T ZEEUWSE PLAKKEBORD EERSTE NIEUWE „RAMPHUIS" IN ZEELAND BETROKKEN WESTKAPELLEt VOORBEELD VAN VERANDERDE DORPSSTRUCTUUR „In Holland staat een huis'' Mooi aanbod T SPIEGELTJE - LEVENDIGE HANDEL OP FRUITVEILINGEN. A Het oude en intieme is verdwenen Industrie-arbeid de enige oplossing voor vele inwoners NOTEERT U EN TEN SLOTTE...' Met de B.B. in Goes gaat het goed Dokter van Beek promoveert Dankbaarheid in Baalhoek De rampgeschiedenis van de familie de Bruijn zal de ge schiedenis van vele families worden Vrijdag 11 December 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 T"\c» TTfin Film over „Bartiméus" momenteel in Zeeland Hebt U er werkelijk wel eens bij stil gestaan, wat het betekent blind te zijn? Nooit kunnen genieten van de natuur, nooit een krant kunnen lezen, nooit kunnen zien met wie je om gaat? Is het wel eens bij U opgekomen, wat een blinde naast zijn ogen allemaal moet missen? Natuurlijk hebt U wel eens een blinde gezien of ontmoet. Vanzelfsprekend liep Uw hart op dat moment over van medelijden. Maar hoe vlug was U deze ont moeting weer vergeten? De mensen van tegenwoordig vergeten zo snel. De jachtige tijd, waarin we leven, brengt met zich mee, dat we overal maar vlug overheen stappen. We zullen ons dan ook maar zelden een voorstel ling maken van de wereld van een blinde. We kunnen het haast niet, want het is bijna niet mogelijk daar een voorstelling van te maken. Hoe is het mogelijk je in deze kleine wereld in te le ven? We vinden het immers maar heel gewoon, dat we alles in ons kunnen opne men, wat er zich in onze omgeving afspeelt. We zijn er niet eens dankbaar meer voor! Het is allemaal zo heel gewoon, totdat we werkelijk eens geconfronteerd worden met de werkelijkheid. Het Chr. Blindeninstituut „Bartiméus" te Zeist (het enige Prot. Chr. Opleidings instituut voor Blinden) brengt de mensen weer even de werkelijkheid voor ogen. Met een mooie film, getiteld „In Holland staat een huis" wordt op het ogenblik elke plaats in Zeeland aange daan. Het mooiste van deze film is, dat ze niet gemaakt is om het medelijden met de blin den bij de mensen op te wekken, maar duidelijk laat zien wat er reeds gepres teerd is ten behoeve van diegenen, die dag in dag uit het grote gemis hebben niet te kunnen aanschouwen, wat er zich in de omgeving afspeelt. Vroeger moesten ze maar zien, dat ze op de een of andere wijze door 't leven kwamen. Tegenwoor dig hoeven ze niet meer in een hoekje te gaan zitten. De blinde van tegenwoordig kan iets betekenen in de maatschappij. Wat dit voor 'n blinde wilt zeggen is niet te beschrijven. Ze horen nu de Bijbelse geschiedenis, worden onderwezen in Ned. Taal, rekenen, geschiedenis, enfin noemt U maar op. Een nieuwe wereld gaat voor hen open. Ze kunnen nu zelfs het MULO-diploma be halen, terwijl cr ook al ge legenheid is zich te bekwa men in steno-typen, han delscorrespondentie in di verse talen enz. De blinde kan volledig op genomen worden in de maatschappij, maar daar komt heel wat voor kijken. „Bartiméus" telt thans over de 100 kinderen. Bijna alle leerlingen zijn intern. De internaten ontvangen geen overheidssubsidie; de subsi die voor de school is de laat ste jaren wel belangrijk ver hoogd, maar de exploitatie is nog steeds niet sluitend. Hier ligt dus de kans voor de mensen met een normaal gezichtsvermogen. We zijn overtuigd van het belang van dit onderwijs. Bij die overtuiging alleen kunnen we het echter niet laten De gemeenteraad van Den Oever (W.) heeft om de Zeeuwse mosselkwekers aan te trekken een tiental wo ningen laten bouwen en stelt deze speciaal voor de