Nieuws uü de Provincie. r Ziekenfonds der Bevelanden een „millioenenbedrijf". I Twee hoogleraren met emeritaat NEDERLANDS DETACHEMENT VERENIGDE NATIES a JAARVERSLAG 1952 VERSCHENEN. 70 procent der bevolking is aangesloten. Burgenijice stand PLATTELANDS VROUWEN VIERDEN KERSTFEEST. Goes Middelburg. Vlissingen Afscheidscolleges van de professoren v. d. Schuit en v. d. Meiden. H I H Ds J. M. v. d. Linde. Ds J. Steenhuizen f Donderdag 17 December 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 7 GOES, 16 December. Verschenen is het jaarverslag 1952 van het Alge meen Ziekenfonds Zuid- en Noord-Beveland. Het is het 24ste verslag, want onlangs was het 25 jaar geleden, dat het fonds werd opgericht. In Januari hoopt men het zilveren jubileum officieel te vieren. Gezien de enorme be dragen, die tegenwoordig met een goede geneeskundige verzorging gemoeid zijn, is het niet te verwonderen, dat reeds 70 pet. van de bevolking der beide Bevelanden bij dit Ziekenfonds is aangesloten. Dit „millioenenbedrijf" is voor velen een onmisbare schakel geworden tussen dokter en patiënt. Aan het verslag over het jaar 1952 kundige hulp neemt de laatste jaren van dit te Goes gevestigde Zieken fonds ontleenden wij het navolgende. Het aantal bij dit Fonds ingeschre ven verzekerden was in 1952 gemid deld 45197 tegen 44459 in 1951; een groei dus van 738 of 1,7 Het aan tal verplicht-verzekerden bedroeg 33253 en het aantal vrijwillig-verzë- kerden 11944. Dit laatste aantal be staat uit 8131 premiebetalende en uit 3813 niet-betalende personen. Voor kinderen beneden 16 jaar is in het algemeen §een premie verschuldigd. De premie voor de vrijwillige ver zekering bedraagt sedert 1 Januari 1952 f 1.per week per betalend lid. Deze premie was ruim voldoende om de kosten te dekken, zodat de ex ploitatierekening der afdeling Vrij willige verzekering een flink batig saldo aangeeft. Zoals wij in het verslag van de Za terdag j.l. gehouden algemene ver gadering reeds meldden, werd beslo ten de huidige premie ook voor 1954 te handhaven, hoewel voor dat jaar een tekort van f23.400.— wordt ver wacht. Dit tekort -al echter uit het overschot van vorige jaren kunnen worden gedekt. In 1952 werden 7158 verzekerden naar Specialisten verwezen, dat is 16 van het totaal aantal verzeker den. Daarvan moesten er 2426 in een ziekenhuis worden opgenomen of on geveer een derde deel, dat is 3,4 van alle verzekerden. Die specialistische behandeling kost te het Fonds f242.000.en de zieken- huisverpleging vergde een bedrage van f 335.000.Aan huisartsenhulp en genees- en verbandmiddelen wer den bedragen van resp. f271.000.en f 208.000.betaald. Ook de tandheel- MIDDELBURG. Geboren: Floris J„ z.v. J. Louws en L. Provoost; Paulina J., d.v. J. P. Zwartepoorte en J. A. Provoost; Caesar P. W. Fr., z.v. F. D. G. Buijs en A. Onkruijt; Pieternella G., d.v. L. J. L. van Hilst en P. de Looff; Paul A. O. G., z.v. K. G. S. T. M. Korting enTh. M. de Nijs; Aarnout W., z.v. J. J. Polderman en G. Bostelaar; Catharina, d.v. K. van Hoorn en W. M. Huijsman; Robert, z.v. C. Soe- derhuijsen en P. C. Buijs; Marijke J., d.v. J .W. de Zwart en J. M. van Kerkhoven; Mariatma Ant., d.v. J. Roose en C. Lou- werse; Maria W., d.v. J. P. J. op den Ak ker en W. de Graaf; Aafke, d.v. W. van der Veen en A. Tiekstra. Ondertrouwd: E. H. Hartog, 21 j. te Antwerpen en W. van Holhuijsen ,24 j. Gehuwd: J. A. Langedijk, 21 j. en J. J. Luijk, 20 j. Overleden: J. Tramper, 93 j., wedn. v. J. de Troije; M. G. Verheijke, 18 j.; S. W. Meijler, 81 j„ wed. v. F. Maljers. VLISSINGEN. Geboren: Angelina L„ d. V. L. J. Schalk en A. de Baar; Jacomina C., d.v. A. Schout en J. Jacobse; Maaike M„ d.v. A. van den Berg en M. Stoel; Ëmile M„ z.v. M. A. C. Martens en L. E. Tienen; Peter, z.v. C. de Smit en N. P. Wisse; Everardus H., z.v. J. de Bruijn en C. Ch. van Orden; Eveline C., d.v. A. v. d. Caaij en E. M. v. d. Eijk; Johnny, z.v. C. van Gelderen en A. C. Bijsterveld; Cornelia D. J„ d.v. W. L. M. Goffen en M. W. But; Raymond W., d.v. D. Castel en I M. L. de Munck; Elisabeth A., d.v. P. J. Goeseije en D. J. Sutin; Johannes N„ z.v. J. Dronkers en B .J, Unlandt; Jan, z.v. W. Looman en M. A. van Katwijk; Cor nelia, d.v. J. Poot en F. Kruijsse. Ondertrouwd: J. J. Daane, 29 j. en P. Jansen 22 j.; J .P. de Hondt, 23 j. en M. van der Lee, 21 j.; J. W. Jonker, 24 j. te Zeist en E. de Smit, 21 j. Gehuwd: W. E. Hüber, 21 j. en P. de Koning, 19 j.; W. P. van Eek, 30 j. en S M. Bessems, 29 j.; L. Jobse, 29 j. te Mid delburg en W. P. Broeksma, 24 j.; A. Ströhmeijer, 26 j. en P. C. Wijtenburg, 24 j. GOES, Geboren: Hendrik, z.v. Th. de Kubber en W. Wijs; Adriana K. W., d.v. J. P. Baarendse en N. Nonnekes; Jaco mina J. M„ d.v. J. M. Cardon en A. A. Kakebeeke; Neeltje, d.v. D. C. de Bruyn en M. Goedegebure te 's-Heer Arends- kerke; Martina, d.v. G. C. M. Krijnsen en L. J. Rinders; Albertus J., z.v. A. van Frankenhuijzen en G. J. Rietkerke. Ondertrouwd: J.' W. M. van Kalmthout en J. H. van Dalen, 32 j. en 28 j. Gehuwd: F. W. Naaktgeboren en Chr. A. C. de Coninck 23 en 21 j.; J. L. Wisse 24 j. en W. Janse, 22 j.; H. Merison, 25 j en G. M. H. Torbijn, 21 j.; S. v. d. Linde, 28 j. en J. van Son, 22 j.; P. A. Linden- bergh, 27 j. en J. G. Lobbezoo, 24 j Overleden: R. de Koning, 72 j., echtg, v. J. J. Verbeem; M. van der Weele, 88 j echtgn. v. J. Korstanje; C. Dagevos, 87 j d.v. J. Dagevos en E. Vervenne; W. P. Lepoeter, 51 j. echtg. v. L. J. Nieuwen- huijse te Kattendijke; G. Brouwer, 79 j, echtg. v. C. Nicolai; J. Bosselaar, 82 j, wed. v. P. Bakker. S--TS. Geboren: Abraham A„ z.v. H. Lokerse en C. M. Proos; Patrick E. M., z.v. E. P. de Bruijn en M. L. Verstraeten; Ve ronica E. J. M„ d.v. P. B. Quataert en M, Th. Ph. Nieskens. Ondertrouwd: G. B. van Morrelgem en A. C. L. van den Bossche; I. J. Adriaan- Sen te Oostburg en S. A. Cappon. Overleden: J. J. 't Gilde, 75 j.; B. de Rooij, 2 dagen, te Oostburg; A. C. M. M. Maenhout, 4 j.; I. A. Leenhouts, 77 j. WEMELDINGE. Geboren: Juliette G., d.v. P. P. van Boven en A. de Haas. Ondertrouwd: M. M. Noussen, 27 j. J. J. J. Servaas, 24 j.; L. Oele, 30 j. te Hoorn en J. Ruissen, 24 j. Gehuwd: A. Weststrate, 25 j. en M. J, Dage vos, 24 j. -VOLPHAA. r'SDIJK. Geboren: K. E., d.v. P. Proos en M. Hoogerland. Gehuwd: I. D. Westveer, 31 j. en W. de Smit, 28 j.; H. Verhage, 28 j. en C. A. Reijnhout, 23 j. IJZEND!.-; Geboren: Emmy I. M., d.v. Jo. Martens-Zenner; Maatje A., d.v. A. D. Nelis-r !ubbekoom; Adriaan, z.v A J. Baas-van der Vliet; Ruben, z.v. G B de Jaeger-Maas; Ma. ia M., d.v. P. A. de Smet-Corneiis; Theodoor, z.v. F. Taze- laar-Hamelink; Henricus C. A., z.v. J. C. E. Wijffels-de Dobbelaere. Gehuwd: e. J. M. Dhuyvetter, 28 j. te Biervliet en A. e, L. Dellaert, 22 j.; H. J, Buijsse, 29 j. en O. G. A. Dellaert, 21 j.; C. J. Ducheine, 25 j. te Reusel en A. e'. M. van Pamelen, 26 j. Overleden: P. J. van Hoote„om, 76 j„ echtgn. v. S. M. den Bunder; J. Verplan- ke, 75 j., echtg. A. de Kraker. I meer en meer toe. Hiervoor werft ook een bedrag van f 141.000.door het Fonds betaald. Dan werden er nog enige andere