T ZEEUWSE PLAKKEBQRD T SPIEGELTJE - Grote haven bij Schelphoek in de toekomst* Plaats van verwöesting ellende* en Scheldek-directie huldigde 107 jubilarissen Sluiskil heeft een nieuwe Chr. school NQTEERT U Kleuterscholen te Rilland zijn weer prachtig ingericht DE BUS SLOTTE.,-. Door inundatie ging 500 ha grond verloren. Raadsverkiezingen te Stavenisse Zuiverings-installatie te Aagtekerke in gebruik genomen Vluchtig beeld van Nieuwerkerk. Ir C. Kapsenberg: „Geruchten zijn onwaar en onwaardig" Raad van Schoondijke verdeelde bouwgrond Ook Burgemeester Ten Kate viel „in de prijzen" Donderdag 17 December 1953 ZEEUWS"" T DAGBLAD Pagina 2 Schoolvereniging bood bronzen schoolbel aan Onder zeer grote belang stelling werd de nieuwe Chr. school te Sluiskil ge opend. Onder de aanwezigen bevonden zich vele genodig den. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer F. J. de Ruyter, las, na het zingen van Psalm 75 vers 1 en 6, een gedeelte van Efeze en ging hierna voor in gebed. In het kort schetste spre ker het plan, het ontstaan en de totstandkoming van het nieuwe gebouw en prees in het bijzonder het gemeente bestuur van Terneuzen voor haar volle medewerking en architect en bouwers voor 't keurig uitvoeren van alle plannen. Hierna werd de gelegen heid gegeven tót felicitaties. Als eerste nam burgemees ter Mr Teilegen het woord. Hij wenste het bestuur na mens B. en W. van Terneu zen van harte geluk met het nieuwe gebouw. Tevens gaf spreker een uitvoerige uit eenzetting van het uitbrei dingsplan van Sluiskil en het streven van het gemeen tebestuur tot het onderbren gen van de Chr. school in een Protestants centrum. De architect W. Voogt dankte aannemer C. H. A. Vermeu len en onder-aannemers voor de keurige uitwerking van zijn bouwplan. Aanne mer Vermeulen sprak eerst als voorzitter van de Chr. kleuterschool en bood elke leerkracht der Chr. school een papierbak aan. Als tolk Opoe Koppenhol overleden De oudste ingezetene van Poortvliet, de weduwe H. C. Koppenhol-Grijs is Dinsdag overleden. Opoe Koppenhol werd, zoals men zich zal herinneren, op 13 Augustus honderd jaar, ter gelegen heid waarvan het hele dorp feest vierde, 's Avonds kwam de Commissaris der Koningin jhr mr A. F. C. de Casembroot haar toen geluk wensen. van alle bouwers bood hij de school een prachtige eléctri- sche klok aan. Vervolgens bood het oud-hoofd de heer J. v. d. Hengel zijn felicita ties aan. Ds Joh. Starren- burg, Ned. Herv. predikant sloot zich aan bij de woor den uit Efeze, die gelezen waren door de voorzitter, waarin gesproken wordt om samen te strijden tegen de boze machten, die kind en mens bedreigen. Namens de Herv. Jeugdverenigingen sprak de heer J. Hamelink en mevr. Oostdijk sprak een persoonlijke felicitatie uit; namens de erevoorzitter de heer W. Oostdijk. Door de leden der School vereniging en de ouders werd bij monde van de heer P. Dourleyn een bronzen schoolbel aangeboden. Na de pauze werd een toespraak gehouden door het Hoofd der school, de heer J. v. d. Wal over „De Bijbel en het kind". Tenslotte maakten al le aanwezigen van de gele genheid gebruik het nieuwe gebouw te bezichtigen. Betere verbindingen op en naar Noord-Beveland De A.M.Z., die zoals be kend een verbinding onder houdt tussen Colijnsplaat en Middelburg, via het Wol- faartsdijkse veer heeft thans besloten een dienst vanuit Kamperland, Wissenkerke en Geersdijk te laten aan sluiten. De