T ZEEUWSE PLAKKEBORD STICHTING WATERSNOOD ZEELAND VERZETTE ENORM VEEL WERK Bakkers strijden een zware strijd Oude bekenden NOTEERT U DE BUS RAMMELDE Om luister bij te zetten Een boom over een boom EN TEN Het eind komt in zichtl In de rampgebieden moesten rond 8000 gezinnen geholpen worden Kaloderma Hamea gelei Malattine Creme Douce Amie Parfumerie VAN BIEMEH Autobotsing te Lewedorp Fraaie nieuwe Gereformeerde Kerk te Serooskerke (W) BAAYENS UW OPTICIEN Zierikzeese ouders bezochten hun kinderen Fusie van Nederlandse makelaars Rilland heeft weer een prachtig wijkgebouw Zaterdag 12 December 1953 ZEEUW? -~TT DAGELAD Pagina 2 •Seer. Ned. Bakkerijstichting hield lezing te Middelburg In het bakkersbedrijf zijn nog te veel ongeorgani seerden. Dit deelde de heer C. D. van Noppen, secreta ris van de Ned. Bakkerij Stichting mee op een verga dering van de Bond van Chr. Bakkerspatroons, gehouden in het Geref. Jeugdgebouw te Middelburg. Een organi satie en zeker die van de bakkerspatroons moet klin ken als een klo'.. Vooral, al dus de heer van Noppen, in de tijd, dat er een zware strijd gestreden zal moeten worden. En die strijd staat voor de deur. In het bakkersbedrijf zijn veel zakken die de aandacht vragen. Om een paar voor beelden te noemen: het pro ces der automatisering, de verpakkingstechniek van het brood, de uitbreiding van de nieuwe wijken en niet te vergeten het opvoeren van de winst de or vermindering van de productiekosten. „Of de P.B.O. voor de bakkers "an belang zal zijn?" Een vraag, die op het ogenblik telkens weer wordt gesteld en die ook bij de spreker zwaar op de maag lag, want in dit verband merkte hij op, dat, als het economisch leven onder toe zicht van de Staat komt er een krachtig verzet geboden is. De heer van Noppen was meer voorstander van een organische opbouw van het economische leven. In dit geval zou de P.B.O. iets gaan betekenen om de or ganische opbouw gestalte te geven. Ook heeft de heer van Noppen de sanering van de bakkersbedrijven onder de loupe genomen. Met klem wees hij er op, dat sane ring zeker niet betekent, dat een aantal bedrijven moet worden gesloten. Dit zou na tuurlijk wel mogelijk zijn, maar dan alleen met toe stemming van de eigenaar. Vervolgens besprak hij de invloed van de komende loonsverhoging en de „ver hoging van de huurprijs op de broodprijzen. Op I Ja nuari weten we waar we aan toe zijn, aldus spr., maar De jaarcollecte voor de scholen met de bijbel heeft te Nieuw en St. Joosland opgebracht f 24.50, dit is f 5.50 minder dan de op brengst van het vorige jaar. In de Ned. Herv. kerk te Westkapelle werd gecollec teerd voor de nieuwe kerk. De opbrengst bedroeg f324. Een collecte voor de kerst feestviering der Zondags schoolkinderen had een op brengst van f 54.80. Voor het gezinswerk werd opgehaald f 47.50 en voor het wijkwerk f 40.17. het staat wel vast, dat de 5 pCt loonsverhoging zal worden verdisconteerd in de kostprijs 1_an het brood. De heer van Noppen be sloot zijn rede met erop te wijzen, dat als de bakkers verder gaan met strijd te te voeren voor hun bedrijf, zij eensgezind moeten blij ven. Bij de neus genomen Een in Vlissingen werken de bouwvakarbeider uit Holland deed in de Paarden straat een mooie vondst, n.l. een tamelijk kostbaar snoer gitten kralen. Hij zou dit voorwerp nog wel even bij de politie aangeven, maar 't weekend stond voor de deur. Hij verzocht daarom zijn kostbaas dit karweitje even op te knappen. Teruggeko men van verlof informeerde hjj direct of de kralen al wa ren opgehaald. De kostjuf- frouw antwoordde bevesti gend