DEZE WERELD v&n ö&q tot ö&q de loupe TOUWTREKKEN OM EEN JAPANS LEGER. Geschiedenis van het Britse Imperium. Geleerde vervolgd, omdat hij thuis ttoverwerkte" Men hoede zich voor teveel wantrouwen v&n Lonöinium tot Lonöon. Hij wel en ik niet? De gezamenlijke pot Ontwapening, een vergissing Tokio wenst veel dollars en weinig soldaten. Wat dan? Amerikaanse opper rechter in Duitsland geschorst Gewapende benden worden verboden Dr J. M, Somer en mr Ch. H J. F. van Houten buiten vervolging gesteld, Pluimveehouderij had een goed jaar. Zéér oude dame. Ledental C.N.V. nam toe. Kremlin reageert niet op Nederlands verzoek Communistenjacht in de V.S. Oprichting consultatief parlementair lichaam in kader NAVO gewenst geacht STRIJD IN INDO-CHINA IN BESLISSEND STADIUM. Vertrouwenwekkend Marcel Naegelen, so cialistisch candidaat voor Franse presi dentschap <£le Radio- bienqt oni Vrijdag 11 December 1953 ZEEUWS""I DAGBLAD Pagina 3 Onder In één stad zijn twee ondernemingen, die zich met de vervaardiging van precies hetzelfde product bezighouden. Bij onderneming A gaat het lang niet slecht: het is een vrij nieuwe zaak met modern machinepark en de leiding is zeer kundig. Er worden ook be hoorlijke winsten gemaakt en men laat de arbeiders daarin meedelen: de lonen zijn hoog en er is deling van de overwinst in de vorm van het ver strekken van (omwisselbare) aandelen. Onderneming B is een oude zaak met een uitstekende naam. Helaas echter is het geïnvesteerde kapitaal te gering en zo is het machinepark wat achterop geraakt. Niemand heeft daar schuld aan, want ook hier is de leiding zeer kundig wat kan men er echter aan doen dat het vooroorlogse kapitaal eigenlijk niet meer toereikend is voor na-oorlogse bedrijfsvoering? Een ka pitaal dat door de hoge belastinghef fing bovendien niet de kans gekregen heeft met de nieuwe tijd mee te groei en! En hoewel de leiding van dit be drijf niet minder sociaal voelend is dan in bedrijf A ziet men geen kans dezelfde hoge lonen te betalen terwijl van overwinst helemaal geen sprake is. Wat nu? De arbeiders van A zijn on tegenzeggelijk beter af dan die van B. Terecht kan iemand uit de laatste groep opmerken over zijn collega bij A die precies hetzelfde werk verricht als hijzelf: „Is het billijk dat hij wel al die voordelen geniet en ik niet? Is dat niet in strijd met de sociale recht' vaardigheid?" Zie hier een van de enorme pro blemen die onmiddellijk naar voren komen als men gaat spreken over een vrijere loonvorming, over gespreide bezitsvorming en winstdeling. Een prO' bleem dat er natuurlijk altijd -wel ge- weest is, maar dat in de laatste jaren nauwelijks gesproken heeft: het mini mum C.A.O.-loon was immers vrijwel overal tevens het werkelijke loon slechts weinig werkgevers konden het zich permitteren boven-minimum te betalen. Is het nu billijk in deze si tuatie verandering te brengen? Velen hebben hierover nagedacht en zo zijn er verschillende „oplossingen- uit de bus gekomen. Oplossingen waar bij men steeds uitgegaan is van deze veronderstelling dat de bovengenoem de ongelijkheid in strijd is met de rechtvaardigheid. Van deze veronderstelling uitgaande hebben Prof. Mr C. P. M. Romme en Prof. Dr J. R. M. van den Brink in hun boekje „Verbreiding van privaat eigendom" de oplossing in deze rich ting gezocht, dat winstdeling niet per bedrijf doch per bedrijfstak dient te geschieden. Alle ondernemingen dus, die zich met een bepaalde sector van het productieproces bezighouden, stor ten hun overwinst in één grote pot, het arbeidsfonds, en daarin worden alle arbeiders in die bedrijfstak deelgerech- tigd, onverschillig