Zeeuwen beschikbaar. Reeds hebben enige Zeeuwse mosselkwekers, die hun bedrijf naar de Wadden hebben overgebracht beslo ten van dit aanbod gebruik te maken. Verlate geldtelier In de Nieuwe Haven te Zierikzee werd op de aldaar aangevoerde klei een leven de meikever aangetroffen. Tiny Kouijzer heeft zich over het beestje ontfermd door het veilig in een jam potje op te bergen. Bij ge brek aan groene bladeren heeft ze er gras in gestopt, zodat deze verlate zomergast of vroege voorjaarsbode geen honger behoeft te lij den. LJ et is voorgekomen, dat mensen hun rommel, die ze kwijt wilden, in de sloot gooiden en een half uur later opbelden, waarom de gemeente die sloten niet behoorlijk schoon houdt!" dat vertelde ons de directeur van gemeentewerken te Goes naar aanleiding van het rattenverhaal en het „Zeeuwse voorbeeld", dat men Woensdag in ons blad heeft kunnen lezen. De rat heeft dus een staartje en dat is niet zo heel vleiend voor sommige Goesenaren (en zal het in andere plaatsen anders zijn?). Het is niet te ontkennen, dat sommige braaklig gende terreinen in tal van steden en dorpen wel vuilnisbelt lijken de schuld hiervoor ligt echter vrijwel altijd bij de inwoners, zelden bij de gemeen ten. De mensen schijnen braakliggende terreinen bij uitstek geschikt te vinden om daar alles neer te gooien wat ze maar kwijt willen en sloten en kaden zijn zo mogelijk nog geschikter. Er is in Goes zelfs een brandstoffenhandelaar geweest, die zo'n open terrein gebruikte om er zijn auto's brand(stof- gruis) schoon te maken. Meent men nu heus dat de gemeenten mensen en geld genoeg hebben om telkens maar weer de rommelboel van haar inwoners op te ruimen? En dan maar klagen over de hoge belastin gengrapjes maken over luie gemeentewerklie denof vragen in de raad uitlokken! En die ge meenten ook nog de schuld voor de ratten in de schoenen schuiven. Eerlijk blijven, mensen! En mee werken! Dan heeft de rat niet alleen geen staartje dan zijn er geen ratten meer! „De Bazuin des Vredes" De Commissaris van Poli tie te Middelburg verzocht ons het volgende onder de aandacht van de lezers te brengen: Gedurende de laatste maanden wordt te s-Gra venhage, Delft, Schiedam, in het Westland en elders, door enkele vrouwen, ge kleed in een costuum, dat enige overeenkomst ver toont met dat van een dia cones, en door enkele man nen, die bij hun werkzaam heden een uniformpet dra gen met het opschrift in gouden letters „Vrije Evan gelisatie-arbeidGod is Liefde", gecolporteerd met een blaadje, genaamd: „De Bazuin des Vredes", dat te gen een vrije gave huis aan huis te koop roordt aange boden. Op dit drukwerk staat geen prijs aangegeven. De opbrengst dezer blaadjes zou ten goede komen aan evangelisatie-arbeid en gra tis gezinshulp. Gebleken is, dat deze ar beid niet als serieus kan worden aanvaard en dat on der het mom van weldadig- heidsarbeid in hoofdzaak eigen persoonlijke belangen worden nagestreefd, waar bij het sociale doel als bij komstig wordt beschouwd. In verband hiermede dient iet publiek te worden ont raden deze beweging op enigerlei wijze te steunen. WESTKAPELLE, December Als er één sprekend voorbeeld genoemd moet worden van een gemeente, waar de structuur is veranderd, dan is dat zeker Westkapelle. De beslotenheid van dit hekende dorp, voordat de oorlog het geselde, was spreekwoordelijk. Vandaag kan niemand dat meer zeggen. O zeker, de Westkappelaar zal zijn eigen karakter niet spoedig ver liezen en dat is maar goed ook. Maar dat oude vertrouwde, dat intieme van een bijna volledig gebonden en gesloten dorpsgemeenschap zal steeds meer