de V.S. herstellen LONDEN, 19 De... Tijdens een verkiezingsbijeenkomst heeft premier Tsjervenkof van Bulgarije gezegd, dat zijn and bereid is, de betrekkingen met de V.S. weer aan te knopen. De V.S. verbraken de diplomatieke betrekkingen op 20 Februari 1950, nadat Bulgarije de terugroeping van de Amerikaanse gezant in Sofia had geëist, omdat deze zich volgens de Bulgaarse regering had schuldig ge maakt aan activiteit tegen het regiem. 9 Het tijdperk van de volksverhuizing deed een golf van nieuwe veroveringspogingen aan spoelen tegen Engelands kusten. De Anglicanen, de Saksen en de Jutten namen de plaats in van de Romeinse legioenen en zij deden hun kolonisatie werk beter dan de verslagenen. De namen der opperhoofden Hengist en Horsa herinneren aan deze tijd. ïrv Ook het Christendom deed nu zijn intrede op lv. de eilanden en het was vooral de monnik Augustinus, die hier zijn levenswerk verrichtte. Vooral uit Ierland kwamen vele ijverige missiona rissen en in die periode werden vele kloosters ge sticht welker begaafde en beschaafde bewoners veel hebben bijgedragen tot het welzijn van land en volk. iiitniiimiiiniiiiiniiiininmiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiitii» PLAIN EN CORK IN SPECIALE LUXE DOZEN VAN 50 SIGARETTEN GRINDELWALD, 18 Dec. Grin delwald, de wintersportplaats aan de voet van de Wetterhorn, bereidt zich voor op de ontvangst van Koningin Juliana, Prins Bernhard en de vier prinsessen, die er van eind December tot 12 Januari hun wintervacantie ko men doorbrengen. Zij zullen hun intrek nemen in hotel Adler, hetzelfde hotel, waar bijna 15 jaar geleden om precies te zijn van 20 Februari tot 20 Maart 1939 de Koningin, toen nog „Prinses" Juliana met Prins Bernhard en Prinses Beatrix reeds tijdens een wintervacantie lo geerden. In deze tijd vertoefde Prinses Wil helmina, toen nog Koningin der Ne derlanden, in een ander dorpje in het Berner Oberland, n.l. in Hondrich. Maar bijna dagelijks was zij in Grin delwald, waar zij vaak met haar klein dochtertje Beatrix, die toen ruim een jaar oud was, wandelde. Prinses Bea trix zag men ook veel in een kinder wagen, die gemonteerd was op een slede en door een grote Sint Bernards- hond door het dorp werd voortgetrok ken. Haar ouders waren op alle ski- afdalingsroutes te vinden, maar by voorkeur maakten zij toch skitochten op de gletschers. De beroemde „Eis- meertoer" naar Grindelwald was des- tijds het hoogtepunt van hun ski- vacantie. BRUSSEL, 21 Dec. Het ziet er naar uit, dat er vandaag in de ge hele Borinage (het Belgische steen- koolgebied) zal worden gestaakt uit protest tegen het besluit van de N.V. Cockerill een aantal kolenmijnen te sluiten, waardoor bijna 7000 mijn werkers op straat komen te staan. Het is de socialistische mijnwerkers- bond, die heeft opgeroepen om ermee door te gaan tot maatregelen zijn af gekondigd, waarbij het besluit der mijndirectie wordt vernietigd. De be trokken arbeiders in de zeven mijnen, die gesloten zullen worden, zijn reeds vanaf de dag, dat het besluit bekend gemaakt werd, in staking gegaan. De consternatie in het mijngebied is nog groter geworden, nu is uitge lekt, dat het in de bedoeling ligt de mynen binnen een half jaar te sluiten. Vijf uur zendtijd per week is te weinig Gelijk deel in T.V.-programma's wordt ook verlangd HILVERSUM, 19 December. In een gisteren gehouden persconferentie heeft de V.P.R.O. uiting gegeven aan zijn wensen op het gebied van radio en televisie, waartoe men het huidige tijdstip juist achtte nu een regeling van het definitief radio- en televisiebestel voor de deur staat^Daarbij is van de zijde van 't bestuur bij monde van de voorzitster, mej. dra. Nicolette Bruining, alsmede door de directeur, dr E. D. Spelberg, uitvoerig naar voren gebracht, dat de V.P.R.O. een voorstander blijft van regeling dezer vraag stukken in nationale zin. Nu het echter niet waarschijnlijk lijkt, dat dit te verwachten is, wil de V.P.R.O. zijn rechten