BERIA BEKENT „VERRAAD" ver Merkoelow, Dekanozow, Koboelow e.a. onder de gearresteerden Spoedig proces te Moskou Minister Staf is tevreden over de Parijse conferentie Prof. Gerbrandy pleit voor het recht van Ambon Schroot blijft aan maximumprijs gebonden Britse staking gaat niet door Benelux is over het moeilijke punt heen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Hoge fuctionarissen wilden het kapitalisme" herstellen Plannen: Duitse troepen in Atlantisch Verband via de E.D.G. /SNIPPER NIEUWSk Het Russische Kerstverhaal Nederland-Wenen 2-3 De conferentie van de Grote Vier Oost-Duitsland wil ook meedoen Tweede Kamer Indonesië wordt een prooi van het communisme Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2661 Abonnementsprijs f 0,44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DONDERDAG 17 DEC. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TRQOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.24 u., onder 16.29 u. Maan op 14.24 u., onder 6.41 u. Hoogwater Vrijdag 18 Dec.: Vlissingen: 11.48 u. 2.01 m., u. m. Terneuzen: 12.18 u. 2.20 m., u. m. Wemel- dinge: 1.09 u. 1.84 m., 13.32 u. 1.69 m. Zierikzee: 0.53 u. 1.62 m., 13.17 u. 1.46 m. LONDEN, 16 December. Radio Moskou heeft vanavond een verklaring uitgezonden van het Bureau der Openbare Aanklager, waarin wordt medegedeeld, dat het onderzoek in de zaak Beria is voltooid. Vannacht riep radio Moskou om, dat Beria en zijn medeplichtigen schuld bekend hebben en spoedig gezamenlijk voor het Hooggerechtshof der Sowjet-Unie terecht zullen staan op beschuldiging van hoogverraad en anti-Sowjetrussische activiteit. Volgens de verklaring is uit het on derzoek komen vast te staan, dat Be ria zijn functie gebruikt had om een groep verraderlijke samenzweerders te kweken die de Sowjetrussische rege ring vijandig gezind waren. De samen zweerders stonden jarenlang in ver binding met Beria en voerden gemeen schappelijk activiteit in de geheime politie. De verklaring noemt de volgende samenzweerders: de voormalige minis ter van staatsveiligheid en kortgeleden nog minister van staatscontrole, V. N. Merkoelow, het vroegere hoofd van de leiding der geheime politie en kort ge leden minister van Binnenlandse Za ken van Georgië, V. G. Dekanozow, de voormalige waarnemende volkscom missaris van Binnenlandse Zaken van Georgië, naderhand waarnemend mi nister van Staatsveiligheid van de Sowjet-Unie en tot voor kort vice- minister van Binnenlandse Zaken der Sowjet-Unie, B. Z. Koboelow, de voor malige Georgische volkscommissaris van Binnenlandse Zaken en onlangs hoofd van een van de departementen van het ministerie van Binnenlandse Zaken S. A. Goglidze, het vroegere hoofd van een van de departementen van de geheime politie en onlangs Oekrains minister van Binnenlandse Zaken, P. Y. Mesjik, het vroegere hoofd van het departement van onder zoek voor bijzonder belangrijke zaken van het Sowjetrussische ministerie van Binnenlandse Zaken, L. E. Vlodzimirs- ky. De verklaring van het Bureau van de Openbare Aanklager zegt verder, dat Beria, zich van de organen van het ministerie van Binnenlandse Zaken had willen bedienen voor zijn verra derlijke doeleinden. Dit, aldus de ver klaring, zou moeten geschieden in het centrum en elders in het land tegen de communistische partij en de rege ring van de Sowjet-Unie, in het be lang van buitenlands kapitaal. De groep wilde het ministerie van Binnenlandse Zaken boven de commu nistische partij en de regering stellen, zich van de macht meester maken en het bewind van de Sowjetrussische ar beiders en boeren likwideren, teneinde het kapitalisme te herstellen en de macht van de Bourgeoisie opnieuw te vestigen. Volgens de verklaring van het Bu reau van de Openbare Aanklager heeft Beria in de loop van