verdwijnen. Westkapelle heeft ondervonden, wat een oorlog is en het zal de gevolgen daarvan niet ongedaan kunnen maken. Het moet mee in de gang van de jachtende tijd, economisch, sociaal en cultureel. Eenvoudig zal dit proces van omschakeling allerminst zijn. Daarvoor is de traditie te sterk. Maar waar het getij ook voor deze merkwaardige gemeente verlopen is, zullen de bakens dienen te worden verzet. En daarmede is al een goed begin gemaakt. Zeldzame vis dijk. Deze vereniging zal de opvoering van het toneel stuk „De klomp en de goud- Westkapelle: Zaterdag 12 Vis" voor haar rekening ne- Dèc., 8 uur, Herv. jeugdge- men. bouw, vertoning van de film ,,'t Is middernacht, dr Schweitzer". Roosendaal: Zaterdag 19 Deo., Eratozaal, individuele judo-kampioenschappen sportscholen Felix Janssens. Nisse: Zaterdag 19 Dec., eerste winteruitvoering mu ziekvereniging „Ons Genoe gen". Medewerking verleent de accordeonvereniging „Scheldegalm" te Ellewouts- Axel: Vrijdag 11 Dec., 7.30 uur, verenigingsgebouw, Kerkdreef, oprichtingsver gadering vafl een Geref. (art. 31 K.O.-werkverband. Souburg. Zaterdagavond 8 uur „De Zwaan": Uitvoering „Souburgsch Mannenkoor" p.l.v. de heer S. Sanders. Medewerking van de heer Joh. H. Caro, piano, en mej. Riek Caro, sopraan. Te Breskens werden door een Urker visser enkele grote vissen aangevoerd, waarvan er één een lengte had van 3.58 meter. Ge makshalve noemt men deze vissen haaien. Omtrent de ware naam tast men echter nog in het duister. Men heeft thans een der vissen opgezonden naar Leiden voor een wetenschappelijk onderzoek, zodat men het beestje straks wel bij de ware naam zal kunnen noe men. werden twee Belgen öp de Kaai te Aardenburg op he terdaad door grenskommie- zen betrapt, toen zij bezig waren boter in een auto te laden. Een der Belgen kon op het laatste nippertje ont komen. De andere, een in woner uit St. Laureins, was de sigaar. De „opbrengst' bedroeg 500 kg. boter. In tegenstelling met andere jaren. KAPELLE, 9 Dec. Gedurende de laatste veilingdagen is de handel op de fruitveilingen levendiger ge worden. Het is een bekend ver schijnsel dat de handel rond de St Nicolaas- en Kerstdagen traag is, maar dit jaar lijkt het toch iets an ders. Er is geregeld vraag en de aanvoer is niet groot meer. Over de gehele lijn kon de prijs van dé ap pels hierdoor enkele centen per kg oplopen. Ongeveer 90 procent van de aanvoer op de Zeeuwse veilingen bestaat uit appels en hiervan nemen de Goud reinette en de Jonathan de voornaam ste plaats in. GOES, 9 Dec. In een algemene vergadering van medewerkers aan de Bescherming Bevolking te Goes, die vanavond werd gehouden in „Het Schuttershof" heeft de heer J. Oranje meegedeeld, dat thans 282 personen de verbandacte hebben getekend. Dat is 70 van het benodigde aantal van 400 personen. De heer Oranje noem de dit, in vergelijking tot de lande lijke wervingsactie, een bevredigend resultaat. Van de 282 aangesloten medewerkers zijn er in Goes reeds 216 in opleiding. Verder werd meegedeeld, dat Goes binnen korte tijd over drie complete blokuitrustingen zal beschikken. Ook oefeningen in blokverband kunnen worden verwacht. Tevens kan men er op rekenen dat er gelijke uniformen, n.l. overalls, voor alle leden worden aangeschaft. De heer Oranje sprak op deze con tactavond nog een bezielend opwek kend woord voor de zaak van de B.B. Hij wees op de morele en zedelijke plichten van een ieder, die in de ge legenheid is om mede te werken. „We moeten geloven in het doel van de B.B.", zo zei de heer Oranje, die besloot met de uitspraak: „Zet de helm niet af, als U de