of hun onderneming nu wel of niet overwinst gemaakt iioeft. Afgezien van de vraag of dit prin i:ipieel juist is, blijft de practische vraag of men daarmee de ongelijkheid heeft opgelost) Want de expeditie knecht b.v. in bedrijfstak A doet pre cies hetzelfde werk als in die bedrijfstak B maar bedrijfstak A maakt een crisis door en maakt geen winsten. Gevolg is dus dat de man in A niets krijgt en de man in B wel. De onge lljkheid is niet weggenomen. De socialisten gaan in „De weg naar vrijheid" dan ook nog verder: zij wil len een arbeidsfonds van alle bedrij ven, onverschillig dus tot welke be dxijfstak die behoren. In dat fonds moe ten dan alle arbeiders boven de 21 jaar een aandeel hebben. Drs Hazenbosch zegt hierover in zijn brochure voor de A.R.P.: „Voorwaar een socialistisch, maar daarom nog geen begerenswaar dig perspectief! Zijn bezwaren tegen beide systemen komen hierop neer dat èn de. rooms-katholieken en de socia listen zich al te ver verwijderen van de werkelijkheid. Men tast op deze wijze de gehele maatschappelijke struc tuur aan. Wat is er immers op tegen om, als men de arbeiders een gelijk winstdeel geeft, ook met de onderne mers hetzelfde te doen? In principe is daar geen verschil tussen. Op deze wijze neemt men èn voor de arbeiders èn voor de ondernemers de noodzake lijke prikkel weg. In plaats van de te verwachten welvaart zal „gelijk ver deelde armoede" ons deel wc-rden. (Bijzondere correspondentie). TOKIO, 10 December Terwijl Europa zich blind staart op het Europees leger en de daarmee verbonden Duitse herbewapening, wordt in het Verre Oosten een strijd gevoerd voor de herbewapening van Japan. Interessant is te constateren dat de Amerikanen ook daar vast besloten zijn de vroegere vijand te helpen een leger te vormen. Maar de Japanners zijn het ér weinig mee eens. Ook de Australiërs voelen er niets voor om de Jappen geweren in de handen te geven, omdat men op de lange duur niet weet tegen wie deze geweren wor den gericht. Niemand minder dan de Amerikaan se vice-president Nixon is naar Japan getogen om de kusten te verkennen. Met de afwijzing van deze oplossin gen zijn we uiteraard niet klaar. He laas heeft Drs Hazenbosch hiervoor niets positiefs in de plaats gesteld en wie zal het hem kwalijk nemen? Want ook de studieconferentie der A.R.-partij met zijn vele professoren en andere deskundigen heeft het niet verder kunnen brengen dan een stel len van het probleem. Zelfs de weg waarlangs een oplossing gezocht moet worden, heeft men niet kunnen aan geven. En dat is heel jammer want men komt er niet uit als men dit as pect van de zaak maar laat voor wat het isl Ten afscheid deed hij deze stoute uitspraak, dat de gehele ontwapening van Japan na de tweede oorlog een vergissing is geweest, die zo gauw mogelijk noest worden hersteld. Mac Arthur werd opnieuw als het zwarte schaap gedoodverfd. Hij was het immers, die in de Japanse Grond wet liet zetten, dat het land af zag van het recht om oorlog te voeren en strijdkrachten te onderhouden. Maar toen was er nog geen sprake van een communistisch China en over de oor log in Korea werd toen nog niet ge dacht. Maar Japan is in de branding terecht gekomen, als een land zonder leger. Velen in Japan vinden dit wel pret tig. Immers, zolang zij geen leger moeten betalen kunnen zij ongestoord werken aan de economische wederop bouw en expansie. Het was dus wel - odig, dat Nixon een reis naar Japan ondernam. Het was zelfs een hele toer om Japan er toe te brengen de politiemacht uit te breiden tot een half militair apparaat van 106.000 man. Dit leger is nu gevormd. De