verdedigen op een grotere zendtijd in de radio en een gelijk aandeel als de andere omroepverenigingen in het televisiebestel. Ten aanzien van de TV staat de VPRO namelijk op het standpunt, dat hier in geen geval een maatstaf mag worden aangelegd ontleend aan de verhoudingen in de omroep. Het is daarom, dat deVPRO aan de mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen en aan de Nederlandse Te levisie Stichting de wens heeft ken baar gemaakt om als volkomen gelijk waardige partner met de vier andere televisie-instanties aan de TV-uitzen- dingen te mogen deelnemen. Waar tot nu toe de VPRO slechts in staat was om eenmaal per drie maanden een TV- uitzending te verzorgen, vertrouwt hij er op, dat zeer spoedig hierin in deze zin veranderingen zullen optreden. De VPRO is thans bezig om voorbe reidingen te treffen, waardoor ook orga nisatorische deze veranderingen behoor lijk en op korte termijn kunnen worden opgevangen. MEER ZENDTIJD. Wat de radio betreft, zette dra Braining uiteen, dat de VPRO in 1930 bij de zend- tijdverdeling genoegen nam met acht uren per week, omdat men dat voldoende achtte om het vrijzinnige protestantse be ginsel uit te dragen. Naarmate het vrij zinnig protestantisme zich meer organi seerde werd naarnaast tevens duidelijk dat er nog een andere taak op de schou ders der VPRO rustte: de culturele, zo dat in het programma naast de bijzondere ook de meer algemene, de nationale uit zendingen een plaats kregen in het kader van de weinige zendtijd, die na de oorlog o.a. door het IKOR slonk tot vijf en een kwart uur per week, is dit vanzelfspre kend slechts gering, maar toch zijn er voorbeelden genoeg, o.a. op het terrein van Benelux en federalisme, terwijl de VPRO ook als eerste de schoolradio voor het openbaar onderwijs invoerde. Daarom wenst men nu meer zendtijd - waartoe reeds twee jaar geleden aan de 's-GRAVENHAGE, 17 Dec. Zoals be kend is hebben NAVO-landen overeen stemming bereikt over het gebruik van een Amerikaanse geweerkogel, (7.6 mm.), die kan worden afgevuurd door verschil lende soorten nationale wapens. Men mag aannemen, dat het gebruik van een standaardgeweerkogel voor Ne derland weinig problemen zal opleveren, daar de kogels die thans hier gefabri ceerd worden aangepast zijn aan het Amerikaanse „Garand" geweer, dat bij ons leger in gebruik is en reeds van ge noemd standaardkaliber zijn. De productie van munitie voor het Ne derlandse leger geschiedt voor het groot ste deel in ons land. De artillerie-inrich tingen hebben hierin een belangrijk aan deel en daarnaast produceren enkele buitenlandse bedrijven, die in Nederland vestigingen hebben, munitie. Ten aanzien van het gebruik van een standaardgeweer gaat de strijd thans tus sen de Amerikaanse T-44 en het Bel gische „FN" model. Nederland heeft in deze nog geen keus gedaan, al zijn vorig jaar wel reeds een 20-tal FN-geweren in ons land beproefd en, naar we uit militai re kring vernamen, werden ze gunstig beoordeeld. De „FN" en T-44 geweren zijn belang rijk lichter dan het ruim 9 pond wegende „Garand geweer", dat waarschijnlijk in de toekomst dan ook wel plaats zal ma ken voor een lichter type. minister een verzoek is gedaan - om ook op dit meer nationale plan, waar toe de VPRO zich uit beginsel geroepen voelt, te kunnen werken. Het recht tot die meerdere zendtijd meent men wel te mogen ontlenen aan de grote vlucht welke het ledental heeft ondergaan. Volgende week wordt reeds het hon derdduizendste lid verwacht en men hoopt spoedig de 110.000 leden te berei ken, wat 5% van de retrubitie betalende luisteraars is, die zich dan achter de vrijzinnige omroep hebben geschaard. Adres aan betrokken minister Niet alleen automobilisten, maar ook fietsers brengen anderen in gevaar 's-GRAVENHAGE, 19 December. Uitgaande van de stelling dat verbetering van het beschavingspeil ook een vooruitgang teweeg moet brengen in de wijze waarop de verschillende soorten weggebruikers elkaar