PLAKKEBORD 'T SPIEGELTJE - Scherp oordeel van Ir M. A. Geuze over ingewikkeldheid der maatschappij De graanprijzen Wethouders W* P* Gebraad en van Velzen herkozen* CIGARETTE N Nieuw orgel voor de Ned. Herv. Kerk van Westkapelle DE BUS NOTEERT U SLOTTE Raad van Eikerzee protesteert tegen „bevriezing" RAAD KRABBENDIJKE. Onderzoek naar industrievestiging Onverschilligheid neemt steeds meer toe Prov. voorlichtingsraad voor dc landbouw Dinsdag 15 December 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Fraai instrument in nieuw gebouw Ned. Herv. kerk te ster, waarbij de laatste een De Ned. Herv. Westkapelle heeft een nieuw orgel. Het harmo nium, dat sedert de nieuwe kerk in gebruik werd geno men, heeft dienst gedaan, kan verdwijnen en het nieu we instrument, waarvoor de gemeente geen offers heeft ontzien, zal in het vervolg de gemeentezang begeleiden. Woensdagavond wordt het officieel in gebruik genomen tijdens een dienst, waarin ds W. Oosthoek zal voor gaan. Het is waard gememoreerd te worden welk een liefde en offervaardigheid de ge meentenaren hebben ge toond. Niet alleen voor de kerk zelf droegen zij enorm veel bij, maar ook nu voor het orgel, waarbij de adop terende gemeenten van Oegstgeest, Noordwijk en Warmond de helpende hand boden. Het orgel is gebouwd door de fa. G. van Leeuwen en tn. te Leiderdorp volgens 't mechanisch sleeplade-sys- teem. Het omvat 16 stem men, verdeeld over twee manualen en vrij pedaal, da" overgebracht moest worden. Uit Vlissings politierapport In het Havendorp heeft de politie bemiddeling moeten verlenen tussen twee fami lies. Het dochtertje van de éne familie was door een lid der andere familie mishan deld en dat liet men niet op zich zitten. De politie heeft de gemoederen tot bedaren weten te brengen. Aangifte is gedaan van diefstal van een horloge uit een woning. Weer is oorlogstuig gevon den en wel op de Noorder begraafplaats, waar enige granaten zijn .bloot geko men. Het gevaarlijke spul is weggehaald. Vandalisme bij de jeugd komt nog steeds voor. Op „Vredehof" zijn enkele Christusbeeldjes van graven vernield. Ouders: onder houdt uw kinderen ernstig over dergelijke dingen! Ook de baldadigheid is de wereld nog niet uit. De „lie ve" jeugd had het dit keer voorzien op het plantsoen in de Bonedijkestraat, waar be schadiging werd aangericht. Vele kinderen gaan tegen woordig per autoped naar school. Herhaaldelijk komt het voor, dat deze door el kaar worden gegooid, waar door de verkeerde step wordt meegenomen met alle gevolgen van dien. De poli tie moet dan maar uitzoeken van wie de goede is. Buiten ingooien blijft aan de orde van de dag. Nu was een bewoner van de Juliana- laan weer het slachtoffer. Op de Prins Hendrikweg is een man op heterdaad be trapt, terwijl hij bezig was van een terrein ijzer weg te halen. Na verhoor is hij op vrije voeten gesteld, maar proces-verbaal is opgemaakt. In het Groenewoud had 'n aanrijding plaats tussen een bromfietser en een wielrijd- pols brak en naar „Bethes- Het hoofdwerk staat in het midden en vertoont wat front aangaat een naboot sing van het oer-instrument van het orgel: de pansfluit. In aparte kast en geheel los van het hoofdwerk staan de twee pedaaltorens aan weerszijden hiervan, terwijl het tweede manuaal als rug positief is opgesteld. De dispositie is in vrij conventionele stijl gehouden met dien verstande, dat de strijkers ontbreken. De trac- tuur is zodanig uitgebalan ceerd, dat de speelaard zelfs met gekoppelde klavieren zeer licht is. Mensuren en metaallegéringen van het pijpwerk waarborgen de fraaie