N. A.V.O BEZUINIGT VI|F MILLIARD DOLLAR Toppunt van herbewapening is bereikt: veertig divisies in eerste linie De Britse Vorstin en haar Gemaal PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD_VOOR ZEELAND Lord Ismay is tevreden Oversteken van Oder betekent oorlog Gevaarlijke konijnen gestolen Landbouwschap wordt in Januari afgekondigd Ministerraad heeft geen bezwaren meer SNIPPER NIEUWS k Ministercomité is het eens over Europese politiek De pensionnering vang de verzetsslachtoffers Het werk moet nu beginnen0 Russische Regering bestudeert Eisenhowers atoomplan Uitstel conferentie Grote Vier? Bouwtoestanden in Goes ARTHUR DEAN BREEKT DE ONDERHANDELINGEN AF De Amerikaan nam de beschuldiging van verraad niet De Vierbannenpolder valt droog 's-Heer Arcndskerkc krijgt nieuw gemeentehuis Douane smokkelde zonder het te weten Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCM DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2658 Abonnementsprijs f 0,44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord MAANDAG 14 DEC. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen;. J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Ïlinsdag: Zon op 8.41 u., onder 6.28 u. Maan op 13.01 u., onder 2.24 u. Hoogwater Dinsdag 15 Dec.: Vlissingen: 8.29 u. 1.53 m., 21.18 u. 1.58 m. Terneuzen: 8.56 u. 1.73 m., 21.44 u. 1.98 m. Wemeldinge: 10.00 u. 1.32 m., 22.45 u. 1.62 m. Zierikzee: 9.38 u. 1.13 m., 22.30 u. 1.43 m. PARIJS, 13 December. Vanavond is te Parijs, aan de vooravond van de bijeenkomst van de NAVO-raad, die Maandag zal beginnen, en drie dagen zal duren vernomen, dat op de NAVO-begroting voor 1954 ongeveer zeven procent, dat is vijf milliard dollar, zal worden bezuinigd. Secretaris-generaal Lord Ismay zal in zijn jaarrapport mededelen dat de NAVO thans over veertig divisies in eerste linie beschikt. De NAVO heeft thans vijf duizend vliegtuigen; voor 1954 zulllen het er zes duizend worden. Het aantal divisies landstrijdkrachten zal in 1954 min of meer gelijk blijven, terwijl het aantal reservisten en de luchtmacht zullen worden uit gebreid. Verder is meegedeeld, dat Lord Ismay zal voorstellen in 1954 een bedrag van 65 milliard dollar voor militaire uitgave beschikbaar te stellen. Bij de plannen voor 1956 wordt rekening gehouden met het ter beschikkihg komen van twaalf West Duitse divisies. De secretaris-generaal van de NAVO, Lord Ismay, heeft verklaard dat de Europese eenheid in het afgelopen jaar belangrijk is gegroeid, dat de militaire kracht van de NAVO enorm is toege nomen, dat de kwaliteit van de strijd krachten niet meer te vergelijken is met die van enkele jaren geleden en dat die strijdkrachten nu sterk genoeg zijn om een eventuele aanvaller af te schrikken. Desgevraagd gaf hij echter toe, dat dit nog niet betekende dat de NAVO-macht ook al groot genoeg is, om een eventuele Russische invasie van West-Europa ook metterdaad te verhinderen. Sprekende over de vooruitgang van de organisatie in het jaar 1953, zei Lord Ismay dat er van de 160 NAVO- luchtbases, die of in aanbouw, of in voorbereiding zijn, eind December honderd volkomen bruikbaar en twin tig gedeeltelijk bruikbaar zullen zijn, hetgeen een verdubbeling betekent, vergeleken bij de toestand van een jaar geleden. Bovendien zal de NAVO In geval van oorlog de beschikking hebben over een bijna even groot aan tal commerciële luchthavens, die dan voor militaire doeleinden kunnen wor den gebruikt. Van de 122 projecten op het gebied van televerbindingen zijn er ongeveer zestig voltooid, hetgeen volgens