m r - 'T SPIEGELTJE - T ZEEUWSE PLAKKEBORD Tcrneuzcn heeft sluitende begroting, maar er blijven vele problemen Waar let de huisvrouw op, die appels Een prachtige gift koopt DE BUS RAMMELDE KERK TE N00RDG0UWE IN GEBRUIK GENOMEN NOTEERT U SLOTTE r komt een structuur plan Zomeractie Middelburgse Middenstanders een succes C.O.A.K. te Middelburg moet kazerne uitbreiden Propaganda voor Chr* Plattelandswerk A. SCHOUT WEER A'R.-LIJSTAANVOERDER Vrijdag 18 December 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina Op smaak en zicht en daarom wordt druk de zaag gehanteerd. WAAR let de huisvrouw op, die appels koopt? Natuurlijk op de smaak, maar ook op „het zicht". Een schaal fraai gekleurde appels op het dressoir „doet" het nog altijd. In Zeeland rijn honderden hectaren boomgaard, die het fruit le veren dat aan deze eisen voldoet, maar daarnaast zijn er ook nog heel wat boom gaarden met verouderde ras sen. Het zijn de zgn. „boe- renboomgaarden". Door de N.F.O. wordt reeds enkele jaren achtereen actie gevoerd om deze bon gerds te laten verdwijnen en het schijnt ons toe, dat deze actie succes heeft. Welis waar is de prijs, die voor dit mindere fruit wordt betaald een voorname oorzaak om te Saoien, maar toch wint ook e gedachte om te gaan ver nieuwen meer en meer ter rein. En zo verdwijnen langza merhand de rassen Brabant se Bellefleur, de Jack Lebel en de Codlin Keswick bij de appels en blijven zelfs ook de perenbomen niet ge spaard. Een soort die bij voorbeeld veel gerooid wordt is de Noordhollandse suikerpeer. Daarnaast ziet men vele bomen verdwijnen, die op een, wat men noemt, verkeerde onderstam staan en die slechts zure en groen uitziende vruchten dragen. De kwekers zijn zelfs nog verder gegaan en in de „pruimenhoek" de zaag en bijl gaan hanteren. In het bijzonder is het de Reine Claude d'Ouillins of de Was hington, zoals deze pruim in Zeeland wordt genoemd, die verdwijnt. Reeds enkele jaren is deze soort pruimen een misluk king. Het rijpingsproces ver loopt heel vlug, er komen top-aanvoeren in enkele da- r» tijds en de prijs zakt in eens als een leeggeprikte ballon. De velen, die het ieder jaar nog eens „proberen" hebben het tot hun schade moeten bemerken. Het is te verwachten, dat de aanvoeï het komende jaar heel wat minder zal zijn. Met rooien alléén komt men er echter niet. Er moet ook jong goed ingeplant worden. Voor één oude boom komen er soms wel drie of vier in de plaats. Boompjes op een onderstam, die mooie èn bovenal vroe ge vruchten geeft! En dat is voor de kweker ook heel be langrijk. Vroeger moest hij vaak tien jaren wachten eer hüeen flinke opbrengst had. Bij de herinplant nemen de Cox Orange met de Gol den Delicious en de James Grieve de voornaamste plaats in. De eerste is on betwist onze fijnste herfst- en winterappel, de tweede is een fijne winterappel die zeer lang bewaard kan wor den en de laatstgenoemde is wel onze beste zomerappel. Zo zien we allerwege in de Zeeuwse fruitteelt. Sinaasappelen en zuidvruchten zijn grote con currenten maar zolang de fruitkweker uit blijft gaan van de gedachte, dat alléén het beste goed genoeg is voor de huisvrouw in bin nen- en buitenland behoeft hij niet bang te zijn- Het goede Hollandse fruit vindt overal waardering. Te Heh-kenszand is voor de kerstfeestviering voor de kinderen van de Zondags school een bedrag van f 328.32 opgehaald. Op de jaarlijkse ouder avond van de O.L. school te Kruiningen de eerste na de ramp heeft wnd. bur gemeester P. H. A. Polder- man medegedeeld, dat het vernieuwing sub-comité voor de scholen te Apeldoorn voor de ge meente Kruiningen f500.