toon, waardoor de or gels van Van Leeuwen be kend zijn. Alleen van de tongwerken komt ons de trompet wat te snerpend voor. De verschillende orgelkas ten zijn van fraai mahonie hout, hetgeen uitstekend past bij het kerkinterieur. Zij zijn keurig afgewerkt. Daar de acoustiek van de kerk ook bijzonder goed ge noemd kan worden is het duidelijk, dat dit orgel zeer goed voldoet en daarom is een gelukwens aan de Ned. Herv. Gemeente van West kapelle volkomen op zijn plaats. te Sint Laurens voor de Unie „Een School met de Bijbel". Opbrengst: f 112.09. In Waarde bracht de rond gang voor het Kerstfeest der Zondagsschoolkinderen f247.80 op. Bergen op Zoom. Woens dag 23 December Grote Kerk: Kerstconcert Mannen koor, met medewerking van Aafje Heynis, alt, en Hein Zomderdijk, orgel. Goes. Woensdag 16 De cember „De Landbouw" 8 uur: Lezing dr J. Wasser te Aalsmeer over „De ontwik keling van de bloementeelt te Aalsmeer". Goes. Woensdag 16 De cember „Prins van Oranje" 2 uur: Kerstmiddag Bond v. Plattelandsvrouwen afd. Z.- Beveland West. Goes. Donderdag 17 De cember „Prins van Oranje" 2 uur: Kerstmiddag Chr. Plattelandsvrouwenbond af deling Zuid- en Noord-Beve land. Kapelle. Zaterdag 19 De cember „De Zwaan": Feest avond 10-jarig bestaan „El- to". Kapelle-Biezelinge. Dins dag 22 December Ned. Herv. consistorie 2 uur: Kerstmid- dag ouden van dagen. Krabbendijke. Woensdag 16 December Consistorie Geref. kerk half 8: Kerst feestviering N.C.V.B. Krabbendijke. Donderdag 17 en Zaterdag 19 Decem ber Verenigingslokaal resp. half 8 en 8 uur: Uitvoering „Concordia". Krabbendijke. Vrijdag 18 December Verenigingslokaal half 8: N.F.O. Krabbendijke. Maandag 21 December zaal Sinke: Kerst- feestviering Plattelands vrouwen. Middelburg. Vrijdag 18 December 7 uur Stadhuis: Raadsvergadering. Middelburg. Maandag 28 December half 3: Algemene vergadering C.B.T.B. Wal cheren. Spreker: mr B. W. Biesheuvel over: „Het ko mende Landbouwschap". Souburg. Woensdag 16 De cember „De Zwaan": Uit voering „Soli Deo Gloria". Souburg. Zaterdag 19 De cember „De Zwaan": Uit voering adspiranten „As- trow". Souburg. Zondag 20 De cember half 8 Geref. kerk: Interkerkelijke Kerstzang- dienst. Voorgangers: ds Dijl en ds Brederveld. Medewer king: Ned. Herv. Kerkkoor en Geref. Evangelisatiekoor. Vlissingen. Vrijdag 18 De cember 2 uur Stadhuis: Raadsvergadering. T/orige week schreven we over het sireven op Schouwen en Duiveland te geraken tot grotere woonkernen. Het blijkt, dat de raad van Eikerzee bezwaar heeft tegen een verbod om. de vernielde huizen te herbouwen en de gemeente uit te breiden. Officieel is van een verbod nog niets bekend, omdat de Reconstructiecommissie haar voorstellen nog aan Ged. Staten moet aanbieden, maar officieus weet ieder, dat de gedachten toch wel heel serieus in de richting gaan van een verbod. Er zullen van andere gemeenten ongetwijfeld soortgelijke protesten ko men en het zal voor Ged. Staten niet gemakkelijk zijn een beslissing te nemen. Wat moet voorgaan? Het is ingrijpend de ontwikkelingsmogelijkheden van een gemeente (zo die er zijn) teniet te doen en herbouw uan ueriooeste tooningen te verbieden. Maar is 't aan de andere kant niet de plicht der over heid de voorwaarden voor de ontplooiing van een groter gebied zodanig te maken, dat er een veel gro tere kans op slagen bestaat? Laat men deze zaak nuchter bekijken. Er zijn, ook op Schouwen en Dui veland, gemeenten, die door haar structuur prac- tisch niet vatbaar zijn voor uitbreiding. Is het dan verantwoord de zaak in de oude vorm te gaan ver bouwen? Enmaakt het voor