AFGUNST DEZE WERELD V&n Ö&G tot ÖAG of eis van rechtvaardigheid? Faroek's verzamelingen onder de hamer Vrouw overleden t man en logé op het nippertje ontsnapt McCarthy bereid om met Truman debat aan te gaan Diefstal? Neen! Afgunst? Ja! Onze roeping De loonsverhoging in de metaalindustrie Verbod van bedrijfsarbeid voor 14-jarige meisjes EEN UITKOMST Y00R MAAGLIJDERS C.R. MAAGTABLETTEN LOUIS RIETBERGEN Zonder geicde Sergeant'majoor ver duisterde soldijgelden Slaapwandelaar stapte uit rijdende trein Een „verwijfde" roerganger ïladia faenql oni Zaterdag 12 December 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Dat de mens, onverschillig wie hij is of wat hij doet, streeft naar ver betering van zijn lot wie zal dat als een kwaad willen aanduiden? De mens heeft zijn materiële strijd op aarde te voeren en het is goed dat hij daarvoor zijn beste krachten inspant mits hij weet dat die materiële strijd niet het belangrijkste is. Ver boven dit streven naar materieel welzijn uit gaat het zoeken naar het heil dat alleen in Christus gevonden kan worden. Aller eerst zijn wij leden van Gods strijden de kerk en door Zijn genade zullen wij straks mogen behoren tot Zijn triomferende kerk! Aan dit laatste dient de strijd om aards welzijn ge heel en al ondergeschikt te zijn en wie op deze aarde voordeel zoekt te be halen met wapenen, die niet in de wapenrusting passen waarmee God ons, Zijn knechten, heeft uitgerust, die is niet langer in Gods dienst maar hij is een vijand! Het is nodig deze zaken scherp te stellen nu wij tot een conclusie willen komen over het onderwerp dat ons de laatste weken heeft bezig gehouden: de gespreide kapitaalsvorming en voor al de winstdeling. Gaat men bij dit al les niet te ver? Wordt niet, onder het mom van sociale rechtvaardigheid, toegegeven aan de altijd in ieder mens levende afgunst? Of erger nog (is dit inderdaad erger?): ondergraven we zo niet het beginsel van het eigen domsrecht en komen we dus zo niet tot gelegaliseerde diefstal van wat rechtens een ander toekomt? Beginnen we bij het laatste. Ont kent kan niet worden dat de gedachte van winstdeling een sprekende ge lijkenis vertoont met de meerwaar de-theorie van Karl Marx. Hij zag het, eenvoudig gezegd, zo, dat de arbeider zijn arbeidskracht verkoopt en dat de ondernemer daarvoor altijd te weinig betaalt: de meerwaarde van de arbeid steekt hij in zijn eigen zak en dusdoen de pleegt hij diefstal ten nadele van de arbeiders. Wij zijn ervan overtuigd dat arbeid geen koopwaar is maar komen we niet tot precies dezelfde con clusie als Marx als we stellen dat de arbeider toch ook in de winst behoort te delen? Ligt hierin niet een prin cipiële veroordeling opgesloten van de achter ons liggende eeuwen, waarin nooit die winstverdeling is toegepast en waarin men dus roofbouw op de ar beider heeft gepleegd? Men kan hier lang en kort over praten, maar die veroordeling ligt er in! Want van tweeën een: of die winst verdeling komt de arbeider rechtens toe en dan is men in 't verleden fout geweest of die deling komt de arbei der niet toe en dan begaat hij diefstal ten opzichte van de ondernemer en de kapitaalverschaffer indien hij die thans afdwingt met behulp van de vak beweging ten dienste staande machts middelen. Over deze kwestie hebben w(j al eerder in deze artikelen onze mening gezegd: overwinstdeling is rechtvaardig.... mits men het begrip overwinst de juiste waarde toekent. Er is pas overwinst als alles en iedereen aan zijn trekken is gekomen. Geeft men toe aan de neiging om alles wat winst is overwinst te noemen, dan be gaat men naar ons gevoelen inderdaad onrecht ten opzichte van ondernemer kapitaalverschaffer. Nu echter die eerste vraag: die be treffende de afgunst. Dan komen we op het punt waar we gisteren gebleven zijn: „Waarom hij wel en waarom ik niet?" De vraag of er een arbeidsfonds moet komen waarin alle overwinst uit een bedrijfstak (de R.K.