verscheidene ja ren en met de hulp van zijn handlan gers geïntigreerd tegen Sergo Ordzho- nikidze, een vooraanstaand lid van de communistische partij en de Sowjet russische regering. Naar thans is vastgesteld, koesterde Ordzhonikidze politiek wantrouwen jegens Beria. Na de dood van Ordzhonikidze namen de samenzweerders verder meedogenloos wraak op de leden van zijn familie. Het onderzoek bracht o.a. het vol gende aan het licht: Toen de samen zweerders vreesden, ontmaskerd te zul len. worden, pleegden zij moord op mensen, die zij in dit opzicht niet ver trouwden. Beria en zijn mannen beva len de moord op M. A. Kedrow, een lid van de communistische partij sinds 1902. De samenzweerders hadden reden te vermoeden, dat Kedrow in het be zit was van bewijsmateriaal over het misdadige verleden van Beria. De eerste aankondiging, dat Beria van al zijn functies in de communis tische partij en in de staatsdienst was ontheven vond op 10 Juli plaats. Beria was van 1938 af hoofd geweest van de Sowjet-Bussische geheime politie. Hij was een goede vriend van Stalin. Zij stammen beiden uit Georgië, een Zui delijke Sowj et-republiek. Toen Malen- kow in Maart premier werd van de Sowjet-Unie was Beria de tweede in de Sowjet-Unie. Gouv ieur van Nieuw» Guinea naar Nederland. HOLLANDIA, 16 Dec. De gouver neur van Nieuw-Guinea, dr van Baal, is hedenmorgen per vliegtuig uit Hol- landia vertrokken. Met hem reizen de directeur van Financiën, de heer J. G. Rozenboom, en het hoofd algemene personele zaken. Zij worden 18 De cember op Schiphol verwacht. Raadgevend, comité der K. S. G. bijeen Geen overeenstemming over verlaging van het prijzenplafond LUXEMBURG, 16 December. De zevende algemene vergadering van het raadgevende comité der Europese Kolen- en Staalgemeenschap heeft zich bezig gehouden met een tweetal vraagstukken. Er moest een advies worden uitgebracht aan het hoge gezagsorgaan over twee aspecten van de schrootkwestie. Daarnaast is gesproken over de vraag of de beslissing van het hoge gezagsorgaan, genomen bij de openstelling van de gemeenschap pelijke staalmarkt met betrekking tot de maatregelen ter voorkoming van discriminatie en tot de openbaarmaking der prijslijsten, gewijzigd moet worden. Bij de schrootkwestie ging het er om of de maximumprijzen, die thans gelden de juiste zijn en of het systeem van een prijsplafonc' gehandhaafd dient te worden. Het comité heeft het advies van daartoe ingestelde commissie gevolgd, waarin handhaving van het maximum prijzen-systeem werd voorgesteld. Men was tot dit standpunt gekomen op grond van de overweging, dat een grens naar boven weliswaar geen volledige zekerheid biedt van een prijsstop in een opgaande markt, maar dat er toch een krachtige rem zou bestaan tegen prijsverhogingen, waar toe men in een dergelijke markt zou proberen te komen. De commissie v c echter van mening, dat de tegenwoordige ma- LONDEN, 16 December. De Britse spoorwegstaking zal niet doorgaan. De vakbonden van spoorwegarbeiders hebben voorlopig een „vredesplan" van de Britse commissie voor vervoer aan genomen. De bereikte overeenstemming tussen vakbonden en commissie houdt een toezegging tot een algemene loonsver hoging voor de spoorwegarbeiders in, waarbij de regering de verantwoorde lijkheid voor de gevolgen van de loons verhoging op zich zal nemen. Slotcommuniqué van de N. A.V. O. PARIJS, 16 December. De N.A.V.O. zal in het bijzonder studie maken van het effect van atoomwapens en van de algehele militaire strategie voor de toekomst, zo staat vermeld in een communiqué, dat uitgegeven is na de sluiting van de twaalfde zitting van de N.A.V.O.