HIER VOLGT HET WEERBERICHT... maar wat gebeurt er voor het zover is? Heft «erIe Jen l*eei*l Werelwijde samenwerking, waarvoor geen ijzeren gordijn geldt Duitsers lachen hartelijk om bombastische gebaren GEEN OMBUIGING VAN HET LANDBOUWBELEID Sebeille moet opnieuw beginnen HET DRIE EILANDENPI AN IN KAART. i Vrij bewerkt door J. Harwood Vrijdag 11 December 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Weldra gouden jubileum (Van onze §-redacteur). DE BILT, Dec. 1953 Het weer bericht neemt in de krant elke dag maar een bescheiden plaatsje in be slag. Vaak verdrinkt het bijna tus sen het „grote nieuws" over belang rijke conferenties, stakingen en on gelukken. Maar wie zou die paar regels willen missen? Dikwijls wordt het weerbericht vast gauw even ge lezen, lang voor men zich rustig neerzet om het hoofdartikel op te slaan. Geen wonder ook, want dit bericht geeft het gehele jaar door het antwoord op belangrijke vragen als: „Krijgen we het hooi morgen droog binnen? Is het zonnig weer, als we die vacantie-tocht maken? Is, er kans op nachtvorst nu de vruchtbomen net in bloei staan?" Vóór dit be langrijke nieuws onze redactie be reikte en in de krant verscheen, is er heel wat gebeurd. Een vliegtuig zette koers naar de Noordpool, waarnemers deden hun werk op de weerschepen in de oneindigheid van de oceaan, telex-apparaten ratelden en weerkundigen bogen zich inge spannen over hun kaarten vol onbe grijpelijke hieroglyphen. Over dit alles, over de achtergrond van dat kleine weerbericht willen we u iets vertellen. En natuurlijk richten wij daarvoor onze schreden naar het dorp in Nederland, waar „het weer vandaan komt", naar De Bilt, waar het Kon. Ned. Meteorologisch In stituut zich gereed maakt om de vol gende maand zijn 100ste verjaardag te vieren „Op die hoge toren daar in De Bilt zitten de hele dag knappe men sen naar het weer te kijken en dan kunnen ze zeggen, wat voor weer het morgen wordt". Dit is het kern achtige verhaal, dat pa tijdens het langsrijden aan kleine Jantje vertelt om van het gezeur van deze weet gierige spruit af te zijn. Wat daar in werkelijkheid allemaal gebeurt op en bij die toren in de vijf afdelingen van het K.N.M.I. kan pa niet zeggen en wij evenmin, want dat is uiter mate gecompliceerd. Gelukkig heb ben we voor ons doel, het weerbe richt, alleen te maken met de twee de afdeling, de afdeling Weerdienst en Luchtvaartmetereologie, waar over dr. K. R. Postma als directeur de scepter zwaait. Dat er op het K.N.M.I. mensen be roepshalve naar het weer kijken, is Ïiverigens volkomen juist. Waarnemers etten n.1. op de hoogte van het wol kendek, aard en hoeveelheid van de wolken enz. De meeste waarnemingen worden echter door instrumenten ge daan. In metereologische hutten opge stelde thermometers en barometers re gistreren de gehele dag door het ver loop van temperatuur, luchtdruk en vochtigheidsgraad. De regenmeter geeft de hoeveelheid neerslag aan en op de toren worden de windkracht en wind richting gemeten. Naast deze gegevens over de situatie op de grond worden via de radiosonde ook gegevens verzameld over de hoge re luchtlagen. Twee keer in ieder et maal gaat een ballon omhoog, waar- Het K.N.M.I. met de nieuwe toren, die het bekende open houten bouwsel ver ving. Op de voorgrond het proefveld met allerlei Instrumenten, waar de invloed van de weersomstandigheden op de ge wassen kan worden nagegaan. zender hun bevindingen draadloos naar beneden uitzenden. Door de radiosonde in haar vlucht te volgen via een theodoliet verkrijgt men ook nog gegevens over de windrichting in de verschillende luchtlagen. Het apparaat stijgt soms tot bijna 20 km hoogte, maar dan spat de ballon uit elkaar en daalt het per parachute naar beneden. Tussen twee haakjes, als zo'n toestelletje vindt, zend het dan te rug naar De Bilt. Voor u is het toch waardeloos en u krijgt nog 15.vin dersloon ook! Niet genoeg, In De Bilt hebben ze nu dus op de hierboven