de gemeentenaren nu zoveel verschil, of ze straks ingezetenen zijn van gemeente A of van gemeente B? Ja maar, zo zal worden opgemerkt, velen kunnen niet meer op de vroegere plek gaan wonen. Inderdaad is dat de con sequentie van de te nemen maatregelen. Maar ver geet niet, dat het tengevolge van de herverkaveling toch voor een waarschijnlijk belangrijke groep van mensen niet mogelijk zal zijn zich op de vroegere plaats te vestigen. Breskens meldt, dat het record van een paar dagen geleden al gebroken is. Toen werd een vis aangevoerd ter lengte van 3.50 meter. Dat was maar een klein dingetje, zo blijkt nu, want een Urker visser bracht een vis mee, die 6 meter lang was. Het gewicht werd geschat op minstens 1000 kg. Het' staat nu wel vast, dat deze vissen tot de familie der haaien be horen, waarvan er vele soor ten bestaan. Over de juiste benaming is er echter nog zekerheid. We blijven nog even bij de visserij. Uit ïer- seke komt n.l. het bericht, dat het Bedrijfschap voor Visserijproducten besloten heeft de exporteurs in Bel gië, die nog korting geven aan hun cliënten, uit te slui ten van de handel in oes ters. Zij zullen dus in geen geval meer Zeeuwse oesters kunnen betrekken. En om 't „visserij-drietal" vol te ma ken: Op het IJsselmeer, tus sen de Zeug en Enkhuizen, viel vorige week de motor van de Ph 4 plotseling uit. Het schip was geladen met mosselen en had geen radio aan boord. Het werd door de YE 30, YE 64 en YE 82 op sleeptouw genomen en naar Zeeland in de veilige haven gebracht. Nieuwe Autobeurt- dienst Colijnsplaat en daarmede geheel Noord-Beveland is wat het vrachtvervoer be treft weer wat dichter bij Rotterdam komen te liggen. Met ingang van gisteren is de ondernemer J. C. Kole n.l. een autobeurtdienst be gonnen van Colijnsplaat over Dordrecht naar Rotter dam v.v. Vroeger bestond ook een vrachtdienst, die echter per schip werd onder houden. Tengevolge van de oorlog en de toename van het wegtransport was dit niet meer lonend, zodat de dienst werd gestaakt. Nu zal tweemaal per week (op Maandag en op Vrijdag) worden gereden. Daar de heer Kole zelf geen vracht wagen bezit, gebruikt hij daarvoor een auto van het transportbedrijf firma J. A. Kallewaard. Ingezonden Mededeling (adv.) is vorige week het electrisch licht ontstoken in de huizen aan de Wemeldingseweg en de Jonge Boomgaard te Ka pelle. Bovendien zijn er aan deze weg enkele straatlan taarns geplaatst, zodat ook voor deze mensen het don kere tijdperk voorbij is. Wederopbouwplan voor Scharendijke. ue Raad van Eikerzee heeft een wederopbouwplan voor Scharendijke goedgekeurd. Volgens dit plan zal er een straat komen achter de Gerefor meerde pastorie, van de Elkerzeese weg naar de Platteweg. Hier zal een complex van twintig woningen gezet worden. De burgemeester deelde me de, dat blijkens het rapport van de re- «onstructiecommissie het dorp Elker- zee niet meer mag worden uitgebreid én dat ook verwoeste panden daar niet mogen worden herbouwd. Tegen deze „bevriezing" protesteert de raad en men besloot nu een schrijven aan G.S, {e richten. Goedgekeurd werd gelden leschikbaar te stellen voor het stich ten van een nieuw schoolgebouw voor ge Chr. School. Het bestaande gebouw 4al aan de Gereformeerde Kerk wor den verkocht. Er zijn inmiddels gelden geschonken voor een noodschool te Scharendijke. Jjit gebouw zal later worden ingericht als kleuterschool. Politievoorschriften betreffende het betreden van woningen in deze ge meente werden door de raad be krachtigd. In de rondvraag heeft de heer Gaan- derse namens de Ned. Herv. kerk