middagrit vanuit Colijnsplaat is verVroegd. De bus vertrekt hier om 12.35 in plaats van 13.20. Die uit Kamperland vertrekt om 12.30. Aankomst Middelburg wordt nu 14.05 en het ver trek uit de Zeeuwse hoofd stad is bepaald op 15.45 u. In verband met deze dienst regeling en tevens in ver band met een betere verbin ding naar Goes zullen de bootdiensten over de gehele linie een kwartier verlaat worden. ken gearriveerd, een inven taris, die er zijn mag. De school biedt nu ruimte aan 50 kinderen en zal op 4 Ja nuari beginnen. Het ge meentebestuur van Haar lemmermeer, dat het ge bouw schonk zal bij de over dracht, die waarschijnlijk de volgende week zal plaats vinden, aanwezig zijn. Ook, voor de huismoeders is er een verrassing gekomen, die naast de vreugde over 't onderdak voor hun kinderen dubbel plezierig is. De ge- meenten Egmond aan Zee en Bergen gaan bloembollen sturen, Waarmee de huiska mers gezellig opgefleurd zullen worden. Voor de kleuters en de huisvrouwen Ook de kleuters van Poort vliet kunnen weer naar school. Uit Zweden is een prachtige collectie geschen- Colijnsplaat. Hedenavond half acht, consistorie Geref. kerk: Kerstavond Geref. Vrouwenvereniging. Groede. Hedenavond raads vergadering. Behandeling begroting 1954. Schoondijke. Hedenavond consistorie Geref. kerk: C.N. V.-avond. Spreker: de heer B. Roolvink. Heinkenszand. Vrijdag avond half 8 „Maranatha": Kerstspel gezamenlijke jeugdverenigingen. Heinkenszand. Zaterdag avond half 8 Ned. Herv. kerk: Uitvoering Herv. Kerkkoor. Schore. 22 Dec. half acht Jeugdgebouw: Kerstwij- dingsdienst jeugdverenigin gen. Middelburg. Noorderkerk 8 uur Luth. dienst, ds W. J. Meister. Minister Algera heeft in zijn Memorie van Ant woord weer heel wat mededelingen gedaan, die op Zeeland betrekking hebben. Enkele daarvan wil len wij wat nader „bespiegelen". Eerst de kwestie der Stoomvaartmij. „Zeeland". Het besluit is nu wel onherroepelijk: de „Zeeland" blijft varen nanuit Hoek van Holland en keert niet naar Vlissingen terug. Het economisch motief heeft de doorslag gegeven. En men moet daarvoor wijken. Te betreu ren blijft, dat meermalen de verzekering werd ge geven, dat de Scheldestad weer als afvaarthaven zou worden aangewezen. Een minister is echter niet in alles gebonden aan toezeggingen van zijn voor gangers. Eén ding verwondert ons in het antwoord van mr Algera, n.l., dat hij vertrouwelijke infor maties ontving, waarover hij niets mag vertellen. Niemand heeft dus een goed inzicht in de motieven van de minister. Dit betekent niet, dat wij hem wantrouwen, maar wel, dat wij ons afvragen waar om het nodig was deze zaak, die zich altijd in de volle openbaarheid heeft afgespeeld, plotseling in een ietwat geheimzinnige sfeer te brengen. Een tweede punt is de duinverdediging bij Oost- kapelle. Bijzonder prettig is de mededeling, dat het gedeeltelijke herstel onder de Noodwet Dijkherstel is gebracht. Voor de Polder Walcheren betekent dit een groot voordeel. Alleen mag men hopen, dat het grote mïllioenenplan met belangrijke Rijkssteun) spoedig tot uitvoering komt. De tijd dringt. Schouwen kan niqt genoeg voorlichting krijgen In Schouwen volgt de ene voorlichtingsmiddag de an dere op. Nu eens over Wo ninginrichting, dan Weer over gipsbestrooiïng, het zijn allemaal tekenen, dat 't eiland bezig is zich te her stellen. De N-V. Bouwkas Noord-Nederlandse gemeen ten trekt nu ook het eiland door om de inwoners