beschreven wijze een nauw keurig overzicht van de weerstoestand ter plaatse, maar wie nu denkt dat men op grond van die eigen waarne mingen een weervoorspelling kan doen heeft het toch helemaal mis. Het weer van morgen is afhankelijk van de at mosferische ontwikkeling in een uit gestrekt gebied. Om een voorspelling te kunnen doen moet de weerkundige dan ook beschikken over een aantal momentopnamen van de weerstoestand in dat hele gebied. En zo'n moment opname is opgebouwd uit een groot aantal waarnemingen, die op vele plaatsen in dat gebied gelijktijdig zijn gedaan. Voor de mannen van de Weer dienst is die waarnemingenreeks van De Bilt er dan ook slechts één in een rij van duizenden uit het gebied tussen de Oeral en de Stille Oceaan, de Noordpool en de evenaar, die zij voor een weervoorspelling nodig hebben. Hoe zij aan die duizenden waarne mingen komen? Wel, het is vanzelf sprekend, dat ze binnenkomen van de eigen hoofdwaarnemingsstations van het K.N.M.I. te Vlissingen, Den Hel der, vliegveld Eelde en vliegveld Beek terwijl ook de filialen te Amsterdam en Rotterdam en de vele andere posten hun deel bijdragen. Maar dank zij de buitengewoon goede internationale sa menwerking op metereologisch gebied stromen ook de waarnemingen binnen w Hui.vil DHllldl aan instrumenten voor het meten van Ivan allerlei buitenlandse stations en temperatuur, vochtigheid en druk zijn posten, in totaal ongeveer 25.000 per opgehangen, die via een miniatuur-1 dag Uit alle windstreken. In alle streken van de aarde worden dagelijks ontelbaar veel metereologische waarnemingen gedaan. Op de verschil lende Instituten en speciale waarne mingsposten, op de weerschepen maar ook aan boord van gewone zeeschepen Niet minder dan 175 Nederlandse pas sagiers- en vrachtschepen alleen al ge ven dagelijks hun gegevens door. Berg- stations en vliegtuigen geven berichten over de situatie In de hogere luchtla gen en de V.S. Iaat dagelijks een vlieg tuig naar de Noordpool vliegen om in die Noordelijke streken gegevens over windkracht en windrichting in hogere luchtlagen te verzamelen. Geen enkel instituut ter wereld zou in staat zijn zelf al deze berichten op te vangen. De stations zenden hun ge gevens dan ook weer naar een groter station, dat op zijn beurt met andere hoofdstations de waarnemingen weer naar een centraal punt zendt. Zo zen den allé stations in Groenland hun ge gevens naar één station in die streek, dat ze dan weer doorgeeft naar En geland waar tevens de berichten uit IJsland en omgeving binnenkomen. Dit centrale punt zorgt weer voor dis tributie van de waarnemingen naar de verschillende instituten, die deze ge gevens nodig hebben. Dit verzamelen en weer uitzenden gaat zo snel, dat een waarneming uit Groenland toch binnen 1% uur in De Bilt verwerkt kan worden. Het K.N.M.I. ontvangt de waar nemingen in een eindeloze stroom op een aantal telex-apparaten en geeft de eigen waarnemingen ook langs deze weg door. Men heeft in De Bilt de beschikking over een eigen lijn met de centrale posten in Engeland, Duitsland en Frankrijk en via deze posten krijgt men de ge gevens uit een groot deel van de wereld binnen. We zagen op één der telex-apparaten net'een bericht uit IJsland binnenko men, gevolgd door een reeks waarne mingen uit de Oostelijke zóne van Duitsland, want de metereologen ken nen geen ijzeren gordijn. Deze berich ten waren echter voor ons volkomen onverstaanbaar, want ze worden ter besparing van tijd en ruimte overge seind in een cijfercode. Een insider kan echter met één blik uit die cijfercom binatie aflezen, hoe de temperatuur, de luchtdruk, de vochtigheid, de wind richting en nog vele andere weerfac- toren waren op de plaats van waar neming. Een waarnemer volgt de even tevoren opgelaten radiosonde door een theodoliet om de windrichting in de verschillende luchtlagen te bepalen. Het leven van Hitler in celluloid Verbod was beste reclame BONN, 10 December. De Westduitse