ver NA VIER STEMMINGEN NOG GEEN FRANSE PRESIDENT Afzonderlijke luchtlijn voor Zeeland is rendabel Feest in de Wieringermeer R*K* Kerk zwoer eed van trouw aan regering COMPROMIS POLITIEK VAN DE MINISTER LEIDT TOT ONWAARACHTIGHEID De heer van de HeuvelOp deze manier kunnen we niet door gaan PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Laniel nog favoriet Felle klassieke politieke strijd tussen rechts en links Geheime besprekingen over bewapening Nieuwe Amerikaanse luchtafweer» Rotterdam moet middelpunt worden van nationale en internationale verbindingen W est'Z. - Vlaanderen voelt zich bedreigd Practijkceotrum voor Landbouwmechanisatie Amsterdam krijgt nieuw R»A.L-gebouw. Vele gemeenten vragen verhoogde uitkering» Het bijzondere landbouwonderwijs Afschaffing zwarfe lonen onmogelijk Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2663 Abonnementsprijs f 0,44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 30 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord ZATERDAG 19 DEC. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Bjezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.45 u., onder 16.30 u. Maan op 16.19 u., onder 9.01 u. Hoogwater Zondag 20 Dec.: Vlissingen: 1.12 u. 2.29 m,, 13.31 u. 2.22 m. Terneuzen: 1.44 u. 2.47 m., 14.00 u. 2.40 m. Wemeldinge: з.04 u. 1.93 m., 15.22 u. 1.84 m. Zierikzee: 2.50 u. 1.67 m., 15.10 1.58 m. PARIJS, 19 December. - De nieuwe President van de Franse Re publiek is nog niet uit de bus gekomen. Gisteren zijn de derde en vierde stemming gehouden, die geen candidaat met een absolute meerder heid opleverden. Bij de laatste verkiezing behaalde Labiel 408 stemmen en Nagelen 344. Voor de vereiste meerderheid waren 460 stemmen nodig. Er werden nog 45 stemmen uitgebracht op niet officieel voor gestelde candidaten. De presidentsverkiezingen hebben thans het klassieke stadium der Fran se politiek bereikt, namelijk de strijd van rechts tegen links. Vooral de laatste stemming verliep spannend. Officieel waren nog slechts twee candidaten gesteld nl. Laniel (gematigd conservatief) en de socialistische afgevaardigde Naege- len. Al de andere candidaten onder wie de Franse minister van Buiten landse Zaken George Bidault hadden zich teruggetrokken. Laniel kwam als voorlopige over winnaar uit de bus met 408 stemmen. Naegelen met 344 stemmen was nog verder van de vereiste meerder heid van 460 stemmen verwijderd. Bij de verkiezing konden de afge vaardigden stemmen op wie zij wilden, ook op personen, die niet officieel can didaat waren gesteld. De uitslag van de derde stemming, die gistermiddag werd gehouden, was: Laniel 358 stemmen, Naegelen 313 en Delbos 225 Tussen de twee stemmingen in heer ste er een enorme diplomatieke bedrij vigheid. De afgevaardigden waren druk bezig met het stellen van nieu we candidaten. Velen waren van me ning dat zowel Laniel als Naegelen na de drie gehouden stemmingen geen kans meer maakten. Maar het slot van het liedje, was, dat zij alleen als can didaten overbleven, hoewel de ervaren politicus Henri Queuille zich bereid had verklaard een candidatuur te aan vaarden. „Plechtigheid" in Polen LONDEN, 18 December. De Brit se onderminister voor Buitenlandse Zaken Dodds-Parkeh heeft gisteren in het Lagerhuis gezegd, dat hij tot zijn spijt moest meedelen, dat de Poolse hiërarchie van de Rooms-Katholieke Kerk Donderdag een eed van trouw aan de Poolse regering heeft afgelegd. Radio-Warschau had Donderdag avond gemeld, dat Poolse vicaris-capi- tularissen en suffragaanbisschoppen