-gedachten- gang) of alle overwinst uit het gehele bedrijfsleven (de socialistische opvat ting) gestort moet worden, opdat die onder alle betreffende arbeiders kan worden verdeeld. Het is onze overtui ging dat men die opvattingen radicaal dient te verwerpen. Omdat hieraan geen sociale rechtvaardigheid maar afgunst ten grondslag ligt. Men heeft hier met onchristelijke wapenen te doen! Inderdaad zal het voorkomen, dat de arbeider in onderneming A het beter heeft .dan die in onderneming B, als het eerste bedrijf wèl hoge lonen kan betalen en wèl overwinst kan uitkeren en het tweede niet. Is dat echter een reden voor de arbeiders uit bedrijf B om diezelfde eisen te gaan stellen aan hun baas? We accepteren dat de ar beider recht heeft op een deel van de overwinst hij heeft er met de kapi taalverschaffer en mèt de ondernemer zijn aandeel toe bijgedragen. Maar het is absurd te gaan eisen dat men deelt in de overwinst van een ander ander bedrijf, een bedrijf waaraan men part noch deel heeft en een overwinst waartoe men niets en niets heeft bij gedragen. Als men dit verdedigt kan men met evenveel reden verdedigen, dat alle mensen evenveel behoren te verdienen, onverschillig wat zij doen. Zo voortredenerend komt men tot de bedrijf, een bedrijf waaraan men almachtige staat van het communisme, die „ieder het zijne" toebedeelt zonder het recht op eigendom te eerbiedigen en zonder ook de menselijke fouten van de ambtenarij te kunnen overwin nen. Maar wat dan? Moet men dus accep teren dat de ene arbeider voor zijn préstaties minder uitbetaald krijgt dan de ander, die dezelfde prestaties ver richt en misschien zelfs hogere? Ja, dat moet men! Zoals men ook moet accep teren dat de een haast zonder mate riele zorgen door het leven kan gaan terwijl de ander altijd in moeite en zorg verkeert. Wie jaloers is op de rijke en in wiens hart afgunst woont omdat zijn medemens het beter heeft dan hijzelf, die begaat zonde. En wie de eis gaat stellen, dat hij het recht heeft in de voorspoed van die ander te delen, ook al heeft men daaraan part noch deel, die begaat zonde. Die komt, door afgunst geleid, tot een on christelijke eis. Het is taak en roeping van ons allen tegenover die eisen, die uit afgunst zijn geboren, „neen" te durven zeggen. Dat is niet gemakkelijk en vooral voor onze christelijke politieke partijen en voor onze christelijke vakbeweging is dat een taak, waarvoor moed nodig is. Want de afgunst woont in ieders hart en het is zo verleidelijk mee te lopen met hen, die materiële voordelen be loven en ook brengen, vooral als dat gaat onder het mom van sociale recht vaardigheid en het niet zo heel duide lijk is, dat op deze wijze onrecht wordt bedreven! En dan „neen" te durven zeggen, vooral in een wereld waarin het getal zo'n beslissende rol speelt. neen, het is geen gemakkelijke op dracht. Maarwe spreken van christe lijke partijen en een christelijke vak beweging. Organisaties die spreken namens christenen en -tot christenen. Dat maakt het weer niet zo moeilijk. En het is ook niet zo moeilijk, omdat juist de christen, meer dan ieder, kan oproepen tot samenwerking, ook in de sfeer van het bedrijf. En een bedrijf waarin samengewerkt