en gaf hem een rijks daalder met de mededeling, dat de eerlijke vinder deze als dank had gegeven Di rect stond hij hiervan een gulden af voor het dochter tje voor haar spaarpot. Maar toch bleek hij de zaak niet te vertrouwen. Hij infor meerde op het politiebureau, waar hij lelijk op zijn neus keek, toen hij begreep be hoorlijk bij de neus geno men te zijn, want op het politiebureau was niets van het geval bekend. De kost- juffrouw werd er bij ge haald en spoedig kwam de aap in dit geval de kralen uit de mouw. Ze had ze zich maar toegeëigend en wat betekent dan een rijksdaal der voor de moeite? EEN OUDE BEKENDE voor vele mensen op Schou wen en Duiveland en speci aal voor de bewoners van Zonnemaire is zeker nog wel ir J. C. Pannekoek. Deze is thans raadgevend ingenieur te Den Haag. Hij werd op 13 December 1888 te Zonne maire geboren en herdenkt dus Zondag zijn 65-jarige geboortedag. Na zijn studie te Delft werd ir Pannekoek tijdelijk opzichter bij de uitvoering van waterbouwkundige- en bouwkundige werken. Ver volgens was hij werkzaam als landmeter en adj. inge nieur bij het Rijkstoezicht op spoorwegdiensten. In 1919 volgde zijn benoeming bij de Zuiderzeewerken. Van 1937'38 was ir Pannekoek werkzaam in Mexico. Na zijn terugkeer richtte hij een adviesbureau op tot uitvoe ring van utiliteitsbouw. Hij legt zich thans toe op spe ciale dakconstructies, die de bouwprijs verlagen. De heer Pannekoek werd in 1933 be noemd tot officier in de Or de van Oranje-Nassau. Slibstoj oorzaak? Op Oost-Zuid-Beveland komt in vergelijking tot het gehele land vrij veel asthma voor. Uit het landelijk rap port van de gezondheidsorga 'nisatie is gebleken, dat Oost- Zuid-Beveland een van de hoogste percentages heeft. In dit rapport wordt gezegd dat de slibstof der schorren een oorzaak van deze veel voor komende ziekte zou zijn. In het verslag der werkzaam heden van de schoolartsen- dienst in Oost-Zuid-Beve- land over het jaar 1952 wordt echter opgemerkt, dat o.m. woningverbetering vooral van de slaapgelegen heid van groot belang is. Op het ogenblik is van Toronto (Canada) naar Neder land onderweg het schip „Prins Willem III" met een scheepslading landbouwmachines en gereedschappen ter waarde van 412.000 dollar, bestemd voor de land bouwers in de getroffen gebieden. Het schip vaart met de Rode Kruis vlag in top en zal op 21 December a.s. te Rotterdam arriveren. Bij de aankomst zullen verschillende vertegenwoordigers uit de Zeeuwse landbouwkringen aanwezig zijn. Om deze aankomst luister bij te zetten is uitgenodigd het West- kappels Dameskoor. De Middelburgse raadsleden gaan in de eerstvolgende vergadering een boom opzetten over een boom. In de laatste raadsvergadering werd reeds de aandacht ge vestigd op deze boom, de linde, die midden in de rijweg van de Koepoortlaan bij de Schouwburg staat. B. en W. hebben er nu een apart voorstel aan gewijd, zodat de raad er nu opnieuw over zal gaan moeten bomen. Onder overlegging van een staat van te rooien bomen (een 30-tal) delen zij mede, dat er over het vellen van de bewuste linde geen eenstemmigheid bestaat in hun col lege en evenmin in de commissie voor gemeentewerken. De voorstanders menen, dat de zware boom niet alleen node gemist kan worden, maar dat hij ook de veiligheid van het verkeer dient. De boom noodzaakt tot afremmen en dat is goed op dit vrij moeilijke kruispunt. Het ziek zijn van de boom kan nauwelijks als motief voor rooiing worden aangevoerd, aangezien hij zonder gevaar on getwijfeld nog jaren zal kunnen blijven staan. En nu moet de raad maar beslissen. Sint