tankwagens, die tot dit leger behoren heten „bijzon dere voertuigen" en de officieren zijn slechts „ambtenaren". Maar wat is nü een groepje van een goede honderdduizend man. Hiermee kan men Japan niet verdedigen de Amerikanen voelen er weinig voor om hun eigen dure divisies blijvend in het land van de Opgaande Zon te stationneren. Liever ziet Washington en Nixon is er eerlijk vooruit geko men -, dat Japan het „leger" zal uit breiden tot een 400.000 man. De speciale afgezant van premier Josjida, de heer Hajedo Ikedah, moest naar Washington komen om over deze brandende kwestie te spreken. Beide partijen erkenden de noodzakelijkheid om de Japanse troepen uit te breiden. Tot grote verbazing werd echter Maar hij blijft FRANKFORT, 9 Dec. De opperrechter van het Hof van Appèl der Amerikaanse hoge commissie in West-Duitsland, Willi am Clark, heeft meegedeeld, dat hij „we gens insubordinatie" door het ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington is geschorst en dat hij order heeft gekregen, zich per eerste gelegenheid naar de V.S, te begeven. Clark zeide, dat hij zich niet aan de in structie zal storen en zijn functie zal blijven vervullen. Zoals bekend weigert Clark zich neer te leggen bij het besluit van het „State Department" om zijn dienstverband, in verband met bezuini gingsmaatregelen, niet te verlengen. Hij is van oordeel, dat hij uit hoofde van zijn functie alleen te maken heeft met het Ministerie van Justitie. Wetsontwerp ingediend DJAKARTA, 9 Dec. De Indonesische regering heeft bij het parlement een wetsontwerp ingediend „om dertien ge wapende benden verboden te verklaren'' In de lijst van deze „gewapende benden' zijn o.a. opgenomen: De Darul Islam, de APRA, de Bambu Runtjing, de Republik Maluku Selatan, de Pusabende onder lei ding van Daud Beureuh en de bende van Kahar Muzakkar. Tot deze dertien be horen ook, niet of nauwelijks bekende, zoals „De Nederlandsch-Indische Gueril- la-organisatie", „Het Bataljon Arends, of Bataljon White Eagle" en de Ibnu Had- jarbende. Zij die hulp verlenen aan deze verboden verenigingen kunnen zes jaar gevangenisstraf krijgen. De toelichting op dit wetsontwerp zegt o.a. dat het wets ontwerp dient om uitvoering te geven aan het programma van de regering aan gaande het herstel van de algemene vei ligheid en de orde. 's-GRAVENHAGE, 10 Dec. De raadka mer van het gerechtshof te 's-Graven- hage heeft op hun daartoe strekkend be zwaarschrift, buiten vervolging gesteld dr J. M. Somer en mr Ch. H. J. F. van Houten, oud hoofd en -plaatsvervangend hoofd van het bureau inlichtingen van de Nederlandse regering te Londen. Deze be schikking is inmiddels in kracht van ge wijsde gegaan. Het betreft hier een strafvervolging, die werd ingesteld op aandrang van de parlementaire enquête commissie, ter za ke van vermeende schending van de ge heimhoudingplicht door het verlenen van inzage aan een journalist in 1948 van be paalde stukken uit de oorlogsjaren. (Het betreft hier gegevens, welke de journalist H. A. Lunshof verwerkte in zijn beide in 1948 uitgegeven brochures „Vlag halfstok" en „Als dieven in de nacht", welke gericht waren tegen het beleid van mr G. J. van Heuven Goed hart, dat verband hield met diens werk zaamheid als minister van justitie in het in oorlogstijd te Londen renderende eer ste kabinet-Gerbrandy. De parlementaire enquêtecommissie heeft in haar verslag over de betreffende gebeurtenissen geconstateerd, dat de heer Somer onbevoegdelijk geheime, tot het archief van het „Bureau inlichtingen" be horende stukken aan een derde (de heer van H.) heeft ter hand gesteld. De com