soorten van verstrekkin gen gegeven, waarvan de jaarlijkse kosten, in tegenstelling tot de eerst genoemde, in 4 of 5 cijfers kunnen worden uitgedrukt, zoals: verloskun dige hulp, uitwendige geneeswijzen (röntgen- en radiumbestraling), kunst ledematen, ziekenvervoer en sanato- riumverpleging. Over de verpleging in een sanato rium lazen we, dat op 31 December 1952 voor ged.rekening van het Fonds 42 personen verpleegd werden. Het Ziekenfonds betaalt tegenwoordig f 6 per dag in die verpleegkosten. Dertig in 1952 ontslagen patiënten hadden tezamen 15768 dagen in een sanato rium doorgebracht, dat is gemiddeld 525 dagen per geval. Per geval komt het Fonds hierin dus voor een bedrag van f 3150.tegemoet en het betaalde ook de kosten van de voor vele dezer patiënten aangewende moderne en dure geneesmiddelen. De totale uitgaven van het Fonds bedroegen in 1952 f 1.468.874.53. Het verslag vermeldt de kosten van alle verstrekkingen zeer uitvoerig tot in vele onderdelen met waar mogelijk, de aantallen. Zo lazen we, dat alleen in Goes door de apothekers werden afgeleverd 44.360 recepten genees- en verbandmiddelen. De tandartsen ver wijderden 10510 tanden en kiezen uit de monden der ziekenfondsleden, ter wijl er 369 hele, 372 halve en 342 ge deeltelijke kunstgebitten weer werden ingezet. Het aantal vullingen in tan den en kiezen bedroeg 26985. Van deze z.g. „conserverende" hulp wordt meer en meer gebruik gemaakt, gedachtig de stelling „een goed gebit is de basis van een goede gezondheid". In 866 gevallen werd verloskundige hulp verleend en 1751 maal reed een ziekenauto of taxi voor (ged.) reke ning van het Fonds met verzekerden naar specialisten, ziekenhuizen of sanatoria. MAG Nóóit GEBEU REN. Eindelijk liet Pieter de kijker rusten. „Het was in één woord prachtig!" zei hij tegen Manetoet. „Hoe die kijker werkt is me een raadselhet is een com pleet wonder!" Het maan mannetje lachte gemoede lijk. „Ja, jongen!" sprak hij, „dat had je natuurlijk niet allemaal achter me gezocht, hè? Nou, je bent ook dë enige die het ooit te zien krijgt!" „O ja? vroeg Pieter ongelovig. „Maar U krijgt toch wel eens meer mensen hier?!" „Nooit!" vloog Manetoet op. „Zeg dat niet! Er mag hier niemand anders komen. Dat zou voor mij een ramp betekenen!" „E etr ik zag zojuist iemand door de kijker die van plan was morgen of overmorgen maar de maan te vliegen!" Onze vriend zei deze woorden helemaal onschuldig, maar de uitwerking die ze op het mannetje hadden was onrustbarend. Hij knikte door zijn knieën en zou zeker tégen de maan) zijn geslagen als zijn rondzwaaiende armen niet per ongeluk de ballustrade hadden gegrepen. Manetoet werd rood, wit en blauw en rilde zó verschrikkelijk, dat ide hele uitzichttoren op de maat meedeed. Toen wankelde- hij naar de kijker en keek er klappertandend door. „Ziet u die man bij dat vreemde toestel?" hielp Pieter die spijt had het gezegd te hebben. „Ja! Ik zie 'm!" riep het mannetje ineens. „Nooit.nóóit.zal hij hierkomen.er is. voor mij maar één reddingJIJ, Pieter!" „Hoezo?" wou de jongen weten. „Dat doet er niet toe!" riep Manetoet "nu met stemverheffing. „Jij gaat direct mét een. vallende ster naar de aarde en maakt dat toestel onklaar. Haal de grootste donder bus uit mijn. vuurwerkfabriek, die je vinden kunt en laat dat onding ontploffen in honderdduizend stukken!" GOES, 16 Dec. De leden van de Bond van Plattelandsvrouwen, afde ling Zuid-Beveland-West, hebbgn vanmiddag in een daartoe feestelijk versierde en verlichte zaal van de „Prins "an Oranje" een goed geslaag