— per schoollokaal heeft toege kend. Dit betekent, dat de O.L. "school f 35.000 zal krij gen. Deze gelden zullen be steed kunnen worden voor de aankoop van voorwer pen, die door geen andere instantie vergoed worden. De school draait weer, en wordt thans door 90 leerlingen bezocht, zo vertelde het hoofd de heer K. Stel. Bij de aanvang van de vergadering heeft de voorzitter de heer M. A. Kostense de ramp gememo reerd en heeft men in diepe ontroering herdacht dege nen, die om het leven kwa- Weer kwam een dijk gereed Donderdag is de herstel de zeedijk van het Water schap Baarland opgeleverd. In café Traas te Baarland kwamen daartoe bijeen de Rijkswaterstaat, de Gront- mij en het waterschaps bestuur, om, na een welkom door dijkgrarf J. Dees, een wandeling langs de herstel de dijk te maken. In Hotel Centraal te Goes werd een lunch aangeboden en zijn talloze toespraken gewis seld. Ir v, d. Burcht, de hoofdingenië- r, 'directeur van Rijkswaterstaat in Zee land, ir Hanraets, directeur der Grontmij, ir Snip, hoofd ingenieur van R.W.S., allen prezen de prettige samen werking met dijkgraaf Dees. Op zijn bei :t bracht -deze lof aan de heren Labruijère van R.W.S. en Frenks van de Grontmij, die met het toezicht waren belast en dankte de onderaannemer de Fa Hofman uit Haarlem. Zo ligt dus het waterschap weer achter een stevige dijk; het gevaar is gekeerd. NOORDGOUWE, 18 Dec. He denavond is de noodkerk aan de Here- weg te Noordgouwe officieel in ge bruik genomen. Het is een mooi ge bouwtje, dat plaats biedt aan 156 per sonen maar waar desnoods 200 mensen een plaats kunnen vinden. Tijdens de dienst, waarin voorging ds v. d. Klis uit Zierikzee, die predikte n.a.v. Ps 29 9a en b, heeft de heer J. Groenendijk namens de deputaten voor Bijzondere Noden het gebouw, dat in samenwerking met de I.C.C.C. tot stand kwam, overgedragen aan de ker keraad te Zierikzee. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de Néd. Herv. predikant ds Ba- rendrecht en burgemeester Z. Cornelis, die beiden bun gelukwensen aanboden Nieuw orgel in kerkgebouw Vrij Evang. gemeente te Bath. RILLAND, 18 December. Heden avond is in het kerkgebouw van de Vrij Evangelische Gemeente te Bath een nieuw orgel in gebruik genomen in een speciale dienst waarin voorging ds Karelse van Goes. Het orgel werd be speeld door de heer G. de Kok uit Goes en een zangkoor eveneens uit Goes bracht o.l.v. de heer Duvekot enige liederen ten gehore. De heer Du vekot feliciteerde de kerkeraad en ge meente met de nieuwe aanwinst en overhandigde ouderling van der Maas een enveloppe met inhoud namens de Goese broeders en zusters. Namens de kerkeraad bracht ouderling Meeuwsen dank voor dit geschenk. Üitvoering van Delta of Drie-eilandenplan zou de ondergang betekenen van de mosselen- en oes tercultuur in Zeeland. Tot deze conclusie kwam on langs een commissie, die daartoe een onderzoek in stelde. Maar uitvoering van deze inpolderingen bete kent ook een grondige wijziging van het landschap. Dit is het oordeel van de contact-commissie voor natuur- en landschapsbescherming, volgens het ge publiceerde jaarverslag 1952-53. Wat de flora en de fauna betreft zullen de gevolgen niet beperkt blij ven tot de naaste omgeving van de af te sluiten zee gaten, doch zelfs tot in het Zuiden en het Oosten van het land. Ook de herverkaveling van Schouwen brengt con sequenties met zich. Diverse natuurterreinen en broedplaatsen zullen verloren gaan en het is nog de vraag of de ontstane kreken hiervoor enige compen satie bieden. Men zal aan al deze vragen in de naaste toekomst zeer veel aandacht dienen te schenken, zo besluit het verslag. K.. Te Krabbendijke werden de zieken en ouden van dagen gisteren door de N.C.V.B. verrast met een Kerstgeschenk, bestaande uit fruit en versnaperingen. Donderdag zijn heel wat Krabbendijkenaren laai naar bed gegaan. De mu ziekvereniging „Concordia" gaf n.l. een uitvoering in Café Sinke met na de pau ze het