van alle bisdommen Donderdag bij een plechtigheid in het bureau van het ka binet de eed van trouw hadden afge legd. Volgens Radio-Warschau had de Poolse plaatsvervangende premier Cy- rankiewicz in een toespraak gezegd, dat de republiek volledige vrijheid van geweten en geloof toestaat, maar dat de autoriteiten er op letten, dat dit principe niet worden misbruikt. Volgens bepaalde gegevens zijn er zeven bisschoppen en tweeduizend an dere geestelijken gevangen genomen, weggevoerd of verbannen en 37 ter dood gebracht, aldus het Lagerhuislid Thinson. Hij sprak de hoop uit, dat de Brit se regering de Poolse regering zou ver wittigen van de afkeer in Groot-Brit- tannië van de in Polen genomen maat regelen. Leden van beide zijden van het La gerhuis steunden deze oproep. Dodds-Parker zei nog, dat men de betekenis van een gebeurtenis, als door radio-Warschau gemeld, in een tota litaire staat niet moest onderschatten. De bedoeling was volgens hem klaar blijkelijk een afbreken van de betrek kingen tussen het Vaticaan en de ka tholieke hiërarchie in Polen te bewerk stelligen. Nog nooit zijn, sinds de stichting van de derde Franse Republiek in 1871 meer dan twee stemmingen nodig ge weest om een nieuwe Franse president aan te wijzen. Elf der vijftien presi denten werden bij de eerste stemming aangewezen. In de vier overige geval len waren twee stemmingen nodig. Dat er thans op zijn minst vijf stem mingen nodig zijn wordt wel een uni cum genoemd. NEW YORK, 18 December. Het door de Algemene Vergadering der Verenigde Naties aanvaardde voorstel, dat vertegenwoordigers der grote mo gendheden niet-openbare besprekingen zullen houden om te pogen de impasse te doorbreken, die is ontstaan bij de gedachtenwisselingen over ontwape ning en het instellen van een interna tionaal toezicht op de atoomkracht, is vandaag officieel ter kennis gebracht van de ontwapeningscommissie der Verenigde Naties. De mogelijkheid bestaat, dat dan te vens zal worden gesproken over Eisen howers voorstel om grondstoffen voor het opwekken van kernsplijtingskracht onder gemeenschappelijk internatio naal beheer te brengen. Granaten met straalmotor. WASHINGTON, 18 Dec. Het Ameri- kaanse leger heeft bekendgemaakt dat de eerste luchtdoelhatterq voor geleide pro jectielen in aanbonw is te Fort Meade. Deze batterij, ter bescherming van het gebied van Washington, zal een onder deel z(jn van een keten van Iuchtaf- weerinstallaties langs de Noordelijke grens en de kust van de Atlantische en de Stille Oceaan. Blijkens de bekendmaking kunnen de batterijen worden gedemonteerd en per vliegtuig overgebracht voor gebruik el ders. Onder alle weersomstandigheden kunnen met de batterijen projectielen van zes meter lengte en dertig centimeter doorsnede worden gelanceerd. Men -meent te weten, dat de granaten na afge vuurd te zijn, worden aangedreven door een straalmotor en van de grond af be stuurd door middel van radar. Voorts werd gezegd, dat het nieuwe stelsel een veel doelmatiger luchtafweer verzekert dan vroeger bereikt kon wor den met luchtafweergeschut. Rotterdams helicoptersyndicaat ROTTERDAM, 18 December. Een helicopterverbinding tussen Rotterdam en Londen zou ook aan de Zeeuwse belangen dienstbaar gemaakt kunnen worden. Dit is de mening van het onlangs opgerichte Rotterdams helicoptersyndicaat. Nadrukkelijk wordt hierbij gezegd, dat men zich kan voorstellen, dat een dergelijk betrekkelijk geïsoleerd gebied door een afzonderlijke lijn wordt bediend. In het verleden is immers reeds bij