de kerstmiddag gehouden, die onder leiding stond van de presidente, mevr. J. C. van Willegen-Everse. De gróte zaal was bijna geheel gevuld toen liet kerstfeest met samenzang werd fjf" opend. Hierna sprak de presidente 'n welkomstwoord, waarin zij wees pp de adventstijd. Na een korte inlei ding werd op prachtige wijze bet kerstspel „Nu daagt het in het Oos ten" door leden, koor en verdere aan wezigen uitgevoerd. De costuums ver zorgd door mevr. Schregel wekten ieders bewondering. Na de pauze volgde weer samen zang, waarna de declamatie „Kerst mis" van Ina van de Beugel werd uitgevoerd. De leiding was in goede handen van mej. Mien Everse te Kloetinge. Hierna kwam het koor onder leiding van de heer J. Kouse maker voor het voetlicht om de can tate van Catharina van Rennes „Hoort de klokken luiden" uit te voeren. Na samenzang werd deze gezellige mid- I dag besloten. Kerstwijdingsavond N.C.V.B. De afdeling Goes van de Ned. Chr, Vrouwenbond heeft gisteravond in „De Prins van Oïanje" te Goes haar Kerst wijdingsavond gehouden. De zaal was geheel bezet toen mevr. J. Maas haar openingswoord sprak. Het was een prachtige avond. Mevr. Glerum uit Middelburg verzorgde de declamatie en voorts was er samenzang. Naar de bollen. Ongetwijfeld kwam bij velen van de aanwezigen, die gisteravond de bijeen komst van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Goes en omstreken in de „Landbouw" bijwoonden, deze eerste woorden van het bekende versje in gedachten, toen de rijkstuinbouwconsulent dr J. Was ser een lezing hield over „De ontwik keling van de Bloementeelt te Aals meer" en deze lezing opluisterde met prachtige zwart-wit en gekleurde dia's. Het was een uitstekende lezing. Kerkgebouw Geref. Gemeente. Op Dinsdag 22 December zal het kerkgebouw der Gereformeerde Ge meente aan de Beatrixlaan alhier in gebruik genomen worden. De bouw van deze kerk is zeer snel verlopen. Op 22 Januari vond de aan besteding plaats. Het gebouw, ont worpen door de architect Chr. de Heer uit Rotterdam, is bijna 27 meter lang en 14 meter breed. De spits van het torentje reikt tot 19 meter hoogte. De kerk bestaat uit zes z.g. „spantvakken' waardoor niet alleen, een uitstekend aanzicht ontstond, maar waardoor bo vendien het aantal zitplaatsen wem vergroot, nl. tot 459, terwijl er boven dien nog 44 reserve zitplaatsen zijn. Het gebouw heeft prachtige hoge vensters en vormt een sfeervolle aan winst voor het bouwplan. Het ligt in de bedoeling mettertijd een pastorie te bouwen. Men is thans bezig met de aanleg van een tegelpad rond het gebouw en een groenstrook. Achter de kerk bevindt zich een ruime consistorie tevens vergaderruimte en terzijde een rijwielbergplaats. Op thuisreis van de Antillen, De burgemeester van Goes heeft bericht ontvangen, dat de matroos I G. F. J. Overgauw, geboren te Zwijn- drecht, thans wonende J. D. van Mellestraat 39a, per m.s. „Delft" uit de Nederlandse Antillen in Neder land zal terugkeren. De vermoedelijke aankomst is 20 December a.s. te Ara sterdam. Volksonderwijs. In „De Prins van Oranje" heeft het bestuur van de Ver. „Volksonderwijs" gisteravond in samenwerking met het bestuur van de oudervereniging van de openbare kleuterschool een bijeen komst georganiseerd, waar Mej. J. E. Schaap, gemeentelijk inspectrice bij het onderwijs te Rotterdam een voor dracht heeft gehouden over „Waarom zenden wij onze kinderen naar de kleuterschool?" De secretaris van V.O afdeling Goes, de heer J. A. Lucieer, heeft verslag uitgebracht van zijn be zoek aan de demonstratieve bijeen komst