eeri in zicht te geven over de ma nier, waarop men door mid del van het „bouwspareh" in het bezit kan komen van een eigen woning. Bij deze bouwkas zijn, zo hoorden we in Zierikzee, niet minder dan 400 gemeenten aange sloten. Uitvoerig de techni sche kant van deze spaar- methode bespreken zou ons te er voeren. Dat de slagzin „Bouwt een huis van uw huur" echter belangstelling trekt wordt wel op deze ver gaderingen bewezen. Zweedse Rode Kruis schonk inventaris. RILLAND BATH, 16 December. Dank zij de bemiddeling van het Ned. Rode Kruis beschikken de Ned. Herv. kleuterschool en de R.K. kleuterschool in deze gemeente weer over een prach tige schoolinventaris. Hedenmiddag werd op het gemeente huis een bijeenkomst gehouden, waar bij de overdracht plaats vond. In tegenwoordigheid van burgemees ter A. Jobse, de Ned. Herv. predikant ds den Engelse, de Pater-Overste van het Capucijnerklooster, de besturen en het personeel der beide scholen, heeft dr Nanninga namens het Rode Kruis de schenking overgedragen. Hij ver telde, dat het Rode Kruis hier bemid deling mocht verlenen bij de over dracht van deze goederen die door het Zweedse Rode Kruis zijn geschonken. Burgemeester Jobse; ds Den Engelse en Pater-Overste hebben hem dank ge bracht voor dit Rode' Kruis werk. Al len waren vol lof over het verkregen materiaal en met plezier bekeek men dan ook na de overdracht de beide schooltjes, die weer zo-keurig zijn in gericht. Ingezonden Mededeling (adv.)' schaafwonden, schrammen, ontvellingen Het bijzonder fraaie en warme weer van de laatste maanden heeft ook gevolgen voor de visserij op haring. Uit Yerseke komt in dit ver band het bericht, dat mo menteel nog haring wordt gevangen in Het Kanaal en onder de Belgische kust. Normaal wordt omstreeks deze tijd de haring bij Span je en Portugal gevangen. Ook het tweede bericht komt uit Yerseke. Het neemt de grote ongerustheid weg onder de oester- en mossel handelaren over de veront reiniging van het Schelde- water bij Bergen op Zoom. Het dagelijks bestuur van Bergen op Zoom heeft de „Vebo" n.l. bericht, dat af wijzend js beschikt op een verzoek van de N.V. Zuid nederlandse Spiritusfabriek om afvalstoffen in de. Schel de te mogen deponeren. Een derde „visserij-mededeling" heeft betrekking op een vis serijweekend, dat begin Ja nuari 1954 in de Jeugdher berg te Vlissingen zal wor den belegd door de Stichting Volkshogeschool Zeeland in samenwerking met de Zevi- bel. Daar zal o.m. de afslui ting der zeegaten aan de or de komen. In Schoondijke viert van daag het echtpaar J. v. d. Broeke-Taalman zijn 50- jarig huwelijksfeest. Beiden genieten nog een goede ge zondheid. voor de Stichting „Het Vier de Prinsenkind" en wel in Kwadendamme en in Hoe- dekenskerke met opbreng sten van resp. f 107.95 en f 82.05. Te Kapelle had de dank dagcollecte in de Ned. Herv. kerk de volgende opbreng sten: diaconie f385.91 en kerkvoogdij f 201.45. De op> brengst van de dankdagcol lecte, die we gisteren publi ceerde betrof niet Kapelle maar Biezelinge. j atax hebben wij in de juist ver schenen Landbouwgids 1954 gezien dat de heer P. Glas te Kapelle hieraan taalkun dig medewerker is, een taak die hij zeer zorgvuldig heeft vervuld. De Landbouwgids is een zeer interessant boek werk en wij kunnen ons voorstellen dat een ieder die met de landbouw heeft te maken, hiervoor belangstel ling heeft. Algemene Vergadering Waterschap Schouwen. ZIERIKZEE, 