missie heeft de minister van justitie hier van op de hoogte gebracht, daarbij te kennen gevende, dat het h.i. wenselijk was, 'n justitioneel onderzoek in te stellen naar de vraag in hoever hier sprake is geweest van schending van de geheim houdingsplicht.) kort daarop in Tokio verklaard, dat men niet verder kon gaan dan 200.030 man. Amerika op zijn beurt antwoordde dat men wel bereid was nieuwe militaire en economische hulp te verlenen alleen onder de voorwaar de, dat het leger 350.000 man sterk zou worden. Het touwtrekken is nu in volle gang. Tokio tracht zoveel mogelijk dollars te krijgen en zo weinig mogelijk sol daten te leveren. De Amerikanen wen sen veel soldaten voor weinig dollars. De Japanse oppositie tegen herbe wapening is echter groot en er zul len vele dollars voor nodig zijn om deze te overwinnen. En Australië speelt de rol van Frankrijk. UTRECHT, 10 Dec. Gisteren kwam de Ned. Pluimvee Federatie (N.P.F.) in alge mene vergadering bijeen onder voorzit terschap van de heer M. J. Dings uit uit Roermond. Deze deelde mede, dat door de federatie ondernomen pogingen om tot organisatorische eenheid in de pluimveehouderij te komen, nog steeds niet zijn gelukt. Thans is de federatie doende de fokkers en de houders van vermeerderingsbedrijven, die via hun standsorganisaties reeds in de N.P.F. be horen, te groeperen in zelfstandige ver enigingen. Ook voor de kuikenbroeders wordt gezocht naar een regeling voor aansluiting bij de federatie. Door de goe de eierprijzen en lage voederprijzen is het jaar 1953 beter voor de pluimvee houderij geweest dan 1952 was. In 1953 komt men tot een productie van 500 mil- lioen gulden. De export gaat nog steeds voornamelijk naar West-Duitsland. Er wordt uitgezien naar nieuwe markten. De verwachtingen van een proefleveran- tie naar Zuid-Amerika zijn hoopvol. IB1III111I11II1 3 Pas keizer Claudius speelde het klaar, in het jaar 43 na Chr-, het eilandenrijk volledig on der zijn heerschappij te brengen. De Britten weer den zich dapper maar bleken in de lange rij van veldslagen niet opgewassen tegen de geharde en in de strijd geoefende soldaten der Romeinse le gioenen. 4 Tijdens een der veldslagen lukte het de Ro- meinen Caractacus, de koning der Britten, ge vangente nemen. Hij werd naar Rome overge bracht en daar in een gevangenis opgesloten. Het betekende het einde van de Britse vrijheid. De Ro meinen maakten van de stad Londinium Londen hun hoofdkwartier. STOCKHOLM, 10 Dec. In een persbericht uit Warschau wordt gezegd dat Jozefa Stankiewicz, die in het Poolse dorp Maistkow Stary pas haar 134ste verjaardag heeft gevierd, nog werkt. „Toen mijn derde man stierf", moet zij gezegd hebben, „kon ik niet goed opnieuw trouwen. Ik vond dat ik geen jongen beneden de honderd kon ne men en andere waren er niet". Haar broer Wladslaw moet 150 ge worden zijn. 's-GRAVENHAGE, 9 Dec. Uit de per 1 October j.l. opgemaakte leden- staat blijkt dat op die datum 186.903 personen via hun vakorganisatie bij het C.N.V. waren aangesloten. Bij het C.N.V. zijn thans 26 vakorganisaties aangesloten, zeven boekten een gering ledenverlies en negentien winst. Sedert 1 Juli 1953 is het ledental met 662 toegenomen. DEN HAAG, 10 Dec. De Neder landse ambassade te Moskou laat geeD gelegenheid voorbijgaan om bjj de Sow- jet-autoriteiten aan te dringen de na men op te geven van de nog in de Sow- jet-Unie gevangen gehouden personen van Nederlandse afkomst. Daarbij wordt tevens verzocht leden van de ambassade gelegenheid te geven be doelde gevangenen men schat enkele tientallen te bezoeken en met hen te spreken. Voorts om aan de