Nieuws uit de Provincie. Uil Zeelcuid'i, ile-den Van markt en veiling Prov. Comité der VAL smeedde grote plannen Amerikaanse ambassadeur op Schouwen Middelburg. Vlissingen. Zierikzee. KERK ending DE BEURS NOTEERDE CISTEREN Maandag 14 December 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Zeeuws aandeel millioenactie gesteld op f 36.000. GOES, 14 Dec. Het Prov. Comité voor de Vrije Universiteit heeft van daag de actie besproken die is ingezet voor het verzamelen van het millioen, dat aan de Vereniging voor Hoger On derwijs op G.G. aangeboden zal wor den t.g.v. de 75e verjaardag van de V.U. in 1955. Het door de provincie Zeeland bijeen te brengen deel van dit millioen is gesteld op f 36.000. Met instemming bleek men van dit plan kennis te hebben genomen en men heeft dan ook met spoed de data vastgesteld waarop in verscheidene Slaatsen propagandavergaderingen ge- ouden zullen worden t.w. in Middel burg en Vlissingen op 8 Januari, in Goes op 20 Januari, te Kamperland op 21 Januari, te Schoondijke op 6 Febra- ri, te Terneuzen op 10 Februari, te Krabbendijke op 10 Maart. Verschei dene hoogleraren der V.U. stellen zich beschikbaar om op deze vergaderingen het woor dte voeren en er zullen spre kende films worden vertoond, die be trekking hebben op de V.U. Met de clamatie en zang hoopt men de avon den verder te vullen. ZIERIKZEE, 14 December. De nieuwe ambassadeur der Ver. Staten in ons land, H. Freeman Matlnews, heeft vandaag een bezoek gebracht aan Schouwen-Duiveland, teneinde zich persoonlijk op de hoogte te stel len van de ramp en het herstel. De heer Matthews werd vergezeld door een landbouwkundige en een econo mische deskundige van zijn ambas sade de voorlichting werd gegeven door de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Zeeland, ir J. H. v. d. Burgt en enkele leden van zijn staf. De nieuwe ambassadeur (hij ver toeft sinds eind December in ons land) interesseert zich bijzonder voor de Nederlandse prestaties op het ge bied van het waterstaatswezen; hij bezocht o.a. ook al de Zuiderzee werken. Het gezelschap was bij Zijpe aan land gegaan en gebruikte de lunch in Zierikzee. 's Middags heeft men de polder Schouwen in ogen schouw genomen. De gasten waren zeer onder de indruk van het ge presteerde. „Verbazingwekkend" was het commentaar van deze hoge Ame rikaanse functionaris. Voor 5 millioen aan landbouw- werktuigen voor rampgebieden GOES, 14 December. Mr J. F. G. Sehlingemann, de algemeen secretaris der Z.L.M., heeft vanmiddag medege deeld, dat er voor een waarde van 5 millioen gulden aan landbouwwerk tuigen door het buitenland voor het rampgebied is geschonken, vooral door Canada, Zweden en Denemarken. Het schip, dat uit Canada onderweg is en op 23 December a.s. in Rotterdam hoopt te arriveren, heeft 250 tractoren aan boord (waarvan ruim 140 voor Zeeland), combines en het grootste ge deelte der 12.000 werktuigenpakketten. Er is een regeling getroffen, waarbij iemand een tractor kan ontvangen, hoewel zijn schadebedrag iets kleiner is dan de waarde van die tractor. De rest kan hij dan bijbetalen. Met het geld kunnen andere getroffenen wor den geholpen. Christelijke Handelsreizigers in Zeeland vergaderden. MIDDELBURG, 14 Dec. De af deling Zeeland van de Ned. Ver. van Christelijke Handelsreizigers en Agen ten hield haar 14e jaarvergadering (met de dames der leden) in het Ge reformeerd Jeugdgebouw. Voorzitter A- de Klerk uit Vlissingen sprak een openingswoord, waarin hij gewaagde van de goede band onder de leden en erop wees, dat de vereniging nog steeds een zelfstandige organisatie is. Dit in tegenstelling tot een persbe richt als zou de organisatie zijn onder gebracht bij de Chr. Beambtenbond, foorheen Chr. Handels- en Kantoor- bediendenbond. De werkelijkheid is, dat de grensregelingscommissie van het C.N.V. heeft uitgesproken, dat de handelsreizigers en agenten zouden fuseren, maar dat de