Annaland; Donderdag 17 Dec., 7 uur, zaal Rijnberg, jaarlijkse uitvoering sport vereniging W.H.S. Axel: 11 Maart 1954, jaar lijkse uitvoering Chr. Fan fare „Hosanna". Axel: Dinsdag 22 Dec., „Het Centrum", jaarlijkse uitvoering harmonie „Con cordia". Sas van Gent: Woensdag 16 Dec., 4 uur, raadsvergade ring. Agenda: begroting 1954 en huldiging van de heer B. J. Lammens, secr. der ge meente Sas van Gent i.v.m. diens 40-jarig ambtsjubi leum. Goes: Woensdag 16 Dec. 7 uur, café Krijger, Beesten markt, uitreiking extfa prij zen, diploma's en jury-rap porten, Slagers vakyjedstrijd en -tentoonstelling „Slato- go". Goes: Vrijdag 8' Ja nuari, zaal Krijger, jaarlijk se Zeeuwse Fruitteeltdag, georganiseerd door de -kring Zeeland van de N.F.O. Kapelle: Donderdag 17 December, „Obadja", ver gadering afd. Kapelle-Bie- zelinge en omgeving van de N.F.O. en vereniging van Oudleerlingen tuinbouw- wintercursussen. Spr.: de heer J. Hertgers, onder werp: „De ziektebestrijding in 1953 en wrt hieruit ge leerd is". Schoondijke: Hedenavond, hotel „De Zwaan", jaarlijk se uitvoering muziekvereni ging „Oefening kweekt kunst". Middelburg: Woensdag 30 December, 10 uur, Schut tershof, algemene ledenver gadering Zeeuwse C.B.T.B. Morgen vergr dering: behan deling begroting 1954. In de middagvergaering zal ir S. Herweyer, directeur van de Rijksdienst voor Landbouw- herstel, spreken over: „De agrarische aspecten van het herstel van Zuid-West Ne derland". Brouwershaven: Heden avond, clublokaal „Cen trum" eerste duivententoon- stelling na de ramp. St Annaland: Maandag 21 December, 7 uur, jaar lijkse Kerstavond Hervorm de Meisjesvereniging. Goes: Zaterdag 19 Dec., 8 uur, uitvoering Chr. sportvereniging O.K.K, in „Prins van Oranje", Axel: Jeugdherbérg „Bleije Haghe", heden en morgen Oost Zeeuwsch-Vlaamse Jonge kerk-weekend. nadert de tijd, dat Kapelle een mooi parkeerterrein zal krijgen. Men is thans bp- gonnen met het uitgraven van een terrein hiervoor bij het station. Straks gaat men beginnen met verharding van het terrein, zodat de grote verbetering weldra in zicht zal komen. MIDDELBURG, 11 December. Langzaam maar zeker komt het eind in zicht van de werkzaamheden der Stichting Watersnood Zeeland. Op Schou wen en Duiveland is nog veel te doen uiteraard, maar wanneer het nieuwe jaar enkele maanden oud is, kan er toch een punt achter worden gezet. Daarmede zal een wel zeer bijzondere periode in de grootscheepse hulpver lening na de watersnood, die onze provincie trof, zijn afgesloten. En reeds nu mag de conclusie worden getrokken, dat de Stichting Watersnood voor treffelijk werk heeft verricht. Op zeer korte termijn moest onder de moeilijkst denkbare omstandigheden een apparaat uit de grond worden gestampt en het is vooral aan het doorzettingsvermogen, het inzicht en de vindingrijkheid van een kleine groep mensen te danken, dat alles, achteraf gezien, zo vlot is verlopen. Cijfers van de aantallen uitgereikte goederen kunnen momen teel nog niet worden gegeven. Nu het grootste en meest urgente werk achter de rug is, wordt getracht daarvan een overzicht samen te stellen. Eenvoudig is dat allerminst. Men weet, hoe dat vooral kort na de ramp ging: er kwam een schip met goederen aan, die niet waren gesorteerd. Tijd om dat precies na te gaan was er niet. De goederen moesten onmiddellijk door naar het rampgebied. En soms kon men niet verder komen dan de mededeling, dat er zoveel balen kledingstukken bij waren. Of dat nu jasjes of broeken waren wist geen mens. Maar dat was niet erg: primair was, dat de slachtoffers van het water