OOK GELEIDE PRO|ECTIELEN VOOR EUROPA Het vliegtuig is een halve eeuw oud Gruenther noemt vooruitgang van de N.A.V.O. fantastisch \r Dulles heeft het E.D.G. Verdrag getorpedeerd Zullen communisten in Azië aan kracht inboeten Laniel candidaat gesteld VERHOGING VAN SOCIALE UITKERINGEN AANVAARD 1 SNIPPER NIEUWS1 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Belgisch geweer wordt standaardwapen Toch onderhandelen met Rusland Conferentie over voedseltekorten Wordt Engelse staking afgewend Ongerustheid in Londen Bevel over Duits E, V.G. contingent Ds Fokkema noemt het Bronnenboek een gewrocht Communisten roepen Dean terug Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2660 Abonnementsprijs f 0,44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 30 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 16 DEC. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruinlngen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.43 u., onder 16.29 u. Maan op 13.49 u., onder 5.16 u. Hoogwater Donderdag 17 Dec.; Vlissingen: 10.55 u. 1.80 m., 23.26 u. 2.09 m. Terneuzen: 11.24 U. 2.00 m., 23.55 u. 2.29 m. Wemel- dinge: 0.00 u. 1.73 m., 12.35 u. 1.54 m. Zierikzee: 12.17 u. 1.33 m., u. m. PARIJS, 15 December. De Amerikaansee minister Wilson heeft in de vergadering van de N.A.V.O.-Raad beloofd, dat Amerika de Europese bondgenoten nieuwe wapens zal verstrekken. Men neemt aan, dat de minister hiermee niet alleen bedoelde atoomwapens, maar ook andere, nog geheime wapens, met name geleide projectielen. De Atlantische Raad heeft het verslag van de militaire commissie goedgekeurd, waarin als totale gemobiliseerde sterkte van Europa veertig divisies en 5000 vliegtuigen worden vermeld. Hierbij komen nog de divisies, die direct gemobiliseerd kunnen worden. De plannen voor het jaar 1954 zijn, dat de grote legereenheden onge veer met 5 pet, de vloot met 15 pet en de luchtmacht met 25 pet wordt uitgebreid. De Raad heeft verder een geweer van 0,3 duim als standaard wapen aan vaard. Het lichte vuurwapen is door een Belgische fabriek gemaakt. Als voordelen van dit geweer werden o.m. genoemd, dat men er afzonderlijke schoten mee kan lossen, het als semi- automatisch en als machinegeweer kan worden gebruikt en dat de munitie voor het geweer ook geschikt is voor lichte machinegeweren. GRUENTHER. Generaal Gruenther, de Geallieerde opperbevelhebber in de Noordatlanti- sche Raad, heeft verklaard dat de vooruitgang op militair gebied dit jaar fantastisch is geweest. Hij waarschuw- GRONINGEN, 15 Dec. Op uitno diging van de Verenigde Staten zal in 1954 een conferentie worden gehouden van ministers die het probleem zullen bestuderen van de overschotten aan voedsel in de wereld. Deze uitnodiging kan worden gezien als een gevolg van het voorstel dat de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in Nederland, de heer S. L. Mansholt heeft gedaan in de onlangs gehouden landbouwconferentie te Rome. De heer Mansholt heeft in Rome voorgesteld een internationale conferentie te houden over de over schotten aan voedsel in de wereld. Dit voorstel zou in studie worden geno men. Door intensief contact tussen Ne derland en de Verenigde Staten heb ben de Verenigde Staten besloten mi nisters van voedsel im- en exporteren de landen voor een conferentie uit te nodigen. de de ministers zich niet te veel te laten leiden door de veronderstelling dat het gebruik van nieuwe wapens vermindering van de omvang van de strijdkrachten mogelijk zal maken. Na de morgenzitting heeft de Belgi sche minister van Buitenlandse Zaken Paul van Zeeland gezegd, dat terwijl men militair sterker wordt men onver minderd bereid moet blijven om met Rusland te onderhandelen. Voorbeeld ter navolging SCHIEDAM, 15 Dec. De directie van de Dok- en Werfmaatschappij Wilton Feyenoord N.V. te Schiedam houdt Donderdag 7 Januari a.s. een receptie ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan der onderneming. De directie heeft verzocht in plaats van bloemen geld te zenden, dat ten goede zal komen aan kanker-, rheu- ma- en t.b.c.