vereniging van deze uitspraak in beroep is gegaan bij de Verbondsraad van het C.N.V. Er zal nog heel wat water door de Schel de vloeien, voordat de N.C.H.V. het „overstapje" zal nemen, ook al zou de Verbondsraad hetzelfde besluit nemen als de grensregelingscommissie, zo werd opgemerkt. Nadat felicitaties waren uitgebracht door afgevaardigden van het hoofdbe stuur en van diverse afdelingen werd een vlot programma afgewerkt, be staande uit zang, muziek, declamatie, enz., hetgeen alles op hoog peil stond. Eervol ontslag verleend aan dr W. S. linger. Met ingang van 1 Maart 1954 is aan dr W. S. Unger wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Rijksarchivaris in Zeeland, te Mid delburg, met dankbetuiging voor de door hem in deze functie bewezen diensten. Geslaagd volksdansweekend te Goes. GOES, 14 Dec. Ruim 50 jongeren hebben dit weekend deelgenomen aan een volksdansbijeenkomst, die in het Goese Lyceum werd gehouden. Het weekend was georganiseerd door de Volksdanscommissie van de C.J.F.V. in samenwerking met de V.C.J.C. De leiding was in handen van wika M. A. de Vlieger, districtssecretaresse van de C.J.V.F. en de heer Th. Tha- lens, leider van de V.C.J.C. te Bergen op Zoom. De jeugdleider van Goes, wika D. E. Hiensch, beoefende met de deelnemers de volksdansen, terwijl de heer Thalens de volkszang leidde. Zondagmiddag woonde men geza menlijk de kerkdienst in de Grote Kerk bij. Ring Goes van het C.J.M.V. wordt gesplitst. GOES, 14 Dec. Zaterdagmiddag vergaderde de ring Goes e.o. van het C.J.M.V. onder leiding van de heer J. Kaboord te Wolfaartsdijk. Besloten werd de jaarvergadering volgend jaar te Heinkenszand te hou den. De afdeling Wolfaartsdijk zal een toneelstuk opvoeren. Besloten werd met algemene sten-men om de ring, die thans meer dan 20 afdelingen telt, te splitsen. Een voorstel hiertoe zal bij de Prov. Gommiss-e van net C.J.M.V. worden ingediend. Het sterk ste argument om tot splitsing te komen was de uitbreiding van het werk op Noord-Beveland. Het bestuur van de nieuw op te richten ring, waaronder ook Noord-Beveland zal ressorteren, evenals de afdelingen in Zuid-Beve land Noord en West, zal dan meer tijd beschikbaar hebben om het oprichten en stimuleren der afdelingen op Nrd.- Beveland ter hand te nemen. Tot de ring Goes e.o. blijven behoren de af delingen te Goes, in de zak van Zuid- Beveland en alle C.J.MV.'s teil Oosten van Goes. Na het bekend worden vart de beslissing der Prov. Commissie zgl het ringbestuur opnieuw bijeen komen om de zaken, die op de splitsing be trekking hebben, verder te regelen. AAGTEKERKE Aan de R.U. te Leiden slaagde voor het artsenexamen mej. M. J. Hoogstra te Zierikzee. Maatschappelijk werkster voor Waarde, Krabbendijke en Rilland-Bath. WAARDE, 14 Dec. Mej. A. Gi Diddens is benoemd tot maatschappe lijk werkster voor Waarde, Krabben dijke en Rilland-Bath. Zij woont in de Ned. Herv. pastorie van Waarde en zal zich met diaconaal werk belasten. FolkestoneMiddelburg. Voor de tweede maal gaan de Middel burgse sportbeoefenaars naar Folkestone in Engeland. In de derde week van Au gustus zullen 200 Middelburgers de gas ten zijn van de sportmensen uit Folke stone. Zij zullen ongeveer f 45.moeten betalen. Ook de folklore-groep van Me- dioburgum zal de reis weer meemaken. Vergadering B.S.C.M. De afdeling Middelburg van de Bond van Smeden, constructie- en machine reparatiebedrijven (B.S.C.M.) heeft vergaderd in het Schuttershof onder leiding van de heer S. Hillebrand. Deze herdacht in zijn openings woord het overleden lid de heer D. Kesteloo. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereniging een goed jaar achter de rug heeft. De belangstelling van de leden kon groter zijn. Als lid werd toegelaten de heer Van Belzen te Rit- them. De beide aftredende bestuurs leden, H. J. Meyers en J. W. Minder hout werden herkozen. Vervolgens werd door de firma W. Smit en Co., transformatorenfabriek te Nijmegen, een film vertoond over het leggen van de gaszinker door de Wester Schelde, met de fabricatie van de buizen en het lassen. Ook de bouw van een" hang brug in Amerika werd op het witte doek vertoond. Een verrassing werd de verloting van door de firma Smit beschikbaar gestelde materialen en gereedschappen. Oranjedijk en Baskensburgweg De eigenaardige loop van de Oran jestraat en het feit, dat de straatge deelten langs de Oranjedijk tussen de Baljuwstraat en de Oranjestraat en tussen de Kogelparkstraat en de Oos- ter of Dokhaven officieel geen naam hebben, zijn oorzaak van het voorstel van B. en W. het straatgedeelte langs Oranjedijk tussen Baljuwstraat en Ooster of Dokhaven de naam te geven van Oranjedijk. Voorts is het gewenst een naam te geven aan de weg langs de Zuidzijde van het voormalige vliegveld van de Westsouburgseweg tot aan het gebouw van de Noorderbegraafplaats. Een deel daarvan heette vroeger Hogeweg, maar die naam is inmiddels aan een ander gedeelte gegeven. Voorgesteld wordt eerstbedoeld deel Baskensburgweg te noemen naar de hofstede, die hier stond tot 1939, toen zij werd afgebro ken. Crediet voor woningverbetering en -splitsing B. en W. hebben de raad verzocht hun een crediet te verlenen van f 5000 met het oog op de toepassing der pre mieregeling woningverbetering en -splitsing. Baldadigheid. Een opzichter van enige bouwwer ken in het nieuwe stadsgedeelte heeft Maandag aangifte gedaan, dat sinds Juli van dit jaar voor ruim f200.- aan ruiten, regenpijpen en luchtroos ters werd vernield. Na 5 maanden is 't voor de politie haast ondoenlijk om de daders van deze vernielingen nog op te sporen, zodat de kans op schadever goeding wel zeer gering is. Dierenbescherming. Door de Dierenbescherming werd geklaagd, dat reeds enige malen hon den zijn verdronken in de vijver van een villa aan de Badhuisstraat. De politie zal trachten te bereiken, dat maatregelen worden genomen om deze vijver te beveiligen. f 150.verloren. Een bewoner van Westkapelle heeft aangifte gedaan, dat zijn vrouw Zater dag tijdens het winkelen een porte monnaie met f 150.heeft verloren, Daar er nog geen aangifte werd ge daan, is ontvreemding niet denkbeel dig, zodat de politie een onderzoek zal instellen. „Christmas Carol" vertolkt. Onder auspiciën van de Z.V.U. trad voor de oudste leerlingen van H.B.S en U.L.O. in de Concertzaal op Rob Geeraerts met het bekende verhaal van Dickens „Christmas Carol" naar de bewerking van E. Vetermans. De heer Geeraerts hield zijn audi torium zeer geboeid. Hij verstaat de kunst de figuren, die hij oproept, uit te beelden. Ook het verbindend piano spel tussen de verschillende aeten was stijlvol. «Z SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMS^ERDAMSCHL BANK N.V„ GOES. Nederland 1947 Dollarlening 1947 Invest. Certif. Nederl.^1962/64 cum Grootboek 1946 3/% Kon. Olie '50 Cult. H. Ind. Bk Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij A.K.U. Bergh's Jurg. Berkel's Patent Calvé Delft Fokker Gelder Zonen* Kon. Hoogovens Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil. Do 6% cum. pref. wd. Unilever \V ilton F eijenoord Biliton 1 rubr. Biliton II rubr. Dordtsche Petr. Kon. prei. 1. Olie WA 99/2 96/2 96/2 100/ 100/2 100/ 100/ 98/4 98/4 65/ 66/ 117/é 117/, 167/ 168 179 V4 180/ 285285/ 125 U6/4 139 140 125 126 184 183 170 172/ 260 258 229/ 210/2 201/ 199/4 156 158 225224 181 181/ 298 - 230 232/ 327/ 327/ 332/ 333 350/ 350/ Dito, onderaand. Moeara Enim A'dara Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. lijn Kon. Java Ch. Pkvt 350 349/ 574 574/ 95/ 96 115 115/ 140B 140B 67 67 4lB 41/ 147 148 42/ 42L 148/ 149/ 120/ Kon. Boot 139/ 141/ Kon. Paketvaart 124/ 124/ Kon. Rott. Lloyd 131/ 128 Ned. Sch. Unie 137/ 136/ Ommeren's Sch.vrt 174/ 175 St. v. Mij Nederl 146/ 145/ H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden .Deli Bat. Mij Deli Mij Senembah Müller Co Amsterd. Bank Escompto Bank Rotterd. Bank 116/ 116/ 57/ 58/ 78 77 21 .20/ 98/ 98 84/ 85Z 177/ 178/ 181/ 181/ 65/ 65 176/ 177 Twentsche Bank Overzeese Gas Borneo Sumatra Internatio Am. Radiator Ara. Smelting Anaconda Copper Bethl. Steel Chrysler Ford Canada General Motors Hudson Motor Intern. Nickel Nash Kelvinator Kennecott Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steel North. Am. Comp. Cities Service Cont. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tide Water Baltimore Miss. K. Texas New York Centr. 175 176 89/ 89/ 109/ 109/ 146/ 145/ 14/ 14/ 30/ 29/ 32/ 31/ 50/ 50Z 67L 66/L 59/ 59/ 11/ 11/ 36/ 36 18/ 18/ 64/ 64/ 49 49 27/ 28 39/ 39/ 22 22 82/ 84/ 62/ 62/ 53/ 54 75/ 75/ 20/ 20/exd 21 4/2 4/ 19/ 19/ Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lexmond en te Veeneri- daal (vac. J. Bakker): H. Harkema te Zeist. Aangenomen naar Naaldwijk: S. G. J. Goverts te Katwijk aan de Rijn. Bedankt voor Veen (N.-Br.): P. J; Monster te Katwijk aan Zee. Geref. Kerken. Tweetal te Vlaardingen (vac. J. van Andel)A. C. Kersten te Opperdoes en J. Lever te Sybrandaburen. Bedankt voor: Koevorden P. Rie mersma te Drachten. Examens. De classis Amsterdam heeft prep. geëxamineerd en beroep baar verklaard de heer A. Schippers te Amsterdam, cand. aan de V.U. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). Beroepen te Smilde-Dieverd, te Ui- rum en te Alkmaar-Broek op Langen- dijk: A. C. Haitsma, cand. te 's-Graven- hage. Evang. Luth. Kerk. Examens. Aan het Evang. Luthers Seminarium is geslaagd voor het prop. examen mej. L. J. Visser te Utrecht. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Enkhuizen: L. Kie- boom te Waardenburg. Oud Geref. Gemeenten. Beroepen te St. Philipsland, E. du Marchie van Voorthuysen te Leersum, Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Apeldoorn (vac. prof. W, Kremer) I. de Bruyne te Hilversum-C, en W. Heerma te Groningen. Ds Braakman trekt ontslag aanvrage in, Ds A. Braakman, Ned. Herv, predi kant te Amersfoort, is teruggekomèn op zijn besluit ontheffing uit zijn ambt te vragen. Hij nam dit besluit in Octo ber j.l. Zondag' 20 December zai ds Braakman weer voor het eerst in de Bergkerk in zijn wijk voorgaan. „Jonge Kerk"-weekend te Axel. „De taak van de Kerk in de wereld." AXEL, 14 Dec. Zaterdag en Zondag waren de leden der „Jonge Kerk" uit Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen in de Jeugdherberg „Bleije Haghe" te Axel bijeen, waar ds J. C. Weber, Ned. Herv. pred. te Botel, twee refe raten hield over het contact van de kerk met de wereld. Zaterdagavond werd de psychologische zijde van dit vraagstuk behandeld, Zondagmiddag werd het van theologisch standpunt belicht. Ds Weber wees Zaterdag op het probleem van het goede contact met de medemens en Zondag op de taak in het Evangelie opgelegd om door een werkelijk dienend apostolaat de voor de kerk verloren gegane groe pen inzonderheid het proletariaat te herwinnen. Muziekuitvoering. In de diaconieschool! gaf de muziekvereniging „Agatha" een uitvoering, onder leiding van de heer J. Wijkhuis. Na de pauze volgde de opvoe ring van het blijspel „Deining om de dorpsdokter". AXEL Afd. Geref. Maatsch. Verbond opgericht. In het jeugdgebouw der Vrijgem. Geref. Kerk had Vrijdagavond de oprichting plaats van de afdeling Axel van het Ge ref. Maatsch. Verbond. De leiding be rustte bij de heer D. J. Oggel Jz., die in zijn openingswoord o.m. wees op het doel van dit verbond. Het woord „isolement" waarmee de Gereformeerden vanouds vertrouwd zijn, heeft in vele opzichten zijn inhoud verloren en het onbelijnde elastische Christendom, werd het fun dament van onze organisaties, aldus de heer Oggel. Hierdoor wordt de Geref. belijdenis gedegradeerd tot een strikt kerkelijke aangelegenheid. Afval en ver loochening van principes dwongen tot stichting van aparte organisaties nu ook op maatschappelijk terrein. Daar de