gevangenen gelegenheid te geven brieven aan de ambassade en hun familie te zenden, alsmede toe te staan, dat de gevange nen pakketten van hun familie of van het Nederlandse Rode Kruis ontvangen. De Sowjet-regerlng heeft echter tot dusver al deze verzoeken genegeerd. Aldus lazen we in de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer over de begroting van Buitenlandse Zaken. tt NEW YORK, 10 Dec. Senator Jo seph McCarthy heeft te Washington verklaard, dat „iemand in het leger" een „lang en tamelijk krachtig gesteld rapport" van de federale recherche uit 1951, betrekking hebbende op een ra- dargeleerde, werkzaam op de basis van de legerverbinding te Fort Monmouth In New Yersey, had genegeerd. Hij zei, dat hij vastbesloten was te ontdekken wie de verantwoordelijke persoon was. McCarthy legde zijn verklaring af, nadat de senaatssubeommissie van on derzoek waarvan hij voorzitter is was medegedeeld, dat in 1946 meer dan 40 documenten door agenten van de in lichtingendienst van het leger bij de ge leerde thuis waren aangetroffen. De betrokken geleerde, Arron H. Co leman, heeft verklaard geen communis tische sympathieën te hebben, noch be trekkingen met communisten te onder houden. Hij ontkende eveneens, dat hij nauwe betrekkingen had onderhouden met Rosenberg of Morton Sobell, res pectievelijk terechtgesteld en tot 30 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens spionnage. Coleman heeft met Rosen-berg en So bell aan de Universiteit te New York gestudeerd. Hjj vertelde verslaggevers, dat hij in 1946 voor 10 dagen geschorst was met verlies van salaris, omdat hij geheime documenten met zich mee naar huis ge nomen had. Maar ofschoon hij gestraft was van wege het feit, dat hij niet voldoende maatregelen had genomen ter bescher ming van deze documenten, was hij door zijn chef geprezen om zijn „grote toewijding aan zijn plicht", omdat hij de documenten meegenomen had om er thuis aan te werken. Regering over Viermogendheden-conferende DEN HAAG, 10 Dec. Men moet van de Sowjetrussische acceptatie van een Viermogendhedenconferentie niet al te veel verwachten, maar zich ander zijds hoeden voor teveel wantrouwen, zo zeggen de ministers van Buitenlndse Zaken in hun Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, waarin onder meer de verhouding Oost-West wordt besproken. Het zou te ver gaan, zo zegt men, achter de bereidwilligheid van Moskou slechts duistere motieven te zoe ken. De regering is bereid deel te nemen aan een afzonderlijk debat over de Ver enigde Naties, na de verschijning van het jaarlijks rapport over de werkzaam heden der Algemene Vergadering. Be treurd wordt, dat het nog niet moge lijk is geweest, een wetsontwerp tot goedkeuring van de conventie inzake de status van vluchtelingen In te dienen De regeling is onredelijk. De regering onderschrijft de gedach te, dat grote voortvarendheid op het terrein der Europese samenwerking kan en moet samengaan met een verdieping van de samenwerking in het kader van de N.A.V.O. De samenwerking op het gebied van het buitenlands beleid ont wikkelt zich op bevredigende manier. De regering acht de oprichting van een consultatief parlementair lichaam in het kader van de N.A.V.O. zeker gewenst en de Nederlandse vertegen woordigers in de Atlantische Raad te Parfls hebben dan ook opdracht ontvangen, voorstellen, die op het ogenblik bij de raad in studie zijn In zake het betrekken van parlements leden der Atlantische landen bij het werk van de N.A.V.O., krachtig te steunen. DE OORLOGSMISDADIGERS. Sprekend over Duitsland zeggen de ministers onder meer, dat het zeer te leurstellend