exploitatie van de Zeeuwse lijn op Waalhaven ge bleken, dat in dit gebied een belangrijk potentieel van vervoer met be stemming Rotterdam aanwezig is. Hoewel het Rotterdams syndicaat met alle krachten werkt en in de toekomst zal blijven werken aan de totstandkoming van internationale verbindingen met Rotterdam, erkent het tevens, dat bij de ontwikkeling van de helicopter grote nationale be langen zijn betrokken. Immers, verschillende steden in hét land, welke ongetwijfeld voor helicop- terverkeer in aanmerking komen, kun nen worden opgenomen in de interna tionale verbindingen, welke Rotterdam voor ogen staan. Behalve aan de Zeeuwse en de Lon- BIERVLIET, 18 i-moer. De hoofdingelanden van het Waterschap „Het Vrije van Sluis" hebben op de vandaag gehouden algemene vergade ring te Oostburg hun ernstige onge rustheid uitgesproken over de toestand van de internationale zeedijk aan het Zwin, die nog steeds niet is versterkt. De situatie is zo, dat tijdens de hoge vloeden het water het Zwin kan bin nen dringen. Het gevaar is niet denk beeldig dat via België het zeewater bij Retranchement Nederland kan binnen dringen. Al het herstel dat daar ter plaatse wordt uitgevoerd is een lap middel, zolang het Zwin niet van de zee wordt afgesloten, of wanneer de zeedijk die aan België behoort niet wordt opgehoogd en verbeterd. Beslo ten werd bij de minister aan te drin gen op een spoedige oplossing. Ook de bouw van een wachtsluis als eerste waterkering in de binnendijken bij Cadzand werd urgent geacht. 's-GRAVENHAGE, 18 Dee. In sa menwerking tussen de stichting voor de landbouw en de hoofdcommissie uit de vrije smedenpatroonsorganisatie, is in het leven geroepen de stichting practijkcentrum voor landbouwmecha nisatie. Met medewerking van de overheid opent deze stichting aan de Oostwaard- hoeve in de Wieringermeer een prac- tijkschool voor landbouwmechanisatie, waar zowel zij die belast zijn met ser vice en reparatie van landbouwwerk tuigen en trekkers, ais zij die deze werktuigen en trekkers gebruiken (landbouwers, loonwerkers, trekker chauffeurs) practijkopleiding op dit gebied kunnen krijgen. Tot dusver werden in verscheidene streken van het land cursussen georga niseerd, maar het was niet eenvoudig om te voorzien in de bheoefte aan practijkscholing op het gebied van de dikwijls ingewikkelde werktuigen, die door de moderne landbouwmechanisa tie in gebruik zijn gekomen. dense verbinding wordt gedacht aan een verbinding van Rotterdam met het Rijn- en Roergebied waarin plaatsen in het midden en het Zuiden van het land zouden kunnen worden opgenomen of een verbinding met Hamburg en Bre men, waarbij het Noorden en Oosten van het land zouden kunnen wordeii: aangevlogen. Het syndicaat bestudeert diepgaand de verschillende mogelijkheden. Plet hoopt spoedig de resultaten van zijn studie met betrekking tot het verkeers- potentieel op de verschillende lijnen, het tijdstip, waarop deze lijnen met een bepaald type helicopter rendabel te exploiteren zouden zijn en de wijze waarop zulk een exploitatie zou kun nen geschieden, te kunnen publiceren. AMSTERDAM, 18 Dee. Tijdens een bijeenkomst, georganiseerd door de Ned. Ver. de Rijwiel- en Automobiel industrie (R.A.I.), heeft de voorzitter, de heer Egon F. Eriksson, meegedeeld, dat overeenstemming is bereikt met B. en W. van Amsterdam voor de bouw van een nieuw R.A.l.