16 Dec. Een der be langrijkste voorstellen, die op de deze week gehouden vergadering van het waterschapsbestuur van Schouwen ter tafel kwam, was dat van het dagelijks bestuur om in 1954 de vooroever aan Ie Langendijk op ruime schaal te be zinken. De laatste tijd is herhaaldelijk overleg gepleegd met Rijkswaterstaat en de Dienst Dijkherstel alsmede met de studie-commissie van de Water staat. Het dagelijks bestuur had gemeend itbreiding te moeten geven aan de .eeds het vorig jaar gemaakte plan nen, die toen niet tot uitvoering kon den komen. Zelf mocht Schouwen het niet doen. Rijkswaterstaat heeft gezegd het wel te willen doen, hoewel het nu eigenlijk niet de geschikste tijd is om te zinken. In overleg met de regering :-(l de bezinking alsnog gebeuren, „cnouwen zal de materialen leveren en Rijkswaterstaat zal de lonen der ar beiders uitbetalen. Het werk wordt overgegeven aan Rijkswaterstaat Zee land. Het voorstel om 5.5 ton op de be groting 1954 te plaatsen werd na ver dere toelichting door de voorzitter aangenomen. Het wordt niet uitgeslo ten geacht, dat op dit bedrag een te gemoetkoming zal worden verleend, zoals de polder Walcheren en 't Vrije van Sluis hebben gekregen. DE BEGROTING. Bij de behandeling van de begro ting voor 1954 kon de voorzitter, de heer J. Klompe, meedelen, dat er plannen zijn om bij Schelphoek een grote haven te maken. Het daar staande gemaal van Schouwen zal wellicht komen te vervallen. Plan nen voor een nieuw gemaal zijn ech ter al gereed. Het gemaal bij Flaau- wers zal tegen Kerstmis gaan draaien. Lang werd gediscussieerd over het voorstel van de hoofdingelanden om geen geschot te heffen, maar een le ning aan te gaan. Van de zijde van het dagelijks bestuur werd dit voorstel be streden, waarna besloten werd bij Ged. Staten deze kwestie te bespreken. In de nabije toekomst wordt een re geling verwacht betreffende de hef fing der suatiepenningen van de op Schouwen lozende polders. Bij het Sas nabij Zierikzee komt een gemaal voor de daar achter liggende polders. De begroting werd goedgekeurd met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 2.434.333,41. RONDVRAAG. Tijdens de rondvraag werd nog me degedeeld, dat men van hogerhand plannen koestert om Schouwen door dwarsdijken in drie of vier stukken te verdelen, dat er door de innundatie plm. 500 ha. grond verloren is gegaan en dat met Kerstmis de pompen zullen gaan draaien om de Gemene Geul bij Serooskerke droog te malen. STAVENISSE, 16 December. Te Stavenisse zijn vandaag raadsverkie zingen gehouden. In totaal werden 697 geldige stemmen uitgebracht, waarvan op de gecombineerde lijst van de A.R. en C.H. 92, op de S.G.P. 198, op die van Gemeentebelang 231, en op de Arbei- derslijst 176. De zetelverdeling is als volgt: A.R. C.H. 1 (2); S.G.P. 2 (2); Gemeentebe lang 2 (2); Arb. 2 (1). In de raad nemen thans zitting: voor de A.R.C.H.: H. Bos; voor de S.G.P.: J. Hage en 1. de Vos; voor Gemeente belang: A. J. J. Tazelaar en L. Hage Lzn en voor de Arb.: C. J. Moer land en D. P. Moerland. Niet in dé raad keren terug: A.R. C.H.J. W. v. d. Slikke en C. L. Pot- appel; Arbeiderslijst; Adr. van 'tVeer. Nieuwe voorzitter C.J.M.V. jongensleiders, KAPELLE, 16 Dec, In de vaca ture, ontstaan door het aftreden van de heer M. Allewijn te Hoedekens- kerke als voorzitter van de ring van' C.J.M.V.