te Utrecht op 28 November j.l., waar zoals destijds gemeld, de eis werd gesteld voor méér scholen en kleinere klassen. Ned. Christenvrouwen Bond. I Dinsdagavond hield de afdeling Mid delburg der N.C.V.B. haar laatste ver gadering van dit jaar. Het programpia dat geheel op het naderend Kerst feest was ingesteld, beVatte ejen Kerstdeclamatorium uitgevoerd door de Presidente, Mevr. R. Blaauw Mulder en Mej. A. L. Ie Cointre, die dit declamatorium had samengestéld en de gedichten op zeer verdienstelijke wijze zegde. Na de pauze las Mevr. L. van Noppe Littooy „Dit is het vertelsel van ftet Kind" voor, van D. v. d. Stoep. Hét zangkoortje gaf, onder leiding v&n Mevr. E. Strubbevan Veen, een vijf tal liederen ten gehore. De vice-presidente, Mevr. A. J. fte PagterRibbe, sprak een pakkehd slotwoord. Het geheel was een stijl volle advents-avond. Filmavond. In de koffiekamer van het P.Z.E.Mjl- gebouw werd Dinsdagavond voor lé den der Personeelsvereniging der P.Z.E.M. een filmavond gehoudefti, welke was aangeboden door de P,T.T.; Pers- en Propaganda-dienst. Er weijd een aantal fraaie geluidsfilms ver toond, waaronder een tweetal bedrijfs films van de P.T.T. en een zeer mooie muziekfilm van de dirigent Arthuro Toscanini. De heer van der Heidt van de P.T.T. hield in de pauze een korte causerie over bedrijfssparen. De voor zitter der Personeelsvereniging de heer C. van Hoek, sprak een openings woord en dankte aan het slot de herep der P.T.T. voor de zeer leerzame avond. Uit het politierapport. Uit een weide bij het fort dè Ruyter is een anderhalf jaar oudé vaars verdwenen. Het staat evenwel nog niet vast of het dier deserteerde of dat het gestolen is. Druk had de politie het met he( schrijven van processen-verbaal, daar1 twee fietsers zonder licht reden, twee zonder hun stuur vast te houden epi één dacht het wel zonder bel té kunnen. ARNEMUIDEN Vergadering A.R. kiesvereniging. In de vergadering van de A.R. kiesvereniging werd besloten de heer A. Schout weder om aan te wijzen als lijstaanvoerder voor de a.s. Statenverkiezingen. Als nummer twee werd aangewezen de heer P. Me- liefste. De heer P. v. d. Graaff heeft voorts gesproken over „Publieke Eer baarheid". De gestelde vragen op deze inleiding werden door wethouder La Soe beantwoord. Enkele personen hebben zich als lid aangemeld. COLIJNSPLAAT Biencampagne afgesloten. Het m.s. „Christina" uit Werkendam heeft de laat ste suikerbieten ingeladen. KLOETINGE Ouderavond. Gisteravond werd in het verenigingsgebouw de jaarlijkse ouderavond van de O.L.-school gehou den. De aftredende bestuursleden t.w. de heren J. Verburg en C. Beenhakker werden beiden herkozen. Daarna gaf de heer J. M. Traas, hoofd der school een jaaroverzicht. Na de pauze kwam het dorpsforum voor het voetlicht bestaande uit Baron mr H. N. Schimmelpénninck v. d. Oye, voorzitter en mevr. Gosses en de heren H. Entink, ds J. Jellema en J. M. Traas, leden. Uit de vergadering werden diverse vragen gesteld, o.a. over de bandeloos heid der jeugd en de mogelijkheid tot beperking daarvan alsmede het op ho ger plan brengen van het culturele le ven in de gemeente. Vooral ds J. Jellema gaf de vragen stellers een duidelijk antwoord. KRUIN IN GEN Kerstmiddag. De N.C.V.B. hield gis teren een kerstmiddag in het zondags- schqolgebouw onder leiding van de présidente, mevr. Ligthart Schenk. Naa.St de vele leden waren ook gasten aanwezig. Dank zij de medewerking van verscheidene leden, door zang, de clamatie en kerstverhalen, was het weer een goed geslaagde en gezellige middag. KAPELLE