wordt door allen die erbij betrokken zijn, een bedrijf waarin niet de kloof baas knecht de verhoudingen bepaalt, maar waarin het verantwoordelijkheidsbesef voor elkaar hoog ontwikkeld is juist in zo'n bedrijf zal ieder graag willen werken en zal men ook tot prestaties komen, die die afgunst ten opzichte van anderen overbodig maken. Laten we dit met schaamte erken nen en laten we naar verbetering stre ven. Het is onze roeping als christe nen. En misschien gaan we dan iets begrijpen van dat voor velen zo mys terieuze Bijbelwoord: „Zoek eerst het Koninkrijk Gods en zijn gerechtigheid en al deze dingen zullen U toegewor pen worden...." Ingezonden Mededeling (adv.) UTRECHT, 11 Dec. In de vakraad voor de metaalindustrie is volledige overeen stemming bereikt over de nieuwe ver hoogde lonen, zoals die met ingang van de eerste loonweek van Januari zullen gel den en ook door het college van rijks bemiddelaars zijn goedgekeurd. De lonen zullen als volgt worden ver hoogd: le. De bekende 5 procent voor alle ou deren zowel als jongeren. 2e. De geschoolde metaalbewerkers van 26 jaar en ouder krijgen 2 cent extra. De jongere geschoolden van 22 tot en met 25 jaar krijgen eveneens 2 cent extra en die van 18 tot en met 21 jaar 1 cent extra. 3e. De gemeenteklasse-inkrimping, op basis van vier klassen zal voor de in ta rief werkende ondernemingen terugge bracht worden van 9 op 8 cent en voor de niet in tarief werkende ondernemin gen van 12 op 9 cent. 4e. Indien de premie voor de wacht geld- en werkeloosheidsverzekering nog niet in de lonen zijn opgenomen zal zulks nu wel geschieden. 5e. In de nieuwe loontabellen is het on der 1 tot en met 4 gestelde verwerkt. 6e. Aan alle metaalbewerkers zal een persoonlijke loonsverhoging worden ge geven die voor velen in gunstige zin naar boven is afgerond en die afhankelijk van loongroep en gemeenteklasse, varieert van 4 tot 10 cent per uur. Wanneer de wachtgeld en werkeloosheidspremie in de lonen wordt opgenomen varieert de ver hoging van 6 tot 12 cent per uur. 's-GRAVENHAGE, 11 Dec. De staats secretaris van Sociale Zaken heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend, waarin wordt voorgesteld bedrijfs arbeid voor veertien-jarige meisjes te ver bieden. Het verbod zal niet gelden voor werk in de landbouw en ook niet voor huishoudelijk werk. Als datum van in werkingtreding der wet wordt 1 Juli 1954 voorgesteld. I Kolendampvergiftiging DEN HAAG, 11 Dec. Naarmate meer gestookt wordt, nemen de ge vallen van kolendampvergiftiging toe. Meestal door slecht trekkende schoor stenen of doordat de kachel geheel is afgesloten terwijl er verse - kolen op liggen komen mensen in gevaar te ver keren. Op de grens van De Lier en Maas land is een vrouw overleden. Buren, die op herhaald bellen geen gehoor kregen, drongen het huis binnen en vonden het echtpaar Keyzer op bed liggen. De man bleek nog in leven te zijn en kon, nadat hij naar een zieken huis in Delft was vervoerd, gered wor den. Voorts was er een logé in huis, Ingezonden Mededeling (adv.) Maag';jders U kunt weer alles gaan eten. De echte C. R. MAAGTABLETTEN zijn weer in Nederland verkrijgbaar. geven direct verlichting en zijn pijn stillend. Vooraanstaande doktoren en chirurgen, hier te lande, tellen wij onder onze cliënten. De chte Ameri kaanse C. R. MA AC TA3LETTEN zijn die lichtgele tabletten. Alléén verkrijgbaar bij de importeur Nieuwe Binnenweg 400 - Rotterdam. Vraagt de ratis brochure zonder enige verplichting. De Communistenjacht in de V.S. Maar Truman heeft nog geen uitnodiging gezien».