werden geholpen. Dat het aantal verstrekte goederen en artikelen, variërend van paplepels tot lieslaarzen en van veters tot gascom- foors, in de millioenen liep, staat in ieder geval vast. Twee mannen moeten in het bijzon der worden genoemd. Het waren (en zijn nog) de burgemeester J. M. A. C. van Dongen uit Aardenburg en A. de Kam uit Vrouwenpolder, die optraden als reizende ambassadeurs der Stich ting. Burgemeester Van Dongen had vooral de contacten met de instanties buiten Zeeland en hij woonde steeds de wekelijkse vergaderingen van het Rampenfonds bij. Zijn collega De Kam zat zo'n beetje dag en nacht in de rampgebieden om de behoeften te pei len en er voor te zorgen, dat iedere gemeente aan haar trekken kwam. Was een best samenspel tussen de he ren! In wekelijkse vergaderingen der Stichting met de heren S. J. G. van Leeuwen, de inspecteur van de Dienst Maatschappelijke Zorg, en mr J. F. Hornstra, de directeur der Stichting Zeeland (waarvan de Stichting Wa tersnood een dochter is), werd het al gemene beleid besproken. EERSTE FASE, De eerste fase in de hulpverlening (de getroffenen zo snel mogelijk hel pen aan de eerste behoeften als kle ding en schoeisel) was de moeilijkste, De transportmoeilijkheden waren on gekend en de verbinding met overig Nederland nam enorm veel tijd in beslag. Het apparaat der Stichting was nog onvoldoende en toen de hulp goederen loskwamen was het vaak een puzzle de nodige opslagruimte te vin den. Het lukte, dank zij de medewer king van tal van instellingen, bedrij ven en particulieren. En hierbij mogen vooral niet vergeten worden de vele vrouwen uit alle vrouwenorganisaties, die al haar krachten gaven bij het sor teren en er niet weinig toe hebben bij gedragen, dat de zaak niet ontspoorde. „DEN HAAG" WAS DOOR LOPEND OP DE HOOGTE. Jen groot voordeel van de contacten van burgemeester Van Dongen in Den Haag was, dat men daar steeds op de hoogte was van de noden en de be hoeften in Zeeland. Hij wist precies aan welke goederen gebrek was en vaak ging er een telefoontje uit Den Haag naar Middelburg: „Vanavond komt er weer een schip of auto-colonne met dit en dat". Natuurlijk was het dan niet altijd gemakkelijk de spulle tjes zó te verdelen, dat ieder tevreden was. Burgemeester De Kam weet daar van heel wat te vertellen! Op een ge geven ogenblik was er b.v. een partij Ingezonden Mededeling (Adv.) Voor ruwe en schrale handen of vele andere handlotions KLOKSTRAAT 4, Tel. 2935, GOES NIEUWDORP, 11 Dec. Heden middag omstreeks half één is op het kruispunt te Nieuwdorp een vracht auto bestuurd door de heer De Bulck uit Borssele in botsing gekomen met een personenwagen bestuurd door de heer v. d. Berg uit Soest. De personen wagen waarin zich drie personen be vonden kwam zwaar beschadigd in een sloot terecht, doch niemand werd ge wond. De politie onderzoekt de juiste toedracht van dit ongeval. Gemeente bracht meer dan een ton bijeen Zij wordt Donderdag a.s. officieel in gebruik genomen SEROOSKERKE (W.), 10 Dec. Wie een mooie kerk wil zien, moet eens naar Serooskerke op Walcheren gaan. Aan de Burgemeester Dregmansstraat is daar een kerkgebouw neergezet, dat opvalt door zjjn bijzondere, originele en zeer fraaie vormgeving. Het is een schepping van de architect H. Eldering uit Leeuwarden, die op het terrein van de kerkbouw grote ervarnng heeft en het Is gebouwd door de aannemer S. A. Versluys te Middelburg. Welbewust is afgeweken van de traditionele ovale vorm. Het is een kerk met twee vleugels, waarin de zitbanken als het ware zijn gegroepeerd rondom de kansel als het