Lord Ismay ook in vredestijd een aanzienlijke versterking betekent van de Europese verbindingen van Noordelijk Noorwegen tot Turkije. De secretaris-generaal deelde voorts mede dat er de laatste tjjd meer en nauwer contact tussen het secretari aat van de NAVO en parlementsle den van de veertien landen-leden tot stand is gekomen. Hij verklaarde ech ter met nadruk, dat dit niets te ma ken had met de gedachte van een NAVO-parlement, die door sommi gen wel eens is verdedigd. RAPPORT OVER BERMUDA De drie Westerse ministers van bui tenlandse zaken, Eden, Foster Dulles en Bidault, zullen de NAVO-raad ver slag uitbrengen over de besprekingen op de Bermuda-eilanden. Zij zullen als hun voornaamste con olusie opnieuw naar voren brengen dat het Kremlin nog steeds streeft naar wereldbeheersing, al wekt het de in druk dat de tactiek gewijzigd is. De ministers zullen in dit verband wijzen op de noodzaak om, terwijl ge bruik moet worden gemaakt van elke kans voor overeenstemming tussen Oost en West, de opbouw der Westerse militaire kracht voort te zetten. Hierbij zal het punt ter sprake ko men van een eventuele waarborg der Sowjet-Russische veiligheid door het sluiten in de een of andere vorm van een niet-aanvalsverdrag, of door het afleggen ener verklaring door de Wes terse mogendheden. De ministers staan voor het feit, dat de NAVO thans een toppunt heeft be reikt bij de herbewapening zijner leden. Thans doet zich het moeilijke vraagstuk voor om in de komende jaren hetzelfde bewapeningspeil te handhaven, met weinig of geen Ame rikaanse hulp. De NAVO-landen zijn het er alge meen over eens, dat niet moet worden toegestaan, dat het verbond in 1969 wanneer de leden zich kunnen terug trekken wordt ontbonden. Doch zij weten nog niet hoe dit zal moeten wor den bewerkstelligd. ATOOM-ARTILLERIE De militaire NAVO-deskundigen zijn er van overtuigd, dat de genomen uit breiding der Amerikaanse atoom-artil lerie op het Europese vaste land van een tot vijf bataljons, die binnenkort zal geschieden, en het vermoedelijk meer ter beschikking der landstrijd krachten komen van atoomwapens, in grijpende invloed op de voorgenomen strategie en de bewapeningsprogram ma's zullen oefenen. Doch het zijn de ministers die moe ten bepalen in welke mate het aan wenden van nieuwe wapens de op bouw der NAVO-verdedigingsmacht zal beïnvloeden. Van de politieke onderwerpen, die ter sprake zullen komen, genoemd: 1 De Frans-West Duitse onderhande lingen over de toekomst van 't Saar- gebied; 2 Het nog niet opgeloste vraagstuk- Triëst; 3 Indo-China. Franse parlementsleden terug uit Polen PARIJS, 13 Dec. De Franse ex- premier Daladier, die met acht andere Franse parlementsleden een particu lier bezoek heeft gebracht aan Polen, heeft gisteren na terugkomst in Parijs verklaard: „Als de Duitsers de rivier de Oder zouden overtrekken, zou dat oorlog betekenen." Hij meende, dat Polen, als het vrede blijft, over tien jaar een grote natie zal zijn. Het land is homogeen, heeft geen nationale minderheden binnen zijn grenzen en het bezit een snel groeiende industriële productie. Vol gens Daladier bezit Polen nu langs de Oder en de Neisse een natuurlijke grens. Dieren waren met kanker serum ingespoten DEN HELDER, 13 Dec. Grote op schudding is verwekt door een diefstal van zes met kankerserum ingespoten konijnen van de arts-röntgenoloog dr C. J. van M. te Den Helder. De politie van Den Helder zocht met grote voort varendheid naar de daders, omdat deze proefkonijnen gevaar voor de gezond heid kunnen opleveren. De zes dieren zaten