spel „Achter de wol ken schijnt de zon". Met ingang van Maandag wordt de minimum-export prijs voor fruit naar West- Duitsland verhoogd van 15 tot 21 ct. per kg. Dit bete kent dus dat geen fruit meer mag worden geëxpor teerd waarvoor op de vei lingen minder dan 21 ct. per kg is betaald, hetgeen voor de kwekers van min dere rassen en kwaliteiten van belang is. Oud-Vossemeer heeft een uitstekende gymnastiekver eniging „Spido" genaamd. Dit werd ook bewezen op de laatste uitvoering. De heer de Haas uit Bergen op Zoom is benoemd als direc teur in de plaats van de heer Huismans. Felicitatie Vandaag eehs wat geslaag den in dit plakkebord. Al lereerst de heer M. C. M. Feijen uit Sas van Gent, die aan de T.H. te Delft slaagde voor het examen werktuig kundig ingenieur. Voor het candidaatsexamen werk tuigkundig ingenieur slaag de de heer R. Jobse té Zou- telande. In de Rijkskweekschool te Middelburg slaagden voor het I.K.O.S.-examen dat bevoegdheid geeft tot het geven van godsdienstonder wijs bij Lager- en Voortge zet Lager Onderwijs, de dames M. R- Beije te Mid delburg, N. G. den Engels man te Oud-Vossemeer, C. Marinissen, St. Laurens, M. J. de Rijter te Sluiskil en C. J. de Vries te Bever wijk en de heren P. A. Beun te Tholen, J. Koek- man te Goes en C. P. van Loenen te St. Philipsland. Axel, 24 Dec. Herv. Kerk. Kerstwijdingsdienst 20.30. Uitvoering Kerstoratorium van H. Barth. Kerkkoor af gewisseld met gemeente zang. Borssele, 22 Dec. Kerst avond vrouwenvereniging, jonge vrouwenvereniging en meisjesvereniging. Kapelle, 21 Dec. consis torie Ned. Herv. Kerk, 7.30 Kerstavond Bond Platte landsvrouwen. Kloetinge 24 Dec. Ned Kerk, 7 uur, Kerstwijdings- dienst, m.m.v. koren van Wolfaartsdijk en Kloetinge, mej. Everse en de heerFer werda (solozang) en de muziekvereniging „Excel sior" met gewijde muziek. St. Laurens, 22 Dec. Ver gaderlokaal 7 uur, C.B.T.B, Spr. drs Knibbe uit Goes. Westkapelle, 23 Dec. Herv, Jeugdgebouw, 2.30 Kleuter kerstfeest, Herv. jeugdge- oouw, 7 uur Kerstavond Ouden van Dagen, verzorgd door Bond v. Plattelands vrouwen. Zierikzee, 22 Decv Hed, Herv. Verenigingsgebouw, Kerstavond Rechtz., Hérv, Vrouwenverenigingen; Gro te Kerk, Zierikzee, Orato riumver. bren^l Kerstliede ren. Zierikzee, 24 Dec. Grote Kerk, 8.30 Kerstwij dings dienst. heeft de Rechtszinnig Herv. Vrouwenvereniging te Zie rikzee van de vrouwen- en meisjesvereniging uit Bols ward een kist vol eigen ge breide kleding ontvangen om in de gemeente te ver delen. TERNEUZEN, 18 December. Ter- neuzen heeft een sluitende begroting, maar er blijven nog heel wat proble men over, Dit is wel gebleken tijdens c gisteravond gehouden raadsvergade ring waar de cijferregen werd goedge keurd. Het was een zitting waarin uit voerige algemene beschouwingen wer den uitgesproken. Bij de aanvang van de vergadering heeft men het over leden raadslid M. L. van Liere her dacht. De raadsleden hielden uitgebreide algemene beschouwingen. Wij noemen van hen o.m. de heer I. de Feyter (C.H.), die voldaan over de begroting de nadruk legde op de huisvestings moeilijkheden en de uitblijvende in dustrievestiging. Sprekend over de sa menstelling van de raad verklaarde hij dat geen fractievergaderingen van de Prot. Chr. Groepen samen worden ge houden, omdat de heer Dieleman (S.G. P.) hierop geen prijs meer stelde. (De heer Dieleman ontkende dit later). Voorts leverde hij critiek op de wet houdersbenoeming van de heer Den Hamer (A.R.). Namens de R.K. sprak ue heer Camps. Hij achtte de benoe ming van een derde wethouderszetel nodig en wel voor industrialisatie. De heer Van Langevelde (A.R.) wees in zijn principiële beschouwing op de Zondagsrust. Hij noemde industriali satie een levensfactor voor de ge meente. Sprekend over de wethouders verkiezing zei