Vergadering buurtvereniging. Onder voorzitterschap van de heer M. Glas vergaderde gisteravond in Obadja de buurtvereniging „Nooit Gedacht" uit de Ooststraat. Bij de bestuursverkie zingen werden de heren M. Glas en J. Sinke met algemene stemmen herko zen. Het volgend jaar zal de vereniging feestelijk het 35-jarig bestaan vieren. Feestavond „Ons Genoegen". Dins dagavond was er in hotel „De Zwaan" onder voorzitterschap van de heer P. de Puit een gezellige avond voor de leden van de muziekvereniging „Ons Genoegen". Dit was nog ter gelegen heid van het 45-jarig bestaan. Vele le den werkten mede aan het programma en vooral de goocheltoeren van de heer P. Mol oogsten heel veel bijval. O.- EN W-SOUBURG Bietencampagne beëindigd. Aan de Los- kade werden alhier gedurende de bieten campagne, welke een normaal verloop had, aangevoerd 9.517.295 kg. suikerbieten. OÖS7 KAPELLE punt Achterweg—Molenstraat, tegen een daar geparkeerde luxe auto op en ver volgens tegen de woning van A. O'ver- beeke. De auto werd wat beschadigd en een kozijn was stuk. Verder liep het zon der ongelukken af. Gelukkig waren er op dat moment geen kinderen aan het spelen op die plaats. Meisjesvereniging. De meisjes vereni ging „Dient elkander door de liefde" heeft haar jaarvergadering gehouden. Na de gebruikelijke opening en de verslagen hebben enkele leden gedichten voorge dragen en werd door mej. P. Nieuwkerk een inleiding gehouden. „Der vrouwen sier" was een voordracht die door enkele leden werd opgevoerd. Het spreekt van zelf, dat op deze genoegelijke avond ook nog verscheidene liederen gezongen wer den. RETRANCHEMENT Geslipt. Dinsdagmiddag is bij het ge hucht Terhofstede een friese bestelwagen geslipt en daardoor tegen een boom ge reden. De chauffeur liep geen letsel op, doch het wagentje was nog al gehavend. R1LLAND-BATH Verkiezing. Tot notabelen der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen als kerkvoogd de heren J. A. Boot en C. J. v. d. Sande. ST. ANN ALAND Landbouwbelang. De Coöp. landbouw- vereniging Landbouwbelang heeft haar jaarvergadering gehouden in de zaal van de heer A. Scherpenisse op de Molendijk. Voorzitter J. J. Kooyman herinnerde in zijn openingswoord aan het bewogen jaar dat achter ons ligt en dankte de aanwezi gen voor de betoonde hulp bij de ramp. Uit de jaarverslagen bleek, dat de ver eniging thans 337 leden telt. Hiervan zijn er 185 lid van de ZLM. De kas vertoonde een nadelig saldo. De aftredende be stuursleden werden herkozen en als lid van de commissie benoemd de heer; Mars J. Mol. Er werden nog tal van problemen be sproken, die voor de leden van groot be lang waren. Bloembollen. Adopterende gemeenten uit Noord Holland zullen volgende week deze gemeente komen verrassen met een zending bloembollen, die geplant zullen worden rond de Ned. Herv. Kerk, voor het nieuwe gemeentehuis en voor het weeshuis. De inwoners dezer gemeente worden natuurlijk niet vergeten! Hulp voor verenigingen. De adopteren de gemeenten uit Noord Holland doen trouwens nog meer. Zij hebben zich be reid verklaard de diverse verenigingen in deze gemeente, die door de ramp scha de hebben geleden geldelijk steun te bie den.. Men kan dit bij de burgemeester opgeven. ST. PH1LIPSLAND Vergadering N.C.L.B. De afd. St. Phi- lipsland van de N.C.L.B. hield in hotel „de Druiventros" een openbare vergade ring onder voorzitterschap van de heer J. Verwijs. Als vertegenwoordiger van het hoofdbestuur was aanwezig de heer Van Wensen. Na enige huishoudelijke za ken te hebben afgehandeld heef