* WASHINGTON, 11 December. „Ik ben bereid met Truman te debatteren over bet vraagstuk van het communisme in Amerika". Dit zei McCarthy Amerika's communistenjager nummer één tegen een aantal verslag gevers. Hij en Truman zijn door een studentenorganisatie van de universiteit te Harvard uitgenodigd eens over dit zeer hete probleem te debatteren. Of Truman hierop zal ingaan? Hij zei niet of hij het zal doen. Alles wat men van hem hoorde was, dat hij een grote achterstand had in het beant woorden van zijn post en dat hij de uitnodiging nog niet had gezien. aanklager bij de processen in Neuren berg, Telford Taylor, niet benoembaar is in enige regeringsfunctie „wegens loyaliteitskwesties". McCarthy zeide, dat Taylors dossier gemerkt is vanwege de ongewone acti viteiten, waarmee hij zich bezig houdt. Zolang dat dossier zo gemerkt bleef zou Taylor onbenoembaar blijven. De senator deelde de subcommissie voorts mede, dat hij Taylor zou dag vaarden voor een verhoor in een on derzoek naar vermeende Sowjet-spion- nage naar radargeheimen te Fort Mon mouth, New Jersey. „Wij merken, dat hij zich zeer ge ïnteresseerd heeft in het onderzoek naar vermeende lekken in de labora toria te Fort Monmouth", zeide Mc Carthy. Uit sommige van de betrekkingen die hij onderhoudt, valt af te leiden dat hij ons waardevolle inlichtingen zal kunnen geven, zo zei McCarthy. In een rede, gehouden in de militaire academie te West Point, heeft generaal Taylor, die vorig jaar het leger ver laten heeft om een leidende functie bü kleine defensie-industrieeën te Washington op zich te nemen, onlangs verklaard, dat McCarthy nutteloos de nationale verdediging van Amerika in het geding zou brengen, als zijn onder zoek te Fort Monmouth op niets uit liep. Dat senator McCarthy genadeloos is werd Donderdag bewezen, toen hij weigerde een getuige, die voor zijn se naatscommissie was gedaagd, gelegen heid te geven te ontkennen, dat hij voor de Sowjet-Unie heeft gespion- neerd. De getuige, de vliegtuigingenieur Henry Nathan Shoiket, verliet het vertrek schreeuwend en snikkend. Shoiket had geweigerd te zeggen of hij al of niet communist was. Hjj werd, toen hij aanhoudend poogde te verklaren, dat hij niet had ge- spionneerd, door de suppoosten naar buiten gewerkt. McCarthy heeft de subcommissie voor binnenlandse veiligheid van de senaat medegedeeld, dat de voormalige die eveneens bij kennis gebracht kon worden. Vrouw en twee kinderen dank zij buren gered APELDOORN, 11 Dec. Dank zij de oplettendheid van buren werden in Apeldoorn een vrouw en twee kinde ren gered. Deze huurlieden, bevreemd doordat het bij deze familie zo stil was, vonden de vrouw van 35 en haar twee kinderen bewusteloos in de huis kamer op de grond liggen. De vrouw en de kinderen werden snel naar bui ten gebracht en de G.G.D. werd ge waarschuwd. Met behulp van een zuurstofapparaat waren zjj gelukkig weer spoedig bij kennis gebracht. PARIJS, 11 Dec. De Franse vendumees ter Maurice Rheims zal van 12 Februari tot 28 Maart 1954 in Cairo verzamelingen kostbaar heden van ex-koning Faroek veilen. Naar hij op een persconferentie te Parijs meedeelde, be looft deze veiling de belangrijkste sedert het verkopen van de schat ten van Abdoel Hamid in het begin van deze eeuw te worden. Ondermeer zullen col lecties postzegels, mun ten, onderscheidingen, kunstvoorwerpen, klok ken en horloges en ju welen worden geveild. Zo wachten 250 flacons parfum, met goud en brillonten versierd, 400 tabaksdozen en bonbon- nières, 700 klokken en horloges en '250 pen houders op kopers. Ook zijn er