liturgisch centrum. Eveneens is gebroken met de gewoonte om het orgel boven de kansel te bouwen. Het staat juist aan de tegenovergestelde zijde. A.R.J.O.S. te Bergen op Zoom opgericht. BERGEN OP ZOOM, 11 Dec. In het verenigingslokaal van de Gerefor meerde kerk werd een oprichtingsver gadering belegd om te komen tot stich ting van een A.R. Jongeren Studie Club, afdeling Bergen op Zoom. Ds K. Feenstra te Klundert leidde deze avond en had als onderwerp voor zijn spreekbeurt gekozen „Je bent maar eenmaal jong". Deze bijeenkomst had tot resultaat, dat een afdeling werd opgericht. Het bestuur werd als volgt gekozenM. Haverhoek, voorzitter; D. Westerhof. secretaris en T. Walhout, penning meester. Bij vonnis der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg is M. Vader, slager te Middelburg verklaard in staat van faillissement met benoeming van mr A. J. W. van Royen, rechter in voormelde rechtbank, tot rechter-com- missaris en mr J. J. v. d. Weel tot curator. De toegang tot het kerkgebouw ligt tussen beide vleugels. Nadat men door één der drie ruime deuren is binnenge treden, staat men in een vestibule, die aansluit op een hall, welke met deuren van het schip der kerk kan worden af gesloten. Vanuit de vestibule voeren luiks en rechts twee brede stenen trap pen naar de balcons of gaanderijen, op elk waarvan plaats is voor 100 kerk gangers. Een deur op de overloop geeft toegang tot het orgel, dat in het mid den der kerk op een kleiner balcon een plaats heeft gevonden. IN TOTAAL 604 ZITPLAATSEN. Op de begane grond kunnen In de kerkbanken twee vlengels in het middenschip 404 mensen zitten. De banken zijn echter 10 centimeter verder dan normaal uit elkaar ge plaatst, zodat bij toename van het be zoek nog aityd de mogelijkheid bestaat de banken wat dichter op elkaar te zet ten. Voor de banken en ook voor de balcons en verdere binnenbetimmering is een speciale en fraaie houtsoort ge bruikt, z.g. (blank) Parapyne-hout. Op het 20 centimeter hoge podium voor in de kerk staat de kansel, met aan beide zijden de kerkeraadsbanken. Links en rechts van de kansel vinden doopvont en avondmaalsstel (gedeelte lijk) een blijvende plaats. MOOIE RAMEN. De ramen bestaan uit z.g. gezaaid antiek (met vijf tot zes verschillende kleuren) en zijn gevat in tombac, een koperlegering. Zy doen het bijzonder goed. De verlichting geschiedt door een viertal smeedijzeren kronen, ont worpen door de heer Éldering, met waar nodig een plafondverlich ting. De verwarming vindt alleen plaats door middel van radiatoren. Onder de kerk ligt de centrale verwarmingskel der, waarin twee ketels zijn opgesteld, waarvan de grootste alleen tijdens erge koude behoeft te worden gebruikt. Het orgel is afkomstig uit de oude kerk en volledig gerestaureerd door de heer L. Eversdijk uit Goes. Het was in de loop der jaren wat verwaarloosd, maar zal nu nog enige tijd dienst kun nen doen. De kerk bezit geen toren, maar wel is aan de voorzijde een wat hogere uit bouw, die bekroond wordt door een mooi Hugenotënkruis. De dakbedek king bestaat uit oud-Rouaanse dakpan nen, die het geheel een voornaam ka rakter geven. DE BIJGEBOUWEN. Uiteraard is de kerk voorzien van de nodige bijgebouwen. Er is een flinke kerkeraadskamer van bij 4% meter en daarachtig ligt het vergaderlokaal voor de jeugd, dat 6 bij 8 meter is. Naast de kerkeraadskamer (waarin zich ook een kluis bevindt) ligt een keukentje. De bijgebouwen hebben een aparte toegang. Achter de kerk is een overdekte fiet senstalling met rekken voor 35 fietsen. Bovendien kunnen er nog eens 35 fiet sen buiten