-bestrijding. De minister verklaarde, dat men bij de onderhandelingen uit moet gaan van concrete ideeën, die reke ning houden met de werkelijkheid aan beide zijden van het ijzeren gor dijn. De oplossingen, die wij voor stellen, moeten ook voor beide kan ten dienstelijk zijn, anders zou de discussie nooit tot iets kunnen lei den. Het zogenaamde „vredesplan" van Zeeland, waaromtrent de laatste we ken geruchten de ronde deden, zal niet op de N.A.V.O.-conferentie worden in gediend. Minister van Zeeland achtte de tijd er niet voor geschikt. LONDEN, 15 Dec. De hoop neemt toe dat de Engelse regering kans zal zien de staking van 400.000 spoorman- nen af te wenden. Het Lagerhuis heeft vanavond Sir Walter Monckton, toegejuicht toen hij zei, dat de besprekingen met de trans portcommissie en de Nationale Bond van Spoorwegpersoneel worden voort gezet. Als men niet tot een accoord komt, zal de staking Zondag te mid dernacht beginnen. Kort nadat de minister in het Lager huis had gesproken, werd bekendge maakt dat de vakbond van spoorweg personeel de leiders van 29 andere vakverenigingen hadden overgehaald ook een staking uit te roepen. Commentaar in Parijs PARIJS, 15 December. De dreigende woorden van Foster Dullès aan het adres van Frankrijk hebben in Parijs heel wat deining verwekt. De voorstanders van het Europese Legerplan zijn van mening dat Dulles een grove diplomatieke fout heeft gemaakt. Men vreest dat deze Amerikaanse pressie juist de tegenstanders van het E.D.G.-Verdrag in de kaart zal spelen, ja, de meest gehoorde mening is zelfs, dat Dulles met zijn ernstige waarschuwing het gehele Europese Legerplan heeft getorpedeerd. Eén van de hoogste Franse autoriteiten zei vandaag: „Dit is het einde van het Verdrag". Over het algemeen is men het er in Parijs over eens, dat de waarschuwing van Dulles als achtergrond heeft de Teruggekeerd van de reis door het Verre Oosten. Vice-president Nixon vermoedt van wel! WASHINGTON, 15 December. De Amerikaanse vice-president, Nixon, is na een reis van zes weken door het Verre en Midden- Oosten in Washington teruggekeerd. Gisteren heeft hij verslag over zijn reis uitgebracht aan president Eisenhower. Bij aankomst verklaarde Nixon: „Als de communisten het vredes plan op atoomgebied van president Eisenhower verwerpen, zullen zij bij de volkeren van Azië een geweldig prestigeverlies lijden". Nixon heeft een plan opgesteld, dat vijf punten schijnt te omvatten. Hij wil de Amerikaanse regering zien te bewegen, dat zij zal instemmen met zijn aanbevelingen. Nixon zou een groot voorstander zijn van de herbewapening van Japan en wil nu proberen dit er door te krijgen. Verder zal hij vermoedelijk trachten het Congres zover te krij gen, dat Amerika meer hulp gaat verlenen aan Frankrijk en de drie verbonden Indo-Chinese staten in hun strijd tegen de Vietminh-rebellen. Nixon zou voorts de Zuidkoreaanse president Syngman Rhee tot een on voorwaardelijke samenwerking met de Ver. Staten willen bewegen. Pakistan zou volgens de Amerikaan se vice-president ook hulp nodig heb ben en een plan daartoe staat als no. 4 op het verlanglijstje. Er zouden evenwel dan de nodige waarborgen aan India gegeven moeten worden. BONN, 15 Dec. De Bondsdagfrac tie der Liberale Partij heeft aangekon digd, dat zij een voorstel zal doen om de Bondspresident grondwettelijk be velhebber over het Duitse contingent van het Europese leger te maken. Van de thans aanhangige Grondwetswijzi ging, die de dienstplicht mogelijk moet maken, is de aanwijzing van een opperbevelhebber vermeden, teneinde daardoor het bovennationale karakter van de Duitse troepen nog beter te doen uitkomen. De liberale weer- machtsdeskundige in de Bondsdag, dr Erich Mende, heeft echter aangekon digd, dat zijn partij daar geen genoe gen mee zal nemen. De Grondwetswij