een topaas van 300 karaat en een zee groene smaragd van 500 karaat, honderden kilo's zilveren en gouden ser viesgoed, een van kei zerin Eugenie afkomstig toiletgarnituur en een paarlencollier, dat aan Karei de Tiende heeft toebehoord. De catalogus van de veiling, die te Londen is uitgegeven, beslaat 30S bladzijden. Er doet zich echter bij de verkoop een protocollaire vraag voor. Kan men n.l. be paalde onderscheidin gen van grote waarde en speciale cadeaux, welke door vorsten en staatshoofden aan ko ning Faroek zijn ge schonken, verkopen De regering pan Ethi opië heeft reeds offi cieel om teruggave ge vraagd van het collier behorend bij d!e orde van Salomo, dat keizer Haile Selassie indertijd koning Faroek aan bood. 's-GRAVENHAGE, 10 Dec. De Krijgsraad te Velde-West heeft de 39- jarige, thans met groot verlof zijnde, sergeant-majoor N. J. S. uit Amster dam, veroordeeld tot één jaar gevan genisstraf met aftrek van ondergaan voorarrest, waarvan zes maanden en één week voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar ter zake van verduistering van ettelijke duizenden guldens. S. werd onmiddellijk in vrij heid gesteld omdat de onvoorwaarde lijke gevangenisstraf gelijk was aan het ondergane voorarrest. S, was ten laste gelegd dat hij, als sergeant-administrateur van de 3de compagnie A.D.K.L. te Schoonhoven soldij-gelden, die hadden moeten wor den uitbetaald aan deserteurs, die niet van het him, voordat zij naar Indone sië moesten vertrekken, verleende in schepingsverlof waren teruggekeerd, had verduisterd. De auditeur-militair had tegen één jaar met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar geréquireerd. Volgens het WestberRjnse anti-com munistische inlichtingenbureau „West" zijn vijftig onderofficieren en soldaten van het garnizoen van Bernau, ten Oos ten van Berlijn gearresteerd 'wegens muiterij. De mannen hadden geweigerd bevelen op te volgen, nadat één hunner door een politieke commissaris was neergeslagen, omdat hij in slaap was ge vallen tijdens een test over „Politieke opvoeding". HAZEBROUCK, 10 Dec. Eén slaapwandelaar, Herve Roger, heeft in de afgelopen nacht een ongeluk kige val gemaakt, toen hij de deur uitstapte. Hij bevond zich namelijk in een met grote snelheid rijdende trein. Hij is in een ziekenhuis in Haze- brouck (Noord-Frankrijk) overge bracht. IN PARIJS begint Maandag aan-1 zijn Europese collegae. Dat is de Ame- staande de ministers-conferentie Franse mmister_ van Defensie^ Wil- MONTREAL, 11 Dec. Op de jongste reis van het Noorse schip „Luksef Jell" naar Canada, voer een zekere Alfred Soudemonte mee, die in Antwerpen ge monsterd had en die volgens de kapitein „een van de beste roergangers" bleek te zijn, die hij kénde. In Ottawa kreeg Alfred slaande ruzie met andere bemanningsleden, die hem „verwijfd' vonden en in het gevecht weerde hij zich danig. Zijn „verwijfdheid" bleek echter niet helemaal denkbeeldig, want bij de pas- sencontrole door de Canadese douane bleek, dat Alfred een meisje was en wel de 18-jarige Jeanne Soudemonte uit Oostende, zij is nu aan boord van „Luk sef Jell", op weg naar huis, doch ditmaal als passagier. In Amsterdam wordt over enige da gen het 5000ste schip van dit Jaar ver wacht. Een dergelijk aantal schepen m één jaar tjjds betekent een record. van de Noord-Atlantische Raad, In het Palais de Chaillot zullen de ministers van de aangesloten landen bijeenkomen om eens van ge dachten te wisselen over het door het algemeen secretariaat van de N.A.V.O. opgestelde jaaroverzicht, Zoals ook bij de vorige conferen