overwinning hebt bevochten". Verder vertoonde men deze avond nog het filmpje „Wij leven vrij" van de Regeringsvoorlichtingsdienst en vvas er gelegenheid voor het stellen an vragen. De beste kwaliteiten Goudreinette zijn gevraagd in het binnenland en West-Duitsland, terwijl voor Oostduit- se rekening de mindere kwaliteiten worden gekocht. De standaard A kwa liteit noteerde tot 30 cent per kg en de Keukenkwaliteit tot 20 cent. Ook naar de Jonathan kwam meer vraag. Een enkel partijtje werd voor Engelse rekening verladen. Verder gingen er geregeld zendingen naar W. Duitsland en vond de Jonathan ook af zetgebied in Zweden. Voor de stan daardkwaliteit wordt thans rond 45 cent per kg betaald en voor de Huis- houdkwaliteit rond 30 cent. De Cox Orange Pippin uit de koel huizen is nog steeds gevraagd. De prijs bleef stabiel. Voor de standaard grote maat betaalde men 70 cent per kg en voor de standaard kleine maat 65 cent per kg. Nog steeds is de Cox Orange de enige Nederlandse appel welke naar België geëxporteerd mag worden. De aanvoer van handperen is zeer gering. Een enkel partijtje Doyenne du Comice uit de koelcellen noteerde 75 tot 80 cent per kg. De prijs van de stoofperen was vast. Voor de Gieser Wildeman werd tot 35 cent per kg betaald en de prijs van de St. Remy ligt rond 20 cent per kg. BERGEN OP ZOOM, 10 Dec. Dins dag 15 December zal de geneesheer directeur van „Vrederust", de heer M. van der Beek, aan de Rijksuniversiteit van Utrecht promoveren op een proef schrift „Electronarcose-therapie". Pro motor Is prof. dr H. C. RUmke. De heer v. d. Beek, die 48 jaar oud ls, studeerde aan de R.U. te Utrecht en ontving een opleiding tot psychiater- neuroloog van prof. dr v. d. Horst. Sinds 17 October is de heer v. d. Beek verbonden aan „Vrederust" na tevoren in Wolfheze en „Zon en Schild" te Amersfoort werkzaam te zijn geweest. Familieberichten uit andere bladen. Geboren: Adriana J., d.v. Fam. J. van NoordtSpoormaker, Nieuw Zeeland; Pe ter J„ z.v. Fam. P. J. v. d. Kampde Goede, Amsterdam. Overleden: A. N. v. d. Sluys, 68 j,. Gar deren; G, Westerveld, '70 j., Poortvliet; Th. A. Dyrbye, Amsterdam; G. J. Rapp- nage, 55 j„ Amsterdam; H. C. Otte, 40 j„ 's-Heer Arehdskerke; J. Adriaanse, geb. i-ems, SO j., Vlissingen. Officiële Publicatiën Sluiting gemeentelijke bureaux. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat alle gmeenteiijke bureaux gesloten zullen zijn op Zaterdag 2 Januari 1954, behalve het bureau van de Burgelijke Stand, dat op die dag van 10.0010.30 uur uitsluitend voor geboor te- en overly densaangiften geopend zal zijn. Middelburg, 9 Dec. 1953. Wanneer men de zich steeds meer zwijgende sociale structuur der ge- rtieente bekijkt, dan moet als één der voornaamste redenen Worden ge noemd, dat'het echte type dijkwerker hoegenaamd niet meer bestaat. Eeuwenlang leefde een groot deel der l volking van het werk aan de zee dijk. Permanent waren daar herstel- of vërnieüwingswerkzaamheden aan de gang. Dat is nu afgelopen. De mo derne techniek, het asfalt en het beton hebben het werk van vele tientallen Westkappelaars overbodig gemaakt. Een zeer kleine kern zal bier in de toekomst slechts voor een deel een be^ staan kunnen vinden. Dit betekent, dat ook een einde is gekomen aan de chronische onzeker heid van veler bestaan. Het was im mers zó, dat het levenspeil van ve len afhing van de vraag, of er veel of weinig werk aan de dijk moest gebeuren. Was er een fikse storm of strandden er wat schepen, dan was er veel werk aan de winkel. Bleef het rustig, dan was het een Langzamerhand gaan de klederdrach ten verdwijnen. Het