staan. De toegang tot de kerk is zo gemaakt, dat er zowel voor de voetgangers als voor de fietsers en voor de automobilisten aparte paden zijn. Het gehele complex zal met sub sidie van „Nieuw Walcheren" worden beplant. Landschapsarchitect Broerse maakte er het plan voor. EEN BELANGRIJKE DAG. Het belooft Donderdag a.s. voor de Geref. Kerk van Serooskerke een be langrijke dag te worden, als het ge bouw in gebruik zal worden genomen, Dan zal een eind zijn gekomen aan het samenkomen in een gebouw, dat èigenlijk niet meer als kerk geschikt was. Plannen tot nieuwbouw dateren al uit de dertiger jaren. De kerk was toen te klein en boven dien steeds minder geschikt. De crisis verijdelde echter de pogingen, die met name door de toenmalige predikant, as W. F. M. Lindeboom, energiek werden gesteund. Er werd toen een bouwfonds gesticht, dat in de loop der jaren met 40 mille werd gevuld. Een rondgang door de gemeente leverde enkele jaren geleden nog eens 60 mille op. Later kwam er nog 10 mille by. De totale kosten bedra gen f 155.000.zodat nog slechts een schuld van 45 mille resteert. En het mooie bjj dit alles is, dat alle gelden rechtstreeks uit de gemeente afkomstig zyn. Er is geen enkele gift van buiten b\j. Waaruit wel duidelijk blykt, dat de Gereformeerden van Serooskerke heel wat voor hun kerk over hebben! ARTSENDIENST. De practijk van de artsen is Zondag a.s. als volgt geregeld: Middelburg: W. L. Pel, Rouaanschekade 11, telef. 2585; Vlissin gen: G. J. M. de Greef, Koudekerkseweg 13, telef. 2121; Goes: H. Doeleman, Oost singel 118, telef. 2391; 's-Heer Arendsker- ke, Heinkenszand en Wolfaartsdijk: A. I. Vos, Veerweg, Wolfaartsdijk, telef. K1198 231; Borssele, Driewegen, 's-Heeren- hoek, Lewedorp en Nieuwdorp: M. Kie vit, Borssele, telef. K 1105203 voor dok ter Gelderblom en W. H. C. J. Lucas Luyckx, Werrie 16, *s-Heerenhoek, telef. K 1105282 voor dokter Folmer; Oost- kapelle, Serooskerke en Veere: M. v. d. Sluys, Markt 155a, Veere, telef. K 1181 271- Koudekerke, Westkapelle en Zoute- lande: L. Sloos, Middelburgsestraat A 61, Koudekerke, telef. K 1185231; Tholen, Oud-Vossemeer en Poortvliet: P. J. Duin- ker, Tholen, telef. 40 en A. Kugel, Poort vliet, telef. 10. Ziekenauto: In de week van 1319 Dec. van Strien, Goes, telef. K 11002428. APOTHEKEN In de week van 1219 Dec. zullen de volgende apotheken voor avond- en nachtrecepten geopend zijn: Middelburg: Van der Harst; Vlissingen: Van de Sande, Badhuisstraat 22; Goes: La Porte. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN. Van Zaterdagmiddag tot Maandagmor gen zal de practijk van de dierenartsen in West Zuid-Beveland worden waarge nomen door Joh. Klaassen, Heinkenszand, telef. K 1106—288 en A. A. Elzerman, Goes, telef. K 1100—2233. levensmiddelen te verdelen, suiker, koffie enz. Maar er was van alles niet genoeg om de gehele gemeente, die er voor in aanmerking kwam, te helpen. Dus werd besloten het éne deel de sui ker en het andere gedeelte de koffie te geven. Het gevolg was, dat de één zich beklaagde geen koffie te hebben gekregen, terwijl de ander veel liever suiker had gehad! Maar aan deze din gen was nu eenmaal niet te ontkomen. PLAATSELIJKE COMMISSIES. Een bijzonder goede maatregel was, dat in elke gemeente een com missie in het leven werd geroepen met de burgemeester als spil en ver antwoordelijk man. Dit systeem heeft tot volle tevredenheid gewerkt. Wel bewust wilde de Stichting niet terug naar de methode, die na de oorlog werd gevolgd en waarbij de nood voorziening in de ambtelijke sfeer werd getrokken. Men herinnert zich nog