ties het geval was, zullen de minis ters zich volop kunnen verdiepen in de politieke-, militaire- en economi sche vraagstukken, die in dit afge lopen jaar aan de orde zijn geko men. Niet alleen de Europese verdedi gingsgemeenschap, de positie van Duitsland en de Russische politiek zul len ter sprake komen, maar vermoe delijk eveneens de strategische en po litieke situatie in Oost-Azië, de kwes tie van het Suez-kanaal, de kwestie Triëst en misschien zelfs het Brits- Perzisch oliegeschil. De Nederlandse delegatie zal wor den aangevoerd door de ministers Beyen, Van der Kieft en Staf en door onze permanente vertegenwoordiger bij de NAVO, jhr mr Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer. Er is één man, wien het vuur na aan de schenen zal worden gelegd door son. En waarom is duidelijk. Er heerst namelijk in Europa, vooral in Frank rijk, een zekere ongerustheid over Wilson's ideeën omtrent mogelijke ver mindering van de Amerikaanse strijd krachten in Europa. Een ongerustheid, die gebleven is, na de als geruststel ling bedoelde verklaringen van ande re Amerikaanse regeringsvertegen woordigers. Vooral de Fransen zijn ongerust. Bidault, de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, die deze keer de con ferentie zal leiden, heeft hiervan dik wijls genoeg blijk gegeven. En hij zal waarschijnlijk dan ook de man zijn, die uitvoerig zal ingaan op de kwestie van het verbond tussen de NAVO en de EDG. Men weet het, Bidault zoekt, om de steun van de Assemblée voor de EDG, te krijgen, naar een „Atlantisch even wicht" voor de Europese integratie politiek. Voor de duur van de EDG (50 jaar) wil hij de garantie krijgen dat de Britse en Amerikaanse troepen op het vasteland van Europa zullen blijven, terwijl de NAVO slechts geldt voor de duur van 20 jaar. Maar Bidault wil een garantie om „het Duitse gevaar", n.l. de bewape ning van West-Duitsland tegen te kunnen gaan. Naast dit tegenwicht, streeft deze Franse staatsman naar een nieuwe verhouding tussen NAVO en EDG, waarbij de laatstgenoemde or ganisatie meer afhankelijk van de eer ste zal worden en in dit verband ook naar uitbreiding van de volmachten van de NAVO. Of Bidault succes zal hebben? Het is haast onmogelijk hierover iets te zeggen. Bijzonder hoopvol is het ech ter niet. ZuwDAG 13 DECEMBER 1953. HILVERSUM 1. (402 m.) NCRV; 8.00 Nws en weerber. 8.15 Orgelconc. 8.30 Morgenwijd. 9.15 Alt en orgel. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Hoogmis. 11.30 „Wie is mijn patroon?" 11.45 Maastrichts Sted. ork. 12.20 Apologie. 12.40 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.10 Gram. 13.40 Boekbespr. 13.55 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Viool en piano. 14.50 Gram. 15.00 „Het atoom in dienst van de vrede", klankb. 15.20 Adventconc. 15.50 Gram. 16.10 Katholiek Thuisfront Overal. 16.15 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Oud-Kath. Adventsdienst. 18.00 Kor te kerkdienst. 18.45 Pastorale rubr. NC RV: 19.00 Nws uit de kerken. 19.05 Ka merkoor en orgel. 19.30 „Weg en werk der Kerkhervormers", caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.25 De gewone man, 20.30 Amus. ork. en sol. 21.10 Act. 21.20 Gevar. muz. 21.40 „Heilige Moeders", hoorsp. 22.40 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kalender. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM H. (298 m.) VARA: 8.00 Nws en weerber. 8.18 Lichte muz. 8.45 Sportmed. 8.50 Voor het platteland. 9.00 Muzikale caus. met illustratie. 