dank gebracht voor de beschikbaarstelling van grond voor de bouw van een noodkerk. Op een vraag naar het schoonmaken der grafzerken werd hem geantwoord, dat de directeur der begraafplaatsen te Amsterdam reeds een plan tot volledig herstel heeft ge maakt. Tenslotte sprak de raad zich uit voor het beschikbaar stellen van grond voor de stichting van een sport terrein. B. en W. beloofden de nodige maatregelen te zullen treffen. Uitbreidingsplan zal in de volgende vergadering worden besproken. In de raadsvergadering van Krab bendijke werden de nieuw gekozen raadsleden beëdigd. Burgemeester Va der sprak een woord van welkom tot de leden, in het bijzonder tot de heer M. Weststrate, die voor het eerst in de raad zitting heeft. De wethouders W. P. Gebraad (C.H.) en G. van Velzen (S.G.P.) wer den als zodanig herkozen. Op de heer Gebraad werden uitgebracht 6 stem men (één stem blanco); op de heer v. Velzen 5 stemmen (twee stemmen blanco). Bij de aanbieding van de begroting voor 1954 kon de voorzitter melding maken van een gezonde financiële toe stand in de gemeente. Voor 1954 staan de volgende plannen op het program ma: herbestrating Julianastraat, ver betering brandput op de „Groente", 't bouwen van een wachthuisje voor bus passagiers, vernieuwing gemeente bergplaats, uitbreiding straatverlich ting. De ontvangsten en uitgaven voor de gewone dienst zijn geraamd op f381.773,76 met een post onvoorzien van f 12.800.43. De inkomsten kapitaal- dienst bedragen f 1.143.383.83, ds uit gaven f 1.251.617.38, zodat het nadelig saldo f 108.233.55 bedraagt. Eveneens werd aangeboden het uitbreidingsplan. Dit plan zal in de eerstvolgende ver gadering worden besproken. Van 21 Dec. tot 18 Januari ligt het ter inzage op de gemeente-secretarie. Een subsidie van f 25 per leerling werd toegekend aan de tuinbouwschool te Breda. Aan mej. I. v. d. Molen, onderwij zeres aan de o.l. school, werd op haar verzoek eervol ontslag verleend we gens haar benoeming te Vught. Besloten werd een geldlening aan te gaan i.v.m. de bouw van de aanbe stede woningwetwoningen. Het bedrag dat maximaal bij de Bank van Ned. Gemeenten voor 1954 in rekening cou rant mag opgenomen worden werd vastgesteld op f 38.000. 's-HEER ARENDSKERKE. In de raadsvergadering van 's-Heer Arendskerke (waarvan wij gisteren al een gedeelte publiceerden) werden tot bestuursleden van de Instelling voor Maatschappelijke Zorg gekozen de he ren A. J. de Jager en J. Welleman. Ter voorziening in de vacature D. v. d. Male, werd op voorstel van de heer Sandee besloten een nieuwe aanbeve ling te maken. De heer Sandee achtte het gewenst, dat er een raadslid be noemd zou worden mede i.v.m. met 't feit, dat de instelling een belangrijk kapitaal van de gemeente nodig heeft. Bjj de behandeling van de gemeente begroting 1954 zei de heer de Kooning, dat hjj er accoord mee kon gaan, dat voor het nieuwe gemeentehuis in 1953 ineens een reserve wordt gevormd van f43.000, echter alleen indien andere noodzakelijke werken hierdoor niet achterwege blijven. De heer Verdonk sprak in zijn be schouwing het vertrouwen uit over 't beleid van B. en W. Over de voorlich ting aan de raad zei hij, dat thans een De gewone man begrijpt het niet meer GOES, 14 December. Scherp heeft ir M. A. Geuze vanmiddag in zijn openingsrede van de algemene vergadering der Z.L.M. stelling genomen tegen wat hij noemde „het onnodig ingewikkeld maken van het leven". De spraak verwarring is ontstellend groot. De mens is bezig van deze ingewikkelde structuur volkomen te vervreemden. De bedrijfsleiders, de mensen aan de schakelborden van de maatschappijmachine, dienen niet de mensheid doch zichzelf en hun eigen geïsoleerde wereldje. Ziehier het uitermate scherpe requisitoir van de Z.L.M. voorzitter over onze moderne maatschappij structuur. Op deze Z.L.M.