is, dat de kwestie der ont spoorde oorlogsmisdadigers zolang op sleeptouw wordt genomen. Nu de uit- leveringsaanvragen nog bij de betrok- SINGAPORE, 10 Dec. De strijd in Indo- China is thans in een beslissende fase ge komen, aldus de opperbevelhebber der Franse vlootstrijdkrachten in het Verre Oosten, de admiraal Auboyneau. Hij arri veerde vandaag te Singapore om daar zijn Britse collega, die hem in October heeft bezocht te begroeten. j» R IS VAAK BETOOGD, dat j het met de Benelux maar min netjes liep en niet zonder re denen overigens. De te Luxemburg gehouden conferentie is echter zeer hoopgevend geëindigd, ja, er werd verklaard, dat in geen jaren een con ferentie zó vruchtbaar is geweest. Waar zich indertijd op de conferen tie te Den Haag reeds een keerpunt aftekende in de ontwikkeling bete kent de afsluiting van het handels politieke protocol een geweldig hoogtepunt. Een voorbeeld? Welnu, de moeilijk heden van de door de Nederlandse con currentie getroffen sectoren der Bel gische industrie een heet hangijzer - zijn op de conferentie niet eens op tafel gebracht. Dit komt vooral hier door, dat het Nederlandse bedrfjfsle ven veel begrip heeft getoond voor de Belgische moeilijkheden en dit heeft al direct tot gevolg gehad, dat de Bel gische gemoederen tot ontspanning kwamen, waardoor men zich rustig aan andere problemen kon gaan wij den. Verheugend kan het ook genoemd worden, dat men na rustige bespre king overeenkwam, dat onmiddellijk met de voorbereiding begonnen zal worden van het handelspolitieke pro tocol. Verheugend ook, dat ten aanzien van de internationale conferenties, zo als die van de algemene overeenkomst inzake handel en tarieven en van de Kolen- en Staalgemeenschap, werd be sloten in de toekomst een gemeen schappelijk standpunt in te nemen. Een bewijs van de veranderde hou ding der Belgen, was ook de medede ling van de Belgische minister van Buitenlandse handel, dat hij zich be reid verklaarde, reeds tijdens de voor bereiding van de handelspolitieke overeenkomst enkele experimenten te nemen met betrekking tot het afslui ten van handelsovereenkomsten met derde landen. Een gróte verandering, gezien het feit, dat de Belgen op de vorige conferentie te Brussel zich voorstander verklaarden eerst de be krachtiging van het accoord door de parlementen af te wachten alvorens met experimenteren te beginnen. Van grote psychologische betekenis kan ook het besluit worden genoemd om de verrekening van de transfer van kapitalen al dan niet via de Europese betalings Unie te laten lopen. Er is weliswaar nog geen definitieve beslis sing genomen, maar men neemt aan, dat op de eerstvolgende bijeenkomst van de ministers een compromis zal worden bereikt. Hierdoor zullen in de toekomst beurstransacties zowel in Am sterdam, Brussel als Luxemburg kun nen geschieden. Dat ook' het geschil over de lonen inzake de openbare aanbestedingen werd opgelost is een punt, dat reden tot verheuging geeft. Men was het in het begin niet eens doch werd het na rustige bespreking wèl. Het bleek n.l. dat de ongelijkheid in berekening bij de aanbestedingen veel minder groot is, omdat Nederlandse uitvoerders van werken in België toch met Belgisch materiaal werken. Sprekend ever de Europese integra tie werd door de ministers de nadruk gelegd op het belang van de Benelux. De gehele wordingsgeschiedenis van de Benelux blijkt zich thans te herhalen bij de eenmaking van Europa. Dit is in hoofdzaak wel juist. Mocht de Bene lux ooit mislukken hetgeen niet te hopen is dan behoeft men zich ze ker geen illusies te maken over een Europese integratie. Dat de