is maar zelden dal men de jeügd nog het boevenpakje ziet dragen. En toch, hoe aardig markeren op de foto deze Walcherse vrouwen de stoere Westkapelse vuurtoren'. slap jaar en.... was het geen vette pot in de huizen der dijkwerkers. Zy konden dan altijd nog wel wat op hun lapje grond doen en dat -jverde ook wel wat aardappelen en groenten op maar de moeilijk heden om rond te komen waren be nauwend groot. Grondwerk eindigt eens. Toen de inundatie achter de rug was en de herverkaveling met haar vele cultuurtechnische werken begon, stonden de Westkappelaars gereed mei de schop om aan het werk te gaan Nu nog vinden velen daarin een be hoorlijk bestaan. Dat zal nog wel en kele jaren duren, maar de beste tijd hebben we toch wel gehad. Dan zal ook dit grondwerk tot het verleden LAMSWAARDE, 10 December Het gehuchtje Baai- hoek, in de gemeente Hontenisse, dat ergens aan het eind van de Kruispolder als 't ware in twee brokken tegen de Scheldedijk is neergegooid, verdient het om even in het middelpunt van de belangstelling te staan. Niet, omdat we, toen we het binnenbromden, de ingang van het gehucht versperd vonden door een kudde scha pen, want dat is heel gewoon. Nee, in Baalhoek is vorige week een geheel nieuw en modern winkelhuis geopend en betrokken door pa en ma A. de Bruijn en hun 6 kin dertjes. Dit huis nu, dat daar met een klein aantal andere huisjes eenzaam tegen de Scheldedijk ligt ge plakt, is het eerste nieuwe huis dat in Zeeland gereed is gekomen en betrokken als een compleet herbouw- geval. En daarom staat Baalhoek even in het middel punt van de belangstelling. Alle huizen van Baalhoek liggen nu tegen de dijk aan. Een jaar geleden stond nog één groot huis, 21 meter lang, boven op de dijk. Dat was het winkelhuis van de familie A. de Bruijn. Die beruchte nacht van 1 Februari werd de Bruijn om half drie wakker, omdat de kleine huilde. Hij stak zijn hoofd uit het raam en vond dat het water erg hoog stond. In het holst van de nacht waarschuwde hij de buren, in de meeste gevallen familie van hem en toen de Bruijn terugkwam kon hij de deur niet meer in, omdat het water in zijn huis stond. Nauwelijks een uur later stortte het huis in. De dijk was onder het huis weggebroken. In dat uurtje is het gezin nog gered door het raam. Hoe? Het is een reddingsepos geweest, zoals er zich die nacht zovelen in Zeeland hebben afgespeeld: Een vlucht in nachtgoed over een afbrokkelende dijk in het duister, eindelijk een veilig onderkomen, dat toch niet veilig bleek te zijn. PAPIER. Toen begon de lijdensweg pas goed. Alles was de familie kwijt geraakt. En daar zat men met zijn achten in het huisje van een ongetrouwde broer, en zuster van de Bruijn. Maar alles ging goed. Na drie weken was het winkeltje weer ingericht in een houten keetje. De gehele buurt leefde mee met de getroffen familie. Maar ook van elders kwam hulp. Daar was H. A. A. Baron Collot d'Escury die veel deed en niet te vergeten burgemeester C. J. van Hootegem en zijn secretaris O. A. E. Verstraa- ten, die de Bruijn met raad en daad bijstonden. Want de periode van veel papieren rompslomp brak aan en dat was voor de Bruijn wel wat te geleerd. Maar de burgemeester wist er wel weg mee. Op 3 Juni werd de aanvraag voor het bouwen van een nieuwe woning in gediend en op 3 Juli was de vergunning er. En toen kon men beginnen met het bouwen. Nu staat het nieuwe huis er. En wat voor een huis: een winkel, een ruime woonkamer, een keuken, een ruim washok en vier slaapkamers. Ja, het oude huis op de dijk was wel wat groter. Maar dit is gloednieuw en veel practischer. „Alleen