-Raad. De ministers zijn het er verder over eens geworden om speciale aandacht te besteden aan de noodzaak Duitse troepen op te nemen in het Westelijke verdedigingsstelsel via de Europese Defensiegemeenschap. Verder wordt in het communiqué uitdrukkelijk vastgesteld, dat Ruslands doelstellingen, voor zover deze te beoordelen zijn, niet veranderd zijn. Het beleid van de N.A.V.O. is er op gericht de oplossing van de wereld problemen te zoeken met vredelieven de middelen en van harte staat men achter het initiatief van President Eisenhower om de atoomenergie voor vreedzame doeleinden te ontwikkelen. MINISTER STAF. De Nederlandse minister van Oorlog, ir C. Staf, heeft na afloop van de zit ting te kennen gegeven, dat de bijeen komst van de Noordatlantische Raad bijzonder nuttig is geweest, alleen al omdat men in staat is geweest met elkaar ongedwongen de verschillende problemen te bespreken. Tijdens de vergadering is geble ken, dat het helemaal niet zeker is dat bij een eventueel volgende oorlog gebruik gemaakt zal worden van atoomwapens, daar dit om politieke redenen wel eens ongewenst kon blijken. Een probleem, dat de N.A.V.O. van nu aan in toenemende mate zal bezig houden is de kwestie van de jaarlijks terugkerende kosten van onderhoud, modernisering en vervanging van het verdedigingsapparaat. Naarmate dit apparaat ouder wordt zullen de kosten Minister Zijlstra: DEN HAAG, 16 December. Wan neer de ministers van de Beneluxlan- den op de bijeenkomst, die in Januari in Brussel wordt gehouden, het eens worden over de drie in Luxemburg be handelde punten, dan zal de verwezen lijking van de Economische Unie tus sen België, Nederland en Luxemburg, kunnen worden voortgezet. Aldus heeft de minister van Economische Za ken, prof. dr J. Zijlstra, vandaag in een persconferentie gezegd. De thans bereikte resultaten ,zo zei de minister kunnen niet meer ongedaan gemaakt worden. Want een teniet doen van de overeenkomsten zou voor beide eco nomieën schadelijk zijn. Na een historische beschouwing van de Benelux, kwam de minister tot de conclusie, dat het verschil in loonpeil minder belangrijk was, dan aanvanke lijk werd gedacht. Verder moet men zich bewust de moeilijkheden van de partner onder ogen zien om een oplos sing trachten te vinden, ook al brengt dit een offer met zich mee. Minister Zijlstra realiseerde zich, dat er wel nieuwe moeilijkheden kunnen ontstaan bij de teruggang van de con junctuur. Maar teruggaan is moeilijker dan vooruitgaan op dit ogenblik. Naar de stellige overtuiging van minister Zijlstra was de Benelux thans over het moeilijke punt heen gekomen. ximumprijzen aan de hoge kant zijn, maar er was hierover geen een stemmigheid te erkrijgen. PRIJSLIJSTEN. Bij de discussie over de wijziging der prijslijsten legde het raadgevende comité vast, dat de voorstellen van het hoge gezagsorgaan op dit punt alleen betrekking kunnen hebben op de staalmarkt met uitsluiting van de andere producten, die onder de be voegdheid van de K.S.G. vallen. Ten aanzien van de speciale staalsoorten was het comité van mening, dat op het ogenblik geen prijslijsten behoe ven te worden gepubliceerd. A A Vanmiddag om drie uur is weer een Nederlandse straaljager, afkomstig van de vliegbasis Leeuwarden in het IJs- selmeer gestort. De 21-jarige sergeant vlieger A. van Vliet kwam om het le ven. Een helicopter van de Marine luchtvaartdienst, die naar deze straal jager zocht, moest op de berm van de weg BeverwijkAlkmaar een nood landing maken. In Lobith is het 100.000ste schip van dit jaar inge klaard. De regent van Oost Atjeh, van wie werd vermoed, dat hjj zich bij de opstandelingen had aangesloten, heeft zich aan het Indonesische leger moeten overgeven. De taak van de Nederlandse militaire missie in Indo nesië is vanmiddag officieel beëindigd verklaard tijdens een plechtigheid in het Indonesische ministerie van De fensie. GRAZ (Stiermarken), 16 Dec. Hongaarse