spreker, de heer Wijnands, was vérhinderd en de oud-voorzitter der afd. Amsterdam, de heer J. v. d. Kolk te En schede, eveneens niet aanwezig kon zijn. werd van de hand van laatstgenoemde een speech voorgelezen, getiteld: „Gere formeerde doorbreking van de algemeen Christelijke doorbraak". Hierop volgde een brede discussie, waarbij de van Gods wege opgelegde roeping in het middel punt stond. Na dankzegging door ds A. Kuiper, werd in een huishoudelijke ver gadering overgegaan tot oprichting van een afdeling van het G.M.V. In het voor lopig bestuur werden gekozen de heren K, Riemens, voorzitter; M. de Fouw, se cretaris; J. de Bruijne, penningmeester. Diploma uitreiking reserve politie. Ten stadhuize heeft kapitein L. Stoorvogel der Rijkspolitie diploma's uitgereikt aan de volgende leden der reserve Rijkspolitie: A. C. van Houte, C. J. v. d. Vijver, J, R. Tieleman, Gebr. A. J. en P. van Meurs en J. Jansen. Burgemeester van Oeveren wees op de taak der reserve Rijkspolitie als een pa- rapluie voor een ev. opkomende bui. BAARLAND A.R. kiesvereniging. In de vergadering van de A.R. kiesvereniging, werd de can- didaatstelling besproken voor de Prov, Staten verkiezingen. Als no 1 en 2 wer den resp. gekozen de heren A. Schout en J. Hommes. Wethouder C. v. Damme hield een cau serie over het gemeentebeleid, waarop een drukke bespreking volgde. Medege deeld werd, dat een Arjos is opgericht. BRESKENS Muziek- en toneeluitvoering. Vrijdag en Zaterdagavond gaf de muziekver. „Uit het Volk voor het Volk" uitvoeringen in het Verenigingsgebouw. Na de pauze trad de Rederijkerskamer „De Oranjebloem" uit Sluis op met het toneelstuk „Pinkie" In zijn slotwoord dankte de voorzitter, de heer Iz. de Hulster, de toneelspelers har telijk voor hun medewerking. Vismijn. Aangevoerd 712 Dec. 1953 2792 kg. exp. garnalen 1.460.78; 75 kg, handelsgarnalen 1.02—0.84; 194 kg. bot 0.38—0.16; 82 kg. kabeljouw 0.63—0.60; 48 kg. rog 0.50—0.39; 587 kg. schar 0.75—0.32; 58 kg. schol 0.32; 2 kg. tong 2.84; 19.000 kg. schardijn 0.120.08%; 814.000 kg. ha ring 0.190.11. DREISCHOR Woninginrichting. Om de huisvrouwen van dienst te zijn heeft de commissie voor huishoudelijke voorlichting in deze gemeente lezingen gehouden over het in richten van woningen. Dat hiervan druk gebruik werd gemaakt valt te begrijpen. Filmapparaat. Namens de Stichting voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, afd. Duiveland, werden voor de besturen van de verenigingen in deze gemeente enige films vertoond met het nieuwe kortgeleden aan deze stichting geschon ken filmapparaat, dat gratis ter beschik king zal worden gesteld voor het verto nen van films door de diverse verenigin gen. 's-GRAV ENPOLDER Uitvoering D.A.W. De afdeling ad- spiranten van de gymnastiekvereniging D.A.W. heeft een uitstekende uitvoe ring gegeven onder leiding van de heer Joh. Tramper. Voor de pauze werd een vlot programma afgewerkt door diver se groepen en na de pauze volgde de opvoering van de kinderoperette „Zwaan kleef aan". De belangstelling was helaas gering. Het programma verdiende ongetwijfeld beter. HAAMSTEDE Jaarvergadering Kerkkoor. Onder lei ding van de heer W. v. d. Maas hield het Ned. Herv. Kerkkoor zijn jaarvergade ring. Nadat enkele nummers ten gehore waren gebracht onder leiding van de heer J. Kuperij, werden de jaarversla gen behandeld. Zij gaven een gunstig bpeld, maar gingen vergezeld van een oproep om meer leden. Opgevoerd werd het toneelstuk „Spanning om Vreden- hoeve". Ds van Vliet sprak een slotwoord. HEINKENSZAND Verkiezing ambtsdragers. In de Geref. Kerk is tot ouderling gekozen de heer P. v. d. Guchte en tot diaken de heer Jac. v. d. Berge. Westerstraat uit de modder. Na een lang oponthoud wegens onteigenings moeilijkheden is thans de Westerstraat geheel bestraat. Voor de gebruikers is het een grote vreugde, dat zij niet meer door de modder behoeven te rijden. KAPELLE