re gering heeft het verbod tot vertoning van de film over Hitier en zijn derde rijk -Tot vijf minuten over twaalf' (Bis fünf Minuten nach Zwölf) opgeheven. De staat Hamburg was de enige, die verto- Êig van de film in het openbaar had gestaan. De vertoning in deze stad ver- zonder incident; het publiek zweeg •n lachte af en toe eens hartelijk om de bombastische gebaren van Hitier en veld- me was die de producenten van de film hadden kunnen krijgen. De bioscopen waar de film draait worden belegerd. De film, die uit oude archieven is sa- mengezocht en bestaat uit filmreportages en privé films van Hitiers schoonzuster Frau Fegelein (die zich van een behoor lijk aandeel in de winst heeft verzekerd!) schijnt een gezonde manier te zijn om de vroegere nazi's te laten verbleken. Zelfs de Joodse gemeentes in Duitsland eisen, dat iedere Duitser deze film moet zien om eraan te worden herinnerd, welke wandaden het Hitler-regiem op zijn ge- maarschalk. uoering. Het is intussen wel I weten heeft. De film is inmiddels al naar gebleken, dai het verbod de beste recla-J net buitenland uitgevoerd. De weerkamer. In de weerkamer worden deze van alle kanten binnenstromende gegevens nu verwerkt op kaarten en grafieken, zodat de eigenlijke weerkundigen ze zullen kunnen analyseren en gebrui ken voor hun prognose. Zo zit daar b.v. een meisje met een kaart van het gebied rond de Atlantische Oceaan voor zich, om daarop alle waarnemin gen over te brengen, die 's morgens om 10 uur zijn gedaan. Op de telexstrook voor haar staat een onbegrijpelijke rij cijfers: de waar nemingen van een weerschip op de Atlantische Oceaan. Ogenblikkelijk te kent ze op de kaart, op de plaats waar het schip ligt, enkele tekens en cijfers in rode en blauwe inkt. Zo was de weerstoestand daar om 10 uur. De volgende regel op de telexstrook bevat waarnemingen van een station ergens in Groenland, die ook op de kaart worden overgebracht en zo gaat het door, tot de hele kaart is bedekt met de waarnemingen van alle mo gelijke posten. -- Dan gaat ze naar de wetenschappe lijke metereoloog, die haar grondig bestudeert. Hij verbindt de plaatsen met gelijke barometerstand met elkaar door lijnen, die de naam isobaren dra gen. Hij vergelijkt deze weerkaart met vorig kaarten van hetzelfde gebied, let op de verschuiving van fronten en de pressies en op allerlei dingen meer. Maardan komt de grote stap van waarneming naar voorspelling. Op grond van de voor hem liggende weerkaarten en met behulp van zijn grondige kennis van en ervaring met de weersveranderingen tekent hij nu isobaren op een nieuwe weerkaart, maar dat is een kaart met het weer van morgen. De weerkaart, zoals hij er morgen vermoedelijk zal uitzien, maar de kaart, die hij vandaag al nodig heeft om nu vast te kunnen zeggen, hoe het weer morgen zal zijn. Want natuurlijk wordt speciaal ge let op de positie, die ons land op deze voorspellingskaart inneemt ten opzich te van gebieden van hoge en lage druk enz. Met deze kaart als basis wordt dan met pijnlijke nauwgezetheid, ieder woord wikkend en wegend, het weer bericht opgesteld, dat u vanavond in de krant hebt gelezen. Per telex en per telefoon gaat het nieuwe weerbericht nam- Hilversum, ten behoeve van het radio-nieuws en naar het A.N.P., dat het weer per telex aan alle dagbladen doorgeeft. In een hoek van de weerkamer is een geluiddichte omroepcel -gebouwd. Van daaruit wordt door eigen perso neel 's zomers om kwart voor zes en 's winters om zes uur 40 het eerste weerbericht en het weerpraatje voor de landbouw omgeroepen. De studio's in Hilversum zijn dan nog in diepe rust, maar vooral in de zomer wil de boer graag weten of hij die dag kan be ginnen met hooien en of hij de aard appels al dan niet moet spuiten. Het K.N.M.I. is al op en doet voor hen zijn plicht. Niet altijd raak Zo veel komt er nu voor kijken en zo veel mensen zijn er in touw vóór u het weerbericht in de krant kunt lezen Een machtige