ziging zal begin Januari voor het eerst in het Parlement worden besproken. Tenslotte wil hij een verdrag slui ten met koning Idris El Senoessi van Libye met het oog op een vestiging van Amerikaanse bases in dit land, waardoor nieuwe Amerikaanse steun punten aan de Middellandse Zee zou den kunnen worden gesticht. i j J Gisteravond is de 43-jarige J. van de P. uit Zoeterwoude in de Haarlemmer meer ter hoogte van Leimuiden in de Ringvaart gereden en verdronken. Het slachtoffer was gehuwd en vader van tien kinderen Opstandelingen en bandieten hebben in het departement Huila in Columbia sinds 3 Juni 400 boeren vermoord. Zij roofden voor een waarde van ongev. 138 millioen gulden en verdreven 80.000 mensen uit hun huizen. De Sjah van Perzië heeft een decreet uitgevaardigd, waarin wordt bepaald dat op 29 Maart in Per zië algemene verkiezingen zullen be ginnen. De zittingsperiode van het hui dige Parlement loopt tot 29 Mei. Tragische ongevallen te Bergen op Zoom. BERGEN OP ZOOM, 15 Dec. De heer P. C. M. uit Bergen op Zoom viel vanavond van zijn zolder. Hij werd ernstig gewond en overleed later, na naar het ziekenhuis te zijn vervoerd. Een zelfde ongeval deed zich Zater dagavond eveneens te Bergen op Zoom voor. Een dame D. viel van de trap en bezweek aan de opgelopen verwon dingen. toenemende oppositie in het Ameri kaanse Congres tegen de hulp aan Europa. Door velen wordt de waarschuwing opgevat als een ultimatum voor de pre sidentsverkiezingen, die Donderdag worden gehouden. Ook in Londen is men van mening, dat de woorden van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken mogelijk het tegenovergestelde zul len uitwerken als het bedoelde. WASHINGTON. In Washington staat men daaren tegen geheel achter de woorden van Dulles en wil men zelfs nog verder gaan. „Ik ben van mening, indien er in Europa op dit gebied niet iets con creets tot stand komt, het Congres bij de eerstvolgende behandeling van het Wetsontwerp betreffende de hulpver lening aan het buitenland zelfs nog verder zal gaan als Foster Dulles heeft verklaard" aldus een verklaring van de democratische senator Edwin Johnson. Algemeen is men in Amerikaanse con greskringen van mening dat het Con gres inderdaad voor het komende jaar de bedragen voor de hulpverlening drastisch zal besnoeien als het E.D. G.-Verdrag niet wordt ondertekend. 1 -- Op 17 December a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de Gebroeders Wright, Orville en Wilbur, te Kitty Hawk in Noord Carolina, voor de eerste maal in hun zelfgebouwde vliegtuigje met een zelfvervaardigde motor van 12 pk, een vlucht maak ten van 35 meter, die 12 seconden duurde. Op pag. 5 kunt U hierover nog meer lezen. Op de foto: het vliegtuig der Wrights in de lucht. MURPHY PLEEGT OVERLEG INZAKE KOREA. WASHINGTON, 15 Dec. De Ame rikaanse onderminister van Buiten landse Zaken, Robert Murphy, heeft Maandag de ambassadeurs van de zes tien landen, die troepen hebben op Korea, bijeengeroepen om hen in te lichten over het feit, dat de Ameri kaanse afgevaardigde in Panmoendjon, de besprekingen met de communisten heeft afgebroken. Men heeft nog geen besluit genomen over de vraag wat de V.N. thans moe ten doen om te komen tot een poli tieke conferentie over Korea. De Noordelijken hebben inmiddels de V.N. voorgesteld de besprekingen in Panmoendjon voort te zetten. Zij herhaalden echter hun eerder geuite beschuldigingen. De Franse presidentsver kiezingen PARIJS, 15 Dec. Joseph Laniel, de Franse eerste-minister, zal candi daat zijn bij de deze week te houden Franse presidentsverkiezingen. Laniel, die sedert Juni premier is, is eigenaar van een textielfabriek in Nor- mandië. Hij is, naar raen zegt, het ver- mogendste lid van het Franse parle ment. Hij staat bekend als een vooruit strevend werkgever. Laniel werd in 1932 voor het eerst in het parlement gekozen. Tijdens de oorlog nam hij deel aan het verzet te gen de Duitse bezetters. Hij geniet bij alle partijen populariteit. Jacques Fourcade, voormalig voor zitter van de Assemblee der Franse Unie, die evenals Laniel gematigd con servatief is, had zichzelf reeds candi daat gesteld. Woensdag zal de gema tigd conservatieve parlementsfractie vergaderen om een officiële candidaat te kiezen. Andere candidaten zijn op dit ogen blik, Marcel Nagelen, socialist en se nator André. Cornu, een niet-officiële radicaal. Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur). Hoe meer het Kerstreces nadert, hoe onoverzichtelijker de vergaderingen van de Tweede Kamer worden. Ook gistermiddag kwamen er weer talrijke onderwerpen aan de orde, die geen van allen veel belangstelling konden wekken. De motie Bommer (Arb.) over het percentage van de huurver hoging van woningwetwoningen, die na 1948 zijn gebouwd werd met een overweldigende meerderheid verworpen: 2846. Slechts de communisten steunde de P.v.d.A.-fractie. De moties Roosjen (A.R.) en Lucas (K.V.P.) werden na de repliek van minister Cals ingetrokken. Zo zal de ontknikking van de salarisschaal van onderwijzers niet op 1 Januari 1948 ingaan de heer Roosjen had dit gevraagd en zo zal evenmin het „rechtsherstel 1947" voor de leraren bij het V.H.M.O. op 1 Januari 1947 ingaan. Minister Cals vreesde de consequenties van beide moties. Zouden zij een amendement zijn geweest, dan zou de bewindsman stellig het „onaanvaardbaar" hebben uitge sproken. De moties wenste hij niet uit te voeren. Na een kort debat ging de Kamer accoord met een verhoging van de loongrenzen, de verhoging van de uit keringsbedragen en de herziening van de aftrekregeling, zoals die worden toegepast bij de Noodwet Ouderdoms voorziening en met de verhoging van de verschillende kinderbijslagen. Dit als compensatie voor de komende huurverhoging. Al de bereikbare groe pen krijgen dus 5 op de uitkeringen. Maar wat te doen met de zgn. achter gebleven groepen? De heren v. d. Born (Arb.), Stapelkamp (A.R.) en de Kort (K.V.P.) spraken daarover. Er zijn al tijd mensen die door een verhoging van de lonen of van de uitkeringen niet worden geholpen. Minister Suur- hof die moest erkennen dat dit een schrijnend probleem is kon de op lossing niet geven. Afwijzend stond de minister tegen over het denkbeeld om iets te doen voor de trekkers van de zgn. vrijwil lige ouderdomsrente. Dit is een vrij willige verzekering, door staatswege uitgevoerd. Een verhoging van deze renteuitkeringen zou een oneerlijke concurrentie met de particuliere ver zekeringsmaatschappijen betekenen. De heer v. d. Born (Arb.) had reeds bij deze wetsontwerpen de loongrens voor het ziekenfonds op f 6000.wil len brengen. Maar de staatssecretaris en ook de andere sprekers vonden het juister om eerst de resultaten van het overleg af te wachten. Al deze wets ontwerpen, die op 1 Januari a.s. moe ten ingaan, werden z.h.s. aangenomen. HET BRONNENBOEK. De begroting van Onderwijs werd gisteren eindelijk aangenomen. Tot slot ontwikkelde zich nog een kort debat over de afdelingen Oudheidkunde en Natuurbescherming, Kunsten, Radio, Televisie en Pers, vorming buiten schoolverband, lichamelijke opvoeding In enkele regels melden wij nog DAT de Hervormde mili tairen van het Middelburgs garnizoen gisteravond door de Jonge kerk van Middel burg waren uitgenodigd. Sa men hebben zij een gezelli ge avond verzorgd. „The Coak-players", speciaal voor deze avond in elkaar „geor ganiseerd", zorgden voor muziek. En laten de militai ren nu en passant ook nog een bond hebben opgericht, die zij (spottend) de „B.A. K." noemen de „Bond van Administratieve Kneusjes" DAT gisteren de stations chef van Krabbendijke, de heer L. P. v. d. Giessen, zijn 40-jarig jubileum als em ployé bij de N.S. heeft ge vierd. Op zestienjarige leef tijd kwam'hij in dienst van de spoorwegen en hij zwaait nu vier jaar de „pannekoek" in Krabbendijke. Hij werd hartelijk gehuldigd. Inspec teur Van WuilenKranen burg uit Breda sprak hem toe en het stationspersoneel en het personeel van Weg en Werken kwamen met ge schenken. 