tegemoet treden, heeft de K.N.A.C. in een uitvoerig adres aan de ministers van Verkeer en Waterstaat, van Justitie, van O. K. en W. en van Binnenlandse Zaken enkele middelen aan de hand gedaan om de nog steeds toenemende verkeersonveiligheid aan te pakken. In het adres wordt o.m. gewezen op de daling van het verantwoordelijkheidsgevoel van het gehele wegverkeer. De K.N.A.C. wijst als de belangrijkste oorzaak van een groot deel der verkeersongevallen aan een gebrek aan hoffelijkheid In de ver- keersomvangsvormen. De K.N.A.C. verheelt zich niet dat de genoemde dingen zich ook ten opzichte van bestuurders van motorrijtuigen doen gelden, ondanks het rij examen waaraan deze zijn onderworpen en ondanks het speciaal op hen gerichte verkeerstoezicht. Dat is ook de reden waarom de K.N.A.C. met grote voldoening heeft kennis genomen van het aandringen van de Tweede Kamer op een scherpere controle door de Rijkspolitie op het snelverkeer. De verkeersbandeloosheid doet zich echter, aldus gaat het adres verder, in nog veel meerdere mate voor bij het langzame verkeer. Ter staving van dit oordeel wijst de K.N.A.C. o.m. op het feit dat fietsers zich veelal met negering van elke vorm van zelfbescherming in het verkeer storten. Er wordt dikwijls geen richtingverandering aangegeven, terwijl de achterverlichting der rijwielen in tal van gevallen veel, zo niet alles, te wensen overlaat. Het elke doortocht ver sperrende, hinderlijk naast elkander blij ven rijden, het naar voren dringen bij bewaakte kruispunten, bruggen en spoor wegovergangen van de wielrijders is de K.N.A.C. tevens éen doorn in het oog. Zo worden in het adres nog tal van an dere voorbeelden aangehaald. VOETGANGERS. Ook met betrekking tot de voetgangers meent de K.N.A.C. dat deze meer be scherming behoren te verkrijgen, doch dat deze categorie daar tegenover aan en kele eenvoudige regels dient te worden gebonden. De K.N.A.C, is van oordeel dat de greep op het langzame verkeer geheel verloren dreigt te gaan en dat ver steviging daarvan in het bijzonder klemt, omdat het aantal bromfietsen zich in zeer snel tempo uitbreidt', zo dat binnen afzienbare tijd dit aantal naar schatting een millioen stuks zal kunnen bedragen. Ingezonden Mededeling (Adv.) Het feit, dat voldoende zelfdicipline en verkeersinzicht ontbreken moet wor den betreurd, doch zal niet op korte ter' mijn zijn te verbeteren. Naar de mening van de K.N.A.C. zal uiteraard naarstig moeten worden gestreeft om deze eigen schap aan te kweken, waaraan behalve naast verplicht en systematisch verkeers- onderwijs op de scholen wellicht meer aandacht zou kunnen worden besteed bij de vorming van de jeugd buiten school verband. Dat daarnaast maatregelen tot ver sterkt preventief en corrigerend politie toezicht niet kunnen worden gemist ligt voor de hand. Helaas zijn in het alge meen de gemeenten daartoe echter niet ih staat zulks wegens gebrek aan ge schoold personeel. Voorts blijft de K.N.A.C. van oordeel, dat in het bijzonder voor betere discipli ne van het langzame verkeer het door haar aanbevolen stelsel van de betaalde waarschuwing een belangrijke bijdrage tot dit doel zou kunnen vormen. Het K.N.A.C.-adres besluit met het ver zoek: de gemeenten in staat te stellen het voor verkeerstoezicht noodzakelijke po litiepersoneel aan te trekken en in dienst te houden: meer dan tot dusverre aan dacht te besteden aan het aankweken van zelfdiscipline, zowel in de scholen als ook ten aanzien van de vorming van jeugd buiten schoolverbanden opnieuw het stelsel der betaalde waarschuwingen in studie te nemen. De K.N.A.C. blijft er n.l. stellig van overtuigd dat de daaraan verbonden voordelen zullen opwegen tegen de bezwaren welke indertijd wer den aangevoerd. Volgens radio-Peking heeft een groep belangrijke organisaties in communistisch China op linksgeoriën teerde Franse groeperingen en op vooraanstaande organisaties van de Vietminh een beroep gedaan om tot een wapenstilstand in