wel, hoeveel aanleiding dit gaf tot critiek. Thans lag de verantwoordelijkheid waar die liggen moest in de plaatselijke ge meenschap. En bovendien werd voor komen, dat iedere getroffene zelf met aanvragen kwam. Dat bij de interne verdeling in de gemeenten het wel eens moeilijk was juist de bescheiden man en vrouw te helpen en de bruta len en de hebzuchtigen onder de duim te houden is een feit, dat helaas moet worden geconstateerd. Het overschot der goederen uit deze eerste hulpfase (overigens een fractie van het totaal) Kruis, verdeeld onder de charitatieve instellingen in onze provincie. KAMPEERUITRUSTINGEN. De tweede fase der noodvoorziening was erop gericht de mensen, die in hun modderhuizen terugkeerden nadat het water was verdwenen in staat te stel len weer te wonen. Zij ontvingen z.g. kampeeruitrustingen, die zeer sober waren, maar hen toch in staat stelden de moeilijke periode te overbruggen. In Zuid-Beveland werd daarmee ge start en daarna volgde Schouioen, dat uiteraard nog lang niet is afge werkt, omdat nog niet alle dorpen be woond kunnen worden. Thans heiast de Stichting zich ook met de controle op de schadevaststel ling en -afwikkeling, waarbij alles er op is gericht deze zo soepel en vlug mogelijk te doen verlopen. Voor Schouwen en Duiveland be staat (evenals destijds voor de Beve- landen) een comité, dat onder de Stichting Watersnood werkt, en dat zich belast met de voorziening der hulpgoederen voor de gemeenten op aanvraag van de burgemeesters. Het controleert deze aanvragen en regelt in overleg met de middenstand de aan koop van noodzakelijke goederen. In Zierikzee is een behoorlijk depót ge vestigd, waaruit thans practisch alles geleverd kan worden. NOG STEEDS GESCHENK ZENDINGEN. Verder is een klein depót met goe deren aangehouden in Arnemuiden. Dit zal binnen enkele dagen worden overgebracht naar een pand in de Lange Giststraat te Middelburg. Moch ten zich onverhoopt in de komende maanden nieuwe calamiteiten voor doen. dan kan vanuit dit depót onmid dellijk worden geholpen. Overigens zijn de geschenkzendingen nog steeds niet afgelopen. Kortgeleden kwam er b.v. nog een zending matrassen uit Duitsland, terwijl een Nederlandse fa briek een aantal haarden beschikbaar stelde en een meubelfabriek met ta- bouretjes over de brug kwam. Wanneer men weet, dat er in de Bevelanden globaal 3.000 gezinnen zijn geholpen en dat er op Schou wen en Duiveland niet veel minder dan 5.000 gezinnen hiervoor in aan merking komen, dan heeft men enig idee van het vele werk, dat door de Stic1 ting Watersnood Zeeland moest en moet worden verzet om ervoor te zorgen, dat de Zeeuwse rampslachtoffers niet aan hun lot is later, met instemming van het Rode worden overgelaten. Ingezonden Mededeling (Adv.) LANGE VORSTSTRAAT 106 GOES TEL. 2159 Allerhartelijkst ontvangen in Frankrijk (Van onze corresp.) ZIERIKZEE, 11 Dec. De ouders van de leerlingen van de Brug- klasse van het Zierik- zees Lyceum, welke leerlingen te Bonne- main in Frankrijk en kele maanden vertoe ven, hebben aldaar 'n bezoek van enige da gen gebracht, o.a. om met hun kinderen Sin terklaasfeest te vieren. Ook een deputatie van het gemeentebe stuur was hierbij aan wezig, n.l. burgemees ter J. Schuurbeque Boeije, wethouder A. M. den Boer en ge meentesecretaris E. H. Mulder, vergezeld van hun echtgenoten. Als tolk fungeerde de heer mr A. Gast, ambtenaar ter secretarie. Aan de grens werden zij ver welkomd door de heer Arnoul, inspecteur van het Onderwijs in het Franse district Noord. Via Lille en Cornevil- le werd Bonnemain bereikt, waar de ont vangst allerhartelijkst was. Het gezelschap werd ook officieel ont vangen op het stadhuis te Combourg. 