's Avonds bracht „Concordia" hem een sere nade. DAT, om nog even in Krabbendijke te blijven, het echtpaar S. Hollebrandsev. d. Bos vandaag het 50-jarig huwelijk hoopt te herden ken. DAT de Hervormde Man- nenvereniging te Krabben dijke gisteravond, onder lei ding van de heer M. Schou ten, haar laatste vergadering in dit jaar heeft gehouden. Er volgde een fijne bespre king. DAT dr Jan Schouten op uitnodiging van het Streek- verband van de ARJOS op 15 Januari naar Kruiningen komt, waar men weer een plaatselijke afdeling gaat stichten. DAT in Ellewoutsdijk de heer A. de Reijger tot ouder ling der Ned. Herv. Kerk werd herkozen en de heren C. J. B. van Liere en L. de BroekertMaat tot diake nen. DAT de kwikstaarten ook al door het weer in de war zijn. Want op de boerderij van Vrederust te Bergen op Zoom kwam gistermiddag een groep van 14 van deze vlugge vogeltjes een kijkje nemen. Dat doen ze anders meestal pas in Maart. DAT in de markiezenzaal van het stadhuis te Bergen op Zoom, waar men voorbe reidingen treft voor de a.s. Vincent van Goghtentoon- stelling gisternamiddag twee arbeiders met een trap neer stortten. Eén kreeg een her senschudding en brak een pols. De ander mankeerde niets. DAT Ouwerkerk thans uit het isolement is verlost en U hierover meer kunt lezen in het Zeeuws Plakkebord. en sport, en buitenlandse betrekkin gen. Ds Fokkema (A.R.) nam deze ge legenheid te baat om op uiterst felle wijze het Bronnenboek te bestrijden. Dit „gewrocht" heeft volgens hem niets wetenschappelijks. Wat de inhoud be treft is het meer verwilderd dan de zgn. verwilderde jeugd. De overheid heeft medegewerkt om een deel van de Nederlandse jeugd belachelijk te ma ken. Als men de eenheid in ons volk wil beleven dan mag zo'n tweede ex periment, volgens ds Fokkema, nooit meer voorkomen. Het meest ergerde hem nog dat dit „gezwam in de ruim te" serieus genomen wordt. De „weten schappelijke" onderzoekers tonen geen enkel inzicht te hebben in het gods dienstig leven in ons land. Een tweede sociologisch onderzoek zal minder mis leidend en verwarrend mogen wezen en het moet worden voorbereid door deskundigen. De heer Stufkens (Arb.) daarentegen waardeerde de critische werking van dit Bronnenboek. Radio Peking meldt: TOKIO, 15 December. De afge vaardigden van de V.N. en de commu nisten hebben vandaag elkaar weder zijds beschuldigd de voorbereidende besprekingen te Panmoendjon te heb ben doen mislukken en elke partij heeft de andere opgewekt ze weer op gang te brengen. In diplomatieke kringen te Tokio is men pessimistisch gestemd, maar de Amerikaanse afgevaardigde Arthur Dean, dit op weg naar huis is voor overleg, zei te vertrouwen, dat de be sprekingen op verzoek van de commu nisten zouden worden hervat. Hij is van mening,'dat de Noorde lijken bewust de besprekingen in de war hebben gestuurd, maar dat zij hun beschuldigingen aan het adres van Amerika zullen intrekken. Het is de wens van Amerika, zei hij, tot een po litieke conferentie te komen. Radio-Peking heeft omgeroepen, dat de Noordelijke afgevaardigden Dean vanochtend nog hebben verzocht naar Panmoendjon terug te keren om de conferentie te hervatten. Fonds voor weduwe van onbekende soldaat. NEW YORK, 15 Dec. Een New Yorkse advocaat, Sidney Paymer, heeft voor een commissie van de staat New York, welke een onderzoek naar „lief- dadigheidsbeiiden,J instelt, verklaard, dat een „nationaal fonds voor steun aan kinderen" in zes jaar tijd vier millioen dollar heeft bijeengebracht, zonder dat ooit een kind direct is geholpen. Vijf en tachtig procent van het geld was door de organisatoren zelf gehou den. DE BILT ZEGT: Veranderlijke bewolking. Weersverwachting geldig tot van avond. Veranderlijke bewolking met hier en daar enige lichte regen. Plaatselijk mist. Wemig verandering in tempera tuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1