9.45 „Gees telijk leven", caus. VPRO: 10.00 „Geef het door", caus. 10.05 Voor de jeugd. IKOR: 10.30 Ned. Herv. kerkd. AVRO: 12.00 Sportber. 12.05 Lichte muz. 12.35 „Even afrekenen Heren". 12.45 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.05 Med. en gram. 13.15 Instr. kwart. 13.30 Gevar. muz. 14.00 Boek bespr. 14.20 Gram. 14.30 Concertgebouw- ork. en solist. In de pauze: (15.10—15.35) Toneelbeschouwing. 16.30 Sportrevue, VPRO: 17.00 „Tussen kerk en wereld", caus. 17.20 „Van het kerkelijk erf", caus. VARA: 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Sport- journ. 18.15 Nws en sportuitsl. 18.30 Ham mond-orgelspel. 18.50 Radiolympus. 19.20 Gram, en comm. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.45 „Roodkapje", hoorsp. 21.25 Gevar. muz. 21.55 Act. 22.10 Dans- muz. 22.40 P' Nws. 23.15 24.00 Gram. MAAN u Al» 14 DECEMBER 1953. HILVERSUM I. (402 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Sportuitsl. 8.20 Gram. 8.30 „Tot Uw dienst". 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Gevar. muz. 12.05 Gram. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Accordeonork. 13.35 Jeugd koor. 14.00 Schoolradio. 14.30 Hammond orgel. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Pianotrio. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ens. en solist. 17.00 Voor de kleu ters. 17.15 Gram. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: J. D. G. Schaad: „Voetreis door Zuid Suriname". 18.00 Kerkkoor. 18.30 Sport- praatje. 18.40 Gram. 18.45 Engelse les. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Volk en Staat". 19.45 Orgelconc. 20.00 Radiokrant. 20.20 Meisjeskoor en ork. 20.47 ,,'s Levens Spiegel", hoorsp. 21.25 Gram. 21.50 Samenzang. 22.20 Amus. muz. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en SOS-ber. 23.1524.00 Radio Philharm. ork. en solist Overigens worden bfj de komende conferentie geen diepgaande menings verschillen verwacht, daar ook de mi litairen al enige tijd geleden zijn te ruggekomen van het programma van Lissabon en dus wel geen nieuwe ei sen zullen stellen voor een grotere mi litaire krachtsinspanning. Er is der halve reden aan te nemen, dat de con ferentie zal leiden tot stabilisatie van de bewapeningspolitiek, zoals die thans door de regeringen van de NAVO- landen is geaccepteerd. HILVERSUM II. (298 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koorzang. 9.30 Voor de huisvr. 9.35 Gram. 11.00 Voordr. 11.15 Radio Philh. ork. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Zang en piano. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.20 Promenade ork. 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?", caus. 14.20 Gram. 14.30 Voordr. 14.45 Alt en piano. 15.15 Voor de vrouw. 16.15 Gram. 17.30 Voor de padvinders. 17.45 Gram. 17.50 Mil. caus. 18.00 Nws. 18.15 Muzikale caus. 18.30 Accordeonmuz. 19.00 Studentenuitz.: 19.15 Rep. 19.25 Cabaret. 19.45 Regeringsuitz.: „De betekenis van de kalkprojecten voor de landbouw", vraaggesprek met ir J. M. A. Penders en ir S. V Kuipers. 20.00 Nws. 20.05 „De Globe". 23.00 Nws. 23.15 Film- progr.- 23.4524.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Voor de landbouwers. 12.42 Opera-aria's. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.15 Gram. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Ork. conc. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Franse les. 18.15 Gram. 18.25 Financiële kron. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ork. conc. 21.00 Gram. 21.30 en 21.50 Idem. 22.00 Nws. 22.15 Orgelspel. 22.55- 23.00 Nws.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3