in hokken in de tuin van dr van M., waaruit zij in de afgelopen nacht zijn ontvreemd. De konijnen werden voor weten schappelijke doeleinden ingespoten met kankerserum en kunnen bij consump tie gevaar voor de gezondheid opleve ren. DEN HAAG, 12 Dec. De minister raad is accoord gegaan met een ont werp Algemene Maatregel van Be stuur tot het instellen van het Land bouwschap. De afkondiging van de in- stelling wordt door welingelichte krin gen spoedig na de jaarwisseling ver wacht. Twee maanden nadien zal dan de eerste publiekrechtelijke bedrijfs organisatie van de werkzaamheden kunen beginnen. De instelling van het Landbouw schap geschiedt in overeenstemming met het advies van de Sociaal-Econo mische Raad. De organisatie van de landbouw, vertegenwoordigd in de Stichting van de Landbouw, confor meren zich met dit advies. Zoals men weet, heeft de Stichting voor de Landbouw reeds sinds 1945 naar het vormen van een publiekrech terlij ke bedrijfsorganisatie gestreefd. Na een verzoek en langdurige onder handelingen kwam de S.E.R. in Mei van dit jaar tot een advies betreffende het Landbouwschap, dat echter nog op enige bezwaren van de ministerraad stuitte. In October en November zijn deze bezwaren gaandeweg opgeheven, zodat nu de weg naar het instellen van het landbouwschap vrij is. il i Volgens het blad „Parade" wordt in de fabriek van Avro te Toronto een vliegtuig gebouwd, dat gelijkenis ver toont met een „vliegende schotel" en dat met een snelheid van bijna 2400 km per uur alle richtingen uit kan schieten. De regering van Engeland, de V.S. en Canada werken bij dit project samen. Het vliegtuig zal Omega ge noemd worden daar het van de grond af op de Griekse letter lijkt. Boeda pest heeftgemeld, dat de Hongaarse politie een bende heeft gearresteerd, die postkantoren in de Hongaarse hoofdstad plunderde. Ook staatslevens middelenzaken waren het object van de bende geweest. De stad (Guaya quil in Ecuador is Zaterdagmiddag door een hevige aardbeving getroffen, waardoo" verschillende gebouwen ge scheurd en oudere huizen ineengestort zijn. PARIJS, 12 December. Het mi nisterscomité van de Raad van Euro pa heeft vanavond zijn Parijse confe rentie beëindigd. Het comité ver klaarde zich accoord over de grote lij nen van de Europese politiek, zoals de Raad die in September heeft aanbe volen. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Paul van Zeeland heeft nog een rede gehouden waarin hij verslag uitbracht over de gehouden Europese ministersconferentie te Den Haag. De comn-isie voor de Europese Poli tieke Gemeenschap, die op de confe rentie te Den Haag in het leven is ge roepen, is vandaag voor het eerst in Parijs bijeen geweest onder voorzitter schap van jhr mr Tjarda van St^rken- borgh Stachouwer. ROOFOVERVAL BIJ ROOSENDAAL. BERGEN OP ZOOM, 12 Dec. Van avond is even buiten Roosendaal een overval gepleegd op de bewoners van de boerderij van de landbouwer van Gastel. Een 23-jarige buurman eiste onder bedreiging van een revolver geld op. Nadat de dader slechts f 2.50 ter hand was gesteld waarmee hij genoe gen nam, kwam hij buiten op het erf de landbouwer tegen, op wie hij enige schoten loste. Van Gastel wist zich achter een muurtje in veiligheid te stellen. Eén der zoons schoot zijn vader te hulp en werd door de dader neerge schoten. Daarna wist deze in de duis ternis te ontkomen. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis te Roosen daal vervoerd. Na enige uren kon de dader, de 23- jarige G. H. uit Roosendaal in Zegge door de marechaussee worden aange- gehouden. DEN HAAG, 12 Dec. De vaste commissie voor maatschappelijk werk uit de Tweede Kamer is in meerder heid wel van oordeel, dat de voorge stelde maatregelen ten aanzien van de pensionnering van de verzetsslachtof fers, belangrijk tegemoet komen aan de wensen die er leven. Tevreden bleek men ook over de opzet van de buitengewone pensioenraad, alsmede over de maximum- en minimumgrond slagen. De commissie was van oordeel, dat het huidige systeem, waarbij een we duwe die hertrouwt, tweemaal het jaarbedrag van haar buitengewoon weduwenpensioen als afkoopsom ont vangt, waarna het pensioen wordt be ëindigd, onbevredigend is. Speciale aandacht werd ook gevraagd voor die huwelijken, waarin een slacht offer van het verzet, die extra verzor ging nodig heeft, trouwt met een we duwe van een verzetsman. Moet deze weduwe, die de levéhskosten van het mannelijke slachtoffer kan doen ver minderen, het risico dragen eens, en misschien vrij spoedig, onverzorgd achter te blijven? t* PROF. THIJSSE: AMSTERDAM, 12 Dec. „Mijn ver haal is uit. Het werk moet nu gaan be ginnen", zo besloot prof. ir J. Th, Thijsse van het waterloopkundig labo ratorium te Delft de voordracht, die hij vanmiddag op uitnodiging van het Ko ninklijk Nederlandsch Aardrijkskun dig Genootschap te Amsterdam heeft gehouden. Met dat werk bedoelde hij de droog legging en wederopbouw van de in Fe bruari jl. overstroomde Nederlandse gebieden en kennelijk niet het toch ook omvangrijke en avontuurlijke werk van het dijkherstel, dat nog dit jaar als voltooid zal kunnen worden be schouwd en dat hij zich vandaag tot onderwerp had gekozen. Aan de hand van lichtbeelden ver telde prof. Thijsse over de plannen, die in zijn laboratorium waren ontworpen toen zandzakken nog de geïmprovi seerde barricades in de dijkgaten vormden. Hij beschreef de problemen bij het vaststellen van de nieuwe dijk- lijn, bij het plaatsen van de zinkstuk- ken en caissons en de angsten en te genslagen, die zijn mensen hadden be leefd voordat op die gedenkwaardige Novemberavond bij Ouwerkerk het laatste caisson aan de grond werd ge zet. De tijd zal leren, aldus prof. Thijsse, welke bewerkingen aan het op de zee veroverde gebied economisch verant woord zullen blijken te zijn. Na de afsluiting bij de Schelphoek over 423 meter in drie dagen tijds had een van de ingenieurs gezegd: „Dat doen wij een volgende maal in twee dagen". En inderdaad gelukte een nog omvangrijker afsluiting later in ruim één dag. „De ervaring bij het herstel opgedaan", zo besloot prof. Thijsse „zou ons nog van groot nut kunnen zijn, niet laat ons het hopen na overstromingsrampen, maar bij nieuwe waterbouwkundige werken". ROTTERDAM, 12 Dec. Aan de Maashaven te Rotterdam heeft zich vanochtend een aanvullingsdetache ment voor het Nederlands Detache ment Verenigde Naties ingescheept Voldoening in Londen „Door de branduit de brand" ging niet op. PURMEREND, 11 Dec. In verband met de brand in de poetslappenwas- serij van de firma J. W. Snippe te Jisp heeft de Rijkspolitie de eigenaar en de bedrijfsleider gearresteerd. Zij worden van brandstichting verdacht. Zij zou den op de bovenverdieping van de fa briek oude poetslappen hebben aange stoken, waardoor gisteravond hun ge hele bedrijf afbrandde. Enige maan den geleden hadden zij het bedrijf voor een zeer hoog bedrag tegen brand ver zekerd. MOSKOU, 13 December. -Dat Eisenhowers atoomenergieplan door de Russische regering wordt bestu deerd, blijkt uit het feit dat de Sow- jet-pers zich onthoudt van ieder commentaar. Molotof heeft de Ame rikaanse