zal ik het schone uitzicht over de Schelde missen", zegt mevr. de Bruijn. „Dat was 's zomers toch zo schoon". Maar Rijkswaterstaat stond niet toe, dat er weer op de dijk werd gebouwd. Maar anders hadden ze het gedaan. Zij houden van het water. Elke dag zwerft de Bruijn op de Schelde. De familie zit nu keurig in de spulletjes. Vroom en Dreesman uit Venray, de gemeente die Hontenisse heeft geadopteerd, heeft gratis het gehele huis ingericht. Och, ze hebben zoveel gekregen, dat ze niets hebben te kla gen. Het lijkt wel, als je naar al dat moois kijkt, dat ze pas in plaats van 15 jaar getrouwd zijn. Alleen heeft vader nog één zorg. Hij weet niet hoe h(j nu al die mensen moet bedanken. Het liefst zou hij één grote dankbetuiging schrijven en deze aan alle milde helpers sturen. Die dankbetuiging zit hem erg hoog. En is dat een wonder? De rampgeschiedenis van de familie de Bruijn is ten einde. Vorige week heeft pastoor Uitdewilligen in tegenwoordigheid van B. en W. uit Venray en Hon tenisse het huis plechtig ingezegend. Het was een ge schiedenis van grote nood en van wonderlijke uitred ding, niet het minst in materieel opzicht. Vele van die rampgeschiedenissen van Zeeuwse ge zinnen zullen de komende maanden ten einde zijn en het lijkt er op, dat deze geschiedenissen, die net zo droevig begonnen, even blij zullen aflopen als de ge schiedenis van de familie de Bruijn. En daarom juist verdiende het gehuchtje Baalhoek, en de familie de Bruijn in het bijzonder, het om even in het middelpunt v.art de belangstelling te staan, als een blij voorbeeld. behoren. En wat dan? Zullen de West kappelaars dan 's Maandagsmorgens in een bus kruipen om op het een of an dere object buiten de provincie te gaan werken? Is er geen andere mogelijk heid? Die is er zeer zeker'. Maar dat is in de eerste plaats een mentaliteitskwes tie. De Westkappelaar voelt niet voor de fabriek, hoewei een bedrijf a's „De Schelde" in Vlissingen hem graag heeft. De Westkappelaar moet een „buiten- beroep" hebben. Anders heeft hij er geen plezier in. Veel liever staat hij de gehele dag op het land te werken in de zware kleigrond dan in een fabriek, waar hij een machine moet bedienen of duizenden malen dezelfde handeling moet verrichten. Voorzorg en scholing. Ziehier de grote moeilijkheid, waar voor men zo graag uit de weg zou gaan, indien niet het belang van de Westkappelaar zélf iets anders zou ei sen. Industrievestiging in de gemeente zelf maakt geen kans, dus het werk zal elders gezocht moeten worden. Hier zal aan de voorzorg zeer bijzon dere aandacht moeten worden be steed. De Westkappelaar is en dat mag gerust eens worden gezegd als hij zich ergens voorspant energiek en bovendien intelligent. Aan zijn werk zal het dus niet liggen. Met de voorzorg zal hand in hand moeten gaan de scholing. Vooral voor de jongeren is dat een onontkoombare eis. Er is gelukkig al een behoorlijke categorie, die elementair technisch on derwijs ontvangt. Diversen volgen een middelbare opleiding. Maar dit aantal zal belangrijk groter moeten worden. Voor een goed vakman is er altijd plaats. Een geschoolde bankwerker of lasser komt niet vlug zonder werk. Het gemeentebestuur, dat al deze problemen ziet, heeft een project in bewerking, dat uitgevoerd kan wor den, wanneer het grote cultuurtechni sche werk op Walcheren is afgelopen. Het wil dan (in D.U.W.