Indo-China te komen. E FRANSE presidentsverkie zingen begonnen Vrijdag meer op een koehandel te lijken, dan op het kiezen van de juiste man op de juiste plaats. Waren er eerst voldoende can- didaten om een eerlijke strijd moge lijk te maken, al naar gelang de stemmingen verliepen, werd het duidelijk, dat er eigenaardige din gen gebeurden. De verkiezingen voor een nieuwe president als opvolger van Vincent Auriol zijn ontaard in een strijd voor of tegen de E.D.G. Laniel, de premier, is een gematigd voorstan der van een Europees leger, doch zijn grootste tegenstander, Naege- len, is er vierkant tegen. Op het moment dat wjj dit schrijven was nog slechts de uitslag van de vier de stemming bekend, waarbij Laniel op 55 stemmen na aan de vereiste meerderheid kwam. Het ziet er dus wel naar uit, dat de premier, die vast besloten schijnt tot het bittere einde mee te blijven doen, een goede kans maakt. Wanneer tenminste de zaak niet vol komen om wordt gegooid op het laat ste moment. Vrijdag immers, na het mislukken van de derde stemming, is dit ook gebeurd. Men zoekt naar can didates die kans maken voor een meerderheid aanvaardbaar te zijn. Maar er zijn er in het franse parle ment en daarbuiten maar'heel weinig, die zo'n kans hebben. Dat Bidault zich terugtrok ten gun ste van Laniel was zeer verstandig, hoewel hij beslist beter had gedaan zich na de eerste ronde, toen bleek, dat hij practisch kansloos was, reeds uit de running terug te trekken. De -A. kampen waren, toen hij zijn beslissing bekend maakte, al te zeer verdeeld. Het ging er nu maar om op wie uit eindelijk de blanco-stemmers hun keus lieten vallen. Bij de vierde ronde im mers stemden ruim 160 afgevaardigden bianco of wel op enkele outsiders. Zij zullen uiteindelijk toch een keus moe ten doen, anders kan men tot in het oneindige blijven stemmen. Het paleis te Versailles, waar de stemmingen worden gehouden, is een toonbeeld van politieke bedrijvigheid. Tussen de diverse stemmingen wordt behoorlijk tijd gelaten om tot overleg te geraken, waarvan de partijen een dankbaar gebruik maken. De commu nisten zijn het er over eens, en hebben daarmee de knuppel in het hoender hok geworpen, dat hun keus moet val len op hem, die het sterkst gekant is tegen de Europese Verdedigingsge meenschap. Wie dat is en tot welke partij hij behoort, het doet er voor hen helemaal niet toe. De communisten hielden vol, ook al verklaarde men van socialistische zijde, dat op de steun van deze uiterst linkse groep geen enkele prijs wordt gesteld. Een en ander leidde zelfs tot de overweging, dat het wellicht beter was, andere candidaten naar voren te schuiven. Nog nimmer sinds de eerste presi dent in 1871 werd gekozen, is er zo veel te doen geweest bij deze verkie zing. Nooit heeft het parlement meer dan tweemaal moeten stemmen voor een candidaat als overwinnaar uit de bus kwam. Het feit, dat men Zaterdagmiddag aan de vijfde ronde diende te begin nen geeft maar al te duidelijk aan, dat de politieke meningen in Frankrijk zeer sterk uiteen lopen. Men is er te gen zichzelf verdeeld op een wijze, zo als men slechts zelden aanschouwt. De moeilijkheden van de afgelopen jaren drukken hun stempel op de Franse politiek van heden. Voor de nieuwe president, wie het dan ook wordt, zal het geen sinecure zijn, dit moeilijk te regeren en uit zijn even wicht geslagen volk, te besturen. foimqi ons DINSDAG 22 DECEMBER 1953. HILVERSUM I. (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Schoolradio. 10.35 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 „Als de ziele luistert". 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-ork. en solist. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Pianoduo. 12.55 „Open en dicht". 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Lunchconc. 14.00 Gevar. progr. 14.50 Ned. kamermuz. 15.25 Gram. 15.30 Ben je zes tig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerings- uitz.: Drs B. van Eldik: „Nederland en de wereld. Indonesië, economisch in 1953". 