's Zater dagsavonds vond een reünie plaats in één der zalen van het kasteel, waarbij verschillende autoriteiten tegenwoor dig waren. De zaal was sprookjesachtig ver licht en versierd met Nederlandse en Franse vlaggetjes. Een foto van H. M. de Koningin had een ere-plaats gekregen. Verschillende sprekers voerden het woord, o.a. de onderprefect van Saint Malo, de heer M. Jaquet, burgemees ter Schuurbeque Boeije en inspecteur Arnoul. Tevoren had de Zie rikzeese burgemeester een krans gelegd bij het monument voor de gevallenen van Bonne main. Tegen middernacht verscheen Sint Nico- laas in de zaal, die zo wel voor de Franse als Door de Nederlandse kinderen cadeautjes uitreikte. Nederlandse en Franse liedjes wer den gezongen en tal rijke foto's werden ge maakt. Zondag werd een be zoek gebracht aan het bekende hooggelegen fort St. Michel en Maandag werd een deel van het gezelschap op de Nederlandse Am bassade in Parijs ont vangen. Dinsdag keer den allen weer huis waarts, vol van de op gedane indrukken. Om streeks 27 December zullen de kinderen weer naar Schouwen Duiveland terugkeren, begeleid door de direc teur der school en zijn echtgenote, de heer en mevrouw Dehaënne. GOES, 11 Dec. Men schrijft ons: Te Amsterdam is op een in het Carltonhotel gehouden vergadering opgericht de Nederlandse Bond van Makelaars in Onroerende Goederen, die de belangen van de Nederlandse makelaars zal behartigen. Met de reeds bestaande Amsterdamse Makelaars vereniging heeft de bond een topor gaan gevormd, de Nederlandse Make laarsfederatie. Op het ogenblik telt deze federatie reeds meer dan 1500 le den. Tijdens de oorlog was er een vak groep van tussenpersonen in onroeren de goederen. Na de bevrijding is de vakgroep uiteengevallen in de Neder landse Bond van Makelaars en de Ne derlandse Vereniging van Makelaars en Tussenpersonen. In de thans opge richte bond zijn deze beide organisa ties opnieuw verenigd, zodat voor het eerst in de geschiedenis der makelaar dij in onroerende goederen er vrijwil lig een eenheid tot stand is gekomen. Een Hoofdbestuur werd gevormd van negen leden; voor het Zuiden des lands heeft daarin zitting de heer J. Lous te Breda. RILLAND, 11 Dec. Gisteren is alhier het geheel vernieuwde Wijkgebouw van het Groene Kruis, officieel in gebruik genomen. Het gebouw voldeed reeds lang niet meer aan de eisen en is nu uitge breid met een woning voor de wijkzuster. De voorzitter dr Nanninga, heette de vele genodigden van harte welkom, en sprak zijn vreugde uit, over hetgeen nu is be reikt. Naast het bestuur der afdeling, wa ren o.a. aanwezig het gemeentebestuur; vertegenwoordigers van de gemeente Ochten en Echteld (Betuwe) als adoptie gemeenten, de gemeente opzichter dio den Hartog en de aannemer Windhorst en enkele leden van het Bazar-comité. De voorzitter dankte het gemeentebe stuur en ook de afgevaardigden uit de adoptie gemeente, voor hun grote mede werking. (De adoptie gemeente schonk de inventaris voor dit gebouw). Vervol gens ontvingen het Bazar-comité, de op zichter en aannemer ook woorden van dank. Aan de afgevaardigden van de adoptie gemeente werd als blijk van er kentelijkheid een exemplaar van het Ge denkboek van de Ramp aangeboden. Bur gemeester Jobse was vol lof over de aan winst voor de gemeente met het ver nieuwde wijkgebouw. Geslaagd voor het ingenieursexamen voor werktuigkundig ingenieur te Delft, J. A. M. Hermans te Sluis.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2