organisatie met vertak kingen over de gehele aarde is er voor aan het werk geweest. En nog klopt de voorspelling niet altijd, want ondanks alle accuratesse blijft het een voorspel ling en blijft het weer onberekenbaar. Of zich b.v. al dan niet mist zal vormen in een bepaald gedeelte van het land hangt van zoveel kleine factoren af, dat het nooit met zekerheid te zeggen is. En als is voorspeld, dat het in het Noorden overwegend droog zal zijn, kan het natuurlijk voorkomen dat juist bij u in Oosternijkerk of in Zoutkamp een flinke bui valt. Zo kan er in Goes de hele dag geen stukje blauwe lucht te zien zijn, al zegt het weerbericht opklaringen in het Zuid-Westen des lands. Dat kunt u het K.N.M.I. heus niet verwijten; zijn bericht kan dan trouwens over het geheel volkomen juist zijn geweest. Maar zelfs al is het weerbericht er een heel enkele keer eens helemaal naast, dan moet u nog niet al te boos naar de hard werkende mannen in De Bilt kijken. Wie ziet, wat voor een nietig gebied Nederland uitmaakt op de weerkaart met zijn vele lijnen kan er zich slechts over verwonderen, dat de gevolgen van be paalde ontwikkelingen voor dit stukje land over het algemeen met zo grote nauwkeurigheid kunnen worden voor speld. En dan denken we nog niet eens aan het prachtige werk, dat het K.N. M.I. verricht als veiligheidsdienst voor onze scheepvaart en luchtvaart, voor het verkeer en voor land- en tuin bouw. Nee, we zouden deze honderd jarige niet graag missen. Het is een onmisbare instelling geworden in deze moderne tijd, waarin de al manak hopeloos tekort zou schieten. De keus tussen Enkhuizen en De Bilt kan dan ook niet moeilijk zijn. Daarom zal de volgende maand on getwijfeld heel Nederland bereid zijn om „zijn" K.N.M.I. ook voor de volgende honderd jaar „een zon nig spoor en goede wacht" toe te wensen. De moordzaak te Lurs DIGNE, 10 Dec. Nu de oude boer Gas ton Dominici zijn bekentenis de moord op de Drummonds te hebben gepleegd, heeft ingetrokken, is de aandacht op nieuw gevestigd op de activiteit van com missaris Sebeille. Deze is thans in feite belast met een nieuwe opdracht van de rechter van in structie, die blijkbaar, voor hij Dominici voor een tweede keer ondervraagt, graag zou weten of de mogelijkheid bestaat, dat er een medeplichtige bestaat of zelfs, of iemand anders ook de hand in de moor den gehad heeft. Gaston Dominici heeft namelijk ver klaard het dochtertje van de Drummonds, Elizabeth, met een enkele kolfslag op het hoofd te hebben gedood. Maar daar het meisje blijkbaar vier kolfslagen heeft gekregen, vraagt men zich af, of, als de oude Dominici de waar heid spreekt, een ander persoon Domini- cis werk voltooid. Het uitzoeken van het antwoord op deze vraag is thans het werk van com missaris Sebeille. De gouverneur van Nieuw Guinea dr J. van Baal, wordt 18 December in Ne derland verwacht. Hij zal enkele weken in Nederland vertoeven, o.a. voor een be spreking van de begrotingen van Nieuw Guinea van 1953 en 1954. Dr van Baal wordt vergezeld door de directeur van financiën van Nieuw Guinea, de heer Roozenboom. Minister Mansholts Streven naar rationele productie DEN HAAG, 10 December. Minister Manshoit ontkent ten stelligste dat van een ombuiging van het landbouwbeleid gesproken kan worden. De doelstellingen van zijn agrarische politiek zijn in hoofdzaak dezelfde gebleven en ook de manier, waarop ze worden nagestreefd. In zijn uitvoerige Memorie van Antwoord over de begroting van landbouw 1954 zegt de bewindsman voorts, dat men permanent zal moeten streven naar rationele productie en ook naar verlaging van de productie kosten. Geen ombuiging van het landbouwbe leid, al kan de uitspraak, dat hij zich niet bij voorbaat kan. binden aan minimum prijzen voor elk der basisproducten, de indruk wekken, dat aan de landbouw ge geven zekerheden worden teruggenomen. De minister verklaart dan ook, dat de kostprijs, waarin als kostenfactor een ze ker bedrag