Verkiezing. Tot ouderlingen der Ned. Herv. Gemeente te Schore zijn gekozen de heren A. M. Goedbloed en C. Goud en tot diaken de heer Joh.. J. van Koeverin- ge. Kerkelijke verkiezing. De heer J. Ruissen Lzn. heeft zijn benoeming als diaken der Ned. Herv. Kerk aangeno men. Verder is herkozen als ouderling dezer kerk de heer A. J. van Liere. KATS Buurtvereniging. De buurtvereniging „Helpt Elkander" gaf een geslaagde ont spanningsavond in zaal Versprille. De burgemeester dankte aan het slot voor het gebodene. I KRABBENDIJKE KATTENDIJKE Uitvoering. Zaterdagavond gaf de mu ziekvereniging „Oefening en Uitspan ning" een concert onder leiding van de heer F. Smit. Daarna volgde de opvoe ring van het toneelspel „Een schip vaart uit". Zaterdag a.s. is er een uitvoering in Wilhelminadorp. Bevestiging en intrede. Na des morgens te Wilhelminadorp bevestigd te zijn door ds Van Hof uit Den Haag deed Cand. Ph. Cornelder Zondagavond zijn intrede bij de Ned. Herv. Kerk met een predikatie over Handelingen 8 35. Na de preek werd hij toegesproken door burgemeester A. Schipper, door de heer C. Burger na mens de kerkvoogdij en door ds De Roos namens de Ring. Op verzoek van de heer Burger zong de gemeente" de hiëuwe her der en leraar toe Gezang 94. (gew.). Gekozen. In de Geref. Kerk zijn geko zen tot ouderling en tot diaken resp. de heren J. F. Allaart en G. Hoekman. NIEUWS LIET Jonge kerk. Onder voorzitterschap van ds J. v. d. Graaff kwam de Jonge Kerk bijeen. Wika R. Westerval uit Oostburg sprak over Apostolaat. Na de pauze wer den enige spelen gedaan. De Kerstfeest viering werd vastgesteld op Woensdag 23 December a.s, - Nut en Genoegen. De muziekvereniging Nut en Genoegen" heeft Zaterdag onder leiding van dirigent Verschoore een uit stekend concert gegeven. Na de pauze werd een blijspel opgevoerd. OOSTBURG Benoeming. Met ingang van 1 Januari 1954 is benoemd tot onderwijzeres in vas te dienst aan de Schooi met de Bijbel te Oostburg, hoofd de heer J. B. Fondse, mej. J. F. Bortel te Schoondijke, thans tijdelijk werkzaam aan dezelfde school. OOST KAPELLE Vergadering C.B.T.B. Vrijdagavond vergaderde de afd. Oostkapelle van de C.B.T.B. onder leiding van de heer A. Haandrikman. De directeur van de Coöp. Landb. Ver. „Eiland Walcheren", de heer Ikkink, sprak over de verschillende land bouwgewassen, alsmede over de afzet de zer producten. Ook behandelde hij uit voerig de aan- en verkoop afdeling der coöperatie. Er werden een drietal films vertoond over de land- en tuinbouw en de veeteelt in Amerika. O.- EN W.-SOUBURG Jaarfeest. De C.J.M.V. „Wees een Ze gen" en de jeugdclub „De Schakel" hiel den in „Rehoboth" haar jaarfeest onder leiding van mej. Brasser. Een zeer geva rieerd programma werd geboden. Volks dans, zang, tableau en een toneelstuk, ge titeld „De oude schuld". OUD-V OSSEMEER Geslaagd. Voor het te 's-Gravenhage gehouden examen gemeentefinanciën, eerste deel, slaagde de heer M. A. van Poortvliet. OUWERKERK Aardig geschenk. De U.V.V. heeft 36 potten met hyacinthen gezonden voor de ingezetenen dezer gemeente. RENESSE Middenstand vergadert. De Midden standsvereniging „Renesse" hield onder voorzitterschap van de heer N. A. Krijnse Locker in hotel „Het Wapen van Zee land" een algemene vergadering. Als spreker trad op mr F. Portheine, juri disch medewerker van de Kon. Ned. Mid denstandshond, met het onderwerp „Is organisatie noodzakelijk?". Hfj had suc ces, want de vergadering besloot tot aan sluiting bij de K.N.M.B. SIRJANSLAND Afscheid. Over enkele weken gaat de heer T. Paans, uitvoerder bij de firma de Klerk, zijn werk vaarwel zeggen wegens vertrek naar Banka in Indonesië, waar hij werkzaam zal zijn als scheepsboot kapitein. Zijn vertrek wordt algemeen betreurd, daar de heer Paans zeer gezien was. Vooral bij de dichting Stevensluis en het herstel van de Rampaartsedijk heeft hij zijn sporen verdiend. SCHERPENISSE Geen bieten meer. De