hij, dat z.i. door de C.H. een gewijzigde politiek samen met de Kath. fractie is gevoerd. De heer Dieleman drong op bezuini ging aan. Ook hij besprak de wethou dersverkiezing en bepleitte de Zon dagsheiliging. In zijn toelichting deelde de burge meester het volgende mede: De toestand der dijken is thans goed, hopelijk zal de vissershaven spoedig gedempt worden; het verkrijgen van meer bouwvolume is een voortdurende zorg voor B. en W. Het college zal niet afwijken van de weg om meer bouwvolume te krijgen buiten het Prov. bestuur om; aan de directeur van de Centr. Dienst is opdracht gege ven een structuurplan voor Terneuzen te vervaardigen; de gemeentelijke grenswijziging blijft een onderwerp van van bespreking; de huisvesting van de ouden van dagen blijft nog een moeilijkheid, doch zal nader bezien worden, ook dit zal samenhangen met het bouwvolume; het terrein aan de voormalige Staalfabriek kost voor het bouwrijp maken grote sommen geld wachten is nu op aanvraag voor "zwa re industrie dit blijft echter een punt van onderzoek; met de gasvoor- ziening van Sluiskil houdt B. en W. zich voortdurend bezig. Gehoopt wordt hierop zeer binnenkort terug te komen. Een 3de wethouderszetel voor indus trialisatie is een zaak die misschien in de toekomst ter sprake zal komen, doch z. i. de eerste jaren nog niet. Sluiskil zal niet vergeten worden. ST. ANNALAND. Julianastraat wordt doorgetrokken Donderdag vergaderde de raad. Bur gemeester Van den Bos wees er in zijn openingswoord op, dat dit de eerste vergadering was onder zijn leiding. Hij sprak de hoop uit, dat men onder el kaar de gemeentebelangen zo goed mo gelijk zou mogen behartigen. Er kwa men verschillende voorstellen aan de orde. Een voorstel, betreffende delegatie besluit tot het nemen van verkeers maatregelen werd zonder tegenstem- ming aangenomen. Een verzoek van de bewoners van de Klippelstraat, waar in wordt gevraagd om verplaatsing van de nachtbrander, staande op de hoek van de Haven naar de linkerhoek van de Klippelstraat voor betere verlich ting werd aangehouden, Een verzoek om het zgn. „Brandslop gesloten te „Handelsbelang" bijeen Pessimistische geruchten de kop ingedrukt MIDDELBURG, 18 Dec. De in de zomermaanden van dit jaar gevoerde actie van „Handelsbelang" Is, In tegen stelling met de geruchten, welke dit ontkennen, een succes geworden. Te leurstellend was het feit, dat enkele middenstanders, die op hét opzetten van de actie hun volle medewerking beloof den, deze niet voor de' Volle honderd procent hebben gegeven. In de ledenvergadering, welke j.l. Donderdagavond onder voorzitterschap van mr M. A. Terwoert werd gehour den, kwam dit wel duidelijk tot uiting. Van de door „Handelsbelang" beschik-, baar gestelde f 1000.— vbor de finan ciering der festiviteiten behoefde slechts 221.te worden aangesproken. Het ledental steeg aanmerkelijk en be draagt momenteel ruim 200. Voor de winkeliers had deze actie een gunstig resultaat. Na de drukke zomermaanden was er zelfs geen spra ke van een ernstige terugslag. VERBINDINGEN. De ramp, welke Middelburg in 1940 trof, deed de voormalige klantenkring in West-Zeeuws-Vlaanderen en Noord- Beveland grotendeels verloren gaan Nu Middelburg weer van zijn wonde genezen is en weer kan bogen op een centrum met een groot aantal aantrek - lngezonden Mededeling (Adv.) verklaren voor het verkeer in één rich ting en een verbod voör het doorgaan van vee, zal bij het wederopbouwplan onder ogen worden gezien. Het vêr- zoek tot verandering van het in de Suzannaweg recht vóór genoemd slop staande straatlicht in een nachtbran der zal worden ingewilligd. Een ver zoek tot verbetering van de weg, lo pende van de Klippelstraat tot het brandslop werd voor kennisgeving aangenomen, omdat hierin toch verbe tering komt na