als vergoeding voor de arbeid van de boer als bedrijfsleider is opgeno- In deze kaart geven wij een overzicht van het z.g. Drie eilandenpian. Naar de mogelijkheid van de uitvoering van dit plan wordt een onderzoek Inge steld in opdracht van de minister van Verkeer en Waterstaat. Het is de be doeling, het water tussen Noord- en Zuid Beveland en Walcheren geheel in te polderen. Op deze manier zal een belangrijke landaanwinning worden verkregen, terwijl bovendien het verkeer op de Zeeuwse eilanden aanmerke lijk zal worden versneld. Gezien het feit, dat een gedeelte van de droogval lende gronden niet speciaal voor landbouwdoeleinden geschikt zal zijn, be staat tevens de mogelijkheid een vliegveld te projecteren. In 1948 werd ten Zuiden van de spoorweg, die in 1871 werd gesloten, reeds een deel van het Sloe ingepolderd. Het Drie eilandenplan zal los staan van de plannen tot afsluiting van de zeegaten. men, richtlijn voor de te voeren prijspo litiek moet zijn. Dit betekent evenwel niet, dat voor de producten van de land en tuinbouw nu ook in alle gevallen deze kostprijs moet zijn gewaarborgd. Andere mededelingen van de minister zijn, dat over de voortzetting van de pre mieverlening aan de kleine boerenbedrij ven, na uitputting van de hiervoor be schikbaar gestelde gelden van de z.g.n. tegenwaarde rekening nog geen beslis sing is gekomen. De voornaamste belemmeringen in het handelsverkeer, de quantitatieve invoer beperkingen en de hoge invoerrechten zijn nog niet opgeheven en de vooruit zichten zijn niet bijster gunstig. Na de verklaring dat de Nederlandse regering blijft streven naar een oplossing waarbij de diverse landen een gemeen schappelijk beleid aanvaarden bespreekt de minister het landbouwschap. Hij acht een tijdelijke verlenging van de wer kingsduur der bedrijfsschappen nodig. Er komt geen regeling tegen verwaarlozen van landbouwgronden. Broductiebeheersing in de tuinbouw acht de bewindsman voorshands nog ge wenst. Er kan geen ontheffing worden gegeven voor aardappelmoeheidsvoor- schriften, ook niet voor landarbeiders en de verhoging van het vetgehalte van dó consumptiemelk wordt niet verantwoord geacht. Tenslotte zegt de minister, dat de sociaal-economische toestand in de visse rij bevredigend geacht kan worden. Te Chicago hebben rechercheurs van het Amerikaanse bureau van onderzoek een voormalige medewerker van de be ruchte gangster Al Capone, Arthur John ston, aangehouden, in wiens huis voor een waarde van een millioen dollar aan gestolen goederen was opgeslagen. Aangezien de toestand in het gebied van Oost-Atjeh reeds veilig en rustig kan worden genoemd, is met ingang van 1 December de militaire bijstand voor het regentschap Oost-Atjeh opgeheven. 20. al?" „O, bedoelt u dat?" zei Ernst opgelucht. „Weet u het ook .Natuurlijk. Thorn heeft mij gewaarschuwd. Bird is er heen voor de lijkschouwing.- Een vreselijke geschiedenis. Wie kan dat nu gedaan hebben! Maare, hoe is het hier?" Al pratend waren zij in de kamer heiand, waar de baro nes antwoord op de vraag gaf. „Mijn dochter maakt het goed, dokter. Zij heeft naar haar man gevraagd". „Is u er nog niet geweest?" lachte Mason. „Dat valt mij mee. Nu, ik zal eens even zien. Misschien kan het nog vóór de kerkdienst." Hij verdween in de slaapkamer en kwam na enkele minuten terug. „Patenter dan ik had verwacht", zeide hij, opgewekt. „U kunt wel een ogenblik met haar praten. Niet te lang, hoor. Nog zwak, nog heel zwak; Maar zij heeft geslapen, dat is heel wat waard. Als het niet nodig is, kom ik vandaag niet meer." Behoedzaam liep Ernst naar de kamer, waar Alice, vol ongeduld, hem wachtte. „Ifrouwtje", zei hij met gesmoorde stem, haar omhelzend: ,Gode zij dank, ben je voor mij behouden." ,En voor Maria", glimlachte zij. „Heb je haar al gezien, Ernst? O, 't is een schat. Ga eens kijken." „Ja, ja, ik heb aan ons meisje nog niet gedacht, moet ik 'eerlijk bekennen. Alleen aan jou. Ik was zo