18.09 Hammondorgel. 18.29 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Uit het Boek der Boe ken. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 „De Rozenhoed", hoorsp. In de pau ze: Gram. 22.15 Instr. octet. 22.40 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kalender. 23.00 Nws. 23.1524.00 Radio Philh. ork. en soliste. HILVERSUM II. (298 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Kerstliederen. 9.30 Voor de huisvr. 9.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Sopr. en piano. 12.00 Or gelspel. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.25 Lichte muz. 13.45 Amerikaanse mu- ziek-kaleidoscoop. 14.15 Voor de jeugd. 15.15 Gram. 15.30 Kerstwijdingsdienst voor militairen. 16.45 Voor de jeugd. 17.35 Instr. sext. 17.50 Mil. caus. 18.00 Nws, 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 „Paris vous par- le". 19.10 Fanfare-ork. 19.35 Philh. ork. en soliste. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.30 In ternat. geluksketen. 21.00 Gram. -21.05 Gev. progr. 21.50 Gram. 22.05 Buüenl. overz. 22.20 Philh. ork. en soliste. 23.00 Nws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Dansmuz. BRUSSEL Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15, 14.00, 14.50, 15.00, 15.30 en 15.35 Gram. 16.15 „La Vie Parisienne", opera (verkort). 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Gram. 17.50 Boek- bespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Gram. 20.30 Intern, gelukwensen. 21.00 Gram. 21.15 Voor de vrouw. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.45 Idem. 22.5523.00 Nws. AVRO TELEVISIE PROGRAMMA. 20.1521.45 1. Televizier. 2. „Bateau Sieg fried Erik". 3. „Het Heilige Land 2000 jaar later". 4. „Parijs, 24 December", tele visie-film. Het omroepbestel in W est-Duitsland. BONN, 17 Dec. De Westduitse politieke partijen willen de luistervinken in de toekomst op meer politieke praatjes ont halen dan zij tot dusverre konden genie ten. De partijen der regeringscoalitie heb ben besloten, een grote aanval op de zelf standige radio-ondernemingen te richten teneinde wekelijks een half uur zendtijd aan de politieke voorlichting der partijen te wijden. Ds Adenauer zelf heeft deze aanval ingeleid met een brief aan de di recties der omroep-stations, waarvan hij er onlangs een van gebrek aan onpar tijdigheid tijdens de verkiezingscampagne heeft beticht. De directies schijnen niet alle evenzeer te spreken te zijn over de druk, die door de politieke partijen op hen wordt uitgeoefend. Zij zullen in Ja nuari bijeen komen om zich over de in troductie van de partijpolitiek in de aether te beraden. Lagerhuis aanvaardt plan voor commerciële televisie. LONDEN, 17 Dec. Het Britse Lagerhuis heeft Woensdagavond met 302 tegen 280 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan de veelomstreden plannen der regering om de kosten voor de televisieprogram ma's te dekken door reclame-uitzendin gen toe te staan. Hierdoor komt een einde aan het monopolie van de BBC, die haar uitzendingen bekostigt met hetgeen aan „kijkgeld" wordt ontvangen. Een Labour-motie, waarin werd gesteld, dat de regeringsplannen in strijd zijn met het openbaar belang, werd verworpen. Familieberichten uit andere bladen. Geboren: Hendrik, z.v. Fam. Straks de Lugt, Middelburg. Ondertrouwd: I. M. Verplanke en M. E. Beun, AardenburgVlissingen. Gehuwd: Mr R. Bruijl en P. Scheur water, Rotterdam. Overleden: P. de Klerk, 73 j., Zwijn- drecht; G. Heuff Mzn, 55 j.. KerkAve- zaath; R. M. Bos, geb. de Vries, 85 j., Zeist; W. Hoogsteen, 61 j., Groningen; A. J. van Oyen, 61 j„ 's-Gravenhage; P. Meulpolder, 40 j., Borssele; J. C. E. Sie- bols, geb. Poschmann. 58 j., Vlissingen; M. de Nooyer, 68 j., Vlissingen; H. A. Schonis, 69 j., Middelburg; W. Boeije, 71 j., Groede; C. J. v. d. Dussen, geb. Blan- kert, 70 j., Deventer.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3