verwezenlijking van 't opbouwplan. Het verzoek van de Stich ting Tehuis voor Ouden van Dagen te Tholen om de garantiestelling voor dat Tehuis te bestendigen, werd afgewe zen met alleen de stemmen van de bei de wethouders voor. De raad ging accoord met het voor stel om de Julianastraat door te trek ken naar de Tienhoven, teneinde in 't kader van het uitbreidingsplan gron den bouwrijp te maken en de Tienho ven te ontsluiten. Hiertoe wordt een bedrag van f9300.gevoteerd. Ook was er niemand tegen medewerking aan de tot stand koming van een Stich ting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging op het eiland Tholen. Met algemene stemmen werd burge meester Johs. van den Bos benoemd als ambtenaar van de Burgerlijke Stand in de vacature, ontstaan door de ontslagneming van de heer Fr. M. Boo gaard. Medegedeeld werd, dat mej. D. J. v. d. Male benoemd is tot tijdelijk typiste ter gemeente-secretarie en dat aan het Technisch Adviesbureau der Vereniging van Nederlandse Gemeen ten te Amersfoort opdracht is gegeven tot het maken van een rioleringsplan voor deze gemeente en wel voor 1 Juli 1954. Bij de rondvraag werd door de heer Fr. J. Stols voorgesteld om aan de zeer behoeftigen kolentoeslag te ge ven, terwijl hij er verder op wees, dat de uienhoop op het Schor aan het ein de van de Klippelstraat nu niet be paald hygiënisch is. Raadslid Stols wees nog op de bestrating van de Mo lendijk, waarmee in de begroting over 1954 rekening is gehouden. Het raads lid J. den Engelsman kwam met het voorstel, om de raadsvergaderingen met gebed te openen, hetgeen werd aangehouden. Ook vroeg laatstgenoem de nog naar het uitdiepen van de Ha ven, hetgeen zal worden bekeken. kelijk ingerichte winkels kan van een kentering gesproken worden. De verbindingen z(jn in deze wel van zeer groot belang. De aansluiting van de busdienst op het veer Walcheren— Noord-Beveland is aanmerkelijk ver beterd. Ook worden stappen onderno men om te komen tot een dagelijkse rechtstreekse verbinding met de „zak" van Zuid-Beveland. In tegenstelling met die op Noord-Beveland is deze busdienst niet renderend. De prettige samenwerking met de stichting „Herrezen Middelburg", die een reclamecampagne in het zo nabij gelegen Belgische kustgebied voerde, leidde deze zomer verschillende keren tot een ware „Belgische invasie"; in weerwil met de slechte verbindingen (de Schelde-oversteek) en de water ramp in Februari. De directie der Ned. Spoorwegen heeft besloten het station te moderni- seren'en de perrons te verhogen. NIEUWE PLANNEN. De sectie winkeliers heeft zich be raden volgend jaar wederom festivi teiten te organiseren. Door het gemeen tebestuur werd een commissie inge steld om te komen tot coördinatie van de plannen der stichtingen „Herrezen Middelburg" en „Nieuw Walcheren". „Handelsbelang" zal met deze stich tingen contact opnemen teneinde bij de organisatie van de komende feeste lijkheden zoveel mogelijk samen t e werken. Tussen het Molenwater, waai „Nieuw-Walcheren" haar tenten heeft opgeslagen en het winkelcentrum zai een goede wisselwerking ontstaan. Tevens zal het 750-jarig bestaan van Middelburg in het komende „feest jaar" voor deze stad, gevierd worden. „Handelsbelang" betreurde de niel- openstelling van de winkels tijdens de feestweken van afgelopen zomer. Hier aan zal volgend jaar de nodige aandacht besteed worden, om de bezoekers des avonds niet teleur te stellen. De nieuwe actie kan worden beschouwd als een gevolg van het slagen der vorige. Huizen aan Zuidsingel c.a. moeten verdwijnen Gymnasium waarschijnlijk naar Militair Hospitaal MIDDELBURG, 18 Dec. In een officieuze raadsvergadering heeft bur gemeester mr dr N. Bolkestein vanavond zeer belangrijke mededelingen ge daan over de uitbreiding van de C.O.A.K. en de hiermede in verband staande plannen tot het onderbrengen van het Stedelijk Gymnasium in het Militair Hospitaal. Het ministerie van Oorlog heeft plannen om thans de volledige administratieve militaire opleiding in de Zeeuwse hoofdstad te vestigen, zodat ook het deel, dat momenteel nog in Kampen is ondergebracht, naar Zeeland zal komen. Daartoe is het noodzakelijk, dat zowel de les- als de legerings ruimte der leerlingen een aanzienlijke uitbreiding ondergaat. Voor dat laat ste dient de C.O.A.K.