-vergadering heeft voorts ir T. P. Huisman, voorzitter van het hoofdbedrijfschap voor Akkerbouwproducten gesproken over „het hand haven der graanprijzen in Nederland en de belangen der Veehouderij". Men doet aldus ir Geuze in zijn rede veel meer dan vroeger voor de burger, maar het gaat veel meer aan hem voorbij. Zijn tragiek is, dat hij in massa wordt opgeheven, maar los komt te staan van zijn verantwoordelijkheid. Men is onverschillig, men heeft geen vertrouwen meer, en schampert omdat men niet meer kan overzien wat er ge beurt. DE LANDBOUW. In de landbouw heeft men zich orga nisatorisch nog het meest aangepast. Men treedt bemiddelend op om de boe ren en tuinders één en ander te ver duidelijken. Merkwaardig is echter, dat het vrijwel alleen het K.N.L.C. is, hoogstens gesteund door enige midden standsgroeperingen, waarvan een ac tief verzet uitgaat tegen de ingewik keldheid van de huidige sociale verze keringsadministratie. Naar het oordeel van ir Geuze zijn de vakverenigingen er niet in geslaagd de arbeiders bij te brengen, dat de sociale verzekeringspenningen in de toekomst voor hen en hun gezinnen meer waard zijn dan een uitbetaling nu. Er is bedriegerij ten aanzien van de ouderdomswet en de werkloosheids verzekering, die vaak met hulp van de werkgever hand over hand toeneemt. EUROPESE INTEGRATIE. Sprekend over het streven naar Europese integratie en het vrij inwis selbaar zijn van de munt noemde ir Geuze vele tegengesteld werkende fac toren, zoals de politiek van importbe perkingen der V.S. en de Engelse poli tiek, waarvan b.v. onze tuinbouw de dupe al is geworden. Daarna werd breedvoerig het door Nederland tot he den gevoerde beleid ten aanzien van de veevoederproductie en -import on der de loupe genomen. Twee dingen zijn zeker, aldus de voorzitter. Allereerst is en blijft 't be lang van de Nederlandse landbouw een vergroting van de productie met de hoogste waarden, gekoppeld aan kost prijsverlaging en vergrote afzetmoge lijkheden. In de tweede plaats moet de overheid intussen zo nodig de land bouw een stut in de rug geven via het in stand houden van enkele pijlerteel ten. Het Drie-eilanden-plan is als zeer goed nieuws de laatste week naar vo ren gekomen. Het wordt ernst. Het zal de bergingskom van de Ooster-Schelde weer verkleinen. De rest van de over- bewoners blijft wachten op de plannen der Deltacommissie. Men is ondertus sen niet gerust, aldus ir Geuze. DE COMMISSARIS. De Commissaris der Koningin, Jhr mr A. F. C. de Casembroot, zei o.m., dat de grote taak voor het Prov. Be stuur nauwelijks begonnen is. Hij deed een beroep op allen, die de naschade zullen moeten taxeren, rekening te houden met de Zeeuwse ervaringen. Fel gekant was de Commissaris te gen wat hij noemde een geperfection- neerd eerlijk en tot en met uitgekookt systeem, dat bij verdeling voor bepaal de doeleinden wordt toegepast. Zeer achtenswaardige en wijze lieden heb ben dat uitgedokterd, maar hun fout is, dat ze nooit van hun systeem dur ven en willen afwijken, omdat de con sequenties niet zijn te overzien. Als voorbeeld werd de verdeling van het bouwvolume genoemd. Gevolg van het systeem is geweest, dat Zeeland wel zeer slecht uit de bus is gekomen. Dit is geen verwijt aan bepaalde men sen, maar een ernstige waarschuwing, dat wij nooit slaaf van het systeem mo gen