-jongensleiders op de Beve, landen en Tholen, is thans als voor zitter benoemd de heer L. Evertse te Oudelande. AAGTEKERKE, 16 Dec. Gister- ochtend werd te Aagtekerke de door de Fa v. Loon uit Vlissingen gebouw de zuiveringsinstallatie officieel in ge bruik gesteld. Hierbij waren o.m. aan wezig alle raadsleden, alsmede ir Wiersma van Polder Walcheren en de heer Smit van Bouw- en Woning toezicht. De wnd. burgemeester," de heer J, Bosselaar verwelkomde alle aanwezigen, en gaf daarna een over zicht van de veranderingen, die in de loop der jaren tot stand zijn geko men. Na een woord van dank aan de herverkaveling, Bouw en Woning toezicht en de aannemer werd door de wnd. burgemeester de hoofdkraan geopend en stroomde de rioolinhoud de installatie binnen. Vervolgens, bracht de wnd. burgemeester ook de motor in beweging waardoor de in stallatie in werking trad. Hierna nam de heer de Smit het woord en gaf een technische uiteen zetting van de werking der installatie. Aagtekerke heeft hiermede de be schikking gekregen over een zeer moderne installatie, die naar spr. hoopte de gemeente vele jaren van dienst zal zijn! EXAMENS. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde de heer W. J. Koole te Mid delburg voor het candidaatsexamen theologie. Geslaagd. Bij de te 's-Gravenhage ge houden examens behaalde de heer L. A. van Splunder, gemeentesecretaris van Koudekerke, de akte M.O. Staatsinrich ting. Reeds enkele weken draaien de machtige pompen bij Steuensluis en bij Ouwerkerk op volle kracht en dag in dag uit drijven zij mü- lioenen kubieke me ters uit de polder te rug naar de zee. Dit werk vordert snel en als gevolg hiervan is de wegverbinding van Zierikzee naar de Ram- paartsedijk thans droog gevallen, zodat het dorp Nieuwerkerk, waar het water nu ook verdwe nen is, over land bereikbaar is. Een deel van de weg is zwaar beschadigd en wie naar Nieuwerkerk wil, waar voor een speciale ver gunning nodig is, kan dit alleen doen per fiets of te voet, welke tocht door verschillen de barricades niet al 'te gemakkelijk is. Een deel van de be woners van Nieuwer kerk is sinds emge maanden gevestigd aan het z.g. „Beijersdijkje", het nooddorp aan de voet van de dijk van de Vierbannenpolder. Daar staan ongeveer honderd noodwoningen, enkele noodwinkels en er is sprake van, dat deze kleine nieuwge vormde samenleving binnenkort ook over een noodkerkje zal be schikken. Uit dit nooddorp zien we thans de Nxeuwer- kerkers met laarzen aan en gewapend met een spa of schop naar hun oude dorp trekken waar het water niet langer de gevolgen van zijn wrede spel ver bergt. Tien maanden lang is hier het water de baas geweest en, dat wetende, hebben de mensen uan Nieu werkerk geen hoge verwachtingen van het geen wacht. Het eens zo vriende lijke dorp ligt er thans bij als een plaats van verschrikking en on heil, van verwoesting en ellende. De dorps- ring is gespaard ge bleven ,doch daar om heen tot in de wijde omgeving staan de boerderijen en de hui zen van de arbeiders in elkaar gestort of zijn zwaar beschadigd. Slechts van enkele panden krijgt men de indruk, dat ze misschien nog kunnen Worden hersteld. Aan de weg naar Oosterland staat als een skelet het zui- velfabriekje De Duif". Ook hier zegevierde het water en Sloeg de zware muren stuk. Nieuwerkerk zal zijn enige industrie moeten missen, want de melk fabriek zal in Zierik zee worden herbouwd. Dat is een vluchtig en verre van volledig beeld van Nieuwer kerk, waar mensen thans snuftelen