tlaatstge- noemde gesproken over het a.s. 40-jarige bestaan van de bond. Verder werd breed voerig de loonsverhoging besproken. Na de pauze werden nog enkele vragen be antwoord betreffende de werkeloosheids- wet en het werktuigenpakket. WAARDE Vereniging Bedrijfsvoorlichting. Voor de vereniging voor bedrijfsvoorlichting heeft in café Kloet, dr ir C. W. C. van Beekom, de Rijkstuinbouwconsulent, ver scheidene landbouwkundige problemen onder de loupe genomen. De ingezaaide tarwe ontwikkelt zich gunstig. Het zout gehalte van de grond is echter nog aan leiding tot voorzichtigheid en het droge najaar werkt op de ontzilting niet gun stig. Wat de gipstoewijzing betreft deelde spr. mede, dat het waterschap Waarde een toewijzing van 8000 kg. per ha. zal ontvangen. WEMELDINGE Schaakwedstrijd. Dinsdag werd te We- meldinge een schaakwedstrijd gespeeld door SEALTO tegen de Ver. van 's-Gra- venp older. Deze wedstrijd werd verloren door SE ALTO met 37. De uitslag was als volgt: P. VogplaarW. A. A. Tiemens 10; H. de VosR. Kopmels 01; C. P. Phernam- bucqJ. Blom 01; L. RuissenA. L. Geensen 10; J. de NeefP. de Pundert 01; J. BoutL. J. Verkerke 01; J. da SchipperH.'van Benthem 01; P. Ruis- aardF. Harthoorn 01; A. Jeremiasse^ J. van Overbeeke 10; M. Bal—A. van Overbeeke 01. YERSEKE Naar Aruba. De heer J. V. H. Frentz, onderwijzer aan de Chr. U.L.O. zal m.i.v. 26 December a.s. naar Aruba vertrekken, waar hij in eenzelfde functie is benoemd. Geref. Mannenvereniging. Maandag avond hield de Geref. Mannenvereniging „Pro Ecclesia" haar jaarvergadering on der voorzitterschap van de heer J. Cop- poölse. Na de jaarverslagen sprak ds O. Jager van Vrouwenpolder over het onder werp: „Onze Lectuur". Wij moeten-on- danks dat we zo weinig tijd hebben - veel lezen opdat we als Christenen sterker staan tegenover de geesten van deze tijd, aldus spreker.. Ook hebben we als oude ren een zeer bijzondere taak onze kinde ren goede voorlichting te geven. Er volg de een geanimeerde bespreking op. In een ontstane bestuursvacature werd gekozen de heer J. Spruijt Jzn. POORTVLIET Botsing. Dhr Moerland uit Savenisse reed met zijn vrachtwagen bij het kruis- Bijzoridere dag voor Chr. Geref. Kerken. (Van onze speciale verslaggever). APELDOORN, 16 December. Het was vandaag in het leven der Chr. Geref. Kerken een zeer bijzondere dag nu twee hoogleraren, die de leeftijd van hun emïri- taat hebben overschreden, het afscheidscollege hielden. Geen wonder dan ook, dat er voor deze plechtigheid grote belangstelling bestond, waardoor de bijeenkomst in de Chr. Geref Kerk aan de Loolaan te Apeldoorn moest worden gehouden. In de morgenbijeenkomst hield prof. J. J .v. d. Schuit zün afscheidscollege, 's-middags gevolgd door prof. L. H. v. d. Meiden. Prof. v. d. Schuit sprak over: „De leer der praedestinatie bij Calvijn en Brunner". Hij wees er op, dat dit leerstuk thans bij de vernieuwing aan de orde gesteld wordt. Waren het voorheen de vijanden van de Geref. leer, die de wapens wetten en de mokers obhieven, thans zien wij* aldus de hoogleraar, een kentering zelfs bij hen, die Geref. zouden willen heten, Daarbij vergete men echter niet, dat de dialectische theologie met haar roep om souvereiniteit Gods, het hare bijgedra gen heeft bij dit oude reformatorische dogma weer de wacht te betrekken. Daar bij komt, dat men in het kerkelijk leven zo gewoon is geworden aan een sterk gekenmerkte verbondstheologie en zo ge- interesseerd is bij de leer van een ver onderstelde wedergeboorte, dat het hart der Geref. confessie bijna vergeten zou