-gebouvv. Het nieuwe gebouw werd door de voorzitter gezien als een symbool van de belangrijkheid der vereniging, die thans haar 60-jarig bestaan viert. De vereniging kan thans gelden als de representatieve organisatie van in dustrie en groothandel op het gebied van alle wegverkeersmiddelen en wat daartoe behoort. Het aantal aangeslo ten ondernemingen bedraagt 700. De viering van het 12e lustrum werd bijgewoond door de ministers van Eco nomische Zaken en Verkeer en Water staat. 's-GRAVENHAGE, 18 Dec. De ministers van Financiën en Binnen landse Zaken hebben de Tweede Ka mer geantwoord op vragen, die werden gesteld bij de voorbehandeling van de begroting 1954 van het Gemeentefonds. Meegedeeld wordt, dat in de voor gestelde begroting boven het bedrag, dat in 1953 is uitgetrokken, geen gel den meer ter beschikking zijn voor subjectieve verhoging van de algemene uitkering. Voor 1953 hebben 380 ge meenten inmiddels een verhoging van de algemene uitkering gevraagd met een totaal bedrag van bijna f 52,5 mil- lioen. Daarenboven hebben nog 86 ge meenten voor dit jaar een dergelijke verhoging gevraagd, zonder een be drag te noemen. Het aantal gemeenten, dat nu reeds een poging heeft ondernomen om de uit kering voor 1954 verhoogd te krijgen, bedraagt al 53. Aangezien vooralsnog een wettelijke basis ontbreekt, zo delen de ministers mee, heeft in geen enkel geval reeds verhoging van de uitkerings factor plaats gehad. Gistermiddag werd de sleutel van de laatste herbouwde pachterswoning in de Wieringermeer aan de bewoners ter hand gesteld. Deze overhandiging werd verricht door de minister van Financiën, de heer J. J. van de Kieft. De herbouw van deze pachterswoning betekent het einde van de herhouw van de polder. Minister J. J. van de Kieft opent de deur van de woning, achter hem de bewoners, de heer en mevrouw H. C. J. de Bont. (Van onze parlementaire redacteur) Voor de negende maal is minister Mansholt naar de Tweede Kamer gekomen om zijn begroting te verdedigen. En voor de negende maal werd er algemeen vertrouwen in zijn beleid uitgesproken, hoewel de kwesties van het prijsbeleid en het confessioneel landbouwonderwijs veel vragen opwierpen. Het probleem van het confessioneel landbouw onderwijs groeide in die debat uit tot het centrale punt, hetgeen gezien het standpunt van de minister niet te verwonderen was. Zo sprak de heer v. dè Heuvel (A.R.) er zijn verbazing over uit, dat de com missie, die een wettelijke regeling van het landbouwonderwijs moet bestude ren, nog steeds niet is ingesteld. Waar om zo lang wachten? Deze toestand kan moeilijk langer getolereerd wor den. Het hangt van de minister af of er ergens een confessionele school ge sticht mag worden. Het is fout, dat één persoon zulke grote bevoegdheden heeft. De Grondwet schrijft een wettelijke regeling van al het onderwijs voor, dus ook van het landbouwonderwijs. De A.R.-afgevaardigde wilde al vast een regeling (richtlijnen) voor de op richting van de scholen „Ik wil niets liever dan een felle schoolstrijd voor komen, maar op deze manier kunnen we niet doorgaan", zo riep de heer v. d. In enkele regels melden wij nog DAT de Stichting Nieuw Schouwen-Duiveland, het wachten moe, gisteren aan Ged. Staten een telegram heeft gezonden over de tramkwestie. Minister Alge- ra, aldus het telegram wacht blijkbaar op de uitspraak van G.S. en daarom is het uiterst urgent de minister gauw op de hoogte te stellen opdat normale ontwikkeling van het verkeer zonder tram op het eiland mogelijk zal worden. DAT gisternacht de oudste ingezetene van Colijnsplaat, de 97-jarige Grietje van de Berge is overleden. DAT honderdtwintig leer lingen van het Lyceum in