in de puinhopen naar bezit tingen van zichzelf of zoeken naar herinne ringen aan die drie honderd mensen, mis schien eigen familie of bekenden, van wie ze voor altijd afscheid af scheid hebben moeten nemen. Nieuwerkerk is er bijzonder erg aan toe. Een kort bezoek aan deze plaats laat niet na een diepe indruk te maken en bovenal be wondering voor al die genen die zich bereid hebben verklaard om hier weer te Werken en te leven. Zij willen een nieuw dorp bouwen en daarbij een sfeer scheppen, waar ook de jeugd van Nieuwerkerk zich thuis zal voelen. ft Zeven en twintig koninklijke onderscheidingen VLISSINGEN, 16 Dec. Honderd e n zeven jubilarissen zijn hedenavond in het Scheldekwartier op zeer hartelijke wijze gehuldigd door de directie van de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde". Het waren er twee met 50- jarige, drie en veertig met 40-jarige en twee en zestig met 25-jarige dienst tijd. De zaal was overvol en tot de aanwezigen behoorde ook burgemeester mr B. Kolff, die mededeelde, dat het Koningin Juliana had behaagd niet minder dan 27 personeelsleden een koninklijke onderscheiding te verlenen, n.l. 1 gouden ere-medaiile, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, 5 zilveren en 21 bronzen medailles. De burgemeester speldde de geridderden hun onderscheidingen op de borst, waarna de Scheldedirectie de draag- medailles toezegde. Ir C. Kapsenberg hield een toe spraak, waarin hij de jubilarissen en hun gezinsleden namens de dierectie zijn gelukwensen aanbood. Hij constateerde, dat 1953 de ge boorte bracht van slechts één schip, maar dat was dan ook een groot, ,„De Kungsholm". Bovendien kwamen er nog vele kleinere opdrachten gereed. Het .bedrijf wordt steeds meer gemo derniseerd. Het komende jaar zullen zes schepen worden afgeleverd en ook zullen verscheidene oude opdrachten worden voltooid. In de toekomst is er voldoende wérk en er is al lopen er dan nog zulke wilde geruchten zeker geen reden tot ongerustheid. Ir Kapsenberg gaf de stellige verze kering, dat al deze geruchten onwaar en onwaardig zijn en zegde toe, dat, als er mededelingen zijn, deze ook inder daad gedaan zullen worden. „Schelde- mensen", aldus ir Kapsenberg, „let op uw zaak. Wendt u af van alle geruch- tenverspreiders en toont geen inte resse. Zij bedriegen ons en doen ons allen schade!" Hij vroeg van alle personeelsleden de medewerking, maakte vervol gens melding van de nieuwe verbete ringen in de woongelegenheid van het personeel en merkte op, dat de komen de loonsverhoging „De Schelde" 90.000 gulden zal kosten. Een extra bedrag dat ook extra zal moeten wor den verdiend. Ir Kapsenberg besloot zijn rede als volgt: Ik zou U willen zeggen, dat wij met ernstig en hard werken een ieder op zijn eigen gebied en overal waar nodig in onderling overleg ons mooie bedrijf niet alleen in stand kunnen houden, maar ook tot groter bloei kunnen brengen". DE ERELIJST. Hierna hield burgemeester Kolff een toespraak. Hij reikte uit de ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in goud aan: H. M. Ufkes, hoofdbaas op de af deling machinefabriek; in zilver aan: J. Dekker, administratief ambtenaar; D. W. Blom, onderbaas op de afdeling machinefabriek; F. Lagendijk, voor heen baas op de afdeling electriciteib C. W. Rademaker, klinkersbaas op de afdeling Caseobouw; C. A. P. van de Runstraat, baas van de afdeling Casco montage; de eremedaille in brons, aan: 