-verband) een sportterrein in orde maken en de ge- meenteweide opknappen en draineren. Dit is natuurlijk uitstekend werk, maar het lost de problemen der werkgele genheid niet definitief op. Toerisme en recreatie. Dat de geestesgesteldheid in West kapel le aan het veranderen is, blijkt uit de groeiende aandacht, die velen aan het toerisme gaan besteden. Zo'n jaar of zes, zeven geleden voelde men er niets voor. Het was ook wel te be grijpen. Ideëel gezien passen vreemde lingen moeilijk bij Westkapelle! Maar men vergat, dat er ook een heel be langrijke commerciële kant aan zat. Dit wordt nu steeds meer ontdekt en zo telde Westkapelle het afgelopen sei zoen al een 20-tal goede verhuur- adressen, welk aantal volgend jaar naar verwacht wordt tot 30 zal zijn opgelopen. Er is een bescheiden V.V.V die djt jgar een aardige folder met een paar kiekjes van de gemeente heef uitgegeven en dóen verspreiden.' Van toerisme naar recreatiemoge lijkheden is maar een kleine stap. Het strandje, ontstaan na de dijkdichting, is een ware trekpleister voor de West kappelaars. Er stonden deze zomer al vijf tentjes en dit aantal zal zich on getwijfeld uitbreiden. De kreek, met het langzaam maar zeker groeiende Wilhelminabos, is een niet minder gro te aantrekkelijkheid voor de inwoners en de vreemdelingen. Een wandeling erlangs is een nog jonge, maar al zeer sterke traditie van oud en (voorai) jong! Als de kreek aan de gemeente wordt toegewezen nu ressorteert zy nog onder „herverkaveling" dan kan hier een pracht hengelgelegenheid worden geschapen. Dorpsbeeld veranderde totaal. Niet alleen de innerlijke structuur, maar ook de buitenkant heeft zich grondig gewijzigd. En dan doelen we op het dorp zelf. Er is een practisch geheel nieuwe gemeente ontstaan. De oude, kleine huisjes hebben plaats gemaakt voor grotere en moderne woningen de bedstee verdween voor de slaapkamer! De nauwe straten zijn vervangen door brede wegen. Er zijn ruime pleinen ont staan, waaraan de nieuwe huizen het goed „doen". Nieuwe, ruime en lichte scholen ontbreken niet, evenmin als nieuwe kerken. Een modern Groene Kruisge- bouw verleent uitstekende diensten. De nieuwe rioolwaterzuiveringsinstal latie bevalt goed (en naar de mening van technici is het zelfs mogelijk, dat Zoutelande, Meliskerke en Biggekerke erop aansluiten). Eind Januari hoopt het gemeentebestuur het nieuwe raad huis schepping van architect Rozen burg officieel in gebruik te nemen en kan men eindelyk de oude barak verlaten. Even daarvoor zal waar schijnlijk het ruime en modern geou tilleerde verenigingsgebouw gereed zijn (met bibliotheek, toneel, kleed kamers en hete luchtverwarming). Verzorgingspeil enorm. verbeterd. Wanneer men deze opsomming (die niet volledig is) beziet, dan moet de conclusie worden getrokken, dat het verzorgingspeil in Westkapelle enorm is verbeterd. Misschien vinden sommigen het wel wat overdadig en luxueus. Maar er mogen enkele punten niet vergeten worden. Het eerste is, dat men het ge meentebestuur terecht van gebrek aan visie zou kunnen beschuldigen, als het van de nood geen deugd had gemaakt. En het tweede is, dat hetgeen nu mis schien een beetje al te royaal lijkt, over een aantal jaren nèt voldoende zal bla ken te zjjn. Op vele punten mag West kapelle, getroffen door de oorlog, als voorbeeld gelden voor de gemeenten op Schouwen en Duiveland, die door de watersnood werden getroffen'. Aan de Sportschool Felix Janssens te Bergen op Zoom slaagden voor de tweede graad Jiu Jitsu de heren J. N. v. d. Berg en J. Verton uit Middelburg en L. Hoe- beke te Nieuw- eii St Joosland. Morgen zal op het sportterrein aan de Dorpsweg, te Sint-Annaland een voetbal wedstrijd gespeeld worden tussen het tweede elltal van W.H.S. en het derde elftal van V.V.N.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2