Zierikzee gisterochtend een prachtige schooltas van het Zwitserse Rode Kruis ont vangen hebben. DAT ook in Wolfaartsdijk gisteren geschenken werden uitgedeeld en wel aan onge veer 90 ouden van dagen. De geschenken, verzorgd door het dames-comité der droog- gebleven polders, bevatten levensmiddelen ter waarde van f 15. DAT Zierikzee op enige uren van de dag verkeers agenten heeft gekregen nl. op het kruispunt Schuitha venDam en aan de Zuid havenpoort. Eerst had men daar lichtsignalen maar die hielpen niet voldoende. DAT in Renesse gisteren de uitslag van de etalage wedstrijd bekend is gemaakt en dat de heer N. A. Krjjn- se Locker de eerste prijs won, een fraaie wisselbeker. DAT gisteravond door de gezamenlijke jeugdvereni gingen in „Maranatha" het Kerstspel „De Vierde Wijze uit het Oosten" werd opge voerd. Wika Bos had de lei ding. Ook werd er nog een Kerstliturgie uitgevoerd en gedeclameerd. DAT voor het eerst na de ramp te Zierikzee weer een duivententoonstelling is ge houden en wel door de P.V. „Zierick". Er waren 200 dui ven. De eenjarige duif van de heer Stoutjesdijk uit Zie rikzee werd met 92 pnt kampioen. DAT tot onderwijzer is be noemd aan de Geref. Ulo school Nieuwe Haven te Middelburg de heer J. Visser te Fijnaart, die deze benoe ming aanvaardde. DAT de postduivenlief- hebbers, aangesloten bij de Concours-combinatie Wal cheren, die deze zomer ook een duivenvlucht organi seerden ten bate van het Co mité „Sport Steunt Zonne veld", de penningmeester thans uit eigen middelen een bedrag hebben gezonden om de patiëntjes van „Zonne veld" een Kerstversnapering te kunnen aanbieden. DAT te Westkapelle onder leiding van de heer K. Wes- terbeke de jaarlijkse bijeen komst van de leden (met hun vrouwen) van de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond Werd gehouden in het Herv. Jeugdgebouw. De districts bestuurder, de heer H. Koetsveld, hield een rede en vertoond werden de films „Hoogovens", „Hard Steel" en „Grote Schoonmaak". DAT de Middelburgse po litie heeft aangehouden ze kere F. S. V. uit Vlissingen, die gedurende enige tijd geld gestolen heeft (tot een bedrag van enkele honder den guldens) van de bakker G. W. uit Middelburg, waar Heuvel uit, die het onderwijsbeleid van minister Mansholt op bepaalde punten verwerpelijk acht. In de wettelijke re geling dient ook opgenomen te worden, dat de Provinciale besturen het op richten van confessionele scholen moe ten steunen. GEEN COMPROMIS Het standpunt van de minister, dat alle betrokken partijen in een bepaalde streek het eerst eens moeten worden over het karakter van de cp te richten school, kon de heer v. dè Heuvel niet bewonderen. Bat lijkt een irenische houding. Maar als stok achter de deur zegt de minister: als het compromis niet tot stand komt, dan komt er een Rijksschool. Dat is de dood voor het overleg! De voorstanders van neutraal onder wijs kunnen door het been stijf te houden op die manier de oprichting van confessionele scholen gemakkelijk voorkomen. De neutrale Friese maatschappij van Landbouw heeft een Christelijke grondslag voor de nieuwe Middelbare Landbouwschool aanvaard. Dat lijkt aardig, maar in wezen is dit onwaardig en onjuist. Iedereen mag van deze grondslag het zijne denken. Vele leden van de Friese maatschappij zullen de grondslag niet kunnen aanvaarden. Dat hoeven zij ook niet, volgens het Friese landbouwblad. En daaruit trok de heer v. d. Heuvel de conclusie, dat de eis van de minister om een compromis te vinden voert naar onwaarachtigheid. Ook de heer De Ruijter (C.H.) had niet veel waardering voor het on derwijsbeleid. De verhouding 42 land bouwwinterscholen tegen 8 Prot. Chr. spreekt boekdelen. In het algemeen staat het landbouwonderwijs ten ach ter bij het Nijverheidsonderwijs en volgens de C.H.