'A'. Jansen, voorheen portier, M. C. Abrahamse te Koudekerke, voorheen scheepsbeschieter; Chr. Akkermans te Souburg, reparateur; H. Boogaard, plaatwerker; W. Dekker, draadsnijder; W. Fleurbaay, voorheen aanbouwer; A. A. Guedequierre, ijzerscheepmaker; D. de Hondt, schilder; C. J. Jansen en P. J. Jansen, bankwerkers; L. Nonnekes, modelmaker; A. de Rijcke, te Souburg, voorheen houtsorteerder; J. Schenkel, voorheen metaalschaver; C. G. Steen- dam, ketelmaker; J. C. Versluijs, voor heen houtscheepmaker; P. C. van den KERK EN SCHOOL Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wijckel (toez.) W. Zijl stra te Kollum; te Oosterhesselen (voor bijzondere werkzaamheden) en te Groningen als scheepvaartpredikant: H. Bardeloos te Lutten. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Utrecht: H. Ligtenberg te Rotterdam-W. Examens. Aan de V.U. is geslaagd voor het prop. examen Theologie: H. Gilhuis te Amsterdam (cum laude). Buuse, voorheen metaaldraaier; J. B. Geers, te Middelburg, voorheen me- taalfraiser, H. L. ten Hacken, meubel- meker en J. F. Crucq, voorheen slijper. De raad van Schoondijke heeft het verzoek van O. M. Risseeuw te IJzendijke om bouwgrond beschikbaar te stellen in de Lange Heerenstraat ingewilligd en ook een zelfde verzoek van de heer F. Eekhout te Schoondijke om bouwgrond in de Pr. Irenestraat werd geodgekeurd. Er werden nog meer perceeltjes grond toegewezen. De heer K. de Koeijer kreeg een perceel in de Koningin Julianastraat, de heer S. J. Vermeulen in de Pr. Bern- hardstraat, de heer G. J. Steenhartkreeg een gevelbreedte aan .de Lange Heren straat. Een verzoek van het college van B. en W. van Oostburg om een kleine grens correctie van 2.6 ha. goed te keuren i.v.m. een vast te stellen uitbreidingsplan werd in principe welwillend in overweging ge nomen. Dit in verband met de wegom- legging in de toekomst. Bij de rondvraag werd gesproken over de verlichting van de achterste Tragel, over de D.U.W.-werkzaamheden i.v.m. het aanleggen van een uitweg achter de huizen in de Pr. Irenestraat en over het aanbrengen van een leuning op de brug over de vaart no 1. tL""» l.inp f Ad.Vli HAZEL BEDDEN. EN STAALWAREN FA BRIEKEN IE ZEVENBERGEN De Slatogoafgesloten In Maart 1955 weer een zelfde tentoonstelling GOES, 16 Dec. Hoe goed geslaagd de eind November, begin December ge houden Nationale Slagers vak wedstrijd en -tentoonstelling „Slatogo" was, bleek nogmaals, toen vanavond in een der zalen van de heer Krijger de extra prijzen, diploma's en jury-rapporten aan de deelnemers werden uitgereikt. Er waren niet minder dan 586 inzen dingen, waarvan er 462 of te wel 78,84 pet werd bekroond. De hoogste onderscheiding mocht de heer J. Hugens te Domburg in ont vangst nemen. Uit handen van burge meester mr W. C. ten Kate mocht deze inzender de statuette ontvangen, die door het gemeentebestuur ter beschik king was gesteld. De heer Z. v. d. Zwaag te Utrecht, hoofdcontroleur van de S.V.O. en voorzitter van de jury, die de verdere uitreiking verrichtte, was de mening toegedaan, dat de in zending van de heer Hugens (stand beeld van M. A. de Ruyter te Vlissin gen, vervaardigd uit vet) cum laude bekroond zou moeten worden „De Ruyter was onze nationale zeeheld, maar we noemen U de held van de Slatogo", aldus de heer v. d. Zwaag. Ook burgemeester ten Kate viel in de prijzen. Hij ontving van de voorzit ter van de regelingscommissie als hoge