worden. Namens het Goese gemeentebestuur heeft wethouder J. H. Roose de Z.L.M. hulde gebracht voor het werk, dat zij verricht. In zijn rede over „Het handhaven der graanprijzen in Nederland en de belangen der veehouderij" heeft Huisman het van algemeen belang genoemd, dat met het oog op de kunstmatigheid en daarmee gepaard gaande volledige onzekerheid dei- wereldmarkt en met het oog op nog andere motieven, het van algemeen belang is, en een onmisbare pijler voor onze landbouwpolitiek dat in Nederland de prijzen op voor de boerenstand lonend en daarmee op voor de consument redelijk peil wor den gehandhaafd. Hij besprak allereerst de tegen woordige wereldmarkt voor granen. Dit is een kunstmatige markt, zoals duidelijk blykt uit het feit, dat van de twee granen die nog goede prijzen op de wereldmarkt doen tarwe en mais enorme voorraden aanwezig zijn. Door deze kunstmatigheid be staat de kans dat de graanprijzen door gebrek aan aanpassing van pro ductie nog lang de neiging zullen vertonen laag te blijven. Uit een vergelijking van het prijsniveau, dat in ons land wordt aangehouden, krijgt men de indruk, dat de Neder landse prijzen zeer laag zijn en de consument goedkoop door onze boe renstand van voedsel wordt voor zien. Is, zo vroeg spreker zich vervol gens af, het lonend houden der graan prijzen werkelijk onmisbaar voor het Nederlandse landbouwbedrijf? Is het niet mogebij k de productierichting te wijzigen in de richting van andere de veenkoloniale boerderijen een behoorlijke agenda met prae-adviezen wordt toegezonden. Daarnaast zag hij gaarne een financiële commissie. Hij I zwaai van enige betekenis zou echter gaf in overweging een onderzoek door J- de gemeente in te laten stellen door het E.T.I. naar de mogelijkheid van in dustrievestiging in de gemeente. Ver der wenste hij verlaging van keurlo nen voor de huisslachtingen, nu deze dienst er financieel goed voorstaat. De begroting werd m.a.s. vastgesteld met een bedrag aan onvoorzien van f4735.41. In deze begroting worden naast de reserve voor de bouw van 'n nieuw gemeentehuis tevens reserves aangelegd voor de stichting van een gymnastieklokaal te Lewedorp, voor de verbouw oude school te 's-Heer Hen drikskinderen tot verenigingsgebouw en voor de verbetering van de Schlp- persweg te Nieuwdorp. Besloten werd van de heer L. W. Dekker uit Goes een strook grond aan te kopen in het uitbreidingsplan van 's-Heer Hendrikskinderen, teneinde de straat door te trekken van de nieuwe school naar het dorp. een grote uitbreiding bij de andere gewassen betekenen en deze zijn, met uitzondering van suikerbieten, afhan kelijk van de export en die is niet voor uitbreiding vatbaar. Sprekers conclusie was dau ook, dat de graanprijzen gezamenlijk Ionend moeten blijven om bij de andere ge wassen een ramp te voorkomen. En met het oog hierop wees hij op het geen minister Mansholt in zijn toe lichting op de landbouwbegroting heeft gezegd, n.l. dat het bedrijfs- type in het geheel lonend behoort te zijn. Spreker was van mening, dat op de veenkoloniale boerderijen aan aanmerkelijke inkrimping van het rogge-areaal moet geschieden en wel in de richting van tarwe, wel licht gerst en suikerbieten. Met het oog op de wenselijkheid de roggeteelt te beperken, maar vooral met het oog op het feit, dat het hui dige stelsel van importheffing per product de Nederlandse afnemers be lemmert in het vooral kopen van graan, dat op de wereldmarkt het goedkoopst is, voelt spr. meer voor 'n stelsel, waarbij de import van rogge, haver en gerst een en dezelfde hef fing wordt gelegd. T.a.v. de