gezant in Moskou, Bohlen, meegedeeld, dat aan de rede van Eisenhower ernstige aandacht wordt besteed. In Londen werd deze mededeling met grote belangstelling en een zekere voldoening begroet. Toch durft men in Londen de woordvoerder van het Wit te Huis het niet nazeggen, dat de ver klaring een zeer bemoedigend teken is. De Amerikaanse regering beschouwt de Russische reactie als normaal. Het Russische partijblad „Prawda" heeft laten doorschemeren, dat het Kremlin mogelijk 4 Januari zal afkeu ren als begindatum voor de conferen tie der Grote Vier. Men is van plan een latere dag voor te stellen, teneinde „billijk" te zijn tegenover Frankrijk die dan slechts een waarnemende re gering zal hebben. Fins schip in de Schelde aan de grond. VLISSINGEN, 13 Dec. Het Finse ss. „Virgo", groot 1107 brt, is vanavond in de monding van de Schelde bij de Deurlo aan de grond gevaren. De sleepboot „Goeree" van L. Smit en Co uit Vlissingen en het bergingsvaar tuig „Dolfijn" van Van der Tak, even eens uit Vlissingen, zij ft voor eventuele assistentie bij het schip aanwezig. De Russen zelf twijfelen eraan of de conferentie een verandering van de aard van de koude oorlog tenge volge zal hebben. Bij voorbaat wordt Amerika al verantwoordelijk gesteld voor het mislukken van de confe rentie. GOES, 12 December. Aan de Corn, de Graafstraat te Goes zijn twee blokken woningen gebouwd. Het zijn mooie woningen. Maar de toekomstige bewoners zijn er niet helemaal mee tevreden. Ze hebben maar één bezwaar, en dat is dat de bouwmeesters er geen rekening mee hebben gehouden, dat in de huizen grote meubelstukken worden ge plaatst. Het is nl. niet mogelijk om de verschillende stukken naar boven te sjouwen, omdat de trap te nauw is. Nu zou dit niet zo'n groot be zwaar zijn, maar met de beste wil van de wereld lukt het ook niet de meubelen door de ramen naar bin nen te hijsen omdat deze eveneens te klein zijn. De bewoners staan er op, heel be grijpelijk overigens, dat de meube len in het huis komen, en daarom zit er nu niets anders op dan dat de steilen van de deuren of de raam kozijnen worden uitgezaagd. Dat zijn me daar ook toestanden in Goes. Een groot aantal leden van het Ka binet heeft Zaterdagmorgen een be zoek gebracht aan Hr. Ms. kruiser „De Ruyter". Het waren de ministers Drees, Staf, Luns, Beel, Kernkamp, Algera en Van Thiel. De Koningin van Groot-Brittannië en haar gemaal, de Hertog van Edinburgh gefotografeerd, staande in de grote ingang van Buckingham Palace te Londeni De foto werd gemaakt door Baron. De Koningin draagt een gele tullen avondr japon, geborduurd met mimosatakjes en bezet met gouden lovertjes. Zij draagt de ster, en het blauwe lint, behorend bij de Orde van de Kousenband, Het diamanten collier is een huwelijksgeschenk van de Nizam van Hyde rabad, evenals de tiara, die zij ten geschenke kreeg van Koningin Mary, De broche, de armband, de oorversieringen en het platina polshorloge zijn ook gezet met diamanten. De Hertog van Edinburgh draagt het uniform van Admiraal van de Vlootj sinds de Hertog zijn vliegbrevet heeft gehaald, heeft hij het vlieginsigne ojj zijn mouw. Weer mis in Korea PANMOENDJON, 12 December. Arthur Dean, de Amerikaanse gedelegeerde voor de besprekingen te Korea over de te houden poli tieke conferentie, heeft vandaag de onderhandelingen met de Noorde lijken afgebroken. De communsten hadden Amerika van verraad be schuldigd door in het geheim met de Zuidkoreaanse regering gevange nen vrij te laten. Dean nam dit niet en brak de onderhandelingen af» Als de Noordelijken