bietencampagne is geëindigd. In totaal werden 8.734.325 kg. aangevoerd. SEROOSKERKE (W.) Jubileum. De Geref. meisjesvereniging „Jaagt de vrede na" heeft eind vorige week het 25-jarig bestaan gevierd. Van mej. Wondergem te Kapelle, de oud-pre sidente, die indertijd bij de oprichting de leiding op zich heeft genomen was o.m. een felicitatie binnengekomen. De avond werd hoofdzakelijk gevuld met een on derwerp en enkele schetsen, waarin in vogelvlucht de belangrijkste gebeurte nissen in het verenigingsleven werden uitgebeeld. Ook was er nog een schets, waarin uiteengezet werd, wat er zoal op de M.V. gebeurt. J.V. in actie. Een twintigtal leden van de J.V. hebben zich Zaterdag met enkele oudere mensen onledig gehouden met het gelijkmaken van het terrein rondom de nieuwe kerk, die deze week ingebruik zal worden genomen. Dit terrein zal t.z.t. aangeplant worden. ST. ANNALAND Bietencampagne. Dit jaar zijn 6.952.382 kg. bieten op de haven aangevoerd. Dat is een kleine 7 millioen kg. minder dan vorig jaar. Oorzaken: de inundatie en het feit, dat steeds meer met vrachtwa gens wordt afgevoerd. Waakzame hond. Toen de echtgenote van rijwielhandelaar C. J. van Oost uit de Nieuwstraat thuiskwam van boodschap- pendoen, ontdekte zij, dat het overgor dijn in de keuken brandde. Zij zag kans het op straat te smijten, terwijl haar man de brandweer opbelde. Die kon echter weer spoedig worden afgebeld, omdat men zelf kans zag uitbreiding te voor komen. Er was ook schade in de keuken zelf ontstaan. Als Van Oost het geweten had, zou hij meer aandacht hebben be steed aan zijn hond, die heftig tekeer ging. Hij dacht echter, toen hij in zijn werkplaats bezig was, dat het dier naar buiten wilde. ST. LAURENS Motorongeval. Zaterdagochtend is de motorrijder J. Mesu in het nieuwe weg gedeelte bij de Chr. school met zijn mo tor geslipt waarbij hij met zijn schouder tegen een paal terecht kwam. Hij liep een schouderfractuur op. Geref. Kerk. Als diaken in de Geref. Kerk is gekozen de heer Joh. van Keu len. Geslaagd. De heer P. Sanderse alhier, werkzaam ter Prov. Griffie, is geslaagd voor het le gedeelte van het examen Ge meente Financiën. ST. PHILIPSLAND Winkelpand geopend. Burgemeester L. J. de Jonge heeft alhier het geheel her bouwde en naar de eisen des tijds inge richte winkelpand van de heer J. P. C. Beneker geopend. Dit pand werd tijdens de ramp vernield. WAARDE Schenking. De kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente ontving van het Diaco- nessenhuis te Naarden f 300.voor een orgel en f 270.voor nieuw meubilair in de consistoriekamer. WEMELDINGE Uitvoering. Vrijdag- en Zaterdagavond gaf de Muziekvereniging „Oefening Kweekt Kunst" uitvoeringen in 't Jeugd gebouw. De toneelver. „Kunstvrienden" uit Yerseke voerde een toneelstuk op in 3 bedrijven getiteld: „In een andere we reld". De voorzitter, de heer Jac. Bur ger Fzn, sprak een openings- en een slot woord. WISSENKERKE Zanguitvoering. Vorige week gaf de zangvereniging „Zang en Vriendschap" onder leiding van de heer P. A. van Dam me twee uitvoeringen in hotel „Da Kroon". De zangnummers en soli werden verdienstelijk gezongen. Het toneelspel „Polley Perkins", werd door de toneel groep goed vertolkt. De voorzitter, da heer J. A. van Pagee, opende beide avon den en dankte na afloop het talrijke pu bliek voor het aandachtig luisteren naar zang en spel. Vrolijke amusementsmuziek besloot beide avonden. WESTKPJPELLE Hervormde Jeugdraad. In het Herv. Jeugdgebouw is Zaterdag voor een goed bezette zaal de film „Het is middernacht dr Schweitzer" vertoond. Met deze bui tengewoon mooie film is door de Herv. Jeugdraad een begin gemaakt met een serie films die deze winter regelmatig in WestkapeUe vertoond zullen worden. WOLPHAARTSDIJK Gemeenteavond. Onder leiding van ds Ponsteen werd een gemeenteavond ge houden. De aftredende ouderlingen, de heren D. Berkeveld en P. Koeman, wer den herkozen, eveneens