veehouderij staat spr. op het standpunt, dat ook voor deze tak uitgangspunt moet zijn van welke ge zonde landbouwpolitiek, dat de Ne derlandse consument zodanige prijzen voor zijn producten betaalt als een goed geleid bedrijf nodig heeft om lonend te zijn. In zo'n prijs dient ook een lonende graanprijs te zijn gedis conteerd. Hoe belangrijk dit is blijkt wel uit het feit, dat van de totale productie het grootste deel in Neder land zelf wordt verbruikt n.l. bij melk en zuivel 60 a 70 pet, bij rundvlees 90 pet en bij varkens 60 pet. Volgens spr. dient evenals bij de graan- verwerkende industrieën die voor de export werken, ook hier de import- heffing eschikbaar te worden gesteld om bij export als restitutie over het daarin verbruikte graan te kunnen dienen. Het verdient aanbeveling met Dene marken en importerende Westeurope- se landen te gaan praten over het op peil houden der prijzen in het raam der integratie-gedachte, zodra de wereldmarktprijzen der dierlijke pro ducten de daling der graanprijzen gaan vo'gen. Met dit alles wilde spreker niet de indruk vestigen, dat hij overtuigd is, dat het op de wereldmarkt radicaal gaat mislopen. Alles is nog mogelijk, doch we moeten jveten welke weg we willen volgen. GOES, 14 Dec. Waarschijnlijk nog dit jaar zal de Provinciale Voorlich tingsraad voor de Landbouw worden geïnstalleerd door de directeur-gene raal van de Landbouw, ir A. W. van der Plassche. Deze raad (na die van Limburg de tweede in ons land) zal met de Rijksvoorlichtingsdiensten in zeer nauw verband samenwerken op bet punt van voorlichting. De samen stelling is paritair. Namens de Stich ting voor de Landbouw in Zeeland zijn vijf personen aangewezen om zitting in de raad te nemen. Dit zijn 2 afgevaar digden van de Z.L.M., 1 van de C.B. T B., I van de L.T.B. en 1 landarbeider. Dit werd medegedeeld door ir M. A. Geuze in de vanmiddag gehouden al gemene vergadering der Z.L.M. Hij vertelde ook, dat de plannen tot stich ting van een landbouwproefbedrijf in Zeeuwsch-Vlaanderen in een vrij na bije toekomst verwezenlijkt kunnen worden. Van de zijde van Domeinen is medewerking tot toewijzing van grond toegezegd. Het is een initiatief der sa menwerkende landbouworganisaties in Zeeuwsch-Vlaanderen. De voorzitter, die behalve jhr de Ca sembroot („Dank en hulde voor uw vele werk als hoofd van het Prov. Be stuur en als mens!") ook Gedeputeerde C. Philipse kon verwelkomen, alsmede wethouder J. H. Roose van Goes( die hij dan'_.te voor de goede samenwer king tussen gemeentebestuur en Z.L.M.), deelde mede, dat eind 1953 de Z.L.M. rond 5600 zal tellen en dat de Kringen West Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren, Tholen en Sint Philipsland binnenkort wel een nieuwe afgevaar digde in het Hoofdbestuur zullen kun nen aanwijzen. Op een vraag over het Landbouw schap antwoordde ir Geuze bevreesd te zijn, dat dit nieuwe orgaan de eerste jaren niet erg zal leven, tenzij zich een bijzondere ontwikkeling voordoet. Er zal heel wat tijd nodig zijn .voordat wij zullen weten waaraan wij toe zijn. De voorzitter zag wél een belangrijke taak van het Landbouwschap in het afkon digen van diverse verordeningen ter bescherming van de landbouw. Onder applaus ging de vergadering ermede accoord een telegram te zen den aan de Rijksdienst voor Land- bouwherstel. Daarin werd verzocht om een overleg op korte termijn tot het wegnemen van de heersende ongerust heid ten aanzien van de voorlopige normen voor de vergoeding der gele den werktuigcnschade.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2