hun beschuldigingen intrekken wil Dean weer praten. Dean heeft verklaard, dat men tot. Zes Amerikaanse krijgsgevangenen, een definitief besluit moet komen als die door de Noordelijken worden vast- de communisten voor het emde van del week (19 December) niet de eerste gehouden' hebben geweigerd de uit stap hebben gedaan om te komen tot eenzetmgsbij eenkomst van Maandag een hervatting van de besprekingen. door de Geallieerden bij te wonen. Dean geloofde, dat de communisten nooit een Koreaanse vredesconferentie hebben gewenst en hij kon niet be grijpen waarom zij zoveel tijd hadden verspild met de besprekingen. De Noordelijken waren er alleen maar op uit geweest om verdeeldheid te zaaien tussen de Ver. Staten en Engeland. In een uitzending voor radio Pjong jang is verklaard, dat Dean tyranniek is opgetreden. Het afbreken van de bespreking had alleen maar de be doeling om de internationale spanning toe te doen nemen en een vreedzame Nederlandse sergeant maakte goede beurt in Amerika. DEN HAAG, 12 Dec. De Neder landse sergeant Friedrich R. Mertens uit Overveen heeft onlangs in de Ver enigde Staten een goede beurt ge maakt. In internationaal gezelschap is hij namelijk te Fort Belvoir in de staat Virginia met een gemiddelde van 88 punten als nummer 8 geslaagd voor een examen, dat een speciale techni sche cursus aan de Genieschool van het Amerikaanse leger aldaar afsloot. Mertens bevindt zich op het ogen blik, met zijn diploma op zak, tezamen met een groot aantal Nederlandse emi granten, die de Kerstdagen bij familie in het moederland zullen doorbrengen, aan boord van het s.s. „Ryndam" op de thuisreis. Het schip wordt op 21 De cember in de haven van Rotterdam verwacht. regeling van het Koraanse vraagstuk te verhinderen. ZIERIKZEE, 12 Dec. Het droog- malen van de Vierbannenpolder maakt goede vorderingen. Het waterpeil is reeds aanzienlijk gedaald. Als eerste zichtbaar resultaat is de verkeersweg van Zierikzee tot aan de Rampaartse- dijk, die aansluit op het reeds eerder drooggevallen weggedeelte in de rich ting zijpe, thans drooggelegd. Wan neer het stuk betonweg grondige rei niging heeft ondergaan zal dit spoedig weer voor het verkeer kunnen worden opengesteld. 's-HEER ARENDSKERKE, 12 Deo. Gisterenmiddag heeft de Raad van 's-Heer Arendskerke met de stemmen van de heren M. Schipper, Zonneveld, Van Oosten en De Vlieger tegen, be sloten over te gaan tot de bouw van een nieuw gemeentehuis. Op de begro ting wordt hiervoor een bedrag uitge trokken van f250.000.Gedacht wordt het nieuwe gemeentehuis te bouwen op de Dee. In zijn verdediging van het voorstel wees de voorzitter erop, dat het verbouwen van het be staande gemeentehuis te duur zou worden. Bovendien zou er door de bouw van het nieuwe gemeentehuis geen huis minder gebouwd worden in 's-Heer Arendskerke. BERGEN OP ZOOM, 14 Dec. Een douanebeambte uit Putte heeft, zon der dat hij het zelf wist, voor smok kelaar gespeeld. Bij zijn thuiskomst bemerkte hij nl., dat er in zijn fiets tas een groot pak roomboter zat. Het raadsel was gauw opgelost. Toen zijn fiets voor het kanto r stond moest een Belg, die voor visitatie naar binnen werd gestuurd kans hebben gezien zijn pak roomboter in de tas te stoppen, waardoor hij wel zijn boter kwijt was maar een bekeuring wist te voorko- DE BILT ZEGT: i Weinig verandering. DE BILT, 13 Dec. Weersverwach ting geldig tot hedenavond. Verander lijke bewolking en droog. Matige en nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en Oost. Ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1