onderwijzers heb ben opdracht gekregen kinderen de Russische versie van het Kerstverhaal te leren, aldus heb ben reizigers, die uit Boedapest in Graz zijn aangekomen, meege deeld. Dit Sowj et-kerstverhaal luidt: Er was eens een arm echtpaar, dat niets te eten en geen kleren had. De man en zijn vrouw smeekten de rijke mensen in hun land om hulp, doch deze gaven niets. Hun kind werd in een stal geboren en in lompen gewikkeld. Zijn eerste wieg was een kribbe. Op de dag van de geboorte kwamen schaapherders uit Rus land en zij brachten het kind ge schenken. Wij komen, zo vertel den de schaapherders, uit een land, waar armoede en leed onbe kend zijn. In Rusland groeien de kinderen op in vrijheid. In Rus land bestaat geen gebrek en geen werkloosheid. „Joseph, een werklozen arbei der, vroeg de schaapherders, hoe zij zijn huis hadden gevonden. Zij antwoordden, dat een ster boven het dak hen had geleid. Daarop maakte het arme gezin zich op en verliet het land. De schaapherders wikkelden het kind in warm bont en allen togen op weg naar het land van de Sowjets". =J sneller stijgen en weldra een enorm gedeelte van de totale defensie-uitga- ven van ieder land absorberen. Een ander punt van belang, dat in de raad ter sprake is gekomen is dat van de verhouding tussen de N.A.V.O. commandanten en hun nationale col lega's in de verschillende landen. Men was er roerend over eens, dat samen werking tussen deze categorieën van staven nauwer moet worden. Dit zal dan bijdragen tot een betere coördina tie tussen het territoriale verdedigings werk der individuele landen en dat van de N.A.V.O. in haar geheel. AMSTERDAM, 16 December. Vanmiddag heeft het Nederlands Bondselftal in een oefenwedstrijd ge speeld in het Olympisch stadion te Amsterdam, het tegen de Weense eer ste klasser Wacker niet tot een over winning kunnen brengen en wat erger is evenmin tot een bevredi gende partij voetbal. De Nederlanders verloren met 32. Aanvankelijk was er van enig krachtsverschil weinig te bespeuren. De Nederlanders speelden redelijk en zenfs enthousiast. Soms waren er vlot te aanvallen te noteren, maar voor het doel was men zijn hoofdof de bal kwijt. Het tempo zakte vrij snel. Na de hervatting was het spel weinig aan trekkelijk. Zonder allure, zonder hoog tepunten sleepte de wedstrijd zich voort, toen de Oostenrijkers het 31 hadden gemaakt en elke illusie op een gelijk spel hadden ontnomen (Met de rust was het 20 voor Wenen). Beide aanvallen kregen nog een paar kan sen, doch alleen van Beurden wist een van deze te benutten en maakte met een hard schot het tweede Nederlandse doelpunt (32). Onze foto toont van Beurden in duel met doelman Pelikan. PARIJS, 16 December. Hoge Wes telijke diplomaten zijn vanavond in Parijs bijeengekomen om hun instruc ties op te stellen aan hun ministers van Buitenlandse Zaken in afwachting van de conferentie van de Grote Vier. Zij zullen de algemene lijnen uitwerken van de Westelijke strategie voor de conferentie te Berlijn. Walter Ulbricht, de waarnemend Oostduitse premier heeft inmiddels in een regeringsverklaring een beroep gedaan op de Grote Vier om ook de Oostduitse en Westduitse vertegen woordigers aan de conferentie te laten deelnemen. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft reeds geant woord dit voorstel in overweging te willen nemen. DEN HAAG, 16 December. Tijdens de behandeling van de Be groting van Buitenlandse Zaken heeft prof. Gerbrandy de regering verweten dat zij onvoldoende beseft, dat er op Ambon een afschuwe lijk onrecht is gepleegd. De regering speurt niet naar de mogelijkheid om dit onrecht te herstellen en zij stelt op notarisachtige wijze vast dat Ambon is overleden. Tegenover deze slapheid stelde de oud-minis ter-president de taal van de harde feiten en dat liep uit op een vurig pleidooi voor het recht van Ambon. In het bijzonder keerde hij zich ook tegen de heer de Graaf (K.V.P.) die meende dat er grotere belangen op het spel staan dan het zelfbe schikkingsrecht van Ambon. Indo nesië dreigt ten prooi aan het com munisme te vallen. De K.V.P. be treurt de eenzijdige schending van de R.T.C.