-kazerne aan de Korte Noordstraat een geheel nieuwe vleugel te krijgen, hetgeen betekent, dat de panden aan de Zuidsingel tussen de Koningsstraat en de Korte Noordstraat (met enkele huizen in laatstge noemde straten) verdwijnen. Met de militaire autoriteiten zijn momenteel onderhandelingen gaande omtrent de wijze, waarop deze de beschikking over de gronden kunnen krijgen. Achter het huidige lesgebouw wor den twee lesbarakken met elk drie lo kalen opgetrokken om voorlopig in het gebrek aan ruimte voor dit doel te voorzien. De gronden en de opstallen aan de Zuidsingel o.a. zullen worden aange kocht door oorlog of indien dit niet mogelijk blijkt worden onteigend. Toen dit bekend was, hebben B. en W. een bespreking gehad over de bestem ming van het Militair Hospitaal, dat Rijkseigendom is. Oorspronkelijk wil de men dit geschikt maken voor lege ringsruimte der C.O.A.K. Dit plan moest, mede om financiële redenen, worden losgelaten, waarna het de ge meente werd aangeboden. HOSPITAAL-GYMNASIUM. Direct is nagegaan voor welk doel het monumentale bouwwerk zou kun nen worden gebruikt. Diverse sugges ties bleken niet uitvoerbaar, totdat ir H. de Lussanet de la Sablonière voor stelde het gebouw te aanvaarden en er het Gymnasium in onder te brengen. Het oude voorgedeelte zou na restau ratie uitstekend dienst kunnen doen als aula, voor rectorkamer, voor overblijf lokaal enz. De leslokalen zouden ge bouwd moeten worden naast dit ge deelte en ook langs de Baanstraat. Ge meentewerken kwam tot de conclusie, dat deze plannen zeer wel voor uit voering geschikt waren. Monumenten zorg ging met het voorstel accoord. Daarna hebben B. en W. de minister van Oorlog medegedeeld, dat zij bereid waren hun medewerking te verlenen bij het beschikbaar krijgen der gron den aan de Zuidsingel in ruil voor het Hospitaal. De minister ging daarmede in principe accoord. Met de drie groot ste zakenlieden in het „bedreigde" ge deelte zijn besprekingen gevoerd om te trachten voor hen een oplossing te vin den. Al staat deze nog niet vast, zoveel is wel zeker, dat er voor hen elders, maar niet ver van de oude plaats van daan, goede mogelijkheden liggen. EXTRA BOUWVOLUME. Tijdens de discussie heeft de burge meester medegedeeld, dat rector en cu ratoren met het plan instemmen. Het is zeker niet de bedoeling in het oude Gym een andere school te huisvesten. De medewerking aan de militaire auto riteiten betekent, dat B. en W. als tus senschakel optreden, omdat zij beter dan genoemde autoriteiten kunnen be oordelen waar mogelijkheden liggen voor de zakenlieden. Het college acht het een volkomen redelijke eis, dat, wanneer de huizen worden afgebroken, extra bouwvolume wordt verstrekt. In de restauratiekos ten van het Hospitaal zal het Rijk 60 bijdragen en als B. en W. hun zin krij gen, dan zai het torentje, dat er vroe ger op stond, worden herbouwd. ST. JANSTEEN. Raad tegen bebossing waterwingebied In de raadsvergadering van St. Jan steen werd voor 1953 aan de Stichting „Bevordering en Exploitatie R.K. Vlassersscholen in Zeeuwsch Vlaande ren een subsidie verleend van f 400, De heer Van Acker stemde tegen, om dat het merendeel der vlassers in St. Jansteen niet bij deze organisatie aan gesloten is. De heer Vael vroeg informaties naar de mogelijkheid de