ongerust." „God heeft mij willen sparen. Ik dacht, dat Hij mij weg nemen zou. Dat was ook góed geweest. Wat Hij doet, is alleen goed. Maar ik bleef liever leven. Is dat verkeerd? „Weineen, kindje. Een jonge man of een jonge vrouw verlangt naar het leven. Ik Hij liep op het rose wiegje toe, dat in de hoek van de kamer stond en zag de kleine pop, nog met een roodaan- gelopen gezichtje. „Op wie lijkt het?" vroeg zij. „Ik weet het niet. Ik zou zeggen: op jou!" ,'o, neen, op jou, jongen! Zie je dat niet? Geef mij haar even", smeekte zij. Onhandig pakte hij het tere wezentje, dat onbestemde geluiden gaf, op en legde het in haar armen. „Ons kindje, Ernst." Hij voelde zich aangetrokken tot het kleine ding; begon de reheimzinnige schakels der vaderliefde te begrijpen. „Zie je wei, het is goed, dat ik eens kom kijken", zei de barones, binnenkomend. „Daar gebeuren hier dingen, die niet mogen. Hoe komt dat kind bij Alice?" Haar stem moest boos klinken, maar haar ogen pret- lachten. „Ik heb het Ernst gevraagd, mama." „Ja, ja, maar je bent een deugniet. Per gratie mocht Ernst even bij je komen. Maar je moogt je niet inspannen, kind." Nog heel even bleven zij praten en het kind bewonderen. Maar dan maakte de grootmoeder er resoluut een eind aan. Zij pakte de jonggeborene op en legde die weer in de wieg. „En nu gaan rusten, Alice." „En ik ga naar de kerk. Over een kwartier begint da dienst", zeide Ernst. Hij kuste zijn vrouw: „Tot vanmiddag, kind." Dan liep hij de kamer uit, schier wankelend. Hij voelde zich door en door vermoeid, dacht er zelfs aan, om niet te preken, maar verwierp die gedachte onmiddellijk. Men mocht niets merkenHoe het verder moest, wist hij nog niet. Alleen was het zeker, dat de moord op Marie Brandon een wijziging in zijn toestand had gebracht. Als er verder niets meer uitlekte, dan.... neen, niet over denken.... „O, God, wat ben ik een onwaardig dienaar van U! Wat moet ik toch doen?!" Hij verliet de pastorie en begaf zich naar de sacristy van de kerk, waar hij zijn toga aantrok. Opeens, dat was waar ook, bedacht hij, dat vandaag de eerste huwelijksafkondiging van Rob Martin en Kitty Flet cher zou plaats vinden. Nog tweemaal moest dat gebeuren en een paar dagen daarna zouden zij in het huwelijk treden. Hij benijdde het paar: op dit huwelijk zou geen vlek rusten, zoals op het zijneEn dan te weten, dat die arme, lieve Alice, zijn oogappel, er totaal onschuldig aan was Hoe kwam hij toch uit de perikelen?Want al was Marie Brandon dood.hij had een zoon.... HOOFDSTUK VIII. Als een lopend vuurtje waren de twee nieuwtjes door de beide dorpen gegaan: op de pastorie was een dochter geboren en in het bos was een vrouw vermoord. Haar lichaam lag in het lijkenhuisje en zou daar blijven tót het gerechtelijk onderzoek was afgelopen. Over het eerste nieuwtje, dat uiteraard niet onverwachts gekomen was, had men zich verblijd, want de dominee en zijp vrouw waren beiden r zien en geliefd. Het tweede nieuwtje bracht alom een kreet van afgrijzen: dat was een smaad voor Wynsdale. Nog nooit was er zoiets voorgevallen. De bewoners leefden tevreden en rustig. Daadwerkelijke ruzie was er nooit. De politie had er een gemakkelijke taak. En de vrederechter, dat was baron Glenby, eveneens. Alleen werd er in de twee dorpen wel eens misbruik van sterke drank gemaakt, maar dat leidde toch nooit tot hand tastelijkheden of iets van die aard. Er was slechts één lichtpuntje in het oog der dorpe lingen: niemand kende de vrouw, zij was dus een vreem delinge; de kans was groot, dat de dader ook een vreemde was. De kerk liep vol. Er was heel wat pratensstof Vóór de dienst kwamen baron Glenby, zijn schoonvader, en freule Isabella, zijn schoonzuster, in de sacristy Ernst gelukwensen met de geboorte van de kleine en naar de toestand van Alice informeren. „Ik 1 m gauw eens kijken", zei de freule, hartelijker dan zij gewoon was.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4