-overeenkomsten. Maar daarom mag men de nuchtere zelf- In enkele regels melden wij nog DAT gisteren te Elle- woutsdijk een geschenkzen ding van 55.000 kg hooi uit Purmerend en omstreken is gearriveerd, bestemd voor vijftien getroffen veehou ders en boeren uit deze ge meente en uit Driewegen. DAT de Kon. Mij „De Schelde" gisteren 107 jubila rissen heeft gehuldigd, waarover U op pag 2 meer kunt lezen. DAT gisteren de Goese politie een 17-jarig meisje, J. van V. heeft aangehouden, dat uit een woonwagenkamp te St. Philipsland was weg gelopen om met een jonge ling de wereld te gaan ver kennen. Ze is weer naar haar ouders teruggebracht. DAT, eveneens in Goes een Franse markies, de la H. genaamd, op de hoek Jac. ValckestraatRijksweg een botsing had met een auto mobilist uit Utrecht wegens het niet verlenen van voor rang. Zijn auto was bescha digd, maar hij kwam er heelhuids af. DAT de jongensclub van de vereniging „Kinderzorg" uit Middelburg Zondag avond in het IKOR-pro- gramma „Luisterclubs opge let" een half uurtje met zang en voordracht zal vul len. DAT de heer R. de Wit uit Middelburg als leerling van de M.T.S. te Vlissingen zal deelnemen aan het lan delijk M.T.S.-schaaktournooi te Dordrecht op 4 en 5 Ja nuari. DAT de Middelburgse po litierechter gisteren de café houder C. v. d. V. te Mid delburg heeft veroordeeld tot f40.of 20 dagen. Hij zou namelijk op de stoep van zijn etablissement een man, die hij kort tevoren op straat had gezet hebben mis handeld, omdat laatstge noemde zich niet vlug ge noeg verwijderde. DAT in Kloetinge het eer ste nummer van „Gemeente- Nieuws" is verschenen een blad dat door en voor de ge meente is samengesteld en dient „om de eenheid te be vorderen". DAT in Kapelle de groen- tenkweker M. Eversdijk Vleugel nog steeds kropsla steekt van de koude grond en dat diens 80-jarige vader, zich niet kan herinneren dit ooit te hebben beleefd. beheersing en realiteitszin niet ver liezen. Anders is de laatste mogelijk heid om het zelfbeschikkingsrecht te krijgen voor de Ambonezen verlo ren. In de huidige situatie betekent een herinvoering van de federalistische structuur een uiteenvallen van de In donesische staat. Deze realiteit is niet te miskennen en deze leert, aldus de heer de Graaf, dat er momenteel voor Ambon niets te bereiken valt. De heren Ritmeester (V.V.D.) en van de Wetering (C.H.) herhaalden nog eens de oude argumenten, waarom de opheffing van de deelstaten in strijd is met de R.T.C. De regering mag vol gens hen de Ambonezen niet in de steek laten maar moet een nieuw plan de campagne maken zodat Ambon niet op de achtergrond raakt. De heer Ritmeester verklaarde spijt te hebben dat hij voor de souvereini- teitsoverdracht heeft gestemd. Hij moet maar eens meer luisteren wat de A.R. te zeggen heeft, zo inter rumpeerde prof. Gerbrandy, die de heer de Graaf van opportunisme ver weet. Deze heeft met geen enkel woord over het recht van Ambon gesproken en dat, terwijl een natie in doodsnood vecht voor haar bestaan. Laten de mi nisters zich fris tegenover de zaal stel len, laten zij het recht van Ambon hoog houden, zo besloot de A.R.-afge- vaardigde zijn vurige speech. DE BILT ZEGT: Oostelijke wind. Weersverwachting geldig tot' van avond. DE BILT, 16 Dec. In de ochtend plaatselijk mist, overigens opklaringen. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Iets lagere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1