-afgevaardigde zou het niet zo vreemd zijn om op de gelijk stelling van beide soorten onderwijs aan te dringen. Hulde bracht de heer De Ruiter aan de bevolking met N.O.P. die zelf een chr. school heeft opge richt. Deze moet nu gesubsidieerd wor den. De heer Egas (Arb.) was eveneens niet geheel tevreden over het onder wijsbeleid. Het landbouwonderwijs komt niet aan zijn trekken. Er is een duidelijke achterstand hij andere tak ken van onderwijs. Als dit zo blijft is het beter dat dit onderwijs wordt over geheveld naar het departement van O. K. en W. HET PRIJSBELEID. De heer De Ruiter (C.H.) betreurde het, dat Minister Mansholt met geen een „dof geluid" over de toekomst van de landbouw. De garantieprijsregeling is niet volledig. En daaruit blijkt, dat de bestaanszekerheid voor de boer heel wat minder is, dan men in kringen buiten de landbouw veronderstelt. Da grondslag van dit beleid moet zijn, dat de consument redelijk moet betalen wat hij van de boer ontvangt. De boe ren en tuinders kunnen niet de dupa worden voor het steeds duurder wor dende leven. Ook de heer Biewenga (A.R.) zag een situatie, die ongeveer gelijk is aan de jaren na de eerste wereldoorlog. Da voorraadvorming in de exporterende landen is een groot probleem. Maar da heer Biewenga had waardering voor da pogingen van minister Mansholt om deze situatie voor Nederland te verbe teren en te verzachten. Juist zijn grote activiteit op internationaal terrein kon hij waarderen. Het beleid van minister Mansholt is reëel en nuchter. Hij moet een zoda nige politiek voeren, dat het prijsni veau de voortbrenging stimuleert. In grote lijnen was de heer Biewenga het eens met het prijsbeleid van de be windsman. Het is echter noodzakelijk, dat de roggeprijs, zo dicht mogelijk bij de integrale kostprijs komt te leggen. Daarvoor zullen besprekingen met de handel gevoerd moeten worden. Het melkprijsbeleid kon de heer Biewenga moeilijk bewonderen. Dit beleid is ge baseerd op de zandbedrijven. Het ge tuigt van een weinig vaste lijn. Deze opportuniteit kan in de toekomst ge vaarlijk zijn. De heren v. d. Weyden (K.V.P.) en De Ruiter (C.H.) waren het daarmede wel eens. hij hielp. Het geld gebruikte hij voor zichzelf. Proces-ver-1 wóórd meer rept over de bestaansze- baal is opgemaakt. kerheid van de boer. Men hoort alleen Nederlandse aannemers vergaderden. AMSTERDAM, 18 Dec. In de te Amsterdam gehouden ledenvergade ring van de Nederlandse Aannemers- bond en Patroonsbond voor de bouw bedrijven is een voorstel van de afde ling Ede, „te besluiten vanaf 1 Januari 1954 geen zogenaamde zwarte lonen meer te betalen" niet aangenomen, aangezien het nie tmogelijk werd ge acht de lonen tinnen de wettelijk toe gelaten grenzen terug te dringen. De vraag naar arbeidskrachten over treft het aanbod bij voortduring, een verschijnsel dat het komende jaar nog erger zal worden, aangezien de minis ter van Wederopbouw heeft aangekon digd het aantal te bouwen woningen te zullen verhogen tot 65.000 in 1954. DE BILT ZEGT: Plaatselijk regen, geldig tot Weersverwachting avond. DE BILT, 18 Dec. Zwaar bewolkt met later plaatselijk wat regen. Zwak ke tot matige wind ruimend van Zuid naar West. Weinig verandering in tem peratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1