worden. Naar aanleiding van de polimiek, die Brunner met Calvijn voert in zijn boek ,Die christliche Lehre von Gott" ont wikkelde prof. v. d. Schuit een aantal stellingen. Hij besloot met er op te wijzen dat het niet genoeg is de praedestinatie als een godsdienstige overtuiging te ken nen. Ingezonden Mededeling (Adv.) Voor de aflossing van KOREA-vrijwilligers, die één jaar in KOREA hebben gediend, bestaat wederom de gelegenheid zich aan te melden voor dienstneming bij en uitzending naar het Leeftijdsgrenzen van 19 tot 30 jaar. Ook zij, die nimmer in militaire dienst zijn geweest, komen voor uitzending in aanmerking. REEDS AFGEWEZEN CANDIDA- TEN KOMEN NIET IN AAN MERKING. In verband met een overcompleet aan onderofficieren en korporaals, is de aanneming van deze catego rieën voorlopig stopgezet. De bezoldiging is gelijk aan die van het beroepspersoneel der Ko ninklijke Landmacht, vermeerderd met 35 voor ongehuwden en met 70 voor gehuwden. Voor elke maand verblijf in KOREA wordt bovendien 100. uitgekeerd, alsmede zulks voor de duur van de wapenstilstand ƒ4.voor elke dag dat men in KOREA normaal dienst verricht. Overgang in beroepsdienst blijft, na terugkeer uit KOREA, voors hands mogelijk. Aanmelding dient mondeling of schriftelijk te geschieden bij het Aanmeldingsbureau KOREA, Nieu we Frederikkazerne, Van Alke- madelaan, Geb, E. 5, Kamer 9, s-Gravenhage, tel. 18.60.70, toestel:6 1589. COUPON. Verzoeke mij de bro chure „Mannen van Stavast'te sturen: Naam: Adres: Plaats' Aanvraag richten tot Aanmeldings bureau Korea, Nieuwe Frederik kazerne, Van Alkemadelaan, 's»Gravenhage. - B.D. 71 PROF. V. D. MEIDEN. Prof. v. d. Meiden hield 's-middags een rede waarin hij een exegese gaf van de woorden „berit chadasjah" (nieuw ver bond) in Jer. 31 31. Na allereerst bij de ■etymologische betekenis der woorden te hebben stilgestaan en zijn betoog met tal van voorbeelden te hebben verduide lijkt, behandelde de hoogleraar het ver band, waarin deze tekst staat. Hij besloot met zijn ootmoedige dank uit te spreken jegens God, uit Wien hij alle bekwaamheid mocht ontvangen. Na het afscheidscollege hebben beide hoogleraren een drukbezochte receptie gehouden. 's-GRAVENHAGE, 16 Dec. Ds J. M. v. d. Linde, werkzaam in dienst van de Su- riname-zending is in Nederland gearri veerd. Ds v. d. Linde zal 1 Jan. a.s. op treden als algemeen secretaris van het Zeister Zendingsgenootschap exi zal als de Theol. School te Paramaribo in Mei a.s. naar Nederland zal zijn overgebracht weer optreden als rector dezer onderwijs inrichting. In de ouderdom van ruim 64 jaar is te Oosthem overleden ds J. Steenhuizen, predikant bij de Ned. Herv. gemeente aldaar. De overledene werd 10 Sept. 1889 te Veenklooster geboren en ontving zijn onderwijzersopleiding aan de Groen van Prinsterer-kweekschool te Doetinchem. In 1908 werd hij onderwijzer en was als zodanig werkzaam te Engwierum, Oos- terbierum en Groningen om vervolgens tal van jaren hoofd te zijn van de Chr. school te Amerongen. Hij behaalde tal van acten en deed in 1924 staatsexamen. Hij studeerde aan de R.U, te Utrecht the ologie en werd in 1927 candidaat in Gel derland om 4 Dec. van dat jaar door prof. dr M. v. Rhijn te Made (N. Br.) in zijn ambt te worden bevestigd. In 1930 ver trok ds Steenhuizen naar Dinxperlo en in 1947 verbond hij zich aan de gemeente van Oosthem c.a. Ds Steenhuizen heeft tal van functies vervuld en was o.m. voor zitter van de Groen van Prinsterer- Kweekschooi te Doetinchem,

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 7