Heuvelstraat te electrificeren. Dit zou de gemeente jaarlijks f 1400 garantie kosten. De be woners van iedere wijk zullen worden ondervraagd, waarna men overleg zal plegen met de P.Z.E.M. De heer de Vael had voorts bezwaar tegen het gebedsformulier. Spreker zeide niet roomser te willen zijn dan de paus. Een voorstel van Daele om het complete gebed te handhaven werd met grote meerderheid aangenomen. De heer van Acker wees tenslotte op het voornemen der waterleidingmij „Zeeuwsch Vlaanderen" om tot bebos sing van het waterwingebied over te gaan. Er is reeds een verzoek van af wijzing gericht aan de Commissaris der Koningin. De voorzitter zegde zijn me dewerking toe. AXEL, 18 Dec. De C.B.T.B., C.B.P.B. en de jongeren-organisaties C.J.B.T.O. en C.P.M.B., afdeling Oost Zeeuwsch Vlaanderen hebben gisteren in „Het Centrum" een geslaagde pro paganda- en contactmiddag en -avond gehouden. Des middags stond de bijeenkomst onder leiding van de voorzitter van de afdeling O.Z. Vlaanderen van de C.B.T.B., de heer C. de Putter te Axe.. Tijdens deze bijeenkomst heeft de heer H. Smeenk te Voorschoten een rede gehouden over „De Europese land bouwpolitiek, nationaal en internatio naal bezien". Spreker wees uitvoerig op de symptomen van agrarische over productie in de V.S. en de mogelijk heid van een daaruit voortvloeiende crisis, tenzij tevoren afdoende maat regelen worden genomen. Ten aanzien van de Benelux zag ir. Smeenk nog grote moeilijkheden in het verschiet, maar was niettemin overtuigd van een gunstig eindresul taat. Ook voor de landbouw zag hij hier grote mogelijkheden. In de avondvergadering, die onder leiding stond van de voorzitter van dt C.J.B.T.O., de heer A. de Feijter tc Axel, heeft de heer H. Bruna te Schco- nebeek, oud-voorzitter van de afdeling Drente van de C.B.T.B., gesproker, over „De plaats der vrouw in het agra risch leven". Spreker behandelde de taak der vrouw als echtgenote, als moeder in het gezin en als boerin. Er valt een opmerkelijke vlucht van jonge vrouwen en meisjes uit het agrarisch bedrijf te constateren. En hoewel een enquête heeft uitgewezen, dat het werk van de boerin niet zwaar genoemd kan worden (wel lange werkdagen) schijnt het ene werk het vrouwenhart meer te bevredigen dan het andere. De avond werd verder nog gevuld met samenzang en de opvoering van het blijspel „Robbedoes". Vooral voor de avondvergadering was de belang stelling zeer groot. GOES, 18 December. Naar wij vernemen is de heer A. Schout, lid van Ged. Staten ,door de A.R.-partij in Zee land met algemene stemmen gekozen als lijstaanvoerder voor de a.s. Staten verkiezingen. Door de centrale Goes van deze partij is als nummer twee op de lijst geplaatst de heer J. Hommes te Nieuwdorp. Hij verwierf 154 stemmen tegen de heren Balkenende 81, Laport 52 en Knibbe 31. De heer W. A. den Hollander overleden. MIDDELBURG, 18 December. Gistermiddag is op 68-jarige leeftijd plotseling overleden de heer W. A. den Hollander, gepensionneerd werkmees ter van de Vitrite Fabriek. De heer Den Hollander heeft een belangrijke plaats ingenomen in het christelijke organisatieleven van de stad. Vele ja ren is hij voorzitter geweest van het Chr. Werkliedenverbond „Patrimoni um", waarvoor hij op Walcheren zeer veel propaganda heeft gemaakt. Hij had ongeveer 20 jaar zitting in de raad als vertegenwoordiger der A.R. Partij. De overledene is bovendien 35 jaar be stuurslid van de Chr. Besturenbond geweest. Voorts was hij secretaris van de Woningstichting „Volksbelang", welke functie hij tientallen jaren be kleedde. POORTVLIET. Gehuwd: A. P. van Tig- gele, 24 j. en J. van Oudenaarde, 20 j. Overleden: G. Westerveld, 70 j, echtg. v. J. Looijenga; M. J. Geuze, 75 j., echtg. V. M. van As.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2