extra bekroning een diploma, benevens een stoffelijk bewijs van waardering, omdat hij, zoals de heer de Jonge het zei „het mogelijk heeft gemaakt de Slatogo een succes te maken door zijn grote medewerking en steun". Mr W. C. ten Kate vond het op zijn beurt echter weer fair deze woor den terug te kaatsen in de richting van de regelingscommissie, die onnoemelijk veel werk heeft verricht. Bijzondere woorden van dank, al of niet vergezeld gaande van diploma's of enveloppes met inhoud, werden ge richt tot de heer J. M. Meijler, secre taris van de regelingscommissie („de motor, die de zaak op gang bracht maar ook deed blijven draaien", aldus de heer v. d. Zwaag), de heer en me vrouw Krijger voor de medewerking die zij hebben verleend, de heer A. Staal en ten slotte tot de heer v. d. Zwaag. Deze zei met groot genoegen op de „Slatogo" gewerkt te hebben. Hij had grote waardering voor het geleverde werk, dat vergeleken met andere ten toonstellingen op zeer hoog peil stond en bond de slagers op het hart meer aandacht te besteden aan het etalage- werk, dat in het slagersvak veelal c;i het tweede plan komt. De heer de Jonge sprak vervolgens nog een kort woord, waarin hü nog maals wees op de goede samenwerking, die er op de „Slatogo" was, en de aan wezigen er op attent maakte, dat het in de bedoeling ligt in Maart van 1955 weer een dergelijke tentoonstelling te houden. VEIL1NGBERICHTEN GOES, 16 Dec. Bloemkool All 2438, BI II26, Afw. 824; Spruiten Al 2326, All 13—21, BI 15—16; Witlof AI 38—40, All 20—35, BI 19—26, Afw. 17—22; Krop sla BI 78; Gr. Sav. kool 814; Rodekool 56; Wittekool 5; Andijvie 14—28; Krul Andijvie 33—34; Kroten 6; Peen 2; Uien 2; Veldsla 1935; Prei 814; Aardappe len 6—8; Boerekool 23; Spinazie 25; Knolselderij 1316. Prijs voor verse kippeneieren f 1.93 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 ct per stuk minder uitbetaald. KAPELLE, 16 Dec. Export veiling. Apellen: Goudreinetten AAA 28.10 28.90, A 25.70—27.70, BC 21.90—22.50, I grof 24.20—25.10, I fijn 16—16.40, II 16—16.40, K 18.80—19.30 fabriek 8.70— 10.15; Jonathan I grof 36.20, I fijn 33.70 II 15.70, K 22.80—23.10, fabriek 11.90— 23.10; Golden Delicious A 53.50, BC 37.80, I gr. 45.50—49; I fijn 33.50 II 16.80; Brab. Bellefleur 1 grof 24; I fijn 19.10, II 5.605.90, Zoete Ermgaard 1 23.1025.10, II 9.10; Cox Oranje Pipp. K 35.60, Hollands zoet I 15.80—17.90; Peren: Doy. du Com. I gr. 61.4062.10, I fijn 66.10, II 50.75, K 50.25—50.60; Zwijndr. Wijnpeer I 15, K 14.6017.10, Gieser Wildeman I grof 37.50, I fijn 30.75, II 13.40, K 25.50; St. Remy I grof 19.50, I fijn 20.30, II 17.20, K 16.80, F 13.10—14.80; Comt. de Paris K 22.60. BERGEN OP ZOOM, 16 Dec. An dijvie 1821; Bloemkool AA 3768, A 39; Waspeen 1019; Prei 811; Kroten 6—7; Sav. Kool 7—10; Rode Kool 6—13 Witte kool 6—11; Witlof 31—48; Sprui ten 1535; Boerenkool 69; Nero 42. KERSTFRUITVEILING. BERGEN OP ZOOM, 16 Dec. Voor de inzendingen vanuit Tholen was de uitslag: 1. C. v. d. Berge, 94 pnt; 2. J. H. Geluk, 91 pnt; 3. A. H. Friedericks, "1 pnt. - EIERMIJN. De A.V.M. eiercommissie heeft de consumptieprijs voor de eieren vanaf Vrijdag 18 December a.s. als volgt vastgesteld: Prijsklasse I 0.18; II 0.17; III 0.16; IV 0.15. VISMIJN. VEERE, 16 Dec. 1416 kg export garnalen 6078; 140 kg schar 2940; 40 kg bot 29—38; 3 kg tong 2.18; 114 kg rog 4361; 40 kg schardijn 39.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2