Benelux een groter factor van evenwicht zal betekenen, als de Europese integratie werkelijkheid wordt, is duidelijk. Een teruggang zal zeker grotere weerstan den opleveren dan een nieuwe stap voorwaarts. In dit verband en met ge noemde resultaten in de rak is er re den om in de verdere ontwikkeling van de Benelux vertrouwen te heb ben. ken rechters in behandeling zijn, vin den zij het een bezwaar, om iets te ver tellen over de stappen, die zij wlllèn on dernemen. INDONESIë. En dit zeggen de ministers over In donesië: het kabinet van mr All Sas- tromidjojo schijnt meer voor een her ziening der huidige Nederlands-Indone sische betrekkingen te voelen dan het Kabinet Wilopo. Dat de Nederlandse regering Nieuw Guinea ooit zou hebben beschouwd als te behoren tot het grond gebied van de Republiek, wordt met verbazing ontkend. PARIJS, 10 Dec. De Franse socialisten hebben Marcel Naegelen tot candidaat voor het presidentschap benoemd. De 53-jarige socialistische afgevaardig de en voormalige gouverneur-generaal van Algerie werd eenstemmig gekozen. Hij heeft de reputatie een krachtig be stuurder te zijn en hij is tegenstander van het Europese leger. Totnogtoe was men van mening, dat waarschijnlijk een conservatief of radi caal president Auriol, die socialist is, zou opvolgen, maar waarnemers geloven, dat Naegelen een behoorlijke kans heeft te worden gekozen. Andere partijen hebben nog geen can didaat benoemd. De verkiezing zal 17 December worden gehouden. ZATERDAG 12 DECEMBER 1953. HILVERSUM I. (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 F) anse chansons. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Amus. muz. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Piano en viool. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Ama- teursprogr. 15.15 Kron. v. letteren en kunsten. 15.55 Metropoie ork., koor en soliste. 15.20 Luchtvaartpraatje. 10.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 V. d. jeugd. 17.55 Sportuitsl. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Amus. muz. 18.40 Regermgsuitz.: Zoek licht op de Westerse Defensie. 19.00 Nws. 19.10 Zigeunermelodieên. 19.20 Pari. overz. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Gram. 21.00 Gevar. progr. 21.50 Act. 22.00 Wedstrijd in sterke verhalen. 22.30 Wij luiden de Zondag inl 23.00 Nws. 23.15 Nws in Esperanto. 23.22 24.00 Maastrichts Sted. ork. HILVERSUM II. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gr. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de con tinubedrijven. 11.35 Sopr. en piano. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Gevar. muz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Lich te muz. 14.25 Huismuz. 14.45 Amateurs- progr. 15.15 „Eerst denken, dan doen", caus. 15.30 Roemeens ork. 15.55 Vlaamse letterkunde. 16.10 Kamerork. en solist. Radioweekjournaal. 17.30 Gram. 18.00 Nws en comm. 18.20 Gram. 18.35 Lichte muz. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „De Hei dense Wereld, waarin het Christendom ontstond", 'caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Socialistisch comm. 22.15 Weense muz. 22.40 „Onder de pannen", hoorsp. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.30 Ork. conc. In de pauze: Gram. 16.30 Gram. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Vlaamse koormuz. 18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.45 Gevar. progr. 20.30 Accordeonspel. 20.45 Gevar. progr. (verv.). 21.30 Accordeonspel. (verv.). 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05 Gram. 23.3024.00 Dansmuz.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3