de diaken, de heer D. Zweedijk. Tot diaken in plaats van de heer J. Ossewaarde werd gekozen de heer F. L. Reinhoudt. Ds Ponsteen gaf indrukken van zijn reis naar Denemar ken, die hij deze zomer maakte. ZOUTELANDE Jaarfeest Chr. Meisjesvereniging. De drie meisjesclubs van „Martha" hebben Zaterdag hun jaarfeest gevierd. Er werd een tableau opgevoerd, een Kerstverhaal gelezen, een tweetal samenspraken ge houden en een humoristisch stukje op gevoerd. Een bijzondere vrolijke noot vormde het muzikaal orkest. Het was een mooie avond. Een collecte voor de ge luidsinstallatie bracht f 23.op. GRAANBEURS. ROTTERDAM, 14 Dec. Binnen landse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam). Tarwe doorsneekwaliteit op vochtconditie tot f27.50. Betere kwa liteiten daarboven. Voedergranen loco prijshoudend. Op latere levering kalm. Zomergerst f 21.75—-f 23.Grove geschoonde daarboven. Haver f 19.75 f 20.75, Blanke daarboven. Rogge f 21—f 21.75, 17 procent vochtgarantie daarboven. Mais doorsneekwaliteit tot f 27.75. Peulvruchten kalm. Groene erwten f 40 f 50, Schokkers 60- f 68, Bruine bonen tot f 98. VISMIJN. VEERE, 14 Dec. 2037 kg export zalm 3.98. garnalen 92109; 139 handelsgarnalen 49; 184 kg schar 1646; 4 kg bot 16; 1 kg tong 1.51; 19 kg rog 4158; 1 kg AANBESTEDINGEN Riolering Molenweg Zoutelande. Namens B. en W. van Zoutelande is aanbesteed door de directeur van de Centrale Dienst Bouw- en Woningtoe zicht op Walcheren het leggen van een riolering in de Molenweg en een gedeelte van de Noordstraat in de ge meente Zoutelande. Ingeschreven werd als volgt: M. Jongepier, Serooskerke f9900; J. A. Leijs, Kapelle-Biezelinge f10300; L. v. d. Klippe, Vlissingen f 10643; Aanne mersbedrijf Zeeland te Middelburg f 10879; M. Wandel, Souburg f11112; Verduijn, Souburg f11161; Aanne mersbedrijf van Loon, Vlissingen f12200; Fa. F. Duijnhouwer Sr, Goes f12300; Fa. Bunschoten, IJzendiike f 13415; A. C. van Hee, Kamperland f14000. De gunning werd aangehouden. AARDAPPELBEURS. ROTTERDAM, 14 Dec. Kleiaard- appelen 35 mm. opwaarts. Eigenhei mers f 11f 15, Bintjes f 11f 12, Al pha f 9.75, Bevelanders f 12.50f 13. Furore f 12.50, IJsselster f 10. Voeraardappelen f 3.75, prijzen be rekend per 100 kg op de handels- voorwaarden vastgest.eld voor de ver koop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. VEEMARKT. ROTTERDAM 14 Dec. Aanvoer in totaal 2516. Vette koeien en ossen 1364, Varkens 936, Schapen of lam meren 216. Prijs in cents per kg.: Vette koeien 260—272, 244—258, 215—230, Varkens (lev. gew.) 187, 184, 180, Lammeren 95, 85, 75. GOES, 14 Dec. Bloemkool A II 29—37, B I 17—22, Afval T.50—9.50, Spruiten A II 28, Witlof A II 29—42, B I 25, Stek 11, Knolselderij 15, Gr. Sav. kool 1214, Rode kool 5.50, Boerenkool 1.506, Witte kool 4, An- Familieberichten uit andere bladen. Geboren: Jean M., z.v. Fam. H. Suy- kerbuykReekers, Amsterdam. Gehuwd: Drs F. K. Lotgering en M. Hondius, Oostkapelle. Overleden: N. H .de Groot, geb. Oreel, 89 j., Middelburg; J. M. Warmenhoven, 57 j., Surabaya; B. Veldhuizen van Zan ten, 16 j. Emmen. SCHEEPSTIJDINGEN GROTE VAART. AKKRUMDIJK 14 te Marseille. BREDA 14 te Cristobal. INDRAPOERA 13 Ceylon v. Aden. JAGERSFONTEIN 14 te Durban. LAAGKERK 14 te Karachi. LAURENSKERK 13 te Rotterdam. LOENERKÈRK 13 Aden v. Suez. LOOSDRECHT 14 Quessant v. Port Said. MAASDAM 13 Valëntia v. Halifax. MEERKERK 12 Mombasa v. Aden. NAGEKOMEN ADVERTENTIE RECTIFICATIE. In de overlijdendsadvertentie van de heer G. BROUWER is gisteren verge ten te vermelden, dat de begrafenis zal plaats hebben hedenmiddag te 13 Heden overleed tot onze diepe droefheid, geheel onverwachts onze geliefde Vrouw, Z.uster, Schoonzuster en Tante CORNELIA JOSIA GROENENBERG—WISSE, in de leeftijd van 61 jaar. Uit aller naam: J. GROENENBERG. Grijpskerke (Ter Buttingë) Middelburgseweg 47. 14 December 1953.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5